قابلیت مخفی “صفحه نمایش غلیظ” در گلکسی S7 و S6 سامسونگ

قابلیت مخفی

رابط کاربری تاچ ویز سامسونگ با قابلیت‌های متعدد و گاهی اوقات مخفی شناسایی می‌شود، به همین دلیل محصولات سامسونگ بیشتر به کاربران حرفه‌ای تر با کاربرد خاص پیشنهاد می‌شوند. همچنین در این بین پیدا شدن قابلیت‌های مخفی و متفاوت در دل رابط کاربری سامسونگ، خبر خوشی برای این دسته از کاربران است

یکی از توسعه دهندگان فروم قدرتمند و معروف XDA Developer اخیرا متوجه یک قابلیت مخفی DPI در بخش تنظیمات گلکسی S7 و نسخه اج آن شده است. این قابلیت با نام Condesed Display mode – حالت صفحه نمایش تغلیظ شده – شناخته می‌شود که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

در این مقاله می خواهیم به شما نحوه دخالت دادن المنت‌های بیشتر به صفحه نمایش گلکسی S7 را به کمک فعال سازی تنظیمات اسکیلینگ DPI بیاموزیم. اما بهتر است اول در مورد این تنظیم خاص و عملکرد آن حرف بزنیم، و همچنین این که چطور قابلیت یاد شده در تاچ ویز سامسونگ کشف شد!

لازم به ذکر است که قابلیت و ترفندی که در این مقاله به آن می‌پردازیم در تلفن های گلکسی S6 سامسونگ نیز در دسترس هستند اما اول باید حتما به روز رسانی اندروید 6.0 مارشملو را دریافت و نصب کرده باشید.

با این که تلفن‌های هوشمند مدرن با صفحات نمایش بزرگ و بیشترین رزولوشن پیکسلی ارائه می‌شوند، رابط کاربری با افزودن محتوی بیشتر به صفحه سازگاری زیادی ندارد. این به دلیل یک تنظیم خاص اندروید به نام DPI Scaling است؛ تنظیمی که به سازندگان دستگاه‌های اندرویدی امکان بیشتر کردن المنت‌های رابط کاربری نظیر تصاویر، آیکون‌ها و متون را می‌دهد و بدین ترتیب کاربران در تلفن‌های مختلف با صفحات نمایش متفاوت تجربه نسبتا مشابهی را خواهند داشت.

Samsung-Galaxy-S7-DPI-scaling-Condensed-mode-how-to-8 Samsung-Galaxy-S7-DPI-scaling-Condensed-mode-how-to-5 (1) Samsung-Galaxy-S7-DPI-scaling-Condensed-mode-how-to-3

در حالی که خیل عظیمی از کاربران تلفن‌های هوشمند نیازی به کاهش دادن المنت‌های رابط کاربری ندارند، کاربران حرفه‌ای مدت هاست درخواست فراهم آمدن امکان تغییر این تنظیم را در تلفن داشته‌اند تا دیگر نیاز به طی کردن پروسه‌های طولانی مدت و پیچیده نظیر روت دستگاه نداشته باشند. گوگل نیز متوجه شده است که برخی کاربران سیستم عامل اندروید به فشرده سازی المنت‌های رابط کاربری و صفحه علاقه دارند، و حالا اولین نسخه پیش نمایش اندروید N که چند هفته پیش منتشر شد، قابلیت ایجاد تغییر در بخش DPI Scaling را فراهم آورده است.

حتما مقاله بررسی قابلیت های جدید در نسخه پیش نمایش اندروید N را در وب سایت دیجی رو مطالعه فرمایید…

یکی از کاربران فروم قدرتمند و معروف XDA DEvelopers حین کار کردن با طرح آزمایشی و جدید ویجت لانچر نووا – Nova Launcher – متوجه شد که سامسونگ در تلفن‌های جدید خود یک قابلیت مرتبط با این موضوع را مخفی کرده است. به نظر می‌رسد با فعال کردن این قابلیت، دارندگان گلکسی S7 می‌توانند به حالت “صفحه نمایش تغلیظ شده” منتقل شوند. همانطور که در اسکرین شات‌های این مطلب مشاهده می‌کنید، تغییرات این حالت کاملا مشخص و کاربردی است.

اما نحوه فعال کردن قابلیت یاد شده در پرچمداران سامسونگ و همچنین گلکسی S6 با اندروید مارشملو:

  1. اول باید لانچر معتبر و معروف Nova را دانلود و نصب کنید. اگر هنوز از آن استفاده نمی‌کنید، نیازی به رها کردن لانچر فعالی تلفن نیست، چرا که فقط برای فعال کردن قابلیت یاد شده به لانچر نووا نیاز داریم.
  2. نووا لانچر را باز کنید. هیچ نیازی به پیش فرض کردن و استفاده از آن نیست، کافیست فقط یک بار بازش کنید.
  3. به صفحه هوم اسکرین نووا مراجعه کرده و در یک فضای خالی لمس طولانی کنید و گزینه Widgets را بزنید.
  4. ویجت Activities را یافته و سپس آن را به داخل هوم اسکرین بیاورید.
  5. حالا پوشه Settings را یافته و سپس DisplayScalingActivity را پیدا و انتخاب کنید. با این کار یک آیکون جدید در صفحه هوم اسکرین ایجاد می‌گردد.
  6. بر روی آیکون یاد شده لمس کرده و پس از باز شدن بخش Activities گزینه Condensed Display Mode را انتخاب نمایید.
  7. حالا گلکسی S7 شما باید ریستارت شود. پس از روشن شدن تلفن اندرویدی، المنت های رابط کاربری باید کوچک شده باشند.

توجه: پس از فعال کردن حالت صفحه نمایش تغلیظ شده، می توانید به لانچر مورد نظر خود برگردید.