پنجشنبه 27 مهر 1396

Raspberry Pi 3 مجهز به پردازنده 64 بیتی و وای فای معرفی شد

Raspberry Pi 3 با پردازنده 64 بیتی و وای فای داخلی معرفی شد

سخت است که باور کنیم از معرفی اولین نسخه‌ی Raspberry Pi چیزی در حدود 4 سال می‌گذرد، دستگاهی که توانست مسیر تولید دستگاه‌های محاسباتی مقرون به صرفه را تغییر دهد. حال کمپانی تولید کننده این دستگاه به مناسبت فروش 8 میلیونی Pi تولدی بزرگ گرفته و نسخه‌ی سوم این دستگاه را با تغییراتی چشم گیر معرفی کرده است؛ Raspberry Pi 3 اینجاست، دستگاهی که عنوان اولین بورد 64 بیتی بنیاد Raspberry را با خود به یدک می‌کشد و با مجهز شدنش به وای فای و بلوتوث به روی امواج نیز خواهد رفت.

تراشه‌ی به کار رفته در نسخه دوم Pi یعنی Cortex-A7 با کلاک 900 مگاهرتز، حال در Raspberry Pi 3 با تراشه‌ی Cortex A53 با پردازنده 64 بیتی 1.2 گیگاهرتزی جایگزین شده است که به گفته‌ی مدیر عامل بنیاد Raspberry نسبت به نسخه قبلی خود 50 درصد سریع تر عمل می‌کند. با این حال این بورد مانند نسخه قبلی همچنان 1 گیگابایت رم با کلاک 450 تا 900 مگاهرتز دارد و گرافیک VideoCore IV آن نیز تنها با تغییر کلاک‌اش از 250 به 400 مگاهرتز کمی بهبود داشته است. ویژگی جالب این بورد این است که Raspberry Pi 3 به صورت پیش فرض به نسخه‌ی 4.1 بلوتوث و همچنین وای فای 802.11n مجهز شده است.

در حالی که به تازگی بوردهایی با پشتیبانی از ویدیوهای با دقت 4K معرفی شده‌اند. این سوال پیش می‌آید که چرا Pi 3 چنین ویژگی‌ای با خود ندارد، مدیر عامل بنیاد Raspberry Pi این سوال را چنین پاسخ می‌دهد:

حرکت به سمت کدهای ویدیویی جدید می‌توانست هماهنگی Raspberry Pi 3 با نسخه‌های قبلی را با خطر جدی مواجه کند.

Pi 3 همچون نسخه قبلی با قیمت 35 دلار در دسترس خریدارن قرار خواهد رفت.