استراتژی جدید مایکروسافت: بهبود اندروید و iOS و کنار گذاشتن ویندوزفون!

مایکروسافت تجربه خوبی در زمینه گوشی‌های هوشمند به دست نیاورد. سیستم عامل ویندوز فون نهایتا از بین می‌رود و مایکروسافت قطعا از آن عبور خواهد کرد. پس از موفق نبودن گوشی‌های مایکروسافت، این شرکت در حال نزدیک شدن به دستگاه‌های اندرویدی و iOS است. قبلا دیدیم که مایکروسافت بر روی نرم‌افزارهای iOS و اندرویدی تمرکز کرده بود، اما پیامی که مایکروسافت در رویداد این هفته سیاتل (بیلد 2017) عنوان کرد بسیار واضح بود:

مایکروسافت بالاخره حقیقت را پذیرفته است!

طرح جدید مایکروسافت متقاعد کردن کاربران ویندوز به این موضوع است که حتی اگر از دستگاه‌های اندروید و iOS استفاده نمایند می‌توانند از نرم‌افزارهای خود استفاده کنند. ایده آن ساده است، مهم نیست شما از چه دستگاهی در دنیای مایکروسافت استفاده می‌کنید که یکی از آنها ویندوز است. مایکروسافت ترفندهای زیادی را برای به واقعیت تبدیل کردن این ایده خود آزمایش کرده و به این حقیقت رسیده که می‌تواند به بهبود دستگاه‌های اندرویدی و iOS کمک کند.

با Joe Belfiore در مورد آخرین تلاش‌های مایکروسافت در زمینه گوشی‌ها صحبت کردیم. Belfiore پس از یک مسافرت 1 ساله به مایکروسافت برگشته است. برای بسیاری او یادآور ویندوزفون می‌باشد، سیستم‌عاملی که او حامی آن بود و به پرورش آن کمک زیادی کرد. سفر یک ساله می‌تواند تاثیر زیادی بر روی هر فرد بگذارد ولی Belfiore در زمان سفر خود علاوه بر تفریح به آزمایش دقیق سایر سیستم‌عامل‌ها پرداخته است. او در این یک سال از صدها مدرسه بازدید داشته که فاصله بسیار زیادی از دفتر مرکزی مایکروسافت داشته‌اند.

این سفر به او اجازه داد تا مناطقی از جهان را ببیند که مایکروسافت در آنجا حضور ندارد.

به نظر می‌رسد Belfiore اطلاعات زیادی کسب کرده و مایکروسافت نیز به اطلاعات او اهمیت داده و طرح او را اجرایی خواهد کرد. Belfiore سناریویی ارائه داده که در آن یک کاربرمعمولی ویندوز که از دستگاه‌های دیگری استفاده می‌کند که اغلب ویندوزی نیستند. ساتیا نادلا مدیر اجرایی مایکروسافت پیش‌بینی کرد که اکثر مردم جهان در حال رفتن به سمت استفاده از 6 دستگاه هستند و مایکروسافت می‌داند بسیاری از آنها با سیستم عامل ویندوز اجرا نمی‌شوند. پاسخ مایکروسافت، بهبود تجربه استفاده از iOS و اندروید است. به نظر این کار بسیار بهتر از تمرکز بر روی گوشی‌های ویندوزی است که استقبال چندانی نیز از آن‌ها نشد.

مایکروسافت برخی از ویژگی‌های جدید ویندوز 10 را معرفی کرد که تجربه انتقال محتوا به دستگاه‌های دیگر مانند گوشی‌ها اندروید و آیفون را بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید بسیاری از ویژگی‌های جدید سیستم‌عامل مک را در محصولات اپل استفاده کنید ولی مایکروسافت تلاش می‌کند تا شما از طریق اکوسیستم ویندوز به آن دسترسی پیدا کنید. در حال حاضر کمی پیچیده به نظر می‌رسد اگر شما بخواهید از یک لپ‌تاپ ویندوزی و یک گوشی اندرویدی یا iOS استفاده کنید.

مایکروسافت تنوع زیادی از برنامه‌ها برای این سیستم‌عامل‌ها دارد ولی هیچگاه این سه سیستم‌عامل همکاری کامل و دقیقی نداشته‌اند.

Belfiore گفت که این کار باعث می‌شود مردم در زندگی پیچیده خود به یک نوع هماهنگی برسند. ما در حال رفتن به سمت توسعه کامپیوترهای شخصی به دستگاه‌های دوست داشتنی هستیم. این استراتژی مایکروسافت که مردم از سیستم عامل ویندوز برای کار با سایر سیستم عامل‌ها استفاده کنند، کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما ساتیا نادلا مدیر اجرایی مایکروسافت در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که:

مایکروسافت علاقه‌مند به استفاده افراد از کامپیوترها است، صرفنظر از اینکه از چه نرم‌افزاری داخل آن استفاده می‌کنند.

مایکروسافت، Timeline و ویژگی‌های جدید کورتانا را معرفی کرد که به کاربران اجازه می‌دهد از برنامه‌های سایر سیستم‌عامل‌ها بر روی ویندوز 10 استفاده نمایند. این کمپانی همچنین سرویس ابری مایکروسافت گراف را فعال کرده تا توسعه دهنگان را به ساخت برنامه برای گوشی و کامپیوتر تشویق کند. Belfiore در این مورد نیز گفته که امیدواریم استقبال خوبی از آن شود و افرادی که سیستم عامل خاصی را دوست دارند بتوانند از طریق آن به همه پلتفرم‌ها دسترسی داشته باشند.

ویژگی clipboard به شما این امکان را می‌دهد که مطالب خود را از یک دستگاه ویندوز 10 به دستگاه‌های اندرویدی و iOS به راحتی کپی کنید. این کار توسط کلیدهای ترکیبی انجام خواهد شد.

مایکروسافت کار آسانی در پیش ندارد چون سیستم‌عامل اپل محدودیت‌های زیادی دارد و دسترسی‌ها به آن کم است. ولی این موضوع باعث توقف مایکروسافت نمی‌شود. تفاوت‌ها و محدودیت‌های زیاد اپل سبب نمی‌شود تا مایکروسافت از آن دست بکشد و به طور جدی بر روی آن کار خواهد کرد. هدف مایکروسافت این است که خطاهایی که در استفاده از این 2 پلتفرم در سیستم عامل ویندوز رخ می‌دهد را رفع نماید تا تجربه خوبی برای کاربران خود در استفاده از آنها رقم بزند.

مایکروسافت با ناامیدشدن از پلتفرم ویندوز فون به حمایت از اندروید و iOS رو آورده است، به نظر شما آیا مایکروسافت در این راه موفق خواهد بود؟!

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید