12 نکته و واقعیت جالب در مورد مداد که تاکنون نمی‌دانستید

مداد یکی از ابتدایی‌ترین و البته تأثیرگذارترین لوازم التحریرهای ساخته شده توسط انسان است. با اینکه این وسیله در طول سالیان با تغییراتی جزئی در راستای بهبود کیفیت همراه بوده، اما شکل کلی آن از ابتدای اختراع ثابت بوده و اساس کار آن تغییری نکرده است. در سال 1560 میلادی یک زن و شوهر ایتالیایی با قرار دادن یک تکه گرافیت میان دو تکه چوب سرو اولین مداد به شکل امروزی را اختراع کردند. پس از آن، این ایده با کمی تغییر به عنوان ایده اصلی طراحی مداد به کار گرفته شده است. با این حال، برخی بر این باورند که مخترع این ابزار فردی آمریکایی به‌نام «جوزف پریستلی» می‌باشد.

در زبان فارسی، مداد به معنای مرکب تحریر بوده و در متون کهن نیز به همین معنا استفاده شده است. بخش خارجی مدادها معمولاً از چوب یا کاغذ ساخته شده و درون آن یک بخش استوانه‌ای شکل و باریکی قرار می‌گیرد، که مغزی مداد نامیده می‌شود. این مغزی از ماده سیاهی به نام گرافیت یا مواد رنگی به همراه ترکیبات دیگر تشکیل می‌شود. طول مداد تابع قاعده خاصی بوده و معمولاً 17.5 سانتی‌متر است و بدنه آن هم از چوب نوعی درخت سرو ساخته می‌شود.

مداد

با این مقدمه کوتاه، در ادامه قصد داریم چند نکته جالب در مورد مداد را بیان کنیم که احتمالاً تا به حال نشنیده‌اید و می‌تواند برایتان جالب باشد. با ما در دیجی رو همراه باشید.

1- در مورد ریشه کلمه انگلیسی Pencil (مداد)، نظرهای مختلفی وجود دارد. یک نظر این است که این کلمه از کلمه لاتین Pencillus به معنی “دم کوچک” گرفته شده و البته برخی هم معتقدند ریشه آن به کلمه فرانسوی Pincel به معنی “قلم‌موی کوچک” برمی‌گردد.

2- پیش از اختراع مداد پاک کن، نویسندگان و هنرمندان برای پاک کردن اشتباهات خود در هنگام کار با مداد، از خرده‌های نان استفاده می‌کردند.

پاک کردن با نان

3- بیشتر مدادهایی که امروزه در آمریکا فروخته می‌شوند دارای یک پاک کن کوچک در سر خود هستند، در حالی که مداد‌های اروپایی معمولاً پاک‌کن ندارند. آیا اروپایی‌ها در نوشتن کمتر اشتباه می‌کنند؟!

4- مدادها حتی بدون وجود جاذبه زمین م میدان گرانشی هم می‌توانند بنویسند و از همین رو در ماموریت‌های فضایی توسط فضانوردان آمریکایی و روسی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

5- مداد حتی در زیر آب هم می‌تواند بنویسید.

نوشتن با مداد در زیر آب

6- اولین کارخانه تولید مداد در انگلستان واقع شده بود و در جریان یکی از بمباران‌های جنگ جهانی دوم نابود شد.

7- «ارنست همینگوی» و «جان اشتاین بک» هر دو برای نوشتن رمان‌های خود از مداد استفاده می‌کردند.

8- فابر-کاستل (Faber-Castell) بزرگترین تولید کننده مداد در جهان است، و به قدری شناخته شده و محبوب است که حتی ری بردبری (Ray Bradbury) هم نام یکی از شخصیت‌های کتاب “فارنهایت 451” را از آن الهام گرفته است.

فابر-کاستل

9- توماس ادیسون دارای مدادهای مخصوصی بود که به شکلی ویژه ضخیم‌تر از مدادهای معمولی طراحی شده بودند.

10- گفته می‌شود که یک مداد معمولی ​​می‌تواند خطی به طول 56 کیلومتر بکشد. البته صحت این موضوع هرگز به صورت عملی آزمایش نشده و اگر دوست داشته باشید می‌توانید اولین نفری باشید که آن را امتحان می‌کند!

11- بیش از نیمی از تمام مدادهای دنیا در چین تولید شده‌اند. در سال 2004، کارخانه‌های مدادسازی چین بیش از 10 میلیارد مداد تولید کردند که برای 40 بار دور زدن کره زمین با کشیدن خط، کافی است!

12- بزرگترین مداد جهان Castell 9000 نام دارد که در کارخانه‌ای نزدیکی کوالالامپور به نمایش گذاشته شده است. این مداد غول پیکر، 20 متر ارتفاع دارد و از چوب و پلیمر ساخته شده است.

مطالب پیشنهادی
1 نظر
  1. ستایش کاربر می‌گوید

    عالی چه پرتغالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.