گوشی عجیب و غریب «لایت فون» بالاخره به زودی عرضه خواهد شد

لایت فون

اگر تا به حال نام گوشی لایت فون (Light Phone) به گوشتان نخورده است ناراحت نباشید زیرا شما در این زمینه تنها نیستید. نه تنها به خاطر اینکه این گوشی یک نوآوری عجیب و غریب بوده و برای کاربران گوشی‌های هوشمندی که در حقیقت به دنبال گوشی هوشمند نیستند (!) طراحی شده است؛ بلکه به خاطر روند نسبتاً طولانی مراحل توسعه آن که باعث شده بود تا اخبار حول و حوش آن کمی فروکش کند.

لایت فون (تصویر 1)لایت فون یک طرح مفهومی است که 18 ماه قبل در وب سایت کیک استارتر ظاهر شد و توجه بسیاری را به خود جلب نمود. این ابزار عجیب و غریب، در واقع یک تلفن همراه محض و بدون هیچگونه قابلیت و ویژگی دیگری به غیر از امکان مکالمه، بوده و مختص کسانی طراحی شده است که از دست تلفن‌های هوشمند کلافه شده‌اند و نمی‌خواهند به جز مکالمه هیچ درگیری دیگری با گوشی خود داشته باشند. ایده اصلی این محصول، خلاص شدن از دست اعلان‌ها و پیام‌های مختلف می‌باشد. تنها کافیست تا تماس‌های خود را از گوشی‌ هوشمند خود به لایت فون انتقال دهید تا در عین حالی که هیچ اعلان و پیامی حواس شما را پرت نخواهد کرد، از تماس‌های ضروری نیز بی‌خبر نمانید.

لایت فون (تصویر 2)البته مسئله‌ای در این بین وجود دارد که شاید به ذهن شما هم رسیده باشد. چرا باید یک چنین ابزاری را با قیمت 100 دلار پیش خرید کنیم، در حالی که می‌توانبم تنها اینترنت گوشی هوشمند خود را قطع کرده و از دست اعلان‌ها و پیام‌ها راحت شویم؟ با اینکه ظاهراً لایت فون هم دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد اما به هر حال تعداد زیادی از کاربران از ایده آن خوششان آمده و این طرح توانست از طریق کیک استارتر مبلغ 400 هزار دلار سرمایه جذب نماید.

لایت فون (تصویر 3)با وجود اینکه این طرح در موعد مقرر خود آماده نشد، اما سازندگان آن وعده داده‌اند که با کمی تأخیر بالاخره آن را به دست خریداران خواهند رساند. لایت فون در ابتدا قرار بود در ماه ژوئن (خرداد) تحویل مشتریان شود اما بعد به پایان ماه اوت (شهریور) موکول شد و الان نیز گفته شده که طی دو هفته آینده عرضه آن آغاز خواهد شد. بر اساس بیانیه‌ای که اخیراً سازندگان این محصول منتشر کرده‌اند، اولین سری از لایت فون‌ها روز 30 نوامبر (10 آذر) ارسال خواهند شد و در ماه دسامبر به دست مشتریان خواهند رسید. در طی هفته‌های آتی نیز سازندگان به تولید و ارسال سفارشات ادامه خواهند داد.

لایت فون (تصویر 4)برخی از پیش خرید کنندگان لایت فون از خرید خود منصرف شده‌اند و دلیل این امر نیز تنها تأخیرهای طولانی آن نیست. لایت فون تنها از شبکه 2G پشتیبانی می‌کند و این در حالی است که این شبکه مخابراتی بسیار قدیمی بوده و کم کم در حال منسوخ شدن است. بسیاری از اپراتورها به مرور اقدام به کنار گذاشتن شبکه‌های 2G می‌کنند و همین امر می‌تواند به کلی لایت فون را از کار بیندازد. البته سازندگان لایت فون اعلام کرده‌اند، کسانی که به شبکه 2G دسترسی نداشته باشند، می‌توانند مبلغ پرداختی خود را پس بگیرند.

در کل می‌توان گفت لایت فون یک گوشی 100 دلاری بدون هیچ قابلیت ویژه‌ای است و باید در بازار با محصولاتی رقابت کند که با قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر، عملکرد مشابهی را ارائه می‌کنند. پشتیبانی این محصول تنها از شبکه‌های 2G نیز باعث شده تا نتوان اعتماد چندانی به کارایی و دوام استفاده از آن داشت. تنها نکته مثبتی که در لایت فون به چشم می‌خورد، طراحی زیبای آن است که این مسئله هم شاید به سختی بتواند کاربران را به پرداخت 100 دلار هزینه خرید آن، ترغیب نماید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید