آیا تولید گوشی هایی با نمایشگر 4K در سال 2016 افزایش خواهد یافت؟

سونی در نمایشگاه IFA 2015 با رونمایی از گوشی هوشمند اکسپریا زد 5 پریمیموم که از صفحه نمایشی با دقت تصویری 4K بهره مند می باشد، توانست همه نگاه ها را به سمت خود جلب کند. شاید شما هم مانند بسیاری از کاربران، این اقدام سونی را اولین قدم تولید کنندگان گوشی های هوشمند برای طراحی محصولاتی با نمایشگر 4K قلمداد کرده باشید و منتظر معرفی تعداد بیشتری از این نوع گوشی ها در سال جدید میلادی باشید. اما این طور که به نظر می رسد، شرکت های مطرح تولید کننده گوشی های هوشمند، حداقل برای سال 2016 تمایلی برای ورود به عرصه نمایشگرهای 4K ندارند.

در همین زمینه، امروز یک نشریه کره ای ادعا کرده است که شرکت های سامسونگ و ال جی با وجود توانایی تولید صفحاتی با چنین دقت گرافیکی، فعلا تمایلی برای ساخت گوشی هایی با صفحه نمایش 4K ندارند. بنا به ادعای این نشریه، این دو کمپانی کره ای به دقت ابعاد مختلف طراحی گوشی هایی با نمایشگرهای 4K را بررسی کرده اند، اما در نهایت به این نتیجه رسیده اند که در حال حاضر این کار مزایا و منافع چندانی ندارد. در ادامه به طور خاص به شرکت سامسونگ اشاره شده که می تواند با تولید صفحات نمایشگر 4K، قدم در راه ارائه هدست واقعیت مجازی اختصاصی خود بگذارد، اما با این حال به این نتیجه رسیده است که هنوز این فناوری یک ویژگی تجملی محسوب شده و کاربران چندانی نخواهد داشت.

sony xperia z5 premium with 4k display 2بنا به منبع مذکور، شرکت های سامسونگ و ال جی به جای ورود به عرصه تولید گوشی هایی با صفحه نمایش 4K، ترجیح خواهند داد تا تمرکز خود را بیشتر بر روی بهبود جنبه های مختلف نمایشگرهای کنونی خود، مانند کاهش مصرف انرژی و افزایش وضوح صفحه در محیط های باز و زیر نور خورشید، معطوف نمایند. به خصوص نمایشگرهای 1440p که به احتمال فراوان در پرچمدارهای بعدی این شرکت ها استفاده خواهد شد.

در کل نمی توان گفت که این تصمیم تولید کنندگانی همچون سامسونگ و ال جی، غیر منطقی و نا امید کننده است اما به هر حال با این روند، فعلا شرکت سونی تنها سازنده گوشی های هوشمند 4K خواهد بود و به نظر نمی رسد در آینده ای نزدیک رقیبی جدی در این عرصه داشته باشد.