حتی دوقلویتان نیز نمی تواند قابلیت تشخیص چهره ویندوز 10 را فریب دهد

windows 10 hello face recognition

هدف فناوری تشخیص چهره ویندوز 10 این است که در عین حال که وارد شدن به کامپیوتر شخصی‌تان را برایتان راحت‌تر می‌کند باعث شود که سیستم‌تان از امنیت بیشتری نیز برخوردار باشد. اما این قابلیت چقدر ایمن است؟ به نظر می‌رسد خیلی، و حتی آن‌قدر که دوقلوی یکسان شما نیز نمی‌تواند با چهره مشابه‌اش وارد سیستم‌تان شود.

چند کاربر استرالیایی یک آزمایش غیر رسمی ترتیب دادند و تلاش کردند که با کمک چند دوقلوی همسان بتوانند ویندوز را فریب دهند، اما این نرم‌افزار مایکروسافت حتی یک‌بار هم فریب نخورد، البته مشکلاتی با وارد شدن به سیستم هنگامی که هر دوی دوقلوها حضور داشتند وجود داشت، اما در غیر اینصورت فقط اجازه دسترسی به همان شخصی که چهره‌اش را ثبت کرده بود داده می‌شد. حتی وقتی یکی از این دوقلوها سعی کردند که با تغییر مدل مو و حذف عینک‌هایشان این نرم‌فزار را فریب دهند نیز موفق نشدند.

09

البته مهم است که بدانید گروه کوچکی از افراد مورد آزمایش قرار گرفتند و سیستمی که این آزمایش روی آن انجام شد (Lenovo Yoga 3) مجهز به یک دوربین با قابلیت تشخیص عمق بود. هنوز هم امکان این وجود دارد که دوقلوهایی بتوانند این نرم‌افزار را فریب دهند، یا این‌که به دلیل هوشمندی کمتر دوربین سیستم این نرم‌افزار فریب بخورد. با این حال به نظر می‌رسد که سیستم تشخیص چهره ویندوز به اندازه کافی قابل اعتماد است و بعضی از نگرانی‌هایی که در مورد این سیستم در جاهای دیگر وجود دارد را می‌توانیم از خودمان دور کنیم. این قابلیت هم برای راحتی و هم برای ایمنی مهم است و نه تنها از ورود افراد دیگر به سیستم‌تان جلوگیری می‌کند بلکه با استفاده از آن دیگر به فرآیندهای پیچیده برای تایید هویت خود نیز نیاز ندارید.

engadget