4 راهکار جهت تغییر فونت گوشی های اندرویدی

در عصر امروز، فونت‌ها به عنوان کاور هر متن و کتابی شناخته می‌شوند؛ مهم نیست محتوی متن چقدر خوب باشد، چرا که یک فونت زشت می‌تواند تمام اثرات مثبت آن را از بین ببرد. پس یک فونت زشت علاوه بر ظاهر بد، شامل اثرات جانبی متعددی نیز می‌شود؛ به عنوان مثال عادت مطالعه را به یک کار خسته کننده و آزاردهنده بدل می‌سازد. از طرفی یک فونت زیبا می‌تواند اتمسفر یک وب سایت یا اپلیکیشن را کاملا تغییر دهد.

به همین دلیل پیدا کردن فونت مناسب برای تلفن می‌تواند تجربه منفی و آزاردهنده اندروید را به کلی از بین ببرد.

خوشبختانه با این که گزینه‌ای مبنی بر تغییر فونت اندروید در بخش تنظیمات دیده نمی‌شود، اما راهکار های زیادی در این زمینه وجود دارند؛ به هر حال همه ما این سیستم‌عامل را با انعطاف پذیری و شخصی سازی آن می‌شناسیم. توجه داشته باشید که برخی از راهکار های این مقاله نیازمند روت بودن دستگاه هستند.

روش اول: تنظیمات سیستمی

2

نسخه اصلی اندروید به صورت پیش فرض هیچ گزینه داخلی مبنی بر تغییر فونت را شامل نمی‌شود. با این حال بسته به سازنده تلفن شما و نسخه‌ای از اندروید که بر روی آن نصب شده، ممکن است این قابلیت را در اختیار داشته باشید. مثلا در یکی از نسخه‌های قدیمی تاچ ویز سامسونگ می‌توانستید به آدرس زیر مراجعه کنید:

  • Open Settings > Device > Fonts > Font Style

نسخه های جدید تلفن‌های سامسونگی با اندروید 4.3 به بالا، جهت دسترسی به تنظیمات فونت باید به Settings > My Devices > Display > Font Style مراجعه نمایند.

کمپانی سامسونگ شامل یک فروشگاه آنلاین می‌شود که می‌توان از آن‌ها فونت‌های متنوع و جدید خریداری کرد. جهت دسترسی به این فروشگاه گزینه Get Fonts Online در منوی فونت‌ها را انتخاب کنید. هر فونت در این فروشگاه به قیمت 0.99 دلار تا 3.99 دلار به فروش می‌رسد.

دوباره باید بگوییم که ممکن است برخی تلفن‌های غیر سامسونگی و یا نسخه اندروید نصب شده بر روی تلفن شما شامل این گزینه نباشد؛ به عنوان مثال تلفن‌های نکسوس گوگل با اندروید خام! بدین ترتیب به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

روش دوم: اپلیکیشن HiFont

روش دوم: اپلیکیشن HiFont

Hifont یک اپلیکیشن رایگان در فروشگاه گوگل پلی است و پیشنهاد اول ما در زمینه تغییر فونت تلفن اندرویدی به حساب می‌آید. این برنامه شامل صدها فونت متنوع و آماده می‌شود که به سرعت فونت سیستم عامل اندرویدی شما در هر نسخه‌ای را تغییر می‌دهد. استفاده از این برنامه بسیار ساده و سر راست بوده و پروسه نصب فونت از خود برنامه جدا است؛ بدین ترتیب پس از انتخاب و جایگزین کردن فونت مورد نظر می‌توانید خود برنامه را به طور کامل پاک کنید!

علاوه بر فونت‌های داخلی و پیش فرض برنامه HiFont، کاربران می‌توانند فونت‌های مورد نظر خود را به راحتی در اختیار برنامه قرار دهند. این برنامه تمامی تلفن‌های گلکسی سامسونگ را بدون نیاز به روت پشتیبانی می‌کند. دیگر تلفن های اندرویدی جهت بهره از HiFont به روت نیاز دارند. همچنین امکان بازگردانی فونت اصلی سیستم با یک لمس در اپلیکیشن وجود دارد. پس نگران نباشید!

روش سوم: اپلیکیشن Font Installer

 اپلیکیشن Font Installer

این برنامه نیز همچون HiFont به صورت رایگان در گوگل پلی گنجانده شده است و امکان انتخاب فونت در گالری بزرگی را به کاربران می‌دهد. فونت‌های کاستوم و اختصاصی به صورت مستقیم و از طریق حافظه درونی تلفن قابل نصب هستند و امکان به اشتراک گذاری فونت‌ها نیز به راحتی فراهم شده است. مهم نیست از چه تلفنی استفاده می‌کنید، این برنامه حتما به دسترسی روت نیاز دارد.

در مجموع، ما روش دوم – اپلیکیشن‌های فونت – را به Font installer ترجیح می‌دهیم. اما به هر حال این برنامه نیز یک جایگزین مناسب در شرایط خاص محسوب می‌شود.

روش چهارم: اپلیکشن PerAppFonts

اپلیکشن PerAppFonts

PerAppFonts یک اپلیکیشن مدرن و شیک است که بر پایه فریم ورک Xposed طراحی شده و امکان تغییر فونت‌ها را به روش متفاوتی فراهم کرده است: برای هر اپلیکیشن فونت خاصی تعیین کنید. روش‌های قبلی، فونت کل سیستم را تغییر می‌دادند و در این زمینه هیچ استثنایی وجود نداشت و همه اپلیکیشن‌ها تغییر می‌کردند.

تنها نکته منفی پیرامون اپلیکیشن PerAppFonts، محدودیت 8 فونتی آن است: MonoSpace، Serif، Roboto Condensed، Storopia، Rosemary، Roboto، Slab و فونت پیش فرض سیستم اندروید. خوشبختانه امکان افزودن فونت‌های جدید با انتقال آن ها به حافظه اس دی تلفن و انتخاب آن‌ها در تنظیمات اپلیکیشن وجود دارد.

فریم ورک Xposed به تنها یک مفهوم بی‌نظیر بوده که از زمان انتشار خود پیشرفت چشم گیری داشته است. با این حال نحوه کارکرد آن بسیار پیشرفته‌تر از نصب یک اپلیکیشن ساده از فروشگاه بوده و تنها به کاربران حرفه‌ای اندروید پیشنهاد می شود.

بهترین فونت‌هایی که می توان در اندروید به کار گرفت

حالا که می توانید فونت خود را تغییر دهید، بهترین فونت‌ها کدام هستند؟ بهترین ها در این زمینه (از نظر ما) فونت های گوگل هستند. در ادامه لیستی از 5 فونت برتر و انتخابی ما برای اندروید را مشاهده می کنید:

انتخاب فونت کاملا به سلیقه بستگی دارد، پس موردی که به آن علاقه دارید را برگزینید. اگر فونت جالبی در جست و جو های خود پیدا کردید، حتما آن را در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مطلب به اشتراک بگذارید.