کلمه Sheeple وارد دیکشنری وبستر شد؛ طرفداران اپل مثالی برای این کلمه!

اضافه شدن کلمه Sheeple به دیکشنری

زبان همواره در حال تکامل بوده و به مرور لغات جدیدی به دایره واژگان آن اضافه می‌شود. البته لغت‌‌نامه‌ها معمولاً قبل از اضافه کردن یک واژه جدید کمی تأمل و صبر می‌کنند تا از ماندگاری آن اطمینان حاصل کنند. این طور که به نظر می‌رسد دیکشنری وبستر (Merriam Webster) تصمیم گرفته تا لغت sheeple را به مجموعه لغات خود اضافه کنید و البته در این بین طعنه‌ای نیز به کاربران اپل بزند!

تعریف رسمی sheeple در دیکشنری مذکور اینگونه ذکر شده: “آدم‌های سربراه، موافق، یا کسانی که به سادگی تحت تأثیر قرار می‌گیرند: مردمی که به گوسفند تشبیه شوند“. البته نکته جالب ماجرا در ادامه خود را نشان می‌دهد؛ جایی که دومین مثال برای sheeple آورده شده و حرکت طرفداران اپل در خرید قاب باتری رسمی و نه چندان مفید آیفون با قیمت 99 دلار به عنوان مصداقی برای این کلمه ذکر شده است. مطمئناً طرفداران اپل از آوردن چنین مثالی خوشحال نخواهند شد، البته با توجه به اینکه قاب‌های باتری بهتر و ارزان‌تری نسبت به قاب رسمی آیفون در بازار یافت می‌شود، می‌توان گفت دیکشنری وبستر مثال چندان بی‌راهی هم ذکر نکرده است.

یکی دیگر از نکات جالب توجه در مورد توضیحات ارائه شده برای sheeple، این است که گفته شده اولین کاربرد این کلمه به سال 1945 بازمی‌گردد. البته هیچ اشاره‌ای به نوع استفاده این کلمه در تاریخ مذکور نشده است، اما به هر حال با توجه به مدت زمان زیادی که طول کشیده تا این کلمه وارد دیکشنری وبستر شود، می‌توان با اطمینان گفت که نقش اپل و طرفداران آن در ورود لغت مذکور بسیار پررنگ بوده است.

3 دیدگاه

  1. مشخصه که همیشه دیدگاه دوگانه راجع به اپل وجود داشته اما از نظر من که تا حدودی به سیاست های سازندگان و سخت افزار و نرم افزار تلفن های همراه آشنایی دارم این دیدگاه که اپلی ها فلان هستند درست نیست چون کسی که با آگاهی اون رو تهیه میکنه میدونه چی داره میخره و نمیشه گفت گوسفنده! اونی هم که بی آگاهی میخره باز گوسفند نیست چون اعتماد کرده به این شرکت و مطمئنأ اپل هم جایی جواب این اعتماد رو میده! یه مثال ساده اینکه همین گوشی که الان دست شمای خواننده هست اگر با همیین محتوا و وضعیت به سرقت بره یا گم بشه چه اتفاقی میوفته؟ چه عواقبی داره؟ میدونید اگر اندروید باشه نه تنها خود گوشی بلکه محتوای اون براحتی قابل دستبرده. اما اگه اپل باشه موضوع به کلی فرق میکنه اون وقت جدا از اینکه قفل آی کلود به کلی راه قابل استفاده بودن توسط سارق رو میبنده،براحتی از اینترنت قابل دسترسی و ردیابی هست و حددداقلش اینه که محتواش به هیچ وجه قابل دستبرد نیست.این تفاوت یه شرکت سخت گیر و سورس بسته با شرکت های مشابه هست.از لحاظ سخت افزار و کیفیت ساخت هم تفاوتها گویاست اما هنوز این اپل ستیزی وجود داره نمیدونم چرا! انتهای پیام.

    • تمامی مسایل امنیتی که شما ذکر کردید در اندروید هست و حتی با امنیت خیلی بیشتر. اگر من درب ضد سرقت منزل را قفل نکنم و از منزلم دزدی شود دلیل بر بدی و نا امن بودن درب ضد سرقت نیست.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید