چگونه از کندی اینترنت در ویندوز 10 جلوگیری کنیم؟

سیستم‌عامل ویندوز 10 برای بهبود عملکرد برنامه‌ها، قابلیتی را بر پایه ارسال اطلاعات از طریق پروتکل TCP ارائه می‌کند که برای نخستین بار در ویندوز ناموفق ویستا معرفی و سپس در سایر نسخه‌ها نیز به کار گرفته شد. در برخی شرایط این ویژگی کاملا بی‌آزار و مفید است، اما در شرایطی مانند داشتن اینترنت کند و لاک‌پشتی ممکن است همین ویژگی مفید به یک کابوس تبدیل شده و سبب اختلال در ارسال و دریافت سریع اطلاعات شود. اگر با کندی اینترنت روبرو هستید، بهتر است این قابلیت را غیر فعال کنید.

Window Auto-Tuning نام این ویژگی خوب اما بد است که به صورت پیش‌فرض به حالت Normal فعالیت می‌کند که به معنای فعال بودن آن است. وقت آن رسیده که این ویژگی را خاموش کنیم، برای این کار لازم است از Command Prompt برای وارد کردن دستورات استفاده کنیم:

1. عبارت CMD را جستجو کرده و سپس برنامه مورد نظر را باز کنید (ترجیحا با مُد ادمین)

2. اکنون فرمان netsh interface tcp show global را وارد و سپس کلید Enter کیبورد را فشار دهید.

اکنون لیستی از مشخصات TCP Global به نمایش در خواهد آمد و شما می‌توانید وضعیت Receive Windows Auto – Tuning Level را مشاهده کنید، همان طور که گفتیم در حالت پیش‌فرض وضعیت این پروتکول نرمال است. Normal در اینجا به این معنا است که پروتوکل TCP در حال انجام وظیفه بوده و اقدام به دریافت و ارسال دیتا برای بهبود اپلیکیشن‌ها می‌کند.

window-auto-tuning-normalاکنون تنها با وارد کردن فرمان netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled و فشار کلید Enter می‌توانید به فعالیت این پروتوکل خاتمه دهید.

حالا اگر دو مرحله بالا را مجددا تکرار کنید خواهید دید که وضعیت Receive Windows Auto – Tuning Level به Disabled تغییر کرده است:

fix-slow-internet-speed-1024x629

با غیر فعال سازی TCP می‌توانید مطمئن شوید که به جز به‌روزرسانی‌های رسمی سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای استور، ویندوز 10 داده دیگری را به صورت خودکار دانلود یا آپلود نمی‌کند.