ادغام اسکنر عنبیه چشم و دوربین سلفی در ال جی جی 6

اسکنر عنبیه چشم و دوربین ال جی جی 6

تاکنون شایعات مختلفی پیرامون گوشی پرچمدار آتی کمپانی ال جی، یعنی ال جی جی 6 (LG G6) منتشر شده است که توقعات را از این محصول بسیار بالا برده‌اند. از جمله این شایعات می‌توان به احتمال استفاده از طراحی ماژولار در ساخت این گوشی هوشمند، برخورداری از یک صفحه نمایش OLED خمیده (همانند سری نوت سامسونگ)، و پشتیبانی از پلتفرم پرداخت موبایلی اختصاصی ال جی که در واقع پاسخی به اندروید پی، سامسونگ پی و اپل پی خواهد بود، اشاره کرد. اما سیل این شایعات تمامی ندارد و امروز هم اخباری در خصوص دوربین جلویی این گوشی منتشر شده است که در ادامه مطلب خواهید خواند.

گوشی هوشمند ال جیدر نمایشگاه الکترونیک کره (KES)، ال جی یک نوع ماژول همه کاره را معرفی کرده است که هم به عنوان لنز دوربین و هم به عنوان اسکنر عنبیه چشم به کار گفته خواهد شد. گفته شده که این امر با تغییر فیلترها محقق خواهد شد. اسکنر عنبیه چشم با تاباندن نور مادون قرمز نزدیک به چشمان کاربر، تصویری دقیق از عنبیه چشم وی ثبت کرده و برای تشخیص هویت از آن استفاده می‌کند. نور مادون قرمز کمک می کند تا برخی از ویژگی‌های پیچیده‌تر عنبیه چشم آشکار شود، که این امر در زیر نور معمولی غیر ممکن خواهد بود. در ضمن استفاده از مادون قرمز برای تشخیص هویت افرادی که چشمانی با رنگ تیره دارند نیز بسیار مفید می‌باشد.

به عنوان مثال گوشی هوشمند گلکسی نوت 7 سامسونگ دارای یک دوربین جداگانه در جلوی بدنه بود که به صورت اختصاصی برای اسکن عنبیه چشم به کار می‌رفت. این دوربین بسیار حساس‌تر از دوربین سلفی عادی است، و قادر به برداشتن طول موج از طیف مادون قرمز است، در حالی که دوربین‌های معمولی اساساً برای فیلتر کردن نور مادون قرمز طراحی شده‌اند، زیرا این نور برخی اوقات در عکس‌های استاندارد تداخل ایجاد می‌کند. حال ال جی قصد دارد تا با به کارگیری نوعی مکانیزم تغییر فیلتر، از قدرت هر دو دوربین در یک ماژول واحد استفاده کند و بدین ترتیب هر زمان که نیاز باشد دوربین سلفی گوشی قادر به تشخیص نور مادون قرمز خواهد بود.

اسکنر عنبیه چشمبا وجود اینکه استفاده از چنین قطعه‌ای در گوشی‌های هوشمند تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است اما با عملی کردن این ایده می‌توان قیمت نهایی محصول را کاهش داده و نبست به دوربین‌های با لنز دوگانه کنونی که برای اسکن عنبیه چشم به کار می‌روند، فضای کمتری از بدنه گوشی را اشغال کرد.

با توجه شایعاتی که پیش از این در مورد پشتیبانی پرچمدار جدید ال جی از سرویس پرداخت موبایلی اختصاصی این شرکت به گوش رسیده است، به نظر می‌رسد وجود اسکنر عنبیه چشم نیز برای تشخیص هویت و ارتقای امنیت این گوشی هوشمند، بسیار محتمل خواهد بود. پیش از این نیز دیگر کمپانی مطرح کره‌ای، یعنی سامسونگ، سرویس پرداخت موبایلی خود را با اسکنر عنبیه چشم تجهیز کرده بود تا کاربران امنیت و آسودگی بیشتری را در استفاده از این سرویس تجربه کنند. اما متأسفانه تنها محصول این شرکت که از چنین تکنولوژی‌ای استفاده می‌کرد، گوشی نگون بخت گلکسی نوت 7 بود. این طور که به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک اسکنر عنبیه چشم به یک استاندارد در بین گوشی‌های هوشمند تبدیل شده و به مرور بر تعداد محصولات پشتیبانی کننده از این فناوری افزوده خواهد شد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید