تاریخ عرضه اندروید 7 برای گوشی‌های اندرویدی

اندروید 7

اندروید 7 نوقا نام دارد که آخرین مراحل آزمایشی خود را می‌گذراند

گرچه این نسخه آزمایشی با استقبال کمی از سوی کاربران مواجه شد. طبق روال همیشه نسخه‌های جدید اندروید در ابتدا برای گوشی‌های سری نکسوس منتشر می‌شود و سایر گوشی‌ها باید مدت‌زمانی را به انتظار بنشینند. حتی در بعضی موارد بعضی گوشی‌ها برای دریافت به‌روزرسانی اندروید باید ماه‌ها منتظر بمانند.

نوقا به‌تازگی متولدشده و هنوز بر روی گوشی خاصی به‌صورت رسمی قرار نگرفته است. شرکت‌های مختلف سازنده گوشی نیز هرکدام از نقشه راه مخصوص به خود برای انتشار به‌روزرسانی‌های اندروید تبعیت می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر در بین گوشی‌هایی که به‌تازگی معرفی‌شده‌اند هرکدام اولویت خود را دارند. گرچه هنوز سرنخی تاریخ عرضه وجود ندارد. در چنین وضعیتی استفاده از تاریخ‌های معرفی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری گوشی‌ها می‌تواند سرنخی خوبی برای آینده باشد.

همان‌طور که می‌دانید این اولین بار نیست که اولویت‌بندی به‌روزرسانی‌های اندروید مطرح می‌شود. سال‌های قبل نیز بسیاری از دارندگان گوشی‌های تلفن همراه به دنبال دانستن تاریخی برای دریافت به‌روزرسانی‌های اندروید بودند. با بررسی زمان‌های دریافت به‌روزرسانی اندروید مارشمالو، کیت کت و لالی پاپ می‌توانیم تاریخی مشابه را برای اندروید نوقا حدس بزنیم.

اندروید مارشمالو نسبت به سایر نسخه‌های اندروید با سرعت بسیار کم‌تری برای انواع گوشی‌ها منتشر شد. این روند کند حتی شامل شرکت‌های صاحب گوشی‌های پرچم‌دار نیز می‌شود. گرچه موتورولا در مقایسه با سایر شرکت‌ها روند پرسرعت‌تری را داشته است. این به‌روزرسانی‌ها به مدت 3 ماه برای عرضه مارشمالو و 1 ماه برای عرضه کیت کت توسط موتورولا به طول انجامید. با استفاده از این داده‌ها می‌توانیم به‌صورت تقریبی تاریخی را برای عرضه به‌روزرسانی نوقا برای گوشی‌های پرچم‌دار مشخص کنیم.

با توجه به این اطلاعات می‌توانیم نتیجه‌گیری‌های زیر را داشته باشیم:

  • موتورولا سریع‌ترین شرکت در عرضه به‌روزرسانی‌های اندروید بوده است
  • سونی یکی از سازندگان معتبر درزمینهٔ گوشی است اما در زمینه ارائه به موقع به‌روزرسانی‌ها اصلا عملکرد قابل قبولی نداسته است.
  • سایر شرکت‌ها مانند سامسونگ، ال‌جی و اچ تی سی تنها دو ماه طول کشید تا یک به‌روزرسانی مهم را منتشر کنند. گرچه سامسونگ درمیان آخرین منتشرکنندگان به‌روزرسانی‌های اندروید (کیت کت) قرار دارد. بااین‌وجود امسال وضعیت بهتری نسبت به سایر رقبا پیداکرده است.

ازآنجایی‌که گوگل قصد دارد اندروید 7 (نوقا) را در ربع سوم سال جاری (این معرفی در بدترین شرایط شاید تا آخر ماه سپتامبر- 11 شهریور تا 10 مهر- به تعویق بیافتد ) ارائه کند، می‌توان به انتشار سریع‌تر به‌روزرسانی‌ها امیدوار بود. اگر حدس‌های ما درست از آب دربیاید ممکن است اولین عرضه‌کننده رسمی موتورولا باشد. به دنبال آن اچ تی سی دومین عرضه‌کننده است. بین سامسونگ و ال‌جی، این دو شرکت کره‌ای رقابت خوبی برای بدست آوردن نظر طرفداران خود با عرضه به موقع به‌روزرسانی‌ها وجود دارد. درحالی‌که شرکت ژاپنی سونی یک بازنده به‌تمام‌معنا در ارائه به‌روزرسانی‌های اندروید است. به نظر می‌رسد سونی باید مدت‌زمان عرضه به‌روزرسانی اندروید را بهبود بخشد. امیدواریم عرضه این به‌روزرسانی‌ها برای پرچم‌داران سونی نسبت به سال‌های قبل کمی سریع‌تر انجام شود.

به‌هرحال طبق اطلاعات سال‌های گذشته، زمان عرضه احتمالی اندروید نوقا را برای گوشی‌های پرچم‌دار را در چند خط زیر خلاصه می‌کنیم:

  • موتورولا: ماه‌های نوامبر و دسامبر
  • سامسونگ: ماه ژانویه سال 20017
  • ال‌جی: فبریه سال 2017
  • سونی: آوریل سال 2017
  • اچ تی سی: ماه دسامبر