سامسونگ به زودی تولید نسل دوم تراشه‌های 10 نانومتری را آغاز خواهد کرد

در سال‌های اخیر تحولات زیادی در حوزه پردازنده‌ها رخ داده است و تکنولوژی مربوط به آن روز به روز پیشرفت کرده و عملکرد تراشه‌های بهبود پیدا می‌کند. اکنون نیز سامسونگ اعلام کرده است که نسل دوم تراشه‌های 10 نانومتری آماده تولید هستند و این شرکت در حال افزایش ظرفیت تولید خود است.

پردازنده‌های اسنپ‎دارگون 835 و اگزینوس 8895 بر اساس معماری 10 نانومتری (LPE (Low Power Early ساخته شده‌اند. نسل دوم آن اما 10 نانومتری (LPP (Low Power Plus نامیده می‌شود.

10 درصد افزایش عملکرد و 15 درصد کاهش مصرف انرژی، نتیجه این فناوری است. احتمالا تراشه‌های 10 نانومتری LPP را در نسخه‌های تجدید شده پردازنده‌های اسنپدراگون و اگزینوس خواهیم دید.

سامسونگ در حال نصب تجهیزات برای تجهیز جدیدترین خط تولید خود (S3 در Hwaseong کره) است، جایی که در سه ماهه آخر سال جاری آماده بهره‌برداری و تولید تراشه‌ها خواهد بود.

به عنوان مثال برای حرکت پردازه‌‎های LPE به LPP می‌توان به گلکسی اس 6 و گلکسی اس 7 سامسونگ اشاره کرد. تراشه گلکسی اس 6 بر پایه معماری 14 نانومتری LPE بود، در حالی که تراشه گلکسی اس 7 ارتقا پیدا کرده و بر اساس معماری 14 نانومتری LPP بود. به هرحال این فرایند جدید موجب بهبود در برخی قسمت‌ها می‌شود. برای مثال هر دو پردازنده‌ی اسنپدراگون 820 و 821 بر اساس معماری 14 نانومتری LPP بودند، اما مدل جدیدتر با سرعت بیشتری کار می‌کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید