اپلیکیشنی که تعداد اسپرم مردان را می‌شمارد!

اپلیکیشنی که تعداد اسپرم مردان را می‌شمارد!

گوشی‌های هوشمند ما همانند کامپیوترهای جیبی هستند که هر روز و همه جا با خود حملشان می‌کنیم. با استفاده از گوشی‌های هوشمند می‌توانیم با دنیا ارتباط برقرار کنیم، وسایل هوشمند خانه خود را کنترل کنیم، بازی کنیم، از دنیای مجازی لذت ببریم و شاید جای تعجبی نداشته باشد که بگوییم آن‌ها را هم می‌توانیم برای سلامتی و بهداشت خود نیز استفاده کنیم.

به تازگی گروهی از مهندسان پزشکی دانشگاه هاروارد اپلیکیشنی را ساخته‌اند که می‌تواند تعداد اسپرم مردان را اندازه گیری کند. این پروژه توسط هادی شفیعی (محقق ایرانی در دانشگاه هاروارد) و دیگر محققان ایرانی و خارجی تشکیل شده که با همکاری یکدیگر ابزار شناسایی را تولید کردند که با متصل کردن آن به گوشی هوشمند یا دستگاه‌های مشابه می‌تواند اندازه‌گیری‌های مختلفی را انجام دهد. دکتر شفیعی در پروژه‌های قبلی خود از گوشی هوشمند برای تعیین کردن ویروس HIV هم استفاده کرده است. البته در گذشته در تحقیقاتی برای نشان دادن سطح الکل در خون می‌توانستید از گوشی هوشمند خود هم استفاده کنید.

کار با این اپلیکیشن بسیار راحت است، کاربر تنها کافی است مقدار کمی از اسپرم را روی میکروچیپ‌های یکبار مصرف قرار دهید و بعد از این مرحله با اتصال میکروچیپ از طریق شیاری به گوشی هوشمند خود و فعال کردن اپلیکیشن اسپرم‌ها را بشمارید. در واقع این اپلیکیشن دوربین گوشی را تبدیل به میکروسکوپی می‌کند که سلول‌های اسپرم را شناسایی کرده و حرکات آن‌ها را دنبال می‌کند.

این امر می‌تواند باعث شود بسته‌های آزمایشی در خانه شما باشد که کار با آن ساده و قیمت آن نسبتاً مقرون به صرفه است. محققان این پروژه اعلام کرده‌اند که هزینه هر دستگاه اندازه‌ گیری در آزمایشگاه‌ها 5 دلار بوده که با تجاری شدن و آمدن به بازار هر بسته‌ای قیمتی کمتر از 50 دلار به فروش خواهد رسید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید