دیجی فکت – دیجی رو https://digiro.ir دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی Sun, 05 Jul 2020 07:48:58 +0000 fa-IR hourly 1 12 حقیقت جالب و کمتر شنیده شده در مورد تمدن بین النهرین https://digiro.ir/top-12-surprising-and-fascinating-facts-about-ancient-mesopotamia/ Sat, 04 Jul 2020 17:18:19 +0000 https://digiro.ir/?p=173497 تمدن بین النهرینبین النهرین منطقه‌ جغرافیایی مشهوری است که میان دو رود دجله و فرات قرار ‌دارد. نام این منطقه از کلمه‌ای با ریشه یونانی به معنای “سرزمین بین دو رودخانه” گرفته شده است. بین النهرین در منطقه مدیترانه شرقی قرار داشته و با کوه‌های زاگرس در ضلع شمال شرقی و صحرای عربستان در ضلع جنوب شرقی […]]]> تمدن بین النهرین

بین النهرین منطقه‌ جغرافیایی مشهوری است که میان دو رود دجله و فرات قرار ‌دارد. نام این منطقه از کلمه‌ای با ریشه یونانی به معنای “سرزمین بین دو رودخانه” گرفته شده است. بین النهرین در منطقه مدیترانه شرقی قرار داشته و با کوه‌های زاگرس در ضلع شمال شرقی و صحرای عربستان در ضلع جنوب شرقی هم‌مرز است. این تمدن باستانی مناطقی مانند عراق، کویت، بخش‌هایی از عربستان سعودی و قسمتی از مرزهای ترکیه، سوریه، ایران و عراق را در بر می‌گیرد.

تمدن بین النهرین مانند تمدن‌های باستانی مصر یا یونان نیست. فرهنگ این منطقه بسیار متنوع و گسترده بوده و در آن تبادل فرهنگی بین اقوام و مذاهب مختلف صورت می‌گرفت. بین النهرین معمولاً به عنوان مهد تمدن باستان شناخته می‌شود. هم‌اکنون قصد داریم در دیجی رو حقایقی جالب و شنیدنی را در مورد این تمدن باستانی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

1. تمدن سومری

تمدن سومری

تمدن سومری، نخستین تمدن شهری در منطقه تاریخی بین النهرین بود. این تمدن از جوار کوه‌های تائوروس و زاگرس آغاز شد. مردم این منطقه در 9 هزار سال قبل از میلاد شروع به حرکت به سمت منطقه جنوبی بین النهرین کردند و روش کشاورزی و سیستم آبیاری خود را تغییر و گسترش دادند. سیستم آبیاری آن‌ها از شبکه‌ای از کانال‌ها تشکیل شده بود که به انتقال آب در بخش‌های وسیعی از منطقه کمک می‌کرد.

اریدو اولین و قدیمی‌ترین شهر جهان و محل سکونت سومری‌ها بود که در سواحل خلیج فارس در جنوب بین النهرین قرار داشت. این شهر در حدود 5400 سال قبل از میلاد مسیح توسط اوبیدیان تأسیس گردید. آن‌ها تجارت و مسیرهای تجاری را در سراسر منطقه گسترش دادند. این امر منجر به تاسیس اولین مرکز تجارت جهان توسط سومری‌ها شد.

2. ارووک، بزرگ‌ترین شهر سومری‌ها

ارووک بزرگ‌ترین شهر سومری‌ها

سومری‌ها تا 3 هزار سال قبل از میلاد، حاکمیت قدرتمند و استواری در بین النهرین داشتند. سرزمین آنان شامل بسیاری از شهرهای برجسته در مناطق استراتژیک برای تسهیل تجارت و بازرگانی مانند نیپرو، لاگاش، ارووک، کیش و اور بود. همچنین هیچ دولت متمرکزی در این مناطق وجود نداشت و کل مناطق از قدرت و دسترسی مساوی برخوردار بودند.

به ویژه شهر ارووک نقش مهمی در مدیریت و شهرسازی داشت، زیرا در آن زمان بزرگ‌ترین شهر جهان محسوب شده و تا مساحتی به وسعت 6 هزار مترمربع گسترش یافته بود. این شهر از همه طرف با دیوار محصور شده و فقط مردم از قسمت دروازه‌ها رفت و آمد می‌کردند. ارووک نه تنها از نظر اندازه و وسعت قابل توجه است، بلکه جمعیتی در حدود 60 تا 80 هزار نفر را در خود جای داده بود.

3. استخراج مس

در حدود 5 هزار سال قبل از میلاد، سومری‌ها مس را از سنگ معدن استخراج کردند سپس 4 هزار سال قبل از میلاد این فلز را در قالب ریخته و 3500 سال قبل از میلاد آلیاژی از آن را با ترکیب مس و قلع اختراع کردند. ساخت مس به سومریان اجازه داد تا بتوانند اشیا کوچکی مانند تیغ، نیزه و ظروف را بسازند و استفاده کنند.

با گذشت زمان فرایند تولید بهبود یافت و سومری‌ها الگوهای هندسی زینتی را در طرح‌های خود، ظروف و وسایل دیگر گنجاندند. آن‌ها همچنین توانستند مجسمه‌ای مسی از خدایان خود بسازند.

4. اولین امپراطوری بزرگ بین النهرین

در قرن 25 قبل از میلاد، پادشاه لاگاش و ایاناتوم با هدف الحاق همه شهرهای سومری و قرار دادن آن‌ها تحت سیطره خود، یک عملیات نظامی را آغاز کردند. آن‌ها موفق شدند سومر و حتی چند شهر دیگر همجوارش را نیز تحت کنترل خود درآورند.

سارگن بزرگ حدود 2270 سال قبل از میلاد، سومر را از ایاناتوم تصرف و امپراطوری آکادیان را تاسیس کرد. امپراطوری آکادیان اولین پادشاهی قابل تأیید در این منطقه جغرافیایی است که شامل جنوب بین النهرین و بخش‌هایی از سوریه کنونی، آناتولی و غرب ایران بود. در زمان سلطنت سارگن چندین شورش اتفاق افتاد و به همین دلیل وی اولین ارتش حرفه‌ای جهان را تشکیل داد. سارگن آکاد به عنوان الگویی برای امپراطوران بین النهرین به مدت دو هزار سال پس از مرگش به شمار می‌رفت.

5. ظهور امپراتوری اول بابل

ظهور امپراتوری اول بابل

امپراطوری آکادیان از سال 2334 تا 2154 قبل از میلاد تا زمانی که نئوسومری‌ها در شهر اور مستقر شدند، وجود داشته است. نئوسومری‌ها مدت 100 سال این شهر را اداره می‌کردند. بین النهرین از مهاجرت مردم به شهرهای خود استقبال می‌نمود. به همین دلیل دو هزار سال قبل از میلاد، بسیاری از عشایر شروع به مستقر شدن در قسمت جنوبی بین النهرین کردند. این افراد کوچ‌نشین به نام عموریان شناخته می‌شدند و پس از مدتی فرهنگ و سنت سومری‌ها و آکادیان را پذیرفتند. عموریان بعد از اسکان و یافتن قدرت، شروع به گسترش سرزمین‌های خود کردند و حکومت بابل را تشکیل دادند. سومو ابوم به عنوان حاکم اولین سلسله بابل به قدرت رسید.

6. اختراع چرخ

اختراع چرخ

مطمئناً چرخ یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر است، اما از ابتدا چرخ برای استفاده در حمل و نقل طراحی نشده است. شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که اولین چرخ‌ها به عنوان چرخ‌های سفالگری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. قدیمی‌ترین چرخ، در جنوب شهر ارو در بین النهرین کشف شده که حدود 3100 سال قبل از میلاد ساخته شده است.

قبل از اختراع چرخ، مردم بین النهرین پیشرفت‌هایی در زمینه آبیاری و کانال و ساخت خانه داشتند ولی با اختراع چرخ آن‌ها توانستند ابزار آلاتی مانند ارابه، قرقره و … نیز بسازند و استفاده کنند.

7. ساخت آبجو

ساخت آبجو

تهیه آبجو آسان است زیرا فقط به غلات، شکر و زمان تخمیر نیاز دارد و بنابراین در هزاره پنجم قبل از میلاد به یک نوشیدنی محبوب در بین مردم تبدیل شد. قدیمی‌ترین دستور تهیه آبجو از مردم بین النهرین است و برای اولین بار از جو تهیه گردید.

آبجو به حدی در بین سومری‌ها محبوب بود که الهه‌ای از آبجو به نام نینکاسی داشتند و برای او اشعاری نیز می‌سرودند. شواهد باستان‌شناسی حاکی از آن است که پنج هزار سال پیش، مردم بین النهرین آبجو را در کاسه یا کوزه‌های مخروطی شکل می‌نوشیدند.

8. برنامه‌ریزی شهری

برنامه ریزی شهری

شعر یا حماسه گیلگمش، نشانگر برنامه‌ریزی و معماری شهری در بین النهرین است. این نوشته، ساخت و ساز شهر ارووک و نقش برجسته تمدن سومری در 3500 سال قبل از میلاد را توصیف می‌کند.

در حماسه گیلگمش نحوه ساخت دیوارهای اطراف شهر با آجرهای پخته شده و چگونگی وجود پایه در زیر دیوار برای حمایت از آجرها و انتقال بار به زیر زمین بیان شده است. سومری‌ها حتی یک سیستم استاندارد برای اندازه گیری مساحت شهر ایجاد کرده بودند که شامل باغ‌ها، دیوارهای اطراف شهر و معبد ایشتار نیز بود.

9. اختراع خط میخی

اختراع خط میخی

نوشتن همیشه روشی مطمئن برای انتقال دانش به نسل بعدی بوده است. اگرچه متون مکتوب در تمدن‌های دیگر مانند مصر و یونان نیز وجود داشته‌اند، اما در بین النهرین این موضوع بسیار مهم و پیشرفته بوده است. اولین سوابق مکتوب در قرن چهارم قبل از میلاد، در سومر کشف شد. این شکل اولیه از نوشتن که در زمان قدیم استفاده می‌شده، به خط میخی معروف است.

سومری‌ها در ابتدا با قلم ساخته شده از نیشکر روی لوح‌های سفالی خام می‌نوشتند که پس از خشک شدن، اثرات دایمی روی آن‌ها ایجاد شود. اولین شکل‌های نوشتن، تنها تصاویری برای نشان دادن ایده‌ها بود، اما با گذشت زمان، این نوشته‌ها الگوی پیچیده‌تری به خود گرفت که تفسیر آن‌ها دشوار است.

10. نقشه‌برداری در بین النهرین

نقشه برداری در بین النهرین2

ابتدایی‌ترین نقشه‌هایی که امروزه کشف شده‌اند، حکاکی‌های روی صخره‌ها و غارها هستند که اغلب نمایانگر نقشه محلی در منطقه است. قدیمی‌ترین این حکاکی‌ها به 25 هزار سال قبل از میلاد باز می‌گردد که نقشه بین النهرین می‌باشد.

سومری‌ها از لوح‌های خشتی در ابعادی حدود 21×18 سانتی‌متر استفاده می‌کردند تا دقیقاً نقاط مهم مورد نظرشان را ترسیم کنند. نقشه شهر باستانی نوزی زمانی بین 2360 تا 2180 سال پیش از میلاد کشیده شده و احتمالاً قدیمی‌ترین نقشه شهری است که تاکنون کشف گردیده است. این یافته‌ها به وضوح مهارت‌های توپوگرافی و نقشه‌برداری سومری‌ها را در بین النهرین نشان می‌دهد.

11. قانون اورنامو

قانون اورنامو

قانون اورنامو حدود 2100 تا 2050 قبل از میلاد نوشته شده و قدیمی‌ترین قانون بازمانده از دوران باستان است.کارشناسان معتقدند که قوانین سومری‌ها از مهمترین کشفیات بین النهرین محسوب می‌شود. قانون اورنامو روی لوح‌های سفالی و رسی نوشته شده بود که 30 قطعه از آن‌ها توسط مورخان کشف و ترمیم شده است.

12. نجوم، علوم و ریاضیات

مردم بین النهرین دانش پیشرفته‌ای در مورد نجوم داشتند و شواهدی از این دست در قالب ابزارهای نجومی باستانی یافت شده است. اعتقاد بر این است که سومری‌ها اولین کسانی بودند که ریاضیات را به صورت مکتوب انجام داده و در زندگی روزمره خود استفاده می‌کردند.

]]>
10 داستان جالب و باورنکردنی از بازماندگان کشتی تایتانیک https://digiro.ir/top-10-incredible-survival-stories-from-the-titanic/ https://digiro.ir/top-10-incredible-survival-stories-from-the-titanic/#comments Tue, 16 Jun 2020 17:02:22 +0000 https://digiro.ir/?p=172553 بازماندگان کشتی تایتانیککشتی بزرگ تایتانیک توانایی جابه‌جا کردن 2435 مسافر و 900 خدمه را داشت. اگر در هنگام غرق شدن کشتی، قایق‌های نجات به طور کامل پر می‌شدند این امکان وجود داشت تا یک سوم تمام افراد حاضر در کشتی نجات پیدا کنند. با این حال بسیاری از صندلی‌های قایق‌های نجات هنگام ترک کردن کشتی به طرز […]]]> بازماندگان کشتی تایتانیک

کشتی بزرگ تایتانیک توانایی جابه‌جا کردن 2435 مسافر و 900 خدمه را داشت. اگر در هنگام غرق شدن کشتی، قایق‌های نجات به طور کامل پر می‌شدند این امکان وجود داشت تا یک سوم تمام افراد حاضر در کشتی نجات پیدا کنند. با این حال بسیاری از صندلی‌های قایق‌های نجات هنگام ترک کردن کشتی به طرز غم انگیزی خالی بودند و باعث کشته شدن افرادی گشت که می‌شد آن‌ها را از غرق شدن در آب‌های منجمد کننده آتلانتیک نجات داد.

در ادامه 10 داستان باور نکردنی از نجات یافتگان کشتی تایتانیک را برای شما بازگو می‌کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

چارلز جوفین (Charles Joughin)

چارلز جوفین 30 ساله بود که به عنوان رئیس نانوایان درکشتی تایتانیک مشغول به کار شد و ماهانه 12 پوند نیز درآمد داشت. در نتیجه وی حقوق بسیار خوبی در مقایسه با دیگر خدمه دریافت می‌کرد. هنگامی که کشتی تایتانیک در ساعت 11 و 40 دقیقه شب 14 آوریل 1912 با کوه یخ برخورد کرد، او در تختخواب خود بود اما خیلی زود دستور داد تا نانواها 50 قرص نان را به قایق‌های نجات ارسال کنند.

هنگامی که به عرشه کشتی رسید از او خواسته شد تا با یکی از قایق‌های نجات و برای محافظت از زن و بچه‌ها در آن قایق راهی دریا شود اما او قبول نکرد و به اتاق خود بازگشت و خود را با خوردن انواع نوشیدنی‌ها سرگرم کرد. با این حال پس از مدتی دوباره به عرشه بازگشت در حالی که تمام قایق‌های نجات رفته بودند. در این زمان او به مسافران و خدمه کمک می‌کرد تا صندلی‌ها و وسایلی که قابلیت شناوربودن را داشتند به درون آب‌های سرد اقیانوس بیندازند.

چارلز ادعا می‌کند هنگامی که کشتی در حال فرو رفتن در آب بود، با شنا کردن در آب‌ها خود را از کشتی در حال غرق شدن دور کرده است. بسیاری معتقدند که مشروبات الکلی به او کمک کرده است که در هنگام فاجعه آرامش خود را حفظ کند و در برخورد با آب منجمد کننده اقیانوس نیز جلوی ضعف بدن او را گرفته است. در حالی که بسیاری از افراد غالباً در طی چند دقیقه پس از وارد شدن به آب جان خود را از دست دادند، طبق گزارش‌ها جوفین دو ساعت را در تاریکی شنا می‌کند و سپس خود را از یک قایق نجات واژگون شده بالا می‌کشد. سرانجام او توسط کشتی کارپاتیا نجات یافت.

چارلز هربرت لایتولر (Charles Herbert Lightoller)

افسر دوم چارلز هربرت لایتولر از ساعت 6 بعد از ظهر تا 10 شبی که حادثه اتفاق افتاد در حال انجام وظیفه بود. او قبل از این که پست خود را رها کند به دیگر افسران گفته بود که مراقب یخ‌های سطح آب باشند و هر گونه‌ مشاهده‌ای را به ملوان‌ها گزارش دهند و این مورد را دهان به دهان به گوش دیگر افسران نیز برسانند.

او پس از خوابیدن در کابین خود در ساعت 11:40 به واسطه لرزش شدیدی از خواب بیدار شد و با لباس خواب خود به سمت عرشه رفت. او پس از گفتگو با افسر سوم هربرت پیتمن که او نیز از لرزه و صدا شوکه شده بود، نتیجه گرفتند که کشتی باید با چیزی درون آب برخورد کرده باشد. لایتولر برای پوشیدن لباس رسمی سریع به کابین خود بازگشت و به دلیل تجربه خود و شنیدن داستان‌های دیگری در زمینه غرق شدن کشتی‌ها، خیلی زود کاپیتان ادوارد جی اسمیت را متقاعد کرد که قایق‌های نجات را به آب بیندازد. وی سپس به زنان و کودکان برای سوار شدن به قایق‌ها یاری رساند و حتی از اسلحه خالی برای تهدید گروهی از مردان که سعی داشتند یکی از قایق‌های نجات را تصاحب کنند استفاده کرد.

همچنین افسر ویلد اولد به لایتولر دستور داده تا سوار یکی از قایق‌های نجات شده و خود را نجات دهد اما او امتناع کرد و بر روی عرشه به دیگران کمک می‌کرد. با این حال هنگامی که آب به عرشه کشتی تایتانیک رسید او به درون آب شیرجه زد تمام تلاش خود را به کار بست تا شنا کند اما او به وسیله نیرویی که در اطراف کشتی در حال غرق شدن به وجود می‌آید به درون آب کشیده شد. خوشبختانه انفجار یکی از دیگ‌های بخار در درون آب باعث شد تا لایتولر بار دیگر به سطح آب بازگردد و خود را به یکی از اجسام شناور بر روی آب رساند. با این حال او یک بار دیگر نیز از مرگ نجات پیدا کرد و آن هنگامی بود که یکی از دودکش‌های تایتانیک شکسته شد و به درون آب سقوط کرد. در این حادثه دودکش عظیم تایتانیک با فاصله نه چندان زیادی از او به سطح آب برخورد کرد و به درون اقیانوس فرو رفت.  پس از آن او خود را به یکی از قایق‌های نجات رساند و هنگامی که کشتی کارپاتیا برای نجات بازماندگان رسید، لایتولر تا هنگامی که تمامی بازماندگان سوار کشتی نشدند وارد کشتی نشد و بدین صورت او به یکی از آخرین نجات یافتگان کشتی تایتانیک تبدیل شد.

ریچارد ویلیامز نوریس (Richard Williams Norris)

ریچارد ویلیامز نوریس، که یک تنیس‌باز حرفه‌ای از ژنو سوئیس بود، در کشتی تایتانیک به همراه پدرش چارلز دوان ویلیامز در حال مسافرت بود. ریچارد قصد داشت قبل از تحصیل در دانشگاه هاروارد در یک مسابقه تنیس در آمریکا شرکت کند. پس از برخورد تایتانیک با کوه یخ آن دو هیچ تلاشی برای فرار از کشتی نکردند و در عوض به سالن تربیت بدنی رفتند و با مربی و دیگر مسافران مشغول صحبت شدند.

وقتی کشتی به درون اقیانوس فرو رفت، هم ریچارد و هم پدرش مجبور شدند برای زندگی خود شنا کنند. به طرز غم انگیر و حیرت‌آوری در حالی که این ستاره تنیس پدرش و دیگران را در آب و در حال تلاش برای نجات جان خود تماشا می‌کرد، یکی از دودکش‌های کشتی بر روی آن‌ها سقوط کرد. موج آب بوجود آمده از سقوط دودکش باعث شد تا ریچارد به سمت سطح آب پرتاب شده و سرانجام توسط یکی از قایق‌های نجات، نجات یابد. با این که آسیب شدیدی به پای او وارد شده بود، او در مسابقات مختلفی در آمریکا مقام آورد و توانست مدال طلا را در المپیک 1924 به دست آورد.

هارول براید (Harold Bride)

هارول براید مهندس ارتباطات بی‌سیم در کشتی تایتانیک بود و به عنوان دستیار جک فیلیپس کار می‌کرد. هر دوی آن‌ها مسئولیت ارسال و دریافت پیام‌ها با استفاده از سیستم رادیویی تلگراف مارکونی را بر عهده داشتند. این دو نفر علاوه بر ارائه هشدارهایی درمورد کوه‌های یخ شناور به کاپیتان ادوارد جی اسمیت در طول روز، وظیفه ارسال پیام‌های مسافران را نیز بر عهده داشتند.

هنگامی که کشتی به کوه یخ برخورد کرد، کاپیتان به آن‌ها دستور داد تا پیام‌های کمک را ارسال کنند. در ابتدا هر دوی آن‌ها موضوع را خیلی جدی نگرفتند اما پس از مدت کوتاهی متوجه وخامت اوضاع شدند. در آن ساعات هنگامی که فیلیپس به صورت مکرر پیام‌های کمک را به کشتی‌های دور و نزدیک ارسال می‌کرد، براید نیز در کنار کاپیتان اسمیت راه‌های مختلف برای نجات جان سرنشینان را بررسی می‌کردند.

هنگامی که کشتی شروع به غرق شدن کرد، کاپیتان اسمیت آن‌ها را از پست‌هایشان مرخص کرد اما هر دوی آن‌ها خواستند که تا آخرین لحظه سر پست خود بمانند. هنگامی که آب وارد دفتر کارشان شد، براید بیرون رفت تا به خدمه و مسافران کمک کند و فیلیپس نیز پشت سر هم پیغام‌های کمک را به کشتی‌های اطراف ارسال می‌کرد به این امید که پیغام‌ها به کشتی‌ها برسد و برای نجات آن‌ها سر برسند. براید با کمک دیگر مردان سعی داشتند آب را از روی عرشه خالی کنند اما این کار نیز فایده نداشت و اوضاع وخیم‌تر از این حرف‌ها بود. هنگامی که کشتی به دورن آب فرو می‌رفت او به سختی خود را به یکی از قایق‌های نجات رساند و تا زمان نجات یافتن به وسیله کشتی کارپاتیا در آنجا ماند. علی‌رغم آسیب شدیدی که متحمل شده بود، او در کشتی کارپاتیا به مسئولین بخش ارتباطات کمک کرد و پیغام‌های شخصی بسیاری از نجات یافتگان را ارسال کرد.

جورج بیوکمپ (George Beauchamp)

جورج به اندازه‌ای خوش شانس بوده که از دو فاجعه بزرگ دریایی تاریخ جان سالم به در برده است و این دو حادثه غرق شدن کشتی‌های لوسیتانیا و تایتانیک بوده است. او به عنوان آتش نشان و مسئول ایمنی در کشتی تایتانیک کار می‌کرده است. هنگام غرق شدن کشتی از او خواسته شد تا به همراه یکی از قایق‌های نجات وارد آب‌های اقیانوس شود و با پارو زدن تا جایی که ممکن است از کشتی دور شوند تا در هنگام غرق شدن کشتی به درون آب کشیده نشوند. او نیز پس از پذیرفتن تا جایی که توان داشت پارو زد و قایق نجات را از محل غرق شدن کشتی دور کرد. او همچنین از غرق شدن کشتی لوسیتانیا در طول جنگ جهانی دوم نجات یافته بود. البته پس از این وقایع او باز هم ادامه عمر خود را در یک کشتی کوچک بر روی اقیانوس‌ها کار کرد.

الا وایت (Ella White)

الا وایت یکی از مسافرین بخش درجه یک کشتی تایتانیک بود که به همراه خدمتکارانش به نام‌های آملیا بیست و سانته رینگینی و با همراهی ماری گریس یانگ در شربوگ فرانسه سوار بر کشتی تایتانیک شده بود. علیرغم امکانات استثنایی موجود برای او در بخش درجه یک کشتی، الا در تمام طول سفر در اتاقش به همراه ماری مانده بود و تنها بعد از برخورد کشتی با کوه یخ از اتاقش خارج می‌شود.

خیلی زود بعد از برخورد کشتی با کوه یخ، او با خدمتکار خود وارد یکی از کشتی‌های نجات می‌شوند و با وجود بودن یکی از ملوانان در قایق نجات آن‌ها، عصای باتری دار الا در طول نجات آن‌ها و رسیدن به یک منزل امن به آن‌ها کمک شایانی کرد؛ عصایی که الا در واقع از آن برای حفط تعادل خود استفاده می‌کرد. عصای چراغ دار او کمک کرد تا بتوانند با بالا گرفتن آن در طول شب مکان خود را به گروه نجات اطلاع داده و بتوانند چند تن دیگر را نیز از آب‌های سرد اقیانوس نجات دهند. شاید آن عصا امروزه کسی را تحت تاثیر قرار ندهد اما در آن زمان و در سال 1912 جزء فناوری‌های روز دنیا بوده است!

روت بکر (Ruth Becker)

روت بکر تنها 12 سال داشت که سوار تایتانیک شد و این موضوع او را به یکی از جوان‌ترین سرنشینان و نجات‌یافتگان این کشتی تبدیل کرده است. او به همراه مادرش نلی و برادرش ریچارد که بیمار شده بود و همچنین خواهر کوچکترش در حال مسافرت بودند. به‌ آن‌ها توصیه شده بود تا برای افزایش شانس زنده ماندن ریچارد و برای معالجه پزشکی به بندر بنتون میشیگان سفر کنند. با این حال پدر او آلن الیور بکر در زادگاه خود در هندوستان هند بود و قصد داشت در آینده نزدیک به آن‌ها بپیوندد.

در حالی که خانواده بکر محو زیبایی کشتی شده بودند با برخورد کشتی به کوه یخ و خبر غرق شدن کشتی وحشت بر آن‌ها غلبه کرد. مادر روت و دو فرزند خردسالش وارد یکی از کشتی‌های نجات شدند اما جایی برای روت نبود و پس از راهی شدن مادرش او را سوار قایق نجات بعدی کردند. به دلیل عجله خدمه کشتی هنگام پایین بردن قایق آن‌ها، قایق نجات بعدی به پایین سقوط کرد که خوشبختانه قبل از سقوط  بر روی آن‌ها یکی از سرنشینان طناب قایق را برید و توانستند خود را نجات دهند. سرانجام روت توسط کشتی کارپاتیا نجات یافت و پس از تحمل ساعاتی پر استرس دوباره به مادر، خواهر و برادر خود پیوست.

ادوارد و اتل بین (Edward and Ethel Beane)

به دنبال برخورد کشتی تایتانیک با کوه یخ، زنان و کودکان را برای فرار از کشتی در حال غرق شدن به داخل قایق‌های نجات همراهی کردند. همسران با اکراه از شوهران خود دور می‌شدند و فرزندان مجبور می‌شدند تا از پدران خود خداحافظی کنند، خداحافظی‌ای که به احتمال بسیار زیاد دیداری دوباره در پی نداشت. با این حال، ادوارد و اتیل بین موفق شدند تا در یکی از بدترین بلایای دریایی تاریخ زنده بمانند. این زن و شوهر در حال گذراندن ماه عسل خود در کشتی تایتانیک بودند، اما دوران خوش آن‌ها در کشتی هنگامی که اتل مجبور شد شوهر خود را در کشتی بگذارد و وارد یکی از قایق‌های نجات شود، از هم پاشید. مانند بسیاری از مردان روی عرشه، ادوارد نیز چاره‌ای جز پرش به درون آب‌های منجمد کننده دریا نداشت و او در اقیانوس سرد یخی شنا کرد تا اینکه خوشبختانه توانست وارد یکی از قایق‌های نجات شود. با این حال بسیاری از مردان آنقدر خوش شانس نبودند و به طرز غم انگیزی تسلیم و در اقیانوس غرق شدند. پس از نجات یافتن, آن دو توانستند یکدیگر را در کشتی کارپاتیا بار دیگر ملاقات کنند.

نجات یافتگان یتیم حادثه تایتانیک

هنگامی که به زنان و فرزندان دستور داده شده بود تا وارد قایق‌های نجات شوند، پدری دو پسر خردسال خود را درون آخرین قایق نجاتی که راهی آب می‌شد قرار داد و پس از آن هرگز نتوانست آن‌ها را دوباره ببیند. مری کلی 22 ساله ایرلندی مراقب کودکان بود و سعی می‌کرد با آواز خواندن آن‌ها را آرام کند.

هنگامی که آن دو پسر بچه فرانسوی پس از نجات توسط کشتی کارپاتیا به نیویورک رسیدند، هویت آن‌ها ناشناخته بود. روزنامه‌های مختلف داستان‌هایی درباره این دو پسر بچه یتیم منتشر کردند تا از هر خانواده‌ای که در کشور فرانسه یا دیگر کشورها ممکن است آن‌ها را بشناسد برای تحویل گرفتنشان مراجعه کرده یا پیغامی ارسال کنند. مطبوعات از آن‌ها به عنوان “فرزندان بی پدر و مادر تایتانیک” یاد می‌کردند. خیلی زود مارسل نواتاتیل به عنوان مادر میشل سه ساله و ادموند راجر دو ساله ظاهر شد و به نظر می‌رسد پدر آنها میشل ناواتریل فرزندان خود را از جنوب فرانسه ربوده بود تا همراه خود به آمریکا ببرد. در حالی که وی در حادثه غرق شدن کشتی جان خود را از دست داد، پسران به همراه مادرشان به فرانسه بازگشتند.

ویلیام کارتر (William Carter)

خانواده کارتر به عنوان مسافران درجه یک سوار کشتی تایتانیک شدند و پس از سفر به اروپا در حال بازگشت به شهر خود بودند. در واقع آن‌ها به همراه سگ خانگی خود و همچنین خدمتگزارا‌‌ن‌شان با نام‌های الکساندر کیرنس و آگوستا سرلهپلا سفر می‌کردند. هنگامی که زنان و کودکان در شب غرق شدن کشتی به قایق‌های نجات پناه‌ می‌آورند، یکی از افسران به دلیل سن ویلیام یازده ساله مانع از سوار شدن او به قایق نجات شد و به او گفته شد افراد با سن کمتر در اولویت هستند.

طبق گفته لوسیل، مادر ویلیام که مایل به ترک فرزند خردسال خود در کشتی در حال غرق شدن نبود، کلاه خود را بر سر ویلیام قرار می‌دهد تا او را به عنوان دختر وارد قایق نجات کند و جانش را نجات دهد. ویلیام با مادر و خواهران خود از کشتی در حال غرق شدن گریختند و او توانست تا سن 84 سالگی زندگی کند.

]]>
https://digiro.ir/top-10-incredible-survival-stories-from-the-titanic/feed/ 4
10 فناوری و وسیله‌ای که 20 سال بعد دیگر خبری از آن‌ها نخواهد بود! https://digiro.ir/10-pieces-of-technology-that-wont-exist-in-20-years/ https://digiro.ir/10-pieces-of-technology-that-wont-exist-in-20-years/#respond Sun, 14 Jun 2020 08:06:13 +0000 https://digiro.ir/?p=171686 10 فناوری و وسیله‌ای که 20 سال بعد دیگر خبری از آن‌ها نخواهد بودامروزه فناوری‌ و دستگاه‌ها با چنان سرعتی تغییر و تحول پیدا می‌کنند که حتی وقتی به سراغ خرید جدیدترین گوشی یا لپ تاپ می‌رویم می‌فهمیم که این دستگاه نسبت به فناوری روز دنیا قدیمی به حساب می‌آید‌. اما از هم اکنون تا 20 سال آینده، برخی از فناوری‌ها – فناوری‌هایی که شاید اصلا فکرش را […]]]> 10 فناوری و وسیله‌ای که 20 سال بعد دیگر خبری از آن‌ها نخواهد بود

امروزه فناوری‌ و دستگاه‌ها با چنان سرعتی تغییر و تحول پیدا می‌کنند که حتی وقتی به سراغ خرید جدیدترین گوشی یا لپ تاپ می‌رویم می‌فهمیم که این دستگاه نسبت به فناوری روز دنیا قدیمی به حساب می‌آید‌. اما از هم اکنون تا 20 سال آینده، برخی از فناوری‌ها – فناوری‌هایی که شاید اصلا فکرش را هم نکنید– دیگر نه عرضه خواهند شد و نه وجود خواهند داشت، بلکه جای خود را به فناوری جدیدی می‌دهند. در این مقاله به ده فناوری و ابزار امروزی که ظرف 20 سال آینده دیگر وجود نخواهند داشت، اشاره می‌کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

10. آینه عقب ماشینفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

با پیشرفت سریع و حیرت‌آور فناوری احتمال دارد که شرکت‌ها به جای استفاده از آینه های قدیمی به استفاده از دوربین‌هایی پیشرفته روی بیاورند؛ دوربین‌هایی که نه تنها برای رانندگان بلکه برای وسایل نقلیه بدون راننده هم می‌توانند استاندارد و مناسب باشند. این وسایل نقلیه‌ دست کم در کشورهای پیشرفته دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. دوربین‌ها در آینده بسیار ارزان‌تر می‌شوند و این امر باعث می‌شود تا شرکت ها به جایگزینی آینه‌‌های بغل با دوربین نیز فکر کنند.

9. دکل‌های مخابراتیفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در حالی که شاهد استقبال مردم دنیا از فناوری‌های روز هستیم،‌ تمایل مردم به استفاده از فناوری فیزیکی روز به روز کمتر می‌شود. در آینده، می‌توان کارهای بیشتری را در یک فضای کوچک‌تر انجام داد. در آینده ممکن است دکل‌های مخابراتی کوچک و کوچک‌تر شوند. ظرف 20 سال آینده، فناوری آنقدر پیشرفت خواهد کرد که دیگر به نصب دکل‌‌های مخابراتی نیازی نخواهد بود. برخی گوشی‌‌های هوشمند می‌توانند در فاصله حدود 500 متر (1640 فوت) دورتر از دکل‌های مخابراتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کوالکام اولین شرکتی بود که به این موضوع پی برد و در نتیجه‌ی آن تلاش می‌کند تا این فناوری را محقق ساخته و گسترش دهد. آن‌ها با همکاری فیسبوک و یاهو می‌خواهند اپلیکیشن‌هایی کاربردی بسازند. با تکامل این فناوری، دیگر به دکل‌های مخابراتی نیازی نخواهد بود. با توجه به اینکه دکل‌های مخابراتی جلوه بدی به شهرها می‌دهند، حذف این فناوری و جایگزین کردن برنامه و اپلیکیشن جدید برای پوشش آنتن دهی بهترین گزینه ممکن خواهد بود.

8. کنترل از راه دورفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در آینده نزدیک دیگر نیازی نخواهد بود برای پیدا کردن کنترل از راه دور تلویزیون که زیر کوسن‌های مبل پنهان شده ساعت‌ها وقت تلف کنید. در حال حاضر، میلیون‌ها دستگاه به وای فای وصل می‌شوند و به راحتی می‌توان فناوری را از طریق رایانه، تبلت، گوشی‌های هوشمند و ساعت هوشمند کنترل کرد. فناوری‌هایی مانند گوگل هوم و آمازون الکسا فقط با دستورات صوتی شما، چراغ یا دستگاه‌های موجود در خانه شما را کنترل کنند. این اتفاق در حال حاضر رخ داده است. حال، تصور کنید ظرف 20 سال آینده این فناوری چقدر پیشرفت خواهد کرد؟ حتی دیگر به استفاده از کنترل از راه دور برای کنترل دمای هوای خانه نیازی نخواهید داشت. در آینده اگر بخواهید هوای خانه را گرم‌تر یا سردتر کنید می‌توانید از دستیار خانگی خود بخواهید این کار را برایتان انجام دهد!

7. کارت اعتباریفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

هنگامی که برای اولین بار کارت اعتباری اختراع شد از آن برای پرداخت سریع و کارآمد هزینه غذا و سفر و سرگرمی استفاده شد. داینرز کلاب اولین کارت اعتباری را در سال 1950 معرفی کرد. ظرف یک سال بیش از 20000 نفر صاحب این کارت اعتباری شدند. اما این موضوع به تقریباً 70 سال پیش باز می‌گردد و اکنون این فناوری با یک چشم بر هم زدن تغییر می‌کند. شرکت‌هایی مانند استارباکس و مک دونالد در حال حاضر با یک تپ زدن روی صفحه گوشی، دریافت هزینه را انجام می‌دهند. برخی از این شرکت‌ها برنامه‌های خاص خود را دارند و برخی دیگر از گزینه پرداخت در گوشی‌های هوشمند جدید استفاده می‌کنند. در آینده‌ای نه چندان دور، با یک اسکن اثر انگشت می‌توانیم هزینه‌های خود را به راحتی بپردازیم و نیازی به کارت اعتباری نخواهیم داشت.

6. کلیدهای فلزیفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در حال حاضر، فناوری جایگزین کلیدهای فلزی وجود دارد اما مدتی طول می‌کشد تا کلیدهای فیزیکی به طور کامل جای خود را به فناوری‌های جدید بدهند. اتومبیل‌های جدید برای روشن شدن به یک دکمه متکی هستند که با ریموت کار می‌کند. تصور کنید که با فشار دادن یک دکمه در گوشی بتوانید درب ساختمان منزل یا شرکت خود را باز کنید. در حال حاضر می‌توانید قفل بسیاری از وسایل هوشمند را با دستورهای صوتی، اسکن‌ اثر انگشت یا شبکیه چشم یا حتی یک جسچر خاص باز کنید. چه باور کنید چه نه، در آینده می‌توانید یک تراشه کوچک را همراه داشته باشید و هنگام نزدیک شدن به ساختمان یا ماشین، درب خانه، ماشین و وسایل شما خود به خود باز ‌شوند.

5. رسانه فیزیکیفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

درست مثل نوار کاست صوتی که در اواخر دهه 1980 جای خود را به سی دی داد در اوایل دهه 2000 نیز دوره استفاده از VHS با معرفی دی وی دی پایان یافت. با این حال، در آینده این احتمال وجود دارد که عصر رسانه‌های فیزیکی نیز به پایان برسد. سرویس‌های پخشی مانند نتفلیکس و یوتیوب و سرویس‌های ویژه دیگر، نیاز به خرید دیسک بلو-ری (Blue-ray) که جایگزین دی وی دی شد را کاهش داده‌اند. حتی روزی خواهد رسید که کتاب‌ها نیز فقط به فرمت‌های الکترونیکی و دیجیتالی محدود شوند.

4. شارژ سیمی موبایلفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در آینده دیگر نیازی نیست که هنگام بیرون آمدن از منزل، نگران تمام شدن شارژ گوشی خود باشید. دیگر تماسی را از دست نمی‌دهید و به دلیل نداشتن شارژ، ارتباط شما با مخاطب قطع نمی‌شود و به راحتی و بدون نیاز به وصل کردن گوشی به پریز برق می‌توانید گوشی خود را شارژ کنید. این روزها، گوشی‌های هوشمند جدید با شارژهای بی‌سیم عرضه شده و می‌توان حدس زد که ظرف چند سال آتی، شارژرهای سیمی گوشی همراه به طور کل از دور خارج ‌شوند. برخی شرکت‌ها در حال حاضر دستگاه‌هایی تولید می‌کنند که از امواج رادیویی و وای فای برای شارژ گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند.

3. دستگاه خودپرداز و کیف پولفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

به نظر می‌رسد که نحوه پرداخت هزینه‌ها هر چند سال یکبار تغییر می‌کند اما نمی‌توان کتمان کرد که پول نقد هنوز هم یکی از محبوبترین روش‌های پرداخت هزینه است. اما با ظهور کارت اعتباری و بانکداری آنلاین، مدت زیادی طول نخواهد کشید که دولت‌ها دیگر بودجه خود را برای چاپ اسکناس صرف نکنند و در عوض به ارز دیجیتال روی بیاورند. بد نیست بدانید که در حال حاضر، تنها 9 درصد از جمعیت جهان از پول نقد و اسکناس برای پرداخت هزینه‌ کالاها و خدمات استفاده می‌کنند. هنگامی که استفاده از پول نقد و کارت‌ها منسوخ شود، خود به خود وسایلی مانند کیف پول و دستگاه‌های خودپرداز نیز حذف خواهند شد.

2. سرنگفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

خوشبختانه، دوره تزریق سرنگ به زودی به پایان خواهد رسید. محققان MIT اعلام کردند که در حال حاضر روی دو پروژه جدید برای پایان دادن به عصر تزریق سرنگ کار می‌کنند. یکی از آن‌ها نوعی فناوری است که می‌تواند ماده را سریع‌تر از سرعت صوت و از طریق فناوری موسوم به jet-injection به زیر پوست تزریق کند و در این دستگاه از سوزن استفاده نمی‌شود بلکه با فشار تزریق انجام می‌شود و بدون درد است. پروژه دوم به این صورت است که بیمار کپسولی که یک سوزن درون آن قرار دارد را می‌بلعد. این سوزن ریز وارد معده شده و عمل تزریق را انجام می‌دهد و بعدا توسط دستگاه گوارش از بین می‌روند.

1. سینمافناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

بارها گفته شده که دوران رفتن به سینما و تماشای فیلم‌های سینمایی روی پرده نقره‌ای کم کم رو به افول است. در واقع، استارت حذف سینماها از زمان اختراع تلویزیون زده شده و این وسیله دیجیتال امکان تماشای فیلم‌ها را در اتاق نشیمن خانه برای افراد فراهم کرده است. اگرچه مردم هنوز از تماشای فیلم در سینما لذت می‌برند اما فناوری تولید لوازم خانگی پخش فیلم روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود و روزی خواهد رسید که مردم دیگر دلیلی برای رفتن به سینما نخواهند داشت. در حال حاضر، شما می‌توانید تلویزیون‌های سه بعدی بخرید. در دراز مدت، به دلیل کاهش قیمت این نوع تلویزیون‌ها یسیاری از رفتن به سینما صرف نظر کرده و ترجیح می‌دهند در خانه خود به تماشای فیلم بپردازند. اکنون که واقعیت مجازی در حال رشد است چه کسی می‌داند دنیای فناوری ما را به کدام سو می‌برد؟

]]>
https://digiro.ir/10-pieces-of-technology-that-wont-exist-in-20-years/feed/ 0
با تنها‌ترین انسان های تاریخ آشنا شوید! https://digiro.ir/top-10-loneliest-people-in-history/ https://digiro.ir/top-10-loneliest-people-in-history/#comments Fri, 12 Jun 2020 17:28:22 +0000 https://digiro.ir/?p=171762 تنها‌ترین انسان های تاریختنهایی، مسئله‌ای است که از دیرباز برای انسان غیر قابل تحمل بوده و بشر همیشه تمایل به زندگی در اجتماع داشته است. بسیاری از انسان‌ها گاهی برای فرار از تنهایی، از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند. اگرچه تنهایی برای بسیاری از ما ضروری است ولی انسان به طور طبیعی همیشه دنبال راهی برای ارتباط با دیگران […]]]> تنها‌ترین انسان های تاریخ

تنهایی، مسئله‌ای است که از دیرباز برای انسان غیر قابل تحمل بوده و بشر همیشه تمایل به زندگی در اجتماع داشته است. بسیاری از انسان‌ها گاهی برای فرار از تنهایی، از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند. اگرچه تنهایی برای بسیاری از ما ضروری است ولی انسان به طور طبیعی همیشه دنبال راهی برای ارتباط با دیگران بوده است.

با این مقدمه کوتاه در ادامه قصد داریم تا 10 انسانی که مدت زیادی در انزوا زندگی کردند را به شما معرفی کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. سیموئن استایلت

سیموئن استایلت

برخی از راهبان و افراد مذهبی معتقد‌ند که اجتماع و زندگی با مردم باعث دور ماندنشان از خداوند می‌شود. آنان با انزوا و گوشه‌نشینی برای شناخت پدیده‌های ماوراء طبیعی تلاش می‌کنند. یکی از راه‌های انجام این کار ساختن صومعه در بیابان و مکان‌های خلوت است که به آنان اجازه می‌دهد تا حد امکان از انسان‌ها دور شوند. سیموئن استایلت در سن جوانی با رفتن به یک صومعه شروع به شناخت و پرستش خداوند نمود. سپس برای دوری از راهبان و سایر افراد به کوهستان نقل مکان کرد. ولی خیلی زود جمعیت زیادی برای دیدن وی به دورش جمع شدند. برای فرار از آن‌ها ستون بلندی در کوهستان برپا کرد و به مدت 36 سال در بالای آن اقامت کرد! اما دیدن مردی مقدس در بالای یک ستون سنگی، بیش از حد برای مردم جذاب بود و این امر باعث شد که با گذر سال‌ها، سیموئن مجبور شود ارتفاع برجش را افزایش دهد! وی پس از مرگ به عنوان یک مرد مقدس شناخته و به خاک سپرده شد.

2. بلانش مونیر

بلانش مونیر

بلانش مونیر هرگز قصد زندگی کردن در انزوا و تنهایی را نداشت. وی در یک خانواده مرفه و صاحب نام در فرانسه به دنیا آمد. او در سال 1874 در سن 25 سالگی، تصمیم به ازدواج با یک وکیل از خانواده‌ای فقیر گرفت. بلانش زمانی که این موضوع را با خانواده‌اش در میان گذاشت، با مخالفت شدید مادرش مواجه شد. مادرش برای تنبیه و منصرف کردن بلانش، او را در اتاق زیر شیروانی خانه حبس کرد. برخلاف انتظار خانم مونیر، وی هیچ‌گاه از تصمیمش برنگشت و پشیمان نشد و او مجبور شد دخترش را به طور پنهانی به مدت 25 سال در خانه محبوس کند!

در سال 1901 پلیس فرانسه گزارشی ناشناس در مورد شرایط زندگی بلانش دریافت کرد. پلیس بعد از پیدا کردن بلانش در اتاق زیر شیروانی در گزارشش نوشت: در خانه مونیر یک زن برهنه 25 کیلوگرمی که بر روی یک تشک پوسیده دراز کشیده بود، پیدا کردیم. در اطراف او فضولات انسانی، تکه‌های گوشت، سبزیجات، ماهی و نان فاسد ریخته بود. هوای اتاق به حدی غیر قابل تحمل بود که ما برای انجام تحقیقات بیشتر نتوانستیم در آنجا بمانیم. بلانش بعد از نجات یافتن از اتاق تنهایی‌اش در یک بیمارستان روانی بستری شد و در سال 1913 در همان بیمارستان فوت کرد.

3. جولیان نورویچ

جولیان نورویچ

جولیان نورویچ راهبه‌ای انگلیسی بود که در قرن 14 زندگی می‌کرد. او مانند بسیاری دیگر فکر می‌کرد که زندگی در عزلت و تنهایی، تنها راه نشان دادن ارادت به خداوند است. آن‌ها اتاقی در کنار کلیسا می‌ساختند که راه ورود و خروج به بیرون نداشت. تنها راه ارتباط با بیرون، سوراخ‌هایی بود که از طریق آن‌ موادغذایی به راهبان داده می‌شد. جولیان که در چنین اتاقی زندگی می‌کرد، کتابی به نام «الهامات عشق الهی» به زبان انگلیسی نوشت. گفته می‌شود این نوشته، اولین کتاب انگلیسی نوشته و چاپ شده توسط یک زن است.

4. رابرت فالکون اسکات

رابرت فالکون اسکات

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تقریبا همه نقاط جغرافیایی آن شناخته و کشف شده است. اما در آغاز قرن بیستم، هنوز مکان‌هایی برای اکتشاف وجود داشت. رابرت اسکات، معروف به اسکات قطبی (به دلیل ماجراجویی‌هایش در قطب جنوب) یک کاشف انگلیسی بود. وی در اولین کاوش به سمت قطب جنوب، به عنوان اولین تیم کاشف قطب شناسایی و معرفی شد. در سفر دومش همراه با تیم پنج نفره‌ای برای بررسی کامل منطقه حرکت کرد. آن‌ها پس از رسیدن به مقصد با اتفاق غم‌انگیزی مواجه گشتند. تیم رقیبشان با سرپرستی روالد آموندسن بیش از پنج هفته پیش به این مکان رسیده بود. در دفتر خاطرات اسکات، وی درمورد احساسات و غرور خرد شده‌اش نوشته است. در راه بازگشت به کشتی، یکی از اعضای تیم در گذشت و کاپیتان تیم نیز از آن‌ها جدا شد. با شدت گرفتن کولاک، تیم اسکات دیگر نتوانست ادامه بدهد. مشخص نیست که کدام یک از اعضای تیم، بازمانده این سفر هستند ولی آنچه مسلم است این است که آخرین بازمانده یکی از تنهاترین افراد در دنیا بوده است.

5. مرد ناشناس هندی

مرد ناشناس هندی در جنگل آمازون

در سال 1996 دولت برزیل، یک مرد هندی که به تنهایی در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کرد را شناسایی نمود. قبایل بومی بسیاری در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند ولی آنچه این مرد را از همه متمایز می‌کرد این بود که او به تنهایی و بدون ارتباط با شخصی دیگر در جنگل زندگی می‌کرد. محققان چندین کلبه متعلق به این مرد را کشف کردند. هم چنین زمانی که یک قسمت از جنگل پاکسازی شد، بقایای یک روستا دارای 14 کلبه را پیدا کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که این مرد آخرین نفر از افراد این روستا بوده است. تاکنون هیچ ارتباطی با این فرد برقرار نشده و زمانی که انسان‌ها به کلبه او نزدیک می‌شوند، وی کلبه‌اش را ترک کرده و به جای دیگری می‌رود. به نظر می‌رسد او نمی‌خواهد هیچ ارتباطی با جامعه و انسان‌های اطرافش برقرار کند و زندگی در تنهایی را بیشتر می‌پسندد.

6. فرنائو لوپز

فرنائو لوپس

فرنائو لوپز یک سرباز پرتغالی در قرن شانزدهم میلادی بود که زندگی پر فراز و نشیبی داشت. وی مسئول پادگان پرتغالی برای فتح گوآ بود که با یک زن مسلمان محلی ازدواج کرد و به اسلام گروید. هنگامی که پادگان مورد حمله قرار گرفت، دشمنان بینی، گوش، دست راست و انگشت دست چپ لوپز را قطع کردند. آن‌ها در راه بازگشت با بی‌رحمی، او را در جزیره سنت هلنا رها کردند. لوپس در غاری کوچک ساکن شد و خود را از کشتی‌های در حال گذر از جزیره پنهان می‌کرد. 10 سال بعد خدمه یک کشتی در حال گذر از جزیره، به طور تصادفی او را پیدا کرد و همراه با خود به اروپا برد. ولی او به دلیل ظاهر بدمنظرش، تصمیم به بازگشت مجدد به همان جزیره گرفت و 20 سال دیگر نیز در آنجا زندگی کرد.

7. مارگارت دلا راک

مارگارت دلا راک

مارگارت یک اشراف‌زاده فرانسوی بود که املاک و زمین‌های زیادی به او ارث رسید. وی همراه با یکی از اقوام خود به نام رابرال (ژنرال فرانسوی) برای کشف جهان جدید، سفر کرد. طبق برخی از گزارش‌ها، مارگارت در طول سفر با یکی از خدمه کشتی آشنا و با او ازدواج می‌کند. به همین دلیل رابرال او را به همراه معشوقه‌اش و یک خدمه در جزیره‌ای متروک رها می‌کند. ولی برخی می‌گویند که رابرال برای دستیابی به اموال مارگارت و تصرف آن‌ها، او را از کشتی بیرون کرده بود. در هر صورت این سه نفر در جزیره‌ای متروک شروع به زندگی کردند ولی بعد از مدت کوتاهی خدمه، همسر و فرزند مارگارت از دنیا می‌روند. مارگارت به مدت دو سال به تنهایی در این جزیره زندگی و سپس توسط صیادانی نجات پیدا می‌کند و به فرانسه بازگدانده می‌شود.

8. تام نیل

تام نیل

اکثر افرادی که در یک جزیره به تنهایی زندگی کردند به دلیل جا ماندن یا رها شدن در آنجا بوده است. ولی تام نیل از معدود کسانی است که به اختیار به یک جزیره غیرمسکونی رفته و در آنجا مدتی طولانی زندگی کرده است. او قبل از عزیمت، زمان زیادی را در کشتی و نیروی دریایی سپری و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام را کشف کرد. در سال 1952، وی کاپیتان یک کشتی را متقاعد کرد تا او و دو گربه و وسایلش را در جزیره رها کند. زمانی که کشتی‌های دیگر از تصمیم او آگاه شدند، برای او وسایل و تجهیزات زندگی می‌بردند. حتی چندین زن پیشنهاد دادند تا او را همراهی کنند، ولی او هیچ کدام را نپذیرفت. تام بعد از چندین سال برای معالجه بیماری‌اش به شهر آمد اما تلاش او برای زندگی با دیگران دوام چندانی نداشت. در سال 1967 مجددا او به جزیره سووارو بازگشت. وی به مدت 10 سال در آنجا به تنهایی زندگی کرد و سپس به خاطر سرطان معده درگذشت.

9. توماس سیلورستاین

توماس سیلورستاین و زندان آمریکا

زندان انفرادی اصولا برای افراد جنایتکار که امنیت خود یا سایرین را به خطر می‌اندازند، به کار می‌رود. توماس سیلورستاین به مدت 36 سال در زندان انفرادی آمریکا، بدون هیچ ارتباط انسانی محبوس بود. وی در ابتدا به جرم دزدی چند صد دلار به زندان رفت ولی بعد از پیوستن به گروهی از جنایتکاران در قتل سایر زندانیان شرکت کرد. توماس بعد از دریافت حکم حبس ابد، یکی از افسران را به قتل رساند. به همین دلیل به سلول انفرادی بدون هیچ‌گونه تماس انسانی رفت. او در یک اتاق زیر زمینی بدون پنجره زندانی شد و بعد از مدتی به اتاقی دارای امکانات ورزشی انتقال یافت. وی در سال 2019 بعد از 36 سال تنهایی در زندان در گذشت.

10. آلفرد وردن

آلفرد وردن

در حال حاضر بر روی سیاره ما 7.5 میلیارد انسان زندگی می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود مکان‌های کمی برای دور ماندن از انسان‌ها وجود داشته باشد.بنابراین، گاهی برای به دست آوردن تنهایی واقعی باید به سیاره دیگری سفر کرد! آلفرد وردن، فرمانده عملیات فضایی آپولو 15 است که به عنوان تنهاترین انسان روی زمین شناخته می‌شود. او در این عملیات به تنهایی بر روی سطح کره ماه قدم زد و از همکارانش 3600 کیلومتر فاصله گرفت. وردن که برای جمع‌آوری اطلاعات رفته بود حتی نمی‌توانست به دیگران پیام رادیویی ارسال کند. وی بعد از بازگشت از سفرش می‌گوید: من آنجا کاملا تنها بودم ولی طبق گذشته و سابقه‌ام به این تنهایی عادت داشتم. آنجا دیگر نیازی نبود با مرکز کنترل صحبت کنم و این بهترین قسمت پرواز بود.

]]>
https://digiro.ir/top-10-loneliest-people-in-history/feed/ 1
30 نکته جالب و خواندنی در مورد مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان https://digiro.ir/30-facts-famouse-landmarks/ https://digiro.ir/30-facts-famouse-landmarks/#respond Tue, 09 Jun 2020 07:28:44 +0000 https://digiro.ir/?p=172466 مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهانجاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری در جهان وجود دارد که همه ساله تعداد زیادی از گردشگران برای بازدید از آن‌ها سفر می‌کنند. بیشتر مردم از شکل ظاهری بناها و منظره‌هایشان اطلاع داشته ولی معمولا از تاریخچه و حقایق آن‌ها بی‌خبر‌ هستند. در این مطلب از دیجی‌رو قصد داریم 30 حقیقت و نکته جالب در مورد […]]]> مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری در جهان وجود دارد که همه ساله تعداد زیادی از گردشگران برای بازدید از آن‌ها سفر می‌کنند. بیشتر مردم از شکل ظاهری بناها و منظره‌هایشان اطلاع داشته ولی معمولا از تاریخچه و حقایق آن‌ها بی‌خبر‌ هستند. در این مطلب از دیجی‌رو قصد داریم 30 حقیقت و نکته جالب در مورد معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان را که احتمالاً تاکنون نمی‌دانستید، بیان کنیم. با ما همراه باشید.

ساختمان و موزه بیهایو
نیوزلند

ساختمان و موزه بیهایو

1. ساختمان بیهایو (Beehive) که در واقع ساختمان بخش اداری دولت نیوزلند است، در ابتدا قرار بود به سبک ساختمان‌های پارلمان سنتی این کشور طراحی شود، اما در نهایت برای ایجاد امنیت بیشتر در برابر زلزله به روش مدرن بنا شد.

2. تمامی اتاق‌های داخل ساختمان به شکل مثلثی و زاویه‌دار طراحی شده‌اند و به همین دلیل یک قسمت مربعی به جلوی بنا اضافه شده تا امنیت آن به شکل بهتری تأمین شود.

3. طبقه بالای ساختمان مکانی است که وزرای ارشد در آن با هم ملاقات می‌کنند. این طبقه دقیقاً در بالای دفتر نخست وزیر واقع شده است. در زیر زمین این بنا نیز یک استخر برای استفاده اعضای پارلمان بنا گردیده است.

برج ایفل
فرانسه

برج ایفل

4. گوستاو ایفل (طراح برج ایفل)، طبقه سوم برج ایفل را برای استفاده شخصی‌اش در نظر گرفت. یک بار نیز توماس ادیسون او را در این مکان ملاقات کرد. اکنون حضور و بازدید از این محل برای عموم آزاد است.

5. برج ایفل در ابتدا به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای رنگ آمیزی و طی سالیان رنگ‌های مختلفی مانند زرد جایگزین آن شده است. ولی رنگ رسمی ایفل قهوه‌ای بوده به همین دلیل آن را برج قهوه‌ای ایفل می‌نامند.

6. انگلیسی‌ها بعد از ساخت ایفل، برای رقابت با فرانسوی‌ها شروع به ساخت برجی توسط ومبلی پارک کردند. برج واتکین بعد از تکمیل در مرحله اول، به دلیل عدم استقامت و ناپایداری با شکست مواجه شد.

تاج محل
هند

تاج محل

7. برای ساخت تاج محل تقریبا از 1000 فیل جهت حمل مواد ساختمانی استفاده شده است.

8. ستون‌ها و پایه‌های تاج محل از چوب ساخته شده و این موضوع دلیل اصلی ناپایداری و عدم استحکام آن می‌باشد. بررسی‌ها نشان داده است که سازندگان به این امر اشراف کامل داشتند. به همین دلیل تاج محل را به گونه‌ای ساخته‌اند که در صورت تخریب رو به بیرون متلاشی شود و به مقبره داخلی آسیبی نرسد.

9. نسخه‌های تکراری و کپی شده تاج محل در دبی و بنگلادش نیز وجود دارد. کپی ساخته شده در بنگلادش در ابعاد واقعی بنا شده تا مردم فقیر این کشور مجبور نباشند برای دیدن تاج محل واقعی به هند سفر کنند.

مجسمه ابوالهول
مصر

مجسمه ابوالهول

10. ابوالهول برخلاف نامش خیلی هم ترسناک نیست. ابوالهول واقعی که در اسطوره‌ها اشاره شده، موجودی بال‌دار با چهره زنانه همراه با دم و بدن شیر است. اما مجسمه‌ای که از این موجود افسانه‌ای در مصر ساخته شده، بال ندارد و دارای صورتی مردانه است.

11- مجسمه ابوالهول در ابتدا به رنگ قرمز، زرد و آبی بوده و تاجی در بالای سر داشته است.

12- محمد سعیم الدحر، سعی در تخریب ابوالهول داشت و توانست بینی مجسمه را بشکند (البته در بین عموم این طور رایج شده که ناپلئون بینی ابوالهول را شکسته است). در پایان الدحر به خاطر این اقدامش به قتل رسید.

مجسمه آزادی
آمریکا

مجسمه ازادی

13- این مجسمه هدیه‌ای از طرف یک کارخانه در فرانسه به ایالت متحده آمریکا بود و دولت آمریکا فقط بخشی از هزینه ساخت و نصب آن را پرداخت کرد.

14- ایالت‌های بوستون و فیلادلفیا برای به دست آوردن مجسمه به سازنده آن کمک مالی کردند ولی در نهایت مجسمه آزادی در نیویورک نصب شد.

15- در سال 1985، تغییراتی مانند اضافه کردن مشعل، تغییر اندازه صورت و اصلاحاتی در بینی و بازوی مجمسه انجام شد.

برج بیگ بن
انگلستان

برج بیگ بن

16- بیگ بن نام یک برج نیست بلکه نام یک زنگ است. نام واقعی این برج، برج الیزابت است که در سال 2012 به افتخار ملکه فعلی، این نام‌گذاری انجام شد. نام قبلی آن، برج ساعت بوده اما به برج سنت استفان نیز مشهور است.

17- زندانی در داخل برج وجود دارد که یک بار برای زندانی کردن یکی از نمایندگان مجلس که از پیمان با ملکه امتناع ورزیده بود، استفاده شد.

18- در بالای برج یک چراغ به نام نور آیترون (Ayrton Light) قرار دارد. این چراغ به منظور رصد کردن اعضای پارلمان توسط ملکه ویکتوریا نصب شده بود.

کاخ سفید
آمریکا

کاخ سفید

19- کاخ سفید در ابتدا با نام کاخ یا عمارت ریاست جمهوری شناخته می‌شد سپس توسط تئودور روزولت نام آن تغییر و به این نام معروف گردید.

20- ساکنین کاخ سفید که رئیس جمهور و خانواده‌اش هستند، باید تمام صورت حساب غذا را در پایان ماه از جیب خودشان پرداخت کنند.

21- رییس جمهوری که طرح ساخت کاخ سفید را تصویب کرد (جرج واشینگتن)، هیچ‌گاه در آن زندگی نکرد. جان آدامز و همسرش ابیگیل، اولین زوجی بودند که در این کاخ ساکن شدند.

دیوار چین
چین

دیوار چین

22- دیوار چین با نام‌های دیوار بلند و اژدهای زمین نیز شناخته می‌شود.

23- ملات مورد استفاده برای ساخت این دیوار و چسباندن آجرها، همان برنج چسبنده‌ای است که در غذاهای چینی دیده می‌‌شود!

24- دیوار چین که برای محافظت مرزهای چین ساخته شده بود، نتوانست مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد و توسط چنگیز خان مغول برخی از قسمت‌هایش شکسته و تخریب گردید.

برج کج پیزا
ایتالیا

برج کج پیزا

25- سال‌ها قبل موسولینی با سوراخ کردن پایه و پر کردن آن با سیمان، تلاش کرد که برج پیزا را تعمیر کند، اما متاسفانه اوضاع را بدتر کرد و انحراف این برج بیشتر شد! در سال 2008 برخی از معماران با دلایل علمی تغییراتی را در برج ایجاد و از کج شدن بیشتر آن جلوگیری کردند.

26- برج پیزا در ابتدا به سمت شمال کج بود ولی با افزایش ارتفاع و بیش‌تر شدن وزن آن، اکنون به سمت جنوب کج شده است.

27- برج پیزا در واقع یک برج برای به صدا در آوردن ناقوس بوده است. یکی از زنگ‌های آن که در هنگام اعدام خائنین استفاده می‌شد، سان رانیری (San Ranieri) نام دارد.

کاخ کرملین
روسیه

کاخ کرملین

28- در کاخ کرملین، ستارگانی به عنوان نماد امپراطوری کمونیست‌ها، در بالای پنج برج قرار داده شده است.

29- در قرن 15 برجسته‌ترین معماران ایتالیایی دیوارها و برج‌های کرملین را به جای چوب از آهن ساختند. کرملین در گذشته برای خودش یک شهر مجزا بوده است.

30- بزرگترین زنگ جهان موسوم به  زنگ تزار (The Tsar Bell) در کرملین قرار دارد که البته هیچ‌گاه تاکنون از آن استفاده نشده است! این زنگ در حین ساختن کاخ شکسته و لذا بدون استفاده مانده است.

]]>
https://digiro.ir/30-facts-famouse-landmarks/feed/ 0
مهم‌ترین اختراعات تاریخ بشر را بشناسید؛ از آتش و چرخ تا اینترنت! https://digiro.ir/top-greatest-inventions-of-all-time/ https://digiro.ir/top-greatest-inventions-of-all-time/#respond Sun, 07 Jun 2020 12:56:22 +0000 https://digiro.ir/?p=172329 مهم‌ترین اختراعات تاریخ بشرتکنولوژی و فناوری‌های به‌روز یکی از مهم‌ترین مولفه‌های زندگی بشر در طول تاریخ بوده است اما بی‌شک در گذشته شاهد فناوری‌های پیشرفته‌ای که امروزه برای ما عادی شده است، نبودیم. ما انسان‌ها از اولین روزهای زندگی بر روی کره زمین سعی داشتیم تا با ساخت ابزارهایی هر چند ساده، بیش از پیش بر محیط پیرامون […]]]> مهم‌ترین اختراعات تاریخ بشر

تکنولوژی و فناوری‌های به‌روز یکی از مهم‌ترین مولفه‌های زندگی بشر در طول تاریخ بوده است اما بی‌شک در گذشته شاهد فناوری‌های پیشرفته‌ای که امروزه برای ما عادی شده است، نبودیم. ما انسان‌ها از اولین روزهای زندگی بر روی کره زمین سعی داشتیم تا با ساخت ابزارهایی هر چند ساده، بیش از پیش بر محیط پیرامون خود احاطه پیدا کنیم. مطمئناً تلاش برای شمارش و انتخاب مهمترین اختراعات تاریخ بشر بحث برانگیز خواهد بود، با این حال تلاش شده تا در مقاله پیش رو و به ترتیب زمانی مهم‌ترین اختراعات بشر تا به امروز را برای شما معرفی کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

آتش

درمورد آتش می‌توان کلمه کشف را به جای اختراع به کار برد. قطعا انسان‌های اولیه به صورت طور طبیعی آتش را دیده و با آن آشنایی داشتند، اما زمانی که تواستند این عنضر حیاتی را تحت کنترل خود در آورند و در مواقع دلخواه از آن استفاده کنند، تغییر بزرگی در زندگی انسان‌ها رخ داد. استفاده گسترده از آتش به 125 هزار سال قبل باز می‌گردد. آتش برای اجداد ما گرما و یک ابزار محافظتی به همراه آورد و به گونه انسان‌ها مهارت‌های جدیدی مانند آشپزی آموخت. آشپزی به انسان این امکان را داد که انرژی مورد نیاز مغز خود را بهتر و کامل‌‌تر تامین کند، مغزی که بزرگترین مزیت ما نسبت به بقیه جانداران بوده و می‌باشد.

چرخ

چرخ توسط ساکنین بین النهرین و حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح اختراع شد تا در ساخت کوزه به انسان‌ها کمک کند و حدود 300 سال پس از آن چرخ در ارابه‌ها به کار گرفته شد. در زندگی امروزه ما چرخ استفاده‌های بسیاری دارد و علاوه بر جا به جایی ما در بسیاری دیگر از زمینه‌ها از جمله فناوری‌های نو هم کمک می‌کند.

میخ

استفاده از این وسیله ساده اما در عین حال کاربردی به زمان مصر باستان و حدود 3400 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. یکی از اختراعات نزدیک به میخ، پیچ است و اگر می‌خواهید در مورد پیچ نیز بدانید باید گفت که در قرن اول یا دوم قبل از میلاد مسیح و در یونان باستان برای اولین بار از این ابزار استفاده شد.

لنزهای چشمی

از عینک‌ گرفته تا تلسکوپ و میکروسکوپ، لنزهای چشمی ما را قادر ساختند تا دید گسترده‌تری داشته باشیم. لنزهای چشمی تاریخ طولانی دارند و برای اولین بار در مصر و بین النهرین شاهد این وسایل بودیم و البته در یونان باستان نیز تئوری‌های مختلف در مورد نور و بینایی در آن زمان‌ها ارائه شده است. همچنین لنزهای چشمی نقش مهمی در توسعه تکنولوژی‌های رسانه‌ای شامل دوربین‌های عکاسی و تلویزیون داشته‌اند.

قطب نما

اختراع این وسیله جهت‌یابی، یک پیشرفت مهم در تاریخ بشر محسوب می‌شود و راه را برای سفرها و اکتشافات بعدی انسان‌ها هموارتر کرد. اولین قطب نماها به وسیله سنگ‌های آهن‌ربایی و در چین ساخته شدند.

کاغذ

این وسیله ارزشمند 100 سال قبل از میلاد مسیح و در چین اختراع شد. کاغذ به انسان‌ها این امکان را داد تا دانش و معلومات خود را نوشته و با دیگران به اشتراک بگذارند و از این طریق روند توسعه علمی جهش بسیار زیادی گرفت.

باروت

این ماده شیمیایی و منفجره در قرن 9 میلادی و در چین اختراع شد و تاثیر به سزایی در فناوری‌های نظامی به همراه داشت. البته باروت آتش جنگ را هم شعله‌ورتر کرد و از این طریق نیز تغییرات مهمی در تاریخ بشر ایجاد نموده و می‌کند.

دستگاه چاپ

این تکنولوژی توسط یوهانس گوتنبرگ (Johannes Gutenberg) آلمانی و در سال 1439 میلادی اختراع شد. این اختراع از جهات بسیاری ما را به سمت دوران مدرن سوق داد و باعث شد تا علم با سرعت بیشتری نسبت به گذشته به سرتاسر جهان گسترش پیدا کند.

برق

استفاده از برق و فناوری‌های مربوطه فرآیندی است که در طی هزاران سال ذهن‌های روشن و فعال بساری در به تکامل رساندن آن مشارکت داشته‌اند. برای فهم اولین تحقیقات در این زمینه باید به مصر و یونان باستان رفت، هنگامی که تالس اولین تحقیقات را در مورد این پدیده انجام داد. بنجامین فرانکلین آمریکایی را شاید نتوان به عنوان کاشف این تکنولوژی در قرن 18 معرفی کرد اما می‌توان گفت که او درک ما را از برق به طور چشمگیری افزایش داد. امروزه کار سختی نیست تا از مزایای برق صحبت کنیم زیرا اکثر وسایل ما از این انرژی بهره می‌برند و زندگی بدون آن برای انسان امروزی سخت خواهد بود. درمورد اختراع لامپ سهم جداگانه‌ای را می‌توان در نظر گرفت که در سال 1879 به توماس ادیسون رسید. در واقع او توانست از این انرژی در راستای یک نیاز اساسی بهره‌برداری کند و اختراع او عمیقا زندگی انسان‌ها را تغییر داد.

موتور بخار

این دستگاه بین سال‌های 1763 تا 1775 توسط مخترع اسکاتلندی جیمز وات و بر اساس ایده‌ها و تلاش‌های قبلی موتور نیوکامن که در سال 1712 درست شده بود، ابداع شد. مزایای بی‌شمار این اختراع بر همگان روشن است و قطارها، کشتی‌ها، کارخانه‌ها و انقلاب صنعتی بر پایه این اختراع شکل گرفتند.

موتور احتراق داخلی

این اختراع قرن نوزدهمی توسط مهندس بلژیکی اتین لنیور (Etienne Lenoir) در سال 1859 ابداع شد و توسط نیکولاوس اتو (Nikolaus Otto) آلمانی در سال 1876 بهبود یافت. این موتور که انرژی شیمیایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند توانست از موتور بخار پیشی بگیرد و در اتومبیل‌های مدرن و هواپیماها مورد استفاده قرار گیرد. شرکت اتومبیل سازی تسلا در حال حاضر در تلاش است تا یک بار دیگر در این عرصه انقلابی به پا کند و از نیروی الکتریسیته به جای سوخت‌های فسیلی استفاده کند.

تلفن

اگرچه او تنها کسی نبود که بر روی این نوع فناوری کار می‌کرد، اما الکساندر گراهام بل، مخترع اسکاتلندی به عنوان اولین مخترع تلفن الکتریکی در سال 1876 شناخته شد. مطمئناً این ابزار توانایی ما را در برقراری ارتباط را به کلی متحول کرده است.

واکسیناسیون

با تمام بحث‌هایی که پیرامون این موضوع وجود دارد، نمی‌توان انکار کرد که واکسیناسیون زمینه ریشه کن کردن بیماری‌ها و افزایش طول عمر انسان‌ها را فراهم کرده است. اولین واکسن (برای بیماری آبله) توسط ادوارد جنر (Edward Jenner) در سال 1796 ساخته شد. واکسن هاری نیز توسط شیمی‌دان و زیست‌شناس فرانسوی لوئیز پاستور (Louis Pasteur) در سال 1885 معرفی شد. او همچنین در تولید بسیاری از واکسن‌هایی که امروزه وجود دارند، نقش مهمی داشته است. پاستور همچنین مسئول اختراع اولین فرآیند ایمنی غذایی که با نام پاستوریزاسیون (پاستوریزه کردن) می‌شناسیم بوده است و به افتخار او این نام بر روی این فرآیند گذاشته شده است.

اتوموبیل‌

اتومبیل‌ها نحوه سفر و همچنین سبک طراحی شهرها را کاملاً تغییر داده و مفهوم خط مونتاژ را دگرگون کردند. اتوموبیل‌ها در شکل مدرن و امروزی خود در اواخر قرن نوزدهم توسط تعدادی از افراد به تکامل رسیدند، اما اعتبار ویژه ساخت اولین اتومبیل در سال 1885 به کارل بنز (Karl Benz) آلمانی رسیده است.

هواپیما

هواپیما که در سال 1903 توسط برادران آمریکایی رایت (Wright) اختراع شد، جهان را به هم نزدیک‌تر کرده و به ما این امکان را داده تا به سرعت در مسافت‌های طولانی جابه‌جا شویم. این فناوری ذهن‌ها را از طریق مبادلات فرهنگی فراوان گسترش داده است، اما در نوع خود جنگ‌ها را نیز در طول تاریخ ساده‌تر کرده است!

پنی سیلین

الکساندر فلمینگ (Alexander Fleming) دانشمند اسکاتلندی در سال 1928 پنی سیلین را کشف کرد. این دارو با توانایی فوق العاده خود در درمان بیماری‌های عفونی، نجات بخش زندگی بسیاری از انسان‌ها و آغازگر دوره آنتی بیوتیک‌‌ها بوده است.

موشک

در حالی که اختراع موشک‌های اولیه به چینی‌های باستان نسبت داده شده است، اما موشک‌های مدرن در قرن بیستم به توسعه و تکامل رسیدند. موشک‌ها به بشریت این امکان را داده‌اند تا توانایی‌های نظامی خود را تقویت و حتی به اکتشافات فضایی نیز بپردازد.

همجوشی هسته‌ای

کشف روند شکافته شدن و تقسیم اتم‌ها با آزاد‌سازی انرژی عظیم، زمینه‌ساز ایجاد راکتورهای هسته‌ای و بمب‌های اتمی شد. این فناوری اوج کار تعدادی از دانشمندان برجسته (عمدتا برنده جایزه نوبل) قرن بیستم بوده است اما کشف شکافت هسته‌ای به طور کلی به دانشمندان آلمانی یعنی اتو هان (Otto Hahn) و فریتز استاسمان (Fritz Stassmann) و همکار اتریشی آن‌ها به نام لیز میتنر (Lise Meitner) نسبت داده می‌شود.

نیمه هادی‌ها

این تجهیزات پایه دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتال عصر مدرن می‌باشند. تجهیزات نیمه هادی اکثراً از سیلیکون ساخته شده‌اند و نام دره سیلیکون (Silicon Valley) که شرکت‌های بزرگ کامپیوتری در آن‌جا قرار دارند نیز از همین ماده گرفته شده است. اولین وسیله حاوی مواد نیمه هادی در سال 1947 توسط جان باردین (John Bardeen)، والتر براتین (Walter Brattain) و ویلیام شوکلی (William Shockley) ساخته شد.

رایانه‌های شخصی

رایانه‌های شخصی در دهه 1970 اختراع شدند و قابلیت‌های انسانی را بسیار گسترش دادند. یکی از اولین رایانه‌های شخصی در سال 1974 توسط شرکت MITS و با نام Altair معرفی شد، رایانه‌ای که حتی ضعیف‌ترین گوشی‌های هوشمند امروزی هم بسیار از آن قدرتمندتر هستند! از آن زمان به بعد شرکت‌هایی مانند اپل، مایکروسافت و IBM مفهوم محاسبات رایانه‌ای را مجدداً تعریف کرده و آن را به چیزی تبدیل کردند که در حال حاضر می‌بینیم.

اینترنت

هنگامی که شبکه رایانه‌های جهانی، که از دهه 1960 میلادی توسعه یافته بود، به دستان وزارت دفاع ایالت متحده افتاد و آن‌ها بودجه این تحقیقات را تضمین کردند، پایه اینترنت به شکلی ابتدایی به وجود آمد و در دهه 1990 میلادی، ایجاد شبکه جهانی وب (World Wide Web) توسط تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) انگلیسی باعث دگرگونی ارتباطات، تجارت، سرگرمی و بسیاری از موارد دیگر در جهان شد.

]]>
https://digiro.ir/top-greatest-inventions-of-all-time/feed/ 0
با 10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد تایوان آشنا شوید https://digiro.ir/10-fascinating-facts-about-taiwan/ https://digiro.ir/10-fascinating-facts-about-taiwan/#respond Mon, 01 Jun 2020 16:44:28 +0000 https://digiro.ir/?p=172105 10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد تایوانتایوان یکی از کشورهایی است که نام آن را به خصوص در حوزه فناوری زیاد می‌شنویم، اما با این حال بسیاری از مردم اطلاعات زیادی در مورد این کشور ندارند. این موضوع تا حدودی به دلیل دور ماندن تایوان از حواشی در سطح جهانی است و هر چند که این کشور ارتباط زیادی با چین […]]]> 10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد تایوان

تایوان یکی از کشورهایی است که نام آن را به خصوص در حوزه فناوری زیاد می‌شنویم، اما با این حال بسیاری از مردم اطلاعات زیادی در مورد این کشور ندارند. این موضوع تا حدودی به دلیل دور ماندن تایوان از حواشی در سطح جهانی است و هر چند که این کشور ارتباط زیادی با چین دارد اما در اخبار زیاد در مورد آن نمی‌شنویم. اما با تمام این اوصاف بهتر است بدانید که تایوان از لحاظ تاریخی، کشوری جذاب و غنی است و به همین واسطه  در ادامه قصد داریم شما را با 10 حقیقت جذاب در مورد این کشور که احتمالاً تاکنون نمی‌دانستید، آشنا کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

بابل‌تی در تایوان اختراع شد

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

اگر تا به حال بابل‌تی نوشیده و از آن لذت برده‌اید باید از تایوانی‌ها برای اختراع این نوشیدنی تشکر کنید! این نوشیدنی خوشمزه در دهه 1980 اختراع شد و قدیمی‌ترین نسخه شناخته شده این نوشیدنی شامل مخلوطی از چای سیاه گرم تایوانی، شیر غلیظ شده، شیره قند و دانه‌های کوچک تاپیوکا می‌باشد. هیچ کس دقیقا نمی‌داند مخترع اصلی این نوشیدنی خوشمزه کیست و داستان‌های ضد و نقیض زیادی در این رابطه وجود دارد. دو مدعی اصلی اخراع این نوشیدنی چون شوی تانگ (Chun Shui Tang) از شهر تیاچونگ (Taichung) و یک قهوه خانه در شهر تیانان (Tainan) هستند، اما کسی از صحت ادعای آن‌ها خبر ندارد.

صرف نظر از این مورد، بابل‌تی در دهه 1980 در تایوان بسیار محبوب شد اما گسترش این نوشیدنی به خارج از مرزها مدتی طول کشید. مدل‌ها و تغییرات زیادی در مدت زمانی کوتاه پس از معرفی این نوشیدنی به وجود آمد و تا دهه 1990 در مکان‌هایی مانند ویتنام، چین و مالزی محبوبیت بالایی پیدا کرد. همچنین این نوشیدنی از دهه 1990 میلادی در آمریکا رواج یافت، هر چند که در ابتدا بیشتر در بین جوامع مهاجر چینی و تایوانی استفاده می‌شد. امروزه این نوشیدنی در غرب با نام “بوبا” و در شرق با نام “بابل‌تی” شناخته می‌شود.

تایوان همان چین است اما نه آنگونه که فکر می‌کنید!

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

مانند بسیاری از کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام، تایوان دارای سابقه‌ای طولانی در زمینه مداخلات بین المللی است و از زمان استعمار هلندی‌ها در سال 1624 با این مسئله درگیر است. در سال 1662 هلندی‌ها خاک این کشور را ترک کردند و در سال 1682 این جزیره تحت سلسله چینگ به کشور چین پیوست. در سال 1895 کنترل این جزیره در دستان امپراطوری ژاپن بود اما آن‌ها در پایان جنگ جهانی دوم این جزیره را از دست دادند و آن را به جمهوری چین واگذار کردند.

رابطه میان جمهوری چین و تایوان در سال 1949 هنگامی که کمونیست‌ها چین را به دست گرفتند به مشکل برخورد. در آن زمان اعضای دولت مشروع جمهوری چین به تایوان گریختند و همچنان به عنوان نمایندگان چین به حکومت ادامه دادند. اما در حقیقت آن‌ها تایوان و تعداد کمی از جزایر را اداره می‌کردند. به همین دلیل تایوان اظهار می‌دارد که آن‌ها “چین واقعی” هستند و قبل از تأسیس جمهوری خلق چین حاکمان اصلی این سرزمین بوده‌اند.

تایوان به داشتن بدبوترین پنیر سویا مشهور است

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

هر کشوری غذای خاصی دارد که مردم آن بیش از هر چیز از آن لذت می‌برند و درمورد تایوان این غذا نوعی پنیر سویا (توفو) می‌باشد. این میان وعده به معنای واقعی کلمه بدبو است، تا جایی که بسیاری از افراد بوی آن را به بوی جوراب کثیف و نم‌دار تشبیه کرده‌اند! برای درست کردن آن، پنیرسویای معمولی برای هفته‌ها یا ماه‌ها درون آب نمک مخصوصی قرار می‌گیرد و تخمیر می‌شود. پس از بیرون آوردن آن بوی بدی پیدا می‌کند که بیشتر به دلیل موادی است که درون آب نمک مخصوص آن قرار دارد.

بیشتر دستور العمل‌های آب نمک مخصوص شامل شیر تخمیر شده، گوشت‌های مختلف ماهی و سبزیجات است. بوی بد این ماده غذایی تنها در مکان‌های نزدیک به آن استشمام نمی‌شود بلکه تا 300 متری هم به مشام می‌رسد! اما با این حال باید بدانید که بیشتر افراد تایوانی این بو را دوست دارند. این پنیر سویا معمولاً در رستوران‌های مجلل تایوان فروخته نمی‌شود و برای یافتن آن باید به بازارهای سنتی سر بزنید.

مشارکت تایوان با سازمان ملل

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

سازمان ملل در اواخر جنگ جهانی دوم تأسیس شد و در آن زمان تایوان (به عنوان جمهوری چین) یکی از اولین کشورهای عضو شده و موسس این سازمان و همچنین عضو دائم شورای امنیت بود. اما امروزه تایوان حتی عضو معمولی سازمان ملل هم نیست! دلیل این امر نیز ارتباط زیادی با حزب کمونیست چین دارد. در بین سال‌های 1945 و 1971 جمهوری چین عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود اما آن‌ها در سال 1971 هنگامی که چیانگ کای-سیک (Chiang Kai-shek) رهبر جمهوری چین از به رسمیت شناختن اعتبارنامه جمهوری خلق چین به عنوان نمایندگان کشور چین امتناع ورزید، اخراج شدند.

هر دو دولت برای حق نمایندگی کشور چین به مبارزه دیپلماتیک خود ادامه دادند اما در پایان جمهوری خلق چین که پیش از دهه 1970 به ندرت به رسمیت شناخته شده بود، پیروز شد. نتیجه این استدلال مبنی بر این بود که جمهوری خلق چین نماینده کشور چین خواهد بود. اما با این وجود، هیچ کدام از این دو کشو‌ها حاکمیت دیگری را به رسمیت نمی‌شناسد که همین مسئله منجر به ایجاد شرایط موسوم به “دو چین” شده و عضویت تایوان در سازمان ملل را با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر، جمهوری خلق چین دارای یک کرسی دائم در شورای امنیت است و مسلماً هرگز از به رسمیت شناخته شدن تایوان حمایت نخواهد کرد.

تایوانی‌ها زباله‌های خود را به شکلی متفاوت مدیریت می‌کنند

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

در بیشتر کشورهای توسعه یافته مردم زباله‌های خود را در سطل آشغال پرتاب می‌کنند و پس از پر شدن آن، آن را بیرون می‌گذارند تا ماشین‌های جمع‌آوری این پسماندها را جمع آوری کنند. اکثر مردم در سراسر جهان پس از بیرون گذاشتن زباله‌ها دیگر درمورد ادامه کار فکر نمی‌کنند. در تایوان مردم زباله‌های خود را بیرون از خانه نمی‌برند، مگر اینکه کامیون زباله در آن لحظه در حال گذر از خیابان باشد. حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه می‌دانند که چه موقع زباله‌های خود را بیرون بیاورند؟

در واقع کامیون‌های زباله در تایوان موسیقی به شدت بلندی را پخش می‌کنند، دقیقا به همان روشی که در کشورهای غربی کامیون‌های بستنی برای جذب کودکان از موسیقی استفاده می‌کنند. کامیون‌ها معمولا شب‌ها می‌آیند و موسیقی بسیار بلندی نیز دارند و این موسیقی بلند باعث می‌شود که مردم از فاصله زیاد صدای آن را بشنوند و اگر کسی زباله‌های خود را به موقع برای تحویل به کامیون‌های زباله بیرون نیاورد باید تا شب بعد صبر کند. موسیقی که این کامیون‌ها پخش می‌کنند از آثار بتهوون تا جدیدترین آهنگ‌های مشهور پاپ را شامل می‌شود!

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات، روابط جدیدی را با تایوان آغاز کرد

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تغییرات متنوعی را در نظام این کشور ایجاد کرده و برخی خط قرمزها را که هیچ کدام از دولت‌های قبلی از آن عبور نکردند، نادیده گرفته است. یکی از این خط قرمزها، نوع رابطه ایالات متحده و تایوان است. از سال 1979 تاکنون ایالات متحده و تایوان روابط سیاسی رسمی ندارند و همانند سایر کشورهای جهان ایالات متحده نیز تایوان را به عنوان یک کشور مستقل نمی‌شناسد. این موضوع عمدتا به دلیل ترس از کشور کمونیستی چین است زیرا این کشور اعلام کرده که تمام روابط دیپلماتیک خود را با هر کشوری که تایوان را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد، متوقف خواهد کرد.

در نتیجه تا سال 2016 و انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور، هیچ رئیس جمهوری از ایالات متحده ارتباطی بیش از یک تماس تلفنی ساده با رهبران تایوان برقرار نکرده بود. اما اندکی پس از انتخابات 2016 ایالات متحده، تسگی اینگ ون (Tsai Ing-wen) رئیس جمهور و رهبر حزب پیشرو دموکراتیک تایوان، با رئیس جمهور منتخب آمریکا یعنی ترامپ یک تماس تلفنی متفاوت نسبت به گذشته و خارج از سیاست‌های وضع شده برقرار کرد. این موضوع به اندازه‌ای مهم بود که حتی یک صفحه ویکی پدیا نیز برای آن ساخته شد اما به هر حال هیچ نتیجه خاص سیاسی از گفتگوی آن‌ها حاصل نشد.

زنان تایوانی از نور مستقیم خورشید دوری می‌کنند!

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

البته که زنان تایوانی خون آشام نیستند! اما در هر صورت اکثر آنان تا هنگام غروب آفتاب بیرون نمی‌آیند و این موضوع کاملاً به دلیل مسائل فرهنگی است. بیشتر زنان تایوانی ترجیح می‌دهند تا رنگ اصلی پوست خود را داشته باشند و مشتاق تغییر آن نیستند، بنابراین در این کشور نمی‌توانید سالن‌های برنزه کردن زیادی مشاهده کنید. دقیقاً به همین دلیل، به همراه داشتن چتر برای زنان تایوانی که در معرض نور خورشید هستند، امری کاملا عادی است. ظاهر ایده آل زنان تایوانی پوستی با رنگ روشن است، بنابراین آن‌ها برای داشتن چنین پوستی هر زمان که خانه را ترک می‌کنند چتر نیز به همراه دارند، مخصوصاً در هوای آفتابی!

داشتن چتر در بین تمام زنان تایوانی امری مشترک است اما مبارزه با اشعه‌های خورشید در همین جا پایان نمی‌یابد. بسیاری از زنان حتی در گرم‌ترین زمان سال نیز تمام بدن خود را می‌پوشانند و غالبا با عینک آفتابی، کلاه، شلوار، پیراهن آستین بلند و دستکش بیرون می‌روند و در آخر، ظهر آفتابی آن‌ها با داشتن یک چتر تکمیل می‌شود. البته باید بدانید که این عمل تنها مربوط به کشور تایوان نیست و در سرزمین‌های چین، ویتنام و سایر کشورها نیز می‌توان این رسم را بین زنان مشاهده کرد اما در تایوان این امر کاملاً رایج‌تر است؛ کشوری که 30 درصد از چترهای جهان را تولید می‌کند!

ترامپ برای بهبود روابط تایوان و آمریکا گام‌هایی برداشته است

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

از زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، وی اقدامات مختلفی را در حمایت از تایوان از طریق تصویب قوانین مختلف و منع معاملات تجاری با پکن انجام داده است. اولین اقدام صورت گرفته تماس تلفنی از رئیس جمهور تایوان بود که در بالا اشاره کردیم. اما اولین حرکت مهم در سال 2018 و با تصویب قانون سفر به تایوان صورت گرفت. این قانون جدید امکان بازدید نمایندگان دولت ایالات متحده از تایوان و برعکس را فراهم کرده است. این اولین قانون در نوع خود از سال 1979 تاکنون به شمار می‌رود که برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را تسهیل می‌کند.

در ماه مارس سال 2020 دونالد ترامپ طرح حمایت بین المللی و ارتقاء متحدین تایوان (TAIPEI) را امضا کرد و گام بلندی را در جهت به رسمیت شناختن این کشور برداشت. قانون TAIPEI روابط رسمی و غیر رسمی را با این کشور تقویت کرده و مفادی را فراهم می‌کند که ایالات متحده را قادر می‌سازد به عنوان یک مدافع در سازمان‌های بین المللی از حق تایوان دفاع کند. ترامپ همچنین پا را فراتر گذاشته و در مارس 2020 اجازه فروش 180 میلیون دلار سلاح و تجهیزات مربوطه به تایوان را صادر کرده است.

تایوان یکی از چهار ببر آسیایی است

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

هنگامی که دولت جمهوری چین به تایوان گریخت مدتی طول کشید تا این جزیره به کشور توسعه یافته‌ای که امروزه آن را می‌شناسیم تبدیل شود. در نیمه دوم قرن بیستم تایوان یک دوره سریع رشد و توسعه اقتصادی را در کنار سنگاپور، کره جنوبی و هنگ کنگ به عنوان بخشی از یک قرارداد موسوم به “چهار ببر آسیایی” تجربه کرد. در مورد تایوان، رشد آن‌ها پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده به این کشور 4 میلیارد دلار کمک اقتصادی کرد و این امکان را برای تایوان فراهم آورد تا اقتصاد خود مجدداً سرپا کند.

بین سال‌های 1945 و 1965 تایوان توجه خود را به بهبود اقتصاد داخلی از طریق تصویب قوانین و گسترش سریع محصولات کشاورزی مورد استفاده برای تجارت بین المللی متمرکز کرد. علاوه بر این، تایوان بر صنعتی سازی کشور تمرکز خاصی داشت تا اقتصاد تایوان بتواند جایگاه ویژه‌ای در بازار جهانی پیدا کند. هنگامی که تایوان از اوایل دهه 70 از مجمع عمومی سازمان ملل متحد اخراج شد، این کشور بر فناوری‌های نو متمرکز شد و به یکی از تامین کننده‌های اصلی برای شرکت‌های بزرگی مثل DEC و IBM تبدیل شد و به آغاز کار سیلیکون ولی کمک شایانی کرد. با این اوصاف این کشور در دهه 1980 به یک قدرت اقتصادی تبدیل شد و این رشد تا به امروز همچنان ادامه داشته است.

بازارهای شبانه تایوان غذاهای عجیبی سرو می‌کنند

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

یکی از موارد جالب در مورد کشور تایوان بازارهای شبانه‌ای هستند که بین غروب خورشید و طلوع آفتاب فعالیت می‌کنند. در بیشتر بازارهای شبانه، غذای خیابانی عضو جدا نشدنی بازار هستند و در برخی از قسمت‌ها نیز مکان‌های کاملاً مخصوصی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. روزگاری این بازارها به دلیل غذاهای مختلفی که با استفاده از گوشت مار درست می‌کردند، معروف شده بودند اما از آن زمان تا به حال این بازار‌ها با عرضه خون مار، خون لاک پشت، گوشت لاک پشت و شرابی از آلت گوزن، محصولات خود را متنوع‌تر کرده‌اند! اقلامی که در هیچ جای دیگری از جهان یافت نمی‌شوند.

همچنین بازارهای شبانه یکی از معدود مکان‌هایی است که می‌توانید پنیرهای سویای بد بو را که اشاره کردیم، در اشکال مختلف پیدا کنید. بازارهای تایوان در سراسر جهان شناخته شده هستند. آن‌ها در دهه 1950 بازارهای کوچک و متنوعی را برای مشتریان عمدتاً شهری خود به وجود آوردند اما با گذشت زمان این بازارها گسترش یافته و به عنوان مشاغلی پایدار در خدمت گردشگران و افراد محلی قرار گرفتند.

]]>
https://digiro.ir/10-fascinating-facts-about-taiwan/feed/ 0
10 حقیقت کمتر شناخته شده و جذاب در مورد رنگ‌ها https://digiro.ir/top-10-little-known-facts-about-color/ https://digiro.ir/top-10-little-known-facts-about-color/#comments Fri, 15 May 2020 16:05:58 +0000 https://digiro.ir/?p=170544 10 حقیقت کمتر شناخته شده و جذاب در مورد رنگ‌هاانسان‌ها هر روز در محیط‌های طبیعی و ساخته شده توسط رنگ‌ها محاصره می‌شوند. بعضی اوقات رنگ‌ها به وضوح می‌توانند به چشم بیایند اما گاهی اوقات نیز ممکن است در پس زمینه دید ما محو شوند. با این حال همه با کمی دقت می‌توانیم متوجه اهمیت رنگ‌ها در زندگی خود و حتی فرهنگ‌های مختلف شویم. با […]]]> 10 حقیقت کمتر شناخته شده و جذاب در مورد رنگ‌ها

انسان‌ها هر روز در محیط‌های طبیعی و ساخته شده توسط رنگ‌ها محاصره می‌شوند. بعضی اوقات رنگ‌ها به وضوح می‌توانند به چشم بیایند اما گاهی اوقات نیز ممکن است در پس زمینه دید ما محو شوند. با این حال همه با کمی دقت می‌توانیم متوجه اهمیت رنگ‌ها در زندگی خود و حتی فرهنگ‌های مختلف شویم. با این مقدمه کوتاه در ادامه این مقاله 10 نکته جذاب در مورد دنیای رنگ‌ها را که شاید تا به حال نشنیده‌اید، ذکر خواهیم کرد. با دیجی رو همراه باشید.

10 میلیون رنگ

اگر شخصی از شما سؤال کند که چند رنگ وجود دارد، چه می گویید؟ به نظر می‌رسد که چشم انسان می‌تواند حدود 10 میلیون رنگ را مشاهده کند و این توانایی به دلیل میلیون‌ها گیرنده مخروطی خاص در چشم است که قادر به تشخیص رنگدانه‌های مجزا هستند. بعضی اوقات ممکن است برخی از گیرنده‌های مخروطی چشم دچار نقص کارکرد باشند که در این صورت باعث کور رنگی می‌شوند. در موارد دیگر نیز فرد ممکن است انواع مختلفی از گیرنده‌های مخروطی چشم داشته باشد که می توانند باعث شوند فرد تا 100 میلیون رنگ را هم مشاهده کند!

با این حال به این دلیل که می‌توانیم همه این رنگ‌ها را ببینیم لزوماً به معنای این نیست که برای همه آ‌‌ن‌ها اسمی داریم. سیستم رنگی شرکت پنتون (Pantone) در حال حاضر 2678 رنگ مشخص در مجموعه طراحی گرافیک خود دارد، در حالی که بیشترین تعداد رنگ در مداد رنگی‌های کرایولا (Crayola) تنها 120 عدد است که این تعداد رنگ نیز بسیار زیاد می‌باشد.

رنگ‌های غیر ممکن

واضح است که تعداد رنگ‌های قابل مشاهده برای چشم انسان حیرت انگیز است. اما رنگ‌هایی که برای انسان قابل مشاهده نیستند، چه هستند؟ طبق نظریه‌ها رنگ‌های “غیرممکن” یا “ممنوع” ترکیبی از رنگ زرد و آبی و ترکیبی از رنگ قرمز و سبز است که چشم انسان نمی‌تواند آن را ببیند و تشخیص دهد. در چشم نورون‌هایی وجود دارند که با دیدن رنگ قرمز یا زرد فعال می‌شوند، با توجه به این نکته، عدم وجود رنگ قرمز یا زرد نشانگر وجود رنگ سبز یا آبی است و همانند یک کلید، این نورون‌ها نمی‌توانند همزمان هم خاموش و هم روشن باشند. به همین دلیل این نورون‌ها نمی‌توانند هر دو طیف رنگی قرمز و سبز را به همراه آبی و زرد در همان فضا مشاهده کنند. با این نتایج این گونه برداشت می‌شود که دو رنگ قرمز و سبز همانند دو رنگ آبی و زرد یک دیگر را خنثی می‌کنند.

در سال 1983 دانشمندان هیویت کرین (Hewitt Crane) و توماس پیانتانیدا (Thomas Piantanida) سعی کردند کار غیر ممکنی را انجام دهند و راهی برای مشاهده این رنگ‌های ممنوعه پیدا کردند. آنها با استفاده از فناوری ردیابی چشم نوارهای رنگی راه راه  قرمز و سبز (همچنین آبی و زرد) را جلوی چشم داوطلبان ثابت نگه داشتند. داوطلبان اظهار داشتند که خطوط بین هر رنگ از بین می‌روند و رنگ‌ها در یک رنگ جدید به هم می پیوندند. ظاهرا این رنگ‌های جدید به قدری بی نظیر بوده‌اند که داوطلبان حتی قادر به نامگذاری و توصیف آن‌ها نبودند.

تفاوت‌ رنگ‌ها از دیدگاه فرهنگی

با اینکه طیف بسیاری از رنگ‌ها، سایه رنگ‌ها و غیره وجود دارند، معمولا مردم می‌توانند آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده و دسته بندی کنند. با این حال برخی از فرهنگ‌ها برای توصیف رنگ‌ها شیوه متفاوتی دارند.

در دهه 1970، دو محقق با نام‌های پاول کی (Paul Kay) و برنت برلین (Brent Berlin) با موسسه زبا‌‌ن‌شناسی تابستان برای جمع آوری داده‌های مربوط به واژگان رنگی در سراسر جهان همکاری کردند. آن‌ها کاغذهای رنگی را به افراد قبیله‌های مختلف نشان می‌دادند و از آنها می‌خواستند که هر رنگ را توصیف کنند. در بعضی موارد مانند زبان کاندوشی (Candoshi)، اعضای جامعه برای هر رنگ نام خاصی نداشتند. برای مثال آ‌ن‌ها به کاغذ زرد رنگ “ptsiyaro” می‌گفتند که به پرنده‌ای زرد رنگ اشاره دارد. نکته جالب‌تر این است که آن‌ها رنگ‌ها را به شیوه ما تفکیک نمی‌کردند. به عنوان مثال، آن‌ها برای توصیف طیف رنگی متنوع بین رنگ‌های سبز و بنفش از کلمه kavabana استفاده می‌کردند که در زبان ما برای هر رنگ در این طیف، حتی دسته خاصی نیز در نظر گرفته شده ‌است.

میوه‌ها و نام رنگ‌ها

حتی در زبان انگلیسی واژگان و طبقه بندی رنگ‌ها با گذشت زمان تغییر کرده است. بسیاری از مردم احتمالاً بر این باورند که مرکباتی مثل پرتقال (میوه پرتقال و رنگ نارنجی هر دو در زبان انگلیسی Orange نامیده می‌شود، برای مثال مشابه در زبان فارسی می‌توان به میوه نارنج و رنگ نارنجی اشاره کرد) به دلیل رنگ نارنجی آن “Orange” نامیده شده است اما در واقع موضوع به شکل دیگری بوده است. تا اواخر قرن پانزدهم رنگ نارنجی نام خاص خود را نداشته و مردم در آن‎ زمان رنگ بین قرمز و زرد را به دلیل رنگ میوه پرتقال Orange نامیدند.

هنگامی که بازرگانان آن دوره شروع به آوردن پرتقال (Orange) از آسیا به اروپا کردند، این میوه با رنگ روشنش به نام گذاری این رنگ کمک کرد. در ابتدا این میوه به زبان سانسکریت “naranga” نامگذاری شد و به این میوه در زبان فرانسه “narange” گفته شد و در آخر در زبان انگلیسی به آن “Orange” گفتند. نکته اصلی این است که رنگ این میوه باعث شد که در زبان انگلیسی به رنگ بین قرمز و زرد نارنجی گفته شود.

مشهورترین رنگ‌ها

چند بار شخصی از شما رنگ مورد علاقه‌تان را پرسیده است؟ حتی در آزمون‌های آنلاین نیز اغلب این سؤال را مطرح می‌گردد. هر کس رنگ مورد علاقه خود را دارد و گاهی ممکن این رنگ با گذشت زمان تغییر کند. بنابراین ممکن است جالب باشد که بدانیم که رنگ آبی به عنوان محبوب ترین رنگ شناخته شده است. حتی در اوایل سال 1941، مطالعات نشان دادند که مردم رنگ آبی را بیشتر از بقیه رنگ‌ها ترجیح می‌دهند و این مورد در مطالعات جدید نیز ثابت مانده است.

در سال 2011، شرکت اسکات دیزاین (Scott Design) برای یافتن مشهورترین و کم اقبال‌ترین رنگ‌ها در بین مردم دو نظرسنجی برگزار کرد. رنگ آبی با 27 درصد آرا محبوب ترین بود، سبز با 18 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت و رنگ قهوه‌ای با کمترین آرا در جایگاه آخر قرار گرفت. تنها 3.5 درصد از شرکت کنندگان اظهار داشتند که رنگ آبی را از تمام رنگ‌ها کمتر دوست دارند.

پس از آن، در سال 2017 شرکت تولیدی کاغذ G. F. Smith یک نظرسنجی آنلاین راه‌اندازی کرد که به شرکت کنندگان اجازه می‌داد تا رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنند. بعد از اینکه 30000 نفر از 100 کشور رای خود را ثبت کردند، رنگ برنده به نام Marrs Green اعلام شد. در حالی که از آن به عنوان “سبز” یاد می‌شود اختلاف نظرهای زیادی درمورد اینکه آیا این رنگ در واقع سایه‌ای سبز است یا آبی وجود دارد و به نظر حاوی هر دو رنگ می‌باشد. صرف نظر از این مورد، چیزی که کاملا مشخص است این است که رنگ‌های آبی و سبز بسیار بین مردم محبوب‌اند. در تصویر بالا فضایی با زنگ Marrs Green را مشاهده می‌کنید، نظر شما در مورد این رنگ چیست؟

 

ترس از رنگ‌ها

فوبیا از ترس‌های غیرمنطقی و قوی است که ممکن است افراد نسبت به محرک‌های خاصی احساس کنند. فوبیاهای رایج شامل آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوتها)، آکروفوبیا (ترس از ارتفاعات) و کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای محصور) می‌باشند، اما بسیاری از فوبیاهای غیرمعمول دیگر نیز مانند کروموفوبیا (ترس از رنگ‌ها) وجود دارد.

کروموفوبیا ترس از رنگ‌ها است و همچنین هر رنگی فوبیای خاص خود را دارد. برای مثال زانتوفوبیا ترس از رنگ زرد است. مانند سایر فوبیاها، کروموفوبیا می‌تواند باعث اضطراب شدید، ضربان قلب نامنظم و حالت تهوع شود. تصور می‌شود علل این فوبیاهای عجیب ارتباط یک رنگ خاص با چیزی بسیار ناخوشایند است.

بیشتر بخوانید: چگونه بر دو احساس ترس و اظطراب غلبه کنیم؟

رنگ ارغوانی در رنگین کمان وجود ندارد

اغلب از رنگین کمان برای نشان دادن تمام طیف رنگی قابل مشاهده استفاده می‌شود اما رنگ ارغوانی در رنگین کمان مشاهده نمی‌شود. به عبارت ساده تر، رنگین کمان از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش (به همین ترتیب) تشکیل شده است. با این حال، رنگ ارغوانی جایی در بین دو سر طیف رنگی یعنی رنگ‌های قرمز و بنفش قرار خواهد گرفت.

رنگ‌ها طول موج‌هایی از نور را تشکیل می‌دهند که معمولاً بر اساس آن طول موج‌ها جذب و یا از یک جسم منعکس می‌شوند. اگر یک جسم تمام طول موج‌ها به جز سبز را جذب کند، آنگاه نور سبز بازتاب می‌یابد و ما آن جسم را به رنگ سبز می‌بینیم. اگر دو طول موج به طور همزمان منعکس شوند، چشم ما میانگین رنگ را بین دو طول موج پیدا می‌کند. به عنوان مثال اگر جسم نور آبی و زرد را منعکس کند، چشم ما جسم را سبز رنگ مشاهده خواهد کرد زیرا سبز بین آبی و زرد در طیف رنگ‌ها قرار دارد. بنابراین اگر قرمز و بنفش که دو سر طیف رنگی هستند، منعکس شوند ما چه رنگی را می‎بینیم؟ از نظر فنی، رنگ سبز به طور مساوی بین قرمز و بنفش قرار گرفته است اما به طور مشخص رنگ سبز نسبت به این دو رنگ بسیار متفاوت است. برای جبران، مغز در اصل طیف رنگی را وراد یک حلقه یا چرخه می‌کند که رنگ ارغوانی خلا موجود بین قرمز و بنفش را پر می‌کند و بدین شکل ما رنگ ارغوانی را می‌بینیم؛ با تمام این تفاسیر ارغوانی یک رنگ کاملا واقعی است.

روانشناسی رنگ‌ها

واضح است که رنگ چگونه بر حس بینایی ما تأثیر می گذارد اما چیزی که ممکن است کمتر برای ما آشکار باشد این است که رنگ‌ها می‌تواند اثرات ناخودآگاه عمیقی بر ما داشته باشد. روانشناسی رنگ بررسی چگونگی تأثیر رنگ بر احساسات، افکار و حتی رفتار افراد است. برندسازی زمینه‌ای است که روانشناسی رنگ در آن غالباً مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشاغل از رنگ‌های مشخصی برای تأثیرگذاری بر مصرف کنندگان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال رنگ قرمز و زرد می‌توانند اشتهای یک فرد را تحریک کرده و باعث شوند تا فرد احساس گرسنگی کند. پس همانطور که می‌بینید تصادفی نیست که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی این رنگ‌ها را درآرم و لوگوی خود گنجانده ‎‌اند.

علاوه بر این، رنگ‌ حتی می‌تواند باعث بهبود توجه و حافظه شوند. آزمایش فرانک فارلی (Frank Farley) و آلفرد گرانت (Alfred Grant) این سؤال را مطرح کرد که آیا ارائه‌های چندرسانه‌ای رنگی یا سیاه و سفید بر حافظه افراد تأثیر می‌گذارد یا خیر. نتایج آنها نشان داد که افراد نکات بیشتر و کامل‌تری را از نمایش‌های رنگی به خاطر می‌آورند. تحقیقات دیگری نیز همچنین برای استفاده از رنگ‌ها برای بیماران مبتلا به آلزایمر، اوتیسم و اختلالات دیگر در جریان است.

نمادگرایی‌های رنگ‌ها

در حالی که رنگ‌ها می‌توانند اثرات روانشناختی و ناخودآگاه مختلفی مانند تقویت حافظه بر ما داشته باشد، آن‌ها همچنین دارای معانی نمادین نیز می‌باشند. برخی از نمادگرایی‌ها مانند رنگ قرمز به معنای توقف برای ما آشکار است، با این حال ممکن معانی سایر رنگ‌ها کمتر در زندگی روزمره به چشم بیایند مانند رنگ آبی که می‌تواند نماد اعتماد و وفاداری باشد. همچنین نمادگرایی در فرهنگ‌های مختلف بسیار متفاوت است. در فرهنگ غربی سفید اغلب بیانگر معصومیت، صلح و پاکی است و غالباً در عروسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال در چین رنگ سفید با مرگ و عزاداری همراه است و اغلب برای تدفین پوشیده می‌شود.

نمادگرایی رنگ حتی در یک فرهنگ واحد نیز ثابت نیست زیرا انجمن‌ها و گروه‌ها می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند. برای مثال وسایل کودکان در این دوره را تماشا کنید، بسته به جنس کودک همه چیز معمولاً صورتی یا آبی است. اما در بیشتر تاریخ این موارد وجود نداشت. تا اوایل دهه 1900، هیچ رنگی نشانه جنس مرد یا زن نبود و زن و مرد هر دو رنگ آبی و صورتی داشتند. سپس فروشگاه‌های پوشاک توصیه کردند که پسران لباس صورتی و دختران لباس آبی بپوشند. نظریه‌ها به این سمت است که این شرکت‌ها با تشویق والدین برای خرید یک مجموعه کاملاً جدید از لباس برای یک کودک تنها به دنبال فروش و سود خود بوده و هستند. پیش از این کودکان پسر و دختر به طور یکسان لباس می‌پوشیدند و استفاده از همان لباس از یک کودک به کودک دیگر عملی بود. بعدها در دهه 1940، همه چیز به شکلی دیگر در آمد و آبی رنگ استاندارد برای پسران و صورتی رنگ استاندارد برای دختران شد. با گذشت زمان، اینگونه انجمن‌ها همچنان وجود دارند و این تکنیک‌ها در بازاریابی رایج‌ اند.

رنگ سال

یک واقعیت جالب برای رنگ این است که هر ساله شرکت پنتون (Pantone) یک رنگ خاص را به عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند. این رسم در سال 2000 و با رنگ آبی نیلگون آغاز شد و هر سال از آن زمان تاکنون رنگ منحصر به فرد خود را داشته است. برای سال 2020  این رنگ سایه‌ای از آبی به نام آبی کلاسیک است. مدیر اجرایی شرکت پنتون، این رنگ را اینگونه توصیف می‌کند:

این رنگ تعهد و آرامش عمیقی در ما به وجود می‌آورد. یک احساس خالص و بی حد و حصر از آسمان پهناور و بیکران. این رنگ ما را ترغیب می‌کند تا تفکر خود را گسترش دهیم و عمیق تر فکرکنیم، این رنگ باعث می‌شود چشم انداز خود را افزایش دهیم و راه ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف را برای ما هموار می‌کند.

این ایده ممکن است حتی احمقانه و یا فقط برای سرگرمی به نظر برسد، اما در واقع تأثیر به سزایی در روندهای طراحی، مد و بازاریابی دارد. هنگامی که رنگ جدید در ماه دسامبر اعلام شد بسیاری از وبلاگ نویسان نکات و ایده‌های بسیاری را برای استفاده از این رنگ در طراحی داخلی، رسانه‌های اجتماعی و غیره بر روی اینترنت قرار دادند، بنابراین اگر امسال رنگ آبی کلاسیک را در مکان‌های مختلفی دیدید، تعجب نکنید.

]]>
https://digiro.ir/top-10-little-known-facts-about-color/feed/ 1
با ریشه تاریخی و 10 حقیقت جالب درباره قرنطینه آشنا شوید https://digiro.ir/top-10-fascinating-facts-about-quarantines/ https://digiro.ir/top-10-fascinating-facts-about-quarantines/#respond Fri, 08 May 2020 14:39:36 +0000 https://digiro.ir/?p=170693 حقایقی جالب درباره قرنطینهبا شیوع ویروس کرونا بیش از یک سوم جمعیت جهان به قرنطینه رفتند و بسیاری از آن‌ها هنوز هم در قرنطینه به سر می‌برند یا با طرح فاصله‌گذاری یا محدودیت‌های اجتماعی روبرو هستند. اما بهتر است بدانید اعمال محدودیت‌ها و قرنطینه به دلیل شیوع بیماری به دهه‌های اخیر محدود نبوده و در دوران گذشته نیز […]]]> حقایقی جالب درباره قرنطینه

با شیوع ویروس کرونا بیش از یک سوم جمعیت جهان به قرنطینه رفتند و بسیاری از آن‌ها هنوز هم در قرنطینه به سر می‌برند یا با طرح فاصله‌گذاری یا محدودیت‌های اجتماعی روبرو هستند. اما بهتر است بدانید اعمال محدودیت‌ها و قرنطینه به دلیل شیوع بیماری به دهه‌های اخیر محدود نبوده و در دوران گذشته نیز با شیوع بیماری‌های همه‌گیر قرنطینه به روش‌های مختلف اجرا شده و در کتاب‌ها نیز راه‌هایی برای اجرای قرنطینه و پیشگیری از شیوع بیماری ذکر شده است. در همین راستا، در این قسمت از دیجی فکت می‌خواهیم به 10 حقیقت جالب درباره قرنطینه اشاره کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

10. ریشه واژه قرنطینه

حقایقی جالب درباره قرنطینهدر گذشته، واژه انگلیسی “Quarantine” برای توصیف دوره‌ای به کار می‌رفت که یک کشتی مشکوک به ناقل بیماری همه‌گیر در بندر قرنطینه می‌شد. این واژه برای اولین بار در قرن 17 ابداع شد و از واژه ایتالیایی quaranta giorni گرفته شده که به معنی “دوره 40 روزه” است. شیوع طاعون طاعون خیارکی یا بوبونیک که در سراسر قاره اروپا گسترش یافت یکی از بزرگترین و وحشتناک‌ترین نرخ مرگ‌ومیرها در تاریخ بشریت را رقم زد. در اواسط دهه 1300، طاعون در شهرهای نمادین اروپا از جمله ونیز گسترش یافت.

در سال 1377، مقامات جمهوری راگوسا (در حال حاضر دوبرونیک کرواسی) قانون ترنتینو را تصویب کردند. این قانون، کشتی‌های ورودی از مناطق تحت تأثیر طاعون را ملزم می کرد تا افراد را قبل از پیاده شدن تا 30 روز در انزوا نگهدارند. سرانجام، شهرهای مجاور نیز این قانون را تصویب کردند. طی چند دهه، شهرها مدت زمان قرنطینه خانگی را به 40 روز افزایش دادند و به دلایلی نامعلوم، واژه ترنتینو به قرنطینه تغییر یافت. واژه‌ی “قرنطینه” از آن زمان تاکنون معنا و شکل وسیع تری به خود گرفته است. امروزه قرنطینه به اقدامات مختلفی از جداسازی گروهی از افراد که به یک ویروس یا بیماری واگیردار آلوده هستند تا صدور گواهی بهداشتی برای کشتی‌ها (گواهی نبود بیماری‌های همه‌گیر در کشتی یا در بندر که به ناخدا می‌دهند تا به ماموران بندر بعدی نشان دهد) و همچنین محدود کردن رفت و آمد مردم برای جلوگیری از گسترش بیماری و ضدعفونی اشاره دارد.

9. پرچم دورنگ قرنطینهحقایقی جالب درباره قرنطینه

هر دولتی می‌داند که همه‌گیری بر اقتصاد همه بخش‌های مختلف جامعه از جمله بخش‌های کشاورزی، بهداشت، حمل و نقل و تجارت خارجی تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، انسانها قرن‌ها به تهدید عوارض و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های همه‌گیر از طریق راهبردهای هماهنگ برای کنترل بیماری واکنش نشان داده‌اند. برافراشتن پرچم قرنطینه یکی از این روش‌ها است.

اولین باری که از پرچم قرنطینه استفاده شده و شواهد آن وجود دارد به قرن 18 بازمی‌گردد. در طی آن دوره، از علامت‌هایی استفاده می‌شد تا نشان دهد هیچ بیماری واگیرداری در کشتی‌های دریایی ورودی وجود ندارد.

پرچم قرنطینه فعلی (LIMA) یک نماد بین‌المللی و به رنگ سیاه و زرد است که به آن پرچم زرد (نشان قرنطینه) نیز گفته می‌شود. در گذشته، هر کشتی‌ای که در شرایط قرنطینه اجباری قرار داشت برای پهلوگیری باید با برافراشتن این پرچم آلوده بودن کشتی را نشان می‌داد. با این حال، امروزه رنگ زرد پرچم نشانه پاک بودن کشتی است و اگر کشتی عاری از هرگونه بیماری ویروسی و واگیردار باشد باید با برافراشتن پرچم زرد، درخواست خود برای ورود به بندر و انجام داد و ستد را نشان دهند.

8. در کتاب انجیل دستورالعمل‌هایی برای قرنطینه آمده استحقایقی جالب درباره قرنطینه

اولین بار در کتاب انجیل به قرنطینه اشاره شده است. در کتاب لاویان (از کتاب‌های تورات در عهد عتیق) که احتمالاً در قرن ششم قبل از میلاد مسیح نوشته شده نیز روشی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های همه‌گیر در دوره موزائیک شرح داده است. در این کتاب توصیه شده که افراد بیمار باید برای مدتی قرنطینه شوند تا اینکه کشیشان سلامتی آن‌ها را تایید کنند. در قسمتی از کتاب لاویان آمده:

 اگر لکه روی پوست سفید باشد اما این سفیدی فقط روی سطح پوست باشد و موها سفید نشده باشند، کشیش هفت روز شخص را قرنطینه می‌کند. در روز هفتم، کشیش دوباره شخص را معاینه خواهد کرد. اگر از دید او، زخم همان باشد و بهبود نیافته باشد کشیش هفت روز دیگر به دوره قرنطینه اضافه می‌کند.

به قوانین این چنینی معمولاً “قانون پرونده‌ای” گفته می‌شود. این روایات نشانگر انواع مختلفی از اتفاقات واقعی هستند که ممکن است در آن زمان مردم با آن‌ها روبرو بوده‌اند. این قوانین به مسائلی مثل کنترل ترشحات آلوده بدن، لباس‌های کثیف و آلوده، خانه‌های بیمار و اپیدمی می‌پردازند.

7. فضانوردان آپولو 11 برای جلوگیری از ورود جرم‌های ماه و نابود کردن زمین قرنطینه شدندحقایقی جالب درباره قرنطینه

ناسا پس از ماموریتی که به قدم گذاشتن انسان روی ماه انجامید تمام تلاش خود را کرد تا سه فضانوردی که از مأموریت فراموش‌نشدنی آپولو 11 بازگشته بودند را قرنطینه کند. قبل از این هم با انجام ماموریت‌های مربوط به کاوش ماه در مدارهای نزدیک مشخص شده بود که ماه از پنیر یا مزخرفاتی از این دست ساخته نشده است!

با این حال، در آن زمان هیچ کس مطمئن نبود که ماه استریل شده است یا خیر. بنابراین، برای جلوگیری از ورود میکروب‌های احتمالی ماه به زمین و نابود کردن جمعیت کره زمین تصمیم به قرنطینه فضانوردان گرفته شد.

پس از فرود اتاقک فضاپیمای آپولو 11 در اقیانوس آرام در 24 ژوئیه 1969، فضانوردان با خدمه نیروی دریایی در ناو هواپیمابر USS Hornet دیدار کردند. خدمه نیروی دریایی لباس‌های ایزوله بیولوژیکی را به فضانوردان دادند و آن‌ها را به آزمایشگاه Lunar Receiving Laboratory انتقال داده و به مدت سه ​​هفته قرنطینه کردند.

جز آن دست از افرادی که فیلم علمی تخیلی سال 1979 بیگانه را دیده‌اند، بسیاری دیگر شاید این اقدام را افراطی بدانند. احتمال اینکه فضانوردان نوعی پاتوژن را به زمین منتقل کنند بسیار کم است. اما اگر این اتفاق می‌افتاد بعید بود که انسان از پیامدهای آن در امان بماند. پس از مأموریت آپولو 14، این روش کنار گذاشته شد زیرا هنوز هیچ گونه شواهدی مبنی بر وجود حیات در ماه پیدا نشده است.

6. قرنطینه افرادی با تغییرات عجیب در بیماری حقایقی جالب درباره قرنطینه

در گذشته، از افرادی که تغییرات غیرعادی در بیماری آن‌ها مشاهده می‌شد، می‌خواستند تا خود را قرنطینه خانگی کنند. به عنوان مثال، در سال 2007، پزشکان بیماری شخصی به نام اندرو اسپیکر، یکی از وکلای شهر آتلانتا را یک نوع سل مقاوم در برابر دارو تشخیص دادند. پس از آن، مرکز کنترل و مبارزه با بیماری دستور داد که او باید قرنطینه شود. او ابتدا فرار کرد. با این حال، بعداً در مرکز ملی تحقیقات و پزشکی یهود در دنور دستگیر و قرنطینه و در نهایت، درمان شد.

مری مالون، آشپز ایرلندی نیز بیش از 50 نفر را به تب حصبه مبتلا کرد که به مرگ دست کم سه نفر از آن‌ها منجر شد. بیماری او بسیار واگیردار به نظر می‌رسید و به همین خاطر مجبور شد بقیه عمر خود را در انزوا بگذراند. پس از گذشت بیش از 25 سال در قرنطینه، او در تنهایی خود درگذشت. امروزه از اصطلاح “مری تیفوئیدی” برای اشاره به اشخاص حامل بیماری تیفوس استفاده می‌شود.

5. نوابغی که به لطف فاصله‌گذاری اجتماعی ظهور کردندحقایقی جالب درباره قرنطینه

با شیوع طاعون خیارکی یا بوبونیک در سال 1665 در لندن، دستورالعمل‌هایی برای “فاصله‌گذاری اجتماعی” تدوین و این امر باعث شد که پردیس‌های دانشگاهی سراسر انگلیس تعطیل شوند. بیشتر افراد از این اقدام ناراحت و ناراضی بودند اما برای دانشجوی نابغه کالج ترینیتی کمبریج به نام سر آیزاک نیوتن تفاوتی نداشت. نیوتن در نبود برنامه درسی دانشگاه و اساتیدش غرق در اکتشافات شد. در 18 ماهی که در انزوا به سر برد، پایه‌های محاسبات را بنیان نهاد، به مطالعه نورشناسی پرداخت و ثابت کرد که نور سفید از همه رنگ‌های طیف مرئی تشکیل می‌شود. قانون انقلابی و جهانی گرانش نیوتن نیز در خانه وی در وولزتروپ‌ مانور (Woolsthorpe Manor) کشف شد.

به گفته ویلیام استوکلی، نیوتن همیشه این سوال در ذهنش بود که چرا سیب همیشه مستقیم از روی درخت به زمین می‌افتد و در پس آن شروع به تأمل کرد که نتیجه آن کشف قانون جاذبه بود. نیوتن پس از طاعون بزرگ به دانشگاه بازگشت و به سمت استادی رسید. اکتشافات وی در طول قرنطینه را پایه و اساس برخی از بزرگترین نوآوری‌های علمی می‌دانند.

4. ظهور شکسپیر و دکتر فرانکشتاینحقایقی جالب درباره قرنطینه

سر آیزاک نیوتن فقط یک نمونه از افراد نابغه دوران باستان بود که در طول قرنطینه خانگی به موفقیت‌های فوق‌العاده‌ای دست یافتند. علاوه بر پیشرفت‌های علمی در دوران قرنطینه، آثار هنری برخی نویسندگان مشهور نیز در رشته ادبیات در همین دوران خلق شد. شاه لیر، نمایشنامه تراژدی شکسپیر در طول قرنطینه سال 1606 نوشته شده است. او همچنین نمایشنامه مکبث را در این دوره نوشت.

در سال 1816، طی بیماری همه‌گیر وبا که بیشتر اروپا را تحت تأثیر خود قرار داد مری شلی 19 ساله اولین رمان علمی-تخیلی  فرانکنشتاین را در دوران قرنطینه و محدودیت‌های رفت و آمد نوشت. در طی نوشتن این رمان بود که او به معرفی مفهوم داستان ترسناک کمک کرد و رمان فرانکنشتاین او دو سال بعد منتشر شد.

3. فرار دولتمردان غربی از بیماری و قرنطینه کردن خود
حقایقی جالب درباره قرنطینه

سال 1793 را باید وحشتناکترین سال در تاریخ فیلادلفیای پنسیلوانیا نامید. تابستان بسیار گرم، سوزان و مرطوب بود و خیابان‌ها پر از اجساد افرادی بود که در اثر طاعون زرد (تب زرد) زندگی آن‌ها به پایان رسیده بود. این بیماری ضربه سختی به فیلادلفیا زد. پزشکان منشا این بیماری را نمی‌دانستند و هنور کشف نکرده بودند که پشه ناقل این بیماری بوده است.

به محض شروع بیماری و شیوع آن، رئیس‌جمهور واشنگتن و کل دولت فدرال تصمیم به ترک شهر گرفتند. در آن زمان واشینگتن پایتخت موقت ایالات متحده بود. به روشی مشابه، پادشاه چارلز دوم انگلیس تصمیم گرفت برای فرار از طاعون بزرگ در سال 1665 لندن را ترک کند. پادشاه به همراه خانواده و کل دربارش، در ژوئیه همان سال شهر را به مقصد سلیسبوری ترک کرد. آن‌ها بعداً و در سپتامبر 1665 هم پس از کشف برخی از موارد طاعون در سالسبری به آکسفورد نقل مکان کردند.

2. اثربخشی قرنطینه هنوز مورد بحث است

حقایقی جالب درباره قرنطینه

در حالی که ثابت شده قرنطینه در جلوگیری از شیوع بیماری‌ها در مناطق پرجمعیت اثر دارد اما همه افراد با این نظر موافق نیستند. اصول اخلاقی و اثربخشی این واکنش همچنان از موضوعات مورد بحث درباره قرنطینه اجباری است. هنگامی که ویروس سارس در کانادا در سال 2003 شیوع پیدا کرد، کل تورنتو در شرایطی مشابه قرنطینه قرار گرفت. سال بعد، یک مطالعه نشان داد که مقامات بهداشت عمومی باید به جای قرنطینه اجباری، روی کنترل تماس افراد با یکدیگر تمرکز می‌کردند.

در دوران شیوع ابولا در غرب آفریقا در سال 2014 هم کارکنان بهداشت پس از بازگشت به آمریکا در برخی ایالت‌های ایالات متحده قرنطینه شدند. دکتر توماس فریدن، مدیر CDC در آن زمان، از دولت‌ها به دلیل این نوع برخورد با کارکنان بهداشتی که برای مقابله با ابولا در غرب آفریقا تلاش می‌کردند انتقاد کرد.

گاهی اوقات نیز فعالان حقوق مدنی نسبت به اعمال قرنطینه اعتراض می‌کردند، حتی اگر این کار برای پاکسازی و جلوگیری از شیوع بیماری انجام می‌شد. اما بسیاری دیگر با بیان اینکه مقامات بهداشت حق اجرای این عمل را دارند به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

1. جزیره مرگحقایقی جالب درباره قرنطینه

در سیاره زیبای ما، جزایر خالی از سکنه زیادی وجود دارد. برخی از آن‌ها ناشناخته و برخی دیگر به پناهگاهی برای حیات‌وحش تبدیل شده‌اند و مردم حق ورود به آن‌ها را ندارند. البته ممنوعیت ورود انسان‌ها به برخی از این جزایر، مانند جزیره گروینارد، دلیل مهمی دارد. نیروهای انگلیس پس از اشغال این جزیره کوچک در جنگ جهانی دوم، آزمایشات امکان‌سنجی استفاده از سلاح بیولوژیکی کشنده‌ای به نام آنتراکس را آغاز کردند. از آنجا که متفقین از تهدیدات و حمله شیمیایی نازی‌ها می‌ترسیدند، تصمیم گرفته بودند در این زمینه پیش قدم شده و خود را آماده حمله کنند!

آن‌ها نوعی آنتراکس به نام Vollum 14578 را آزمایش کردند. تمام 80 گوسفندی که برای آزمایش در منطقه انفجار گذاشته شده بودند ظرف چند روز پس از قرار گرفتن در معرض این سلاح بیولوژیکی جان خود را از دست دادند. اما خوشبختانه جنگ جهانی دوم در سال 1945 به پایان رسید و هیچگاه از این سلاح‌ها استفاده نشد. صاحب اصلی جزیره سپس خواستار بازگشت به جزیره خود شد. با این حال، این مکان غیر قابل سکونت شده بود و از بین بردن آلودگی‌ها و پاکسازی جزیره هزینه بسیار بالایی داشت. از همین رو جزیره اسکاتلندی به مدت 48 سال در قرنطینه بود تا اینکه در سال 1990 و چهار سال پس از طی یک فرایند ضد عفونی، با از بین رفتن علائم هشداردهنده، در نهایت امن بودن جزیره گروینارد اعلام شد.

]]>
https://digiro.ir/top-10-fascinating-facts-about-quarantines/feed/ 0
دیجی فکت: 12 حقیقت جالب درباره موش‌ها که نمی‌دانستید https://digiro.ir/12-fascinating-facts-about-mice/ https://digiro.ir/12-fascinating-facts-about-mice/#respond Wed, 22 Apr 2020 14:56:45 +0000 https://digiro.ir/?p=169631 12 حقیقت جالب درباره موش‌هاموش‌ها جوندگانی هستند که از دید بسیاری از انسان‌ها موذی و چندش آورند. این موجودات با خصوصیات شگفت‌انگیزی که دارند، زمینه بقای خود را در طول تاریخ فراهم کرده‌اند. واقعیت‌هایی که درباره‌ی موش‌ها وجود دارد بسیار شگفت‌آور و درخور توجه است. در ادامه 12 واقعیت جالب در مورد موش‌ها بیان شدهکه احتمالاً تاکنون از آن‌ها […]]]> 12 حقیقت جالب درباره موش‌ها

موش‌ها جوندگانی هستند که از دید بسیاری از انسان‌ها موذی و چندش آورند. این موجودات با خصوصیات شگفت‌انگیزی که دارند، زمینه بقای خود را در طول تاریخ فراهم کرده‌اند. واقعیت‌هایی که درباره‌ی موش‌ها وجود دارد بسیار شگفت‌آور و درخور توجه است. در ادامه 12 واقعیت جالب در مورد موش‌ها بیان شدهکه احتمالاً تاکنون از آن‌ها بی‌اطلاع بوده‌اید. با ما در دیجی رو همراه باشید.

واقعیت موش ها

1. عبور موش‌ها از شکاف 6 میلی‌متری!

موش‌ها با انعطاف‌پذیری بالایی که دارند، می‌توانند به راحتی از سوراخ‌هایی به اندازه‌ی قطر یک مداد هم عبورکنند. از این‌رو برای جلوگیری از عبور موش‌ها می‌بایست هرگونه شکاف و حفره را کاملا بسته و پر کنید.

2. دید ضعیف موش‌ها

هنگامی که شما با یک فرد نابینا مواجه می‌شوید، خیلی سریع متوجه خواهید شد که سایر حس‌های او فراتر از توانایی یک انسان عادی است. موش‌ها نیز حس بینایی خیلی ضعیفی دارند، ولی برای آگاهی از اطراف به حواس دیگر خود مانند بویایی، شنوایی و لامسه تکیه می‌کنند.

3. گریز موش‌ها از سرما

در طول فصل پاییز و زمستان، موش‌ها در سوراخ‌هایشان می‌مانند و از سرما فراری هستند. آن‌ها برای گذران فصل‌های سرد، مکان‌های گرم همراه با غذا‌ی فراوان را انتخاب می‌کنند.

4. موش‌ها دوست‌دار تاریکی هستند

همه‌ موش‌ها در نور کم، بهتر و راحت‌تر اطراف را می‌بینند ولی این موضوع چندان روی آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد، چون حواس فوق‌العاده دیگری دارند.

موش ها دوستدار تاریکی

5. عدم توقف رشد دندان در موش‌ها

موش‌ها نیز مانند سایر جوندگان، دندان‌هایی دارند که هرگز رشدشان متوقف نمی‌شود. دندان‌هایی که با سرعت 3/. میلی‌‍متر در روز رشد می‌کنند و این بسیار شگفت‌انگیز است. به همین خاطر است که موش‌ها باید مرتبا اشیا اطراف را مانند مبل ،کاغذ، سیم و… بجوند تا طول دندان‌هایشان به حد معقول برسد.

6. شنوایی فراصوت موش‌ها

شنوایی موش‌ها نسبت به انسان‌ها بسیار بهتر است. تحقیقات نشان می‌دهد که این موجودات می‌توانند صداها را تا 90 کیلوهرتز بشنوند! (دامنه شنوایی انسان 20 تا 20 کیلوهرتز است). علاوه بر این آن‌ها از امواج فراصوت نیز برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند.

7. پرش ارتفاع بلند موش‌ها

موش‌ها نه تنها شنوایی فوق العاده‌ای دارند، بلکه می‌توانند تا ارتفاع باورنکردنی و بسیار بالایی نیز پرش کنند. موش‌ها می‌توانند تا ارتفاع حدود 25.4 سانتی‌متر بپرند و با توجه به اینکه اندازه متوسط بدن آن‌ها بین 3 تا 10 سانتی‌متر است، این پرش بسیار چشمگیر است!

8. کوهنوردی حرفه‌ای موش‌ها

در کنار مهارت پرش، موش‌ها در کوهنوردی هم شگفت‌انگیز هستند. آن‌ها نه تنها مهارت در کوهنوردی دارند، بلکه می‌توانند از هر سطح عمودی سخت تا ارتفاع 2 متر بالا بروند.

کوهنوردی حرفه‌ای موش‌ها

9. وسواس فکری موش‌ها هنگام حرکت

موش‌ها وسواس‌های حرکتی عجیب و غریبی دارند. این امر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما این موجودات دوست دارند در مجاورت دیوارها و در امتداد لبه‌ها حرکت کنند.

10. کنجکاوی موش‌ها

موش‌ها مانند برخی از کاشفان بزرگ زمان ما، ماجراجویان با انگیزه‌ای هستند. آن‌ها به طور روزانه، قلمرو خود را برای یافتن هر منبع غذایی احتمالی بررسی می‌کنند.

11. پرخوری موش‌ها

موش‌ها تقریبا هر چیزی را که بتوانند می‌جوند. آن‌ها در طول روز تقریبا بین 20 تا 30 وعده 0.15 گرمی غذا می‌خورند.

12. جویدن زیاد موش‌ها

همان‌طور که می‌دانید به دلیل اینکه موش‌ها دندان‌هایشان دائما در حال رشد است، آن‌ها مجبور به جویدن هستند. نکته منفی این است که آن‌ها می‌توانند مواردی مانند سیم‌های برق را نیز بجوند که ممکن است منجر به آتش سوزی الکتریکی و سایر آسیب‌های احتمالی شود.

]]>
https://digiro.ir/12-fascinating-facts-about-mice/feed/ 0
10 واقعیت جالب و شنیدنی در مورد رؤیاها و خواب‌هایی که می‌بینیم https://digiro.ir/facts-about-dreams/ https://digiro.ir/facts-about-dreams/#respond Tue, 21 Apr 2020 13:24:51 +0000 https://digiro.ir/?p=169517 حقایق خواب هاخواب‌ها می‌توانند جالب، هیجان ‌انگیز و گاهی ترسناک باشند. گاهی اوقات رویا‌ها آنقدر واقعی به نظر می‌رسند که باور نکردنشان برای ما بسیار دشوار است! به همین دلیل بسیاری از انسان‌ها به دنبال یافتن علت و حقایقی در مورد رویا‌ها هستند. در این مطلب از دیجی رو قصد داریم به چند واقعیت جالب در مورد […]]]> حقایق خواب ها

خواب‌ها می‌توانند جالب، هیجان ‌انگیز و گاهی ترسناک باشند. گاهی اوقات رویا‌ها آنقدر واقعی به نظر می‌رسند که باور نکردنشان برای ما بسیار دشوار است! به همین دلیل بسیاری از انسان‌ها به دنبال یافتن علت و حقایقی در مورد رویا‌ها هستند. در این مطلب از دیجی رو قصد داریم به چند واقعیت جالب در مورد این اتفاق مرموز زندگی بپردازیم. با ما همراه باشید.

خواب رنگی در انسان ها

1. همه خواب می‌بینند

بزرگسالان و نوزادان و حتی کسانی که ادعا می‌کنند خواب نمی‌بینند، در طول شبانه روز تقریباً دو ساعت خواب می‌بینند. در حقیقت، محققان دریافته‌اند که افراد معمولاً هر شب رویا‌های زیادی می‌بینند که هر کدام به طور معمول بین 5 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

نکته: انسان به‌طور متوسط شش سال از زندگی خود را در خواب می‌گذراند.

2. اکثر رویا‌‌ها فراموش می‌شوند

بلافاصله پس از بیدارشدن، 95 درصد از رویاها به سرعت فراموش می‌شوند. در هنگام خواب دیدن، مغز بسیاری از اطلاعات را پردازش و ذخیره نمی‌کند در نتیجه رویا‌ها به حافظه وارد نمی‌شوند.

نکته: اسکن مغزی افراد در حال خواب نشان داده است که قسمت‌های جلو سر، ناحیه‌ای که نقش مهمی در شکل‌گیری حافظه دارد، در هنگام دیدن رویا غیر‌فعال است.

3. همه رویاها رنگی نیستند

در‌ حالی که اکثر مردم خواب‌هایی با رنگ‌های متنوع را  گزارش می‌دهند، درصد کمی از افراد هم هستند که خواب‌های سیاه و سفید می‌بینند. در مطالعه‌ای از افرادی که تازه بیدار شده‌اند، خواسته شد از میان رنگ‌های جدول آنچه که با رویای خود مطابقت دارد را انتخاب کنند. جالب است بدانید اغلب رنگ‌های انتخاب شده، رنگ‌های گرم بودند.

4. خواب‌های زنان و مردان متفاوت است

محققان دریافته‌اند که محتوای خواب مردان و زنان با هم متفاوت است. مردان اغلب در خواب‌هایشان اسلحه و تهاجم است، در حالی که زنان بیشتر لباس و خرید می‌بینند!

در مطالعات دیگر نشان داده شد در محتوای خواب مردان اکثرا فعالیت بدنی و تهاجمی وجود دارد ولی در محتوای خواب زنان مکالمه بیشتر از فعالیت بدنی مشاهده می‌شود. زنان بیشتر تمایل دارند که در خوابشان تعداد شخصیت‌های بیشتر و هر دو جنس به طور یکسان وجود داشته باشد. در حالی که مردان اکثرا خواب هم جنسشان را می‌بینند.

5. حیوانات هم خواب می‌بینند

محققان معتقدند که احتمالا حیوانات هم خواب می‌بینند اما پذیرفتن و اثبات آن کار بسیار دشواری است. بسیاری فکر می‌کنند زمان‌هایی که یک سگ دم خود را تکان می‌دهد یا پاهایش حرکت می‌کند، در حال خواب دیدن است.

نکته: حیوانات دقیقاً مانند انسان‌ها مراحل خواب (REM و  non-REM) را طی می‌کنند.

خواب حیوانات

6. می‌توانید رویای خود را کنترل کنید

رویای شفاف، رویایی است که در آن می‌دانید در حال خواب دیدن هستید. احتمالا رویای شفاف ترکیبی از هوشیاری و خواب است که فرد می‌تواند در آن محتوای خواب خودش را کنترل کند.

نکته: تقریبا نیمی از انسان‌ها حداقل یک‌‌بار خواب شفاف را تجربه کرده‌اند و برخی از افراد قادرند مکررا این نوع خواب را مشاهده کنند.

7. احساسات منفی در خواب رایج‌تر است

در طی یک دوره‌ی 40 ساله، دکتر کالوین اس هال، بیش از 50،000 محتوای خواب را از دانشجویان جمع‌آوری کرد و نتایج آن در سال 1990 توسط دانشجویانش در دسترس عموم قرار گرفت. نتایج نشان داد که همه‌ احساسات در طول خواب تجربه می‌شود.

نکته: به طور کلی احساسات منفی مانند اضطراب و ترس و… در خواب افراد رایج‌تر از احساسات مثبت هستند.

8. افراد نابینا خواب تصویری می‌بینند

محققان با مطالعه بر روی خواب افرادی که از بدو تولد نابینا بوده‌اند، دریافتند که آن‌ها نیز در رویا‌‌های خود “تصویر” را تجربه می‌کنند.

نکته: افراد نابینا تقریبا احساسات رویایی و محتوای تصویری مشابه با سایر افراد دارند

9. در طول رویای خود فلج می‌شوید

شروع خواب دیدن با فلج شدن ارادی عضلات مشخص می‌گردد. این پدیده با نام خواب آتونیا شناخته و مانع اجرای خواب و حرکت در حین رویا می‌شود. اصولا این پدیده به دلیل عدم تحریک نورون‌های حرکتی اتفاق می‌افتد.

نکته: در بعضی موارد، این فلج حتی تا 10 دقیقه می‌تواند در حالت بیداری اتفاق بیافتد، شرایطی که به عنوان فلج خواب شناخته می‌شود.

درحالی که این تجربه می‌تواند ترسناک باشد، متخصصان بر این باورند که پدیده‌ای کاملا طبیعی است و فقط کافی است چند دقیقه تحمل کنید تا برطرف شود.

10. بسیاری از رویاها جهانی هستند

درحالی که رویا‌ها غالباً تحت تأثیر تجربیات شخصی ما هستند، محققان دریافته‌اند که  برخی از مضامین رویاها در فرهنگ‌های مختلف مشترک می‌باشند.

به عنوان مثال، مردم از سراسر جهان غالباً خواب‌هایی که تعقیب می‌شوند، مورد حمله قرار می‌گیرند یا سقوط می‌کنند را می‌بینند. از دیگر تجربیات رویا‌های مشترک می‌توان به احساس یخ‌زدگی، عدم توانایی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه بودن در ملاء عام اشاره کرد.

]]>
https://digiro.ir/facts-about-dreams/feed/ 0
12 نکته و واقعیت جالب در مورد مداد که تاکنون نمی‌دانستید https://digiro.ir/12-little-known-pencil-facts/ https://digiro.ir/12-little-known-pencil-facts/#respond Fri, 17 Apr 2020 17:01:47 +0000 https://digiro.ir/?p=169507 12 نکته جالب در مورد مدادمداد یکی از ابتدایی‌ترین و البته تأثیرگذارترین لوازم التحریرهای ساخته شده توسط انسان است. با اینکه این وسیله در طول سالیان با تغییراتی جزئی در راستای بهبود کیفیت همراه بوده، اما شکل کلی آن از ابتدای اختراع ثابت بوده و اساس کار آن تغییری نکرده است. در سال 1560 میلادی یک زن و شوهر ایتالیایی […]]]> 12 نکته جالب در مورد مداد

مداد یکی از ابتدایی‌ترین و البته تأثیرگذارترین لوازم التحریرهای ساخته شده توسط انسان است. با اینکه این وسیله در طول سالیان با تغییراتی جزئی در راستای بهبود کیفیت همراه بوده، اما شکل کلی آن از ابتدای اختراع ثابت بوده و اساس کار آن تغییری نکرده است. در سال 1560 میلادی یک زن و شوهر ایتالیایی با قرار دادن یک تکه گرافیت میان دو تکه چوب سرو اولین مداد به شکل امروزی را اختراع کردند. پس از آن، این ایده با کمی تغییر به عنوان ایده اصلی طراحی مداد به کار گرفته شده است. با این حال، برخی بر این باورند که مخترع این ابزار فردی آمریکایی به‌نام «جوزف پریستلی» می‌باشد.

در زبان فارسی، مداد به معنای مرکب تحریر بوده و در متون کهن نیز به همین معنا استفاده شده است. بخش خارجی مدادها معمولاً از چوب یا کاغذ ساخته شده و درون آن یک بخش استوانه‌ای شکل و باریکی قرار می‌گیرد، که مغزی مداد نامیده می‌شود. این مغزی از ماده سیاهی به نام گرافیت یا مواد رنگی به همراه ترکیبات دیگر تشکیل می‌شود. طول مداد تابع قاعده خاصی بوده و معمولاً 17.5 سانتی‌متر است و بدنه آن هم از چوب نوعی درخت سرو ساخته می‌شود.

مداد

با این مقدمه کوتاه، در ادامه قصد داریم چند نکته جالب در مورد مداد را بیان کنیم که احتمالاً تا به حال نشنیده‌اید و می‌تواند برایتان جالب باشد. با ما در دیجی رو همراه باشید.

1- در مورد ریشه کلمه انگلیسی Pencil (مداد)، نظرهای مختلفی وجود دارد. یک نظر این است که این کلمه از کلمه لاتین Pencillus به معنی “دم کوچک” گرفته شده و البته برخی هم معتقدند ریشه آن به کلمه فرانسوی Pincel به معنی “قلم‌موی کوچک” برمی‌گردد.

2- پیش از اختراع مداد پاک کن، نویسندگان و هنرمندان برای پاک کردن اشتباهات خود در هنگام کار با مداد، از خرده‌های نان استفاده می‌کردند.

پاک کردن با نان

3- بیشتر مدادهایی که امروزه در آمریکا فروخته می‌شوند دارای یک پاک کن کوچک در سر خود هستند، در حالی که مداد‌های اروپایی معمولاً پاک‌کن ندارند. آیا اروپایی‌ها در نوشتن کمتر اشتباه می‌کنند؟!

4- مدادها حتی بدون وجود جاذبه زمین م میدان گرانشی هم می‌توانند بنویسند و از همین رو در ماموریت‌های فضایی توسط فضانوردان آمریکایی و روسی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

5- مداد حتی در زیر آب هم می‌تواند بنویسید.

نوشتن با مداد در زیر آب

6- اولین کارخانه تولید مداد در انگلستان واقع شده بود و در جریان یکی از بمباران‌های جنگ جهانی دوم نابود شد.

7- «ارنست همینگوی» و «جان اشتاین بک» هر دو برای نوشتن رمان‌های خود از مداد استفاده می‌کردند.

8- فابر-کاستل (Faber-Castell) بزرگترین تولید کننده مداد در جهان است، و به قدری شناخته شده و محبوب است که حتی ری بردبری (Ray Bradbury) هم نام یکی از شخصیت‌های کتاب “فارنهایت 451” را از آن الهام گرفته است.

فابر-کاستل

9- توماس ادیسون دارای مدادهای مخصوصی بود که به شکلی ویژه ضخیم‌تر از مدادهای معمولی طراحی شده بودند.

10- گفته می‌شود که یک مداد معمولی ​​می‌تواند خطی به طول 56 کیلومتر بکشد. البته صحت این موضوع هرگز به صورت عملی آزمایش نشده و اگر دوست داشته باشید می‌توانید اولین نفری باشید که آن را امتحان می‌کند!

11- بیش از نیمی از تمام مدادهای دنیا در چین تولید شده‌اند. در سال 2004، کارخانه‌های مدادسازی چین بیش از 10 میلیارد مداد تولید کردند که برای 40 بار دور زدن کره زمین با کشیدن خط، کافی است!

12- بزرگترین مداد جهان Castell 9000 نام دارد که در کارخانه‌ای نزدیکی کوالالامپور به نمایش گذاشته شده است. این مداد غول پیکر، 20 متر ارتفاع دارد و از چوب و پلیمر ساخته شده است.

]]>
https://digiro.ir/12-little-known-pencil-facts/feed/ 0
10 حقیقت جالب درباره‌ سرآشپزها که تاکنون نمی‌دانستید https://digiro.ir/top-10-fascinating-facts-about-being-a-chef/ https://digiro.ir/top-10-fascinating-facts-about-being-a-chef/#comments Sat, 04 Apr 2020 16:16:22 +0000 https://digiro.ir/?p=167769 10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزهاچه سرآشپز یک پروژه‌ ساخت‌وساز باشید و چه سرآشپز رستورانی 24 ساعته، حتماً قبول دارید که آشپزی کار دشواری است. تمام چیزی که اغلب مردم از کار سرآشپزها می‌دانند، به برنامه‌های آشپزی تلویزیون خلاصه می‌شود، اما تا زمانی که یک شیفت کامل در آشپزخانه‌ای کار نکرده باشید نمی‌توانید این شغل را به درستی درک کنید. […]]]> 10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

چه سرآشپز یک پروژه‌ ساخت‌وساز باشید و چه سرآشپز رستورانی 24 ساعته، حتماً قبول دارید که آشپزی کار دشواری است. تمام چیزی که اغلب مردم از کار سرآشپزها می‌دانند، به برنامه‌های آشپزی تلویزیون خلاصه می‌شود، اما تا زمانی که یک شیفت کامل در آشپزخانه‌ای کار نکرده باشید نمی‌توانید این شغل را به درستی درک کنید.

آشپزی، صنعتی بی‌رحم است و سیستم کاری منحصر به فردی دارد. شغلی است که ممکن است در آن به خاطر فراموش کردن چاقوی‌تان به دردسر بیفتید. بیشتر افراد هیچ ایده‌ای ندارند که این شغل چه سختی‌هایی می‌تواند داشته باشد. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، در ادامه‌ مقاله با دیجی رو همراه باشید تا به بررسی گوشه‌ای از حقایق پشت پرده این شغل بپردازیم.

10. ساعت‌های کاری دیوانه‌کننده

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

شیفت کاری 12 الی 14 ساعته، به‌مدت شش تا هفت روز در هفته، در بین آشپزها کاملاً رایج است. بیشتر کسب‌وکارهای کوچک‌تر این صنعت، از همان لحظه تحویل گرفتن مواد اولیه تا زمان قفل شدن درب رستوران، به نظارت دائمی نیاز دارند.

به خاطر همین شیفت کاری زیاد است که مراجعه به رستوران، آن هم 10 دقیقه قبل از زمان تعطیل شدن آن، بسیار غیرمحترمانه است. سرآشپزها غذای خود را با عشق تهیه می‌کنند و کارشان در روابط خانواده، دوستانه و عشقی‌شان تأثیر می‌گذارد.

9. زانو، پا، کفش و بوی بد

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

وقتی یک سرآشپز باشید، باید تمام روز را سرپا بایستید. علاوه بر ساعات کاری بسیار طولانی‌تان، باید کم‌خوابی، محیط خاص یک آشپزخانه (کف خیس، تولید مداوم زباله و غیره)، بالا و پایین رفتن و جابه‌جایی لوازم سنگین را نیز تحمل کنید.

کفش‌های ضدلغزش کمک زیادی به فعالیت در آشپزخانه می‌کنند و در بسیاری از رستوران‌ها نیز استفاده از آن‌ها اجباری است. بنابراین انتخاب کفش برای یک سرآشپز اهمیت زیادی دارد و اگر نتواند در طول هفته او را از لغزیدن بر روی سطح و همچنین تاول‌ها محافظت کند، به درد نمی‌خورد.

و بوی بد را هم فراموش نکنید، روغن موجود در هوای آشپزخانه به منفذهای پوستی رسوخ می‌کند. عرق هم در لایه‌های لباس سرآشپزی می‌ماند، لباسی که همیشه از لایه‌های زیادی تشکیل شده است. وقتی به‌مدت 12 ساعت همه‌ی این بوها را با هم مخلوط کنید، نتیجه‌ای که به دست می‌آید چندان دلچسب نیست.

هرگز گرمای واقعی را احساس نکرده‌اید، مگر اینکه در شیفتی 10 ساعته در قسمت گریل آشپزخانه باشید و آشپزخانه‌تان در تابستان، تهویه‌ی مناسبی نداشته باشد. در چنین شرایطی اگر به دماسنج آشپزخانه نگاه کنید و ببینید که روی 71 درجه‌ی سانتی‌گراد قرار گرفته است، نباید تعجب نکنید!

8. شرایط کاری خطرناک

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

برخلاف تصور بسیاری از مردم، آشپزخانه جای خطرناکی است! فقط کافی است به دستان کارکنان گریل، سرخ‌کردنی یا کباب‌زن نگاهی بیندازید تا به این موضوع پی ببرید. اگر فقط شش ماه در این شغل باشید، شبیه کسانی می‌شوید که در نوجوانی به خودشان آسیب می‌زده‌اند. زخم‌هایی که از عجله و تماس پوست با ظرف داغ ایجاد می‌شود، نشان افتخار شما هستند.

روغن داغ یا آب جوش به کرات در آشپزخانه‌ای با کف لغزنده جابه‌جا می‌شود. بیشتر آشپزخانه‌ها پله‌هایی بسیار خطرناک با سطحی لغزنده دارند. همچنین ابزار اصلی کارتان چاقوی سرآشپز است که برای بریدن گوشت طراحی شده است.

اگر کسی باشید که حواسش سر کارش نیست، به سختی آسیب می‌بینید. دیگر نیازی نیست که به رنده‌های مخصوص اشاره کنیم، که انگار طراحی شده‌اند تا نوک انگشتان شما را ببرند!

7. هر شیفت کاری یک بندبازی است!

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

در دستگاه خودکاری به نام رستوران، هر یک از اجزا باید کار خودش را انجام دهد. بیشتر رستوران‌های محبوب شهرهای بزرگ ایالات متحده، حدود ساعت 6:30 عصر شلوغ می‌شوند و سپس دوباره در ساعت 9 نیز پر از مشتری هستند. چنین چیزی به این معنی است که در بیشتر شب‌ها، رستوران دو بار در طول شب،‌ در عرض چند دقیقه شلوغ می‌شود.

تمام سفارش‌ها در سیستم رستوران ثبت می‌شوند، در آشپزخانه تیکت می‌شوند و سپس سرآشپز آن‌ها را بلند می‌خواند یا به شخصی تحویل می‌دهد. اگر ناگهان تیکت‌های زیادی وارد آشپزخانه شوند، همه چیز کند می‌شود و به همین دلیل است که بهتر است زمان رزرو میز خود را قبل یا بعد از این ساعت‌های شلوغی بگذارید.

همچنین در زمان خلوت بودن رستوران، ممکن است غذای بهتری دریافت کنید، چون کیفیت غذا، نتیجه‌ی عشقی است که برای درست کردن آن صرف شده است.

6. مشتری‌های سخت‌گیر

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

اگر ذائقه‌ سختی در زمینه غذاها دارید، بهتر است قبل از مراجعه به رستوران ویژگی‌های خود را دقیقاً‌ بدانید. بسیاری از مشتری‌ها فکر می‌کنند کار درستی است که به رستوران مخصوص استیک بروند و ایراد بگیرند که چرا غذاهای بیشتری برای گیاه‌خواران موجود نیست! چنین مشتری‌هایی بیشتر از بقیه‌ی مشتری‌ها به توجه نیاز دارند و از دیدگاه سرآشپز، آن‌ها مغرور بوده و واقع بین نیستند.

مشتری‌هایی که برای هر پرسش‌شان، سالن‌دار را به آشپزخانه می‌فرستند، روند تهیه غذای کل رستوران را کند می‌کنند. این کارها نشانه‌ای از عدم ثبات ذهنی مشتری است. اگر فقط غذای خاصی می‌خورید، باید از قبل با رستوران تماس بگیرید و این مسئله را بگویید، یا اینکه از رفتن به رستوران اجتناب کنید.

5. روابط شخصی، اعتیاد و عدم تعادل زندگی و کار

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

سرآشپزها در شهرهای بزرگ معمولاً ظهر تا نیمه‌شب و شش روز در هفته، سرکار هستند، اما همواره بدتر از این هم وجود دارد! وقتی کارتان اینقدر با روند عادی کار در جامعه در تضاد باشد، روابط دوستانه و عشقی‌تان آسیب می‌بیند، حتی اگر طرف مقابل‌تان هم یک سرآشپز باشد باز هم نمی‌توانید امور شخصی‌تان را به درستی مدیریت کنید. کم‌وبیش می‌توان گفت سرآشپزها هیچ روز تعطیلی ندارند و بسیاری از آن‌ها برای فرزندان‌شان، مانند روحی همیشه غایب هستند!

در نتیجه ساعت‌های کاری طولانی و آشوبی که سرآشپزها در زندگی اجتماعی حس می‌کنند، ممکن است به سمت مواد مخدر هم بروند! همیشه شروع کار سخت است، ولی اگر به عنوان یک سرآشپز، نتوانید پس از مدتی تعادل زندگی‌تان را پیدا کنید، در این صنعت خرد می‌شوید. گاهی کار کردن در این صنعت مانند این است که عضو یک فرقه‌ افراطی شده باشید!

4. رژیم غذایی سرآشپز

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

بیشتر سرآشپزها خواب کافی ندارند. کمی زمان می‌برد تا از حالت استرس دیوانه‌وار و انرژی بالای آشپزخانه خارج شوند. حتی سرآشپزهایی که مستقیم به خانه می‌روند، یک‌راست به تخت‌خواب‌شان نمی‌روند.

اگر سرآشپز خوش‌شانس باشد و رستوران ساعت 11:30 شب تعطیل شود، یک‌راست به خانه بروید، غذاهای مخصوص شیفت بعدی را برنامه‌ریزی کنید و یک چایی بنوشد، باز هم به زمان (و ملاتونین) نیاز دارد که موتور ذهنش را آرام کند. بیشتر سرآشپزها با وجود کم‌خوابی، صبحانه سنگینی نمی‌خورند. آن‌ها وقت زیادی برای فراهم کردن صبحانه و صرف آن ندارند. سرآشپزها باید در آشپزخانه‌شان باشند، همین و بس.

سپس وقت ناهار می‌رسد که همان غذای کل کارکنان رستوران است. از حالا به بعد دیگر هر کس ساعت‌های طولانی کار را به تنهایی می‌گذارند و این همان انرژی لازم برای شروع کار، قبل از باز شدن درهاست. بسته به رستوران، این وعده‌ی غذایی می‌تواند فوق‌العاده یا دلسردکننده باشد.

در هنگام کار نوبت اسنک‌های میان شیفت می‌رسد: سرخ کردن چند سیب زمینی بیشتر یا چیزبرگرهای بیشتر و پخش کردن آن بین کارکنان آشپزخانه یا کش رفتن بیکن یا قطعه‌ای نان که برای یکی از میزهاست. هر کدام از این اسنک‌ها انرژی‌بخش هستند.

برای آن دسته از سرآشپزهایی که بعد از کار با دوستان‌شان بیرون می‌روند، هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از فست‌فودهای پر از روغن ساعت 1 شب، هات‌داگ و پیتزا نیست. بیشتر سرآشپزها اگر تعادل خوبی بین زندگی و کارشان ایجاد نکنند، رژیم غذایی وحشتناکی خواهند داشت.

3. نیروی انسانی

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های سرآشپز بودن این است که نیروی انسانی کافی در آشپزخانه‌تان داشته باشید. کار در رستوران بسیار سخت است و بیشتر آشپزخانه‌های شهرهای بزرگ، حتی آشپزخانه‌های رستوران‌های زنجیره‌ای، از نیروی کار مهاجر استفاده می‌کنند. مهاجران خوشحال می‌شوند که کاری پیدا کرده‌اند و این کار را کمتر از شأن انسانی خود نمی‌دانند.

کار کثیف، پر از روغن، آلوده‌کننده، پر از تعریق، خطرناک و با قدردانی کم است. بیشتر آمریکایی‌ها و دیگر ساکنان کشورهای توسعه‌یافته با سختی با فرهنگ این کار کنار می‌آیند و به همین دلیل استخدام آن‌ها پر از ریسک است. اغلب افرادی که به سراغ این کار می‌آیند، اگر به این صنعت علاقه‌ای نداشته باشند، همان که کمی شرایط کار سخت شود، دیگر سر کار نمی‌آیند!

آشپزخانه‌های بزرگ‌تر، پیوسته آگهی استخدام دستیار آشپز و ظرف‌شور منتشر می‌کنند، چون این شغل‌ها تعریف چندانی ندارند. بیشتر افرادی که حتی به آشپزی علاقه دارند، دوست ندارند سه ماه را به کندن پوست سیب‌زمینی بگذرانند تا نهایتاً شانس این را داشته باشند که با سرآشپز محبوب‌شان کار کنند.

2. همه‌اش درباره‌ی غذا نیست

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

کار کردن به‌عنوان یک سرآشپز به این معنی نیست که می‌توانید هر چیزی را دل‌تان می‌خواهد بپزید. تهیه‌ی منو بیش از هر چیزی به توانایی تدارک، سفارش‌ها و موجودی‌های فصلی مواد اولیه مربوط است. بیشتر آشپزخانه‌ها، بسیاری از غذاهای خود را از قبل می‌پزند. وقتی در ساعت شلوغ رستوران در آشپزخانه مشغول به کار هستید، بیشتر کارتان گرم کردن غذاهایی است که از پیش تهیه شده‌اند.

بیشتر رستوران‌های زنجیره‌ای منوی خود را در آشپزخانه‌های آزمایشی در دفاتر اداری بزرگ آماده می‌کنند. در واقع، تا وقتی رستوران خودتان را افتتاح نکرده باشید، در حال پیروی از دستورالعمل‌های غذایی فرد دیگری هستید.

ایده‌ آزادی خلاقانه در این شغل بسیار غیرمنطقی است. مانند هر شغل دیگری با محیط کاری ساختاریافته‌ای مواجه هستید. اگر بتوانید به سرآشپز سس‌ها تبدیل شوید (دومین فرد قدرتمند آشپزخانه، پس از سرآشپز)، یاد می‌گیرید که منو را با ایجاد یک غذای ویژه‌ روز تهیه کنید و در بسیاری از رستوران‌ها حتی همین کار هم چندان موفقیت‌آمیز نیست.

تبلیغاتی که می‌بینیم پر از دروغ هستند. تبلیغات رستوران‌هایی که کارکنان‌شان با خنده و شادی مواد اولیه را از فروشگاه‌ها می‌خرند و سپس در آشپزخانه با سرعت مناسب خودشان غذاها را آماده می‌کنند و از بالای اجاق‌ها به این سو و آن سو پرت می‌کنند، همه رؤیاست. استخدام، اخراج، تدارکات، مواد اولیه، سیاست و کم‌خوابی بخشی از مواد لازم برای مدیریت یک آشپزخانه موفق هستند.

1. آیا اگر سرآشپز شویم،‌ زندگی‌مان را هم می‌توانیم حفظ کنیم؟

10 حقیقت جالب درباره‌ی سرآشپزها

برای اینکه در این صنعت دوام بیاورید، باید بیش از هر چیزی در دنیا دوست داشته باشید که یک سرآشپز شوید. اغلب، افراد در سال‌های نوجوانی یا حدود بیست سالگی‌شان به سمت این شغل می‌آیند. سپس احساس می‌کنند بیش از اندازه در این شغل مانده‌اند و می‌خواهند از آن خارج شوند ولی نمی‌توانند چون حالا دیگر زن و بچه دارند. خیلی سخت است که 7 سال تجربه‌ی کار در آشپزخانه داشته باشید و حالا بخواهید با ارائه‌ رزومه‌تان در بخش فروش یک شرکت کار کنید.

گه‌گاه این صنعت مانند یک تله عمل می‌کند، ده سال بعد بیدار می‌شوید و به این فکر می‌کنید که جوانی‌تان چه شد. سرآشپزی را می‌شناسم که شش روز در هفته از ساعت 5 صبح تا 11 شب کار می‌کند. همیشه لبخند می‌زند، هرگز حالش بد نیست، همیشه انرژی دارد، این همان شخصیتی است که اگر می‌خواهید سرآشپز موفقی باشید، باید در خودتان داشته باشید. او تا روز پایان زندگی‌اش به آشپزی ادامه می‌دهد.

برای بقا در این صنعت به چنین روحیه‌ای نیاز دارید. حقوق کم و کار زیاد، فقط با اشتیاق به کار است که می‌توانید روحیه‌ی خود را در آشپزی حفظ کنید.

]]>
https://digiro.ir/top-10-fascinating-facts-about-being-a-chef/feed/ 1
دیجی فکت: حقایقی درباره مرگ سیاه (طاعون) که نمی دانید! https://digiro.ir/black-death-facts/ https://digiro.ir/black-death-facts/#respond Fri, 03 Apr 2020 17:35:39 +0000 https://digiro.ir/?p=147932 حقایقی درباره مرگ سیاهمرگ سیاه یا طاعون سیاه یک بیماری واگیردار است که  شیوع آن در سال‌های 1347 تا 1351 یکی از تراژدیک‌ترین و هولناک‌ترین رخدادهای جهان را رقم زد و باعث مرگ میلیون‌ها نفر در اروپا، آسیا و آفریقا شد. هرچند این اولین باری نبود که شیوع طاعون سیاه در سطحی گسترده و مرگبار شکل می‌گرفت اما […]]]> حقایقی درباره مرگ سیاه

مرگ سیاه یا طاعون سیاه یک بیماری واگیردار است که  شیوع آن در سال‌های 1347 تا 1351 یکی از تراژدیک‌ترین و هولناک‌ترین رخدادهای جهان را رقم زد و باعث مرگ میلیون‌ها نفر در اروپا، آسیا و آفریقا شد. هرچند این اولین باری نبود که شیوع طاعون سیاه در سطحی گسترده و مرگبار شکل می‌گرفت اما این رخداد به مرگ بیش از یک چهارم مردم اروپا منجر شد و باعث بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و مذهبی شدیدی گشت. شاید بسیاری از آنچه در این دوره گذشته و حقایق آن اطلاعی نداشته باشند، از این رو در این مقاله قصد داریم با ذکر حقایقی شما را با این دوره و طاعون سیاه بیشتر آشنا کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. بیماری واگیردار طاعون سیاه از سال 1348 شیوع پیدا کرد و تا سال 1351 ادامه داشت که به مرگ 25 تا 60 درصد اروپایی‌ها منجر شد. برخی برآوردها به مرگ بیش از دو سوم جمعیت و برخی مرگ 75 تا 200 میلیون نفر اشاره می‌کنند.

2. بیماری مرگ سیاه دومین بیماری واگیردار و کشنده دوران قرون وسطا بود. طاعون جاستینیان در قرن 6 نیز مرگبار و گسترده بود اما به اندازه شیوع مرگ سیاه فاجعه‌بار نبود.

3. اولین قربانی در سال 1338 و 1339 در منطقه‌ای اطراف دریاچه ایسیک کول (دریاچه بایکال) در روسیه زندگی می‌کرد و به گفته‌ی قبرکن در سال خرگوش (1339) فوت کرد. او به علت ابتلا به طاعون به همراه همسرش مگنو_کلکا درگذشت.

4. اگرچه دوره‌ی معروف مرگ سیاه در سال 1351 پایان یافت اما این بیماری تا پایان قرن پانزدهم هر چند سال یکبار دوباره به اروپا باز می‌گشت.

6. در طول دوران محاصره شهر کافا در ژنو توسط تاتارها در سال 1347، تاتارها جسد قربانیان طاغوت را در شهر رها کردند. پس از این اتفاق، ساکنان مرتب شیوع طاعون را گزارش می‌دادند.

7. در نوامبر سال 1347، ناوگانی از کشتی‌های تجاری جنوا در مسینا مستقر شد. این کشتی‌ها اجساد مردگان و ملوانان مرده را با خود حمل می‌کردند که بسیاری از آن‌ها غده‌های عجیب و سیاهی روی گردن، زیر شکم و یا در کشاله ران خود داشتند که نشانه هایی از طاعون سیاه بود. ظاهر آن‌ها نشان می‌داد که بسیاری سرفه خونی داشتند و کسانی که در آن کشتی زنده بودند در عرض چند روز مردند.

8. سه سال طول کشید تا این بیماری از سیسیل و کل اروپا رخت ببندد و شیوع آن به شمال و تا ایسلند و گرینلند برسد. هر دوی طاعون و تغییرات آب و هوایی به طور همزمان نیز باعث پایان دادن به مستعمرات اروپایی در سواحل گرینلند شد.

9. در سیه‌نا، بیش از نیمی از جمعیت از بین رفت. کار ساخت و ساز کلیسای بزرگ شهر که قرار بود بزرگترین کلیسای جهان باشد متوقف شده و هرگز از سر گرفته نشد.

طاعون سیاه به مرگ یک سوم جمعیت اروپا منجر شد

10. در ماه مه سال 1349، طاعون در یک کشتی حامل پشم از انگلستان به برگن نروژ رسید. در عرض چند روز پس از ورود به برگن، تمامی خدمه و مسافران کشتی جان خود را از دست دادند.

11. در قرون وسطی، مردم برای درمان طاعون روش‌های مختلفی را امتحان کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به تلاش برای شاد بودن و دوری از افکار بد، نوشیدن شراب خوب، اجتناب از خوردن میوه‌ها، استفاده از گیاهان معطر در نوشیدنی‌ها، اجتناب از شلاق زدن، عدم سوءاستفاده از فقرا و ضعفا، خوردن و نوشیدن به اندازه، حفظ یک خانواده بر اساس جایگاه شخص و غیره اشاره کرد.

12. حمام کردن در طول دوره شیوع طاعون به دو دلیل منع می‌شد. اول، تغییر لباس با این باور که نشانه‌ای از غرور است همراه بود که خشم خدا را برمی‌انگیخت و مجازات گناه را در پی داشت. دوم، مردم اعتقاد داشتند که عوض کردن لباس‌ها و حمام کردن منافذ را باز می کند و هوای بد برای ورود و خروج از بدن را آزاد گذاشته و باعث گسترش هرچه بیشتر بیماری می‌شود. این باور در کل اروپا تا قرن نوزدهم رایج بود.

13. ادکلن و عطرهای دیگر برای اولین بار در دوره طاعون برای از بین بردن بوی بد به دلیل حمام نکردن یا عوض نکردن لباس استفاده شد.

14. اگر چه فقرا بیشترین ضربه را از این بیماری خوردند اما نجیب‌زادگان نیز نتوانستند از این بیماری مهلک بگریزند. پادشاه آلفونسو یازدهم از کاستیل و لئون تنها پادشاهی نبود که از این بیماری مرد بلکه بسیاری از اعضای خانواده سلطنتی که از ناپل به انگلیس رفتند نیز کشته شدند.

15. جوامع بسته مانند ساکنان و راهبه‌های صومعه‌ها و دیرها به شدت در برابر سرایت مرگ سیاه  آسیب‌پذیر بودند. اگر یک نفر آلوده می‌شد، کل جمعیت آنجا ممکن بود بمیرند. و چون راهبان به بیماران مبتلا بودند، عفونت در میان آن‌ها شایع شد.

16. میزان مرگ و میر افراد مبتلا به طاعون خیارکی 30 تا 75 درصد بود. طاعون ریوی 90 تا 95 درصد از قربانیان خود را کشت. طاعون عفونت خونی تقریبا 100 درصد از افرادی که آلوده شدند را کشت و تا به امروز درمانی برای آن پیدا نشده است.

17. عملا هیچ کس شک نداشت که موش‎ها و کک‌های حاضر در همه‌جا باعث گسترش طاعون سیاه شدند.

18. یهودیان اغلب به ایجاد طاعون برای از بین بردن مسیحیان متهم بودند گرچه یهودیان و مسلمانان نیز مثل مسیحیان آلوده شدند. پس از شکنجه، برخی از یهودیان اعتراف کردند که آن‌ها چاه‌ها و دیگر منابع آب را مسموم کرده تا طاعون را ایجاد کنند. در نتیجه‌ی این اعتراف، بسیاری از یهودیان طرد شده و یا کشته شدند.

19. در نتیجه اعترافات اجباری به گسترش دادن طاعون سیاه، کل جمعیت یهودیان استراسبورگآلمان ناچار به انتخاب یکی از گزینه‌های تغییر دین به مسیحیت یا به ردیف با چوبه‌ی مرگ در محل دفن افراد شهر سوزانده شوند، شدند. حدود 2000 نفر از یهودیان شهر اینگونه کشته شدند.

20. بسیاری از پزشکان معتقد بودند که بوهای بد ممکن است طاعون را از بین ببرد. در نتیجه، برخی از  روش‌های درمان این بیماری شامل استفاده از کودهای حیوانی و ادرار و همچنین سایر مواد بد بو بود که به جای درمان بیماری به گسترش آن کمک می‌کردند.

21. گاراردو، برادر انسان‌شناس معروف پترارچ و راهب صومعه مونتریوکس تنها بازمانده‌ی طاعون به همراه سگش در صومعه خود بود. او 34 راهب دیگر را دفن کرد.

22. از 140 برادر دومینیکن در شهر مون‌ پلیه فرانسه، تنها هفت نفر از طاعون سیاه جان سالم به در بردند.

23. سربازان انگلیسی، ناقل این بیماری از فرانسه به انگلستان بودند که باعث شیوع یک دوره وحشتناک طاعون در انگلستان شده و طبق برخی برآوردها، تقریبا 75 درصد جمعیت بسیاری از مناطق جان خود را از دست دادند.

24. قبل از شروع دوره شیوع مرگ سیاه، موسیقی‌ها شاد و فراوان بود. در طول طاعون، موسیقی نادر و مضر بود. اشکال هنری دیگر از جمله هنرهای تجسمی و ادبیات نیز بدبختی و فلاکت آن دوران را بازنمایی می‌کنند.

25. وقتی که طاعون سیاه میلیون‌ها نفر را کشت و کلیه جوامع را نابود کرد، قوانین قدیمی نادیده گرفته شدند. کلیسای کاتولیک نفوذ خود را از دست داد و این اتفاق به شکل‌گیری بذرهای فرقه‌ی مذهبی پروتستان کمک کرد.

26. تلاش‌ها برای پیدا کردن درمانی برای طاعون، سرآغاز حرکت به سوی توسعه روش علمی و تغییر در تفکر بود که به رنسانس منجر شد.

27. سومین دوره شیوع طاعون در چین و هند در دهه 1890 آغاز شد و در نهایت به ایالات متحده رسید و عفونت‌ها و آلودگی‌ها به ویژه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو خطرناک بود. در طول این دوره بود که علت اصلی این بیماری و راه درمان آن کشف شد.

28.  از دهه 1980، محققان مختلفی، علت شیوع طاعون را بیماری‌های دیگری از جمله سیاه‌زخم و تیفوس می‌دانستند. اما امروزه، بسیاری از متخصصان معتقدند که یرسینیا پستیس عامل اصلی ابتلا به طاعون بوده است. یرسینیا پستیس یک باسیل است که در کک‌ها وجود داشته و عمدتا در بدن موش و سایر جوندگان دیده می‌شود و در خانه‌های قرون وسطایی نیز این کک‌ها شایع بودند. یرسینیا پستیس با مسدود کردن معده کک،آن را آلوده می‌کند .کک‌ها بارها و بارها برای تغذیه تلاش می‌کند، اما انسداد باعث می‌شود تا باسیل را به میزبان آن برساند. هنگامی که میزبان می‌میرد، کک و فرزندانش به دنبال میزبان جدید می‌گردند و در صورت لزوم انسان را آلوده می‌کنند.

29. مطالعه و بررسی یک خمیر دندان موجود در یک قبر در فرانسه مبتلا به طاعون در سال 2000 وجود یرسینیا پستیس در هر 20 نمونه گرفته شده از سه قربانی را نشان داد.

30. یرسینیا پستیس باعث ایجاد سه نوع طاعون می‌شود: طاعون خیارکی ناشی از نیش زدن کک‌های آلوده که در آن باکتری به سمت غدد لنفاوی حرکت می‌کند و به سرعت رشد کرده و باعث شکل‌گیری غده و آماس غده ی لنفاتیک به ویژه زیر بغل و در کشاله‌ی ران می‌شود. طاعون ریوی، یک عفونت ریوی است که باعث می‌شود قربانی آن، سرفه خونی داشته و باکتری‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل شود و طاعون عفونت خونی یک عفونت خونی بوده که تقریبا همیشه مرگبار است.

]]>
https://digiro.ir/black-death-facts/feed/ 0
دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوری https://digiro.ir/chaharshanbe_suri-7-facts/ https://digiro.ir/chaharshanbe_suri-7-facts/#comments Tue, 17 Mar 2020 15:56:37 +0000 http://digiro.ir/?p=62381 دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوریچهارشنبه سوری، یکی از جشن‌های ایرانی به شمار می رود که در شب آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می‌شود و اولین جشن از جشن‌های نوروزی است. یکی از مهمترین رسوم در این شب، افروختن آتش است، در برخی از نقاط ایران سه کپه آتش (به نشانه سه پند بزرگ ایرانیان باستان: اندیشه نیک و کردار […]]]> دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری، یکی از جشن‌های ایرانی به شمار می رود که در شب آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می‌شود و اولین جشن از جشن‌های نوروزی است. یکی از مهمترین رسوم در این شب، افروختن آتش است، در برخی از نقاط ایران سه کپه آتش (به نشانه سه پند بزرگ ایرانیان باستان: اندیشه نیک و کردار نیک و گفتار نیک) و در برخی نقاط 7 کپه آتش (به نشانه هفت صفت پاک اهورامزدا) برپا می‌کنند. قاشق زنی و خوردن آجیل مشکل گشا از دیگر رسوم در این شب است.

در ادامه 7 حقیقت جالب در مورد چهارشنبه سوری را گردآوری کرده‌ایم، با دیجی رو همراه باشید.

 

نام چهارشنبه سوری از دو واژه “چهارشنبه” و “سور” به معنی جشن و شادی گرفته شده است. هچنین “سوری” به معنی سرخی نیز است.


تاریخ اولیه چهارشنبه سوری به روشنی مشخص نیست، برخی ریشه‌های جشن چهارشنبه سوری را به 1700 سال قبل از میلاد (3700 سال پیش) نسبت می‌دهند اما برخی از افراد اعتقاد دارند که این جشن پیش از ظهور زرتشت نیز در ایران وجود داشته است.


آتش بازی به شکل امروزی در شب چهارشنبه سوری، برای اولین بار توسط فرانسوی‌ها در ایران اجرا شد. در ابتدا این آتش بازی منحصر به شاه و اطرافیان او بود، اما پس از مدتی مردم نیز در این سرگرمی سهیم شدند و این نمایش‌ها در میدان توپ خانه نیز به اجرا گذاشته شد.


یکی از رسوم چهارشنبه سوری پریدن از روی آتش و خواندن شعر “زردی من از تو، سرخی تو از من” است. به این ترتیب افراد اظهار امیدواری می‌کردند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد.


یکی از رسوم مردم تهران در چهارشنبه سوری، دخیل بستن به توپ مروارید در میدان ارگ بود. در این شب زنان و دختران دور این توپ جمع شده و از آن حاجت می‌خواستند!


گفته شده که مختار ثقفی برای خونخواهی از عاملین واقعه کربلا، در شهر کوفه که بیشتر آنان ایرانی بوده اند از فرصت چهارشنبه سوری سود برد و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود بسیاری از آنان را قصاص کرد.


این جشن علاوه بر ایران، در کشورهای افغانستان، تاجیکستان و اقلیم کردستان عراق نیز برگزار می‌شود.

نظرات خود در مورد دیجی فکت را با ما در میان بگذارید

]]>
https://digiro.ir/chaharshanbe_suri-7-facts/feed/ 4
دیجی فکت؛ 10 حقیقت کمتر شنیده شده در مورد ویکی پدیا https://digiro.ir/wikipedia-10-facts/ https://digiro.ir/wikipedia-10-facts/#comments Wed, 15 Jan 2020 11:29:15 +0000 http://digiro.ir/?p=59519 دیجی فکت؛ 10 حقیقت کمتر شنیده شده در مورد ویکی پدیاویکی پدیا یک دانشنامه اینترنتی رایگان است که هرکس می‌تواند مطالب آن را ویرایش کند. این سایت بزرگترین و محبوبترین مرجع اینترنتی دنیاست و از سال 2007 تاکنون همیشه جزو 10 سایت پربازدید بوده است. جیمی ولز (Jimmy Wales) و لری سنگر (Larry Sanger) ویکی پدیا را در ژانویه سال 2001 بصورت مکملی برای دانشنامه […]]]> دیجی فکت؛ 10 حقیقت کمتر شنیده شده در مورد ویکی پدیا

ویکی پدیا یک دانشنامه اینترنتی رایگان است که هرکس می‌تواند مطالب آن را ویرایش کند. این سایت بزرگترین و محبوبترین مرجع اینترنتی دنیاست و از سال 2007 تاکنون همیشه جزو 10 سایت پربازدید بوده است. جیمی ولز (Jimmy Wales) و لری سنگر (Larry Sanger) ویکی پدیا را در ژانویه سال 2001 بصورت مکملی برای دانشنامه تخصصی نوپدیا طراحی کردند. این سایت که در یک سالگی خود دارای 20 هزار مقاله در 18 زبان دنیا بود، در حال حاضر دارای بیش از 40 میلیون مقاله در 250 زبان دنیاست و هرماه هزاران مقاله دیگر نیز به آن اضافه می‌شود.

 در ادامه 10 حقیقت جالب در مورد ویکی پدیا را گردآوری کرده ایم، با دیجی رو همراه باشید.

 

شما می‌توانید تمام ویکی پدیا را دانلود کنید!


ویکی‌پدیا دارای یک “کمیته جشن تولد” است. این کمیته در روز تولد نویسندگان ویکیپدیا به آنها تبریک می‌گوید.


این سایت برای کودکان و افرادی که در حال فراگیری زبان انگلیسی هستند دارای یک بخش به نام انگلیسی ساده یا The Simple English Wikipedia است.


برای خواندن تمام مقالات در ویکی پدیای انگلیسی به 16 سال و 9 ماه زمان نیاز است.


نود درصد از افرادی که مقالات ویکی پدیا را ایجاد و ویرایش می‌کنند، مرد هستند.


زبان شاینی (Cheyenne) کمترین استفاده را در ویکیپدیا دارد. این زبان که مربوط به یک گروه از سرخپوستان آمریکاست دارای تنها 57 مقاله است.


روز 15 ژانویه به عنوان “روز ویکی پدیا” شناخته شده و توسط نویسندگان و افراد فعال در این سایت جشن گرفته می‌شود. ویکی پدیا فعالیت خود را از روز 15 ژانویه سال 2001 آغاز کرده است.


بیشترین صفحه ویرایش شده در ویکی پدیا متعلق به جرج دابلیو بوش بوده است. این صفحه تا سال 2016 حدود 46 هزار بار مورد ویرایش قرار گرفته بود.


یکی از فعالترین ویرایشگران ویکی پدیا ریچارد فارمبرو (Richard Farmbrough) است. وی تاکنون بیش از 985 هزار مقاله در این سایت را ویرایش کرده است!


بیش از 50 درصد از بازدیدکنندگان ویکیپدیا، از طریق گوگل وارد این سایت می‌شوند.

]]>
https://digiro.ir/wikipedia-10-facts/feed/ 1
4 چیز که باید در مورد جمعه‌ سیاه بدانید https://digiro.ir/black-friday/ https://digiro.ir/black-friday/#respond Tue, 26 Nov 2019 17:04:55 +0000 http://digiro.ir/?p=44228 4 چیز که باید در مورد جمعه‌ سیاه بدانیدبرای کسانی که اهل آمریکا نیستند: جمعه‌ سیاه روز بعد از شکرگذاری است. روزی که به طور غیررسمی وارد فصل خریدهای کریسمس می‌شویم و همان روزی که فروشگاه‌ها در آن به صورت ناامیدانه‌ای تلاش می‌کنند به مردم یادآوری کنند که هنوز فروشگاه‌هایی وجود دارند! البته در ایران نیز چند سالی است که این روز به […]]]> 4 چیز که باید در مورد جمعه‌ سیاه بدانید

برای کسانی که اهل آمریکا نیستند: جمعه‌ سیاه روز بعد از شکرگذاری است. روزی که به طور غیررسمی وارد فصل خریدهای کریسمس می‌شویم و همان روزی که فروشگاه‌ها در آن به صورت ناامیدانه‌ای تلاش می‌کنند به مردم یادآوری کنند که هنوز فروشگاه‌هایی وجود دارند! البته در ایران نیز چند سالی است که این روز به نام‌های بومی شده در حال گسترش است. از فروشگاه آنلاینی که با تبلیغات گسترده روزی به نام حراجمعه را راه اندازی کرده بود تا بلک فرایدی هایی که با بنرهایی خوش رنگ روی درب فروشگاه ها نظر خریداران را جلب می کنند!

بیشتر بخوانید:

در ادامه به چهار چیز مهمی که در مورد جمعه‌ی سیاه باید بدانید، اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

1. هر روز جمعه‌ سیاه است

اگر به فروشگاه‌های اینترنتی و محلی سری بزنید خواهید دید که هر روز جمعه‌ سیاه است. در بیشتر فروشگاه‌ها می‌توانید کالاهایی با تخفیف بالا پیدا کنید و مجموعه‌ای از کالاها را با قیمتی به مراتب کمتر از قیمت اصلی‌شان بخرید.

درست است که در بلک فرایدی تعداد بیشتری از این تخفیف‌ها وجود دارد اما لزوماً تخفیف‌های بهتری نسبت به دیگر روزها نیستند یا حتی اگر باشند فقط کمی تفاوت خواهند داشت.

در جو این روز گرفتار نشوید، اگر می‌خواهید کالایی بخرید و روزی قبل از جمعه‌ سیاه آن را در تخفیف مناسبی پیدا کردید، بخریدش. اگر فرصت خرید کالایی با تخفیف خوب در روز جمعه‌ی سیاه را از دست دادید زیاد ناراحت نشوید، به احتمال زیاد دوباره این کالا را با تخفیفی مناسب خواهید دید.

2.بهتر است قبل از خرید تحقیقات‌تان را انجام دهید

فرض کنید که برای خرید تلویزیون به فروشگاهی رفته‌اید. می‌دانید که در روز جمعه‌ سیاه فروشگاه‌ها تخفیف‌های خوبی ارائه می‌دهند که البته درست است. وقتی که چنین روزی برسد چگونه تشخیص خواهید داد که آیا ارزشش را دارد که ساعت 4 صبح در صفی شلوغ منتظر باز شدن فروشگاه بایستید یا نه؟

تحقیقاتتان را انجام دهید. هر چقدر بیشتر در مورد تاریخچه‌ی قیمت‌های یک محصول بدانید می‌توانید در جمعه‌ی سیاه آماده‌تر باشید.

3.کالاهای بازسازی شده را فراموش نکنید

جمعه‌ سیاه همیشه تخفیف‌های جالبی دارد. ولی این تخفیف‌ها لزوماً برای کالاهای جدید نیستند، بعضی از این کالاها، بازسازی شده‌اند (Refurbishment). یکی از مثال‌های خوب در این زمینه محصولات اپل هستند. در این روز محصولات اپل از جمله مک‌ها و آیپدها تخفیف‌های خوبی دارند، البته در ایران این محصولات به سختی پیدا می شوند!

اما در بیشتر مواقع حتی این تخفیف‌ها نیز توانایی رقابت با قیمت کالاهای بازسازی شده را ندارند. سعی ما این نیست که بگوییم همیشه باید کالاهای بازسازی شده را در مقایسه با کالاهای نو انتخاب کنید. اما مطمئن شوید که بررسی این کالاها را فراموش نکرده‌اید.

4.به تبلیغات فروشگاه‌ها توجه کنید

در سال‌های گذشته تقریباً تمام فروشگاه‌ها از روزها و هفته‌ها قبل از جمعه‌ سیاه شروع به تبلیغات برای این روز می‌کنند. این اتفاق از طرفی خیلی خوب است چون می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که به دست می‌آورید برای این روز برنامه‌ریزی کنید.

می‌توانید برای دیدن این تبلیغات به سایت‌های فروشگاه‌ها بروید. اما مواظب باشد که فریب تخفیف‌های هر روزه را نخورید

]]>
https://digiro.ir/black-friday/feed/ 0
آیا می دانید جمعه سیاه چه روزی است؟ https://digiro.ir/do-you-know-what-day-it-is-black-friday/ https://digiro.ir/do-you-know-what-day-it-is-black-friday/#comments Fri, 22 Nov 2019 14:15:36 +0000 http://digiro.ir/?p=13980 آیا می دانید جمعه سیاه چه روزی است؟جمعه سیاه «Black Friday» یا روز خرید در آمریکا، آخرین جمعه ماه نوامبر بوده و روز پس از عید شکرگزاری است که در واقع عملا خرید برای کریسمس از این روز آغاز می‌شود. اصطلاح جمعه سیاه «Black Friday» در سال ۱۹۶۰ به مناسبت افتتاحیه فصل خرید کریسمس ابداع شد. جمعه سیاه ابتدا در کشورهای مسیحی برگزار می‌شد، […]]]> آیا می دانید جمعه سیاه چه روزی است؟

جمعه سیاه «Black Friday» یا روز خرید در آمریکا، آخرین جمعه ماه نوامبر بوده و روز پس از عید شکرگزاری است که در واقع عملا خرید برای کریسمس از این روز آغاز می‌شود.

اصطلاح جمعه سیاه «Black Friday» در سال ۱۹۶۰ به مناسبت افتتاحیه فصل خرید کریسمس ابداع شد. جمعه سیاه ابتدا در کشورهای مسیحی برگزار می‌شد، اما به سرعت به تمامی کشورهای جهان راه پیدا کرد! با این حال این جمعه، مناسبت مذهبی ندارد و تاریخ مشخصی برای آن در نظر نگرفته شده است. جمعه سیاه در روز بعد از عید شکرگزاری (چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر) برگزار می‌شود و امسال (سال 2019) این روز مصادف است با 29 نوامبر.

از آنجایی که این روز را به عنوان روز آغاز خرید کریسمس در ایالات متحده در نظر گرفته‌اند، بیشتر فروشندگان صبح زود و حتی در نیمه‌های شب فروشگاه‌های خود را باز کرده و به ارائه‌ی تبلیغات فروش می‌پردازند. این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ صبح باز می‌کنند و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید خود را انجام داده باشند. در این روز فروشنده ها محصولاتشان را با تخفیف بالایی به مردم به فروش می‌رسانند، صبح زودتر به سر کار می روند و شب دیرتر بر می‌گردند و گاهی پیش آمده محصولی ۱۰۰۰  دلاری را به قیمت ۱۰ دلار به فروش برسانند!

حرید در روز جمعه سیاه
خرید در روز جمعه سیاه

جمعه سیاه روزی است که در آن خرده­ فروشان بعد از یک سال کسب و کار بی رونق بالاخره فروششان بالا می‌گیرد و البته برای خریداران روز ته کشیدن حسابشان به شمار می‌رود!

گفته می شود که این نام برگرفته از سازمان پلیس فیلادلفیا در دهه ۱۹۵۰ تا دهه ۶۰ و توصیفی از روز ازدحام و ترافیک غیرقابل کنترل مربوط به حراج های پس از روز شکرگذاری است. پلیس که مسئولیت کاری دشوار و وقت گیری در کنترل ترافیک و درگیری های ناشی از ازدحام و یورش مردم به فروشگاه ها و خیابان ها برای خرید داشت، جمعه پس از روز شکرگزاری جز دردسر و سیاهی و سردرد ارمغانی  برایش نداشت و به همین خاطر نام «جمعه سیاه» را به این روز اختصاص داد. نخستین بار در سال ۱۹۶۶ فروشگاهی واقع در فیلادلفیا که به کلکسیون‌­دارها تمبر می‌فروخت، از این عنوان برای تبلیغات استفاده کرد.

حرید در روز جمعه سیاه
خرید در روز جمعه سیاه

جمعه سیاه تع، اما گاهی اوقات در کالیفرنیا و برخی از کشورهای دیگر مشاهده شده است که روز بعد از “شکرگزاری” را به عنوان یک روز تعطیل برای کارمندان دولت، به جای یکی دیگر از تعطیلات فدرال مانند روز کلمبوس در نظر می گیرند و اکثر شرکتها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که در این روز به خریدهای ویژه‌ی این روز بپردازند. جمعه سیاه به طور معمول شلوغ ترین روز خرید از سال ۲۰۰۵ به بعد لقب گرفته است.

جمعه سیاه یا روز خرید در آمریکا
جمعه سیاه یا روز خرید در آمریکا

جمعه سیاه یک روز طولانی است، بسیاری از خرده فروشان در ساعت ۵ صبح و یا حتی پیش از آن اقدام به باز کردن فروشگاه خود می‌کنند چرا که انبوهی از مردم با هیجان و نگرانی در خارج از درب های فروشگاه در انتظار هستند تا هر چه زودتر خرید خود را انحام دهند. قیمت بسیار پایین فروشگاه ها ممکن است سودی را عاید فروشندگان نکند، اما با این حال، آنها برای جلب خریداران کارهای مختلفی انجام می دهند. به طور مثال بسیاری از خرده فروشان کوپن تخفیف ارائه می دهند، و یا به صورت آنلاین از قبل به مصرف کنندگان درباره‌ی اجناس و قیمت‌های آنها اطلاع‌رسانی می‌کنند تا خریداران از قبل برنامه ریزی داشته باشند.

حرید در روز جمعه سیاه
خرید در روز جمعه سیاه

در این روز اجناس محبوبی مانند دستگاه های الکترونیکی و اسباب بازی ها با بیشترین تخفیف در طول سال ارائه می شود و به همین جهت مردم برای بدست آوردن آنها سر و دست می شکنند. در ایران نیز، چند سالی است فروشگاه های آنلاین و یا سنتی این روز را به عناوین گوناگون برگزار می‌کنند.

این مطلب در سال 1394 منتشر و در آبان 1398 به‌روز رسانی شده است.

]]>
https://digiro.ir/do-you-know-what-day-it-is-black-friday/feed/ 3
حقایقی درباره هالووین که کمتر کسی می داند https://digiro.ir/facts-about-halloween-that-no-one-knows/ https://digiro.ir/facts-about-halloween-that-no-one-knows/#comments Thu, 31 Oct 2019 11:43:59 +0000 http://digiro.ir/?p=43165 حقایقی درباره هالووین که کمتر کسی می دانددر همه‌ی کشورها در طول سال آیین‌ها و جشن‌هایی برگزار می‌شود که گاهی این مراسم‌ها تاریخچه‌ای هزاران ساله دارند و بسیار شگفت انگیز می‌نماید که پس از سال‌ها همچنان این سنت‌ها پابرجا مانده است. یکی از این جشن‌های ماندگار جشن هالووین (Halloween) است که در این مطلب بر آن شدیم تا حقایقی جالب و شنیدنی […]]]> حقایقی درباره هالووین که کمتر کسی می داند

در همه‌ی کشورها در طول سال آیین‌ها و جشن‌هایی برگزار می‌شود که گاهی این مراسم‌ها تاریخچه‌ای هزاران ساله دارند و بسیار شگفت انگیز می‌نماید که پس از سال‌ها همچنان این سنت‌ها پابرجا مانده است. یکی از این جشن‌های ماندگار جشن هالووین (Halloween) است که در این مطلب بر آن شدیم تا حقایقی جالب و شنیدنی را برایتان بیان کنیم. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

بیشتر بدانید:

هالووین ریشه در دوران قبل از مسیحیت دارد و در شب 31 اکتبر برگزار می‌شود، در حقیقت پیشینه‌اش به کشورهای ایرلند، اسکاتلند و ولز باز می‌گردد. در گذشته، هنگامی که آیین مسیحیت به شمال اروپا راه یافت، این جشن در دین مسیحیت جا گرفت و در آن ادغام شد. از این رو مسیحیان روز بعد از آن را هم روز همه مقدسین می‌دانند و جشن می‌گیرند. با مهاجرت ساکنان این کشورها به آمریکا، این رسم و آیین در این ایالات متحده جاودانه شد.

مردم بر این باور هستند که در شب هالووین یا شب همه یادگاران درب بین جهان مردگان و این دنیا باز شده و ارواح اجازه‌ی سفر به دنیای زنده‌ها را پیدا می‌کنند و به بازماندگان خود سر می‌زنند. آنها به این دنیا می‌آیند و می‌خواهند انتقام بگیرند و مردم تنها راه حل برای ترساندن مرده‌ها را پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب می‌دانند. در کشور آمریکا جشن هالووین در طول زمان تکامل یافته و در اصل یک جشن برداشت محصول بوده است.

افسانه جک فانوسی
افسانه جک فانوسی

داستان کدوهای توخالی که بر روی آن‌ها چشم و دهان حک شده است و شمعی در آن قرار دارد، از افسانه‌ای به نام جک فانوسی نشات می‌گیرد. در این افسانه آمده است که در روزگاران قدیم کشاورزی به نام جک (Jack) زندگی می‌کرد که بسیار تنبل ولی با هوش و خوش زبان بود. روزی شیطان برای وسوسه کردن او به سراغش آمد، اما جک شیطان را فریب داده و او را وادار می‌کند که از درختی بالا برود. شیطان روی درخت گیر می‌کند و نمی تواند پائین بیاید.

او مجبور می‌شود از جک بخواهد تا برای پائین آمدنش به او کمک کند. اما جک برایش یک شرط می‌گذارد و آن اینکه وقتی از دنیا رفت، شیطان اجازه ندهد او را به جهنم ببرند. شیطان به ناچار می‌پذیرد و جک او را پائین می‌آورد. سال‌ها بعد جک می‌میرد و او را مستقیم به جهنم می‌برند اما شیطان اجازه نمی‌دهد داخل جهنم شود. جک به سمت بهشت می‌رود اما به خاطر کارهای بدش در دنیا، اجازه ورود به بهشت را هم پیدا نمی‌کند. بنابراین جک، توی میوه‌ای را که همراه داشت و به احتمال زیاد کدو تنبل بود را خالی کرده و فانوسی از آن می‌سازد و هنوز که هنوز است، سرگردان به دنبال جائی برای سکونت و آرام گرفتن می ‌گردد و محکوم است تا با نور فانوس خود مردم را راهنمایی کند.

جشن هالووین (Halloween) برای صنعت آبنبات و شکلات یکی از برترین روزها بوده و جزو پر فروش‌ترین روزهای سال در این زمینه محسوب می‌شود. در یک نظر سنجی تلفنی هشتاد و چهار درصد از بچه ‌ها در این شب علاقه‌مند به دریافت آبنبات و آدامس بوده و تنها 1 درصد از آنها به دریافت تنقلات شور و میوه علاقه نشان داده‌اند.

هالووین

هالووین پرفروش‌ترین تعطیلات تجاری بعد از کریسمس است. وجود شکلات و کدو تنبل دو رکن اساسی جشن هالووین را تشکیل می‌دهند و در گذشته مردم اعتقاد داشتند که کدو تنبل‌ها ارواح خبیث را از خانه دور می‌کنند.

اعتقاد بر این است که اگر کسی در شب هالووین عنکبوتی را ببیند، نترسد چرا که این روح مرده‌ی یکی از دوستان یا بستگان اوست که او را تماشا می‌کند. همچنین در این شب(Halloween) مردم چهره واقعی خود را در پشت لباس های عجیب و غریب مخفی می کنند تا از انتقام ارواح در امان بمانند.

نارنجی و سیاه و سفید رنگ‌های مرتبط با هالووین هستند، زیرا نارنجی نماد قدرت و استقامت بوده و همراه با قهوه‌ای و طلایی با برداشت محصول پاییزی ارتباط دارند. سیاه و سفید معمولا به عنوان نمادی از مرگ و تاریکی بوده و به عنوان یک یادآور است که مردم از یاد نبرند که در هالووین مرزهای بین زندگی و مرگ که مشخص شده است از بین می‌روند و سیاهی و سفیدی در هم می‌آمیزند.

بزرگترین کدو تنبلی که تاکنون اندازه گیری شده مربوط به سال 1993 است که تقریبا 380 کیلوگرم بوده و رکورد شکنی کرده است. استفان کلارک هم دارای رکورد سریعترین زمان کنده کاری بر روی کدو با ثبت زمان 24:03 ثانیه است. در این رقابت شرکت کنندگان باید حداقل چشم‌ها، بینی، گوش‌ها و دهان را حک کنند.

]]>
https://digiro.ir/facts-about-halloween-that-no-one-knows/feed/ 34
حقایقی شگفت انگیز درباره ال جی https://digiro.ir/lg-interesting-facts/ Sat, 24 Aug 2019 14:45:30 +0000 http://digiro.ir/?p=25494 هر چند شرکت ال‌ جی برای رقابت با شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ و اپل با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند، با این وجود این غول فناوری کره‌ای از محبوب‌ترین شرکت‌های تولید ‌کننده موبایل در جهان است. با توجه به آمارها، ال‌جی در مقام سوم محبوب‌ترین تولید کننده اسمارت‌فون در آمریکای شمالی با 9.7% […]]]>

هر چند شرکت ال‌ جی برای رقابت با شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ و اپل با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند، با این وجود این غول فناوری کره‌ای از محبوب‌ترین شرکت‌های تولید ‌کننده موبایل در جهان است. با توجه به آمارها، ال‌جی در مقام سوم محبوب‌ترین تولید کننده اسمارت‌فون در آمریکای شمالی با 9.7% سهم (تا فوریه 2016) بازار آن قرار دارد.

اما دلیل این موفقیت چیست؟ همانند هر شرکت بزرگی، در پشت موفقیت‌های ال‌ جی نیز مطمئنا داستانی بزرگ نهفته است. در این مقاله ما به برخی از واقعیت‌های جالب در مورد تلاش‌های این شرکت خواهیم پرداخت، با دیجی رو همراه باشید.

آغاز راه…

این شرکت در سال 1958 با نام گلدستار – “GOLDSTAR” و پس از جنگ دو کره، در کشور کره جنوبی تاسیس شد. هدف اصلی آن کاهش فشار وارده به اقتصاد این کشور به دلیل واردات دستگاه‌های الکترونیکی بود. شرکت ال‌ جی در آغاز راه، برای اولین بار در کره جنوبی شروع به تولید انواع رادیو، تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و سیستم‌های تهویه مطبوع کرد.

LG

تغییر نام

شرکت گلداستار زیرمجموعه دیگری را با نام “Lak-Hui Chemical” در کنار خود داشت. این بخش از شرکت در سال 1995 با گلداستار ادغام شد و پس از آن نام این دو شرکت در کنار یکدیگر قرار گرفت که بعد از مدتی به صورت مخفف و با نام LG در دنیا شناخته شد.

شعارها

در حالی که ال‌ جی بیشتر با شعار “زندگی خوب” (Life’s Good) در دنیای دیجیتالی شناخته می‌شود، اما ال‌جی شعارهای دیگری را نیز برای تولیدات گذشته‌اش در نظر گرفته بود. در بین سال‌های 1997-1999 آنها از شعار “تکنولوژی آینده” استفاده کردند و سپس برای سال‌های 1999-2004 مدیران این شرکت شعار “دیجیتالی شما” را برگزیدند.

شعار شرکت ال جی

اولین صفحه نمایش لمسی خازنی بکار گرفته شده در موبایل

آیا روزهایی را بخاطر دارید که اسمارت‌فون‌ها از صفحه نمایش‌های لمسی مقاومتی استفاده می‌کردند؟ صفحات مقاومتی عملکرد بسیار ضعیف‌تری نسبت به صفحات خازنی داشتند و عموما بسیاری از لمس‌ها را پاسخ نمی‌دادند. اولین گوشی هوشمندی که با صفحه لمسی خازنی معرفی شد، محصولی از شرکت ال‌جی با نام Prada یا KE850 بود که توانست سطح عملکرد صفحات لمسی را بهبود چشمگیری ببخشد.
ال جی توانست بیش از 1 میلیون از این گوشی را با مشخصات صفحه نمایش 3 اینچی و رزولوشن 240 × 400، 8 گیگابایت حافظه داخلی، شبکه داده 2G، سه ساعت زمان مکالمه و طراحی رابط کاربری عالی و تنها در 18 ماه نخست عرضه به فروش برساند.

اولین گوشی با صفحه خازنی

غول تلویزیونی

شما نمی‌توانید حرفی از تلویزیون‌ بزنید ولی در این بین نامی از محصولات ال‌جی نبرید. آنها در تولید انواع تلویزیون بسیار شگفت انگیز عمل می‌کنند و کسب موفقیت‌های گوناگون خود گواهی بر این موضوع است. طبق آمارهای منتشر شده شرکت ال‌جی دومین شرکت محبوب تولید کننده تلویزیون، با در دست داشتن سهمی برابر با 12.4% در دنیا است. تنها رقیب آن نیز شرکت کره‌ای سامسونگ است که دارای سهم 20.98% از بازار جهانی است.

تلویزیون ال جی

دوست محیط زیست

فعالیت شرکت‌های الکترونیکی معمولا چندان طبیعت دوستانه نیست و آنها باید تلاش فراوانی برای حفظ محیط زیست کنند. به نظر می‌رسد ال‌جی در حال افزایش فعالیت‌های زیست محیطی خود است و در محصولات خود موارد بیشتری را برای حفظ محیط زیست در نظر می‌گیرد.

LG

اولین استفاده کننده از صفحه نمایش منحنی

برای اولین بار شرکت سامسونگ یک گوشی با صفحه نمایش منحنی (Samsung Galaxy Round) تولید کرد، اما برخی از از تحلیل‌گران آن را دارای شرایط لازم جهت نامیدن آن به عنوان یک گوش منحنی نمی‌دانند.

از سوی دیگر، ال‌جی یک ماه بعد مدل جی فلکس را با صفحه نمایش خمیده معرفی کرد. هر چند انحنای صفحه نمایش مشکلاتی را پیش خواهد آورد، اما جی فلکس می‌توانست تا میزان قابل توجهی در برابر فشار انعطاف به خرج دهد. برای مثال می‌توانید آن را بر روی یک میز قرار دهید و با فشار آن را صاف کنید.

درست است که این بیشتر به یک حیله تبلیغاتی شبیه است تا یک ویژگی کاربردی، اما آمار نشان می‌دهد که ال‌جی جی فلکس مقاومت بسیار بهتری را در برابر فشارها نشان می‌دهد. از مزایای دیگری که کاربران بر آن استدلال می‌کنند، قرار گیری بهتر این گوشی بر روی صورت در هنگام تماس است.

ال جی جی فلکس

تولید اولین تلفن هوشمند با طراحی ماژولار

بیایید سریع به جلو حرکت کنیم و بحث را در مورد پرچم‌دارهای بعدی ال‌ جی ادامه دهیم. باید قبول کنیم که گوشی G5 اولین گوشی ماژولار ( Fairphone 2 به عنوان اولین گوشی ماژولار شناخته می‌شود) نیست اما برای اولین بار است که از فضای بالا و پایین گوشی برای قرار گیری ماژول‌ها استفاده می‌شود.

ال جی G5 با دارا بودن یک باتری قابل دسترس توسط کاربر و با پشتیبانی از microSD، به خودی خود، یک شاهکار محسوب می‌شد. اما مهندسین ال جی برای ارائه تجربه بهتر، ماژول‌های اختیاری نیز طراحی کردند. LG این ماژول‌ها را “دوستان” می‌نامد؛ این ماژول‌ها می‌توانند تجربه کاربری دوربین، صوت و موارد دیگر را بهبود ببخشند.

ال جی جی 5

حال ال جی برای رقابت در این بازار بزرگ بیش از پیش باید تلاش کند چرا که رقیبان سرسخت چینی نیز توانسته‌اند جایگاه خوبی در بین خریداران برای خود دست و پا کنند.

]]>