امنیت دستگاه‌های اندرویدی؛ مسئله‌ای مهم اما فراموش شده

به تازگی اندروید با یک تغییر عظیم به سوی امنیت سختگیرانه تر در حال حرکت است که می‌توان این قضیه را به فال نیک گرفت. در طول سال هزاران سوء استفاده و نرم افزار‌های مخرب تلاش می‌کنند تا به سیستم عامل موبایلی گوگل ضربه بزنند و اطلاعات شخصی کاربران را به دست آورند.

به همین خاطر این کمپانی وصله‌های امنیتی را در اندروید 5.1.1 آب‌نبات چوبی قرار داد اما خیلی‌ها ترجیح دادند که در نسخه‌های گذشته بمانند. بنابر این بسیار مهم است که شما حتماً از آخرین نسخه‌های ارائه شده اندروید و بروزرسانی‌های گاه و بی‌گاه امنیتی که برای تلفن هوشمند شما ارائه می‌شوند استفاده نمایید. علاوه بر این دستگاه‌های اندرویدی به راحتی قادر خواهند بود تا به تنظیمات کارخانه بازگردند که این کار دزدان تلفن‌های هوشمند را راحت کرده است، بنابر این ضروری است که حتماً یک رمزعبور برای تلفن هوشمند خود قرار دهید. آمار ارائه شده توسط کارشناسان نشان می‌دهد که دستگاه‌های اندرویدی از آسیب‌پذیری بالایی برخوردار بوده و باید تمامی نکات امنیتی را در نگهداری از آنها رعایت نمود.

نسخه‌های اندروید 4.0 و پایین‌تر، نسبت به نسخه 5.1.1 از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردارند اما هنوز هم ما شاهد آن هستیم که 32 درصد کاربران، از این نسخه اندروید استفاده می‌نمایند. اگر برای دستگاه شما بروزرسانی‌ها و نسخه‌های جدیدتر اندروید در دسترس است حتماً اقدام به بروزرسانی نمایید اما اگر نسخه 4.0 اندروید آخرین نسخه از این سیستم عامل است که تلفن شما پشتیبانی می‌کند، پیشنهاد ما استفاده از کاستوم رام ها است که بعضاً مشاهده می‌شود اندروید‌های جدید را به تلفن‌های قدیمی تر می‌آورند. علاوه بر آن قرار دادن انواع رمز‌های عبور امنیتی در صفحه اصلی، تنظیمات و در تمامی قسمت‌های مهم تلفن هوشمند شماست که در صورت به سرقت رفتن آن را بلا استفاده نماید نیز نباید فراموش شود.

هرچند که اندروید آب‌نبات چوبی به صورت پیشفرض توسط گوگل رمز گذاری شده است اما کاربران دستگاه‌هایی با این نسخه از اندروید نیز می‌بایست حتماً رمزعبوری را در هنگام بوت شدن دستگاه خود قرار دهند. آمارها نشان می‌دهد از هر 10 کاربر اندروید آب‌نبات چوبی، تنها 1 کاربر بر روی دستگاه خود رمزعبور قرار داده است.

بدون شک کاربران تلفن‌های هوشمند به خصوص اندرویدی باید بحث امنیت را جدی تر از گذشته دنبال کنند. امروزه با اپلیکیشن‌های ارائه شده هرکسی می‌تواند به سادگی امنیت دستگاه و اطلاعات شخصی اش را از تمامی خطرات مسون نگه دارد.