دانشمندان تاثیرات منفی و پنهان پنل‌های خورشیدی را کشف کردند

پنل خورشیدی

گروهی از دانشمندان زیست‌محیطی و بوم‌شناسی، تحقیقات خود را که شامل مطالعه بر روی استفاده هوشمندانه از زمین برای کشاورزی در کنار صفحات خورشیدی است ارائه داده‌اند. طبق تحقیقاتی که در مجله پژوهشنامه زیست‌محیطی منتشرشده است، دمای محیط‌زیست اطراف پنل‌های خورشیدی در شهر Swindon واقع در کشور بریتانیا، چیزی در حدود 5 درجه، آن‌هم با توجه به فصل تغییریافته است.

محققانی از دانشگاه بوم‌شناسی و آب‌شناسی لنکستر، در مورد  تأثیرات جانبی این سازه‌های عظیم ساخته‌شده توسط انسان نگران هستند.

sunset-over-solar-panels

دکتر آلونا آرمسترانگ در گفتگویی با سایت Phys.org عنوان کرده که:

درحالی‌که سیاست غالب این است که استفاده از پنل‌های خورشیدی افزایش یابد، ما به دنبال درک اثرات زیست‌محیطی این سازه‌ها هستیم تا بتوانیم کربن کم‌تری را وارد فضا سازیم و همچنین فضای کم‌تری را اشغال کنیم. گروه ما چیزی بیشتری از یک سایه ساده توسط پنل‌های خورشیدی پیداکرده است. پنل‌های خورشیدی تنوع گونه‌ها و زیست‌توده‌های موجود بر روی زمین اطراف را کاهش داده‌اند، که به‌نوبه خود می‌تواند مقدار کربن موجود در خاک را کاهش دهد. اگر خاک اطراف پنل‌های خورشیدی کربن کم‌تری را ذخیره کند صاحبان زمین باید سازوکاری را به کاربندند که این میزان را بهینه‌سازی کند.

گرچه این تحقیقات نیاز به مطاعات بیشتری در سایر آب‌وهواهای دیگر نیز دارد. دکتر آرمسترانگ عقیده دارد که رشد و نمو گیاهانی که در سایه می‌رویند می‌تواند یک پنل خورشیدی را برای محیط‌زیست اطراف خود بسیار بهینه‌تر سازد.