محققان می‎توانند با اسکن کردن مغز از رازهای افراد با خبر شوند!

MIZBANFA

دانش انسان پیرامون مغز و دستگاه عصبی نسبت به سال‎های قبل پیشرفت بسیاری کرده است اما هنوز هم ناشناخته‎های زیادی درباره این عضو از بدن باقی مانده است. چندی پیش محققان موفق شدند از امواج مغزی برای شناسایی افراد استفاده کنند. به گفته آن‎ها امواج مغزی هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است. اما به تازگی محققان با اسکن کردن مغز توانستند به اطلاعات شخصی افراد نیز دست پیدا کنند.

در این روش به کمک اسکن کردن ماده خاکستری مغز می‎توان به اطلاعاتی مانند اعتیاد به مواد مخدر دست پیدا کرد. دو محقق با نام‎های Abdul Serwadda و Richard Matovu سعی در استخراج داده‎ها از نوار مغزی افراد ناشناس داشتند. این دو محقق سیستمی طراحی کردند که امواج مغزی فرد ناشناس را با امواج مغزی چندین فرد وابسته به الکل مقایسه می‎کند. این سیستم موفق شده است 25 درصد از کسانی که خود را وابسته به الکل معرفی کرده بودند، شناسایی کند.

یافته‎های جدید می‎تواند در علم پزشکی تحول بزرگی ایجاد کند اما در سوی دیگر بحث استفاده نادرست از آن نیز مطرح است. فرض کنید شبکه‎های اجتماعی بتوانند به این اطلاعات دست پیدا کنند و تبلیغات خود را بر اساس داده‎های حاصل از کاربران تنظیم نمایند. همانند بسیاری دیگر از علم‎های نو جنبه اخلاقی این موضوع باید بیشتر از قبل مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید