سنسور 22.5 مگاپیکسلی جدید سونی مجهز به فوکوس اتوماتیک هیبریدی معرفی شد

سنسور IMX318

کمپانی سونی خبر از راه اندازی خط تولید سنسور‌های دوربین جدید مخصوص تلفن‌های هوشمند با نام Exmore 5 داد که نخستین محصول این سری نیز IMX318 نام دارد. این سنسور، نخستین سنسور CMOS می‌باشد که مجهز به تکنولوژی فوکوس اتوماتیک هیبریدی و تثبیت تصاویر 3 جهته می‌باشد.

مهمترین بخش این سنسور‌ها، فوکوس اتوماتیک هیبریدی آنها می‌باشد. فوکوس اتوماتیک هیبریدی یا Hybrid AF گونه‌ای از فوکوس اتوماتیک است که این ویژگی را به همراه تشخیص فاز و تثبیت تصویر ممکن می‌سازد.

معمولاً برای این امر از یک اپلیکیشن جداگانه استفاده می‌شود ولی برگ برنده سنسور IMX318 ترکیب هردو فاز تشخیص فوکوس و تثبیت تصویر در یک پردازشگر داخلی است که موجب استفاده از این دو تکنولوژی در کنار یکدیگر خواهد شد. سونی ادعا می‌کند که سنسور جدیدش قادر خواهد بود تا فوکوس اتوماتیک مخصوص عکاسی را در حدود 0.3 ثانیه و فوکوس اتوماتیک فیلمبرداری را در حدود 0.017 ثانیه و با سرعت 60 فریم برثانیه انجام دهد.

ویژگی مهم دیگر استفاده شده در این سنسورها تثبیت تصاویر به صورت 3 جهته است. سنسور مذکور قادر است با درنظر گرفتن اطلاعات ورودی از یک سنسور ژیروسکوپ خارجی و پردازش آن اطلاعات در پردازنده دخالی خودش، تصاویر را در هنگام انحراف و یا لرزش اصلاح نموده و تصاویر با کیفیتی را منتشر نماید. این پردازنده داخلی سیگنالی موجب می‌شود تا بدون استفاده از نرم افزار‌های خارجی، سرعت پردازش نیز بالاتر باشد.

سنسور IMX318 جزو سنسور‌های 1/2.6 است که با وضوح بسیار بالای 22.5 مگاپیکسل عرضه می‌گردد. سنسور جدید سونی در مقایسه با IMX230 دارای پیکسل‌هایی به مراتب کوچکتر بوده که اندازه هرکدام از آن پیکسل‌ها ۱.۰μm می باشد. با این حال سونی ادعا می‌کند که سنسور جدیدش با توجه به پیکسل‌های کوچکتری که دارد، همواره تصاویری با کیفیت در مکان‌هایی با نور کم را می‌گیرد.

ممکن است که سونی از سنسور دوربین جدید خودش در پرچمداران آینده‌ای که در سال‌های آینده عرضه خواهد کرد استفاده نماید.