شارژری که می‎تواند با آب گوشی‎ها را شارژ نماید [تماشا کنید]

با قدرتمند شدن روز افزون سخت افزار گوشی‎ها، نیاز آن‎ها به انرژی نیز بیشتر از قبل می‎شود. عمر باتری گوشی‎های هوشمند هیچ وقت آن طور که کاربران انتظار دارند نبوده است. حالا اگر در طبیعت باشید و به پریز برق نیز دسترسی نداشته باشید این مسئله بسیار بیشتر از قبل شما را اذیت می‎کند. اما به تازگی یکی از کاربران یوتیوب ویدیویی را آپلود کرده که در آن به وسیله آب یک آیفون را شارژ می‎کند.

در ویدیویی که Thomas Kim بر روی یوتیوب قرار داده نحوه شارژ کردن گوشی فقط با چند بطری پلاستیکی و جریان ثابت آب نمایش داده شده است. البته علاوه بر موارد ذکر شده به یک موتور سه مرحله‎ای و مدار یکسو کننده جریان نیز نیازمندید. به کمک جریان ایجاد شده می‎توان یک آیفون را شارژ کرد اگرچه میزان زمان لازم برای انجام این کار در ویدیو ذکر نشده است. مقدار ولتاژ اندازه‎گیری شده در این آزمایش 10 ولت است، برای مقایسه باید گفت ولتاژ تولید شده توسط شارژر آیفون تنها 5 ولت است.

این پروژه در واقع نسخه کوچک شده‎ای از نیروگاه‎های برق آبی است که بر روی سدها ساخته می‎شود و انرژی مکانیکی آب در حال حرکت را به انرژی الکتریکی تبدیل می‎کند. با حرکت آب موتور سه مرحله‎ای به چرخش در می‎‎آید و همانند یک دینام تبدیل انرژی را انجام می‎دهد. البته جریان تولید شده از نوع مستقیم است و به کمک مدار یکسو کننده می‎توان آن را به جریان متناوب تغییر داد.