فناوری و تکنولوژی منحصر به فرد هواپیماهای ATR

فناوری هواپیماهای ATR
فناوری هواپیماهای ATR

می توان ATR را بزرگترین کمپانی تولید هواپیماهای منطقه ای تا سقف 90 صندلی برشمرد. این کمپانی در سال 1981 به واسطه همکاری دو غول هوایی ایرباس و Leonardo تاسیس شد. ATR تا به حال بیش از 1500 هواپیما فروخته است و بیش از 200 اپراتور در بیش از 100 کشور دنیا دارد. هر 8 ثانیه یک بار، یک فروند ATR در جایی از دنیا فرود می آید.

٢٠٠ شرکت هواپیمایی در سراسر دنیا از این نوع هواپیما استفاده می کنند و برخی از ایرلاین های ایرانی مانند ایران ایر و کیش ایر، از این نوع هواپیما سفارش داده‌اند. در ادامه با مقاله فناوری هواپیماهای ATR  وبسایت Zcode همراه باشید.

هواپیمای ATR 72

هواپیمای ATR 72-600 یکی از بهترین سطوح استاندارد راحتی مسافران را در رده هواپیماهای منطقه ای دارد و همین موضوع باعث شده است تا در بسیاری از پروازهای منطقه ای در اروپا، مردم ترجیح دهند در هنگام خرید بلیط هواپیما و چارتر با این نوع پرنده ها مسافرت کنند؛ توصیه می کنیم جهت خرید بلیط هواپیما نیز بصورت اینترنتی اقدام کنید و با مراجعه به سامانه های آنلاینی همچون سفرمی، در کمترین زمان ممکن خرید یا رزرو خود را انجام دهید.

ATR 72 دارای یک دو موتوره Turboprop میان‌ برد منطقه‌ای‌ست و با ظرفیت کمتر از 90 نفره کمپانی ATR است که در ادوار اخیر از جمله محبوب ترین هواپیماها در کلاس توربوتراپ ها بوده است. هواپیماهای ATR می‌توانند در محیط های متنوعی از جمله میادین هوایی کوچک، باندهای فرود نامناسب و مناطق کوهستانی به خوبی پرواز کنند.

سه فروند هواپیمای جدید ATR ایران ایر
سه فروند هواپیمای جدید ATR ایران ایر

به گزارش ویرلن ، هواپیمای ATR72 قادر است تا حداکثر 74 پسنجر را در چیدمان صندلی تک کلاس (اکونومی) جا به جا نماید. این هواپیما مدل تکامل یافته از ATR-42 می باشد. به نحوی که این تکامل را می‌توان در تعداد صندلی‌های افزایش یافته، افزایش فاصله دو سر بال‌های هواپیما، بدنه‌ی کشیده‌تر هواپیما به مقدار چهار و نیم متر، به کارگیری موتورهای قویتر با مصرف سوخت پایین تر را  قدرتمند تر و در نهایت مصرف سوخت بهتر ببینیم.

سری 210/212 از ATR

مدل های متنوعی از ATR تولید شده است که یکی از محبوبترین این مدل ها سری 210/212 می باشد، با درب کارگوی به مراتب بزرگتر و Engineهای Pratt and Whitney (PW127) و نیز سری 500 که دارای موتورهای توسعه یافته از  Pratt and Whitney F127 & M127 می‌باشند که شامل ملخ‌های 6 پر و ساز و کارهایی مدرن تر برای سهولت کار پایلوت می باشد.

قرارداد ATR با ایران ایر
قرارداد ATR با ایران ایر

سری 600 ATR

سری جدید (600) هواپیماهای ATR، حدود 10 سال پیش خط تولید خود را استارت زد که به روزترین فناوری‌ها در آن رویت می‌شود. تغییرات اساسی که در این مدل شاهد بودیم یکی در مصرف سوخت بهتر و همچنین در مورد هزینه های نگهداری از این هواپیما بوده که به نسبت مدل قبلی آن، پیشرفت های محسوسی داشته باشد. این مورد باعث شده تا این هواپیما به مراتب از نظر اقتصادی به صرفه‌تر شود و ایرلاین‌ها تمایل بیشتری برای به کارگیری این مدل هواپیما را داشته باشند.

موتور این هواپیما از نوع Pratt and Whitney مدل 127M می باشد، عرشه پروازی آن دارای Glass Cockpit بوده و 5 عدد LCD دارد.

موتور هواپیمای ATR
موتور هواپیمای ATR

درباره موتورهای Pratt and Whitney

یکی از تصورات اشتباهی که بین عموم مردم در مورد هواپیماها رایج است، این است که هواپیماهای با موتور ملخی، امنیت یا کیفیت پایین‌تری دارند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

موتور هواپیماهای ATR توسط یک غول کانادایی به نام Pratt and Whitney  تولید شده که یکی از معروف‌ترین، خوش نام ترین، اقتصادی ترین، ایمن ترین و مدرن ترین موتورهای هواپیما بوده که به خصوص در مدل PW127M آن، فناوری و طراحی را به حد اعلی رسانده است.

و اما بحث پایانی… همانطور که می دانید هواپیمایی هما(ایران ایر) 20 فروند از هواپیماهای ATR را سفارش داده که تاکنون 4 فروند از آن رنگ آمیزی شده و آماده تحویل هستند. مجهز شدن ناوگان هوایی این شرکت هواپیمایی ملی کشورمان به این هواپیماهای مدرن کوتاه‌برد می تواند نوید آغازی دوباره برای به اوج رسیدن این شرکت هواپیمایی با قدمت باشد.

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید