چیپ های رم جدید سامسونگ ساخت گوشی هایی با رم 6 گیگابایتی را ممکن می کند

Samsung smartphone 6GB RAM

ساعتی پیش سامسونگ خبر تولید صنعتی رم‌های 12Gb LPDDR4 خود با تکنولوژی 20nm را اعلام کرد، کاری که باعث شد این کمپانی به اولین شرکت جهان در دسترسی به این تکنولوژی مبدل شود. آن‌طور که سامسونگ در مصاحبه خبری خود اعلام کرده است این فناوری اجازه تولید گوشی‌های هوشمندی با 6 گیگابایت حافظه رم را به این شرکت می‌دهد.

اگر به نظرتان این اعداد با یکدیگر جور در نمی‌آیند باید به تفاوت بین b کوچک و بزرگ دقت کنید. Gb مخفف گیگابیت است و GB مخفف گیگابایت است. هر بایت شامل 8 بیت است و یک چیپ 12 گیگابیتی در واقع می‌تواند 1.5 گیگابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند. با کنار هم گذاشتن 4 عدد از این چیپ‌ها، سامسونگ حالا توانایی ساخت گوشی‌های هوشمندی با 6 گیگابایت رم را دارد.

بر طبق گفته‌های سامسونگ این چیپ جدید 12 گیگابیتی از نوع LPDDR4 به اندازه 30 درصد سریع‌تر از چیپ‌های قبلی 8 گیگابیتی سامسونگ است و 20 درصد انرژیکمتری مصرف می‌کند.

سال پیش در دسامبر 2014، سامسونگ اولین کمپانی تولیدکننده چیپ‌های رم 8 گیگابیتی از نوع LPDDR4 بود. گوشی‌های هوشمندی از جمله OnePlus ، گلکسی اس 6 اج پلاس سامسونگ و گلکسی نوت 5 از چهار چیپ 8 گیگابیتی برای بهره‌مندی از 4 گیگابایت رم استفاده می‌کنند، که بیشترین مقدار رمی است که تا به حال در گوشی‌های هوشمند مشاهده شده است.

سامسونگ می‌گوید که گوشی‌های رده‌بالای آینده این شرکت با 6 گیگابایت رم روانه بازار خواهند شد که اجازه «مولتی تسکینگ روان و کارایی حداکثری با آخرین سیستم عامل‌ها» را به این گوشی‌ها می‌دهد. با این حال گرچه معمولاً رم بیشتر روی هر دستگاه محاسباتی چیز خوبی محسوب می‌شود اما باید ببینیم که این مقدار رم روی یک گوشی هوشمند کمی زیاده‌روی به حساب خواهد آمد یا نه.

phonearena