تلگرام پس از تهدید به مسدود شدن، در روسیه ثبت می‌شود

پاول دورف سازنده‌ی نرم افزار تلگرام سرانجام تصمیم گرفت شرکت خود را در روسیه ثبت نماید ولی در مقابل افشای داده‌های مربوط به کاربران تسلیم نمی‌شود و آن‌ها را برای دولت روسیه در دسترس قرار نخواهد داد.

تلگرام پس از تهدید به مسدود شدن در روسیه تصمیم به تن دادن به برخی خواسته‌های این کشور شد. پاور دورف تایید کرد که شرکت خود را در روسیه ثبت می‌نماید ولی هرگز اطلاعات مربوط به حریم خصوصی کاربران را در اختیار این کشور قرار نخواهد داد. پاور دورف این تصمیم را روز چهارشنبه در ملاقات با مدیران VK  (نسخه روسی فیسبوک) اعلام کرد.

روسکماندور، مسئول تنظیم ارتباطات روسیه با تایید این خبر در روز چهارشنبه گفت، این نرم افزار بیش از 100 میلیون کاربر در سرتاسر جهان دارد و حالا با ثبت در روسیه می‌تواند در چارچوب قانونی به فعالیت خود در این کشور ادامه دهد.

این توافق پس از آن صورت گرفت که در روز دوشنبه مقامات روسیه شروع به تهدید و تحت فشار گذاشتن این شرکت کردند و تحت عنوان آگاهی از حملات تروریستی و سازماندهی انتشار اطلاعات خواستار ثبت شرکت تلگرام در روسیه شدند. عدم انجام چنین کاری منجر به مسدود شدن این پیام رسان در کشور روسیه می‌شد.

طبق قانون ضد تروریست کشور روسیه، هنگامی که یک شرکت با چنین مشخصاتی در این کشور ثبت می‌شود، لازم است که تمام اطلاعات کاربران را در سرورهای روسی نگه‌داری کرده و در صورت لزوم آن‌ها را به مقامات تحویل دهد!

روسیه تنها کشوری نیست که به دنبال به دست آوردن اطلاعات کاربران به بهانه مبارزه با تروریسم است. استرالیا و انگلیس نیز چنین رفتاری را با شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله واتس‌اپ داشته‌اند.

تصمیم پاول دورف باعث شده تا بسیاری از کاربران تلگرام بابت حفظ حریم خصوصی خود و اطلاعاتشات در تلگرام هراس داشته باشند. البته دورف در توییتر خود پیامی منتشر کرده و گفته که هرگز این کار را انجام نخواهد داد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید