شاتل های بدون راننده تابستان در لندن آزمایش می شوند

شاتل های بدون راننده تابستان در لندن آزمایش می شوند

تابستان امسال، چند وسیله نقلیه جدید و خاص به خیابان های شهر لندن می آیند؛ شاتل های بدون راننده! این پروژه با مشارکت Heathrow Enterprise، آکسبوتیکا و وستفیلد اسپرت کار یک طرح کاملا بریتانیایی به حساب می‌آید. این دستگاه‌های جدید در واقع بازیافتی از پاد های خودکاری هستند که پنج سال پیش طی یک پروژه خاص در فرودگاه Heathrow مورد استفاده قرار گرفته بودند.

این پاد های کاملا خود ران و خودکار، با نام اولترا پاد، در فرودگاه مذکور به مدت پنج سال مورد استفاده قرار گرفتند و با جابجا کردن حدود یک و نیم میلیون مسافر بین بخش های مختلف فرودگاه، نیاز به 70 هزار اتوبوس در سال را از بین بردند! همچنین این شاتل های الکتریکی تاثیر به سزایی بر میزان کربن تولیدی در فرودگاه را کاهش دادند؛ از بین رفتن بیش از 110 تن (Tonnes) گاز دی اکسید کربن.

بر خلاف پاد های مذکور، شاتل های بدون راننده که قرار است به زودی به خیابان های لندن راه یابند، نیاز به رد پاهای خاص جهت راهنمایی ندارند و به راحتی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند. طراحی این شاتل ها توسط شرکت وستفیلد اسپرت کار انجام شده است. همچنین در بخش نرم افزار، نقشه دهی و دیگر جنبه های هوشمند این دستگاه ها با شرکت Oxbotica همکاری هایی صورت گرفته است. سیستم مدیریت ابری در این پروژه نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا شاتل ها بتوانند به تناسب خوبی حرکت کنند و سیستم حرکت کاملا خودکار کامل گردد. کاربران می‌توانند بلیت‌های خود برای این پاد ها را با یک اپلیکیشن اختصاصی رزرو نمایند.

آزمایش اولیه شاتل های بدون راننده در تابستان پیش رو آغاز می گردد و بخش کوچکی از پروژه GATEway به حساب می‌آید؛ هدف اصلی این پروژه بزرگ بررسی میزان مقبولیت دستگاه های جابجایی خودکار نزد مردم است. شایان ذکر است که این پروژه با طرح های پارک خودکار و پیک خودکار گسترده‌تر خواهد شد. همچنین قرار است یک وسیله نقلیه مشابه با نام EZ10 به زودی به خیابان های سنگاپور و کالیفرنیا راه یابد – زمان دقیق این اتفاق مشخص نیست و در اطلاعیه مذکور تنها سال 2016 آمده است.

نظر شما در رابطه با ورود چنین وسایل نقلیه خودکاری به شهر های ایران چیست؟