مایکروسافت با پروژه MobileFusion دوربین آیفون را به یک اسکنر سه بعدی تبدیل می کند

Microsoft mobile 3d scanner

مایکروسافت می‌خواهد دوربین پشتی آیفون شما را به چیزی بیش از یک دوربین عکاسی دو بعدی تبدیل کند. در پروژه‌ای جدید از آزمایشگاه تحقیقاتی مایکروسافت این شرکت در تلاش است که دوربین پشتی گوشی‌ها را به یک اسکنر سه‌بعدی تبدیل کند، اسکنری که بتواند مدل‌هایی سه‌بعدی از اجسام بسازد و این مدل‌ها به اندازه کافی برای پرینت سه‌بعدی مناسبت باشند. در ویدیویی این محققان از یک آیفون 5 اس برای اسکن سه‌بعدی اجسام استفاده می‌کنند و این کار را فقط با چرخاندن گوشی به دور اجسام انجام می‌دهند. گوشی این جسم در حال تصویربرداری را دنبال می‌کند و در حالی که دوربین از زوایای مختلف آن عکس می‌گیرد مدلی سه‌بعدی از این جسم ساخته می‌شود.

بعضی از مدل‌های ساخته شده در این ویدیو زیاد مناسب به نظر نمی‌رسند اما با توجه به اینکه گوشی آیفون برای چنین کاری ساخته نشده است نتیجه بسیار شگفت‌انگیز است. مایکروسافت می‌گوید که هیچ تجهیزات اضافی برای تبدیل کردن آیفون، یا هر گوشی مدرن دیگری به یک اسکنر سه‌بعدی نیاز ندارید. تمام محاسبات لازم نیز در خود گوشی انجام می‌شود. این کار کمی متفاوت با کاری است که گوگل در پروژه خود، Tango، در حال انجام آن است، پروژه‌ای که در آن با استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری اضافی، مانند یک دوربین دنبال‌کننده حرکت و یک سنسور تشخیص دهنده عمق، گوگل به تصویربرداری از جهان می‌پردازد. این سنسورهای اضافی احتمالاً نتایج بهتری برای Tango به دست خواهند آورد اما مایکروسافت می‌گوید که فقط یک دوربین برای ساختن مدلی از یک جسم برای پرینت گرفتن یا استفاده در بازی‌ها کافی است.

این پروژه MobileFusion نام دارد و محققان در حال حاضر در حال کار بر روی این پروژه برای انتشار آن در اندروید، iOS و Windows هستند. هنوز هیچ برنامه‌ریزی مشخص انجام نشده است اما هدف این پروژه این است که این تکنولوژی را در نهایت در اختیار عموم مردم قرار دهد.

theverge