سامسونگ حق اختراعی را برای کنترل گوشی از طریق لبه ها ثبت کرد

Samsung Sensor Pads Patent

این روز ها بیشتر اخبار حول و حوش شرکت سامسونگ به Edge ها مربوط می شود و در آخرین آن ها هم دیروز درباره ابتکار جدید این شرکت با نام Apps Edge برای شما گفتیم. حال به نظر می رسد بخش تحقیق و توسعه این شرکت بر روی جنبه دیگری از کارکرد های لبه گوشی می پردازد ولی با این تفاوت که این بار این تکنولوژی برای صفحه نمایش های متعارف گوشی های هوشمند یعنی صفحات تخت در حال توسعه می باشد.

Samsung patents sensor pads to control with edges 01با این که تا کنون هیچ اطلاعاتی در خصوص پروژه جدید سامسونگ ارائه نشده است اما این شرکت اخیرا اقدام به ثبت اختراعی برای جا سازی سنسور هایی نامرئی در حاشیه های گوشی های هوشمند نموده است که از آن ها می توان برای کنترل بخش های مختلف برنامه ها استفاده کرد. به احتمال زیاد انگیزه اصلی بوجود آمدن این ایده امکان کنترل برنامه ها بدون لمس در صفحه نمایش می باشد که ممکن است در برخی برنامه ها مانع دید کامل صفحه نمایش شده و تمرکز کاربر را بر هم بزند.

بهترین مثالی که برای کارکرد این تکنولوژی می توان عنوان کرد، انجام بازی های کامپیوتری می باشد زیرا معمولا در بازی ها، لمس کردن صفحه نمایش باعث می شود که تا حدودی دید کاربر مختل شده و مانع اجرای روان بازی گردد. تقریبا تمام کنسول های بازی امروزی دکمه هایی در قسمت بالایی دسته های خود دارند که توسط انگشت سبابه فشرده می شوند و به نظر می رسد این طرح جدید سامسونگ نیز کارکرد مشابهی در بازی ها داشته باشد. اما به هر حال کاربران به استفاده از انگشت شست خود در کنترل بازی های تلفن همراه عادت کرده اند و باید ببینیم سامسونگ می تواند با ارائه یک روش بهتر و روان تر برای انجام بازی ها، کاربران را نسبت به ترک این عادت قدیمی ترغیب کند یا نه.

Samsung patents sensor pads to control with edges 02کنترل دوربین گوشی های هوشمند نیز یکی دیگر از کارکرد هایی است که می توان برای این تکنولوژی جدید متصور شد. انتقال کنترل های دوربین گوشی به خارج از صفحه نمایش و بر روی لبه های دستگاه می تواند به دید بازتر کاربر و دقت بالاتر در کادربندی منجر شود و به این ترتیب کیفیت و سهولت عکاسی با گوشی های هوشمند را بالاتر خواهد برد.

به نظر می رسد با استفاده از این تکنولوژی حتی بتوان محل قرار گیری کلید ثبت عکس و یا شاتر را به صورت دلخواه شخصی سازی نمود و به این طریق با توجه به نحوه در دست گرفت گوشی، بهترین و راحت ترین قسمت لبه را به عنوان دکمه شاتر انتخاب کرد که به ویژه در ثبت عکس های سلفی بسیار کار آمد خواهد بود.

Samsung patents sensor pads to control with edges 03البته مانند بیشتر اختراعات ثبت شده، ممکن است این طرح هم هرگز به مرحله تولید نرسد و یا حداقل در آینده ای نزدیک شاهد آن نباشیم ولی با این حال این ایده، بسیار جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسد و می توان آینده خوبی را برای توسعه و پیشرفت آن متصور شد.

gsmarena