نگاهی به اطلاعات منتشر شده توسط Kantar در مورد بازار گوشی‌های هوشمند

اطلاعات Kantar در مورد بازار گوشی‌های هوشمند

شرکت Kantar Worldpanel که در زمینه نظارت و بررسی بازار محصولات مختلف فعالیت می‌کند، خلاصه‌ای از اطلاعات جدید خود راجع به بازار گوشی‌های هوشمند را که مربوط به سه ماهه مالی سوم سال 2016 می‌باشد، منتشر کرده است. بر طبق اعداد و ارقام ارائه شده توسط این موسسه، گوشی‌های هوشمند آیفون 7 و آیفون 7 پلاس سهم بزرگی از بازار آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند. سهم سیستم عامل آی او اس نیز در این کشور در مقایسه به مدت مشابه سال گذشته، 5.2 درصد رشد داشته که این امر با توجه به اینکه گوشی‌های آیفون 7 و آیفون 7 پلاس در صدر فروش این منطقه قرار گرفته‌اند، اصلاً دور از انتظار نبود. همچنین گوشی نسبتاً ارزان قیمت آیفون 6 اس نیز در ارتقای سهم آی او اس بی‌تأضیر نبوده است. بر طبق اطلاعات منتشر شده از سوی Kantar، سیستم عامل آی او اس در حال حاضر 34.2 درصد از بازار آمریکا را در اختیار دارد، در حالی که سهم اندروید از 66.7 درصد به 63.4 درصد کاهش یافته است.

البته به نظر می‌رسد سیستم عامل همراه اپل در خارج از کشور خود نتوانسته موفقیت چندانی به دست آورد. در آلمان سهم آی او اس با کاهش 2.5 درصدی مواجه شده و به 15 درصد رسیده است و در کشور چین نیز سهم این سیستم عامل از 18.7 درصد به 14.2 درصد کاهش یافته است. اما در انگلستان آیفون 7 و آیفون 7 پلاس همچنان پرفروش‌ترین گوشی‌های بازار به حساب می‌آیند و سهمی 15.1 درصدی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. نکته جالب اینکه گوشی آیفون اس ای (iPhone SE) محبوبیت خوبی در این کشور کسب کرده و 8.5 درصد از کل فروش بازار گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده است (سهم این گوشی در بازار آمریکا تنها 3.5 درصد است).

بازار گوشی‌های هوشمنداما در طرف دیگر ماجرا، پس از اتفاقاتی که گریبان گلکسی نوت 7 را گرفت و در نهایت منجر به توقف تولید این گوشی هوشمند شد، سامسونگ همان طور که انتظار می‌رفت، با کاهش سهم بازار روبرو بوده است. تنها منطقه‌ای که در آن سهم سامسونگ با رشد سالانه روبرو بوده، انگلستان است که در این کشور توانسته 30.4 درصد از بازار را در اختیار داشته باشد. در ایتالیا، سامسونگ جای خود را به کمپانی چینی هواوی داده که نسبت به سال گذشته بسیار موفق‌تر ظاهر شده و رسد سالانه‌ای برابر با 15.2 درصد داشته است. گوشی‌های هوشمند هواوی در حال حاضر 27.3 درصد از بازار ایتالیا را در اختیار دارند.

در کشور پهناور چین هم کمپانی اوپو (Oppo) توانسته در جذب مخاطبان بسیار موفق عمل کند و با رشد سالانه 8.2 درصدی خود توانسته 11.2 درصد از بازار این کشور آسیایی را در اختیار بگیرد. نکته جالب این که در سه ماهه گذشته گوشی هوشمند Oppo R9 موفق شد آیفون 6 اس اپل را از رتبه نخست به زیر بکشد و خود به عنوان پرفروش‌ترین گوشی در کشور چین مطرح شود.

گوشی‌های هوشمندبا تمام این اوضاع و احوال، کارشناسان هنوز در مورد اتفاقاتی که ممکن است در فصل تعطیلات سال نوی میلادی رخ دهد اطمینان ندارند. همان طور که اشاره کردیم، کمپانی کره‌ای سامسونگ این روزها به واسطه مشکلات روی داده برای گلکسی نوت 7، اصلاً اوضاع خوبی ندارد، اما با این حال برخی امیدوارند که این شرکت بتواند با تبلیغات مناسب و گسترده، تعداد بیشتری از گوشی‌های پرچمدار خود یعنی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج را به فروش برساند. در مورد شرکت اپل نیز کارشناسان بر این اعتقادند که در بازار کشور چین نبود تعادل بین عرضه و تقاضا، به خصوص در مورد آیفون 7 پلاس، می‌تواند نشانه خوبی برای اپل باشد و امیدهای این شرکت را برای افزایش فروش در سه ماهه چهارم مالی، بیش از پیش افزایش دهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید