حمله هکرها به پروتن میل پس از گذشت ۶ روز پایان یافت

هک پروتن میل

ProtonMail (پروتن میل) یک سرویس ایمیل رمزگذاری شده رایگان و مبتنی بر زبان های برنامه نویسی پی اج پی و جاوا اسکریپت است که در سال ۲۰۱۳ در مرکز تحقیقاتی CERN سوئیس و توسط جیسون استوکمن ، اندی یم و وی سان طراحی شد و تنها چندی بعدتر به عنوان ایمن ترین سرویس ایمیل سوئد شناخته شد.

این سرویس توسط حمله گروهی هکر ، ۶ روز به طور کامل غیر فعال شد.
اپراتورهای این شرکت اعلام کردند که ممکن است به دلیل حملات سنگین مهاجمین و نیز باج خواهی پرهزینه آنها از این شرکت ، هیچگاه دیگر این سایت به کار خود ادامه ندهد و این شرکت برای رها شدن از دست هکرها ، شدیداً نیاز مالی دارد.

به گفته پروتون میل این حملات از تاریخ ۳نوامبر آغاز شد و پس از مدتی یک ایمیل از طرف هکرها مبنی بر باج خواهی دریافت کردند.نام این گروه Armada Collective  است که تا به حال چندین بار برای شرکت های بزرگ سوئیس ، به واسطه حملات DDoS مزاحمت ایجاد کرده اند.

درحالی که نخستین حمله آنها پروتون میل را تنها ۱۵ دقیقه توانست آفلاین نگاه دارد اما در ساعت ۲ بعداز ظهر ،  فشار بر روی سیستم های این سرویس به بیش از ۱۰۰ گیگابایت در ثانیه رسید که منجر به از کار افتادن دیتاسنترهای پروتون میل در زوریخ ، فرانک فورت و … شد.

شاید نکته جالب این قضیه موافقت مدیران عامل این سرویس به پرداختن باج خواسته شده از سوی هکرها باشد.البته آنها دلیل این موافقت را فشار از سوی اکانت صدها هزار شرکت در زوریخ و فرانکفورت نامیدند زیرا این شرکت ها استفاده کننده این سرویس بوده اند.

این قضیه حتی با دخالت تیم کمک رسان کامپیوتری دولت سوئیس نیز فیصله نیافت تا آنکه این شرکت مجبور به پرداخت باج به این هکرها شود.
البته با درخواست باج هکرها مبلغی اعلام نشده و این شرکت اعلام کرده است که این باج را در قالب واحد پول اینترنتی بیت‌کوین به آنان پرداخت کرده است.
حالا این سرویس پس از ۱ هفته دوباره فعالیت خودش را از سر گرفته است. البته جالب اینکه پروتن ‌میل می‌گوید در برابر تکرار حملات مشابه آسیب‌پذیر است و قصد دارد سالانه صد هزار دلار برای افزایش ایمنی خود هزینه کند.