باور تیم کوک به واقعیت افزوده در مقایسه با واقعیت مجازی

باور تیم کوک به واقعیت افزوده

وقتی تیم کوک مشغول به نمایش گذاشتن آخرین آیفون‌های اپل به ستاره‌های رسانه نباشد، در حال انجام مصاحبه‌های صبحگاهی و صحبت در مورد تکنولوژی‌های آینده است. تیم کوک، مدیر عامل اجرایی اپل، اخیراً در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به نظر او واقعیت افزوده (Augmented reality) آینده‌ی درخشان‌تری نسبت به واقعیت مجازی (Virtual reality) دارد.

او در مصاحبه‌ای اخیر در جواب به سوال مصاحبه‌کننده در مورد جایگاه واقعیت مجازی از دید اپل گفت «واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هر دو فناوری‌های شگفت‌انگیزی هستند.»

اما به نظر آقای کوک «واقعیت افزوده فرزند بزرگتر این خانواده است». او توضیح می‌دهد که واقعیت افزوده به مردم این اجازه را می‌دهد که در حال زندگی کنند و تجربیاتشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، که در نهایت باعث می‌شود به همین دلیل این تکنولوژی از نظر تجاری از واقعیت مجازی پیشی بگیرد. کوک در ادامه‌ی حرف‌هایش به این نکته اشاره می‌کند که واقعیت مجازی فضای بسته‌تری دارد. با اینکه این فناوری می‌تواند تجربه‌های بسیار جالبی را در اختیار استفاده‌کنندگانش قرار دهد «افراد کمتری به آن علاقه نشان خواهند داد» که در نهایت منجر به این خواهد شد که علاقه‌ی تجاری کمتری برای سرمایه‌گذاری در این فناوری وجود داشته باشد.

در حالی که در این گفته‌ها هیچ اشاره‌ای به تولید یک محصول واقعیت افزوده توسط اپل نشده است، اما این قضیه را روشن می‌کند که چرا تا به حال حرکتی در راستای تولید محصولی با ساختار واقعیت مجازی از اپل ندیده‌ایم. کمپانی اپل در ماه ژانویه دو فرد خبره در واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را به استخدام خود در آورد و همچنین یک شرکت واقعیت افزوده را در ماه پیش خریداری کرد اما هنوز هیچ حرفی در مورد محصولی با محتوای واقعیت مجازی یا افزوده توسط این شرکت زده نشده است.

با این حال این توجه و علاقه‌ی آقای کوک به واقعیت افزوده می‌تواند نشانی از سمت و سوی تمرکز اپل باشد. بزرگترین رقبای اپل از جمله سامسونگ، گوگل و فیسبوک (که صاحب شرکت ساخت هدست Oculus است) صاحب محصولاتی با قابلیت تجربه‌ی واقعیت مجازی‌اند، اما تعداد کمی از آن‌ها هستند که پای خود را به بازار واقعیت افزوده باز کرده‌اند. اگر کمپانی Cupertino بتواند چیزی بهتر از عینک‌های گوگل درست کند ممکن است بتواند این بازار را با همین حرکت خود تحت تاثیر قرار دهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید