دلیل نمایش صفحه بلو اسکرین در ویندوز

دلیل نمایش صفحه بلو اسکرین در ویندوز
دلیل نمایش صفحه بلو اسکرین در ویندوز

صفحه بلواسکرین و یا همان صفحه آبی مرگ یکی از متداول ترین مشکلات ویندوز می باشد که قطعا بیشتر کاربران سیستم عامل ویندوز آن را مشاهده کرده اند. این خطا در زمانی که یکی از فایل های مورد نیاز سیستم عامل و یا یکی از قطعات سخت افزاری سیستم به درستی عمل نکند رخ می دهد. شاید اولین چیزی که بعد از دیدن صفحه بلو اسکرین به ذهن می آید، عیب یابی سخت افزاری و یا نصب مجدد ویندوز باشد، اما باید بگوییم این دو مورد آخرین گزینه های روی میز می‌باشند.  بنابراین اول باید بدانیم مشکل از کجا نشات می‌گیرد و شاید مشکل با چند کلیک رفع شود.

ویندوز به صورت پیش فرض در هنگام نمایش صفحه‌ی بلو اسکرین، خطای اتفاق افتاده را نمایش می‌دهد اما به دلیل اینکه سیستم به سرعت ری استارت می شود امکان خواندن آن وجود ندارد بنابراین باید ری استارت اتوماتیک را غیر فعال کنیم تا زمان برای خواندن اطلاعات فراهم شود، بنابراین طبق مراحل زیر عمل نمایید.

  • در قسمت جستجو ویندوز عبارت sysdm.cpl را تایپ کرده و برنامه ای که همین نام را دارد انتخاب کنید.
  • روی زبانه Advanced کلیک کنید.
  • روی دکمه Settings در زیر گزینه Startup and Recovery کلیک کنید.
  • تیک گزینه Automatically restart را بردارید.
  • تیک گزینه Write an event to the system log را بزنید.( در صورت نداشتن تیک)

0911-setup-startup-1-100609079-largeاز حالا به بعد، در هنگام نمایش صفحه آبی مرگ  سیستم به صورت اتوماتیک ری استارت نخواهد شد و زمان برای خواندن پیام وجود خواهد داشت. بنابراین اگر از سیستم عاملی به غیر ویندوز 10 استفاده می کنید برای پیدا کردن خطا به پاراگراف دوم توجه کنید و از آن یادداشت بردارید. اگر اطلاعات بیشتری خواستید، زیر عنوان “Technical information” کدهای عجیب و غریبی وجود دارد که برای پیدا کردن دلیل خطا می توانند مفید واقع شوند.

0911-win7-bsod-100609077-large

اما اگر به روز هستید و از ویندوز 10 استفاده می کنید، مایکروسافت صفحه آبی مرگ را با رنگ و ترکیب جدید، مدرن کرده است. برای پیدا کردن خطا در این ویندوز به خط آخر توجه کنید و آن را به خاطر بسپارید.

0911-win10-seod-100609080-large

خوب حالا می توانید سیستم را ری استارت و با جستجو خطا در اینترنت دلیل نمایش آن را پپدا کنید. بعضی اوقات صفحه مرگ مربوط به سخت افزار می باشد که کاری از نظر نرم افزاری نمی توان کرد اما در صورتی که دلیل خطا مربوط به نرم افزار و درست کارنکردن فایلهای سیستم عامل بود، به راحتی رفع خواهد شد.

به یاد داشته باشید همیشه می توانید از قسمت پرس و پاسخ مشکلات خود را با ما و کاربران سایت در میان بگذارید.

ویندوزتان بدون بلو اسکرین 🙂