بازگشت نوکیا؛ تصویری از گوشی A1 با طعم اندروید

بازگشت نوکیا؛ تصویری از گوشی A1 با طعم اندروید

نوکیا هنوز هم محبوب دل کاربران – به خصوص ایرانی ها – است و هنوز هم گهگاهی تلفن 1100 را در دست برخی از افراد می‌بینیم. گذشته از راز محبوبیت نوکیا نزد کاربران، حتما به خاطر دارید که طی سال های اخیر سهم این برند در بازار تلفن‌های هوشمند کاهش یافت و کم کم به صفر رسید. از طرفی پس از اهدای حق ساخت تلفن‌های نوکیا و سرویس‌های متصل به آن، این کمپانی از سال 2013 تاکنون حق ساخت تلفنی جدید را نداشه است.

طبیعتا با از بین رفتن این محدودیت فنلاندی‌ها مدت هاست که دست به کار شده‌اند و به فکر بازگشت به دنیای تلفن‌های هوشمند هستند. با این حال کمپانی فنلاندی اعلام کرده است که هیچ عجله‌ای در این زمینه ندارد. تصویر منتشر شده جدید از یک تلفن اندرویدی و میان رده در فضای وب، خبر از محصول جدید این کمپانی می‌دهد؛ نوکیا همیشه در ساخت میان رده‌ها بهترین بوده و به نظر می‌رسد می خواهد این سیاست را ادامه دهد. نوکیا A1

در کنار این تصویر که توسط یکی از عوامل قابل اعتماد در Android Authority منتشر شده، تلفن نوکیا A1 یک دستگاه میان رده اندرویدی معرفی شده است. همانطور که در تصویر مشخص است، رابط کاربری این دستگاه آنچنان با اندروید خام گوگل که در نکسوس مشاهده می‌کنیم مشابه نیست. علاوه بر این شباهتی در آن با ویندوز مایکروسافت دیده نمی‌شود؛ سیستم عاملی که معمولا در تلفن های هوشمند کمپانی فنلاندی دخیل بود.

تصویر بالا شباهت زیادی به لانچر زد نوکیا دارد که اولین بار آن را در تبلت نوکیا N1 سال 2014 مشاهده کردیم. در آن زمان این رابط کاربری بر روی اندروید 5.0 لالی پاپ می‌نشست و به نظر می‌رسد حال در نسخه جدید، این لانچر متناسب با نسخه 6.0 اندروید (مارشملو) بازسازی شده است.

در مورد طراحی نیز باید بگوییم که نوکیا N1 تحولی بزرگ نسبت به دیزاین سال‌های اخیر این کمپانی به حساب می‌آید. به دلیل اینکه سری لومیا حالا به ردموند (Redmond) تعلق دارد، نوکیا مجبور به اعمال این تغییر بزرگ بود.

از آن جایی که با تلفن میان رده اندرویدی روبرو هستیم، احتمالا بدنه‌ای از جنس پلی کربنات در آن به کار گرفته شده، با این حال طبق سنت قدیمی، احتمالا نوکیا از لایه پلاستیکی نیز بهره خواهد گرفت. مشخصات و اطلاعات در مقطع کنونی محدود و نامشخص هستند، اما انتظار می‌رود در این محصول از تراشه اسنپ دراگون 652 Soc استفاده شده و صفحه نمایش 5.5 اینچی FHD آن را همراهی کند.

با این که این محصول آنچنان شباهتی به تلفن های پرچمدار ندارد، اما در مقطع کنونی خریداران تقاضای زیادی نسبت به محصولات میان رده دارند. با توجه به سابقه خوب نوکیا در تولید میان رده‌ها و همچنین رابط کاربری زیبای لانچر زد، احتمال قدرت گرفتن دوباره این کمپانی فنلاندی در بازار تلفن های هوشمند بسیار بالاستئش