پلیس ترکیه از اپل برای شکستن قفل آیفون مهاجم حادثه‌ی تروریستی آنکارا کمک می‌خواهد

پلیس ترکیه از اپل برای شکستن قفل آیفون مهاجم حادثه‌ی تروریستی آنکارا کمک می‌خواهد

19 دسامبر سال جاری میلادی (29 آذرماه 95)، روز سیاهی بود که در آن، سفیر روسیه در کشور ترکیه، آقای آندره کارلوف (Andrei Karlov)، قربانی یک حمله‌ی تروریستی شد. او توسط یک محافظ شخصی (بادیگارد) تقلبی، در حالی که مشغول ارائه‌ی سخنرانی در گالری هنری شهر آنکارا بود، ترور شد. مهاجم این حمله‌ی تروریستی نیز بعداً توسط نیروهای ویژه‌ی پلیس ترکیه کشته شد.

بیشتر بخوانید:

پس از این حادثه، پلیس ترکیه، موفق شد تا از رابطه‌ی قاتل با چندین سازمان تروریستی پرده بردارد. به علاوه، پلیس، گوشی هوشمند اپل آیفون 4 اس این آدمکش را نیز یافته است و اطلاعات شخصی او در این اسمارت فون، می‌تواند کمک بالقوه‌ی بزرگی برای پیشرفت تحقیقات باشد.

البته این دستگاه توسط یک رمز عبور 4 رقمی قفل شده است و پلیس ترکیه و مقامات روسی، در پی شکستن این قفل و دسترسی به محتواهای موجود در آن می‌باشند. تلاش‌های آنان برای باز کردن قفل این گوشی هوشمند، تاکنون بدون نتیجه بوده است و روسیه را مجبور به ارسال یک گروه متخصص به ترکیه کرده است. مقامات ترکیه‌ای نیز با شرکت اپل در تماس قرار گرفته‌اند. البته بسیار بعید به نظر می‌رسد که این شرکت، کمکی را به منظور باز کردن اسمارت فون آیفون مهاجم فراهم آورد.

سال گذشته‌ی میلادی (2015)، اف‌بی‌آی (FBI – اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده آمریکا)، باز کردن قفل دستگاه آیفون 5 سی سید رضوان فاروق، یکی از مهاجمان حادثه‌ی تیراندازی سن برناردینو، را از شرکت اپل خواسته بود. اما این شرکت از اجابت درخواست مذکور امتناع کرد و توضیح داد که شکستن سیستم رمزنگاری، امنیت میلیون‌ها کاربر را به خطر خواهد انداخت. البته قفل گوشی هوشمند فاروق، بعداً توسط یک گروه امنیتی باز شد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید