آیا خودرو اپل یک شایعه بیش نبوده و هیچگاه قرار نیست ساخته شود؟!

خودرو اپل

در دنیای امروزی دیگر تولیدکنندگان بر تولید محصولی خاص توجه ندارند و همواره در صدد آن هستند تا بتوانند به حوزه‌های دیگر نیز ورود کنند. به عنوان مثال باید به کمپانی چینی شیائومی اشاره کرد که در ابتدا کار خود را با تولید گوشی‌های هوشمند اندرویدی آغاز کد و اینک در سبد کالای آن محصولاتی نظیر دوچرخه هوشمند، لوازم هوشمند خانگی و اخیراً کامپیوترها دیده می‌شوند.

شایعات مدت‌هاست ادعا می‌کنند که اپل در حال کار بر روی ساخت یک خودرو است و این خودرو را به پروژه تایتان (Project Titan) اپل ربط می‌دهند؛ ولی هیچگاه مشخص نشد که آیا این دو به یکدیگر مربوط هستند یا خیر! اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که «خودرو» دیگر در برنامه‌های این کمپانی نیست.

نیویورک تایمز در گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که اپل ده‌ها تن از کارمندان مشغول بر روی این پروژه را اخراج کرده و قصد دارد این پروژه را راه اندازی مجدد کند. تیم کوک بسیاری از اظهارات مبهمی را عنوان کرده که نشان می‌دهد سرمایه گذاری آن‌ها بر روی یک سرویس اشتراک خودرو چینی بی دلیل نبوده و ظاهراً تا سال 2021 میلادی می‌توانیم شاهد حضور خودرو اپل در جاده‌ها باشیم. اینک به نظر می‌رسد که شایعات منتشر شده کاملاً بی اساس هستند.

اپل همچنین شخصی بدون تجربه خودروسازی را در رأس پروژه تایتان قرار داده است؛ اگر چه می‌گویند وی رابطه بسیار نزدیکی را با استیو جابز دارد. از دیدگاه ما به نظر می‌رسد از زمان آغاز پروژه مرموز تایتان تا به حال اپل پیشرفت چشم گیری را نداشته است و بعید به نظر می‌رسد که این شرکت کوپرتینویی تا سال 2021 بتواند خودرو ساخت خود را روانه جاده‌ها کند.

خودرو اپلچرا نباید در مورد خودرو اپل امیدوار باشیم؟

پنج سال پیش اعلام شد که اپل چیزی حدود دو سال است که در حال کار بر روی تولید خودرویی الکتریکی است. بنابراین سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تولید یک خودرو که برای اپل به مدت 7 سال به طول انجامیده و بار دیگر قرار است در تولید آن تجدید نظر شود، آیا می‌تواند تا سال 2021 و یا چند سال دیرتر روانه جاده‌ها شود؟ به عنوان مثال باید به شرکت فورد به عنوان یک خودروساز مشهور اشاره کرد که طی مدت یک سال و نیم خودروی 400 هزار دلاری Ford GT را طراحی، تولید و عرضه کرد.

حال اینکه اپل پس از مدت 7 سال هنوز هم موفق به انجام چنین کاری نشده دو نتیجه دارد: اپل می‌خواهد یک وسیله نقلیه را با استفاده از فناوری‌هایی توسعه دهد که در حال حاضر در دسترس نیست و یا اینکه اپل کاملاً در این زمینه بی‌کفایت ظاهر شده است.

البته ممکن است این پروژه به طور کلی مربوط به خودرویی نظیر خودروهای ساخت گوگل و تسلا نباشد. با توجه به اینکه تیم کوک اخیراً گفته که اپل این پروژه را راه اندازی مجدد خواهد کرد، من تصور نمی‌کنم که این موضوع ربطی به خودرو داشته باشد. به همین جهت ممکن است که اصلاً این پروژه هیچ ارتباطی با یک خودرو چهار چرخ مطابق خودروهایی که در خیابان‌ها می‌بینیم نداشته باشد!

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید