کشف بادهایی با ۷ برابر سرعت صوت در سیاره‌ای دیگر

کشف بادهایی با ۷ برابر سرعت صوت در سیاره‌ای دیگر
کشف بادهایی با ۷ برابر سرعت صوت در سیاره‌ای دیگر

وقتی که دانشمندان سیاره‌ای به اندازه مشتری را در صورت فلکی روباهک پیدا کردند می‌دانستند که آب و هوای این سیاره چندان مناسب نیست. به این دلیل که HD 189733b هر ۲٫۲ روز به دور ستاره خود می‌چرخد و سرعت آن به حدود ۵۴۸ هزار کیلومتر بر ساعت می‌رسد، همچنین دمای سطحی این سیاره ۱۲۲۶ درجه سانتی‌گراد است. تیمی از دانشگاه وارریک انگلستان نقشه آب و هوایی تقریبی از این سیاره به دست آورده‌اند، اولین نقشه از این نوع برای سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی و البته اطلاعات داخل این نقشه نیز زیاد خوشحال کننده نیست. با استفاده از تجهیزات HARPS واقع در شیلی این تیم سرعت بادهای روی این سیاره را تا حدود ۸۶۰۰ کیلومتر بر ساعت بر آورد کرده‌اند، سرعتی هفت برابر سرعت صوت.

این بادهای پر سرعت زمانی اتفاق می‌افتند که اتمسفر این سیاره از روزهای بسیار داغش به شب‌های سرد و کم فشار وارد می‌شود. محققان با استفاده از فرکانس طیفی نور از ستاره نزدیک به این سیاره و درخشش آن در اتمسفر این سیاره به این اطلاعات دست پیدا کردند، تکنیکی که سازمان فضایی اروپا نیز با استفاده از هابل برای تشخیص رنگ آبی یک سیاره سال‌ها پیش از آن استفاده کرده بود.

با این حال این بار این تیم تغییرات داپلر در شیب‌های ابتدایی و انتهایی نمودار اتمسفر این سیاره هنگامی که این سیاره از سمت چپ به راست ستاره‌اش حرکت می‌کرد را اندازه‌گیری کردند. این کار به آن‌ها اجازه داد تا بتوانند سرعت بادی که به سمت شرق می‌وزد و در اطراف خط استوای این سیاره قرار دارد را اندازه‌گیری کنند. با بارانی از جنس تکه‌های شیشه این نتیجه را می‌گیریم که این سیاره مکان خوبی برای رفتن به هنگام تعطیلات نیست. با این حال این تیم امیدوار است که بتواند از این تکنیک برای بررسی آب و هوای سیاره‌هایی که بیشتر قابل سکونت به نظر می‌رسند، مانند سیاره Kepler 452B، استفاده کند.