برنامه های کلاسیک به ویندوز 10 می آیند

ویندوز 10

با معرفی ابزار جدید مایکروسافت،  به توسعه‌دهندگان این اجازه داده می شود که برنامه‌های Win32 وNET. را به برنامه‌های مدرن دسکتاپ تبدیل کنند. در واقع این کمپانی بزرگ نرم‌افزاری،  انتقال برنامه‌های کلاسیک و قدیمی ویندوز به ویندوز 10 را پروژه  Centennial نامیده است.

از روز جمعه برنامه‌هایی چون Wordpad، Windows Fax and Scan، XPS Viewer و Character Map در فروشگاه ویندوز در دسترس خواهند بود. این برنامه‌های کلاسیک و قدیمی برای آخرین نسخه اینسایدر ویندوز قابل دانلود و نصب خواهد بود.

شما ویژگی‌های جدیدی در این برنامه‌ها پیدا نخواهید کرد. تنها ویژگی‌های همتایان Win32 خود را داراست. انتظار می‌رود که سایر برنامه‌های کلاسیک را در آینده نیز در فروشگاه ویندوز مشاهده کنیم. اما قابلیت نصب این برنامه‌های کلاسیک تنها در به‌روزرسانی آینده ویندوز آن هم در ماه جولای اتفاق خواهد افتاد.

اگر شما به دنبال یادآوری مورداستفاده این برنامه‌ها هستید با ما همراه باشید. WordPad یک برنامه پردازش متون ساده است که فرمت‌هایی چون مورب(Italic)، بزرگنمایی(Bold) و زیرخط انداختن(Underline) رادار است. برنامه Character Map نیز تمامی کاراکترهای خاص بسیاری را برای استفاده دارد. Windows fax and Scan نیز به شما اجازه اسکن اسناد و تصاویر و ارسال فکس را برای شما فراهم می‌کند. XP Viewer نیز ویژگی‌های حرفه‌ای برای دیدن اسناد XPS فراهم می‌آورد. این ویژگی‌ها شامل جستجو در اسناد، تنظیم اجازه ویرایش اسناد توسط سایرین، امضای دیجیتال و غیره است.

سری جدید این برنامه‌های کلاسیک ویندوز توسط اکانت h0x0d@ در ماه می (خرداد ماه) اطلاع داده شد که برای کاربران اینسایدر قابل‌دسترس خواهد بود.

درحالی‌که این برنامه‌های کلاسیک و قدیمی و حتی بیشتر برنامه‌های Win32 جایگزین‌های بسیاری دارند. افزوده شدن این برنامه‌ها به بخش ویندوز موبایل نیز می‌تواند از یک لحاظ مفید باشد. به‌خصوص اگر برنامه‌ای مانند کنترل رایانه از طریق تلفن همراه باشد. همچنین باوجود برنامه‌های جایگزین برای تلفن‌های همراه، این برنامه‌ها می‌تواند برای کسانی که تلفن همراه آن‌ها از پردازنده‌های میان رده و یا پایین رده استفاده می‌کنند، مفید باشد.