موفقیت پوکمون گو سونی را نیز برای ورود به بازار بازی‌های موبایلی ترغیب کرده است

موفقیت عظیم بازی پوکمون گو (Pokemon Go) در چند ماه گذشته، اهمیت بازار بازی‌های موبایلی را بیش از پیش آشکار کرد. کمپانی نینتندو هم با عرضه پوکمون گو توانست سود سرشاری بدست بیاورد و پس از ناکامی‌هایی که با عرضه کنسول وی یو (Wii U) گریبان این شرکت را گرفته بود، دوباره اسم این کمپانی ژاپنی بر سر زبان‌ها افتاده است. اما موفقیت نینتندو در عرضه پوکمون گو باعث شده تا دیگر شرکت‌ها، از جمله یکی دیگر از سه ضلع مثلث قدرت دنیای بازی‌های رایانه‌ای، یعنی سونی نیز به فکر بهره‌گیری جدی‌تر از بازار جذاب بازی‌های موبایلی بیفتد.

رئیس و مدیر عامل سونی، آقای کاز هیرای (Kaz Hirai) اخیراً در نمایشگاه IFA 2016 برلین و در طی مصاحبه‌ای که با نشریه فایننشیال تایمز داشته است عنوان کرده که:

این چیزی است که ما به شدت به دنبال آن هستیم (بازی‌های موبایلی). این مسئله مطمئناً می‌تواند یک جهش برای ما باشد و بتوانیم در کنار ساخت کنسول‌های بازی، به دنیای گوشی‌های هوشمند نیز وارد شویم.

هیرای همچنین اضافه کرده که پوکمون گو یک بازی انقلابی است و این عنوان نشان داد که بازی‌ها چه پتانسیل بالایی برای تغییر عادات حرکتی مردم دارند.

playstation-mobileالبته واضح است که سونی به هیچ وجه در جایگاه شرکتی مانند نینتندو نیست، شرکتی که سوابق زیادی در زمینه بازی‌های همراه داشته و بازی‌های موبایلی اختصاصی‌ و ابتکاری‌ای مانند Miitomo را تولید کرده و همچنین چند بازی موبایلی دیگر مانند Animal Crossing و Fire Emblem را نیز معرفی نموده است.

اما سونی هم در زمینه ساخت کنسول‌های تخصصی بازی ید طولایی دارد و جدیدترین کنسول این کمپانی، یعنی پلی استیشن 4 توانسته به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند. سونی در سال جاری حداقل یک سخت‌افزار جدید به نام پلی استیشن وی آر (PlayStation VR) را نیز عرضه خواهد کرد. البته گفته شده که احتمالاً نسخه بهبود یافته پلی استیشن 4 با نام نئو هم در پاییز سال جاری در اخیتار خریداران قرار خواهد گرفت.

بنابراین با این توصیفات، مطمئناً بازی‌های موبایلی انتخاب اول سونی نبوده و این شرکت نمی‌تواند تمرکز زیادی بر روی این بخش داشته باشد. با این وجود خبر ورود سونی به حوزه بازی‌های موبایلی بسیار جالب و خوشحال کننده است و پس از شکست کنسول دستی پلی استیشن ویتا، شاید سونی بتواند دوباره در زمینه تولید بازی‌های همراه نیز خودی نشان بدهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید