موتور جاوااسکریپت مرورگر اج مایکروسافت به صورت متن باز ارائه می‌شود

موتور چاکرا Microsoft Edge

با توجه به اخباری که طی سال گذشته از سوی مایکروسافت منتشر شده است، به این نکته خواهیم رسید که کمپانی مایکروسافت، نگرش خود را نسبت به منابع متن باز تغییر کلی داده است. این امر کاملاً با قرار دادن منابع ویرایشگر کدها، ویژوال بیسیک و چندین مورد دیگر به صورت لایه باز در چندین ماه گذشته، قابل لمس است.

در روز گذشته نیز این کمپانی عنوان کرد که قصد دارد تا منبع ChakraCore (موتور جاوا اسکریپت مرورگر اج مایکروسافت) را به صورت متن باز در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد.

چاکرا موتوری است که برای اجرای جاوا اسکریپت و در سال 2008 توسعه داده شد.این موتور بیشترین سازگاری را نسبت به موتور‌هایی از جمله موتور V8 گوگل با استاندارد متداول ECMAScript6 دارا می‌باشد.

در حالی که چاکرا در هسته مرکزی مرورگر اج استفاده شده است، اما از آن در سراسر ویندوز 10 در جهت اجرای قدرتمند برنامه های کاربردی در ایکس باکس، ویندوز فون و تبلت‌ها استفاده شده است.

موتور چاکرا طی ماه های آینده به صورت یک ماشین مجازی جاوا اسکریپتی  بر روی گیت هاب قرار خواهد گرفت تا توسعه دهندگان نرم افزاری بتوانند از آن در پروژه های خود بهره ببرند.

این حرکت، می‌تواند نقطه عطفی برای کمپانی باشد که همواره در طول تاریخ ترجیه داده است، کدهای مهم خود را به صورت محرمانه حفظ کرده و به ندرت پیش آمده است که به پروژه های خود را به صورت متن باز ارائه دهد.

گوگل نیز در سال ها پیش، با متن باز قرار دادن موتور رندر V8 خود باعث همکاری هرچه بهتر بر روی پروژه اش شد تا دست به موفقیت عظیمی در این زمینه بزند.

مایکروسافت امیدوار است که موتور چاکرا بتواند با توسعه پذیری اش، در اپلیکیشن‌های مختلفی که توسط توسعه دهندگان نرم افزاری ارائه می‌شود استفاده شده تا شاهد روند رو به رشد رندرینگ در صنعت کامپیوتر و آی تی باشیم.

البته تجربه ثابت کرده است که قرار دادن پروژه‌ها به صورت متن باز، می‌تواند به پیشرفت آن پروژه کمک شایانی کند که این امر به لطف وبسایت قدرتمند گیت هاب، کار را در جهت ارائه این منابع بسیار بیش از پیش سهل و آسان نموده است.