سرویس همگام‎سازی اطلاعات مرورگر اپرا هک شد

اپرا به تازگی رمز عبور کاربران یکی از سرویس‎های خود را ریست کرد. این شرکت اعلام کرده است که هکرها توانسته‎اند به سرویس Opera Sync دسترسی پیدا کنند. وظیفه این سرویس همگام‎سازی اطلاعات کاربران مرورگر اپرا در پلتفرم‎های مختلف است. اپرا هنوز در حال بررسی ماجرا است ولی انتظار می‎رود هکرا توانسته باشند نام کاربری و رمز عبور مشترکان این سرویس را به سرقت ببرند و به همین دلیل تصمیم به ریست کردن رمز عبور تمامی کاربران گرفته شده است.

شرکت اپرا که قرار است به یک کنسرسیوم چینی فروخته شود، دارای 350 میلیون کاربر در پلتفرم‎های مختلف است. ولی فقط تعداد کمی از کاربران مشترک سرویس Sync هستند. در ماه گذشته تعداد کاربر فعال این سرویس 1.7 میلیون گزارش شده است. اپرا پس از ریست کردن رمز عبور کاربران ایمیلی حاوی جزئیات بیشتر برای آن‎ها ارسال کرده است.

screenshot-2016-08-27-13-24-19طبق گفته اپرا اطلاعات ذخیره شده دارای رمزنگاری هستند ولی این شرکت برای امنیت بیشتر اقدام به ریست کردن رمز عبور کاربران کرده است. یک روز قبل از این رخداد نیز دراپ باکس اقدام به ریست کردن رمز عبور کاربرانی کرده بود که از سال 2012 رمز عبور خود را تغییر نداده بودند. این سرویس ذخیره اطلاعات ابری دلیل این کار را به حمله سال 2012 به سرویس LinkedIn ربط داده است که در طی آن اطلاعات 117 میلیون کاربر به سرقت رفت و بر روی اینترنت قرار گرفت.