10 واقعیت جالب و شنیدنی در مورد رؤیاها و خواب‌هایی که می‌بینیم

خواب‌ها می‌توانند جالب، هیجان ‌انگیز و گاهی ترسناک باشند. گاهی اوقات رویا‌ها آنقدر واقعی به نظر می‌رسند که باور نکردنشان برای ما بسیار دشوار است! به همین دلیل بسیاری از انسان‌ها به دنبال یافتن علت و حقایقی در مورد رویا‌ها هستند. در این مطلب از دیجی رو قصد داریم به چند واقعیت جالب در مورد این اتفاق مرموز زندگی بپردازیم. با ما همراه باشید.

خواب رنگی در انسان ها

1. همه خواب می‌بینند

بزرگسالان و نوزادان و حتی کسانی که ادعا می‌کنند خواب نمی‌بینند، در طول شبانه روز تقریباً دو ساعت خواب می‌بینند. در حقیقت، محققان دریافته‌اند که افراد معمولاً هر شب رویا‌های زیادی می‌بینند که هر کدام به طور معمول بین 5 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

نکته: انسان به‌طور متوسط شش سال از زندگی خود را در خواب می‌گذراند.

2. اکثر رویا‌‌ها فراموش می‌شوند

بلافاصله پس از بیدارشدن، 95 درصد از رویاها به سرعت فراموش می‌شوند. در هنگام خواب دیدن، مغز بسیاری از اطلاعات را پردازش و ذخیره نمی‌کند در نتیجه رویا‌ها به حافظه وارد نمی‌شوند.

نکته: اسکن مغزی افراد در حال خواب نشان داده است که قسمت‌های جلو سر، ناحیه‌ای که نقش مهمی در شکل‌گیری حافظه دارد، در هنگام دیدن رویا غیر‌فعال است.

3. همه رویاها رنگی نیستند

در‌ حالی که اکثر مردم خواب‌هایی با رنگ‌های متنوع را  گزارش می‌دهند، درصد کمی از افراد هم هستند که خواب‌های سیاه و سفید می‌بینند. در مطالعه‌ای از افرادی که تازه بیدار شده‌اند، خواسته شد از میان رنگ‌های جدول آنچه که با رویای خود مطابقت دارد را انتخاب کنند. جالب است بدانید اغلب رنگ‌های انتخاب شده، رنگ‌های گرم بودند.

4. خواب‌های زنان و مردان متفاوت است

محققان دریافته‌اند که محتوای خواب مردان و زنان با هم متفاوت است. مردان اغلب در خواب‌هایشان اسلحه و تهاجم است، در حالی که زنان بیشتر لباس و خرید می‌بینند!

در مطالعات دیگر نشان داده شد در محتوای خواب مردان اکثرا فعالیت بدنی و تهاجمی وجود دارد ولی در محتوای خواب زنان مکالمه بیشتر از فعالیت بدنی مشاهده می‌شود. زنان بیشتر تمایل دارند که در خوابشان تعداد شخصیت‌های بیشتر و هر دو جنس به طور یکسان وجود داشته باشد. در حالی که مردان اکثرا خواب هم جنسشان را می‌بینند.

5. حیوانات هم خواب می‌بینند

محققان معتقدند که احتمالا حیوانات هم خواب می‌بینند اما پذیرفتن و اثبات آن کار بسیار دشواری است. بسیاری فکر می‌کنند زمان‌هایی که یک سگ دم خود را تکان می‌دهد یا پاهایش حرکت می‌کند، در حال خواب دیدن است.

نکته: حیوانات دقیقاً مانند انسان‌ها مراحل خواب (REM و  non-REM) را طی می‌کنند.

خواب حیوانات

6. می‌توانید رویای خود را کنترل کنید

رویای شفاف، رویایی است که در آن می‌دانید در حال خواب دیدن هستید. احتمالا رویای شفاف ترکیبی از هوشیاری و خواب است که فرد می‌تواند در آن محتوای خواب خودش را کنترل کند.

نکته: تقریبا نیمی از انسان‌ها حداقل یک‌‌بار خواب شفاف را تجربه کرده‌اند و برخی از افراد قادرند مکررا این نوع خواب را مشاهده کنند.

7. احساسات منفی در خواب رایج‌تر است

در طی یک دوره‌ی 40 ساله، دکتر کالوین اس هال، بیش از 50،000 محتوای خواب را از دانشجویان جمع‌آوری کرد و نتایج آن در سال 1990 توسط دانشجویانش در دسترس عموم قرار گرفت. نتایج نشان داد که همه‌ احساسات در طول خواب تجربه می‌شود.

نکته: به طور کلی احساسات منفی مانند اضطراب و ترس و… در خواب افراد رایج‌تر از احساسات مثبت هستند.

8. افراد نابینا خواب تصویری می‌بینند

محققان با مطالعه بر روی خواب افرادی که از بدو تولد نابینا بوده‌اند، دریافتند که آن‌ها نیز در رویا‌‌های خود “تصویر” را تجربه می‌کنند.

نکته: افراد نابینا تقریبا احساسات رویایی و محتوای تصویری مشابه با سایر افراد دارند

9. در طول رویای خود فلج می‌شوید

شروع خواب دیدن با فلج شدن ارادی عضلات مشخص می‌گردد. این پدیده با نام خواب آتونیا شناخته و مانع اجرای خواب و حرکت در حین رویا می‌شود. اصولا این پدیده به دلیل عدم تحریک نورون‌های حرکتی اتفاق می‌افتد.

نکته: در بعضی موارد، این فلج حتی تا 10 دقیقه می‌تواند در حالت بیداری اتفاق بیافتد، شرایطی که به عنوان فلج خواب شناخته می‌شود.

درحالی که این تجربه می‌تواند ترسناک باشد، متخصصان بر این باورند که پدیده‌ای کاملا طبیعی است و فقط کافی است چند دقیقه تحمل کنید تا برطرف شود.

10. بسیاری از رویاها جهانی هستند

درحالی که رویا‌ها غالباً تحت تأثیر تجربیات شخصی ما هستند، محققان دریافته‌اند که  برخی از مضامین رویاها در فرهنگ‌های مختلف مشترک می‌باشند.

به عنوان مثال، مردم از سراسر جهان غالباً خواب‌هایی که تعقیب می‌شوند، مورد حمله قرار می‌گیرند یا سقوط می‌کنند را می‌بینند. از دیگر تجربیات رویا‌های مشترک می‌توان به احساس یخ‌زدگی، عدم توانایی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه بودن در ملاء عام اشاره کرد.

منبع verywellmind
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها