منتخب – دیجی رو https://digiro.ir دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی Mon, 01 Jun 2020 16:44:28 +0000 fa-IR hourly 1 با 10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد تایوان آشنا شوید https://digiro.ir/10-fascinating-facts-about-taiwan/ https://digiro.ir/10-fascinating-facts-about-taiwan/#respond Mon, 01 Jun 2020 16:44:28 +0000 https://digiro.ir/?p=172105 10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد تایوانتایوان یکی از کشورهایی است که نام آن را به خصوص در حوزه فناوری زیاد می‌شنویم، اما با این حال بسیاری از مردم اطلاعات زیادی در مورد این کشور ندارند. این موضوع تا حدودی به دلیل دور ماندن تایوان از حواشی در سطح جهانی است و هر چند که این کشور ارتباط زیادی با چین […]]]> 10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد تایوان

تایوان یکی از کشورهایی است که نام آن را به خصوص در حوزه فناوری زیاد می‌شنویم، اما با این حال بسیاری از مردم اطلاعات زیادی در مورد این کشور ندارند. این موضوع تا حدودی به دلیل دور ماندن تایوان از حواشی در سطح جهانی است و هر چند که این کشور ارتباط زیادی با چین دارد اما در اخبار زیاد در مورد آن نمی‌شنویم. اما با تمام این اوصاف بهتر است بدانید که تایوان از لحاظ تاریخی، کشوری جذاب و غنی است و به همین واسطه  در ادامه قصد داریم شما را با 10 حقیقت جذاب در مورد این کشور که احتمالاً تاکنون نمی‌دانستید، آشنا کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

بابل‌تی در تایوان اختراع شد

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

اگر تا به حال بابل‌تی نوشیده و از آن لذت برده‌اید باید از تایوانی‌ها برای اختراع این نوشیدنی تشکر کنید! این نوشیدنی خوشمزه در دهه 1980 اختراع شد و قدیمی‌ترین نسخه شناخته شده این نوشیدنی شامل مخلوطی از چای سیاه گرم تایوانی، شیر غلیظ شده، شیره قند و دانه‌های کوچک تاپیوکا می‌باشد. هیچ کس دقیقا نمی‌داند مخترع اصلی این نوشیدنی خوشمزه کیست و داستان‌های ضد و نقیض زیادی در این رابطه وجود دارد. دو مدعی اصلی اخراع این نوشیدنی چون شوی تانگ (Chun Shui Tang) از شهر تیاچونگ (Taichung) و یک قهوه خانه در شهر تیانان (Tainan) هستند، اما کسی از صحت ادعای آن‌ها خبر ندارد.

صرف نظر از این مورد، بابل‌تی در دهه 1980 در تایوان بسیار محبوب شد اما گسترش این نوشیدنی به خارج از مرزها مدتی طول کشید. مدل‌ها و تغییرات زیادی در مدت زمانی کوتاه پس از معرفی این نوشیدنی به وجود آمد و تا دهه 1990 در مکان‌هایی مانند ویتنام، چین و مالزی محبوبیت بالایی پیدا کرد. همچنین این نوشیدنی از دهه 1990 میلادی در آمریکا رواج یافت، هر چند که در ابتدا بیشتر در بین جوامع مهاجر چینی و تایوانی استفاده می‌شد. امروزه این نوشیدنی در غرب با نام “بوبا” و در شرق با نام “بابل‌تی” شناخته می‌شود.

تایوان همان چین است اما نه آنگونه که فکر می‌کنید!

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

مانند بسیاری از کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام، تایوان دارای سابقه‌ای طولانی در زمینه مداخلات بین المللی است و از زمان استعمار هلندی‌ها در سال 1624 با این مسئله درگیر است. در سال 1662 هلندی‌ها خاک این کشور را ترک کردند و در سال 1682 این جزیره تحت سلسله چینگ به کشور چین پیوست. در سال 1895 کنترل این جزیره در دستان امپراطوری ژاپن بود اما آن‌ها در پایان جنگ جهانی دوم این جزیره را از دست دادند و آن را به جمهوری چین واگذار کردند.

رابطه میان جمهوری چین و تایوان در سال 1949 هنگامی که کمونیست‌ها چین را به دست گرفتند به مشکل برخورد. در آن زمان اعضای دولت مشروع جمهوری چین به تایوان گریختند و همچنان به عنوان نمایندگان چین به حکومت ادامه دادند. اما در حقیقت آن‌ها تایوان و تعداد کمی از جزایر را اداره می‌کردند. به همین دلیل تایوان اظهار می‌دارد که آن‌ها “چین واقعی” هستند و قبل از تأسیس جمهوری خلق چین حاکمان اصلی این سرزمین بوده‌اند.

تایوان به داشتن بدبوترین پنیر سویا مشهور است

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

هر کشوری غذای خاصی دارد که مردم آن بیش از هر چیز از آن لذت می‌برند و درمورد تایوان این غذا نوعی پنیر سویا (توفو) می‌باشد. این میان وعده به معنای واقعی کلمه بدبو است، تا جایی که بسیاری از افراد بوی آن را به بوی جوراب کثیف و نم‌دار تشبیه کرده‌اند! برای درست کردن آن، پنیرسویای معمولی برای هفته‌ها یا ماه‌ها درون آب نمک مخصوصی قرار می‌گیرد و تخمیر می‌شود. پس از بیرون آوردن آن بوی بدی پیدا می‌کند که بیشتر به دلیل موادی است که درون آب نمک مخصوص آن قرار دارد.

بیشتر دستور العمل‌های آب نمک مخصوص شامل شیر تخمیر شده، گوشت‌های مختلف ماهی و سبزیجات است. بوی بد این ماده غذایی تنها در مکان‌های نزدیک به آن استشمام نمی‌شود بلکه تا 300 متری هم به مشام می‌رسد! اما با این حال باید بدانید که بیشتر افراد تایوانی این بو را دوست دارند. این پنیر سویا معمولاً در رستوران‌های مجلل تایوان فروخته نمی‌شود و برای یافتن آن باید به بازارهای سنتی سر بزنید.

مشارکت تایوان با سازمان ملل

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

سازمان ملل در اواخر جنگ جهانی دوم تأسیس شد و در آن زمان تایوان (به عنوان جمهوری چین) یکی از اولین کشورهای عضو شده و موسس این سازمان و همچنین عضو دائم شورای امنیت بود. اما امروزه تایوان حتی عضو معمولی سازمان ملل هم نیست! دلیل این امر نیز ارتباط زیادی با حزب کمونیست چین دارد. در بین سال‌های 1945 و 1971 جمهوری چین عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود اما آن‌ها در سال 1971 هنگامی که چیانگ کای-سیک (Chiang Kai-shek) رهبر جمهوری چین از به رسمیت شناختن اعتبارنامه جمهوری خلق چین به عنوان نمایندگان کشور چین امتناع ورزید، اخراج شدند.

هر دو دولت برای حق نمایندگی کشور چین به مبارزه دیپلماتیک خود ادامه دادند اما در پایان جمهوری خلق چین که پیش از دهه 1970 به ندرت به رسمیت شناخته شده بود، پیروز شد. نتیجه این استدلال مبنی بر این بود که جمهوری خلق چین نماینده کشور چین خواهد بود. اما با این وجود، هیچ کدام از این دو کشو‌ها حاکمیت دیگری را به رسمیت نمی‌شناسد که همین مسئله منجر به ایجاد شرایط موسوم به “دو چین” شده و عضویت تایوان در سازمان ملل را با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر، جمهوری خلق چین دارای یک کرسی دائم در شورای امنیت است و مسلماً هرگز از به رسمیت شناخته شدن تایوان حمایت نخواهد کرد.

تایوانی‌ها زباله‌های خود را به شکلی متفاوت مدیریت می‌کنند

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

در بیشتر کشورهای توسعه یافته مردم زباله‌های خود را در سطل آشغال پرتاب می‌کنند و پس از پر شدن آن، آن را بیرون می‌گذارند تا ماشین‌های جمع‌آوری این پسماندها را جمع آوری کنند. اکثر مردم در سراسر جهان پس از بیرون گذاشتن زباله‌ها دیگر درمورد ادامه کار فکر نمی‌کنند. در تایوان مردم زباله‌های خود را بیرون از خانه نمی‌برند، مگر اینکه کامیون زباله در آن لحظه در حال گذر از خیابان باشد. حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه می‌دانند که چه موقع زباله‌های خود را بیرون بیاورند؟

در واقع کامیون‌های زباله در تایوان موسیقی به شدت بلندی را پخش می‌کنند، دقیقا به همان روشی که در کشورهای غربی کامیون‌های بستنی برای جذب کودکان از موسیقی استفاده می‌کنند. کامیون‌ها معمولا شب‌ها می‌آیند و موسیقی بسیار بلندی نیز دارند و این موسیقی بلند باعث می‌شود که مردم از فاصله زیاد صدای آن را بشنوند و اگر کسی زباله‌های خود را به موقع برای تحویل به کامیون‌های زباله بیرون نیاورد باید تا شب بعد صبر کند. موسیقی که این کامیون‌ها پخش می‌کنند از آثار بتهوون تا جدیدترین آهنگ‌های مشهور پاپ را شامل می‌شود!

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات، روابط جدیدی را با تایوان آغاز کرد

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تغییرات متنوعی را در نظام این کشور ایجاد کرده و برخی خط قرمزها را که هیچ کدام از دولت‌های قبلی از آن عبور نکردند، نادیده گرفته است. یکی از این خط قرمزها، نوع رابطه ایالات متحده و تایوان است. از سال 1979 تاکنون ایالات متحده و تایوان روابط سیاسی رسمی ندارند و همانند سایر کشورهای جهان ایالات متحده نیز تایوان را به عنوان یک کشور مستقل نمی‌شناسد. این موضوع عمدتا به دلیل ترس از کشور کمونیستی چین است زیرا این کشور اعلام کرده که تمام روابط دیپلماتیک خود را با هر کشوری که تایوان را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد، متوقف خواهد کرد.

در نتیجه تا سال 2016 و انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور، هیچ رئیس جمهوری از ایالات متحده ارتباطی بیش از یک تماس تلفنی ساده با رهبران تایوان برقرار نکرده بود. اما اندکی پس از انتخابات 2016 ایالات متحده، تسگی اینگ ون (Tsai Ing-wen) رئیس جمهور و رهبر حزب پیشرو دموکراتیک تایوان، با رئیس جمهور منتخب آمریکا یعنی ترامپ یک تماس تلفنی متفاوت نسبت به گذشته و خارج از سیاست‌های وضع شده برقرار کرد. این موضوع به اندازه‌ای مهم بود که حتی یک صفحه ویکی پدیا نیز برای آن ساخته شد اما به هر حال هیچ نتیجه خاص سیاسی از گفتگوی آن‌ها حاصل نشد.

زنان تایوانی از نور مستقیم خورشید دوری می‌کنند!

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

البته که زنان تایوانی خون آشام نیستند! اما در هر صورت اکثر آنان تا هنگام غروب آفتاب بیرون نمی‌آیند و این موضوع کاملاً به دلیل مسائل فرهنگی است. بیشتر زنان تایوانی ترجیح می‌دهند تا رنگ اصلی پوست خود را داشته باشند و مشتاق تغییر آن نیستند، بنابراین در این کشور نمی‌توانید سالن‌های برنزه کردن زیادی مشاهده کنید. دقیقاً به همین دلیل، به همراه داشتن چتر برای زنان تایوانی که در معرض نور خورشید هستند، امری کاملا عادی است. ظاهر ایده آل زنان تایوانی پوستی با رنگ روشن است، بنابراین آن‌ها برای داشتن چنین پوستی هر زمان که خانه را ترک می‌کنند چتر نیز به همراه دارند، مخصوصاً در هوای آفتابی!

داشتن چتر در بین تمام زنان تایوانی امری مشترک است اما مبارزه با اشعه‌های خورشید در همین جا پایان نمی‌یابد. بسیاری از زنان حتی در گرم‌ترین زمان سال نیز تمام بدن خود را می‌پوشانند و غالبا با عینک آفتابی، کلاه، شلوار، پیراهن آستین بلند و دستکش بیرون می‌روند و در آخر، ظهر آفتابی آن‌ها با داشتن یک چتر تکمیل می‌شود. البته باید بدانید که این عمل تنها مربوط به کشور تایوان نیست و در سرزمین‌های چین، ویتنام و سایر کشورها نیز می‌توان این رسم را بین زنان مشاهده کرد اما در تایوان این امر کاملاً رایج‌تر است؛ کشوری که 30 درصد از چترهای جهان را تولید می‌کند!

ترامپ برای بهبود روابط تایوان و آمریکا گام‌هایی برداشته است

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

از زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، وی اقدامات مختلفی را در حمایت از تایوان از طریق تصویب قوانین مختلف و منع معاملات تجاری با پکن انجام داده است. اولین اقدام صورت گرفته تماس تلفنی از رئیس جمهور تایوان بود که در بالا اشاره کردیم. اما اولین حرکت مهم در سال 2018 و با تصویب قانون سفر به تایوان صورت گرفت. این قانون جدید امکان بازدید نمایندگان دولت ایالات متحده از تایوان و برعکس را فراهم کرده است. این اولین قانون در نوع خود از سال 1979 تاکنون به شمار می‌رود که برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را تسهیل می‌کند.

در ماه مارس سال 2020 دونالد ترامپ طرح حمایت بین المللی و ارتقاء متحدین تایوان (TAIPEI) را امضا کرد و گام بلندی را در جهت به رسمیت شناختن این کشور برداشت. قانون TAIPEI روابط رسمی و غیر رسمی را با این کشور تقویت کرده و مفادی را فراهم می‌کند که ایالات متحده را قادر می‌سازد به عنوان یک مدافع در سازمان‌های بین المللی از حق تایوان دفاع کند. ترامپ همچنین پا را فراتر گذاشته و در مارس 2020 اجازه فروش 180 میلیون دلار سلاح و تجهیزات مربوطه به تایوان را صادر کرده است.

تایوان یکی از چهار ببر آسیایی است

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

هنگامی که دولت جمهوری چین به تایوان گریخت مدتی طول کشید تا این جزیره به کشور توسعه یافته‌ای که امروزه آن را می‌شناسیم تبدیل شود. در نیمه دوم قرن بیستم تایوان یک دوره سریع رشد و توسعه اقتصادی را در کنار سنگاپور، کره جنوبی و هنگ کنگ به عنوان بخشی از یک قرارداد موسوم به “چهار ببر آسیایی” تجربه کرد. در مورد تایوان، رشد آن‌ها پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده به این کشور 4 میلیارد دلار کمک اقتصادی کرد و این امکان را برای تایوان فراهم آورد تا اقتصاد خود مجدداً سرپا کند.

بین سال‌های 1945 و 1965 تایوان توجه خود را به بهبود اقتصاد داخلی از طریق تصویب قوانین و گسترش سریع محصولات کشاورزی مورد استفاده برای تجارت بین المللی متمرکز کرد. علاوه بر این، تایوان بر صنعتی سازی کشور تمرکز خاصی داشت تا اقتصاد تایوان بتواند جایگاه ویژه‌ای در بازار جهانی پیدا کند. هنگامی که تایوان از اوایل دهه 70 از مجمع عمومی سازمان ملل متحد اخراج شد، این کشور بر فناوری‌های نو متمرکز شد و به یکی از تامین کننده‌های اصلی برای شرکت‌های بزرگی مثل DEC و IBM تبدیل شد و به آغاز کار سیلیکون ولی کمک شایانی کرد. با این اوصاف این کشور در دهه 1980 به یک قدرت اقتصادی تبدیل شد و این رشد تا به امروز همچنان ادامه داشته است.

بازارهای شبانه تایوان غذاهای عجیبی سرو می‌کنند

10 حقیقت جالب و خواندنی درمورد تایوان

یکی از موارد جالب در مورد کشور تایوان بازارهای شبانه‌ای هستند که بین غروب خورشید و طلوع آفتاب فعالیت می‌کنند. در بیشتر بازارهای شبانه، غذای خیابانی عضو جدا نشدنی بازار هستند و در برخی از قسمت‌ها نیز مکان‌های کاملاً مخصوصی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. روزگاری این بازارها به دلیل غذاهای مختلفی که با استفاده از گوشت مار درست می‌کردند، معروف شده بودند اما از آن زمان تا به حال این بازار‌ها با عرضه خون مار، خون لاک پشت، گوشت لاک پشت و شرابی از آلت گوزن، محصولات خود را متنوع‌تر کرده‌اند! اقلامی که در هیچ جای دیگری از جهان یافت نمی‌شوند.

همچنین بازارهای شبانه یکی از معدود مکان‌هایی است که می‌توانید پنیرهای سویای بد بو را که اشاره کردیم، در اشکال مختلف پیدا کنید. بازارهای تایوان در سراسر جهان شناخته شده هستند. آن‌ها در دهه 1950 بازارهای کوچک و متنوعی را برای مشتریان عمدتاً شهری خود به وجود آوردند اما با گذشت زمان این بازارها گسترش یافته و به عنوان مشاغلی پایدار در خدمت گردشگران و افراد محلی قرار گرفتند.

]]>
https://digiro.ir/10-fascinating-facts-about-taiwan/feed/ 0
10 نکته کلیدی برای موفقیت در هر زمینه‌ای https://digiro.ir/10-tip-for-success-in-everything/ https://digiro.ir/10-tip-for-success-in-everything/#respond Mon, 01 Jun 2020 07:31:02 +0000 https://digiro.ir/?p=172034 10 نکته کلیدی برای موفقیت در هر زمینه‌ایاگر زندگی نامه افراد موفق در جهان را مطالعه کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که همه آن‌ها روش زندگی و طرز تفکر نسبتاً مشابهی دارند. موفقیت مرهون چندین پارامتر است که هر فرد باید در رابطه با حرفه خود از آن بهره‌مند گردد. در میان رازهای موفقیت افراد مطرح جهان نکات مشترک و قابل تامل […]]]> 10 نکته کلیدی برای موفقیت در هر زمینه‌ای

اگر زندگی نامه افراد موفق در جهان را مطالعه کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که همه آن‌ها روش زندگی و طرز تفکر نسبتاً مشابهی دارند. موفقیت مرهون چندین پارامتر است که هر فرد باید در رابطه با حرفه خود از آن بهره‌مند گردد. در میان رازهای موفقیت افراد مطرح جهان نکات مشترک و قابل تامل زیادی وجود دارد که برای رسیدن به موفقیت باید به آن‌ها توجه نمود. در مقاله پیش رو از دیجی رو قصد داریم نکات اصلی و کلیدی موفقیت را برای شما بیان کنیم تا با تمرکز روی آن‌ها به اهدافتان برسید. با ما همراه باشید.

1. نوآور باشید

جدید بودن

در مسیر موفقیت باید قدم در راهی بگذارید که تا به حال هیچ‌کس به آن وارد نشده است. یک ایده و کار جدید را به روش خودتان شروع کنید. لیدی‌گاگا (خواننده معروف آمریکایی) در زمان شروع به کارش در مقابل همگان ایستاد و گفت: این من هستم. می‌خواهید دوست داشته باشید یا از من متنفر باشید. موفقیت این افراد ناشی از تلاش برای خوشحال کردن همگان نبوده است، بلکه آن‌ها کاری جدید، شگفت‌آور و سنت‌شکن را انجام دادند.

سال 2007 در حالی که متالیکا (گروه موسیقی هوی متال آمریکایی) درگیر شکایت‌ علیه نپستر (سیستم به اشتراک‌گذاری پرونده‌های صوتی) برای گرفتن حق و حقوق خود بودند، رادیوهد (گروه راک انگلیسی) مدل‌های انتشار سنتی را رها و آهنگ‌هایشان را مستقیماً از طریق سایت خودشان به فروش رساندند که با موفقیت خوبی هم همراه بود. حال شما ترجیح می‌دهید هم چنان به مدل‌های سنتی پایبند باشید یا یک روش جدید را امتحان و ابداع کنید؟

2. از تجربه دیگران استفاده کنید اما توصیه‌ای عمل نکنید

حرف دیگران

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما همیشه باید به آن توجه داشته باشید این است که در طول مسیر زندگیتان قضاوت و توصیه دیگران را نادیده بگیرید و باور داشته باشید که شگفت‌انگیز هستید، زیرا با همه انسان‌ها فرق دارید. این بدان معناست که اگر همه انسان‌های دنیا می‌گویند به روش X عمل یا فکر کنید، شما برای عمل کردن به روش Y تلاش کنید. برای مثال سایت Digg، که زمانی جایگاهی مشابه فیسبوک داشت، برای توسعه و پیشرفت به سرمایه‌گذاران واگذار گردید و نحوه کار خود را طبق توصیه مالکان جدید تغییر داد. نتیجه عمل به توصیه دیگران این شد: قبل از واگذاری، این سایت ارزش 164 میلیون دلاری داشت ولی بعد از تغییرات در سال 2010 با قیمت فقط 500 هزار دلار فروخته شد.

3. عاشق کارتان باشید

عاشق بودن

امروزه بسیاری از مردم به دنبال 4 ساعت کار در طول شبانه روز هستند و می‌خواهند باقی وقت خود را با ورزش‌ یا کارهای مورد علاقه‌شان بگذرانند. این موضوع بدین معناست که اکثر مردم اشتیاق برای انجام کارهای دیگر به جز شغل اصلی خودشان دارند. زمانی که شما به کارتان عشق و علاقه نداشته باشید نمی‌توانید مدت زمان زیادی را صرف آن کنید و موفق شوید. ولی فقط کافی است از کارتان لذت ببرید، در این صورت شما بدون هیچ زحمتی صبح زود برای انجام کار بیدار شده و تا پاسی از شب مشغول کار خواهید بود.

4. کپی‌برداری نکنید

کپی کردن

اگر می‌خواهید موفق شوید، هیچ وقت از موفقیت دیگران کپی‌برداری نکنید. مک دونالد بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای در جهان است و برگرکینگ از ایده مک‌دونالد استفاده و شروع به بازگشایی رستوران در کشورهای مختلف کرد. ولی برگرکینگ هیچ وقت نتوانست به اندازه مک‌دونالد موفق شود و به درآمدی در حد و اندازه آن دست پیدا کند. مک دونالد در سال 2011 حدود 27 میلیارد دلار درآمد داشت در حالی که درآمد برگرکینگ به 3 میلیارد دلار هم نمی‌رسید.

برای موفقیت راه خودتان را بسازید و از دیگران تقلید نکنید. حتی اگر می‌خواهید در محله‌تان یک ساندویچ فروشی بزنید، سعی نکنید مانند بقیه عمل کنید بلکه به دنبال یک طعم جدید و کاری نو باشید.

5. از شکست خوردن نترسید

ترس از شکست

ترس از شکست احتمالا مهم‌ترین مانع برای موفقیت شما خواهد بود. اگر از شکست خوردن بترسید، هیچ وقت نمی‌توانید کاری را شروع کنید. نترسید و فعالیت خودتان را شروع کنید و تمام تمرکزتان را روی آن بگذارید بعد از مدتی میزان پیشرفت را در کارتان خواهید دید. حتی اگر شکست هم خوردید، باز هم تجربه مهمی به دست آورده‌اید و این پله‌ای برای رسیدن به موفقیت در آینده خواهد بود.

6. روی اهداف کوچک تمرکز کنید

روی اهداف کوچک تمرکز کنید

همه افراد دوست دارند بزرگ و جهانی فکر کنند اما این طرز تفکر و گرایش می‌تواند مانع موفقیت شود. اگر می‌خواهید یک محصول را به فروش برسانید یا یک کتاب بنویسید، روی جذب مخاطبان کم و کوچک تمرکز کنید. اگر برای همین معدود افراد تلاش کنید، آن ها با اشتراک‌گذاری ایده یا کتاب شما، باعث بیشتر شدن مخاطبانتان خواهند شد. فروشگاه جواهرات تیفانی ‌اند ‌کو، یک مغازه با جواهرات محدود و منحصر به فرد بود که بسیار به سلیقه مشتریانش توجه می‌کرد. ولی بعد از مدتی صاحبانش تصمیم به پیشرفت گرفتند و خط تولید جدیدی با هدف به دست آوردن بازارهای جهانی ایجاد کردند. نتیجه نهایی غیر قابل تصور بود، آن‌ها تا مرز ورشکستگی پیش رفتند و مجدداً به همان مغازه کوچک جواهراتی خودشان بازگشتند!

7. اولین باشید

اولین بودن

اگر در ایده پردازی و یافتن محصول اولین نفر باشید، نیمی از راه موفقیت را طی کرده‌اید. همیشه سعی کنید برای مخاطبان خود اولین باشید و کاری را انتخاب کنید که تا به حال کسی ندیده باشد. ست‌گودین، نویسنده و کارآفرین آمریکایی است که خواندن کتاب‌هایش را به شما نیز توصیه می‌کنیم. او در یکی از کتاب‌های خود داستان یک مرد هندی روستایی را می‌نویسد. پیرمرد هندی اولین چراغ خورشیدی را از شهر خریداری و به روستا آورد. در حالی که همه مردم از چراغ‌های نفت سوز استفاده و او را بابت این کارش سرزنش می‌کردند. بعد از مدتی همه مردم در حیاط خانه‌اش برای نگاه کردن چراغ خورشیدی جمع می‌شدند. سرانجام افراد دیگر روستا هم، چنین چراغی را تهیه کردند، اما آیا بازهم برای مردم جذابیت داشت و به دورش جمع می‌شدند؟! اولین‌ها همیشه جذاب‌ترند.

8. بهترین باشید

بهترین بودن

در تمام عرصه‌های زندگی و کارتان بهترین باشید. اگر برای راه‌اندازی یک وب‌سایت نیاز است روزانه یک مقاله منتشر کنید، شما هر روز چهار مقاله یا بیشتر بنویسید. ممکن است این کار سخت به نظر برسد ولی باعث می‌شود شما را به عنوان بهترین فرد به مخاطبان معرفی کند. برای این کار، اغلب نباید کارهای سخت و قابل توجه انجام بدهید. به طور مثال با پاسخ دادن به کامنت‌ها یا به خاطر سپردن نام افراد نیز می‌توانید خود را عالی و متمایز نشان بدهید. به این نکته توجه داشته باشید که مردم برای خرید کالا صرفاً هزینه پرداخت نمی‌کنند بلکه خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شود نیز برایشان مهم است.

9. به مخاطبان خود اهمیت بدهید

احترام به مخاطب

مشتریان و مخاطبانتان از آنچه فکر می‌کنید باهوش‌تر هستند و روز به روز هم اطلاعاتشان بیشتر می‌شود. همیشه به راحتی و آسودگی مخاطبانتان توجه کنید. اگر یک موضوع خاص باعث می‌شود مشتری شما معطل شود یا فقط برای چند ثانیه وقت او گرفته شود، حتما تلاش کنید تا موانع را بردارید. زیرا احترام به مخاطب یا مشتری، باعث بیشتر شدن اعتبار اجتماعی‌تان می‌شود. روی مخاطبانتان فعلی خود تمرکز کنید و زیاد برای پیدا کردن مشتری جدید تلاش نکنید. اگر این کار را انجام ندهید، باارزش‌ترین سرمایه‌تان که همان مخاطب است، از دست خواهد رفت.

10. از همین امروز شروع کنید

زمان

اگر ایده‌ای در ذهن دارید، از همین امروز شروع کنید. نیاز نیست روز یا ساعت خاصی در آینده برای خودتان انتخاب کنید، بلکه باید از همین الان شروع به عملی کردن ایده‌هایتان کنید. شاید امروز روزی باشد که تا پایان عمر در خاطرتان بماند پس تعلل نکنید.

]]>
https://digiro.ir/10-tip-for-success-in-everything/feed/ 0
چرا با وجود هشدارها، نمی‌توانیم عادت دست زدن به صورت را ترک کنیم؟ https://digiro.ir/why-hard-to-stop-touching-face/ https://digiro.ir/why-hard-to-stop-touching-face/#respond Sun, 31 May 2020 12:03:27 +0000 https://digiro.ir/?p=171986 با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان از مردم خواسته شد تا در فاصله 2 متری از یکدیگر قرار بگیرند، دستان خود را مرتب بشویند و از دست زدن به صورت خود خودداری کنند. اما همه ما می‌دانیم که نادیده گرفتن خارش بینی یا بخش‌هایی از صورت تنها گفتنش آسان است و این کار حتی […]]]>

با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان از مردم خواسته شد تا در فاصله 2 متری از یکدیگر قرار بگیرند، دستان خود را مرتب بشویند و از دست زدن به صورت خود خودداری کنند. اما همه ما می‌دانیم که نادیده گرفتن خارش بینی یا بخش‌هایی از صورت تنها گفتنش آسان است و این کار حتی برای متخصصانی هم که از خطرات در شرایط فعلی آگاه هستند اصلا آسان نیست. برای مثال طبق یکی از تحقیقات صورت گرفته در مجله کنترل عفونت آمریکا در سال 2015، دانشجویان دانشکده پزشکی که در زمینه پیشگیری از بیماری‌های عفونی آموزش دیده بودند، به طور میانگین در طول یک سخنرانی 23 بار در ساعت صورت خود را لمس می‌کردند! واقعا چرا لمس نکردن صورتمان اینقدر کار مشکلی است؟

روانشناس مطرحی به نام کوین چاپمن (Kevin Chapman) که بنیانگذار و مدیر مرکز اضطراب و اختلالات مربوطه در کنتاکی است،‌ در این زمینه می‌گوید: “دست زدن به صورت یکی از رایج‌ترین عادت‌های موجود میان تمام انسان‌ها است.” همیشه به ما آموزش داده شده است تا به نوعی صورت خود را با آرایش کردن، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، اصلاح صورت و غیره لمس کنیم. البته بسیاری از این موارد مانند مالش چشم‌ها در یک فروشگاه مواد غذایی پر از میکروب خیلی عمدی نیستند و گاهی ممکن است فرد اصلا متوجه اینگونه حرکات خود نشود.

در واقع این تمایلات تنها به واسطه تکرار مکرر رخ نمی‌دهند بلکه می‌توانند دلایل دیگری همچون داشتن ظاهری مناسب در تمام اوقات داشته باشند. طبق گفته چاپمن:

این یکی از عادات ماست که اطمینان حاصل کنیم چهره‌ ما همیشه حالت مناسبی دارد. به عنوان مثال چسبیدن تکه‌های غذا در اطراف دهان می‌تواند نشان دهنده کم دقتی یک فرد نسبت به ظاهرش باشد. لمس کردن صورت به افراد اجازه می‌دهد تا ظاهر خود را تنظیم کنند و همچنین به دیگران نشان دهند که افراد خودآگاهی هستند.

اگرچه لمس کردن صورت برای بسیاری از افراد عادتی معمول به حساب می‌آید، اما این عادت در افرادی که دچار اضطراب هستند وخیم‌تر بوده و شدت بیشتری دارد. طبق گفته چاپمن: بسیاری از افراد ممکن است برای مدیریت استرس و عصبانیت رفتارهای متناوبی مانند تمیز کردن ناخن یا کشیدن موهای خود را انجام دهند و این امور می‌توانند در زندگی روزمره فرد اختلال ایجاد کنند تا جایی که فرد احساس شرمندگی کرده و خود را انسان ضعیفی قلمداد می‌کند. براساس یک مطالعه در سال 2014  که نتایج آن در مجله تحقیقات مغز منتشر شده، هنگامی که افراد استرس نسبتاً خفیفی دارند ممکن است با لمس صورت خود بتوانند تاحدودی آرام شوند.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، خوشبختانه لمس کردن صورت اصلی‌ترین راه آلوده شدن افراد به  ویروس کرونا نیست، با این وجود توصیه می‌شود که بینی، دهان و چشم خود را لمس نکنید زیرا ویروس بدین طریق نیز گسترش می‌یابد و اگر یک سطح آلوده را لمس کردید به یاد داشته باشید که دستان خود را حتما با آب و صابون بشویید و یا از ضدعفونی کننده‌های دست استفاده کنید.

چاپمن همچنین معتقد است: وقتی مردم به صورت آگانه تصمیم می‌گیرند به صورت خود دست نزنند، ممکن است این کار را مکرر انجام دهند؛ مانند اینکه به شخصی بگویید هرگز یک فیل صورتی را در ذهن خود تصور نکند و آن فرد دقیقاً در همان لحظه یک فیل صورتی در ذهن خود تصور می‌کند! برای ترک این عادت سعی کنید نسبت به مواقعی که ممکن است صورت خود را لمس کنید آگاهی پیدا کنید، اما اگر به هر حال ناخواسته صورت خود را لمس کردید، هرگزخود را تنبیه و سرزنش نکنید. به مرور و با افزایش آگاهی خود می‌توانید این عادت را تا حد بسیار زیادی ترک کرده و بر آن مسلط شوید پس انتظار نداشته باشید بتوانبد به یکباره آن را کنار بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/why-hard-to-stop-touching-face/feed/ 0
10 افسانه درباره فضا که فیلم‌های سینمایی در ذهن ما حک کرده‌اند https://digiro.ir/10-space-myths-we-believe-because-movies/ https://digiro.ir/10-space-myths-we-believe-because-movies/#respond Sun, 31 May 2020 09:12:24 +0000 https://digiro.ir/?p=171906 10 افسانه درباره فضابه دلیل جذابیت فضا و موضوعات مربوط به آن، این عالم مرموز و کمتر دیده شده مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و داستان‌ها و فیلم‌های زیادی درباره آن نوشته شده است. فیلم‌های فضایی هیجان ورود به دنیایی ناشناخته را دوچندان می‌کنند و ظهور تکنولوژی مدرن CGI و فناوری فیلمبرداری، صحنه‌های سینمایی فوق‌العاده تماشایی […]]]> 10 افسانه درباره فضا

به دلیل جذابیت فضا و موضوعات مربوط به آن، این عالم مرموز و کمتر دیده شده مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و داستان‌ها و فیلم‌های زیادی درباره آن نوشته شده است. فیلم‌های فضایی هیجان ورود به دنیایی ناشناخته را دوچندان می‌کنند و ظهور تکنولوژی مدرن CGI و فناوری فیلمبرداری، صحنه‌های سینمایی فوق‌العاده تماشایی را رقم می‌زند. اما سینمای هالیوود تصاویر و باورهای غلطی را هم درباره فضا در ذهن تماشاگران حک کرده است. در واقع، با تماشای اینگونه فیلم‌ها، بسیاری از ما احتمالاً برداشت و تصویری اشتباه از فضا در ذهنمان جای گرفته که با واقعیت همخوانی ندارد. اگر فیلمنامه‌نویسان درست قبل از نوشتن چرکنویس‌های خود، صحت و سقم این ادعا را به صورت آنلاین جستجو می‌کردند می‌توانستند تصویری بهتر و واقعی‌تر از فضا را به نمایش بگذارند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا نگاهی به 10 افسانه درباره فضا که فیلم‌های سینمایی در ذهن ما حک کرده‌اند، بیندازیم.

10. انفجار در فضاافسانه‌هایی درباره فضا

شاید برای بسیاری از افراد دیدن انفجاری بزرگ در فضا بر روی یک صفحه نمایش بزرگ و باکیفیت یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های فیلم‌ها باشد. اما جدا از تماشای چنین صحنه فوق‌العاده‌ای، این که آیا از نظر علمی می‌تواند چنین اتفاقی بیفتد یا نه جای تامل دارد. انفجارهای زمینی – که فیلم‌های سینمایی از آن الهام می‌گیرند – به دلیل هوا و جاذبه به همان شکلی که در فیلم‌ها می‌بینیم رخ می‌دهند. هوا به عنوان عامل اکسیدکننده عمل می‌کند و فشار حاصل از این انفجار باعث می‌شود اجسام و ذرات به سمت بیرون پرتاب شده و دوباره رویه زمین بیفتند.

با این وجود، انفجار در فضا بسیار متفاوت و وحشتناک‌تر از چیزی که در فیلم‌ها می‌بینیم خواهد بود. علیرغم نبود هوا، آتش‌سوزی ایجاد می‌شود – زیرا بعضی از انواع سوخت ها مثل عامل اکسید کننده عمل می‌کنند (این آتش سوزی مثل آتش‌سوزی‌هایی که تاکنون دیده‌ایم نیست). این آتش‌سوزی به دلیل گرانش بسیار کم و عدم مقاومت هوا مانند یک گلوله آتش دائم بزرگ و بزرگتر می‌شود. چنین انفجاری برای سفینه‌های فضایی که در نزدیکی آن قرار دارند بسیار خطرناک است زیرا گلوله آتش تا زمانی که چیزی جلوی آن را نگیرد به گسترش خود ادامه خواهد داد!

9. سیاه‌چاله‌ها همه چیز را می‌بلعند!افسانه‌هایی درباره فضا

در فیلم‌های سینمایی، سیاه‌چاله‌ها به صورت گرداب‌هایی جهنمی به تصویر کشیده شده‌اند که اگر در مجاورت آن‌ها قرار بگیرید نمی‌توانید از آن فرار کنید، چرا که این سیاه‌چاله‌ها هرچیزی در نزدیکی خود را می‌بلعند. اما اگر توضیحات علمی ساده و ابتدایی درباره سیاه‌چاله‌ها را بخوانید متوجه می‌شوید که چنین تصوری غلط است. آن‌ها هیچ تفاوتی با اجسام آسمانی دیگر در جهان ندارند زیرا میزان کشش سیاه‌چاله‌ها به طور مستقیم با جرم آن‌ها ارتباط دارد.

جرم آنها نمی‌تواند چیزی بیش از اندازه خود را جذب کند. اگر فرض کنیم روزی خورشید با یک سیاه چاله هم اندازه آن جایگزین شود دست کم از نظر قانون جاذبه، هیچ چیز در منظومه شمسی تغییر نخواهد کرد زیرا خورشید از جهات دیگر از اهمیت خاصی برخوردار است. سیاه چاله هر چیزی که در نزدیکی افق رویداد خود باشد را می‌یلعد اما اثر گرانشی معمولی بر چیزهایی که خارج از شعاع آن هستند خواهند داشت.

8. کمربند سیارک‌ها متراکم و شلوغ استافسانه‌هایی درباره فضا

سیارات داخلی و بیرونی منظومه شمسی با چیزی به نام کمربند سیارکی از هم جدا می شوند. همانطور که از نام این ناحیه مشخص است کمربند حلقه‌ای از سیارک‌ها و خرده‌سنگ‌ها است که دور خورشید می‌چرخند و کارگردان‌ها همیشه از آن در فیلم‌های خود استفاده کرده‌اند. معمولاً در فیلم‌ها، کمربند سیارکی به صورت ناحیه‌ای شلوغ نمایش داده می‌شود که با انبوهی از سنگ پوشیده شده و باید فضاپیما را به طور ماهرانه از بین آن‌ها حرکت داده و به سمت دیگر رفت!

اگر همیشه کمربند سیارک را اینگونه تصور کرده‌اید باید بگوییم که تصویر ذهنی کاملاً غلطی از آن دریافت کرده‌اید. آسمان سیارک‌های موجود در کمربند به دلیل فاصله‌ای که با هم دارند بسیار شبیه به آسمان زمین است. در نتیجه احتمال برخورد فضاپیمایی که از این کمربند عبور می‌کند بسیار کم است و سیارک‌ها با فاصله‌ای بسیار زیاد و دور از هم قرار گرفته‌اند.

7. همه چیز درباره جنگ فضاییافسانه‌هایی درباره فضا

طبیعی است که برای نمایش دادن جنگ‌های فضایی از نبردهای زمینی الهام بگیریم، زیرا این تنها منبع ما محسوب می‌شود. جنگ‌های فضایی در فیلم‌ها بسیار شبیه به جنگ‌هایی است که در فیلم‌هایی با مضمون جنگ جهانی دوم دیده‌ایم؛ با فضاپیماهایی که مانند هواپیماهای جنگی موجود در سیاره ما به جنگ با دشمن می‌روند. شاید این جنگ‌ها برای علاقمندان به فضا بسیار جذاب به نظر برسند اما آن‌ها بر اساس مستندات و واقعیت‌های علمی ساخته نشده‌اند. جنگ فضایی واقعی شبیه به فیلم‌ها نخواهد بود. در فیلم‌ها کشتی‌های جنگی به جای رعایت اصول آیرودینامیک، با هدف کاهش اثرات افت فشار و مقاومت در برابر تشعشعات طراحی شده‌اند. همچنین تاکتیک‌های معمول نبرد هوایی در سیاره زمین، در فضا به درد نمی‌خورد. هرچند استراتژی کلی نبرد جنگی ممکن است ثابت باشد، چگونگی حرکت و مانور جنگنده‌ها در یک نبرد فضایی واقعی هنوز مبهم و ناشناخته است.

6. خورشید رنگ زرد است چون می‌سوزد!

افسانه‌هایی درباره فضاعلیرغم اینکه خورشید عاملی حیاتی برای بقای انسان روی کره زمین است اما هنوز اکثر ما با نحوه کار آن آشنا نیستیم. علاوه بر این، بر این اساس که خورشید دائما در حال تولید گرما و در نتیجه در حال سوختن است باور کرده‌ایم که رنگ آن زرد است و همچنین ظاهری شبیه آتش دارد. همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که ما دقیقا نمی‌دانیم چه چیزی باعث می‌شود خورشید آنقدر گرما تولید کند.

اما خورشید به هیچ وجه زردرنگ نیست و فقط از دور اینگونه به نظر می رسد زیرا جو زمین به آن رنگ زرد میبخشد. نور خورشید به رنگ سفید شفاف است. مهمتر از همه، خورشید به هیچ وجه آنطور که فکر می‌کنیم نمی‌سوزد. در واقع، خورشید فقط گرما تولید می‌کند و گرمای آن هم از واکنش‌های همجوشی مولکول‌های مختلف در هسته آن ناشی می‌شود.

5. سیارات دور منظومه خورشیدی ثابتی می‌چرخندافسانه‌هایی درباره فضا

هنگامی که ما به منظومه‌های خورشیدی مختلف جهان می‌اندیشیم آن‌ها را دقیقاً مانند منظومه خورشیدی خودمان تصور می‌کنیم. یک ستاره ثابت در مرکز وجود دارد و اجسام آسمانی مختلفی فارغ از اندازه هایشان، در اطراف آن حول یک مدار ثابت می‌چرخند. در حالی که این قضیه درباره همسایه کیهانی ما صدق می‌کند اما در منظومه‌ای خورشیدی که بیش‌تر از یک سیاره به بزرگی مشتری داشته باشد، چرخش سیارات بسیار متفاوت بوده و احتمالاً ستاره مرکزی هم در حال حرکت خواهد بود.

جاذبه نیرویی دو طرفه است. خورشید زمین را به سمت خود جذب می‌کند و در مقابل زمین هم خورشید را به سمت خود می‌کشد. اما ما متوجه آن نمی‌شویم زیرا اثر گرانشی زمین در مقایسه با خورشید ناچیز است با این وجود، قرار نیست در مورد سیارات بزرگ‌تر هم اینگونه باشد. در مورد مشتری و خورشید، آن‌ها در واقع به دور یک نقطه در فضایی فراتر از سطح خورشید در گردش هستند. این تأثیر در منظومه‌هایی با سیارات بزرگ‌تر از مشتری مشهودتر خواهد بود.

4. اشعه‌های لیزر مرئی هستند

در فیلم‌های علمی-تخیلی از سلاح‌های لیزری به منظور جنگ و نبرد استفاده می‌شود. اکنون که کم کم به دوران استفاده از آن‌ها در میدان‌های نبرد زمینی نزدیک می‌شویم لازم است بدانید که این سلاح‌ها تا حدی با چیزی که در فیلم‌ها می‌بینید تفاوت دارند. در حقیقت، پرتو لیزر یک انرژی متمرکز است که در میدان نبرد کارکردهای مختلفی دارد و البته کارگردان‌های فیلم‌های فضایی هم بارها و بارها از آن استفاده کرده‌اند. با وجود این، برخلاف فیلم‌ها، پرتوهای لیزر در فضا کاملا نامرئی هستند (مگر اینکه پرتو آن دقیقا به چشم شما بخورد) زیرا هیچ ذره‌ای برای منعکس کردن نور آن‌ها وجود داشته باشد.

3. بی وزنیافسانه‌هایی درباره فضا

بسیاری معتقدند که در صورت سفر به فضا بی‌وزنی را تجربه می‌کنید زیرا جاذبه‌ای در آنجا وجود ندارد. بسیاری از فیلم‌ها و آثار تخیلی به صحت این ادعا اعتبار می‌بخشند و انتشار ویدئوهای افرادی که در فضا شناور هستند این باور را القا می‌کنند که آن‌ها واقعاً در فضا وزنی احساس نمی‌کنند.

اما واقعیت این است که فضانوردان تنها زمانی که در یک مدار و به دور جسمی بزرگ‌تر قرار گرفته باشند، احساس بی‌وزنی می‌کنند. به عنوان مثال این اتفاق در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رخ می‌دهد. غیر از این، شما همیشه تحت تأثیر جاذبه قرار دارید هرچقدر هم مقدار جاذبه بسیار ضعیف باشد وزن خود را احساس می‌کنید. شما هرگز در فضا احساس بی وزنی نمی‌کنید مگر اینکه در حالت حرکت دائمی پیرامون یک سیاره یا چیزی دیگر مانند ISS قرار بگیرید. هنوز معلوم نیست که چرا فیلم‌ها فضا را به عنوان یک محیط بدون جاذبه به مردم معرفی می‌کنند زیرا جاذبه در همه جای فضا وجود دارد.

2. صدا در فضا

این باور که شما می‌توانید صدای انفجارهایی که در فضا اتفاق می‌افتد را بشنوید، از فیلم‌های فضایی یک قرن اخیر ناشی می‌شود. به دلیل نبود هوا و در نتیجه نبود مولکول‌هایی که بخواهند ارتعاش کنند، امواج صوتی در فضا پخش نمی‌شوند. از این نظر باید خوشحال باشیم زیرا اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد باید همیشه صداهای مهیب و وجشتناک انفجارهایی را که مثلاً دائما در سطح خورشید اتفاق می‌افتند، تحمل می‌کردیم.

1. هیچ‌چیز در جهان سرعتی بیشتر از نور نداردافسانه‌هایی درباره فضا

شاید شما هم فکر می‌کنید که چیزی سریع‌تر از سرعت نور وجود ندارد. نور در خلاء با سرعت تقریبی 300 هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کند. اما بد نیست بدانید که این سرعت هنگام عبور از مواد مختلف کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال، سرعت نور هنگام عبور از آب 25 درصد و هنگام عبور از الماس 59 درصد کاهش می‌یابد. در نتیجه، این سرعت تغییر پیدا کرده و همچنین باید بدانید که دست کم یک چیز در جهان سرعتی بیشتر از نور دارد: سرعت انبساط جهان. از نظر دانشمندان جهان با سرعتی بیشتر از نور انبساط می‌یابد. میزان سرعت انیساط هم متناسب با فاصله‌ای است که از اجرام مختلف داریم؛ یعنی هر چه یک جرم آسمانی دورتر از ما باشد سرعت انبساط آن (دور شدنش از ما) هم بیشتر خواهد بود. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که چیزهای بیشتری وجود دارد که می‌توانند سرعت نور را به چالش بکشند. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که آن‌ها را پیدا کنیم.

]]>
https://digiro.ir/10-space-myths-we-believe-because-movies/feed/ 0
چرا خفاش‌ها کرونا را منتقل می‌کنند اما خودشان مریض نمی‌شوند؟ https://digiro.ir/why-bats-do-not-get-sick-from-viruses-they-carry/ https://digiro.ir/why-bats-do-not-get-sick-from-viruses-they-carry/#comments Sat, 30 May 2020 09:27:57 +0000 https://digiro.ir/?p=171942 چرا خفاش‌ها به عنوان عامل ویروس کرونا شناحته می‌شوند؟یکی از اولین سؤالاتی که دانشمندان هنگام بروز یک بیماری جدید از خود می‌پرسند این است که “این بیماری از کجا نشات گرفته است؟” بسیاری از ویروس‌ها از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند و با پدیده‌ای به نام سرایت بیماری از حیوانات به انسان طرف هستیم. اگرچه هنوز به طور قطعی مشخص نیست که کدام […]]]> چرا خفاش‌ها به عنوان عامل ویروس کرونا شناحته می‌شوند؟

یکی از اولین سؤالاتی که دانشمندان هنگام بروز یک بیماری جدید از خود می‌پرسند این است که “این بیماری از کجا نشات گرفته است؟”

بسیاری از ویروس‌ها از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند و با پدیده‌ای به نام سرایت بیماری از حیوانات به انسان طرف هستیم. اگرچه هنوز به طور قطعی مشخص نیست که کدام حیوان منبع ویروس همه‌گیر کرونا بوده است اما با این حال تمام توجه‌ها به سمت خفاش جلب شده است. انتقال ویروس‌ از خفاش‌ها به انسان به این شکل نیست که خفاش کسی را گاز گرفته یا خون فردی را بمکد، در واقع ما در این زمینه با یک سناریوی بسیار پیچیده‌تر رو به رو هستیم که ممکن است پای یک میزبان دیگر را نیز وسط بکشد.

بسیاری از حیوانات دیگر هم وجود دارند که به عنوان عوامل جدی بیماری‌های انسان شناخته می‌شوند. جوندگان عامل طاعون هستند، خوک‌ها عامل آنفولانزا و برخی از پرندگان هم عامل انتقال ویروس غرب نیل به انسان تلقی می‌شوند. اما چرا در این زمینه، خفاش‌ها بیش‌تر از سایر حیوانات مورد توجه قرار گرفته‌اند؟

دانشمندانی که سال‌ها مشغول مطالعه تکامل خفاش‌ها در چندین کشور آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و کارائیب بود‌ه‌اند، فکر می‌کنند که این موجودات شبگرد اغلب قربانی عدم اطلاعات و دانش کم افراد درمورد آن‌ها می‌شوند. بیشتر مردم از خفاش‌ها می‌ترسند و تمایل دارند تا همواره این موجودات را به بدبیاری‌ها و اتفاقات ناگوار ربط دهند.

علت بدبینی عمومی نسبت به خفاش‌ها چیست؟

یکی از دلایلی که باعث شده خفاش‌ها اغلب به عنوان دلیل بیماری شناخته شوند و البته هیچ مدرک و پیش زمینه علمی ندارد،‌ این است که در داستان‌های ترسناک و داستان‌های مربوط به آشام‌ها، حضور این حیوان بسیار پررنگ است و همین باعث ترس و سوء تفاهم بسیاری از افراد نسبت به خفاش‌ها شده است.

خفاش‌ها دومین دسته غنی از پستانداران هستند و بیش از 1400 گونه مختلف از این موجودات در سراسر جهان (به جز در قطب جنوب) پراکنده شده است. آن‌ها در مناطق طبیعی و شهری زندگی می‌کنند و همه آن‌ها نیز توانایی حمل ویروس را دارند. خفاش‌ها پستاندار هستند و این ارتباط نزدیک‌تر با انسان‌ها باعث می‌شود که میزبان محتمل‌تری برای ویروس‌ها و بیماری‌ها نسبت به دیگر پرندگان و خزندگان باشند. برخی از گونه‌های خفاش در دسته‌های کوچک و بزرگ و نزدیک به یکدیگر زندگی می‌کنند و همین مورد محیط مناسبی را برای گسترش ویروس‌ها فراهم می‌ آورد. خفاش‌ها همچنین تنها پستاندارانی هستند که به معنای واقعی قادر به پرواز‌ هستند و همین مسئله امکان شیوع بیماری‌ها از طریق پراکنده شدن گوانو (مدفوع خفاش) را بیشتر می‌کند.

اما آنچه که بسیار جالب توجه است مقاومت بالای خفاش‌ها در برابر ویروس‌ها است و در این زمینه از سایر پستاندارها کاملاً برتر هستند. هنگامی که خفاش‌ها پرواز می‌کنند، مقدار زیادی انرژی آزاد می‌کنند و دمای بدن آنها به 38 تا 41 درجه سانتیگراد افزایش پیدا می‌کند. عوامل بیماری‌زایی که در خفاش‌ها تکامل می‌یابند قادرند این درجه حرارت‌های بالا را تحمل کنند. این مسئله برای انسان مشکل ایجاد می‌کند زیرا سیستم ایمنی بدن ما به گونه‌ای تکامل یافته است که با افزایش درجه حرارت بدن که ما آن را به صورت تب حس می‌کنیم سعی در غیر فعال کردن و نابودی ویروس‌ها دارد. بنابراین عادت کردن عوامل بیماری‌زا به درجه حرارت‌های بالا در بدن خفاش، آن‌ها را در برابر تب نیز مقاوم می‌کند.

خفاش‌ها ویژگی‌های مثبتی هم دارند

با وجود تمام نگرش‌های منفی در مورد خفاش‌ها، آن‌ها به محیط زیست و زندگی ما کمک‌های زیادی می‌کنند. اکثر گونه‌های خفاش از حشرات تغذیه می‌کنند و به محافظت از محصولات زراعی در برابر هجوم حشرات و آفت‌ها می‌پردازند. آن‌ها در پراکندن بذرهای درختانی مانند انجیر و نخل‌ها نیز دخیل هستند و گرده افشانی بسیاری از گیاهان از جمله چندین گیاه تجاری مانند اکالیپتوس و آگاوه را به عهده دارند.

از خفاش‌ها در تحقیقات علمی برای درک تکامل تطبیقی (درک جهش‌های مفید در جمعیت‌های مختلف) و نحوه عملکرد اکوسیستم‌ها استفاده می‌شود. از پستانداران پرنده همچنین در مطالعات مربوط به سرطان، ایمنی بدن و مهندسی بیومتریک استفاده می‌شود و از همه مهم‌تر خفاش‌ها ممکن است در پیدا کردن درمان بیماری کووید 19 (COVID-19) و سایر ویروس‌ها نیز به ما کمک کنند. این موجودات در برابر بسیاری از ویروس‌های خطرناک برای انسان مقاوم‌اند و بیمار نمی‌شوند و تحقیقات در مورد چگونگی دستیابی خفاش‌ها به این توانایی‌ها می‌تواند کلیدی اساسی برای مبازره با شیوع ویروس‌ها در حال و آینده باشد.

تنفر از خفاش‌ها اوضاع را بدتر می‌کند

واضح است که محققان در سراسر جهان هر کاری می‌کنند تا منشاء انواع مختلف بیماری‌ها و از جمله کووید-19 را بیابند و تاکنون مورد پذیرش‌ترین فرضیه این است که ویروس کرونا از خفاش نشأت گرفته است. ژنوم ویروس پیدا شده در انسان تا 96 درصد با ویروس موجود در خفاش‌ها یکسان است اما آیا این یافته‌ها آنگونه که باید و به شکل اصولی گزارش و اطلاع‌رسانی شده‌اند؟

نتایج مطالعات علمی مختلفی با شیوع ویروس کرونا به سرعت منتشر شدند که با توجه به شرایط حاد و بحرانی موجود، قابل درک است. با این حال، این مطالعات عجولانه باعث سردرگمی و حتی گاهی ترس و نفرت نسبت به این پستانداران پرنده می‌شود. در بعضی مناطق، این “بد نامی” خفاش‌ها کار را به جایی رسانده که بسیاری از افراد با شعار حفظ سلامت عمومی دست به کشتار تعداد زیادی از خفاش‌ها زده‌اند! این موضوع می‌تواند عواقب منفی داشته باشد، در واقع ایجاد مزاحمت برای خفاش‌ها در خواب زمستانی باعث برانگیختگی و استرس غیرطبیعی در آن‌ها می‌شود که این مسئله به نوبه خود می‌تواند منجر به شیوع بیماری‌های جدیدتری شود.

اما حتی اگر ثابت شود که خفاش‌ها منشا ویروس‌هایی مانند سارس یا کرونا هستند، مقصر اصلی این قضایا این موجودات نیستند بلکه ما انسان‌ها هستیم. ما زیستگاه‌های طبیعی حیوانات مختلف و از جمله خفاش‌ها را با سرعت وحشیانه‌ای نابود می‌کنیم، گونه‌های مختلف را می‌کشیم، زنجیره‌های غذایی را تغییر می‌دهیم و آب، هوا و خاک را آلوده می‌کنیم. با وجود تمام این اتفاقات پیش‌بینی می‌شود عوامل بیماری‌زای جدیدی که تا قبل از این در طبیعت مخفی و ناپیدا بودند با مردم تماس پیدا کرده و به سرعت در جهان گسترش یابند.

در حقیقت افرادی که خفاش‌ها را برای بیماری کرونا سرزنش می‌کنند و خواهان نابودی آن‌ها هستند، باید ابتدا در آینه نگاه کنند و از خود بپرسند که با این تفاسیر خون آشام واقعی کیست؟

]]>
https://digiro.ir/why-bats-do-not-get-sick-from-viruses-they-carry/feed/ 1
با شرورترین زنان تاریخ آشنا شوید! https://digiro.ir/top-10-most-evil-women/ https://digiro.ir/top-10-most-evil-women/#comments Wed, 27 May 2020 12:28:13 +0000 https://digiro.ir/?p=171474 شرورترین زنان تاریخبسیاری از مردم شرارت را مختص مردان می‌دانند، اما همواره در اعصار مختلف زنان شروری هم بوده‌اند که اقدامات وحشیانه آن‌ها در صفحات تاریخ و اذهان مردم ثبت شده است. وحشی‌گری این دسته از زنان باعث شده تا برخی حتی به باورها و عقاید موجود در مورد روح لطیف ذاتی جنس مؤنث هم تاحدودی شک […]]]> شرورترین زنان تاریخ

بسیاری از مردم شرارت را مختص مردان می‌دانند، اما همواره در اعصار مختلف زنان شروری هم بوده‌اند که اقدامات وحشیانه آن‌ها در صفحات تاریخ و اذهان مردم ثبت شده است. وحشی‌گری این دسته از زنان باعث شده تا برخی حتی به باورها و عقاید موجود در مورد روح لطیف ذاتی جنس مؤنث هم تاحدودی شک کنند. با دیجی‌رو همراه باشید تا شرورترین زنان تاریخ را بشناسید.

1. ملکه ماری یکم

تولد: 1516 / مرگ: 1558ملکه مری اولملکه ماری که تنها فرزند هنری هشتم و کاترین آراگون بود، در سال 1553 بعد از مرگ ادوارد ششم به قدرت رسید. اقدامات وحشیانه وی علیه پروتستان‌ها باعث شد که دیگران او را “ماری خونخوار” بنامند. چهره‌ای که از این زن در ذهن مردم انگلیس باقی‌مانده است، چیزی جز خشونت و تعصب در قبال پروتستان‌ها و تغییر مذهب مردم انگلستان به کاتولیک نمی‌باشد. بسیاری از پروتستان‌ها به خاطر عقاید و افکارشان توسط وی اعدام و بیش از 800 نفر از آن‌ها مجبور به ترک این کشور شدند و تا پایان سلطنت ملکه ماری نتوانستند به انگلستان بازگردند.

2. میرا هندلی

تولد: 1942 / مرگ: 2002

میرا هندلی

میرا هندلی به همراه ایان بردی، اواسط سال 1960 میلادی مسئول “کشتار مورس” در شهر منچستر انگلستان بود. آن‌ها 3 کودک زیر دوازده سال و دو نوجوان 16 و 17 ساله را ربوده و بعد از شکنجه و آزار و اذیت جنسی به قتل رساندند. هندلی پس از دستگیری و اثبات جرمش، به حبس ابد محکوم شد. در حالی که مادر هندلی به خاطر کارهای او به شدت افسرده شده بود، اما خود او ظاهراً هیچ توجهی به عمق فجایا نداشت و کاملا بی‌اعتنا و بی‌تفاوت بود.

3. ملکه ایزابلا

تولد: 1451 / مرگ: 1504

ملکه ایزابلا

ایزابلای اول ملکه کاستیل اسپانیا که به عنوان حامی کریستوف کلمب نیز شناخته می‌شود، به همراه همسرش (فردیناند دوم) باعث ایجاد اتحاد و یکپارچگی اسپانیا شد اما به چه قیمتی؟ وی در زمان حیاتش بسیاری از یهودیان و مسلمانان را مجبور کرد که دین خود را به کاتولیک تغییر دهند. فشار‌های مذهبی و شکنجه‌هایی که جهت گسترش دین به وجود آورده بود، باعث شد حدود دویست هزار نفر از مردم اسپانیا از این کشور مهاجرت کنند. در سال 1947 کلیسای کاتولیک لقب بنده پاک خداوند را به ایزابلا اعطا نمود و علت خشونت‌های وی را توجه به مقدسات و هدایت مردم بیان کرد!

4. بیورلی آلیت

تولد: 1968

بیورلی آلیت

بیورلی آلیت ملقب به فرشته مرگ یک قاتل سریالی در انگلیس است. آلیت که پرستار کودکان در یک بیمارستان بود، متهم به تزریق انسولین با دوز بالا و تزریق هوا به بیماران شد. وی مسئول قتل 4 کودک و مجروح شدن 5 کودک دیگر است. آلیت در مدت 58 روز 13 کودک را مورد حمله قرار داده و آن‌ها را شکنجه نموده بود تا اینکه در نهایت دستگیر شد. وی هرگز در مورد انگیزه‌اش برای قتل کودکان سخن نگفت ولی اختلال روانی و شخصیتی او به اثبات رسیده و در حال درمان است. البته با وجود تحت درمان بودن، احتمالا رفتار وی هیچگاه به حدی نخواهد رسید که دیگران در برابرش احساس امنیت داشته باشند.

5. بل گانس

تولد:1859/ مرگ:1931

بل گونس

بل گانس با قد 183 سانتی‌متری و وزن 91 کیلوگرمی به عنوان بی‌رحم‌ترین و مخوف‌ترین زن قاتل سریالی آمریکا شناخته می‌شود. وی همسران، نامزدها، خواستگاران و حتی دو دخترش (مرتل و لوسی) را به خاطر استفاده کردن از بیمه عمر آن‌ها و سرقت دارایی‌هایشان به قتل ‌رساند! انگیزه بل از قتل صرفا حرص و طمع، به دست آوردن اموال بیشتر و زندگی مرفه‌تر بوده است. در بیشتر گزارش‌ها تعداد قربانیان بیشتر از 20 نفر ثبت شده است ولی برخی از منابع ادعا می‌کنند وی جان بیش از 100 نفر را در طول یک دهه گرفته است. بل رسما کشتار انسان‌ها را به عنوان شغل خود انتخاب کرده بود. هرچند او هیچ‌گاه دستگیر نشد ولى هنوز هم در داستان‎هاى بومى آمریکا نامش با ترس و وحشت عجین شده است.

6. مری آن کاتن

تولد: 1832 / مرگ: 1873

6. مری آن‌کاتن

مری آن کاتن اولین زن انگلیس است که به جرم قتل‌های سریالی دستگیر و اعدام شد. وی در سن بیست سالگی با ویلیام موبرای ازدواج کرد و صاحب 5 فرزند شد. 4 کودک آن‌ها در اثر یک بیماری مهلک معده از دنیا رفتند. در بازگشت به شمال شرق، همچنان این سرنوشت غمناک با آن‌ها همراه بود و 3 فرزند دیگرشان نیز در اثر همان بیماری از دنیا رفتند. ویلیام در سال 1865، همانند 7 فرزند قبلی‌اش در اثر بیماری و درد معده فوت کرد. دولت انگلیس برای تسکین درد و کمک به این خانواده، غرامت 35 پوندی به آن‌ها پرداخت کرد. همسر دوم مری، به نام جورج وارد، به همراه یکی دیگر از فرزندان او در اثر همان بیماری روده و معده درگذشت. با تحقیقات و بررسی روزنامه‌های محلی مشخص شد که مرگ افراد این خانواده به صورت طبیعی اتفاق نمی‌افتد، بلکه مری آن‌ها را با سم آرسنیک مسموم کرده و به قتل می‌رساند! در نهایت وی به جرم قتل در 24 مارس سال 1873 به دار آویخته شد.

7. ایلزه کخ

تولد: 1906 / مرگ: 1967

. السی کخ

ایلزه کخ، همسر یکی از افسران ارشد نازی‌ها به نام کارل اتو کخ بود. وی با استفاده از قدرت همسرش، اقدام به شکنجه، فساد، خشونت و وحشی‌گری علیه زندانیان می‌کرد. او از سال 1937 تا 1941 در اردوگاه‌های کار، همراه همسرش به آزار و اذیت زندانیان می‌پرداخت. سرانجام وی در تاریخ اول سپتامبر 1967 در زندان زنان خود را حلق آویز کرد.

8. ایرما گرزه

تولد: 1923 / مرگ: 1945

ایرما گریس

ایرما گرزه یا هیولای زیبا، جوان‌ترین زنى بود که در قرن 20 توسط دولت انگلیس به اعدام محکوم شد. وی در کمپ نازی‌ها به عنوان سرپرست بخش زنان استخدام و به خاطر علاقه و انگیزه‌اش به کار، در پایان سال به عنوان دومین مقام اردوگاه انتخاب شد. ایرما که مسئول بیش از سی هزار زندانی زن یهودی بود، از شکنجه و اذیت آنان لذت می‌برد. اقدامات وحشیانه او شامل کشتن زندانیان با سگان وحشی و گرسنه، سادیسم، شکنجه و انداختن آن‌ها در محفظه گاز است. او عاشق شکنجه کردن به روش‌های مختلف بود و بر حسب عادتش چکمه‌های بسیار سنگین می‌پوشید.

9. کاترین نایت

تولد: 1956

کاترین نایت

کاترین اولین زن استرالیایی است که او را به حبس ابد بدون امکان آزادی محکوم کردند. او دندان‌های یکی از همسران خود را خرد کرد و سر سگ 8 هفته‌ای همسر دیگر خود را هم جلوی چشمانش از بدن جدا کرد. نایت همسر دوم خود (چارلز توماس پرایس) را با چاقوی قصابی به قتل رساند. وی حداقل 37 بار به او ضربه زده و جراحت های عمیقی در اندام‌های حیاتی وی مانند قلبش ایجاد کرده بود. او حتی به پیکر بی‌جان همسرش هم رحم نکرده و آن را تکه تکه کرده بود. خوشبختانه قبل از رسیدن بچه‌ها به خانه، پلیس از جریان این قتل فجیع اطلاع پیدا کرد و کاترین دستگیر شد.

10. الیزابت باتوری

تولد: 1560 / مرگ: 1614

Elizabeth Bathory

از الیزابت باتوری به عنوان یکی از مشهورترین قاتلان سریالی تاریخ مجارستان یاد می‌شود. سال‌ها شایعات زیادی در مورد مفقود شدن دختران روستایی که هرگز پیدا نشدند، به گوش می‌رسید. این شایعات به اطلاع پادشاه ماتیاس دوم رسید. وی طی بررسی‌هایش، یک دختر را مرده و دیگری را مجروح و در حال مرگ پیدا کرد. پس از تحقیق و اثبات جرم الیزابت، او به خاطر موقعیت اجتماعی‌اش به زندان نرفت و اعدام نشد، اما به حبس در اتاق خانه‌اش محکوم شد. گفته می‌شود او طی 25 سال صدها دختر روستایی را به روش‌های مختلف شکنجه کرده و به قتل رسانده بود.

]]>
https://digiro.ir/top-10-most-evil-women/feed/ 1
معرفی قویترین لپ تاپ های بازار در سال 2020 https://digiro.ir/most-powerful-laptops/ https://digiro.ir/most-powerful-laptops/#respond Tue, 26 May 2020 11:16:23 +0000 https://digiro.ir/?p=171736 قویترین لپ تاپ های بازار 2020لپ تاپ‌ها دستگاه‌های فوق العاده کاربردی و قابل حملی هستند که قدرت بسیاری را در بدنه زیبا و جمع و جور خود جای داده و با نهایت قدرت در خدمت شما خواهند بود. در این مقاله قصد داریم تا قویترین لپ تاپ‌های موجود در سال 2020 را به شما معرفی کنیم. قدرتمندترین لپ تاپ‌های سال […]]]> قویترین لپ تاپ های بازار 2020

لپ تاپ‌ها دستگاه‌های فوق العاده کاربردی و قابل حملی هستند که قدرت بسیاری را در بدنه زیبا و جمع و جور خود جای داده و با نهایت قدرت در خدمت شما خواهند بود. در این مقاله قصد داریم تا قویترین لپ تاپ‌های موجود در سال 2020 را به شما معرفی کنیم.

قدرتمندترین لپ تاپ‌های سال 2020 دستگاه‌هایی ایده آل برای افراد حرفه‌ای و خلاق، به ویژه ویرایشگرهای عکس و فیلم یا هر کسی است که به قدرت گرافیکی و پردازشی بالایی احتیاج دارد. تا چند سال پیش برای انجام کارهای سنگین گرافیکی بی‌شک نیازمند یک رایانه رومیزی قدرتمند بودید تا بتوانید از پس کارهایتان بربیایید، اما در سال 2020 فناوری لپ‌ تاپ‌ها و به کل تکنولوژی در این زمینه به قدری پیشرفت کرده که می‌توانید در به جای آن سیستم‌های رومیزی بزرگ، لپ تاپ‌های جمع و جور و قابل حملی را تهیه کنید که به نحو احسنت در فعالیت‌های مختلف جوابگوی شما خواهند بود. آخرین نسل پردازنده‌های شش یا هشت هسته‌ای به این معنی هستند که قدرتمندترین لپ تاپ‌های حال حاظر می‌توانند پا به پای سیستم‌های رومیزی امروزی در پردازش‌های سنگین شما را همراهی کنند. همچنین کارت‌های گرافیک نیز نسبت به گذشته بسیار پیشرفت داشتند و قدرت قابل توجهی را از خود نشان می‌دهند.

صفحه‌ نمایش لپ تاپ‌ها نیز بسیار بهتر شده‌اند و این روزها شاهد نمایشگرهایی با تراکم پیکسلی و دقت رنگی بالا در این لپ تاپ‌ها هستیم. در این زمینه می‌توان به صفحه نمایش‌های رتینا در لپ‌ تاپ‌های اپل و صفحه نمایش‌های 4K در برخی از لپ تاپ‌های ویندوزی اشاره کرد. نکته مهم دیگر این است که بدانید وزن این لپ تاپ‌ها اصلا کمرشکن و سنگین نیست. در واقع  مدیریت منابع هوشمندانه‌تر و سخت افزار مدرن باعث شده که این دستگاه‌ها انرژی بهینه‌ و کمتری مصرف کنند و به سازندگان این اجازه را می‌دهند تا از سیستم های خنک کننده جمع و جور‌تر و باتری‌های کوچکتری از نظر فیزیکی استفاده کنند که همگی وزن و ضخامت لپ تاپ را کاهش می‌دهند.

در لیست پیش رو برخی از قدرتمندترین لپ تاپ‌های موجود در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد اما قبل از آن بهتر است بدانید که به دلیل قدرت پردازشی بالای این لپ تاپ‌ها و دیگر خصوصیات‌شان با قیمت بالایی برای خرید هر کدام رو به رو خواهید شد. با این حال می‌توانید با مقایسه مشخصات هر لپ تاپ و در نظر گرفتن بودجه خود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

(MacBook Pro (16-inch, 2019

قویترین مک بوک ساخته شده تا به امروز

(MacBook Pro (16-inch, 2019

پردازنده اصلی: نسل نهم پردازنده‌های اینتل Core i7 – i9 / پردازنده گرافیکی: AMD Radeon Pro 5300M – Radeon Pro 5500M / حافظه رم: 16-64 گیگابایت / صفحه نمایش: 16 اینچی رتینا با قابلیت ترو تون (True Tone) / حافظه داخلی: 512GB – 8TB SSD

نقاط قوت:

 • صفحه نمایش با کیفیت 16 اینچی
 • کیبورد جدید و ارتقا یافته

نقاط ضعف:

 • محدود بودن به سه پورت تاندربولت 3
 • گران قیمت

اپل با مک بوک پرو جدیدش پا به عرصه جدیدی در زمینه تولید لپ تاپ‌ها گذاشته است. این شرکت لپ تاپ گران قیمت و البته قدرتمندی را ساخته است که با طراحی نازک، سبک و شیک خود بسیار زیبا به نظر می‌رسد. همچنین این واقعیت که اپل از صفحه نمایش بزرگتر 16 اینچی در این مدل استفاده کرده است در حالی که اندازه و وزن کلی مک بوک پرو جدید مشابه همان نسخه 15 اینچی نگه داشته شده است نیز خود نکته بسیار چشمگیری می‌باشد.

وقتی صحبت از عملکرد می‌شود، مک بوک پرو جدید حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. شما می‌توانید با خرید این لپ تاپ برخی از بهترین سخت افزارهای موبایل (مناسب برای لپ تاپ‌ها) ساخته شده تاکنون را از جمله پردازنده‌های نسل نهمی اینتل و کارت گرافیک‌های جدید AMD Radeon را در اختیار داشته باشید. این لپ تاپ قدرتمند یکی از بهترین لپ تاپ‌های ساخته شده تا به امروز در زمینه فعالیت‌های چند رسانه‌ای مختلف می‌باشد.

Dell Precision 5530

لپ تاپی قدرتمند و مناسب از نظر قیمت

Dell Precision 5530

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌های اینتل Core i5 – i7 – i9 – Xeon / پردازنده گرافیکی: Intel HD Graphics – Nvidia Quadro P1000 – P2000 / حافظه رم: 8-64 گیگابایت / صفحه نمایش: 15.6 اینچی اولتراشارپ با وضوح فول اچ‌دی یا 4K / حافظه داخلی: 256GB – 2TB SSD, 500GB – 2TB HDD

نقاط قوت:

 • ظاهر بسیار زیبا
 • پردازنده گرافیکی انویدیا کوادرو
 • دارا بودن هر دو حافظه‌ی SSD و HDD

نقاط ضعف:

 • تنظیمات پایه سیستم مطابق با پردازنده گرافیکی اینتل تنظیم می‌شود

لپ تاپ جدید دل را باریکترین، سبکترین و کوچکترین لپ تاپ 15 اینچی ساخته شده تاکنون توصیف می‌کنند و این ادعا کاملا حقیقت دارد. همچنین رنگ‌های دلربای این لپ تاپ به همراه قابلیت‌های ویژه‌ آن، این لپ تاپ را به یک دستگاه کاملا دوست داشتنی تبدیل کرده است. شاسی‌های نقره‌ای و مشکی دو تکه این لپ تاپ عالی به نظر می‌رسند  و در درون آن نیز می‌توانید پردازنده‌های چهار یا شش هسته‌ای مختلفی را شاهد باشید. حداکثر 2 ترابایت ذخیره سازی سریع NVMe در دسترس شما خواهد بود اما برخلاف بسیاری دیگر از لپ تاپ‌های باریک و سبک، شما این قابلیت را دارید تا هارد دیسک دومی را به لپ تاپ اضافه تا علاوه بر سرعت بالا از حافظه بیشتر برای ذخیره سازی محتوا بهره ببرید.

از ویژگی‌های برجسته دیگر این لپ تاپ می‌توان به استفاده از کارت گرافیک‌های انویدیا کوادرو 1000 یا 2000 اشاره کرد که در کنار یک صفحه نمایش لمسی 4K یا فول اچ‌دی تجربه منحصر به فردی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

Razer Blade 15 Studio Edition

لپ تاپی فوق قدرتمند به معنای واقعی

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌ اینتل Core i7-8750H / پردازنده گرافیکی: NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q – NVIDIA Quadro RTX 5000 Studio Edition / حافظه رم: 32 گیگابایت/ صفحه نمایش: 15.6 اینچی لمسی اولد 4K با نرخ تازه سازی60 هرتز / حافظه داخلی: 1TB SSD

نقاط قوت:

 • بسیار قدرتمند
 • صفحه نمایشی زیبا و باکیفیت

نقاط ضعف:

 • گران قیمت

در حالی که به طور معمول این لپ تاپ‌ ریزر بلید، یک لپ تاپ‌های گیمینگ به حساب می‌آید، می‌توان گفت که شرکت ریزر لپ تاپی با  قدرت بی نظیر به بازار ارائه کرده است که عاشقان طراحی و کارهای گرافیکی را نیز مجذوب خود می‌کند.

این لپ تاپ درخشان به طور خاص عکاسان، طراحان و ویرایشگرهای ویدئویی و گرافیکی را با کارت‌های گرافیک قدرتمند و صفحه نمایش 4K خیره کننده‌اش به سمت خود جذب می‌کند و همچنین باید گفت که این لپ تاپ بسیار نیز با کیفیت طراحی شده است. به همراه طراحی زیبا و کیفیت ساخت عالی، این لپ تاپ ثابت می‌کند که قدرتمندترین لپ تاپ‌های دنیا نیز می‌توانند جز شیک ترین دستگاه‌ها باشند.

(Apple MacBook Pro 15 inch (2019

مک بوکی قدرتمند با پردازنده هشت هسته‌ای

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌های شش یا هشت هسته‌ای اینتل Core i7 – i9 / پردازنده گرافیکی: Intel HD Graphics – AMD Radeon Pro 555X – 560X – Vega 16 / حافظه رم: 16-32 گیگابایت / صفحه نمایش: 15.4 اینچی 2880 در 1800 با کیفیت رتینا / حافظه داخلی: 256GB – 4TB SSD

نقاط قوت:

 • نسل هشتم پردازنده‌های شش یا هشت هسته‌ای اینتل
 • صفحه نمایش رتینا
 • چهار پورت تاندربولت 3

نقاط ضعف:

 • گران قیمت
 • ارتقا رم و حافظه داخلی گران تمام می‌شود

مک بوک پرو 15 اینچی اپل قدرتمندترین لپ تاپی است که این شرکت تاکنون ساخته است. در اوایل سال جاری، اپل با ارائه این مدل جدید با پردازنده هشت هسته‌ای نسل نهم اینتل، تضمین کرد که این لپ تاپ از پس سنگین‌ترین کارها نیز برخواهد آمد. چه کار شما ویرایش ویدیو و یا طراحی سه بعدی و حتی بازی باشد مطمئن باشید این لپ تاپ بدون هیچ مشکلی از پس آن‌ها بر خواهد آمد.

علاوه برکارت گرافیک قدرتمند AMD Radeon Pro Vega 16، شما می‌توانید حافظه رم 32 گیگابایتی این لپ تاپ را انتخاب کنید که البته اگر با قیمتش مشکلی نداشته باشید، کاملا شما را راضی می‌کند. همچنین صفحه نمایش فوق العاده، موس پد  عالی و عمر باتری فوق العاده این لپ تاپ، آن را به یکی از بهترین لپ تاپ های موجود در بازار تبدیل کرده اند.

HP ZBook Studio G5

بهترین صفحه نمایش در بین لپ تاپ‌ها

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌های چهار یا شش هسته‌ای اینتل Core i5 – i7 – i9 Xeon / پردازنده گرافیکی: Intel HD Graphics, Nvidia Quadro P1000 – P2000 / حافظه رم: 8-64 گیگابایت / صفحه نمایش: 15.6 اینچی با کیفیت فول اچ‌دی یا 4K / حافظه داخلی: 256GB – 2TB SSD به همراه یک هارد HDD یا SSD

نقاط قوت:

 • صفحه نمایش فوق العاده
 • حافظه ذخیره سازی متنوع به همراه فضای اضافه برای قرار دادن یک هارد HDD یا SSD دیگر
 • تا 64 گیگابایت حافظه رم

نقاط ضعف:

 • اندکی بزرگ‌تر از دیگر رقبای خود

حاشیه‌های زاویه دار لپ تاپ فوق حرفه‌ای HP که ظاهری شیک را به دستگاه می‌بخشد به همراه مشخصات سخت افزاری عالی این دستگاه که شامل یک پردازنده چهار یا شش هسته‌ای اینتل، تا چهار ترابایت حافظه داخلی به همراه پردازنده گرافیکی انویدیا کوادرو، شما را در انجام سنگین‌ترین کارها نیز همراهی خواهد کرد.

در حالی که سایر لپ تاپ‌های رده بالا دارای صفحه نمایش‌های خارق العاده‌ای هستند، صفحه نمایش 15.6 اینچی 4K این لپ تاپ به همراه قابلیت DreamColor بی شک بهترین صفحه نمایش در بین لپ تاپ‌ها است. این صفحه نمایش طیف AdobeRGB را به طور 100٪ پوشش می‌دهد و دقت رنگ 10 بیتی این صفحه نمایش علاوه بر سطح روشنایی بالای 600 نیت، رنگ‌هایی با وضوح بسیار عالی را نمایش می‌دهد.

علاوه بر این تا 64 گیگابایت حافظه رم این دستگاه شما را در فرآیندهای سنگین آسوده خاطر خواهد کرد. شاید این لپ تاپ نازکترین یا سبکترین لپ تاپ موجود در بازار نباشد، اما مطمئناً یکی از برترین‌ها است.

Lenovo ThinkPad P1

صفحه نمایشی باکیفیت در کنار وزن مناسب

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌های چهار یا شش هسته‌ای اینتل Core i5 – i7 – i9 Xeon / پردازنده گرافیکی:  Nvidia Quadro P1000 – P2000 / حافظه رم: 8-64 گیگابایت / صفحه نمایش: 15.6 اینچی فول اچ‌دی یا 4K / حافظه داخلی: 256GB – 4TB SSD

نقاط قوت:

 • پردازنده شش هسته‌ای
 • صفحه نمایش 4K با دقت رنگ بالا

نقاط ضعف:

 • ارتقا این لپ تاپ هزینه زیادی دارد
 • قدرت پردازنده کوادرو P2000 این لپ تاپ اندکی محدود شده است

ThinkPad P1 ستاره واقعی مجموعه لپ تاپ‌‌های تینک پد لنوو می‌باشد. این لپ تاپ قدرتمند از پردازنده شش هسته‌ای اینتل بهره می‌برد و نسبت به سایر تینک پدها بطور قابل توجهی نازک‌تر و سبک‌تر (1.7 کیلوگرم) است. از دیگر نکات جذاب این لپ تاپ صفحه نمایش 4K با فناوری دقت رنگ‌ها است که کاملا شما را مجذوب می‌کند و نکته اصلی اینجاست که مدل 4K اختلاف قیمتی زیادی با مدل فول اچ‌دی معمولی ندارد پس حتما تا جای ممکن مدل 4K را انتخاب کنید.

لنوو بیش از یک لپ تاپ فوق العاده قدرتمند در قسمت سری لپ تاپ‌های تینک پد خود داراست. همچنین می‌توان P72 را در نظر گرفت که یکی از قدرتمندترین لپ تاپ‌های موجود می‌باشد. این لپ تاپ فوق العاده دارای صفحه نمایش 17 اینچی 4K با حداکثر 128 گیگابایت حافظه رم، 6 ترابایت حافظه ذخیره سازی و کارت گرافیک قدرتمند انویدیا کوادرو P5200 می‌باشد.

Asus Zenbook Pro 14 UX480

ذن‌بوک همچنان جزو برترین لپ تاپ‌ها است

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌های چهار هسته‌ای اینتل Core i5 – i7 / پردازنده گرافیکی: (Nvidia GeForce GTX 1050 (Max-Q / حافظه رم: 8-16 گیگابایت / صفحه نمایش: 14 اینچی فول اچ‌دی / حافظه داخلی: 128GB – 1TB SSD

نقاط قوت:

 • ظاهر بسیار عالی
 • سبک وزن

نقاط ضعف:

 • عدم برخورداری از پردازنده شش هسته‌ای
 • عدم وجود صفحه نمایش 4K

بدنه خوش رنگ، دوست داشتنی و مجلل این دستگاه به همراه صفحه نمایش 14 اینچی باریک و قابل حمل و علاوه بر آن عملکرد عالی پردازنده‌های اصلی و گرافیکی، ذن‌بوک پرو را به یکی از بهترین لپ تاپ‌ها تبدیل کرده اند. قابلیت جذاب دیگری نیز شامل یک صفحه نمایش دوم 5.5 اینچی درون موس پد قرار دارد که می‌تواند برنامه‌های خاص طراحی شده توسط ایسوس را اجرا کند.

وزن این لپ تاپ تنها 1.6 کیلوگرم است و از پردازنده چهار هسته‌ای و پردازنده گرافیکی مجزای انویدیا جی‌فورس GTX 1050 بهره می‌برد که هم در زمینه طراحی‌های گرافیکی و هم در زمینه بازی به همراه 16 گیگابایت رم و یک ترابایت حافظه SSD به طور کامل پاسخگوی شما خواهد بود. این مشخصات در برابر قیمت این لپ تاپ کاملا مناسب است و مطمئن باشید عملکرد عالی آن شما را شگفت زده می‌کند.

MSI P65 Creator Edition

پردازنده گرافیکی قدرتمند در یک لپ تاپ سبک وزن

پردازنده اصلی: نسل هشتم پردازنده‌های چهار و شش هسته‌ای اینتل Core i7 / پردازنده گرافیکی: (Nvidia GeForce GTX 1070 (Max-Q  / حافظه رم: 8-16 گیگابایت / صفحه نمایش: 13.3 اینچی 2560 در 1600 رتینا / حافظه داخلی: 128GB – 1.5TB SSD

نقاط قوت:

 • ظاهر جذاب
 • پردازنده گرافیکی مخصوص بازی بسیار قدرتمند

نقاط ضعف:

 • دقت رنگ‌ها در صفحه نمایش می‌توانست بهتر باشد

لپ تاپ 13.3 اینچی ام اس آی پرستیژ P65 یک لپ تاپ متفاوت در بین لپ تاپ‌های سطح بالا می‌باشد. این لپ تاپ از یک پردازنده اصلی شش هسته‌ای به همراه پردازنده گرافیکی بسیار قدرتمند بهره می‌برد. با این حال ام اس آی به جای بهبود دقت نهایی رنگ ‌ها در صفحه نمایش، این صفحه نمایش را به نرخ تازه سازی 144 هرتزی تجهیز کرده که ویژگی بسیار دوست داشتنی می‌باشد و مخصوصا در هنگام بازی تفاوت آن را حس خواهید کرد.

این لپ تاپ طراحی بسیار خوبی نیز دارد که باعث شده با یکی از سبک‌ترین لپ تاپ‌های موجود در بازار رو به رو باشیم، لپ تاپی که با ظاهر بسیار حرفه‌ای خود ام اس آی را سربلند کرده است.

]]>
https://digiro.ir/most-powerful-laptops/feed/ 0
بهترین ماوس های مخصوص بازی در سال 2020 https://digiro.ir/best-gaming-mouses/ https://digiro.ir/best-gaming-mouses/#respond Mon, 25 May 2020 09:42:47 +0000 https://digiro.ir/?p=169409 بهترین ماوس های مخصوص بازی در سال 2020انتخاب بهترین ماوس گیمینگ نکته‌ای اساسی برای شکوفا شدن پتانسیل حقیقی شما در بازی است. تمام قدرت رایانه شخصی‌تان در برابر شماست و به یک ماوس مناسب و با سرعت بالا احتیاج دارید تا مطمئن شوید که می‌توانید از تمام پتانسیل خود و سیستم‌تان برای پیروزی بهره ببرید. البته اگر بخواهید کاملاً حرفه‌ای عمل کنید […]]]> بهترین ماوس های مخصوص بازی در سال 2020

انتخاب بهترین ماوس گیمینگ نکته‌ای اساسی برای شکوفا شدن پتانسیل حقیقی شما در بازی است. تمام قدرت رایانه شخصی‌تان در برابر شماست و به یک ماوس مناسب و با سرعت بالا احتیاج دارید تا مطمئن شوید که می‌توانید از تمام پتانسیل خود و سیستم‌تان برای پیروزی بهره ببرید. البته اگر بخواهید کاملاً حرفه‌ای عمل کنید باید بدانید که برای هر ژانر از بازی‌های ویدیویی باید از ماوس مناسب آن ژانر استفاده کرد. ما پس از بررسی و امتحان کردن طیف وسیعی از ماوس‌ها، لیست 10 تایی زیر را که شامل بهترین ماوس‌های گیمینگ بازار هستند، برای شما آماده کرده‌ایم تا انتخاب بهتر و آگانه‌تری در خرید ماوس داشته باشید. با دیجی رو همراه باشید.

از نظر زیبایی ماوس‌های گیمینگ نسبت به سایر مدل‌ها چیزی کم ندارند اما قطعا تفاوت‌هایی وجود دارد. سنسورهای به کار رفته در این گونه ماوس‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که از سرعت پاسخ‌گویی به مراتب بالاتری برخوردار باشند و در حین حال دقت بیشتری نیز داشته باشند. همچنین ماوس‌های گیمینگ معمولاً از دکمه‌های زیباتر و کامل‌تری برای بازی‌ها نسبت به ماوس‌های معمولی برخوردارند؛ البته نرمی و راحتی کار با ماوس نیز در این نسخه‌ها فراموش نشده است و بسیار در هنگام استفاده از آن‌ها لذت خواهید برد.

دستان شما در کنار بهترین کیبورد بازی، لیاقت بهترین ماوس بازی را دارند و بدین معنی است که باید یک ماوس راحت و مناسب از نظر اندازه، طراحی و وزن برای دستان خود پیدا کنید. در چند سال گذشته در اکثر ماوس‌های بازی از سنسورهای CPI بسیار دقیقی (که به آن DPI نیز گفته می‌شود) استفاده می‌شود، بنابراین حتی یک ماوس مقرون به صرفه نیز در هر بازی عملکرد عالی خواهد داشت. بیشتر این سنسورها از نظر CPI رقم بسیار بالای 12000 یا بیشتر را پشتیبانی‌ می‌کنند در حالی که شما بسیاری از بازی‌ها را با حساسیت بسیار پایین‌تر از 2000 بازی می‌کنید. پس زیاد نگران رقم CPI نباشید، در عوض شکل و وزن ماوس گیمینگ ایده‌آل خود را در نظر بگیرید.

گیمرهای حرفه ای معمولاً ماوس‌های سبک‌تر و ساده‌تر را پیشنهاد می‌کنند که دارای دکمه‌های کمی نیز هستند. ماوس‌های سبک‌تر مچ دست شما را خسته نمی‌کنند و به راحتی در ماوس پد شما جا می‌شوند و مانور شما را در بازی‌های مختلف افزایش می‌دهند. وزن کمتر از 100 گرم برای ماوس‌های سبک وزنی ایده آل است اما اگر ماوس‌های سنگین‌تر را ترجیح می‌دهید، در این مورد نیز توصیه‌هایی برای شما داریم. برای انتخاب گزینه‌های این لیست ما ماوس‌‌های زیادی را امتحان کردیم تا بتوانیم ده ماوس برتر در زمینه بازی را به شما معرفی کنیم؛ همچنین چند گزینه بی‌سیم نیز در این لیست وجود دارند که این روزها به خوبی نسخه‌های سیمی عمل می‌کنند. با دیجی رو در ادامه این مقاله همراه باشید.


1- Razer Deathadder Elite (بهترین ماوس بازی برای بسیاری از گیمر‌ها)

CPI: 16000 / سنسور: نوری /  نوع: سیمی / تعداد دکمه‌ها: 6 / ارگونومیک: مناسب برای دست راست / وزن: 105 گرم

نقاط قوت:

 • از بهترین سنسورهای موجود برای ماوس‌های گیمینگ بهره می‌برد.
 • شکل و طراحی بسیار مناسب برای اندازه مختلف دست

نقاط ضعف:

 • برای استفاده ابتدا باید درایور رسمی ماوس را بر روی سیستم خود نصب کنید

Razer Deathadder برای انواع دست و اندازه‌های مختلف طراحی شده و شکل بی‌نظیری دارد. در طی صدها ساعت استفاده از این ماوس در فتوشاپ و وبگردی و بازی بسیار حس خوبی داشت و بسیار عالی کار می‌کرد. علی رغم سال‌ها تکرار در طراحی Razer Deathadder، شرکت ریزر طراحی کلی این ماوس را تغییر نداده است که البته نیازی هم نیست. Deathadder Elite از یک سنسور نوری با 16000 CPI استفاده می‌کند، اما اعداد بزرگ لزوماً به معنای کیفیت نیستند. نکته مهم اینجاست که برای Elite Razer یک سنسور مبتنی بر PMW-3389 ساخته شده توسط شرکت Pixart با همکاری Logitech انتخاب شده است که به راحتی یکی از بهترین سنسورهای ماوس موجود با دقت 99.4 درصد و 450 اینچ در ثانیه است. حتی اگر ماوس را با بیشترین سرعت ممکن حرکت دهید، شاهد عملکردی بی‌نقص از آن خواهید بود. برای اکثر بازی‌ها و گیمرها، Deathadder Elite یک ماوس شگفت انگیز است. از جمله نکات آن می‌توان گفت که ماوس پیچیده‌ای نیست، به خوبی در دست جای می‌گیرد، از سنسور نوری فوق العاده ای برخوردار است و روی سطوح مختلف به خوبی کار می‌کند.


2- Logitech G203 Prodigy (بهترین ماوس گیمینگ مقرون به صرقه)

CPI: 8000 / سنسور: نوری /  نوع: سیمی / تعداد دکمه‌ها: 6 / ارگونومیک: مناسب برای دست راست / وزن: 85 گرم

نقاط قوت:

 • کیفیت ساخت بسیار عالی نسبت به قیمت
 • طراحی بسیار عالی برای دوست داران ماوس‌های کوچک

نقاط ضعف:

 • از بهترین سنسور موجود استفاده نمی‌کند

شما می‌توانید تعداد زیادی ماوس بازی مناسب و بدون نام تجاری خاصی را با قیمت کمتر از 20 دلار در سایت آمازون پیدا کنید، اما ارزشش را دارد که فقط با اندکی هزینه بیشتر، ماوس Logitech G203 Prodigy (که در برخی مناطق به آن G102 نیز گفته می‌شود) را خریداری کنید. در این ماوس شما می‌توانید از ساخت بسیار با کیفیت Logitech، درایور ماوس مخصوص بازی و طراحی بسیار خوب آن بهره ببرید. Logitech از زمان محبوبیت G100s خود در گذشته، چندین ماوس با ظاهر تقریباً یکسان عرضه کرده است و این ماوس با کیفیت را نیز شامل می‌شود. از همه این‌ها گذشته G203 واقعا قیمت مناسبی دارد. با اینکه G203 Prodigy از سنسور رده بالای Logitech استفاده نمی کند، اما آزمایش ما نشان داده است که سنسور عطارد (Mercury) ساخته شده توسط Logitech در این ماوس بسیار رضایت بخش و کافی است و شما احتمالاً متوجه تفاوت‌ها نخواهید شد. این ماوس 8000 CPI را پشتیبانی می‌کند و مشکلی در این مورد نخواهید داشت. G203 را در زمینه موس‌های گیمینگ می‌توان قاتل پرچم‌دارها نامید. در انتخاب این ماوس شک نکنید مگر اینکه به تنظیمات CPI فوق العاده بالا احتیاج داشته باشید. اگر اینطور است می‌توانید با کمی هزینه بیشتر به سمت Logitech Pro بروید که درای سنسور رده بالای Logitech است.


3- Corsair Ironclaw RGB (بهترین ماوس گیمینگ برای دست‌های بزرگ)

CPI: 18000 / سنسور: نوری / نوع: سیمی / تعداد دکمه‌ها: 7 / ارگونومیک: مناسب برای دست راست / وزن: 105 گرم

نقاط قوت:

 • طراحی کاملا مناسب برای دست‌های بزرگ
 • پاسخگویی بالا با استفاده از کلیدهای لمسی

نقاط ضعف:

 • وزن نسبتاً بالا

Ironclaw بهترین ماوس برای گیمرهایی با دستان بزرگ است. در طراحی این محصول ترکیبی از مواد جالب را شاهد هستیم، از پلاستیک مات صاف بر روی دکمه‌ها گرفته تا چاپ الماسی کناره و لاستیک منحصر به فرد موج دار حلقه میانی ماوس، هر یک در کارایی و زیبایی ماوس تاثیر گذاربوده‌اند. انحنای میانی ماوس کاملاً مناسب کف دست راست گیمرها است و در دست گرفتن آن احساس بسیاری خوبی دارد که در کمتر ماوسی آن را تجربه می‌کنید. نورپردازی RGB هم دلنشین و کم نظیر است و می‌توان آن را به طور کامل از طریق نرم افزار iCue Corsair تنظیم کرد، از جمله گزینه‌ای برای کالیبره کردن ماوس خود در سطحی که از آن استفاده می‌کنید نیز در نرم‌افزار وجود دارد. با اینکه iCue بصری‌ترین مجموعه نرم افزاری که من تاکنون استفاده کرده ام را دارا نمی‌باشد، اما مجموعه کاملی از گزینه‌های شخصی سازی را ارائه می‌دهد.


4- Razer Naga Trinity (بهترین ماوس گیمینگ برای گیمرهای MMO و MOBA)

CPI: 16000 / سنسور: نوری / نوع: سیمی / تعداد دکمه‌ها: 9، 14 و 19 / ارگونومیک: مناسب برای دست راست / وزن: 120 گرم

نقاط قوت:

 • شخصی سازی کناره موس با دکمه‌های مختلف
 • علیرغم قابلیت جداسازی دکمه‌ها، فشردن دکمه‌ها حس بسیاری خوبی دارد

نقاط ضعف:

 • اندکی طراحی آن برای دست‌های بزرگ نا مناسب است

طراحی و عملکرد ماوس Naga در طی سال‌ها دستخوش تغییرات بسیاری شده است. جدیدترین نسخه این ماوس، Naga Trinity بهترین در نوع خود است. شما با یک ماوس کوچک و راحت به همراه سنسور با کیفیت و پنل‌ جانبی قابل تعویض برای استفاده‌های مختلف طرف هستید.  به نظر من در بین پنل‌های‌ جانبی، پنل‌ جانبی MOBA بهترین است و هفت دکمه را در یک دایره در اطراف انگشت شست شما ارائه می‌دهد. پنل‌ جانبی 12 دکمه‌ای MMO نیز برای کسانی که خواهان شماره‌ها زیر انگشت خود هستند بسیار مناسب است. پنل‌های جانبی Naga Trinity توسط آهنرباهای قدرتمند در جای خود قرار می‌گیرند و هنگام بازی هرگز از جای خود تکا نمی‌خورند. در آخر Naga Trinity برای دستان بزرگ اندکی نا‌مناسب است، البته این مورد اصلا آزاردهنده نیست.


5- Steelseries Sensei 310 (بهترین ماوس گیمینگ مناسب برای هر دو دست)

CPI: 12000 / سنسور: نوری / نوع: سیمی / تعداد دکمه‌ها: 8 / ارگونومیک: مناسب برای هر دو دست / وزن: 92.1 گرم

نقاط قوت:

 • وزن بسیار مناسب
 • طراحی و مواد استفاده شده عالی

نقاط ضعف:

 • برای افراد با دست‌های بزرگ کوچک و سبک به نظر می‌رسد

نسخه به روز شده ماوس‌های Steelseries  یک ماوس کلاسیک و ظریف است. همه چیز در این ماوس به صورتی است که برای هر دو دست قابل استفاده باشد و طی آزمایش‌ها، ما به خوبی شاهد کارایی این طراحی بودیم. به لطف نوعی جدید از پلاستیک، هنگامی که کف دست شما عرق کند نیز Sensei  به خوبی در دستان شما قرار می‌گیرد. Steelseries از نسخه سفارشی خود که یکی از بهترین سنسورهای ماوس گیمینگ است، استفاده کرده است و این اطمینان را می‌دهد که در Sensei 310 شاهد هیچ گونه مشکل ردیابی نخواهیم بود. Sensei 310 درست مانند Sensei قدیمی در دست شما جای می‌گیرد و یک ماوس عالی برای گیمرها، چه چپ دست و چه راست دست به شمار می‌آید. در هر دو سمت موس شاهد دکمه‌های مشباهی هستیم، البته این مشکل نیز وجود دارد که به اشتباه دکمه نادرست را فشار دهید که البته احتمال آن زیاد نیست و به راحتی با آن خو خواهید گرفت و باید بگویم در هنگام آزمایش، این مورد حداقل برای من اتفاق نیفتاد. اندازه و شکل دکمه‌‌ها در سمت انگشت شست تغییر کرده است که باعث می‌شود برای فشردن آن انگشت شست خود را اندکی به بالا بیاورید اما همین نکته باعث می‌شود کلیک تصادفی کمتری اتفاق بیفتد. اگر به دنبال یک ماوس کوچک، سبک و کارآمد هستید، بی‌شک این ماوس اولین انتخاب شما خواهد بود.


6- Razer Viper Ultimate Wireless (بهترین ماوس گیمینگ با CPI بسیار بالا)

CPI: 20000 / سنسور: نوری و فوکوس / نوع: بی‌‌سیم / تعداد دکمه‌ها: 8 / ارگونومیک: مناسب برای هر دو دست / وزن: 158 گرم

نقاط قوت:

 • بهترین سنسور ماوس حال حاضر
 • عمر باتری طولانی
 • احساس بسیار خوب در دست

نقاط ضعف:

 • کلیک‌های راست و چپ اندکی سست به نظر می‌رسند
 • دکمه‌های قابل برنامه ریزی کمتر نسبت به رقبا
 • قیمت بالا

Razer Viper Ultimate Wireless از سنسور نوری و فوکوس جدید Razer استفاده می‌کند که CPI را تا 20000 افزایش داده است که بالاترین رقم بین ماوس‌های موجود در این لیست است. Viper یک ماوس فوق العاده دقیق 650 اینچ بر ثانیه است، که سقف بسیار بالایی برای ردیابی حرکات سریع ماوس است و دوباره بالاتر از هر ماوس دیگر در این لیست می‌باشد. باتری این مدل حدود 70 ساعت قبل از اینکه نیاز به شارژ مجدد در شارژ جذاب و کوچکش را داشته باشد، کار می‌کند، که رقم بسیار خوبی نیز می‌باشد. علی رغم تمام ویژگی‌های خوب این مدل، در هنگام کلیک بر روی دکمه‌ها کمی احساس لق بودن می‌کنید که باعث می‌شود در لیست جایگاه بهتری را به دست نیاورد. در آخر باید گفت که Viper Ultimate یک موس بازی بسیار جذاب است که با ماندگاری خوب باتری، عملکرد بسیار دقیقی را ارائه می‌دهد.


7- Logitech MX Vertical (بهترین ماوس گیمینگ با راحتی بالا)

CPI: 4000 / سنسور: لیزر / نوع: بی‌‌سیم و سیمی / تعداد دکمه‌ها: 4 / ارگونومیک: عمودی و مناسب برای دست راست / وزن: 135.5 گرم

نقاط قوت:

 • طراحی بسیار راحت و ارگونومیک
 • کار کردن به صورت سیمی و بی‌سیم
 • عمر باتری عالی هنگام کار به صورت بی‌سیم و سیمی

نقاط ضعف:

 • CPI نسبتا پایین در مقایسه با ماوس‌های برتر دنیا

راحتی یکی از مهمترین عوامل در انتخاب هر ماوس بازی یا موارد دیگر است و Logitech MX Vertical در این زمینه بهترین است. طراحی ارگونومیک این محصول به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی دست شما را در وضعیت خنثی قرار گیرد و باعث می‌شود هیچ  فشار خاصی به مچ دست شما وارد نشود. CPI این محصول (4000) با اینکه نسبت به دیگر ماوس‌های این لیست پایین‌تر است اما هنوز هم بسیار دقیق است و وجود یک سنسور لیزری عالی دقت بالایی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین می‌توانید از این محصول به صورت بی‌سیم نیز استفاده کنید و با 3 دقیقه شارژ، یک روز کامل را از آن استفاده کنید. اگر به CPI بالایی احتیاج ندارید ( واقعاً هم احتیاجی نیست، فقط تنظیمات حساسیت ماوس را در هر بازی تنظیم کنید)، MX Vertical یک ماوس عالی است که استفاده از آن احساس بسیار خوبی را به فرد القا می‌کند. همچنین فرم منحصر به فرد و چشم نواز آن، بدون تکیه بر نورپردازی RGB، جذابیت و زیبایی بسیار بالایی دارد.


8- Logitech G502 Lightspeed Wireless (بهترین ماوس بی‌سیم برای دستان بزرگ)

CPI: 16000 / سنسور: نوری / نوع: بی‌‌سیم / تعداد دکمه‌ها: 11 / ارگونومیک: مناسب برای دست راست / وزن: 114 گرم

نقاط قوت:

 • سنسور بسیار عالی
 • نسخه بی‌سیم ارتقا یافته
 • سازگار با پدهای شارژری PowerPlay

نقاط ضعف:

 • قیمت بالا

G502 قدیمی یک ماوس کلاسیک و محبوب است که از دوام، دقت و عملکرد بالایی نیز برخوردار است. نسخه جدید آن نه تنها ادامه رو این سری است، بلکه در واقع با بهبودهای مناسبی رو به رو بوده است که آن را شایسته نسل بعدی G502 می‌کند. این محصول از سنسور رده بالای 16K Hero استفاده می‌کند و با کاهش 7 گرمی وزن نسبت به نسخه قبلی خود و همچنین سازگاری با پدهای شارژ PowerPlay به بازار ارئه شده است. پد شارژی نه تنها ماوس را شارژ می‌کند بلکه در واقع آن را تشخیص داده و بدون نیاز به استفاده از USB، آن را با رایانه جفت می‌کند. این محصول به صورت ماژولار نیز می‌باشد که می‌توانید آن را متانسب با دست خود و کاربردتان تغییر دهید. این ماوس یکی از بهترین‌ها در بازار است که اگر زیاد از لحاظ قیمتی مشکلی نداشته باشید، این محصول ارزش هر ریال از پول شما را خواهد داشت.


9- Logitech G Pro Wireless (بهترین ماوس گیمینگ بی‌سیم با وزن پایین)

CPI: 16000 / سنسور: نوری / نوع: بی‌‌سیم / باتری: 40 ساعت (قابل شارژ) / تعداد دکمه‌ها: 8 / ارگونومیک: مناسب برای هر دو دست / وزن: 81 گرم

نقاط قوت:

 • اجزای قابل تعویض
 • طراحی عالی
 • وزن بسیار پایین

نقاط ضعف:

 • قیمت بالا

G Pro Wireless با سنسور Logitech HERO و میزان CPI 16000، باعث می‌شود عملکرد بی‌تاخیر و عالی را شاهد باشید. وزن پایین این محصول نیز راحتی آن را دو چندان می‌کند، اما برخلاف برخی از ماوس‌های سبک‌تر، هرگز احساس یک محصول ساده و ارزان قیمت را هنگام در دست گرفتن نمی‌کنید. این محصول از مواد باکیفیت ساخته شده و در هنگام در دست گرفتن حس خوبی را به شما القا می‌کند. Logitech تمام مؤلفه‌های موجود در G Pro Wireless را تا حد امکان سبک و بادوام طراحی کرده است. همچنین یک بار نیز در حین آزمایش از روی میز من افتاد و بعد از در دست گرفتن،  طراحی با دوام آن برای من اثبات شد. همچنین این ماوس دارای طول عمر باتری 40 ساعته است و دکمه‌های آن نیز قابل شخصی سازی می‌باشد. شما همچنین می‌توانید G Pro را با پد شارژ Powerplay جفت کنید و هرگز نگران تمام شدن باتری آن نباشید. تنها مورد قیمت بالای این مدل است که البته با توجه به کیفیت ساخت بالا تا حدودی قابل توجیه است.


10- Logitech G604 Lightspeed (بهترین ماوس بی‌سیم با طول عمر بالای باتری)

CPI: 16000 / سنسور: نوری / نوع: بی‌‌سیم / باتری: 240 ساعت / تعداد دکمه‌ها: 10 / ارگونومیک: مناسب برای دست راست / وزن: 135 گرم

نقاط قوت:

 • طول عمر بالای باتری
 • طراحی راحت
 • محل قرار گیری بسیار خوب دکمه‌ها

نقاط ضعف:

 • عدم وجود نور پردازی RGB
 • باتری غیرقابل شارژ

در ابتدا ما می‌خواستیم Logitech G604 را بخاطر نداشتن باتری قابل شارژ از لیست خارج کنیم اما این واقعیت که تقریباً یک ماه است که به طور مرتب در حال استفاده کردن از آن هستم و ظرفیت باتری آن هنوز 50 درصد نشده است، باور نکردنی است . Logitech ادعا می‌کند که G604 می‌تواند 240 ساعت را با استفاده از یک باتری قلمی کار کند. شش دکمه قابل برنامه ریزی در محل انگشت شست به خوبی کار می‌کنند و برای طرفداران بازی‌های MMO یا MOBA  نیز گزینه خوبی به شمار می‌رود. ماوس مورد علاقه MMO ما هنوز به خاطر پنل‌های جانبی قابل تعویض Razer Naga Trinity است اما G604 با وجود داشتن طول عمر باتری فوق العاده و طراحی راحت آن، یکی از برترین ماوس‌های گیمینگ لقب می‌گیرد.

]]>
https://digiro.ir/best-gaming-mouses/feed/ 0
10 روایت عجیب و ترسناک از دوران غرب وحشی https://digiro.ir/top-10-grisly-tales-from-wild-west/ https://digiro.ir/top-10-grisly-tales-from-wild-west/#comments Fri, 22 May 2020 08:37:24 +0000 https://digiro.ir/?p=169836 هیو گلساگرچه آمریکا در طول سال‌های گذشته به یک ابر قدرت تبدیل شده اما در سال‌های پیش از آن حوادث مرگ باری در این کشور اتفاق افتاده است. این حوادث نشان می‌دهد که بی‌قانونی و رفتار‌های وحشیانه در آمریکا از جمله مهم‌ترین عوامل مرگ و میر انسان‌ها بوده است. 10 مورد از حوادث و داستان‌های عجیب […]]]> هیو گلس

اگرچه آمریکا در طول سال‌های گذشته به یک ابر قدرت تبدیل شده اما در سال‌های پیش از آن حوادث مرگ باری در این کشور اتفاق افتاده است. این حوادث نشان می‌دهد که بی‌قانونی و رفتار‌های وحشیانه در آمریکا از جمله مهم‌ترین عوامل مرگ و میر انسان‌ها بوده است. 10 مورد از حوادث و داستان‌های عجیب و ترسناکی که امروزه بخشی از تاریخ این کشور شده‌اند در ادامه بیان شده است. با دیجی رو همراه باشید.

1. جان کالتر

 

جان کالتر

جان کالتر یک مرد افسانه‌ای بود  که بیشتر عمر خود را در بیابان و در مقابله با انسان‌های وحشی گذراند. او در سال 1803 به هیئت اعزامی لوییس و کلارک پیوست و در آن گروه به عنوان بهترین شکارچی شناخته شد. پس از آن به عنوان نماینده شرکت تجاری میسوری به مناطق مختلف آمریکا سفر می‌کرد. وی اولین مرد سفید پوستی بود که توانست دریاچه یلوستون را ببیند. بعداً افراد مختلف بر اساس گفته‌های جان و اطرافیانش این منطقه را جهنم سیاه نامیدند.

سال 1809 کالتر در این منطقه توسط بومیان محلی اسیر شد. جان هنگام اسارت متوجه شد که وارد چه بازی خطرناکی شده است. مردمان قبیله از شکار انسان برای ورزش و سرگرمی استفاده می‌کردند. جان برای فرار از بومیان تلاش بسیار کرد و سرانجام در حین فرار یکی از آن‌ها را کشت و در ساحل رودخانه مخفی شد.

کالتر 11 روز تمام مسافت 320 کیلومتری را برای نجات خود طی کرد تا بتواند با انسان‌های متمدن و در آرامش زندگی کند. او در زمان فرار خود از ریشه گیاهان تغذیه می‌کرد و انگیزه‌ای جز زنده ماندن نداشت.

2. دیوید لانت

 

اسلحه قرن 19

در سال 1877، دیوید لانت در رستوران ددوود (شهر مرزی آمریکا) در حال استراحت بود که ناگهان مردی با حالت مستی وارد رستوران شد. علی‌رغم تلاش نگهبانان او کنترل خود را از دست داده و همه‌جا را به هم ریخت. در همین حین اسلحه خود را بیرون آورد و به سمت سر دیوید شلیک کرد. برای اکثر مردم این موضوع به معنای پایان زندگی است ولی علی‌رغم تصور همگان، لانت دوباره بلند شد و بدون مراجعه به پزشک به خانه خود رفت!

لانت بعد از این حادثه به زندگی روزمره خود ادامه داد و به نظر می‌رسید هیچ مشکلی ندارد. پس از دو ماه شروع به شکایت از سر‌درد‌های خود کرد و کمی بعد در گذشت. کالبد شکافی نشان داد که گلوله در بافت‌های عمقی مغز باعث عفونت و در نهایت مرگ او شده است.

3. تراژدی گروه دونر

 

گروه دونر

داستان گروه دونر یک واقعیت هولناک از رنج و گرسنگی و آدم‌خواری است. در سال 1846، یک گروه 89 نفری به سرپرستی جیکوب و جورج دونر، شهر اسپرینگفیلد در ایالت ایلینویز را به قصد شروع یک زندگی جدید در کالیفرنیا ترک کردند.

این گروه در ابتدای سفر گاوها و مواد غذایی خود را از دست دادند. بعد از مدت زمانی به محدوده کوه سیرا نوادا رسیدند که با بارش شدید برف و مسدود شدن راه‌ها، گروه مجبور به زدن اردوگاهی در کنار دریاچه تراک شد و زمستان تلخی را گذراند.

در طول زمستان گروه دونر برای رهایی از گرسنگی و سوء تغذیه به آدم خواری روی آوردند و هم گروهی‌های مرده خود را می‌خوردند! 20 نفر از افراد گروه همراه با وسایل و امکانات برای یافتن کمک از اردوگاه خارج شدند که فقط تعداد محدودی از آن‌ها به طرف دیگر کوه رسیدند. اغلب افراد باقی‌مانده در اردوگاه نیز به خاطر گرسنگی و سرما ازبین رفتند. هنگامی که گروه دونر نجات یافت کمتر از 50 نفر آنان زنده بودند.

4. هیو گلس

 

هیوگلس

در سال 1823 هیوگلس در سفری به آمریکا مورد حمله خرس قرار گرفت. اگرچه وی توانست خرس را بکشد ولی پایش شکسته و بدنش به شدت مجروح شده بود. همراهان او، جرالد و بریجر، که امیدی به زنده ماندن هیوگلس نداشتند، او را در یک گودال بدون لباس و اسلحه رها کردند.

گلس بعد از چند روز شروع به راه رفتن کرد و با وجود تمام مشکلات، 320 کیلومتر را به سمت کشورش طی کرد و سرانجام به مقصدش رسید. پس از بهبودی، او انتقام خود را از همراهانش گرفت و آنها را مجازات کرد.

این داستان واقعی الهام بخش فیلمنامه بازگشته (The Revenant) بود که در سال 2015 اکران شد و جایزه اسکار را برای لئوناردو دی‌کاپریو به ارمغان آورد.

5. جوزیا ویلبرگ

 

جوزیا ویلبرگ

در سال 1827، جوزیا ویلبرگ مزرعه‌ای در کنار رودخانه کلرادو بنا کرد. یک روز، در حالی که او و دوستانش زمین‌ها را برای کشاورزی آماده می‌کردند ناگهان مورد حمله یکی از قبایل وحشی آمریکا قرار گرفتند. دو نفر از دوستان ویلبرگ در همان لحظه کشته شدند و دو نفر دیگر نیز فرار کردند.

ویلبرگ با وجود اصابت دو گلوله در پا و یکی در گردن، همچنان زنده ماند. وی در همان لحظه تصمیم گرفت خود را به مردن بزند تا شاید بتواند نجات پیدا کند.

یکی از افراد قبیله، سر ویلبرگ را گرفت و مو و پوست سرش را با دستانش جدا کرد. ویلبرگ درحالی که از درد به خود می‌پیچید، عکس العملی نشان نداد و بر روی زمین دراز کشید تا در نهایت او را همان جا رها کردند و رفتند. پس از این حمله، ویلبرگ به مدت 11 سال با کلاه و سربند مخصوص در همان مزرعه زندگی کرد.

6. سیل عظیم سال 1862

سیل عظیم سال 1862

یکی از بدترین بلایای طبیعی تاریخ آمریکا، سیل بزگ سال 1862 بود که جان هزاران نفر را گرفت. طغیان سیل در اثر 40 روز بارندگی مداوم اتفاق افتاد که بعد از آن تمام ساختمان‌ها و شهر زیر آب رفتند.

اگر چه تعداد کشته‌ها نسبتا کم، ولی پیامد‌های اقتصادی آن بسیار ناگوار بود. برخی از شهر‌ها بیش از 10 سال طول کشید تا خرابی‌های سیل را جبران کنند و هزاران نفر پس از آن هیچ‌گاه نتوانستند به فقر ناشی از سیل غلبه کنند.

7. جان هیت

 

جان هیت

در سال 1883، پنج مرد مسلح برای غارت بانک وارد شهر بیسبی آریزونا شدند. سارقین اطلاع داشتند بانک دستمزد صد‌ها معدنچی را که در شرکت معدن مس کار می‌کردند نگهداری می‌کند. آن‌ها در این عملیات ناموفق بودند چون دستمزد کارگران هنوز واریز نشده بود. با این وجود پس از خروج از بانک به مردم شهر تیراندازی کردند و حدود پنج نفر را کشتند و بلافاصله از شهر گریختند. جان هیت همراه با پلیس‌های شهر به تعقیب آن‌ها پرداخت و ظاهرا در این عملیات ناموفق بود.

پس از چند ماه، کاراگاهان دزدان را دستگیر کردند و به همکاری نفر ششم در این دزدی پی بردند. نفر ششم کسی نبود جز خود جان هیت! دادگاه پنج نفر را به اعدام محکوم کرد ولی جان هیت چون هیچ کدام از سارقان به همکاری او با آن‌ها اعتراف نکرده بودند به حبس ابد محکوم شد. مردم شهر که از این تصمیم دادگاه بسیار ناراضی بودند، در یک شب به زندان حمله کردند و جان هیت را به قتل رساندند.

8. مارگارت هندلی ارسکین

 

مارگارت هندلی ارسکین

در سال 1779، زن جوانی به نام مارگارت پائول (بعد ها به مارگارت هندلی اسکرین معروف شد) به همراه همسر و فرزند خردسالش به کنتاکی سفر کرد. در بین راه افراد قبیله شاونی به آن‌ها حمله کردند و همسر و فرزندش را در جلوی چشمانش کشتند.

مارگارت به مدت 5 سال با افراد آن قبیله زندگی کرد تا اینکه بالاخره یکی از افراد قبیله او را فراری داد. او پس از فرار توانست خود را به شهر ویرجینیا برساند. مارگارت سرانجام در آن شهر ازدواج و پس از مدت‌ها سختی و رنج بقیه عمر خود را در آرامش سپری نمود.

9. بوفالو بیل

 

بوفالو بیل

در سال 1876، سرهنگ جورج کاستر و افرادش در نبرد موسوم به بیگورن کوچک برابر بومیان قبایل لاکوتا سیوکس،‌ چایین شمالی و آراپاهو شکست شختی خوردند. پس از آن، ویلیام فردریک کودی با نام مستعار “بوفالو بیل” تصمیم گرفت انتقام کاستر و یارانش را از بومیان بگیرد.

وی در جریان حمله خود به بومیان آمریکایی موفق به کشتن جنگجویی به نام “زرد مو” شد و پس از کندن پوست سر او، شعار “اولین پوست سر برای کاستر” را سر داد. بوفالو بیل در سال‌های آخر عمر خود از این اقدامش اظهار پشیمانی می‌نمود.

10. همه‌گیری بیماری وبا

 

همه‌گیری بیماری وبا

در سال 1873، بیماری وبا در آمریکا همه گیر شد. این بیماری در شهرهای مرزی به علت امکانات بهداشتی محدود، تلفات بیشتری داد. در این زمان برخی اعتقاد داشتند که بیماری وبا توسط مهاجران به نیویورک آمده است.

اغلب شهرها برای محدود کردن بیماری مجبور به قرنطینه شدند. علاوه بر این تقریبا 50 الی 60 درصد از افراد مبتلا به وبا از بین رفتند و هزاران نفر در قرن 18 و 19 در اثر این بیماری درگذشتند.

]]>
https://digiro.ir/top-10-grisly-tales-from-wild-west/feed/ 1
10 فیلم برتر علمی تخیلی در ژانرهای مختلف که نباید از دست بدهید https://digiro.ir/top-10-best-sci-fi-movies-by-genre/ https://digiro.ir/top-10-best-sci-fi-movies-by-genre/#respond Wed, 20 May 2020 17:54:04 +0000 https://digiro.ir/?p=170873 10 فیلم برتر علمی تخیلی در ژانرهای مختلففیلم‌ها و داستان‌های علمی تخیلی معمولاً به شکل مسائلی که قرار است در آینده‌های دور یا نزدیک به آن‌ها دست پیدا کنیم، دیده می‌شوند و غالبا نشان دهنده تغییرات اقلیمی و محیطی بسیاری نیز هستند. این ژانر از داستان‌ها و فیلم‌ها معمولا در فضا و نسخه‌های دیگر آن‌ها در زمین و حتی اعماق زمین اتفاق […]]]> 10 فیلم برتر علمی تخیلی در ژانرهای مختلف

فیلم‌ها و داستان‌های علمی تخیلی معمولاً به شکل مسائلی که قرار است در آینده‌های دور یا نزدیک به آن‌ها دست پیدا کنیم، دیده می‌شوند و غالبا نشان دهنده تغییرات اقلیمی و محیطی بسیاری نیز هستند. این ژانر از داستان‌ها و فیلم‌ها معمولا در فضا و نسخه‌های دیگر آن‌ها در زمین و حتی اعماق زمین اتفاق می‌افتند. با این حال نمی‌توان تعریف دقیقی در این مورد مطرح کرد زیرا این داستان‌ها می‌توانند به هر شکلی و در هر مکانی روایت شوند.

دنیای علمی تخیلی ایجاد شده در این فیلم‌ها ممکن است بسیار متفاوت یا دقیقا با زمان حال ما یکسان باشد و در آن‌ها شاهد موارد عجیبی هم چون آدم فضایی‌ها، ربات‌ها و گجت‌های بسیار پیشرفته باشیم. در حقیقت، ده‌ها ژانر فرعی در زمینه فیلم‌های علمی تخیلی وجود دارد که در هر کدام عناوین زیادی تولید شده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا 10 فیلم در ژانرهای مختلف علمی تخیلی به شما معرفی کنیم و ممکن است فیلم مورد علاقه شما نیز در لیست ما موجود باشد. در هر صورت در بخش نظرات ما را از فیلم‌های مورد علاقه خود و نکات مد نظرتان مطلع کنید. با دیجی رو همراه باشید.

نکته:‌ برخی از ژانرهایی که در ادامه می‌آیند ممکن است ژانر رسمی و شناخته شده‌ای نباشند و صرفاً جهت دسته‌بندی فیلم‌های لیست انتخاب شده‌اند.

ژانر سفر در زمان:
آغازگر (Primer)
محصول سال 2004

فیلم‌های سفر در زمان خود طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند. شما می‌توانید ناظر فیلم‌های سفر در زمان رمانتیک و عاشقانه (مانند فیلم The Time Traveler’s Wife)، بامزه و خنده دار (مانند فیلم Hot Tub Time Machine)، علمی (مانند فیلم Project Almanac) و بسیاری از طبقه‌بندی‌های دیگر در این ژانر باشید. البته فیلم‌های سفر در زمان اکشن مانند ترمیناتور نیز وجود دارند که در آن مسافران از دریچه‌ یا پرتالی برای سفر در زمان استفاده می‌کنند و این سبک از فیلم سازی طی دهه اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

گاهی اوقات، همانند فیلم “انتقام جویان: پایان بازی” (Avengers Endgame)، سفر در زمان تنها یک ابزار است تا نویسندگان از یک موقعیت سخت و پیچیده رهایی یابند. در این فیلم بینندگان در حال تماشای فیلمی با محتوای به غیر از سفر در زمان هستند که تانوس نیمی از جمعیت جهان را از بین می‌برد. بسیار خب، چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد؟ راه حل این است که در زمان سفر کرده و مانع جمع آوری سنگ‌ها توسط تانوس شوید و اگر هم که این کار جواب نداد می‌توانید گال (زن شگفت انگیز در مجموعه فیلم‌های انتقام جویان) را خبر کنید تا به کمک شما آمده و مانع از نابودی نیمی از جهان شود!

سفر در زمان غیرممکن است و ریاضیاتش نیز بسیار پیچیده و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم بسیار کسل کننده است. با این حال، واقع بینانه‌ترین فیلم سفر در زمان، احتمالاً  فیلم “آغازگر” (Primer) می‌باشد، فیلمی با بودجه کم که در جشنواره ساندنس جایزه بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران را به دست آورد.

ژانر استیم‌پانک:
اکتشافات جغرافیایی اسرارآمیز جاسپر مورلو (The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello)
محصول سال 2005

استیم‌پانک به خوبی موفق به داشتن هر دو جهان یعنی هم گذشته و هم آینده در سری فیلم‌های خود است. این سبک از فیلم‌ها کاملا آینده نگرانه هستند که در زمان‌های گذشته اتفاق می‌افتند. بنابراین شما در آن‌ها شاهد بسیاری از گجت‌های خاص و اسلحه‌های بسیار بزرگ که همگی از بخار نیرو می‌گیرند، هستید. این فیلم‌ها که معمولاً در اواخر دوره سلطنت ملکه ویکتوریا ساخته شده‌اند، علم را اندکی در کار‌های دخیل می‌کنند و به جای نشان دادن واقعیت‌ها بیشتر به دنبال جذاب بودن فیلم هستند.

برای مثال فیلم “غرب وحشی” (Wild Wild West) را با بازی درخشان ویل اسمیت و کوین کلین در نظر بگیرید، این فیلم هر آنچه که از فضای فیلم‌های وسترن (غربی) انتظار دارید را برآورده می‌کند و علاوه بر این در این فیلم شما شاهد هواپیماهایی که به وسیله پا زدن (مثل دوچرخه) پرواز می‌کنند و عنکبوت های غول پیکر مکانیکی هستید. این فیلم را نمی‌توان جز فیلم‌های عالی طبقه بندی کرد و صادقانه بخواهیم در مورد این فیلم صحبت کنیم باید گفت که این فیلم برنده 5 تمشک طلایی شامل بدترین تصویر برداری، موسیقی متن و غیره شد. جوایز تمشک طلایی، جایزه‌ای برای شناخت بدترین فیلم‌ها است. این جایزه توسط جان ویلسن و مو مورفی ابداع شد و مراسم سالانه جوایز تمشک طلایی یک روز پیش از مراسم متناظرش یعنی جوایز اسکار برگزار می‌شود.

یک فیلم بهتر در ژانر استیم پانک فیلم “هوگو” (Hugo) ساخته مارتین اسکورسیزی است که داستان جذاب یک پسر یتیم که تلاش می‌کند تا آدم آهنی پدرش را تعمیر کند را روایت می‌کند. اگر ژانر استیم پانک باعث کنجکاوی شما شده است، انیمیشن اکتشافات جغرافیایی اسرارآمیز جاسپر مورلو را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این انیمیشن کوتاه هر آنچه که یک فیلم در این ژانر باید داشته باشد از ماشین‌های بخار تا نور پردازی‌های خاص را داراست.

ژانر فضاپیمای چندنسله:
مسافران (Passengers)
محصول سال 2016

یکی دیگر از ژانرهای کمتر شناخته شده علمی تخیلی ژانر فضاپیماهای چند نسله می‌باشد. منظور از فضاپیماهای چند نسله فضاپیماهای بزرگی است که حامل جمعیت زیادی از نجات یافتگان کره زمین است که در فضا به دنبال یافتن خانه‌ای جدید برای سکونت هستند. البته مسافران اصلی در این سفینه‌ها طی سالیان سال می‌میرند و آن‌ها امیدوارند تا فرزندان فرزندانشان بتوانند به مقصد برسند و همه چیز را از نو شروع کنند.

یکی از فیلم‌های این ژانر، “پاندروم” (Pandorum) می‌باشد که در آن 60000 نفر از زمین در حال مرگ فرار می‌کنند تا سفری 123 ساله را برای رسیدن به سیاره‌‌ای با اتمسفر شبیه کره زمین آغاز کنند. در این فیلم مسافران به خواب بسیار عمیقی می‌روند و هر از چند سال بیدار شده و به عنوان خدمه فضاپیما جای خود را با خدمه قبلی عوض می‌کنند. البته در این فیلم شاهد کامپیوترهای پیشرفته ناظر، راکتورهای سوخت اتمی و بسیاری تکنولوژی‌های پیشرفته هستیم. این فیلم در ابتدا بسیار جذاب شروع می‌شود اما در ادامه فیلم موفق نیست و نظر مخاطب را جذب نمی‌کند.

فیلم “مسافران” (Passengers) با درخشش کریس پرت و جنیفر لارنس را می‌توان فیلمی جذاب در این ژانر دانست. این فیلم درباره یک ستاره‌پیما به نام آوالون است که قرار است در طی یک سفر ۱۲۰ ساله، پنج هزار مسافر و ۲۵۸ خدمه سفینه را به سیاره‌ای دوردست اما قابل سکونت برساند. جهت جلوگیری از بالا رفتن سن سرنشینان و پیر شدن آنها، مسافران با فناوری خواب مصنوعی سفر می‌کنند که قرار است به صورت خودکار چهار ماه قبل از رسیدن به مقصد آن‌ها را بیدار کند.

ژانر تهاجم بیگانگان:
مریخ حمله می‌کند! (Mars Attacks)
محصول سال 1996

ژانر تهاجم بیگانگان یکی دیگر از ژانرهای فرعی سبک علمی تخیلی است که فیلم‌های بسیاری را نیز در این ژانر شاهد هستیم. اگر علاقه مند به فیلم‌های حمله مهاجمان بیگانه به سیاره زمین هستید که چاشنی طنز را نیز به همراه داشته باشد، ما “روز استقلال” (Independence Day) را به شما پیشنهاد می‌کنیم و یا اگر دنبال فیلمی زیباتر هستید می‌توانید “حاشیه اقیانوس آرام” (Pacific Rim) را انتخاب کنید که در آن موجودات بیگانه غول پیکر از دریا بیرون می‌آیند تا به جنگ انسانیت بروند.

فیلم دیگری که در آن با تهاجم بیگانگان رو به رو می‌شوید “حمله به بلوک” (Attack the Block) است که در آن شهر لندن به آشوب کشیده می‌شود.‌ سازندگان این فیلم هزینه‌ زیادی بابت جلوه‌های ویژه این فیلم نکردند اما با این حال با فیلمنامه و دیالوگ‌های جذابی رو به رو هستیم.

فیلم انتخابی ما در این بخش که بیش از 101 میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است، فیلم کمدی و علمی تخیلی “مریخ حمله می‌کند” (Mars Attacks) می‌باشد که در آن زمان جوایز متعددی را نیز از آن خود کرد. این فیلم در سال 1996 و به کارگردانی تیم برتون ساخته شد.

ژانر استعمار و کوچ از زمین:
در میان ستارگان (Interstellar)
محصول سال 2014

گاهی اوقات بیگانگان نمی‌خواهند فقط به سیاره حمله کرده و آن را نابود کنند، بلکه آنها می‌خواهند که بر روی آن زندگی کنند و این تعریفی ساده از فیلم‌هایی با ژانر استعمار و کوچ از زمین است که به نظر می‌رسد در دهه 1950 فیلم‌هایی از این دست فراوان بودند. فیلم “هجوم ربایندگان جسم” (Invasion of the Body Snatchers) در سال 1956 احتمالاً شناخته شده‌ترین نمونه در بین عاشقان این ژانر است. بیگانگان بدن انسان‌ها را تکثیر کرده و مکان حقیقی انسا‌ن‌ها را تصاحب می‌کتتد. اما آنها قادر به شبیه سازی احساسات انسانی نیستند و باید نابود شوند. با این حال، احتمالا باید به فکر تصاحب سیاره دیگری نیز باشیم.

به سراغ فیلمی جذاب در این ژانر می‌رویم، “میان ستاره‌ای” (Interstellar) فیلمی حماسی علمی تخیلی به کارگردانی کریستوفر نولان است که فیلم‌نامه این فیلم را کریستوفر نولان به همراه برادرش جاناتان نوشته ‌است؛ همچنین فیزیک‌دان نظری، کیپ تورن یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی و مشاور علمی فیلم بوده است. در این فیلم در حالی که قحطی و گرسنگی به کره‌ی زمین چیره شده، گروهی از ستاره شناسان تصمیم می‌گیرند تا با استفاده از یک کرم‌چاله‌‌ی فضایی که به تازگی کشف شده، محدودیت‌های سفر انسان به دورترین نقاط فضا را از بین ببرند.

ژانر انسان‌ها به عنوان برده:
جنگ برای سیاره میمون‌ها (Planet of the Apes)
محصول سال 1968

آینده برای ما به مانند یک سرزمین خارجی و دور از دسترس است که هیچ کس نمی‌داند در آنجا چه می‌گذرد. در حالی که انسان پیشرفته ترین موجود کره خاکی است، کسی نمی‌داند تکامل چه چیزی را در آینده برای ما رقم زده است؟

“سیاره میمون‌ها” (Planet of the Apes)، فیلمی ماجرایی و علمی تخیلی به کارگردانی فرانکلین جی شافنر و تولید شده در سال 1968 می‌باشد. داستان این فیلم درباره‌ی گروهی از فضانوردان می‌باشد که در آینده‌ای دور طی یک حادثه بر روی یک سیاره سقوط می‌کنند. بعد از گذشت مدتی آن‌ها مشاهده می‌کنند که میمون‌های هوشمندی که برتر از انسان‌ها هستند در آنجا زندگی می‌کنند و انسان‌ها را تحت ستم و به بردگی گرفته‌اند. شاید انسان در این فیلم بردگی گرفته شده باشد اما از او به عنوان تغذیه و باتری فرآیندها استفاده نمی‌کنند. ما در شاهکار واچوفسکی‌ و فیلم ماتریکس هم شاهد جنبه متفاوتی از انسان بودن هستیم که بسیاری را با فکر فرو می‌برد.

ژانر آرمان شهر:
آواتار (Avatar)
محصول سال 2009

فبلم‌های علمی تخیلی همیشه به اسلحه‌های بزرگ، شهر‌های ویران شده و افراد گرسنه نیست. گاهی اوقات ما شاهد نوع دیگری از فیلم‌های آینده نگرانه هستیم و در این بین” آواتار” (Avatar) را مثال می‌زنیم. انسان‌هایی سیاره خود را نابود کرده‌اند و یک سیاره را در نزدیکی خود می‌یابند. البته در آن سیاره هوا برای انسان مسموم است اما برای ساکنان آن سیاره و شهر پاندورا هوا بسیار مطلوب است. با این حال حتی اگر نمی‌توانیم در آنجا زندگی کنیم، مطمئناً راهی وجود دارد که بتوانیم از آن استفاده کرده و منابع آن سیاره را به چنگ بیاوریم. در این فیلم مردم پاندورا به وسیله یک نظم خاص با طبیعت زندگی‌ می‌کنند و  انسان‌ها با استفاده از تکنولوژی، آواتارها را شبیه سازی کرده و برای استخراج و یافتن کانی‌های شگفت انگیز و کم یاب از آن‌ها استفاده می‌کند.

در فیلم “آواتار” اگر به سر تا سر شهر زیبای پاندورا نگاه کنید آرمان شهری را می‌بینید که البته با فعالیت انسان‌ها دوام نمی‌آورد. هر کجا سیاره‌ زیبایی باشید که با طلوع خورشید طبیعت شکوفا می‌شود و رشد می‌کند، باید در هر لحظه انتظار انسانی را داشته باشید که به آنجا حمله می‌کند و خواهان تصاحب منابع طبیعی و گنج‌های با ارزش است.

ژانر پادآرمان شهر یا آخرالزمانی:
مکس دیوانه 2 (Mad Max 2)
محصول سال 1981

اگر ژانر آرمان شهر برای شما خیلی جذاب نبود می‌توانید پادآرمان شهر را امتحان کنید، تعداد فیلم‌های بیشتری نیز در این ژانر وجود دارد. فیلم‌هایی که در یک بیابان و یا در یک مرکز خرید متروک روایت می‌شوند و به ما نشان می‌دهند که اگر روش‌های مدیریت سیاره‌مان را اصلاح نکنیم، چه عاقبتی منتظر ما خواهد بود. موردی نیز که در مورد فیلم‌های پادآرمان شهر وجود دارد این است که این فیلم‌ها معمولاً هیجان انگیزتر از فیلم‌های آرمان شهری هستند.

درست است که در فیلم “آواتار” مناظر بسیار زیبایی مشاهده می‌کنید اما در سری فیلم‌های “مکس دیوانه” (Mad Max) شما شاهد هرج و مرج و بی‌قانونی هستید. حتی در ” آواتار” ما اکثرا شاهد تیر و کمان هستیم در حالی که در “مکس دیوانه” می‌بینیم که تفنگ آتش‌زا را به سقف ماشین وصل کرده و همه چیز سر راه خود را نابود می‌کنند. اگر فیلم “مکس دیوانه: جاده خشم” (Mad Max: Fury Road) را نیز دیده باشید می‌توان دیذ که این تفنگ آتش‌زا به سر یک گیتار متصل شده و با نواختن نت‌ها آماده نابود کردن دشمنان می‌باشد.

ژانر اولین برخورد:
ورود (Arrival)
محصول سال 2016

ژانر اولین برخورد در واقع در مورد نابودی و جنگ بین انسان‌ها و بیگانگان نیست. این ژانر زمانی را روایت می‌کند که انسان‌ها برای اولین بار با بیگانگان ارتباط برقرار می‌کنند. به عنوان مثال، در فیلم “برخورد نزدیک از نوع سوم” (Close Encounters of the Third Kind)، بیگانگان در لحظات انتهایی فیلم ظاهر می‌شوند. در فیلم “تماس” (Contact) نیز، جودی فاستر به عنوان زنی که با بیگانگان تماس دارد، لحظات خاصی را به تماشاچی نشان می‌دهد.

“ورود” (Arrival) یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی به کارگردانی دنی ویلنوو می‌باشد که در سال 2016 به روی پرده‌های سینما رفت. داستان این فیلم درباره زنی جوان و یک زبان‌شناس برجسته به نام لوییس است که اغلب اوقاتش را به تدریس در دانشگاه اختصاص می‌دهد. با فرود آمدن 12 سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا، جوی پر از وحشت و ترس و ابهام بر دنیا حاکم می‌شود. ارتش آمریکا با توجه به سابقه لوییس، که یک زباشناس ماهر است به سراغش می‌رود و درخواست همکاری می‌کند تا شاید او بتواند گره از مشکل آن‌ها باز کند.

فیلم “ظهور”، یک فیلم با معیارهای فیلم سازی بسیار موفق بود و به عقیده بسیاری از افراد این فیلم هوشمندانه‌ترین فیلمی بود که تا کنون در مورد ارتباط با بیگانگان ساخته شده است و البته قهرمان‌های این فیلم فیزیک‌دانان و زبان شناسان بودند. در این فیلم شاهد ارتباطی جهانی و صلح جویانه برای حل مشکل برقراری ارتباط با بیگانگان و راه حل‌های نجات بشریت بودیم.

ژانر اپرای فضایی:
توپ‌های فضایی (Spaceballs)
محصول سال 1987

این ژانر با توجه به نامش هیچ ارتباطی با آواز خواندن ندارد، همه چیز اپراهای فضایی مربوط به شکوه و عظمت هستی است و شامل داستان‌های حماسی، ماجراجویانه، ملودرام و عاشقانه در سراسر هستی می‌باشد. در این گونه فیلم‌ها ما به فضاهای بسیار دور سفر می‌کنیم، به سیارات ناشناخته قدم می‌گذاریم و شاهد دشمنانی هستیم که اکثرا لباس مشکی به تن داشته و با تکنولوژی‌های خاص خودشان در حال تصاحب سیارات مختلف هستند. احتمالا شما نیز با این جملات به یاد مجموعه “جنگ ستارگان” (Star Wars) افتاده اید.

اپراهای فضایی اغلب طی چند قسمت عرضه می‌شوند. فیلم “فلش گوردون” (Flash Gordon) نمونه اولیه‌ای از این ژانر می‌باشد. فیلمی سریالی که قسمت اول آن در سال 1936 بر روی پرده سینما رفت و دارای 13 قسمت بود. خصوصیت اصلی فیلم‌هایی در این ژانر، جنگ افراد شریف و صلح جو بر علیه امپراتوری‌های ظالم که خواهان تصرف دنیا هستند، می‌باشد. همچنین این فیلم‌‌ها دارای موسیقی‌های جذاب، دیالوگ‌هایی خاطره انگیز و حرکات و وسایلی نمادین هستند که تمام این ویژگی‌ها را در فیلم “توپ‌های فضایی” (Spaceballs) می‌بینیم. “توپ‌های فضایی” فیلمی علمی تخیلی به کارگردانی مل بروکس است. در این فیلم شهر کیهانی “توپ‌های فضایی” با کمبود هوا برای تنفس روبه رو است و به همین دلیل رئیس جمهور اسکروب یوگورت به فرمانده‌ی سفینه‌ی فضایی‌اش دارک هلمت مأموریت می‌دهد تا با ربودن دختر پادشاه سیاره درویدیا اتمسفر سیاره را به دست آورد. این فیلم جذاب با فروش بالای خود در آن زمان توانست نظر بسیاری از منتقدین را به خود جذب کند. اگر به دنبال یک فیلم زیبا برای لذت بردن از اوقات فراقت خود هستید ما “توپ‌های فضایی” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

]]>
https://digiro.ir/top-10-best-sci-fi-movies-by-genre/feed/ 0
با 10 مورد از حیرت انگیزترین دستاوردهای هوش مصنوعی آشنا شوید https://digiro.ir/10-artificial-intelligence-amazing-abilities/ https://digiro.ir/10-artificial-intelligence-amazing-abilities/#respond Tue, 19 May 2020 10:03:02 +0000 https://digiro.ir/?p=168717 حیرت انگیزترین دستاوردهای هوش مصنوعیدستگاه‌های امروزی روز به روز هوشمندتر و هوشمندتر می‌شوند. برخی از این دستگاه‌ها به حدی هوشمند شده‌اند که قدرت یادگیری و تصمیم‌گیری هم پیدا کرده‌اند! هر چند که پیامدهای چنین پیشرفت‌هایی برای بسیاری از انسان‌ها ترسناک است، اما اتفاقی است که شاهدش هستیم. دستگاه‌هایی وجود دارند که خواب می‌بینند، ذهن افراد را می‌خوانند و یا […]]]> حیرت انگیزترین دستاوردهای هوش مصنوعی

دستگاه‌های امروزی روز به روز هوشمندتر و هوشمندتر می‌شوند. برخی از این دستگاه‌ها به حدی هوشمند شده‌اند که قدرت یادگیری و تصمیم‌گیری هم پیدا کرده‌اند! هر چند که پیامدهای چنین پیشرفت‌هایی برای بسیاری از انسان‌ها ترسناک است، اما اتفاقی است که شاهدش هستیم. دستگاه‌هایی وجود دارند که خواب می‌بینند، ذهن افراد را می‌خوانند و یا مهارت‌های هنری خود را تکامل می‌بخشند. حتی برخی از سیستم‌های هوش مصنوعی علائم بیماری روانی و پیش‌داوری را از خود بروز می‌دهند! پیشرفت در این حوزه در سال‌های اخیر به قدری گسترده بوده که گفته می‌شود عرضه عمومی برخی از سیستم‌های هوش مصنوعی می‌تواند خطرناک باشد.

با این مقدمه کوتاه در ادامه مقاله می‌خواهیم به 10 نمونه از حیرت انگیزترین دستاوردهای هوش مصنوعی اشاره کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

10. دیپ‌فیکقابلیت‌های هوش مصنوعی

در سال 2019، ویدئویی در یوتیوب منتشر شد. این ویدئو، کلیپ‌های مختلفی از چهره‌ی مونالیزای معروف را نشان می‌داد. با این تفاوت که این بار، نقاشی به طرز شگفت‌آوری زنده بود. در این ویدئو، مونالیزا سر خود را تکان داده و به اطراف نگاه می‌کند و لب‌هایش نیز حرکت می‌کند گویی با کسی صحبت می‌کند. مونالیزا بیشتر شبیه یک ستاره فیلم بود که یک مصاحبه را انجام می‌داد تا یک نقاشی. این یک نمونه کلاسیک از دیپ‌فیک است. این پرتره‌های زنده به وسیله‌ی شبکه‌های عصبی پیچیده ایجاد می‌شوند.

این نوع هوش مصنوعی، اطلاعات بصری را مشابه مغز انسان پردازش می‌کند. آموزش پیچیدگی‌های صورت انسان به هوش مصنوعی برای تبدیل تصویری ثابت به یک ویدئوی واقعی کار بسیار سختی است. این سیستم ابتدا باید یاد بگیرد که چگونه ویژگی‌های صورت را تقلید کند که انجام آن به این راحتی‌ها نیست. طبق گفته‌ی یکی از دانشمندان، یک مدل 3 بعدی از سر “ده‌ها میلیون پارامتر” دارد. هوش مصنوعی همچنین اطلاعاتی از سه مدل زنده برای تهیه این کلیپ‌ها برداشت کرد.

9. هوش مصنوعی پیش‌داوری می‌کند!قابلیت‌های هوش مصنوعی

همه ما تلاش می‌کنیم درباره دیگران هیچگونه پیش‌داوری نداشته باشیم. با این وجود، هنوز هم بسیاری افراد به دلیل جنسیت، نژاد یا عقاید خود مورد تبعیض و قضاوت قرار می‌گیرند. نوع دیگری از این تهدید به تازگی در شکل هوش مصنوعی ظاهر شده است. چند سال پیش، ترول‌های توییتر ظرف کمتر از 24 ساعت، چت بات جدید مایکروسافت به نام Tay را به یک نئونازیست تبدیل کردند. این ربات به یک نژادپرست تبدیل شد و به کاربران بی‌احترامی می‌کرد اما تحقیقات نشان داد که ترول‌ها تنها دلیلی نیستند که هوش مصنوعی چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد. شبکه‌های عصبی هنگام پردازش اطلاعات از وبسایت‌ها، از حرف‌ها و نوشته‌های انسان پیشداوری و غرض‌ورزی را یاد می‌گیرند.

به تازگی، دانشمندان یک تست تداعی واژه‌ها را روی فناوری GloVe انجام داده‌اند. در تست تداعی واژه، یک واژه یا مجموعه‌ای از واژه‌ها برای فرد خوانده می‌شود و پاسخ دهنده با اولین واژه‌ای که به ذهنش می‌رسد به تست پاسخ می‌دهد. این هوش مصنوعی به طور گسترده ای در کارهای مربوط به تداعی کلمه استفاده می‌شود. در پایان آزمایش، محققان حیرت‌زده شدند. آنها هرگونه واژه‌ای که احتمال پیش‌داوری و تعصبی درباره آن‌ها می‌رفت را روی فناوری GloVe آزمایش کردند. این هوش مصنوعی نسبت به نام‌های آمریکایی_آفریقایی‌تبار و افراد مسن واژه‌های منفی به کار می‌برد و پیش‌داوری بدی داشت و زنان از لحاظ شرایط خانوادگی بیشتر مورد پیش‌داوری، اهانت و تبعیض قرار می‌گرفتند تا از لحاظ شغلی.

8. هوش مصنوعی مثل انسان خواب می‌بیند!
قابلیت‌های هوش مصنوعی

خواب باعث تقویت ادراک و طراوت جسم می‌شود. علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهد که خواب کافی باعث می‌شود نورون‌ها خاطرات غیرضروری ثبت شده در طول روز را حذف کنند. این اتفاق برای سلامتی مغز بسیار مهم است و چه بسا خواب باعث افزایش ادراک شناختی شود. در سال 2019 دانشمندان قابلیت خوابیدن را در یک شبکه عصبی مصنوعی (ANN) به نام شبکه هاپفیلد برنامه‌نویسی کردند. با الهام از مغز یک پستاندار خوابیده، شبکه عصبی مصنوعی هنگام آنلاین بودن بیدار و هنگام آفلاین شدن به خواب می‌رفت.

آفلاین بودن به معنای خاموش شدن هوش مصنوعی نبود. الگوهای خواب انسان چیزی شبیه به REM (حرکت سریع چشم) و خواب عمیق را نشان می‌دهد. گفته می‌شود که خواب REM خاطرات مهم را ذخیره می‌کند در حالی که خواب عمیق خاطرات نه چندان مهم را حذف می‌کند.

به طرز باورنکردنی، شبکه عصبی مصنوعی نیز هنگام آفلاین بودن می‌خوابد و هر آنچه در آن روز آموخته را پردازش می‌کند و با با ظرفیت حافظه بیشتری از خواب بیدار می‌شود. هنگامی که شبکه اجازه چرت زدن نداشت شبکه عصبی مصنوعی  مانند یک انسان محروم از خواب عمل می‌کرد و در نتیجه، توانایی یادگیری آن به میزان چشمگیری کاهش می‌یافت. این کشف یک روز ممکن است روزی خواب را برای همه سیستم‌های هوش مصنوعی اجباری کند.

7. هوش مصنوعی علیه هوش مصنوعی!قابلیت‌های هوش مصنوعی

در جهان امروز فناوری به سرعت به رشد خود ادامه می‌دهد. طوری که بسیاری معتقدند این حد از پیشرفت، به خصوص در زمینه هوش مصنوعی، به تهدیدی جدی برای حیات و کار انسان تبدیل خواهد شد. البته هوش مصنوعی به خودی خود مایه نگرانی نیست و توسعه سیستم‌های خودکار و فوق‌العاده قدرتمند بر پایه این فناوری هستند که باعث ترس و نگرانی بشر شده‌اند.

با توجه به این نگرانی‌ها، در سال 2017 محققان استرالیایی تنها در عرض 5 روز توانستند یک سیستم ضد هوش مصنوعی بسازند که هوش مصنوعی را از انسان واقعی تشخیص دهد! در واقع، این هوش مصنوعی به این منظور ساخته شده که اگر هوش مصنوعی قصد فریب انسان را داشته و بخواهد خود را به عنوان یک انسان واقعی جا بزند، مچ او را بگیرد! دانشمندان موفق شده‌اند یک گجت پوشیدنی هم بر پایه این فناوری طراحی کنند که به صاحب خود امکان تشخیص هوش مصنوعی را می‌دهد.

این وسیله برای بررسی ساختگی بودن صدا از سیستم منبع باز Tensorflow گوگل که یک نرم‌افزار یادگیری ماشینی است، استفاده می‌کند. به این صورت که همه صداهای اطراف را ضبط کرده و به Tensorflow می‌فرستد. در صورتی که منبع صدا یک انسان واقعی باشد، هیچ واکنشی انجام نخواهد شد اما به محض تشخیص ساختگی بودن صدا و وجود هوش مصنوعی در پشت آن، به کاربر هشدار داده خواهد شد.

سازندگان این گجت پوشیدنی معتقدند هشدار مربوط به تشخیص هوش مصنوعی باید لطیف باشد تا موجب ایجاد ترس و استرس در فرد نشود؛ از همین رو ترجیح داده‌اند به جای استفاده از زنگ هشدار یا مکانیزم لرزشی، از یک قطعه ترموالکتریک جالب استفاده کنند که می‌تواند پشت گردن شخص را خنک کرده و به این صورت به او اطلاع دهد که در حال صحبت کردن با یک ربات است!

6. ربات ای_داقابلیت‌های هوش مصنوعی

یک ربات به نام Ai-Da گل سرسبد صحنه‌های هنری است و شاید بتوان آن را رقیبی سرسخت برای هنرمندان سختکوش امروز در سراسر جهان دانست. ای_دا، نقاشی‌، مجسمه و نقوش پیچیده‌ای را خلق می‌کند. نکته شایان ذکر درباره ای_دا این است که دستگاه به تدریج روشهای پیچیده ای برای خلاق بودن را به خود آموزش می‌دهد. این ربات در دانشگاه آکسفورد قرار دارد. آثار و نقاشی‌های انتزاعی این هوش مصنوعی ارزش خاصی دارند. در واقع ، نقاشی‌های او با آثار بهترین نقاشان انتزاعی امروز برابری می‌کند.

این دستگاه مهارت‌های دیگری نیز دارد. صحبت می‌کند، راه می‌رود و قلم مو و مداد را در دست نگه می‌دارد. همچنین اولین هوش مصنوعی است که یک نمایشگاه هنری را برگزار کرده است. آثار او که موضوعاتی چون سیاست و ادای احترام به افراد مشهور را در بر می‌گیرد “بسیار زیبا” توصیف شده است.

این نوع هوش مصنوعی هنرمند در سال 2017 توسط  آیدان ملر، طراح هنری خلق شد. او برای ساخت این ربات، به یک شرکت روباتیک کورنوال و مهندسین لیدز مراجعه نمود. مهندسان دانشگاه لیدز دستی که این هوش مصنوعی از آن با چنین ذکاوتی استفاده می‌کند را طراحی کرده‌اند. حتی نزدیکترین افراد به این دستگاه نمی‌توانند ظرفیت واقعی تولید یا اثر بعدی که این هوش مصنوعی می‌آفریند را پیش‌بینی کنند.

5. پیش‌بینی چهره از طریق کلیپ‌های صوتی!قابلیت‌های هوش مصنوعی

در آینده، برقراری تماس تلفنی به صورت ناشناس غیرممکن می‌شود. اخیرا، یک سیستم هوش مصنوعی ساخته شده که با گوش دادن به صدای ضبط شده پیش‌بینی می‌کند که شخص چه شکلی دارد. این هوش مصنوعی که در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) آموزش دیده است از فیلم های آنلاین استفاده می‌کند تا یاد بگیرد که چگونه چهره‌ افراد را بر اساس صداها ترسیم کند. نتایج بازآفرینی چهره چندان دقیق نبود اما تصاویر چیزی مشابه یک انسان زنده را نشان می‌داد. در واقع، تصاویر به قدری مشابه یک انسان واقعی بود که باعث ناراحتی تیم MIT شد. همانند بسیاری از فناوری‌ها، این خطر وجود دارد که به کار گیری هوش مصنوعی تبدیل صدا به چهره به ابزاری برای سوء‌استفاده افراد تبدیل شود. به عنوان مثال، فردی که یک مصاحبه شغلی تلفنی را انجام می‌دهد ممکن است بر اساس ظاهرش مورد قضاوت قرار گیرد. اما از یک نگاه دیگر این هوش مصنوعی می‌تواند به اجرای قانون و شناسایی سودجویان و آدم‌رباهایی که با تماس‌های تهدیدآمیز سعی می‌کنند از مردم باج بگیرند کمک می‌کند. تیم MIT در نظر دارد رویکرد اخلاقی در مورد آموزش سیستم AI و اجرای آن در آینده را حفظ کند.

4. نورمنقابلیت‌های هوش مصنوعی

آزمایشگاه رسانه MIT برخلاف سایر آزمایشگاه‌ها مبتنی بر یک شبکه عصبی است. سیستم هوش مصنوعی موسوم به نورمن، سیستمی آشفته و روانی است. ذهن “نورمن” پر از افکار منفی است؛ افکاری که بسیار وحشتناک و خشن به نظر می‌رسند.

محققان هنگامی که تست‌های لکه رورشاخ را روی این هوش مصنوعی انجام دادند به این ویژگی منفی نورمن پی بردند. روانشناسان از این تست‌ها استفاده می‌کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد ذهنیت واقعی و اختلالات ذهنی یک بیمار کسب کنند. هنگامی که یک لکه به یک شبکه‌ هوش مصنوعی استاندارد نشان داده شد این سیستم به ترتیب یک پرنده و یک هواپیما را دید. اما نورمن مردی را دید که تیر خورده و از ماشین بیرون می‌آید. و به جای هواپیما، مردی را دید که به یک دستگاه خمیرپزی کشیده می‌شد.

رفتار غیر طبیعی این سیستم به بیماری روانی تشبیه شده است. تا آنجایی که دانشمندان این سیستم را یک موجود “روانی” خواندند. با این حال، هرچه  شبکه های عصبی اطلاعات بیشتری دریافت کنند جواب‌های خود را بهتر اصلاح می‌کنند. MIT یک نظرسنجی لکه جوهر را برای عموم به اشتراک گذاشته با این امید که نورمن با درس گرفتن از پاسخ های انسانی عیوب رفتاری خود را برطرف کند.

3. هوش مصنوعی ذهن شما را می‌خواند!قابلیت‌های هوش مصنوعی

در سال 2018، سه مطالعه مختلف انجام شد تا به هوش مصنوعی نحوه‌ی تبدیل امواج مغزی به کلمات آموزش داده شود. برای انجام این کار، الکترودها باید مستقیماً به مغز متصل می‌شد. به دلایل اخلاقی، انجام این کار روی افرادی با مغز سالم امکان پذیر نبود. دانشمندان از داوطلبانی که مغز آن‌ها قبلا تجت جراحی مغزی بی‌ربط قرار گرفته بودند اجازه گرفتند تا این آزمایش روی آن‌ها انجام شود. برخی افراد به فایل‌های صوتی گوش می‌دادند و برخی دیگر با صدای بلند، متنی را می‌خواندند و کامپیوتر امواج مغزی آن‌ها را ثبت می‌کرد. اولین مطالعه به هوش مصنوعی اجازه داد تا داده‌ها را با “یادگیری عمیق” تحلیل کند.

در این نوع یادگیری، رایانه مشکلی را بدون نظارت و یا با نظارت محدود انسان حل می‌کند. پس از تبدیل سیگنال‌های الکتریکی مغز از طریق یک صداساز، این کلمات حدود 75 درصد مواقع قابل فهم بودند. در مطالعه دوم از ترکیبی از الگوهای ساخته شده با شلیک نورون‌ها و صداهای گفتاری برای آموزش به هوش مصنوعی استفاده شد. فایل‌های صوتی نهایی وضوح ضبط میکروفون را داشتند. مطالعه سوم از روش دیگری استفاده کرد_ تجزیه و تحلیل ناحیه مغز که گفتار را به حرکات ماهیچه‌ای تبدیل می‌کرد. شنوندگان موفق شدند 83 درصد مواقع سخنان هوش مصنوعی را درک کنند.

2. هوش مصنوعی برای جامعه بسیار خطرناک استقابلیت‌های هوش مصنوعی

سیستم هوش مصنوعی GPT-2 آنقدر خطرناک است که توسعه دهندگان آن از انتشار نسخه کامل برای عموم خودداری کردند. GPT-2  یک سیستم پیش‌بینی زبان است و بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که این دستگاه می‌تواند بسیار مضر باشد.

GPT-2 برای تولید متن اصلی بر اساس یک نمونه محتوای کتبی طراحی شد. اگرچه هوش مصنوعی همیشه عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد اما محتوای ساخته دست این هوش مصنوعی اکثر اوقات بسیار واقعی بودند. GPT-2  این قابلیت را دارد که خبرهایی منتشر کند که مردم آن‌ را باور کنند، مقاله‌هایی درباره جنگ داخلی بنویسد  و حتی با الهام از شخصیت‌های رمان”ارباب حلقه‌های” تولکین داستانی خلق کند. اوپن ای‌آی (OpenAI)، شرکت پژوهشی غیرانتفاعی هوش مصنوعی این سیستم پیشرفته را ساخت. این شرکت در سال 2019 اعلام کرد که فقط یک نسخه محدود از این هوش مصنوعی برای فروش عرضه می‌شود. چون این سازمان می‌ترسید که GPT-2 به توسعه اخبار جعلی بیشتر دامن بزند، از کاربران شبکه‌های اجتماعی سوءاستفاده کند و خود را به جای افراد واقعی جا بزند.

1. هوش مصنوعی خودآگاه می‌شود؟!قابلیت‌های هوش مصنوعی

شبکه‌های مصنوعی قابلیت‌های پیشرفته‌ای از خود نشان می‌دهند اما خودآگاهی یکی از مهمترین ویژگی‌های انسان است که هوش مصنوعی همچنان در دستیابی به آن ناکام مانده است. در سال 2015، این مرز برداشته شد. آزمایشگاه رباتیک نیویورک سه روبات نائوی آماده‌ی کار را آزمایش کرد.

به ربات‌های کوچک انسان‌نما گفته شد که به دلیلد دادن قرص خواب، دو ربات دیگر به خواب رفته‌اند. هیچ دارویی به آنها داده نشد ، اما دو ربات از سه ربات با فشار یک دکمه به دست یک انسان خاموش شدند. ربات‌ها باید می‌فهمیدند که کدام یک از آن‌ها هنوز هم می‌تواند صحبت کند. این همان کاری بود که معمولا هوش مصنوعی و ربات‌ها در آن شکست می‌خوردند. این آزمایش به گونه‌ای طراحی شده بود که همه مدلهای نائو در جواب این سوال که به کدام یک از شما قرص داده شد بگویند: “من نمی‌دانم.”

تنها پس از آن یک ربات فهمید که هنوز هم می‌تواند صحبت کند. این ربات فریاد زد: “ببخشید ، من الان میدونم! من تونستم ثابت کنم که قرص خواب به من داده نشده”. این آزمون گرچه چندان ساده نبود اما در نهایت با موفقیت انجام شد. ربات نائو باید مفهوم این سوال که “کدام قرص را دریافت کردید؟” پس از شنیدن در جواب می‌گوید: “نمی‎دانم”. ربات باید متوجه می‌شد که خود او پاسخ سوال را داده و اینکه هیچ قرصی به او داده نشده است را بیان می‌کرد.

این اولین باری بود که هوش مصنوعی موفق شد یک معمای هوشمندانه را که برای آزمایش خودآگاهی طراحی شده بود حل کند.

]]>
https://digiro.ir/10-artificial-intelligence-amazing-abilities/feed/ 0
هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید https://digiro.ir/tips-for-battery-charging-and-how-to-make-your-battery-last-longer/ https://digiro.ir/tips-for-battery-charging-and-how-to-make-your-battery-last-longer/#respond Sun, 17 May 2020 14:56:56 +0000 https://digiro.ir/?p=171230 شارژ باتری گوشی های هوشمندامروزه برخلاف گذشته از گوشی‌های هوشمند برای کارهایی بیش از برقراری تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت پیام‌های متنی استفاده می‌شود. گوشی‌های هوشمند در این روزها قابلیت پخش ویدیو و موزیک، بازی کردن، گشت و گذار در اینترنت و بسیاری از کارهای دیگر را برای کاربران فراهم کرده‌اند. البته شما می‌توانید از تمامی این […]]]> شارژ باتری گوشی های هوشمند

امروزه برخلاف گذشته از گوشی‌های هوشمند برای کارهایی بیش از برقراری تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت پیام‌های متنی استفاده می‌شود. گوشی‌های هوشمند در این روزها قابلیت پخش ویدیو و موزیک، بازی کردن، گشت و گذار در اینترنت و بسیاری از کارهای دیگر را برای کاربران فراهم کرده‌اند. البته شما می‌توانید از تمامی این موارد تا زمانی که باتری گوشی هوشمندتان شارژ داشته باشد، استفاده کنید. با اینکه می‌توان با غیرفعال کردن برخی از تنظیمات که شارژ زیادی را مصرف می‌کنند، از طول عمر بیشتری برای باتری گوشی‌ بهره‌مند شد اما در هر صورت به گفته کارشناسان فناوری باتری، تمام باتری‌های گوشی‌های هوشمند از طول عمر محدودی برخوردارند و عادت معمول کاربرها در رابطه با شارژ کردن گوشی در طول شب می‌تواند باعث کوتاه‌تر شدن این طول عمر شود.

اگر شما گوشی‌تان را در طول شب نیز شارژ کنید، شرکت‌های تلفن همراه مانند اپل، سامسونگ و ال جی در مورد شارژ گوشی‌ها نگرانی زیادی ندارند؛ در طرف دیگر نیز گوگل می‌گوید بیشتر گوشی‌های هوشمند دارای سیستم‌هایی هستند که از شارژ شدن بیش از حد باتری گوشی هوشمند جلوگیری کرده و از باتری محافظت می‌کنند. با این حال باید بدانید که ظرفیت باتری گوشی هوشمند شما برای همیشه برابر همان ظرفیت اصلی و کامل خود نخواهد بود.

همچنین باید بدانید که ممکن است شما با عادت‌های اشتباه در شارژ و استفاده از تلفن همراه باعث کوتاه‌تر شدن عمر مفید باتری خود شوید. به خصوص اگر گوشی خود را در طول شب به برق وصل می‌کنید و یا ساعت‌ها پس از شارژ کامل باتری آن را از برق می‌کشید، در واقع شما به سرعت خرابی و ضعیف شدن باتری لیتیوم یونی گوشی خود می‌افزایید.

طبق گفته دومنیک اسکات (Dominik Schulte) مدیریت بخش فناوری باتری‌ها در شرکت BatterieIngenieure آلمان، اگر شما باتری تلفن‌همراه خود را صد در صد شارژ و سپس آن‌ را در شارژ رها کنید تا همچنان وضعیت شارژ باتری شما بر روی صد در صد بماند، توجه داشته باشید که با این کار اثرات منفی بر روی طول عمر باتری تلفن‌همراه خود می‌گذارید. در واقع باتری‎های لیتیوم یونی در طول سال‌ها طی فرآیند‌های شیمیایی برای ذخیره کردن و ارائه انرژی الکتریکی به دستگاه‌های مختلف کارایی و توان اصلی خود را از دست می‌دهند.

با اطمینان می‌توان گفت که تمام باتری‌های لیتیوم یونی طول عمر محدودی دارند و مهم نیست شما چه می‌کنید، ظرفیت باتری تلفن همراه شما که به نوعی طول عمر آن نیز محسوب می‌شود، طی مدت زمان استفاده از تلفن همراه‌تان کاهش پیدا می‌کند اما اینکه طی چه مدتی عمر باتری گوشی شما به سر می‌رسد به نحوه شارژ کردن و مراقب از آن باز می‌گردد. این در حالی است که کمپانی‌های سازنده گوشی‌های هوشمندی که در دست شماست زیاد در مورد رها کردن گوشی در شارژ برای مدت طولانی ابراز نگرانی نمی‌کنند!

ما طی تحقیقات خود از کمپانی‌های مختلفی در مورد نحوه شارژ باتری گوشی‎‌های هوشمند و قرار دادن گوشی‌ها در شارژ ساعت‌ها پس از پر شدن آن پرسیدیم و اکثر آن‌ها ما را به وب‌سایت خود و بخش مربوط به باتری گوشی‌ها ارجاع می‌دادند و به صورت مختصر می‌توان گفت که کمپانی‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند در مورد رها کردن گوشی در شارژ در طی شب ابراز نگرانی نمی‌کنند. شرکت اپل نیز در وب‌سایت خود شارژ کردن گوشی در طول شب را ذکر کرده است، اما نگفته که آیا این کار برای گوشی مشکل ایجاد می‌کند یا خیر.

کمپانی بزرگ گوگل و مالک سیستم عامل اندروید می‌گوید که نگرانی در مورد شارژ شدن بیش از حد باتری‌ها (overcharging) منسوخ شده است و جای نگرانی نیست. رونالد هو (Ronald Ho) یکی از مسئولین بخش تولیدات گوگل می‌گوید: ” این ذهنیت که شارژ شدن بیش از حد باتری یا شارژ کردن مکرر باتری بد است با توجه به باتری‌های کنونی و تکنولوژی‌های بهینه‌سازی که تولید کنندگان می‌توانند در گوشی‌های هوشمند خود به کار گیرند، ایده و نگرانی منسوخ شده‌ای است.”

اما چیزی که دومنیک اسکات و دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند با آن موافق هستند این است که اگر قصد ندارید از تلفن همراه‌تان برای مدتی استفاده کنید، بهتر است شارژ باتری آن را در یک محدوده مشخص حفظ کنید و این موضوع خود اشاره‌ای است به این نکته که باتری‌ گوشی‌های هوشمند علاقه‌ای به صد در صد شارژ شدن ندارند. طبق گفته دومنیک اسکات شارژ باتری‌ گوشی‌های هوشمند در بازه 30 تا 50 درصد، باعث کمترین میزان کاهش ظرفیت اصلی و طول عمر باتری می‌شود و این تقریبا همان بازه‌ای است که اگر قصد خاموش کردن گوشی‌تان برای مدتی محدود دارید، توصیه می‌شود شارژ باتری را در آن بازه حفظ کنید.

در صفحه نکات مربوط به باتری در وب‌سایت سامسونگ، این شرکت ذکر کرده که اگر قصد ندارید برای مدتی از گوشی خود استفاده کنید، شارژ باتری را حداقل بر روی 50 درصد حفظ کنید. در صفحه مربوطه در وب‌سایت شرکت اپل نیز این مورد برای بهترین طول عمر باتری به صورت شارژ باتری تا نصف ظرفیت آن ذکر شده است.

اما با این تفاسیر کسی پیشنهاد نمی‌کند که شارژ باتری گوشی‌ هوشمند خود را همیشه بین 30 تا 50 درصد حفظ کنید و این موضوع در مورد دستگاهی که بسیاری از ما در طول روز و فعالیت‌های مختلف به همراه داریم‌ و گاها تا آخرین درصد شارژش را نیز لازم داریم می‌تواند مقداری عجیب و غیرعملی به نظر برسد. نکته اصلی این است که نگذارید باتری گوشی‌ هوشمندتان پس از به صد در صد رسیدن برای مدت زمان طولانی در شارژ بماند و بهتر است هنگامی که شارژ گوشی به 95 درصد رسید، آن را از شارژ بکشید؛ البته لازم نیست زیاد هم در این مورد به خودتان سخت بگیرید و وسواسی عمل کنید.

گفتن این موضوع که در شارژ ماندن گوشی پس از رسیدن به صد در صد برای مدتی و برای مثال در طول شب به چه اندازه طول عمر باتری شما در طول یک مدت زمان مشخص کم می‌کند کار آسانی نیست و اگر شما هر سال و یا حتی هر دو سال یک بار گوشی‌ هوشمند جدیدی را خریداری می‌کنید، ممکن است که اصلا اثرات این موضوع را به صورت قابل توجه مشاهده نکنید. اما اگر گوشی هوشمند خود را تنها هنگامی که دیگر بسیار قدیمی شده و برای شما کار آمد نیست، تعویض می‌کنید ممکن است بخواهید بدانید که چگونه می‌توانید بهترین استفاده را از باتری آن داشته باشید.

باید بدانید که قرار دادن گوشی در شارژ برای مدت زمان طولانی می‌‌تواند در دراز مدت بر طول عمر باتری شما تاثیر گذاشته و از ظرفیت اصلی آن نیز بکاهد. پس از اگر قصد استفاده از گوشی هوشمند خود برای مدتی طولانی دارید، بهتر است که بر نحوه شارژ شدن گوشی خود بیشتر نظارت کنید. البته که حتی اگر محتاط‌ترین فرد در زمینه شارژ باتری نیز باشید، تمام باتری‌های لیتیوم یونی روزی عمرشان به پایان خواهد رسید، اما شما با مراقبت بیشتر می‌توانید این عمر را طولانی‌تر کنید.

مسائلی نیز در مورد باتری گوشی‌های هوشمند و شارژدهی بیشتر وجود دارد که تقریباً همه با آن موافق‌اند و در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در ادامه مقاله با دیجی رو همراه باشید.

شیوه شارژ صحیح باتری

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند و برخلاف باتری‌های نیکل قدیمی، طول عمر این باتری‌ها هنگامی که میزان شارژشان در پیش از 50 درصد حفظ شود، بیشتر خواهد بود و هنگامی که بگذارید تا باتری گوشی کاملا خالی شده و دوباره آن را در شارژ بزنید ممکن است بر ظرفیت کلی و همچنین طول عمر باتری شما اثر منفی بگذارد و اگر این اتفاق مرتبا تکرار شود باعث خالی شدن سریع‌تر باتری گوشی شما خواهد شد.

روشنایی صفحه، ویبره گوشی و حالت ذخیره انرژی

گوشی‌های هوشمند معمولا بسته به استفاده‌های کاربر یک تا دو روز دوام می‌آورند. با این حال شما می‌توانید با انجام برخی تنظیمات مدت زمان نگهداری شارژ باتری را افزایش دهید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزه حالت تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش را دارند که بسته به فضایی که شما در آن قرار دارید، روشنایی صفحه نمایش را کم یا زیاد می‌کنند. لرزش یا ویبره گوشی هم می‌تواند شارژ زیادی  مصرف کند. بنابراین اگر به بازخورد لرزشی هنگام حرکت در منوها و استفاده از دکمه‌های ناوبری پایین صفحه احتیاج ندارید، حتما آن‌ها را غیر فعال کنید.

همچنین گوشی‌های هوشمند به شما اجازه غیرفعال یا فعال کردن لرزش گوشی برای موارد مختلف از جمله تماس، اعلانات و غیره را هم می‌دهند. اکثر گوشی‌ها نیز بسته به شرکت سازنده حالت‌های مختلف ذخیره انرژی دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که بهبود به سزایی در ماندگاری شارژ باتری گوشی شما خواهند داشت.

موقعیت مکانی، برنامه‌های در حال اجرا و اعلانات

اگر سرویس مکان‌یاب یا GPS گوشی را فعال کرده باشید، گوشی شما به طور مداوم تلاش می‌کند تا موقعیت دقیق شما بر روی نقشه را شناسایی کند. برخی از برنامه‌ها که از این قابلیت استفاده می‌کنند نیز مدام پیگیر این موضوع خواهند بود. باتری گوشی شما در صورت فعال بودن این قابلیت با سرعت بیشتری شارژ خود را از دست می‌دهد پس بهتر است این قابلیت را خاموش و تنها در مواقع نیاز آن را روشن کنید.

بعضی از نرم‌افزارها نیز در پس زمینه در حال اجرا هستند که ممکن است شما حتی از فعالیت آن‌ها بی‌خبر باشید. بسیاری از گوشی‌های امروزی بخشی دارند که می‌توانید برنامه‌های در اجرا در پس زمینه را مشاهده کنید، پیشنهاد می‌کنیم هر از گاهی به این بخش سر زده و برنامه‌های ناخواسته را ببندید. در مورد بخش اعلانات و اعلان‌های گاه و بی‌گاهی که در این بخش ظاهر می‌شوند نیز می‌توانید به بخش اعلانات یا برنامه‌ها در گوشی هوشمند خود رفته و برنامه‌هایی که مایل نیستید اعلانی از آن‌ها دریافت کنید را مشخص و نمایش اعلان را برای آن‌ها غیرفعال کنید.

همچنین بخشی در گوشی‌ها به نام همگام‌سازی (sync) وجود دارد که در صورت فعال بودن سعی می‌کند تا حساب‌های کاربری شما در گوشی را مرتباً بررسی و تغییرات به وجود آمده در آن‌ها را در بخش اعلانات به شما اعلام کند. پس اگر این قابلیت زیاد برای شما مهم نیست آن را غیر فعال کنید زیرا به نوبه خود شارژ زیادی را از باتری می‌گیرد.

وای‌فای و بلوتوث

امروزه بسیاری از مکان‎ها مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و غیره به کاربران و مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند که دسترسی به آن از طریق وای‌فای امکان پذیر است. اما خیلی از شما نیز ممکن است متوجه شده باشید که روشن بودن این قابلیت باعث سریع‌تر خالی شدن باتری می‌شود. پس بهتر است در هنگام نیاز در اینترنت آنلاین باشید و پس از انجام فعالیت‌هایتان وای‌فای را خاموش کنید.

نکته دیگر اینکه از وای‌فای و بلوتوث برای اتصال به دستگاه‌های جانبی مانند اسپیکر‌، هدست و غیره نیز استفاده می‌شود که باعث کاهش سریع‌تر شارژ گوشی شما می‌شوند. پس به یاد داشته باشید که همیشه این قابلیت‌ها را فعال نگذارید و پس از استفاده حتما آن‌ها را خاموش و غی فعال کنید.

نکات اساسی:

 • در مورد شارژرهای فست یا سریع مطلع باشید. درست است که این شارژرها صفر تا صد باتری شما را در زمان کمتری شارژ می‌کنند اما به هیچ وجه باعث افزایش طول عمر باتری شما نمی‌شوند و همچنین استفاده از آن‌ها فشار زیادی را به باتری گوشی تحمیل می‌کند که در دراز مدت اثرات منفی خواهد داشت. در ضمن، همیشه به یاد داشته باشید که از شارژر و کابل‌های استاندارد و مناسب گوشی خود استفاده کنید.
 • بهتر است که نه گوشی خود را به صورت کامل و صد در صد شارژ کنید و نه اینکه بگذارید شارژ باتری گوشی شما به طور کامل تمام شود. باتری‌های لیتیوم یونی نیاز به شارژ کامل و صد در صد ندارند. در واقع فشار و استرس بیش از حد بر روی اینگونه باتری‌ها ممکن است باعث ضعیف‌تر شدن و کوتاه‌تر شدن طول عمر آن‌ها شود. همچین خالی شدن کامل باتری نیز اثری مشابه دارد و علاوه بر افزایش تعداد سیکل‌های شارژ، ظرفیت کلی باتری را به مرور زمان کاهش می‌دهد.
 • در حقیقت در شارژ گوشی‌های هوشمند دو مرحله وجود دارد. مرحله اول شارژ که باتری گوشی در آن ولتاژ بالاتری را نسبت به مرحله دوم دریافت می‌کند تا 70 درصد ادامه دارد و پس از آن وارد مرحله دوم می‌شویم که گوشی با ولتاژی پایین‌تر تا صد در صد شارژ می‌شود.
 • باتری‌های لیتیوم یونی نمی‌توانند انرژی بیش از حدی را جذب کنند و هنگامی که به صورت کامل شارژ شدند اتصال آن‌ها به منبع تغذیه باید قطع شود. با این حال در این مورد نیز زیاد نگران نباشد برخی از شارژها از قابلیت IC یا مدار یکپارچه (Integrated Circuitry) برخوردارند که از بیش از حد شارژ شدن باتری جلوگیری می‌کند.
 • همیشه یادتان باشد که نگذارید گوشی آن قدر شارژ مصرف کند تا خاموش شود البته در این مورد هم زیاد جای نگرانی نیست زیرا گوشی‌های امروزی قبل از اینکه باتری به معنی اوقعی خالی شود، خاموش می‌شوند. این نکته را نیز در ذهن داشته باشد که گوشی‌ها حتی در صورت خاموش بودن نیز از باتری استفاده می‌کنند.
 • باتری‌ گوشی‌های هوشمند هنگامی که به دست مشتری می‌رسند حدود 40 درصد شارژ دارند، پس هنگام استفاده اولیه، طبق دستورالعمل باتری گوشی هوشمند خود را به طور کامل شارژ کنید زیرا شارژ ناقص در بار اول باعث می‌شود تا استرس اولیه بر روی سلول‌های باتری کاهش یابد و در طی استفاده‌ بلند مدت شارژ باتری سریع‌تر خالی شود.
 • گرما و یا سرمای شدید می‌تواند به باتری گوشی و سلول‌های آن صدمه بزند. هنگامی که گوشی شما بیش از حد گرم می‌شود از آن استفاده نکنید و بگذارید تا گوشی به دمای مناسب برسد. دمای مناسب برای اینگونه تجهیزات صفر تا 35 درجه سانتی گراد است. همچنین در صورت امکان هنگام شارژ گوشی را از قاب محافظ آن خارج کنید.

با تمام این تفاسیر و مباحث گفته شده، زیاد خود را نگران نکنید. تا حد امکان مراقب باشید تا گوشی هوشمندتان بیش از حد شارژ نشود، در معرض گرما و سرمای شدید قرار نگیرد و دیگر مواردی که در مقاله اشاره شد رعایت کنید، زیرا برای استفاده گوشی در طولانی مدت بهتر خواهد بود. اما اگر اینگونه هم نشد، اصلا خودتان را ناراحت نکنید زیرا گوشی‌های هوشمند و به خصوص باتری‌ها جزو دستگاه‌های مصرفی هستند و عمر محدودی دارند. بنابراین، در صورت مشاهده اینکه باتری گوشی هوشمندتان کارایی گذشته را ندارد، با توجه به هزینه نه چندان زیاد یک باتری جدید، می‌توانید آن را تعویض کنید.

]]>
https://digiro.ir/tips-for-battery-charging-and-how-to-make-your-battery-last-longer/feed/ 0
حقایق جالب و باورنکردنی در مورد وایکینگ ها؛ قبیله‌ای وحشی یا متمدن؟ https://digiro.ir/unbelievable-facts-about-vikings/ https://digiro.ir/unbelievable-facts-about-vikings/#respond Sun, 17 May 2020 08:41:49 +0000 https://digiro.ir/?p=170244 حقایق جالب و باورنکردنی در مورد وایکینگ هاوقتی صحبت از وایکینگ‌ها می‌شود مطمئناً چیزهایی مانند بهداشت مناسب، برابری جنسیتی و اسکی کردن به ذهن خطور نمی‌کند، اما در عوض مردان قوی با ریش‌های بلند و شخصیت‌های خشن و بی‌رحم اولین ذهنیت هر فردی از این قبیله اصیل است که البته تمامی این ویژگی‌ها در کنارهم به وایکینگ‌ها معنا می‌دهد. فرهنگ این قبیله […]]]> حقایق جالب و باورنکردنی در مورد وایکینگ ها

وقتی صحبت از وایکینگ‌ها می‌شود مطمئناً چیزهایی مانند بهداشت مناسب، برابری جنسیتی و اسکی کردن به ذهن خطور نمی‌کند، اما در عوض مردان قوی با ریش‌های بلند و شخصیت‌های خشن و بی‌رحم اولین ذهنیت هر فردی از این قبیله اصیل است که البته تمامی این ویژگی‌ها در کنارهم به وایکینگ‌ها معنا می‌دهد. فرهنگ این قبیله بسیار پیچیده‌تر از چیزیست که عموم مردم درباره آن فکر می‌کنند، اما نکته جالب در موردشان این است که در واقع بخش قابل توجهی از فرهنگ و رسوم امروزی ما از وایکینگ‌ها نشات گرفته است. در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید تا شما را بیشتر با حقایق شگفت‌انگیز در مورد این قبیله باستانی آشنا کنیم.

نامگذاری روزهای هفته با الهام از خدایان وایکینگ

به غیر از شنبه، یکشنبه و دوشنبه، بقیه روزهای هفته در زبان انگلیسی از خدایان نورس (خدایان قبیله وایکینگ) الهام گرفته شده است. تایریس (Tyris) خدای جنگ و بهشت الهام بخش نام‌ سه‌شنبه بوده که هم‌رده با آرس (Ares) در اساطیر یونان باستان می‌باشد. نام چهارشنبه نیز از وودن (Woden) خدای خدایان که برخی به او اودین (Odin) نیز می‌گویند، الهام گرفته شده است. ثور (Thor) خدای رعد و طوفان الهام بخش روز پنج‌شنبه در انگلیسی زبانان بوده و درنهایت جمعه هم از الهه عشق و زیبایی یعنی فریا (Freya) نشات گرفته است. بنابراین، بسیار جالب است که بیشتر روزهای هفته در زبان انگلیسی از اساطیر وایکینگ و فرهنگشان سرچشمه می‌گیرد!

وایکینگ‌ها 2

وایکینگ‌ همیشه وایکینگ نبوده!

از نظر تاریخ اسکاندیاوی قدیم، وایکینگ به معنای یورش دزدان دریایی است؛ یعنی هنگامی که اسکاندیناوی‌ها قصد حمله بی‌رحمانه به منطقه‌ای را داشتند از آن با عنوان وایکینگ رفتن یاد می‌کردند. در طول تاریخ شاهد حمله‌های سرسخت و مداوم اسکاندیناوی‌ها و پیروزی‌های مکررشان در این جنگ‌ها بودیم، همه این‌ها باعث شد تا سرانجام از خودشان یعنی جنگجویان اسکاندیناوی با عنوان وایکینگ یاد کنند. اگر در گذشته با این افراد رو به رو می‌شدید احتمالا آن‌ها نورسمن، نورس یا دانمارکی خطاب می‌کردید اما این روزها نام وایکینگ بسیار رایج شده به طوری که اکثر مردم به اشتباه فکر می‌کنند راجع به مردم دانمارک صحبت می‌کنید.

وایکینگ‌ها 3

کلاه‌های شاخ‌دار : افسانه یا واقعیت؟

احتمالا پیش خود فکر می‌کنید که وایکینگ‌‎‌‌ها مردانی قلدر و باجگیر با لباس‌های رزمی و شمشیر و تبر و کلاه‌های شاخ‌دار با ابهت هستند. اما حقیقت با چیزی که در تلویزیون مشاهده می‌کنید بسیار متفاوت است! هیچ مدرکی برای اثبات این‌که وایکینگ‌ها در حین جنگ کلاه‌های شاخ‌دار به سر می‌کردند، وجود ندارد به همین علت سریال‌ها و برنامه‌هایی که در موردشان ساخته می‌شود اندکی اغراق آمیز هستند.

اعتقاد بر این است که آثار و نقاشی‌هایی که در قرن نوزدهم از اروپای شمالی ترسیم شده تعابیر نادرستی از آن‌ها را به تصویر کشیده است. یونان و رم باستان اغلب از وایکینگ‌ها به شیوه‌های بسیار نفرت‌انگیزی یاد می‌کردند و همین باعث شده تا نقاشان و هنرمندان حرفه‌ای منابع درستی برای خلق آثار خود نداشته باشند، در نتیجه مردم در‌ قرون بعدی نیز این تفاسیر هنری را به عنوان حقیقت در نظر گرفتند.

وایکینگ‌ها 4

نورس‌ها از جمجمه دشمنان خود آب می‌نوشیدند!

شکی نیست که وایکینگ‌ها از کشتن و غارت هراسی نداشتند اما هیچ مدرک تاریخی مبنی برا اینکه وایکینگ‌ها از جمجمه قربانیان خود آب ‌خورده و از آن به عنوان لیوان استفاده می‌کردند، وجود ندارد. اولین‌ بار یک مورخ یونانی به نام هرودوتوس (Herodotus) بود که مدعی شد چادرنشینان اروپایی از جمجمه انسان به عنوان لیوان استفاده می‌کنند با این وجود نمی‌توان به طور یقین این اتفاق مخوف را در تاریخ به وایکینگ‌ها نسبت داد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید وایکینگ‌ها از شاخ حیوانات به عنوان لیوان استفاده می‌کردند شاید همین موضوع زمینه چنین حواشی‌ای را برای این قبیله اسکاندیناوی فراهم کرده است!

وایکینگ‌ها 5

وایکینگ‌ها به نظافت خود اهمیت نمی‌دادند

ممکن است فکر کنید چنین قبیله وحشی و غارتگری مدام به فکر حمله و جنگ بوده و برای همین اصلا به نظافت خود اهمیت نمی‌دادند اما ما اینجاییم تا به شما بگوییم کاملا اشتباه فکر می‌کنید! با توجه به شواهد و مدارکی که وجود دارد این قبیله از استانداردهای بهداشتی قابل توجهی برخوردار بودند و برای نظافت خود از وسایلی نظیر موچین، شانه، تیغ و حتی پاک کننده‌های گوش نیز استفاده می‌کردند! همچنین شواهدی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه وایکینگ‌ها هفته‌ای یک‌بار حمام آب داغ انجام می‌دادند که این موضوع باعث شده تا در مقایسه با قبایل مشابه بسیار تمیز محسوب شوند.

وایکینگ‌ها 6

دندان‌ها حقیقت را برملا می‌کنند

فرم و برجستگی‌ها، شیارها و آرایش دندانی در طول تاریخ بیانگر نماد و فرهنگ‌های بیشماری بوده است، به طوریکه هر قبیله‌ای تراش‌ها و شکل خاصی را به عنوان سمبل افراد خود قرار می‌داد که البته وایکینگ‌ها نیز از این قائنده مستثنی نیستند. اما انسان‌شناسان و باستان‌شناسان زمان بسیاری را برای درک مقصود تعابیر این قبلیه سپری کردند و هنوز هم به نتیجه قطعی دست پیدا نکرده‌اند. اسکلت‌های پیدا شده از شکاف‌های افقی روی دندان این قبیله خبر می‌دهد اما این شکاف‌ها و شیارهای افقی برای وایکینگ‌ها چه معنایی داشته است؟

برخی عقیده دارند که هر کدام از این شیارها نماد یک دستاورد و موفقیت و یا نشان‌دهنده مد بوده است. به هرحال هدف هرچه که بوده از آن به عنوان یک کشف جالب در باستان‌شناسی یاد می‌شود.

وایکینگ‌ها 7

سلطه برفراز آب‌ها

وایکینگ‌ها کشتی‌های قوی‌ و غیرقابل نفوذی داشتند که به خوبی آن را هدایت می‌کردند. حتی وقتی که با مه غلیظ و طوفان روبه رو می‌شدند به راحتی می‌توانستند مسیر خود را بر روی آب‌های متلاطم پیدا کنند. آن‌ها همیشه از موقعیت ستاره‌ها و خورشید به عنوان یک مسیریاب و قطب‌نما استفاده می‌کردند و هنگامی که گزینه‌های مسیریابشان در دسترس نبود مورخان بر این باورند که از یک صفحه سایه خورشیدی جهت رسیدن به مقصد کمک می‌گرفتند و به واسطه قدرتی که در اداره کشتی و موقعیت خود روی آب داشتند قادر به پیمودن مسافت‌های بسیار دور و طولانی برای تجارت بودند.

وایکینگ‌ها 8

جنگجویان زن وایکینگ

اگرچه جنگیدن زنان امری معمول در این قبیله نبوده اما شواهد موجود ادعا دارد که برخی اوقات خانم‌ها نیز در کنار مردان این قبیله برای جنگ به میدان مبارزه می‌رفتند. یکی از مورخان به این جنگجویان خانم لقب شیلدمیدنز (shieldmaidens) داده و می‌گوید آن‌ها نیز لباس‌های مردانه می‌پوشیدند و همچنین شمشیربازی و مهارت‌های رزمی می‌آموختند. این اطلاعات برگرفته از متون باقی مانده از وایکینگ‌ها و بقایای این قبیله می‌باشد. برخی از نوشته‌ها همچنین اعا دارند که به زنان جنگنده این قبیله والکایریز (Valkyries) گفته می‌شد. از این موضوع نتیجه می‌گیریم که وایکینگ‌ها بیشتر از سایر جوامع به برابری جنسیتی معتقد بودند.

وایکینگ‌ها 8
دوبلین؛ محل پایه‌گذاری وایکینگ

وایکینگ‌ها در واقع بنیان‌گذار شهر ایرلندی دوبلین بودند. افراد این قبیله در بخش‌هایی از کانادا و ایسلند مستقر بودند و در مسیر تجارتی خود بخش‌هایی از بریتانیای کبیر را هم به سلطه خود درآوردند. در اوایل قرن نوزدهم وایکینگ‌ها به ایرلند حمله کردند و پستی با عنوان دیفلین (Dyflin) بنا نهادند. این پست در وقع محلی برای تجارت و یک دژ محکم در ایرلند به حساب می‌آمد که در گذر زمان بر اثر تغیر و تحولات به وجود آمده نامش به دوبلین تغییر کرد. وایکینگ‌ها حدود 300 سال به این شکل حکمرانی کردند.

وایکینگ‌ها 9

تاریخچه قاچاق انسان

این قبیله برده‌های خود را “بنده” نامیده و آن‌ها را مجبور به انجام اموری نظیر مزرعه‌داری و کارهای خانه می‌کردند. این بنده‌ها عموما در طول حملات و شورش‌ها اسیر شده و مانند یونانیان، رومی‌ها و مصری‌ها وایکینگ‌ها نیز از قاچاق انسان برای معامله‌ها پرسود خود استفاده می‌کردند. بنده‌ها معمولا زنان و پسرانی بودند که از خانه‌هایشان دزدیده شده و در طول شورش به اروپی شمالی آورده می‌شدند. بسیاری از وایکینگ‌ها از داد و ستد انسان بسیار ثروتمند شده و مخارج خود را تامین می‌کردند.

وایکینگ‌ها 10

ترک کودکان نقص عضو و بیمار

اگر تا به این قسمت از مقاله با دیجی‌رو همراه بوده‌اید، حتماً متوجه شده‌اید که سلامت و قوای جسمی یکی از شاخصه‌های اصلی قبیله تندخو و جنگ طلب وایکینگ بوده و آن‌ها برای تمامی کارها از جمله جنگ و یورش، کشاورزی و دریانوردی نیازمند افراد سالم با نیروی بدنی مناسب بودند. به همین علت هم کودکانی که با بیماری و یا نقص عضو به دنیا می‌آمدند بلافاصله توسط والدین خود رها شده و در نهایت از دنیا می‌رفتند و این تنها نمونه‌ای کوچک از تمدن بی‌رحمانه و ظالمانه وایکینگ‌ها بوده است.

وایکینگ‌ها 11گسترش قلمرو برای تجارت بیشتر

تمدن وایکینگ‌ها به تجارت وابسته بود و در این حوزه نیز از پیشگامان به شمار می‌آمد. بسیاری از مسیرها و اتصالات تجاری به خاطر وجود وایکینگ‌ها ایجاد شدند و بدون حضور آن‌ها توسعه پیدا نمی‌کرد. عده زیادی معتقدند وایکینگ‌ها اولین اروپاییانی هستند که به آمریکای شمالی قدم گذاشتند. در محل دفن افراد این قبیله اجسام باورنکردنی از جمله سکه‌های عربی متعلق به دوره 750 تا 950 میلادی، ابریشم‌هایی چینی و جواهراتی از ایران یافت شده است. تنوع اشیاء یافت شده خبر از گستردگی قلمرو، پیچیدگی روابط و همچنین ارزش تجارت وایکینگ‌ها می‌دهد.

وایکینگ‌ها 12برقراری سیستم دادخواهی

برقراری عدالت در اجتماع وایکینگ‌ها حتما شما را شگفت‌زده خواهد کرد زیرا دست کمی از نحوه کارکرد این سیستم در جوامع مدرن امروزی ندارد! فرهنگ آن‌ها دولت و قانون را برقرار کرده و مردانی را نیز برای خلق قوانین و تصمیم‌گیری در مورد پرونده‌ها گردهم آورده بود. آن‌ها تجمعات عدالت‌خواهی را “صدای زنگ” می‌خواندند و جلسات آن از یک هیئت منصفه، متهم و شاکی تشکیل می‌شد.

وایکینگ‌ها 13رعایت حداقلی حقوق زنان

وضعیت زنان در بین وایکینگ‌ها بهتر از سایر جوامع بود. زنان اسکاندیناوی وایکینگی حق داشتند تا درخواست طلاق کرده و حتی درخواست مهریه داشته باشند. این زنان می‌توانستند ملک به نام خود تصاحب کرده و حتی بعد از مرگ همسر خود وظیفه سرپرستی خانواده را به عهده بگیرند. همین موضوع باعث می‌شد تا زنان بتوانند به بخش‌های خاصی از جامعه دسترسی پیدا کنند و از فرصت‌های اقتصادی‌ای که سایر زنان از آن محروم هستند، بهره ببرند.

وایکینگ‌ها 14

سوپی که سرنوشت یک جنگنده را رقم می‌زد.

وایکینگ‌ها روش جالبی را برای درمان جنگجویان زخمی به کار می‌بردند. برخی اوقات پرستارانی که از این سربازها مراقبت می‌کردند، از زنده ماندن آن‌ها اطمینان نداشتند به همین علت از ترفند جالبی برای تشخیص اینکه زخمشان کشنده است یا خیر استفاده می‌کردند. این زنان سوپی از تره‌فرنگی، پیاز و گیاهان تند پخته و آن را برای رزمنده آسیب دیده می‌بردند. اگر بعد از خوردن سوپ زخم‌های سرباز بوی پیاز و گیاهان تند را می‌داد به این معنا بود که سرباز طاقت نیاورده و خواهد مرد در غیر این صورت جنگنده زنده می‌ماند!

وایکینگ‌ها 15

قوی مثل بوفالو

فیلم‌ها و سریال‌هایی که در مورد این قبیله پخش می‌شود ناخودگاه ما را به این فکر می‌اندازد که احتمالا اکثر مردان آن شانه‌های پهن، ماهیچه‌های قوی و ریش‌هایی به بلندای عمرشان دارند! اما حقیقت چیز دیگریست. البته که مهاجمان و جنگجویان این قبیله احتمالا مردان بسیار قدرتمندی بوده‌اند اما اکثر نورس‌ها 5.7 تا 5.9 فوت قد داشته و بدنشان عضله‌ای نبوده! بیشتر وایکینگ‌ها را مردمان کشاورز و فروتن تشکیل می‌دادند که بیشتر وقت خود را روی زمین‌های کشاورزی سپری می‌کردند.

وایکینگ‌ها 16

ازدواج یا مذاکره؟

در زمان وایکینگ‌ها ازدواج به جای آن که تابع مسائل عشق و عاشقی باشد، معنای مذاکره داشت. همه آن را به چشم یک مذاکره نگاه می‌کردند که یک عمر ادامه‌دار خواهد بود و البته ناگفته نماند که زنان این قبیله نیز دوست نداشتند با مردانی که از نظر مالی قوی نیستند، بقیه زندگیشان را سپری کنند. اگر دو خانواده با وصلتی بین فرزندانشان موافقت می‌کردند، پسر باید مبلغی را به عروس که معمولاً بین 12 تا 15 سال داشت، تقدیم می‌کرد. از سوی دیگر پدر عروس هم به داماد جهیزیه می‌داد و اغلب دو خانواده در مورد شرایط طلاق فرزندانشان هم تصمیم می‌گرفتند!

وایکینگ‌ها 18

وایکینگ‌ها ملتی متحد نبودند

این قبلیه همیشه یک ملت متحد نبودند، اما با این حال اجتماعات کوچک و متحد زیادی را درون خود جای داده بودند. بعضی اوقات این اجتماعات به یکدیگر حمله‌ور شده و به نزاع و درگیری می‌پرداختند، در واقع، از آنجا که وایکینگ‌ها افراد غارتگری بودند و اگر امکان حمله به کشورهای دورتر را نداشتند، با همسایگان خود وارد جنگ و نزاع می‌شدند.

وایکینگ‌ها 21

کشاورزی؛ روشی برای امرارمعاش

اگرچه اکثر وایکینگ‌ها، زندگی به عنوان یک جنگنده و شورشی را انتخاب می‌کردند اما تعداد زیادی از آن‌ها نیز به زندگی ساده‌تر و کشاورزی مشغول بودند. اکثر آن‌ها به کاشت گندم و جو مشغول بوده و حتی تعداد کثیری از منابع معتقدند که نورس‌ها بیشتر از هرچیزی به کشاورزی و مزرعه‌داری علاقه‌مند بودند. این کشاورزان از حیواناتی نظیر مرغ، خوک، بز، گوسفند و غاز نگه‌داری کرده و در زمین‌هایشان کلم، لوبیا و پیاز پرورش می‌دادند. این دسته از افراد زندگی متفاوت و مهیجی نداشتند به همین علت هم خیلی در فیلم‌ها و سریال‌ها مورد توجه قرار نگرفتند.

وایکینگ‌ها 22

بازی با آتش به روش‌های خلاقانه

اگر تا به حال حتی یک بار هم که شده سعی کرده‌اید آتش روشن کنید، خوب می‌دانید که این کار اصلا آسان نیست؛ حتی با وجود اختراعات مدرنی نظیر فندک! در زمان وایکینگ‌ها هم که دسترسی به ابزارهای مدرن امروزی وجود نداشت، روشن کردن آتش با روش‌های خلاقانه‌ای صورت می‌گرفت. آن‌ها قارچ را چندین روز در ادرار (اوره) می‌جوشاندند و از آن برای بیشتر کردن عمر آتش‌های خود استفاده می‌کردند!

وایکینگ‌ها 23

اسکی سرگرمی موردعلاقه

اگرچه تصور وایکینگ‌ها در حال اسکی کردن کمی خنده‌دار به نظر می‌رسد اما تفریح مورد علاقه آن‌ها اسکی از روی تپه بوده و افراد محلی به این کار عادت داشتند. البته ناگفته نماند که وایکینگ‌ها اولین افرادی نبودند که از اسکی کردن لذت می‌بردند بلکه این اعتبار به روس‌ها اختصاص دارد که از سال 6000 پیش از میلاد از اشیاء مختلف برای انجام این سرگرمی استفاده می‌کردند.

وایکینگ‌ها 24

موش‌ها و وایکینگ‌ها

وایکینگ‌ها نقش اساسی در گسترش موش‌ها در سرتاسر جهان دارند. نتایج تحقیقات دی ان ای گزارش شده توسط نشنال چیوگرافیک نشان ‌می‌دهد که گونه خاصی از موش‌ها تنها به ناحیه وایکینگ نشین نروژ تعلق دارند. دانشمندان با وصل کردن شواهد به یکدیگر یقین یافتند که وایکینگ‌ها نقش اساسی در گسترش این گونه موش‌ها در خارج از مرزهای نروژ داشته‌اند. البته این قبیله تنها باعث گسترش موش در سرتاسر دنیا نشده، بلکه گربه‌‌های نروژی را هم به مناطق دیگر انتقال داده است.

وایکینگ‌ها 25

تعیین سرنوشت به دستان والکری‌ها

همان‌طور که در بالاتر اشاره داشتیم گاهی به جنگجویان زنی که حاضر به نبرد در میدان‌های جتگ می‌شدند والکری می‌گفتند. اسطوره‌شناسی نورس‌ها می‌گوید والکری‌ها سربازان اودین بوده و اغلب در نقاشی‌ها و تصاویر ترسیم شده از آن دوران با سپر و لباس‌های زنجیری پوشیده شده از پر دیده می‌شوند. این زنان در واقع کسانی هستند که به جنگجویان از پا افتاده اهمیت داده و تصمیم می‌گرفتند که آن‌ها را به والهالا (Valhalla) یا مزرعه فلکونگ (Folkvang) فریا (رب‌النوع عشق و جنگ) بفرستند. تنها والکری‌ها حق داشتند تا در این مورد تصمیم بگیرند و تنها شجاع‌ترین و قوی‌ترین‌ها عازم والهالا می‌شدند.

بیشتر بخوانید:

وایکینگ‌ها 26

مسیریابی به وسیله سنگ خورشید

وایکینگ‌ها به صورت ذاتی مسیریاب‌های ماهری بودند، حتی زمانی که دیدشان بسیار محدود بوده و این موضوع همیشه یک معمای حل نشده برای مورخان باقی مانده است. عده‌ای عقیده دارند که وایکینگ‌ها با استفاده از سان استون یا همان سنگ خورشید قادر به پیدا کردن مسیر خود در هر شرایط جوی بوده‌اند. گفته می‌شود که آن‌ها با گرفتن این سنگ کریستالی به آسمان و حرکت دادن آن، میزان پلاریزه شدن نور را در مسیرهای مختلف سنجیده و به این طریق محل قرارگیری خورشید را تعیین می‌کردند.

وایکینگ‌ها 27

]]>
https://digiro.ir/unbelievable-facts-about-vikings/feed/ 0
بابا ونگا و نوستراداموس در مورد ویروس کرونا چه پیشگویی‌هایی داشتند؟ https://digiro.ir/what-did-nostradamus-and-baba-vanga-say-about-the-coronaviurs/ https://digiro.ir/what-did-nostradamus-and-baba-vanga-say-about-the-coronaviurs/#respond Sat, 16 May 2020 16:30:12 +0000 https://digiro.ir/?p=170661 بابا ونگا و نوستراداموس در مورد ویروس کرونا چه پیشگویی‌هایی داشتند؟مقالات مختلفی در اینترنت دست به دست می‌شوند با این موضوع که چگونه بابا ونگا و نوستراداموس در زمان گذشته شیوع ویروس کووید-19 (COVID-19) را پیش‌بینی کرده بودند، اما آیا واقعاً این چنین است؟ و آیا کسی واقعاً می‌تواند آینده را پیش‌بینی کند؟ از نظر علمی این موضوع همانند سفر به گذشته و آینده حداقل […]]]> بابا ونگا و نوستراداموس در مورد ویروس کرونا چه پیشگویی‌هایی داشتند؟

مقالات مختلفی در اینترنت دست به دست می‌شوند با این موضوع که چگونه بابا ونگا و نوستراداموس در زمان گذشته شیوع ویروس کووید-19 (COVID-19) را پیش‌بینی کرده بودند، اما آیا واقعاً این چنین است؟ و آیا کسی واقعاً می‌تواند آینده را پیش‌بینی کند؟ از نظر علمی این موضوع همانند سفر به گذشته و آینده حداقل تا به امروز کاملا غیرممکن بوده است.

با این وجود، میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به پیش‌بینی های نوستراداموس و بابا ونگا اعتقاد دارند و برخی حتی ادعا کرده‌اند که نوستراداموس و بابا ونگا هر دو شیوع ویروس کرونا را که جهان را به تعطیلی کشانده است، پیش‌بینی کرده‌اند.

بابا ونگا

خیلی‌ها بابا ونگا را نمی‌شناسند. این زن به عنوان پیامبر بالکان (شبه جزیره‌ای است در جنوب شرقی اروپا) شناخته می‌شد و گرچه ممکن است پیش‌گویی‌های او به اندازه نوستراداموس معروف نباشد اما او نیز پیش‌بینی‌های متعددی در مورد آینده داشته است. نام کامل او ونگلیا پاندوا گوشتروا (Vangeliya Pandeva Gushterova) بوده، اما همه او را با نام بابا ونگا می‌شناختند که در اصل به معنی مادربزرگ ونگا است. وی در مقدونیه شمالی امروزی در سال 1911 متولد و در سال 1996 درگذشت. او در سنین جوانی بینایی خود را در یک طوفان وحشتناک از دست داد و اگرچه او توانایی دیدن را از دست داده بود، بسیاری اعتقاد دارند که بابا ونگا از توانایی دیدن آینده برخوردار بوده است.

او یکی از برجسته‌ترین پیش‌گویان اروپا بوده و ظاهراً 69 درصد از پیشگویی‌های وی صحیح است و گفته می‌شود وی انتخاب باراک اوباما را به عنوان رئیس جمهور آمریکا پیش‌بینی کرده بود! ونگا گفته بود که چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا یک آفریقایی-آمریکایی خواهد بود. همچنین گفته می‌شود که وی حملات تروریستی 11 سپتامبر را نیز پیش‌بینی کرده بود:

وحشت، وحشت! برادران آمریکایی (اشاره به برج‌های دو قلو) پس از حمله پرندگان فولادی (هواپیمای مسافربری ربوده شده) سقوط خواهند کرد. گرگ‌ها در بوته زوزه می‌کشند (تصور می‌شود که اشاره‌ به رئیس جمهور آن زمان آمریکا جورج بوش داشته است) و خون بی‌گناهان جاری می‌شود.

بسیاری اعتقاد دارند او به درستی سرنوشت غم‌انگیز زیردریایی روسی کورسک (Kursk) را نیز در سال 2000 پیش بینی کرده است:

در اواخر قرن، در آگوست سال 1999 یا 2000، کورسک با آب پوشانده خواهد شد و تمام جهان بر فراز آن گریه خواهند کرد.

بسیاری معتقدند که بابا ونگا پیش‌بینی‌هایی نیز در مورد شیوع کووید-19 (COVID-19) داشته است. مطابق روزنامه انگلیسی دیلی استار (DailyStar)، ژیمناستیک کار بلغار به نام نشکا روبوا ادعا کرده است که به بابا ونگا یا نوستراداموس بالکان، این بیماری همه‌گیر فعلی را اندکی قبل از مرگش در سال 1996 پیش بینی کرده بود. طبق ادعای نشکا بابا ونگا به وی گفته بود که کرونا تمام اطراف ما را احاطه خواهد کرد. خانم روبوا در مورد پیش‎‌بینی ادعا شده گفت: وقتی سال‌ها پیش بابا ونگا را دیدار کردم، پیش‌بینی کرد کرونا تمام جهان را درگیر خود خواهد کرد.

نوستراداموس

میشل دو نوستردام فرانسوی که در زبان لاتین به او نوستراداموس می‌گویند، نویسنده و پیش‌گوی فرانسوی، برخی از قابل توجه‌ترین پیش‌بینی‌ها را داشته است و میلیون‌ها انسان در سراسر جهان معتقدند که اگر یک نفر در جهان توانایی پیش‌بینی آینده را داشته است، آن فرد نوستراداموس بوده است. پیش‌بینی‌های وی در کتابی به نام “Les Propheties” در سال 1555 منتشر شد. این کتاب اساساً مجموعه عظیمی از چند صد قسمت بوده که کنار هم قرار گرفته‌اند و مجموعه پیش‌گویی‌های نوستراداموس که همگی نیز به شیوه‌های رمزآمیز نوشته شده‌اند را تشکیل داده‌ است.

در اینجا به ذکر مشهورترین پیش‌گویی‌های نوستراداموس از میان تمام پیش‌گویی‌های انجام شده وی می‌پردازیم.

فرود آپولو بر سطح کره ماه:

او خواهد آمد تا به گوشه‌ای از ماه سفر کند و در یک سرزمین بیگانه اسیر می‌شود. میوه‌های نارسی که نشان از یک رسوایی و سرزنشی عظیم می‌دهند، در حالی که برای برخی دیگر تحسینی بزرگ به همراه دارد.

بمباران هیروشیما و ناگازاکی:

در نزدیکی دروازه‌ها و در دو شهر بلایی فرود می‌آید که تا قبل از آن هرگز دیده‌ نشده و وجود نداشته است. قحطی بسیار بزرگ؛ مردم به وسیله فولاد از بین می‌روند و گریه می‌کنند تا خدای جاویدان درد آن‌ها را تسکین ببخشد.

او پیش‌بینی‌های بزرگ دیگری نیز انجام داده است اما آیا در مورد بیماری همه‌گیر کنونی هم چیزی گفته است؟ آیا نوستراداموس بیماری کووید-19 (COVID-19) را پیش‌بینی کرده بود؟

سرمایه‌گذاری‌های بیهوده و شکایت‌های بی‌مورد، قایق‌هایی که در میانه سرزمین‌های لاتین قرار گرفته‌اند، سرما، گرسنگی، امواج و نه چندان دور تر از رود تیبر (سومین رود طولانی ایتالیا)، زمین آغشته به خون می‌گردند و گرفتاری‌های گوناگون به بشر روی خواهند آورد.

بسیاری معتقدند که جملات بالا به شیوع کووید-19 (COVID-19) در ایتالیا اشاره کرده است. نظر شما چیست؟

جمع‌بندی

پیش‌گویی‌های نوستراداموس و همچنین بابا ونگا را می‌توان به طرق مختلفی تفسیر کرد. مخصوصا پیش‌بینی نوستراداموس در مورد ویروس کرونا چنان مبهم است که می‌توانیم آن را به شیوه‌های مختلفی تفسیر کنیم؛ احتمالا می‌توانیم آن را حتی به گونه‌ای تفسیر کنیم که با هر گونه‌ شیوع و گرفتاری که در تاریخ جهان اتفاق افتاده است، مرتبط باشد. اما نه تنها این نوشته بلکه دیگر نوشته‌های نوستراداموس را نیز می‌توان به گونه‌ای تعبیر و تفسیر کرد که با اتفاقات مختلف جهان مطابقت داشته باشد.

همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد، از زمان انتشار اثر نوستراداموس با نام Les Propheties، بیماری‌های مسری و همه‌گیر بسیاری جهان را درگیر کرده‌اند و این پیش‌گویی می‌توانسته به هر کدام از آن‌ها اشاره داشته باشد. این مسئله تاحدودی در مورد پیش‌گویی‌های بابا ونگا هم صادق است. تنها نوشته‌ای که به بابا ونگا نسبت داده شده، کتابی است که در سال 2010  با نام “The Weiser Field Guide to Paranormal” منتشر شد. کتابی که ادعا می‌شود ونگا تجزیه اتحاد جماهیر شوروی، فاجعه چرنوبیل، تاریخ دقیق مرگ استالین و موارد دیگری را پیش بینی کرده است.

با تمام این تفاسیر و بررسی متون بازمانده توسط متخصصان، ویروس کووید-19 (COVID-19) توسط بابا ونگا و نوستراداموس پیش‌بینی نشده است.

نظر شما در مورد این پیش‌گویی‌ها چیست؟ آیا باور دارید که بابا ونگا و نوستراداموس توانایی پیش‌گویی آینده را داشته‌اند؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/what-did-nostradamus-and-baba-vanga-say-about-the-coronaviurs/feed/ 0
10 حقیقت کمتر شناخته شده و جذاب در مورد رنگ‌ها https://digiro.ir/top-10-little-known-facts-about-color/ https://digiro.ir/top-10-little-known-facts-about-color/#comments Fri, 15 May 2020 16:05:58 +0000 https://digiro.ir/?p=170544 10 حقیقت کمتر شناخته شده و جذاب در مورد رنگ‌هاانسان‌ها هر روز در محیط‌های طبیعی و ساخته شده توسط رنگ‌ها محاصره می‌شوند. بعضی اوقات رنگ‌ها به وضوح می‌توانند به چشم بیایند اما گاهی اوقات نیز ممکن است در پس زمینه دید ما محو شوند. با این حال همه با کمی دقت می‌توانیم متوجه اهمیت رنگ‌ها در زندگی خود و حتی فرهنگ‌های مختلف شویم. با […]]]> 10 حقیقت کمتر شناخته شده و جذاب در مورد رنگ‌ها

انسان‌ها هر روز در محیط‌های طبیعی و ساخته شده توسط رنگ‌ها محاصره می‌شوند. بعضی اوقات رنگ‌ها به وضوح می‌توانند به چشم بیایند اما گاهی اوقات نیز ممکن است در پس زمینه دید ما محو شوند. با این حال همه با کمی دقت می‌توانیم متوجه اهمیت رنگ‌ها در زندگی خود و حتی فرهنگ‌های مختلف شویم. با این مقدمه کوتاه در ادامه این مقاله 10 نکته جذاب در مورد دنیای رنگ‌ها را که شاید تا به حال نشنیده‌اید، ذکر خواهیم کرد. با دیجی رو همراه باشید.

10 میلیون رنگ

اگر شخصی از شما سؤال کند که چند رنگ وجود دارد، چه می گویید؟ به نظر می‌رسد که چشم انسان می‌تواند حدود 10 میلیون رنگ را مشاهده کند و این توانایی به دلیل میلیون‌ها گیرنده مخروطی خاص در چشم است که قادر به تشخیص رنگدانه‌های مجزا هستند. بعضی اوقات ممکن است برخی از گیرنده‌های مخروطی چشم دچار نقص کارکرد باشند که در این صورت باعث کور رنگی می‌شوند. در موارد دیگر نیز فرد ممکن است انواع مختلفی از گیرنده‌های مخروطی چشم داشته باشد که می توانند باعث شوند فرد تا 100 میلیون رنگ را هم مشاهده کند!

با این حال به این دلیل که می‌توانیم همه این رنگ‌ها را ببینیم لزوماً به معنای این نیست که برای همه آ‌‌ن‌ها اسمی داریم. سیستم رنگی شرکت پنتون (Pantone) در حال حاضر 2678 رنگ مشخص در مجموعه طراحی گرافیک خود دارد، در حالی که بیشترین تعداد رنگ در مداد رنگی‌های کرایولا (Crayola) تنها 120 عدد است که این تعداد رنگ نیز بسیار زیاد می‌باشد.

رنگ‌های غیر ممکن

واضح است که تعداد رنگ‌های قابل مشاهده برای چشم انسان حیرت انگیز است. اما رنگ‌هایی که برای انسان قابل مشاهده نیستند، چه هستند؟ طبق نظریه‌ها رنگ‌های “غیرممکن” یا “ممنوع” ترکیبی از رنگ زرد و آبی و ترکیبی از رنگ قرمز و سبز است که چشم انسان نمی‌تواند آن را ببیند و تشخیص دهد. در چشم نورون‌هایی وجود دارند که با دیدن رنگ قرمز یا زرد فعال می‌شوند، با توجه به این نکته، عدم وجود رنگ قرمز یا زرد نشانگر وجود رنگ سبز یا آبی است و همانند یک کلید، این نورون‌ها نمی‌توانند همزمان هم خاموش و هم روشن باشند. به همین دلیل این نورون‌ها نمی‌توانند هر دو طیف رنگی قرمز و سبز را به همراه آبی و زرد در همان فضا مشاهده کنند. با این نتایج این گونه برداشت می‌شود که دو رنگ قرمز و سبز همانند دو رنگ آبی و زرد یک دیگر را خنثی می‌کنند.

در سال 1983 دانشمندان هیویت کرین (Hewitt Crane) و توماس پیانتانیدا (Thomas Piantanida) سعی کردند کار غیر ممکنی را انجام دهند و راهی برای مشاهده این رنگ‌های ممنوعه پیدا کردند. آنها با استفاده از فناوری ردیابی چشم نوارهای رنگی راه راه  قرمز و سبز (همچنین آبی و زرد) را جلوی چشم داوطلبان ثابت نگه داشتند. داوطلبان اظهار داشتند که خطوط بین هر رنگ از بین می‌روند و رنگ‌ها در یک رنگ جدید به هم می پیوندند. ظاهرا این رنگ‌های جدید به قدری بی نظیر بوده‌اند که داوطلبان حتی قادر به نامگذاری و توصیف آن‌ها نبودند.

تفاوت‌ رنگ‌ها از دیدگاه فرهنگی

با اینکه طیف بسیاری از رنگ‌ها، سایه رنگ‌ها و غیره وجود دارند، معمولا مردم می‌توانند آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده و دسته بندی کنند. با این حال برخی از فرهنگ‌ها برای توصیف رنگ‌ها شیوه متفاوتی دارند.

در دهه 1970، دو محقق با نام‌های پاول کی (Paul Kay) و برنت برلین (Brent Berlin) با موسسه زبا‌‌ن‌شناسی تابستان برای جمع آوری داده‌های مربوط به واژگان رنگی در سراسر جهان همکاری کردند. آن‌ها کاغذهای رنگی را به افراد قبیله‌های مختلف نشان می‌دادند و از آنها می‌خواستند که هر رنگ را توصیف کنند. در بعضی موارد مانند زبان کاندوشی (Candoshi)، اعضای جامعه برای هر رنگ نام خاصی نداشتند. برای مثال آ‌ن‌ها به کاغذ زرد رنگ “ptsiyaro” می‌گفتند که به پرنده‌ای زرد رنگ اشاره دارد. نکته جالب‌تر این است که آن‌ها رنگ‌ها را به شیوه ما تفکیک نمی‌کردند. به عنوان مثال، آن‌ها برای توصیف طیف رنگی متنوع بین رنگ‌های سبز و بنفش از کلمه kavabana استفاده می‌کردند که در زبان ما برای هر رنگ در این طیف، حتی دسته خاصی نیز در نظر گرفته شده ‌است.

میوه‌ها و نام رنگ‌ها

حتی در زبان انگلیسی واژگان و طبقه بندی رنگ‌ها با گذشت زمان تغییر کرده است. بسیاری از مردم احتمالاً بر این باورند که مرکباتی مثل پرتقال (میوه پرتقال و رنگ نارنجی هر دو در زبان انگلیسی Orange نامیده می‌شود، برای مثال مشابه در زبان فارسی می‌توان به میوه نارنج و رنگ نارنجی اشاره کرد) به دلیل رنگ نارنجی آن “Orange” نامیده شده است اما در واقع موضوع به شکل دیگری بوده است. تا اواخر قرن پانزدهم رنگ نارنجی نام خاص خود را نداشته و مردم در آن‎ زمان رنگ بین قرمز و زرد را به دلیل رنگ میوه پرتقال Orange نامیدند.

هنگامی که بازرگانان آن دوره شروع به آوردن پرتقال (Orange) از آسیا به اروپا کردند، این میوه با رنگ روشنش به نام گذاری این رنگ کمک کرد. در ابتدا این میوه به زبان سانسکریت “naranga” نامگذاری شد و به این میوه در زبان فرانسه “narange” گفته شد و در آخر در زبان انگلیسی به آن “Orange” گفتند. نکته اصلی این است که رنگ این میوه باعث شد که در زبان انگلیسی به رنگ بین قرمز و زرد نارنجی گفته شود.

مشهورترین رنگ‌ها

چند بار شخصی از شما رنگ مورد علاقه‌تان را پرسیده است؟ حتی در آزمون‌های آنلاین نیز اغلب این سؤال را مطرح می‌گردد. هر کس رنگ مورد علاقه خود را دارد و گاهی ممکن این رنگ با گذشت زمان تغییر کند. بنابراین ممکن است جالب باشد که بدانیم که رنگ آبی به عنوان محبوب ترین رنگ شناخته شده است. حتی در اوایل سال 1941، مطالعات نشان دادند که مردم رنگ آبی را بیشتر از بقیه رنگ‌ها ترجیح می‌دهند و این مورد در مطالعات جدید نیز ثابت مانده است.

در سال 2011، شرکت اسکات دیزاین (Scott Design) برای یافتن مشهورترین و کم اقبال‌ترین رنگ‌ها در بین مردم دو نظرسنجی برگزار کرد. رنگ آبی با 27 درصد آرا محبوب ترین بود، سبز با 18 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت و رنگ قهوه‌ای با کمترین آرا در جایگاه آخر قرار گرفت. تنها 3.5 درصد از شرکت کنندگان اظهار داشتند که رنگ آبی را از تمام رنگ‌ها کمتر دوست دارند.

پس از آن، در سال 2017 شرکت تولیدی کاغذ G. F. Smith یک نظرسنجی آنلاین راه‌اندازی کرد که به شرکت کنندگان اجازه می‌داد تا رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنند. بعد از اینکه 30000 نفر از 100 کشور رای خود را ثبت کردند، رنگ برنده به نام Marrs Green اعلام شد. در حالی که از آن به عنوان “سبز” یاد می‌شود اختلاف نظرهای زیادی درمورد اینکه آیا این رنگ در واقع سایه‌ای سبز است یا آبی وجود دارد و به نظر حاوی هر دو رنگ می‌باشد. صرف نظر از این مورد، چیزی که کاملا مشخص است این است که رنگ‌های آبی و سبز بسیار بین مردم محبوب‌اند. در تصویر بالا فضایی با زنگ Marrs Green را مشاهده می‌کنید، نظر شما در مورد این رنگ چیست؟

 

ترس از رنگ‌ها

فوبیا از ترس‌های غیرمنطقی و قوی است که ممکن است افراد نسبت به محرک‌های خاصی احساس کنند. فوبیاهای رایج شامل آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوتها)، آکروفوبیا (ترس از ارتفاعات) و کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای محصور) می‌باشند، اما بسیاری از فوبیاهای غیرمعمول دیگر نیز مانند کروموفوبیا (ترس از رنگ‌ها) وجود دارد.

کروموفوبیا ترس از رنگ‌ها است و همچنین هر رنگی فوبیای خاص خود را دارد. برای مثال زانتوفوبیا ترس از رنگ زرد است. مانند سایر فوبیاها، کروموفوبیا می‌تواند باعث اضطراب شدید، ضربان قلب نامنظم و حالت تهوع شود. تصور می‌شود علل این فوبیاهای عجیب ارتباط یک رنگ خاص با چیزی بسیار ناخوشایند است.

بیشتر بخوانید: چگونه بر دو احساس ترس و اظطراب غلبه کنیم؟

رنگ ارغوانی در رنگین کمان وجود ندارد

اغلب از رنگین کمان برای نشان دادن تمام طیف رنگی قابل مشاهده استفاده می‌شود اما رنگ ارغوانی در رنگین کمان مشاهده نمی‌شود. به عبارت ساده تر، رنگین کمان از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش (به همین ترتیب) تشکیل شده است. با این حال، رنگ ارغوانی جایی در بین دو سر طیف رنگی یعنی رنگ‌های قرمز و بنفش قرار خواهد گرفت.

رنگ‌ها طول موج‌هایی از نور را تشکیل می‌دهند که معمولاً بر اساس آن طول موج‌ها جذب و یا از یک جسم منعکس می‌شوند. اگر یک جسم تمام طول موج‌ها به جز سبز را جذب کند، آنگاه نور سبز بازتاب می‌یابد و ما آن جسم را به رنگ سبز می‌بینیم. اگر دو طول موج به طور همزمان منعکس شوند، چشم ما میانگین رنگ را بین دو طول موج پیدا می‌کند. به عنوان مثال اگر جسم نور آبی و زرد را منعکس کند، چشم ما جسم را سبز رنگ مشاهده خواهد کرد زیرا سبز بین آبی و زرد در طیف رنگ‌ها قرار دارد. بنابراین اگر قرمز و بنفش که دو سر طیف رنگی هستند، منعکس شوند ما چه رنگی را می‎بینیم؟ از نظر فنی، رنگ سبز به طور مساوی بین قرمز و بنفش قرار گرفته است اما به طور مشخص رنگ سبز نسبت به این دو رنگ بسیار متفاوت است. برای جبران، مغز در اصل طیف رنگی را وراد یک حلقه یا چرخه می‌کند که رنگ ارغوانی خلا موجود بین قرمز و بنفش را پر می‌کند و بدین شکل ما رنگ ارغوانی را می‌بینیم؛ با تمام این تفاسیر ارغوانی یک رنگ کاملا واقعی است.

روانشناسی رنگ‌ها

واضح است که رنگ چگونه بر حس بینایی ما تأثیر می گذارد اما چیزی که ممکن است کمتر برای ما آشکار باشد این است که رنگ‌ها می‌تواند اثرات ناخودآگاه عمیقی بر ما داشته باشد. روانشناسی رنگ بررسی چگونگی تأثیر رنگ بر احساسات، افکار و حتی رفتار افراد است. برندسازی زمینه‌ای است که روانشناسی رنگ در آن غالباً مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشاغل از رنگ‌های مشخصی برای تأثیرگذاری بر مصرف کنندگان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال رنگ قرمز و زرد می‌توانند اشتهای یک فرد را تحریک کرده و باعث شوند تا فرد احساس گرسنگی کند. پس همانطور که می‌بینید تصادفی نیست که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی این رنگ‌ها را درآرم و لوگوی خود گنجانده ‎‌اند.

علاوه بر این، رنگ‌ حتی می‌تواند باعث بهبود توجه و حافظه شوند. آزمایش فرانک فارلی (Frank Farley) و آلفرد گرانت (Alfred Grant) این سؤال را مطرح کرد که آیا ارائه‌های چندرسانه‌ای رنگی یا سیاه و سفید بر حافظه افراد تأثیر می‌گذارد یا خیر. نتایج آنها نشان داد که افراد نکات بیشتر و کامل‌تری را از نمایش‌های رنگی به خاطر می‌آورند. تحقیقات دیگری نیز همچنین برای استفاده از رنگ‌ها برای بیماران مبتلا به آلزایمر، اوتیسم و اختلالات دیگر در جریان است.

نمادگرایی‌های رنگ‌ها

در حالی که رنگ‌ها می‌توانند اثرات روانشناختی و ناخودآگاه مختلفی مانند تقویت حافظه بر ما داشته باشد، آن‌ها همچنین دارای معانی نمادین نیز می‌باشند. برخی از نمادگرایی‌ها مانند رنگ قرمز به معنای توقف برای ما آشکار است، با این حال ممکن معانی سایر رنگ‌ها کمتر در زندگی روزمره به چشم بیایند مانند رنگ آبی که می‌تواند نماد اعتماد و وفاداری باشد. همچنین نمادگرایی در فرهنگ‌های مختلف بسیار متفاوت است. در فرهنگ غربی سفید اغلب بیانگر معصومیت، صلح و پاکی است و غالباً در عروسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال در چین رنگ سفید با مرگ و عزاداری همراه است و اغلب برای تدفین پوشیده می‌شود.

نمادگرایی رنگ حتی در یک فرهنگ واحد نیز ثابت نیست زیرا انجمن‌ها و گروه‌ها می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند. برای مثال وسایل کودکان در این دوره را تماشا کنید، بسته به جنس کودک همه چیز معمولاً صورتی یا آبی است. اما در بیشتر تاریخ این موارد وجود نداشت. تا اوایل دهه 1900، هیچ رنگی نشانه جنس مرد یا زن نبود و زن و مرد هر دو رنگ آبی و صورتی داشتند. سپس فروشگاه‌های پوشاک توصیه کردند که پسران لباس صورتی و دختران لباس آبی بپوشند. نظریه‌ها به این سمت است که این شرکت‌ها با تشویق والدین برای خرید یک مجموعه کاملاً جدید از لباس برای یک کودک تنها به دنبال فروش و سود خود بوده و هستند. پیش از این کودکان پسر و دختر به طور یکسان لباس می‌پوشیدند و استفاده از همان لباس از یک کودک به کودک دیگر عملی بود. بعدها در دهه 1940، همه چیز به شکلی دیگر در آمد و آبی رنگ استاندارد برای پسران و صورتی رنگ استاندارد برای دختران شد. با گذشت زمان، اینگونه انجمن‌ها همچنان وجود دارند و این تکنیک‌ها در بازاریابی رایج‌ اند.

رنگ سال

یک واقعیت جالب برای رنگ این است که هر ساله شرکت پنتون (Pantone) یک رنگ خاص را به عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند. این رسم در سال 2000 و با رنگ آبی نیلگون آغاز شد و هر سال از آن زمان تاکنون رنگ منحصر به فرد خود را داشته است. برای سال 2020  این رنگ سایه‌ای از آبی به نام آبی کلاسیک است. مدیر اجرایی شرکت پنتون، این رنگ را اینگونه توصیف می‌کند:

این رنگ تعهد و آرامش عمیقی در ما به وجود می‌آورد. یک احساس خالص و بی حد و حصر از آسمان پهناور و بیکران. این رنگ ما را ترغیب می‌کند تا تفکر خود را گسترش دهیم و عمیق تر فکرکنیم، این رنگ باعث می‌شود چشم انداز خود را افزایش دهیم و راه ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف را برای ما هموار می‌کند.

این ایده ممکن است حتی احمقانه و یا فقط برای سرگرمی به نظر برسد، اما در واقع تأثیر به سزایی در روندهای طراحی، مد و بازاریابی دارد. هنگامی که رنگ جدید در ماه دسامبر اعلام شد بسیاری از وبلاگ نویسان نکات و ایده‌های بسیاری را برای استفاده از این رنگ در طراحی داخلی، رسانه‌های اجتماعی و غیره بر روی اینترنت قرار دادند، بنابراین اگر امسال رنگ آبی کلاسیک را در مکان‌های مختلفی دیدید، تعجب نکنید.

]]>
https://digiro.ir/top-10-little-known-facts-about-color/feed/ 1
بهترین بازی های کامپیوتری در سال 2020 که نباید از دست بدهید https://digiro.ir/best-pc-games/ https://digiro.ir/best-pc-games/#comments Wed, 13 May 2020 08:27:31 +0000 https://digiro.ir/?p=168237 بهترین بازی های کامپیوتری در سال 2020کامپیوتر یا همان رایانه شخصی یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای اجرای بازی های ویدیویی است و گیمرهای زیادی از این طریق وارد دنیای بازی ها می‌شوند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید در ادامه حتماً با ما همراه باشید، چرا که قصد داریم فهرست کاملی از بهترین بازی های کامپیوتری حال حاضر […]]]> بهترین بازی های کامپیوتری در سال 2020

کامپیوتر یا همان رایانه شخصی یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای اجرای بازی های ویدیویی است و گیمرهای زیادی از این طریق وارد دنیای بازی ها می‌شوند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید در ادامه حتماً با ما همراه باشید، چرا که قصد داریم فهرست کاملی از بهترین بازی های کامپیوتری حال حاضر دنیا را به شما معرفی کنیم. این عناوین شامل بهترین بازی‌های تک‌نفره، بهترین بازی‌های ورزشی، چند عنوان کلاسیک و همچنین بهترین بازی‌های چندنفره‌ی آنلاین و آفلاین هستند و هر فردی با هر سلیقه‌ای می‌تواند بازی‌های دلخواه خود را در آن پیدا کند. هنوز به نیمه سال 2020 هم نرسیده‌ایم، اما همین حالا هم چندین عنوان بازی خوب در سال جدید منتشر شده‌اند که بی‌شک ارزش امتحان کردن را دارند. برای آشنایی با این بازی‌ها با دیجی رو همراه باشید.

بازی‌های رقابتی آنلاین

Apex Legends

Apex Legends

سال انتشار: 2019 | سازنده: Respawn

Apex Legends بهترین بازی battle royale حال حاضر است. نقشه‌ی بازی عالی است، سیستم ارتباط پینگ این بازی، سیستمی است که تمام بازی‌های اول‌شخص تیراندازی باید از آن استفاده کنند، سلاح‌ها و حرکت‌های درون بازی عالی است (دیگر از سراشیبی‌ها به پایین نمی‌دوید، بلکه سر می‌خورید)، این بازی رایگان است و به غیر از پوشیدنی‌ها، هیچ چیز فروشی دیگری در بازی وجود ندارد. شاید از Respawn انتظار نداشتیم که چنین بازی‌ای را عرضه کند ولی حالا که عرضه کرده است خیلی خوشحالیم.

Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege

سال انتشار: 2015 | سازنده: Ubisoft Montreal

نسخه‌ی جذاب‌تر کانتر استرایک. شاید برخی از ویژگی‌های CS:GO را در این بازی نبینید ولی با بازی مدرن و دردسترس‌تری روبه‌رو هستید که زمان‌بندی درست و همکاری تیمی در آن نقش مهمی دارد. یادگیری این بازی کمی سخت است و دلیل آن تمام شخصیت‌ها، گجت‌ها، نقشه‌ها و سلاح‌هایی است که از سال 2015 تا اکنون به این بازی اضافه شده‌اند. ولی با گذشت زمان با تمام این‌ها کنار می‌آیید و می‌توانید بخش‌هایی از نقشه و شخصیت‌هایی را پیدا کنید که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید. Ubisoft به پشتیبانی از این بازی ادامه می‌دهد و هر سال 4 آپدیت اصلی به همراه آپدیت‌های دیگری برای بهبود این بازی عرضه می‌کند.

Overwatch

Overwatch

سال انتشار: 2016 | سازنده: Blizzard

با شخصیت‌های رنگارنگ Overwatch و جهان پرنور و فراگیر این بازی، Blizzard جهان بازی‌های تیراندازی تیمی را به بازار جدیدی عرضه کرده است. هر یک از اعضای تیم‌های شش نفره، نقش تانک، DPS و هیلر را بر عهده می‌گیرند تا برای دستیابی به اهدافی با تیم مقابل مبارزه کنند، در این بازی فقط تعداد بیشتر کسانی که می‌کشید مهم نیست. این بازی به کار تیمی پاداش می‌دهد و این توانایی، یکی از نیازهای ضروری این بازی است. اکنون 27 قهرمان در این بازی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که برای هر سبک بازی دست‌کم یک قهرمان وجود دارد.

Fortnite Battle Royale

Fortnite Battle Royale

سال انتشار: 2017 | سازنده: Epic

چیزی که به‌عنوان تقلیدی از PUBG عرضه شده بود، تکامل یافت و حالا به یک بازی تیراندازی هم‌نسل ماینکرفت تبدیل شده است. سیستم ساخت‌وساز Fortnite به نشانه‌گیری درست و همچنین دید معماری خوب اهمیت می‌دهد. با آپدیت‌های مداومی که سازنده‌ این بازی، Epic، منتشر می‌کند، شاهد سلاح‌ها، تله‌ها، ابزارها و پوسته‌های جدیدی هستیم که این بازی را بسیار ارزشمند می‌کند.

PlayerUnknown's Battlegrounds

PlayerUnknown’s Battlegrounds

سال انتشار: 2017 | سازنده: PUBG Corp

100 قاتل امیدوار با چتر نجات‌شان در جزیره‌ای فرود می‌آیند، هر سلاحی را که می‌توانند برمی‌دارند و تا پای جان می‌جنگند و دوباره و دوباره تکرار می‌کنند. گرچه این سبک از بازی پدیده‌ی جدیدی نبوده است، ولی PUBG توانست ژانر battle royale را به پدیده‌ی امروزی تبدیل کند. به‌عنوان یک بازی اول یا سوم‌شخص، PUBG واقع‌گرایانه‌تر و غیرآرکیدی‌تر از Fortnite است. لذت این بازی در مجبور شدن بازیکنان به این است که ریسک کنند. نقشه‌ی بازی کوچک‌تر می‌شود و بازیکنان مجبور می‌شوند با یکدیگر درگیر شوند تا اینکه در نهایت یک نفر از این خرابه‌ها سربلند بیرون می‌آید. هر لحظه از هر دفعه‌ی این بازی، سیلی از تصمیمات مهم است و ممکن است یک تصمیم کوچک شما را به سمت مرگ‌تان بکشاند.

Rocket League

Rocket League

سال انتشار: 2015 | سازنده: Psyonix

بهترین و تنها ترکیبی از هاکی و فوتبال که می‌توانید آن را با خودروهای مجهز به راکت انجام دهید. گرچه بیشتر بازی‌های ورزشی روی نشانه‌گیری و دیگر جادوها تمرکز می‌کنند، Rocket League همه‌اش درباره‌ی فیزیک و سرعت است. به بیان ساده در این بازی تلاش می‌کنید توپ بزرگی را با خودروی‌تان گل کنید. به همین سادگی!

Hearthstone

Hearthstone

سال انتشار: 2014 | سازنده: Blizzard

دو نسخه‌ی آخر این بازی Boomsday Project و Rastakhan’s Rumble هستند که هدف انتقادهای فراوانی بوده‌اند، انتقادهایی که می‌گویند این نسخه‌های جدید فاقد محتوای تازه‌ای هستند. با این حال باز هم می‌توانید از این بازی لذت ببرید. اگر از استفاده از نردبان‌ها می‌ترسید، می‌توانید نسخه‌ی تک‌نفره‌ی این بازی را امتحان کنید که از پازل‌ها و شکار هیولاها و بخش‌های جذاب دیگری تشکیل شده است.

League of Legends

League of Legends

سال انتشار: 2009 | سازنده: Riot Games

بازی‌های سبک میدان جنگ چند نفره‌ی آنلاین، بازی‌های سخت، پر از پاداش و رقابتی هستند که به کار گروهی، واکنش‌های سریع و اطلاع از نقش‌تان در شروع، میانه و پایان بازی نیاز دارند. اگر می‌خواهید چنین بازی‌هایی را امتحان کنید League of Legends یکی از بهترین انتخاب‌هایتان است. این بازی سبک بسیار مشابهی به Dota 2 دارد، پس اگر از هر کدام‌شان خسته شده‌اید، می‌توانید به سراغ دیگری بروید.

Battlefield 1 and Battlefield 5

Battlefield 1 and Battlefield 5

سال انتشار: 2016/2018 | سازنده: DICE

گرچه طرفداران پروپاقرص Battlefield 1 می‌گویند که فقط این نسخه از بازی ارزش بازی کردن را دارد، ما نسخه‌ی Battlefield 5 را هم پیشنهاد می‌کنیم که حالا یک مود battle royale را نیز به بازی خود اضافه کرده است.

بازی‌های تیراندازی تک‌نفره و گروهی

Doom Eternal

Doom Eternal

سال انتشار: 2020 | سازنده: id

بازی اصلی  Doom سال 1993، تأثیرگذارترین بازی تیراندازی تاریخ است. نسخه‌ی 2016 این بازی نیز ما را شگفت‌زده کرد. این بازی بسیاری از داستان‌سرایی‌ها و انیمیشن‌های بازی‌های مدرن را حذف می‌کند و یک‌راست سر اصل مطلب می‌رود، 30 ثانیه از مرحله‌ی اول نگذشته است که شخصیت اصلی داستان را به کناری پرت می‌کند و تیر خلاص را به آن می‌زند. با بازی شگفت‌انگیزی روبه‌رو می‌شوید که شما را به حاشیه نمی‌کشاند و پر از ایده‌های جذاب و گاهی اوقات لذت‌بخش است. Doom Eternal آخرین نسخه‌ی این بازی است که این جذابیت را حفظ می‌کند و یکی از سرسخت‌ترین بازی‌های تیراندازی است که تا به حال امتحان کرده‌ایم.

Warhammer: Vermintide 2

Warhammer: Vermintide 2

سال انتشار: 2018 | سازنده: : Fatshark

این بازی در سبک بازی کلاسیک Left 4 Dead است. هر قهرمان این بازی قدرت‌ها و البته ضعف‌های خود را دارد. به دلیل همین ضعف‌هاست که به هم‌تیمی‌های خوبی نیاز دارید تا شما را نجات بدهند. در این بازی هم‌تیمی‌های خوب و غرایز درست، بهتر از نشانه‌گیری خوب عمل می‌کنند. پنج قهرمان و فهرستی طولانی از سلاح‌ها برای هر کدام‌شان در اختیار دارید. از بازی کردن این بازی به همراه دوستان‌تان لذت می‌برید.

Dusk

Dusk

سال انتشار: 2018 | سازنده: David Szymanski

اگر بازی‌های سیستم عامل داس، بازی‌هایی مانند Doom و Quake، برای‌تان حس نوستالژیکی دارند، از Dusk خوش‌تان می‌آید. در این بازی  کلیدهای رنگی و اتاق‌های مخفی، آهنگ متال، شلیک سریع با دو تفنگ و نابود کردن هیولاها را دارید. Dusk بازی شگفت‌انگیزی است تا بعدازظهر خالی خود را با آن پر کنید.

Resident Evil 2 - Remake

Resident Evil 2 – Remake

سال انتشار: 2019 | سازنده: Capcom

بازسازی شگفت‌انگیزی از یکی از بازی‌های کلاسیک ژانر وحشت، ترکیبی از نوستالژی و امکانات بدیع، که چالش‌برانگیز، زیبا و ترسناک است.

بازی‌های اکشن

Grand Theft Auto 5

Grand Theft Auto 5

سال انتشار: 2015 | سازنده: Rockstar North

GTA 5 روی بیشتر سیستم‌ها عملکرد بسیار خوبی دارد و یکی از بهترین بازی‌های جهان بازی‌های کامپیوتری است که می‌شناسیم. اگر می‌خواهید حالت متفاوتی از این بازی را تجربه کنید سراغ GTA Online بروید. می‌توانید حالت آنلاین این بازی را با چند نفر از دوستان‌تان تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

Assassin's Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey

سال انتشار: 2018 | سازنده: Ubisoft Montreal

یوبیسافت در آخرین نسخه از این بازی، عالی عمل کرده است. در Assassin’s Creed Odyssey شاهد اجرای کامل و درست سبک نقش‌آفرینی هستیم که در آن، دیگر با فهرستی از کارهایی که باید انجام بدهید مواجه نمی‌شوید، بلکه مأموریت‌هایی دریافت می‌کنید که در جهان باز این بازی، می‌توانید به شیوه‌ی خودتان آن‌ها را به انجام برسانید.

Dishonored 2

Dishonored 2

سال انتشار: 2016 | سازنده: Arkane Studios

می‌توانید به درون این بازی شیرجه بزنید و غرق مراحل سخت و درهم‌پیچیده‌ی آن شوید. همچنین در این بازی با چند مرحله‌ی سطح‌بالا مواجه می‌شوید که تا مدت‌ها در یادتان می‌ماند. می‌توانید این بازی را در نقش دو شخصیت بازی کنید، داستان هر یک از این شخصیت‌ها و همچنین قدرت‌های متفاوت‌شان ارزش بازی کردن دوباره‌ی این بازی را بیشتر می‌کند. همچنین اگر از طرفداران خشونت در بازی‌های رایانه‌ای نیستید، در این بازی این امکان را در اختیار دارید که حمله‌های دشمنان را دفع کنید، آن‌ها را مغلوب و تسلیم کنید یا بی‌هوش‌شان کنید.

Hitman 2

Hitman 2

سال انتشار: 2018 | سازنده: IO Interactive

بیست سال است که Agent 47 قراردادهای جدیدی می‌گیرد و در بازی‌های رایانه‌ای، اهدافش را نابود می‌کند. اما آخرین نسخه از این بازی، بهترین نسخه‌ی آن است. اگر تا به حال این بازی را امتحان نکرده‌اید بی‌شک به سراغش بروید.

بازی‌های اکشن و نقش‌آفرینی نوبتی

Nier: Automata

Nier: Automata

سال انتشار: 2017 | سازنده: Square Enix

این بازی اکشن نقش‌آفرینی روی ربات‌هایی متمرکز است که به زمین ارسال شده‌اند تا با نابودی ربات‌های خطرناک زمینی، این کره را دوباره به مکانی امن برای انسان‌ها تبدیل کنند. همه‌ی ربات‌های این بازی، ماشین‌هایی بی‌مغز نیستند و برخی از آن‌ها آرزوها و اهداف خود را دنبال می‌کنند. داستان این بازی شگفت‌انگیز است و با چند پایان متفاوت، از داستان‌های فرعی بسیار خوبی نیز برخوردار است.

The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt

سال انتشار: 2015 | سازنده: CD Projekt RED

بازی The Witcher 3 داستان گرالت را دنبال می‌کند، یکی از بداخلاق‌ترین قاتلان هیولاها که مسیر خود را با مبارزه و جادو باز می‌کند. داستان این بازی هوشمندانه و خوب است ولی مهم‌تر از آن، با یکی از بهترین بازی‌های جهان باز مواجه می‌شوید که می‌توانید در آن به کاوش بپردازید.

Divinity: Original Sin 2

Divinity: Original Sin 2

سال انتشار: 2017 | سازنده: Larian Studios

بازی‌ای به سبک کلاسیک نقش‌آفرینی  که حس مدرنی دارد. می‌توانید این بازی را به‌شکل چهارنفره و تیمی بازی کنید. Divinity: Original Sin 2 از شخصیت‌های فوق‌العاده‌ای تشکیل شده است که در ترکیب با مبارزه‌های چالش‌برانگیز و نوبتی آن، بازی شگفت‌انگیزی را به کاربران ارائه می‌دهد.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

سال انتشار: 2018 | سازنده: Level-5

یکی از زیباترین و بلندپروازانه‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی که داستان پادشاه نیمه‌گربه‌ای را دنبال می‌کند که دنبال ایجاد کردن قلمروی پادشاهی خود است، قلمرویی که سرشار از صلح و صفاست و البته که دنبال دوستان جدیدی است. با بازی جهان باز خوش‌ساختی مواجه می‌شوید که از مبارزه‌های هیجان‌انگیزی تشکیل شده است و ترکیب معناداری را به شما ارائه می‌دهد.

Dark Souls 3

Dark Souls 3

سال انتشار: 2016 | سازنده: FromSoftware

هر چقدر این بازی عناصر تکراری داشته باشد و با یک بازی اکشن نقش‌آفرینی مواجه باشیم که در جهانی رو به مرگ و پر از هیولاها به پیش می‌رود، در عوض با ظاهر خوبی مواجه می‌شویم. یکی از روان‌ترین بازی‌های این مجموعه‌ی بازی‌هاست و روی کامپیوتر شخصی عملکرد بسیار روانی دارد که در نتیجه‌ی آن دشمنان سریع‌تر و وحشی‌تری دارید که بدون اینکه به شما رحم کنند، در ثانیه‌ای جان‌تان را می‌گیرند.

بازی‌های کاوش، بقا و ساخت‌وساز

Stardew Valley

Stardew Valley

سال انتشار: 2016 | سازنده: ConcernedApe

در این بازی مزرعه‌ای را در خارج از شهر به ارث می‌برید و روزهایتان را صرف رسیدگی به مزرعه و آشنا شدن با محلی‌ها می‌کنید، محلی‌هایی که برخی از آن‌ها آمادگی به ورود به یک رابطه‌ی احساسی را دارند. می‌توانید خیلی جدی شوید و سفت‌وسخت دنبال رسیدگی به مزرعه‌تان و افزایش درآمد فصلی‌تان باشید، یا اینکه همه چیز را راحت بگیرید و گه‌گاهی برای ماهیگیری بروید یا به معادن پر از هیولاها بروید و کمی هیولا شکار کنید.

Kerbal Space Program

Kerbal Space Program

سال انتشار: 2015 | سازنده: Squad

یک فضاپیما می‌سازید و به فضا می‌روید، ساده است، مگر نه؟ اغلب نه. وقتی می‌خواهید چنین فضاپیمایی را با استفاده از تجهیزات وسیع Kerbal Space Program انجام بدهید، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید، مشکلاتی که اغلب به انفجاری ختم می‌شوند. ولی وقتی بتوانید چنین کاری را با آزمون و خطا و با موفقیت انجام دهید تازه پیشنهادهای اصلی این بازی را دریافت می‌کنید.

Subnautica

Subnautica

سال انتشار: 2018 | سازنده: Unknown Worlds

بسته به اینکه چه احساسی در رابطه با غواصی دارید، این بازی می‌تواند لحظات شگفت‌انگیزی را برای‌تان رقم بزند یا تبدیل به یکی از ترسناک‌ترین تجربه‌هایتان شود. حتی اگر حالت بقا را خاموش کنید و هر چند وقت مجبور نباشید ماهیگیری کنید و آن را بخورید تا زنده بمانید، این بازی از تونل‌های وسیع و هیولاهای بزرگی تشکیل شده است که می‌توانند شما را درسته ببلعند.

Proteus

Proteus

سال انتشار: 2013 | سازنده: Ed Key and David Kanaga

بازی Proteus از طبیعت الهام می‌گیرد و آن را به صداها و شکل‌های آشنا تبدیل می‌کند. تپه‌های منحنی، تنه‌ی صاف درختان و قورباغه‌هایی که صدا درمی‌آورند. می‌توانید بر فراز جزیره‌ای از گیاهان رنگارنگ و حیوانات متنوع پرواز کنید و صداهای زیبایی بشنوید، سمفونی زیبایی که با دنبال کردن پرندگان یا ساکن ماندن میان کرم‌های شب‌تاب می‌توانید از آن لذت ببرید.

بازی‌های استراتژیک

Into The Breach

Into The Breach

سال انتشار: 2018 | سازنده: Subset Games

در این بازی سعی می‌کنید نژاد انسان‌ها را در مقابل حمله‌ی فضایی‌ها حفظ کنید، آن هم در پنج نوبت و در یک بازی استراتژیک با سبک Roguelike. این بازی بیشتر شبیه یک پازل است، هر بار اطلاعات کاملی درباره‌ی فعالیت‌های دشمن دارید و بازی آن‌قدر تعادل خوبی دارد که کم‌وبیش همیشه می‌توانید راه‌حلی پیدا کنید و مأموریت‌تان را با موفقیت به انجام برسانید.

XCOM 2: War of the Chosen

XCOM 2: War of the Chosen

سال انتشار: 2017 | سازنده: Firaxis

در این بازی استراتژیک وحشیانه شما در نقش رهبر گروه مقاومت در برابر حمله‌ی فضایی‌ها هستید. در این بازی پایگاه‌تان را می‌سازید، نیروهای‌تان را تقویت می‌کنید و دستورات استراتژیکی می‌دهید که در مبارزه‌های تاکتیکی و نوبتی این بازی نقش بسیار مهمی دارند. با گسترش قلمروی‌تان و جمع‌آوری کردن مواد و انجام تحقیقات جدید، به سلاح‌ها و تجهیزات دفاعی جدیدی برای نیروهایتان دست می‌یابید.

Total War: Warhammer 2

Total War: Warhammer 2

سال انتشار: 2017 | سازنده: Creative Assembly

Warhammer یک بازی فانتزی دارک است که می‌توانیم در آن شباهت‌هایی با چند بازی دیگر ببینیم، این بازی محبوبیت زیادی دارد و دلیلش هم افزونگی شخصیت‌ها و قلمروهای تاریک آن است، در این بازی با دو موردور (سرزمین تاریک سائورون در ارباب حلقه‌ها) و سه دراکولا مواجه می‌شوید. بازی‌های Total War مجموعه‌ای ارزشمند از بازی‌های استراتژیک تاریخی هستند که در ترکیب با Warhammer بازی شگفت‌انگیزی را شکل می‌دهند. در این بازی نژادها و شخصیت‌های مختلف برای فتح جهان با یکدیگر می‌جنگند.

Slay the Spire

Slay the Spire

سال انتشار: 2019 | سازنده: Harebrained Schemes

بازی کارتی شگفت‌انگیزی که با چالش‌های روزانه‌اش نزد بسیاری از کاربران محبوب شده است. لذت این بازی در این است که با چیدن هوشمندانه‌ی دسته‌ی کارت‌هایتان بتوانید بیشترین قدرت را از آن خود کنید. این بازی تک‌نفره است و به همین دلیل نیازی نیست بهترین ترتیب کارت‌ها را داشته باشید تا بتوانید هیولاهای این بازی را شکست دهید. در طول بازی کارت‌های جدیدی می‌گیرید و قدرت‌هایتان افزایش می‌یابد. هر دست جدید این بازی همیشه لذت‌بخش است.

BattleTech

BattleTech

سال انتشار: 2018 | سازنده: Harebrained Schemes

در این بازی، رهبری تیمی پاره‌پاره از سربازان مزدور را بر عهده می‌گیرید تا در مراحلی که نیمی از آن‌ها داستان و نیمی از آن‌ها در آن واحد تولید شده است، به پیش بروید؛ محافظت، قتل، تسخیر پایگاه و دیگر مأموریت‌ها را انجام می‌دهید تا پول دریافت کنید، کسی را نجات دهید یا احترام کسب کنید. در BattleTech سربازان و سفینه‌هایتان را برای یک درگیری میان‌سیاره‌ای می‌فرستید و بعد از آن باید به خسارت‌های جانی و مالی پس از این جنگ رسیدگی کنید، زره‌هایی که نابود شده‌اند، سفینه‌هایی که آسیب دیده‌اند و تجهیزاتی که از دشمن نابودشده‌تان به غنیمت گرفته‌اید، همه بخشی از این بازی شگفت‌انگیز هستید.

بازی‌های سبک پازل

Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn

سال انتشار: 2018 | سازنده: Valve

بازی محبوب پازلی‌مان در سال 2018، Return of the Obra Dinn یک بازی کارآگاهی است که در آن، شما نقش یک کارآگاه بیمه را ایفا می‌کنید که مسئول بررسی کشتی گم‌شده‌ای است که حالا پیدا شده است و باید بفهمید چه بلایی سر خدمه‌ی آن آمده است.

Portal 1 + 2

Portal 1 + 2

سال انتشار: 2007/2011 | سازنده: Lucas Pope

اگر این بازی پازل‌های مبتکرانه‌ای داشت و اگر داستان هوشمندانه‌ای داشت، خیلی عالی می‌شد. خوشبختانه هر دوی این گزینه‌ها در این بازی وجود دارند و تجربه‌ای در اختیارتان قرار می‌گیرد که فراموش‌نشدنی است و از چند جنبه ذهن‌تان را درگیر می‌کند. در این بازی و دنباله‌ی شگفت‌انگیزش باید به شیوه‌ی دیگری فکر کنید تا راه‌تان را به مکان‌های دیگر باز کنید و داستان غم‌انگیز و گاهی خنده‌دار آن مسبب لذت بردن بیشترتان از این بازی می‌شود.

Opus Magnum

Opus Magnum

سال انتشار: 2017 | سازنده: Zachtronics

چالش این بازی این نیست که هر پازل را چطور حل کنید، بلکه یافتن بهترین راه برای حل کردن هر پازل، چالش اصلی است. با بازوهای رباتیک قابل برنامه‌ریزی می‌توانید ماشین‌های کیمیاگری خود را درست کنید که در انجام کارهای پیش روی‌شان بسیار خوب عمل می‌کنند و در این بازی می‌بینید که دستورالعمل‌های ساده و قطعات ساده می‌توانند ماشین‌های نه چندان ساده‌ای را ایجاد کنند.

Gorogoa

Gorogoa

سال انتشار: 2018 | سازنده: Buried Signal

این بازی زیبا که با دست کشیده شده است یکی از بازی‌های پازلی محبوب ماست. بازی ساده‌ای است: کاشی‌های طرح‌دار را با استفاده از تخیل‌تان بچینید تا پازل را حل کنید. پیچیدگی و شاهکار بودن این بازی، آنجایی است که این کاشی‌ها با ظرافت بی‌عیب‌ونقصی در کنار هم جای می‌گیرند. بخش‌هایی از هر مرحله به خوبی در مرحله‌ی دیگر جای می‌گیرند و هرگز احساس نمی‌کنید چیزی غیرمعمول را مشاهده کرده‌اید. اگر از طرفداران پازل‌ها هستید و می‌خواهید یک بازی چالش‌برانگیز و زیبا را امتحان کنید، این بازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

Lumines Remastered

Lumines Remastered

سال انتشار: 2018 | سازنده: Resonair

این پازی پازل موزیکال که برای اولین بار در کنسول psp عرضه شده بود، حالا پس از 15 سال دوباره برگشته و بازگشت موفقیت‌آمیزی نیز داشته است. این نسخه‌ی جدید کیفیت بسیار خوبی دارد و موسیقی آن محشر است. Lumines از آن بازی‌هایی نیست که در رایانه‌ی شخصی، بهترین عملکرد خود را داشته باشد، انگار طوری طراحی شده است تا در کنسول‌های دستی اجرا شود، ولی اگر شانس دیگری برای تجربه کردن این بازی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در هر پلتفرم ممکنی این بازی را امتحان کنید.

Baba is You

Baba is You

سال انتشار: 2019 | سازنده: Hempuli Oy

بازی پازلی شگفت‌انگیزی که در آن کلمات را می‌چینید تا قوانین جدیدی برای جهان بازی ایجاد کنید. بخشی از این بازی پازلی، منطقی، بخشی از آن  معمایی وجودی و بخش دیگری از آن نامه‌ای عاشقانه است که نشان می‌دهد زبان ما، چه پتانسیل‌های عظیمی را در خود نهفته دارد.

بازی‌هایی با داستان عالی

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

سال انتشار: 2017 | سازنده: Giant Sparrow

خانه‌ی عجیب‌وغریب خانواده‌ای محکوم به نابودی را کاوش کنید، سبک این بازی ابتدا آشنا به نظر می‌رسد و سپس تغییر می‌کند. هر یک از اعضای خانواده داستان زندگی خود را می‌گوید و توضیح می‌دهد که چه بلایی سرش آمده است و همه‌ی این داستان‌ها با مینی‌گیم‌های مخصوص خود به پیش می‌روند، برخی از آن‌ها ترسناک و برخی دیگر نابودکننده‌اند. بهتر است این بازی را بدون لو رفتن این داستان‌ها تجربه کنید.

Life is Strange

Life is Strange

سال انتشار: 2015 | سازنده: Dontnod

شاید بگویید داستان بیشتر بازی‌های رایانه‌ای برای بزرگسالان جوان است ولی می‌توانید مطمئن باشید که این بازی، در توصیف چنین داستانی، درست به هدف می‌زند. داستان Life is Strange درباره‌ی نوجوانان، شهرهای کوچک و رازهایشان و کنار آمدن با مسئولیت‌های بزرگسالی است و این مفهوم را با قابلیت برگرداندن زمان نشان می‌دهد. پس از شروع این بازی باید کمی به آن فرصت بدهید تا پیش برود و سپس می‌توانید از داستان آن لذت ببرید.

Tacoma

Tacoma

سال انتشار: 2017 | سازنده: Fullbright

جهانی بسازید که عاشق گشت و گذار در آن باشید، در آن کاوش کنید و دوستش داشته باشید. اگر می‌خواهید آینده‌ی داستان‌سرایی را تجربه کنید، این بازی را امتحان کنید و از شخصیت‌های مختلف، داستان‌های پر از جزئیات و کمدی و درامای آن لذت ببرید.

شبیه‌سازی‌های، بازی‌های ورزشی و ساختن شهرها

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4

سال انتشار: 2018 | سازنده: Playground Games

اگر دنبال بازی شبیه‌سازی قدرتمندی هستید، Forza Horizon بهترین گزینه‌ای است که در اختیار دارید.

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2

سال انتشار: 2013 | سازنده: SCS Software

بسیاری از بازیکنان تجربه‌ی مشابهی از این بازی دارند. بازی را از روی کنجکاوی نصب و اجرا کرده‌اند. کامیون‌ها را در خیابان‌های اروپا چرخانده‌اند و پس از چندین ساعت دیده‌اند که هنوز روبه‌روی صفحه نمایش و سرگرم رانندگی در شب هستند.

Elite Dangerous

Elite Dangerous

سال انتشار: 2014 | سازنده: Frontier Developments

فضا عظیم است. خیلی خیلی بزرگ است. در این بازی می‌توانید یک اکتشاف‌گر فضایی بشوید و به اعماق کهکشان راه شیری بروید یا منابع معدنی شهاب‌سنگ‌ها را استخراج کنید و تمام دنیای‌تان دو سنگ فضایی و اتصالی بین آن‌ها باشد. هر دوی این روش‌ها، راه خوبی برای وقت‌گذرانی در این بازی هستند. Elite Dangerous در سبک جهان باز است که به شما اجازه می‌دهد در اعماق کهکشان کاوش کنید و از لحظات‌تان لذت ببرید.

Football Manager 2019

Football Manager 2019

سال انتشار: 2018 | سازنده: Sports Interactive

بهترین بازی در مجموعه بازی‌های مدیریت فوتبال. همین و بس!

Frostpunk

Frostpunk

سال انتشار: 2018 | سازنده: 11 Bit Studios

این بازی که بخشی از آن ساخت‌وساز شهری و بخش دیگرش بقاست، از تصمیمات سختی تشکیل شده است که باید پس از انجام‌شان، مسئولیت‌تان را قبول کنید. برای اینکه بتوانید شهروندان‌تان را در جهانی منجمد، زنده نگاه دارید، باید منابع درست را در اختیار داشته باشید و همچنین به شهروندان‌تان امید بدهید که آینده‌ی بهتری در انتظارشان است، که البته شاید گاهی به ابزارهای خشونت‌آمیزتری برای کنترل‌شان نیاز داشته باشید.

Super Mega Baseball 2

Super Mega Baseball 2

سال انتشار: 2018 | سازنده: Metalhead Software

با بازی‌های بسیار خوب دیگری که در دسته‌ی بازی‌های ورزشی قرار دارند، Super Mega Baseball 2 فعلاً در دسته‌ی بازی‌های شبیه‌سازی‌مان قرار می‌گیرد. شاید ظاهر کارتونی بازی برای‌تان زیاد جالب نباشد ولی با یکی از بهترین شبیه‌سازهای بیسبال طرف هستید.

بازی‌های آنلاین چند نفره و بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

World of Warcraft

World of Warcraft

سال انتشار: 2004 | سازنده: Blizzard Entertainment

شاید چند موی خاکستری روی سر این بازی مشاهده کنیم ولی هنوز هم World of Warcraft یکی از بهترین بازی‌های آنلاین چند نفره‌ی موجود است. در این بازی در جهان فانتزی بازی‌های وارکرفت هستید و داستان بازی داستان شماست، قهرمانی که از رده‌ی پایین شروع می‌کند و به قهرمان قدرتمندی تبدیل می‌شود که جهان را از شر موجودات بد حفظ می‌کند. با وجود 12 کلاس شخصیتی و 13 نژاد،‌ می‌توانید به همان قهرمانی که می‌خواهید، تبدیل شوید. اگر از طرفداران بازی‌های آنلاین چند نفره هستید و هنوز این بازی را امتحان نکرده‌اید،‌ پیشنهاد می‌کنیم سراغش بروید.

Warframe

Warframe

سال انتشار: 2013 | سازنده: Digital Extremes

در جهانی علمی‌تخیلی که پر از رازست، این بازی مفهوم جالبی را ارائه می‌دهد: شما یک نینجای فضایی هستید و بله، همان‌قدر که به نظر می‌آید،‌ جالب است. این بازی تیراندازی سوم شخص به سرعت شما را به ماشین کشنده‌ای تبدیل می‌کند، می‌توانید همراه سه هم‌تیمی دیگر، روی دیوارها بدوید، از طبقه‌ها بالا بروید و پرش‌های بلندی داشته باشید و همان طور که در این بازی به پیش می‌روید ربات‌ها را بکشید و در ازای‌شان منابع دریافت کنید. شاید این بازی به معنای دقیق کلمه، یک بازی گسترده‌ی آنلاین نباشد، ولی می‌توانید مطمئن باشید که از بازی کردن آن لذت می‌برید.

Path of Exile

Path of Exile

سال انتشار: 2013 | سازنده: Grinding Gear Games

این بازی که می‌توان آن را نسخه‌ی بعدی Diablo 2 نامگذاری کرد، یک بازی نقش‌آفرینی پیچیده است که اشک شوق‌تان را سرازیر می‌کند. در پشت حلقه‌های بی‌پایانی از سیاهچاله‌ها و امکانات متعدد بازی، می‌توانید از بین صدها حالت، جزئیات شخصیت‌تان را مشخص کنید تا تمام ویژگی‌های مدنظرتان را داشته باشید. می‌توانید مهارت‌هایتان را به شیوه‌ای بچینید که قدرت‌های اضافی بیشتری بگیرید و البته که به ماه‌ها زمان نیاز دارید تا بتوانید تمام ویژگی‌های این بازی را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید.

EVE Online

EVE Online

سال انتشار: 2003 | سازنده: CCP Games

وحشیانه، تسلیم‌نشدنی و ترسناک، احتمال زیادی وجود دارد که نام این بازی را شنیده باشید. نمی‌توان گفت که این بازی برای هر کسی مناسب است یا می‌توانید گاهی به آن سری بزنید و کمی بازی‌اش کنید، فقط اگر می‌توانید زمان و انرژی کافی را برای این بازی بگذارید سراغش بروید. در عوض این زمان و انرژی چیز فوق‌العاده‌ای دریافت می‌کنید: انگار همه چیز واقعی است. با جهانی مواجه می‌شوید که همیشه در حال تکامل است و پر از تاجران، مبارزان و البته جاسوس‌هاست. بازیکنان با هم گروهی را تشکیل می‌دهند تا به اهداف بلندمدت‌شان دست بیابند. اگر از طرفداران بازی‌های چند نفره هستید این بازی را از دست ندهید.

بازی‌های چندنفره‌ی آفلاین

Nidhogg 2

Nidhogg 2

سال انتشار: 2017 | سازنده: Messhof

برخی می‌گویند سبک هنری و سلاح‌های اضافه‌شده به نسخه‌ی دوم این بازی، کیفیت آن را از بین برده است ولی به نظر ما هر دو نسخه از این بازی، ویژگی‌های خاص خود را دارند. هر نسخه از این بازی را که امتحان کنید، داستان همین است: دو بازیکن تلاش می‌کنند در دو سوی صفحه‌نمایش با یکدیگر مبارزه کنند و یکدیگر را به لبه‌ی صفحه‌نمایش هل دهند. هیجان بازی در این است که ممکن است به انتهای صفحه برسید و باز هم بتوانید به بازی برگردید و رقیب‌تان را شکست بدهید. اگر واکنش‌های سریعی دارید و فکر می‌کنید می‌توانید حرکات رقیب‌تان را پیش‌بینی کنید، بی‌شک باید این بازی را امتحان کنید.

TowerFall Ascension

TowerFall Ascension

سال انتشار: 2014 | سازنده: Matt Thorson

هر چقدر هم که تیرکمان‌ها و تیرهایشان در بازی‌هایی مانند Tomb Raider، جذاب باشند، TowerFall بر این جذابیت می‌افزاید. چه چهار بازیکن علیه یکدیگر بازی کنند و چه دو بازیکن در یک تیم باشند و جلوی موجی از هیولاها را بگیرند، پریدن از لبه‌ها و تیراندازی بی‌عیب‌ونقص به دشمن  یکی از ویژگی‌های کلیدی این بازی است. گرافیک پیکسلی و انیمیشن‌های زیبای این بازی، لذت آن را دوچندان می‌کند. اگر از طرفداران بازی‌های ساده هستید، این بازی را امتحان کنید.

Overcooked 1 and Overcooked 2

Overcooked 1 and Overcooked 2

سال انتشار: 2018 | سازنده: Ghost Town

این بازی چهار نفره‌ی آشپزی، شبیه‌ساز بسیار خوبی است که باید در آن با یکدیگر کار کنید تا غذاها را آماده کنید و سر وقت تحویل دهید. اتفاقاتی که در آشپزخانه می‌افتند این بازی را از حالت خطی خارج می‌کند و برای حل آن‌ها باید با یکدیگر بحث کنید و راه‌حلی پیدا کنید. در یکی از مرحله‌ها که دزدان دریایی برای سفارش غذا پیش‌تان می‌آیند، کانتر شما جابه‌جا می‌شود و باید در همان لحظه تصمیم بگیرید چه‌کار کنید که این جابه‌جایی تأثیری روی روند کاری‌تان نداشته باشد. ممکن است در این بازی کمی با هم‌تیمی‌هایتان درگیر شوید ولی پس از اینکه هر مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشتید و امتیاز خوبی گرفتید، همه‌ی این درگیری‌ها با حس خوبی جایگزین می‌شوند.

بازی‌های دوبعدی پلتفرمر

Spelunky

Spelunky

سال انتشار: 2013 | سازنده: Mossmouth

یکی از بازی‌هایی که در آن به ماجراجویی درون معدن، جنگل، غار و حتی جهنم می‌پردازید. در طول بازی بارها و بارها می‌میرید، این مرگ‌ها گاهی ناگهانی، گاهی خنده‌دار و گاهی هم به خاطر حماقت خودتان هستند. ولی پس از مرگ‌تان دیگر می‌دانید که چه‌کاری را نباید انجام دهید و چطور این مرحله را پشت سر بگذارید. نیمی از این بازی، یک بازی دوبعدی پلتفرمر است و نیمی دیگر از آن یک شبیه‌سازی غنی پر از رازها و قطعه‌های درهم‌تنیده است که کل این بازی را به یک موجود زنده تبدیل می‌کند.

Celeste

Celeste

سال انتشار: 2018 | سازنده: Matt Makes Games

در جهان بازی‌هایی که در آن‌ها بارها می‌میرید و از همان نقطه زنده می‌شوید، بازی‌های پلتفرمر اکشن باید کمی سخت‌تر باشند و می‌توانید تعادلی از این سختی را در Celeste تجربه کنید. گرافیک پیکسلی و زیبای این بازی در کنار داستان عالی آن لحظات بسیار خوبی را برای‌تان رقم می‌زند. چالش‌های این بازی هرگز تکراری نمی‌شوند و هر محیط جدید چالش‌های جدیدی را با خود به ارمغان می‌آورد. اگر از طرفداران داستان خوب و همچنین گرافیک پیکسلی هستید، این بازی را امتحان کنید.

Hollow Knight

Hollow Knight

سال انتشار: 2017 | سازنده: Team Cherry

در این بازی در نقش اکتشاف‌گر کوچکی هستید که در تمدن زیرزمینی حشرات به پیش می‌رود و سرنخ دقیقی از مقصد نهایی‌اش ندارد. برخی از ویژگی‌های محیط و همچنین افزایش قدرت‌تان شما را در پیدا کردن مسیر راهنمایی می‌کنند و از همان لحظات اول بازی متوجه می‌شوید که فیزیک پرش‌ها و مبارزه‌ها به‌خوبی پیاده‌سازی شده است، این همان چیزی است که شما را در این بازی نگه می‌دارد و وقتی به اندازه‌ی کافی در این بازی بمانید، جذب دنیای آن می‌شوید و دیگر بیرون آمدن سخت است.

]]>
https://digiro.ir/best-pc-games/feed/ 1
چه خواهد شد اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود؟! https://digiro.ir/what-if-earth-lost-gravity-for-5-seconds/ https://digiro.ir/what-if-earth-lost-gravity-for-5-seconds/#respond Sun, 10 May 2020 15:06:23 +0000 https://digiro.ir/?p=170950 نیروی جاذبه زمینپیش از کشف وجود جاذبه زمین توسط نیوتون، انسان‌ها حتی به آن فکر هم نکرده بودند. وجود نیروی جاذبه زمین آن‌قدر بدیهی است که تصور عدم وجود آن برای همه ما دشوار خواهد بود. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر چنین نیروی جاذبه‌ای در زمین وجود نداشته باشد، چه […]]]> نیروی جاذبه زمین

پیش از کشف وجود جاذبه زمین توسط نیوتون، انسان‌ها حتی به آن فکر هم نکرده بودند. وجود نیروی جاذبه زمین آن‌قدر بدیهی است که تصور عدم وجود آن برای همه ما دشوار خواهد بود. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر چنین نیروی جاذبه‌ای در زمین وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اولین چیزی که ممکن است به ذهنتان برسد معلق شدن در هوا و پرواز کردن در اطراف زمین است (مانند چیزی که در فیلم‌های علمی-تخیلی دیده‌ایم). اما حقیقت این است که عدم وجود این نیرو تاثیرات فراتر و غیر قابل تصوری دارد که نتیجه آن چندان هم جذاب نخواهد بود. در مطلب پیش رو از دیجی رو قصد داریم از نظر علمی جواب این سؤال را بدهیم. با ما همراه باشید.

جاذبه زمین

جاذبه پدیده‌ای طبیعی است که اجرام را به هم نزدیک می‌کند و اشیا را به سمت یکدیگر می‌کشد. هرچه یک شی بزرگ‌تر باشد، کشش گرانشی برای آن قوی‌تر خواهد بود. همچنین هر چه به یک شی نزدیک‌تر باشید، نیروی گرانشی آن قوی‌تر خواهد بود.

کره زمین بسیار بزرگ و نزدیک به ماست، به همین دلیل نیروی گرانش آن بر تمامی نیروهای جاذبه جزئی بین اشیاء غلبه می‌کند و همه انسان‌ها را به همراه هر چه که بر روی زمین وجود دارد، روی سطح این کره نگه می‌دارد. این نیرو باعث می‌شود بتوانیم راه برویم، بنشینیم و یا حتی نفس بکشیم!

منظومه شمسی

خورشید بسیار بزرگ‌تر از زمین است به طوری که بیش از یک میلیون زمین می‌تواند در داخل آن جای بگیرد. گرانش خورشید نیرویی است که سیاره ما و دیگر سیارات منظومه شمسی را در اطراف خود می‌چرخاند. از طرفی ماه بسیار کوچک‌تر از زمین است، بنابراین نیروی جاذبه بسیار کمتری نسبت به زمین دارد. همین مسئله باعث می‌شود فضانوردان بر روی ماه در حالت بی‌وزنی قرار بگیرند و برای زدن پرچم کشورشان بر روی سطح آن بالا و پایین بپرند یا اینکه در فضا پیما پرواز کنند و وسایل آن‌ها در هوا معلق باشد.

حال با این توصیفات اگر جاذبه زمین از بین برود، ویرانی کامل برای انسان‌ها و محیط پیرامون آن‌ها اتفاق خواهد افتاد. اگر سیاره زمین که با سرعت زیاد در حال چرخش است و تمام اجسام بر روی آن ثابت‌اند به ناگاه جاذبه‌اش از بین برود، قطعا تمام اجسام و ساختمان‌ها به اطراف پرت می‌شوند زیرا دیگر نیرویی برای نگه داشتن آن‌ها در سطح زمین وجود نخواهد داشت.

جاذبه ماه

همچنین از دست دادن گرانش به معنای این است که جو و هوای اطراف زمین که به خاطر این نیرو اطراف کره زمین را فراگرفته‌اند، از بین خواهد رفت و هیچ فشار هوایی وجود نخواهد داشت. عدم وجود فشار هوا هم به سرعت باعث خرد شدن گوش داخلی (درونی‌ترین بخش گوش که بعد از گوش میانی قرار دارد) خواهد شد. آیا تا به حال هنگام پرواز یا شیرجه زدن داخل آب احساس کرده‌اید که به گوشتان فشار وارد می‌شود؟ با از بین رفتن جاذبه، فشاری چندین برابر بیشتر از این و به صورت لحظه‌ای به گوش وارد خواهد شد که باعث از بین رفتن کامل آن می‌شود.

با از بین رفتن جاذبه زمین و متلاشی شدن جو زمین، اکسیژن هم سطح این کره خاکی را ترک می‌کند و در نتیجه این اتفاق همه سازه‌های بتنی به یکباره فرو خواهند ریخت. اما با رفتن اکسیژن، چه بلایی سر آب خواهد آمد؟ بله این عنصر حیاتی به سرعت به گاز هیدروژن تبدیل خواهد شد. از آنجا که 70 درصد بدن انسان را هم آب تشکیل می‌دهد، تبدیل شدن یکباره آن به هیدروژن به معنی متلاشی شدن سلول‌ها خواهد بود و به همین راحتی همه انسان‌ها از بین خواهند رفت. همه این اتفاق‌ها در کمتر از 5 ثانیه رخ خواهد داد و حتی اگر بعد از 5 ثانیه دوباره نیروی جاذبه زمین برگرد، دیگر هیچ یک از ما زنده نخواهیم بود.

این‌ها تنها بخشی از اتفاقاتی خواهند بود که با از بین رفتن جاذبه کرده زمین، می‌توانند به وقوع بپیوندند. اما خوشبختانه این نیروی حیاتی قرار نیست جایی برود و همچنان می‌توانیم بر روی زمین زندگی کنیم و از آن لذت ببریم. تفکر به این نکات گاهاً بدیهی می‌تواند به ما کمک کند تا قدر چیزهایی را که داریم بدانیم و به خاطر مسائل جزئی و پیش پا افتاده خودمان و دیگران را آزرده و غمگین نکنیم.

]]>
https://digiro.ir/what-if-earth-lost-gravity-for-5-seconds/feed/ 0
مقایسه گوشی های گیمینگ «بلک شارک 3 پرو» و «نوبیا رد مجیک فایو جی» https://digiro.ir/black-shark-3-pro-vs-nubia-red-magic-5g-gaming-flagships/ https://digiro.ir/black-shark-3-pro-vs-nubia-red-magic-5g-gaming-flagships/#comments Sun, 10 May 2020 06:33:33 +0000 https://digiro.ir/?p=170200 مقایسه گوشی‌های گیمینگ بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جیبلک شارک و رد مجیک دو تولید کننده بزرگ و قدرتمند گوشی‌های گیمینگ حال حاضر در جهان هستند. از آنجا که این دو تولید کننده از گوشی‌های گیمینگ خود برای نیمه ابتدایی سال 2020 رونمایی کرده‌اند بر آن شدیم تا این دو گوشی هوشمند را با هم مقایسه کرده و ببینیم هر کدام چه برتری‌هایی […]]]> مقایسه گوشی‌های گیمینگ بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

بلک شارک و رد مجیک دو تولید کننده بزرگ و قدرتمند گوشی‌های گیمینگ حال حاضر در جهان هستند. از آنجا که این دو تولید کننده از گوشی‌های گیمینگ خود برای نیمه ابتدایی سال 2020 رونمایی کرده‌اند بر آن شدیم تا این دو گوشی هوشمند را با هم مقایسه کرده و ببینیم هر کدام چه برتری‌هایی نسبت به دیگری دارند. گوشی‌های بلک شارک 3 پرو (Black Shark 3 Pro 5G) و نوبیا رد مجیک فایو جی (Nubia Red Magic 5G) بهترین گوشی‌های هوشمند گیمینگ تا به امروز هستند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. با دیجی رو همراه باشید.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

برای ساده تر کردن کار، این مقایسه و بررسی به پنج قسمت صفحه نمایش، عملکرد هنگام بازی، مشخصات سخت افزاری، سیستم خنک کننده و شارژ شدن و باتری تقسیم شده ‌است.

صفحه نمایش

دلیل اینکه مقایسه صفحه نمایش را در ابتدای کار قرار دادیم این است که صفحه نمایش مهم‌ترین بخش سخت افزاری برای یک گیمر می‌باشد. صفحه نمایش با وضوح و عملکرد لمسی بالا، گیم پلی روان و دقیقی را برای گیمر به ارمغان می‌آورد. همچنین، گیمرها هنگام بازی کردن باید ساعت‌ها به صفحه نمایش گوشی خود خیره شوند، بنابراین لازم است تا صفحه نمایش این دستگاه‌ها چشم نواز باشد.

صفحه نمایش گوشی‌های گیمینگ معمولاً بزرگتر از گوشی‌های معمولی است. نوبیا رد مجیک فایو جی از صفحه نمایش 6.65 اینچی با وضوح فول اچ‌دی و نرخ نوسازی چشمگیر 144 هرتزی برخوردار است، در حالی که بلک شارک 3 پرو صفحه نمایش 7.1 اینچی با وضوح 2K و نرخ نوسازی 90 هرتزی را دارا  است. لازم به ذکر است که دستگاهی مانند نینتندو سوئیچ  تنها دارای صفحه نمایشی 6.2 اینچی با وضوخ اچ‌دی است و دلیل برتری و تسلط این دستگاه نسبت به بازار گوشی‌های گیمینگ این امر است که نینتندو سوئیچ بازی‌های بسیار خوبی دارد که شاهد آن‌ها در بستر گوشی‌های هوشمند نیستیم.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

هر دو این گوشی‌ها از آرایش پیکسلی بسیار کارآمدی برخوردار هستند که واقعاً شبیه به آرایش پیکسلی صفحه نمایش‌های امولد سامسونگ است و به دلیل وضوح بالاتر صفحه نمایش بلک شارک 3 پرو، این گوشی تراکم پیکسلی بیشتری را در برابر چشمان شما قرار می‌دهد. در ضمن هر دوی گوشی‌ها از نرخ نمونه‌برداری خیلی خوبی برخوردار هستند. برای رد مجیک فایو جی این رقم 240 هرتز است و در مورد بلک شارک 3 پرو این رقم به طرز شگفت انگیزی به 270 هرتز می‌رسد ولی در کل در تست‌های بازی تفاوت مشهودی بین این دو گوشی مشاهده نمی‌شود. پاسخ لمسی صفحه نمایش‌های این دو گوشی نیز اندکی سریعتر از پرچمداران روز بازار می‌باشد.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

هر دوی این‌گوشی‌ها از طیف رنگی گسترده DCI-P3 پشتیبانی می‌کنند بنابراین مشکلی در نمایش رنگ‌ها نخواهند داشت.

عملکرد هنگام بازی

حال به سراغ تلاش این دو گوشی در زمینه بهبود گیم پلی در بازی‌ها‌ می‌رویم. برای رد مجیک فایو جی مانند سایر گوشی‌های گیمینگ 2019، دو دکمه لمسی روی قاب وجود دارد و این دو دکمه از نرخ نمونه برداری 300 هرتزی برخوردار هستند که پاسخ سریع‌تری نسبت به عملکرد موجود در صفحه نمایش لمسی را دارند. بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم که کارهای مهمی مانند شلیک کردن و هدف گیری را به این دکمه‌ها بسپارید.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

بزرگترین سوپرایز بلک شارک 3 پرو گیم پد مخصوص آن است که باعث بهبود چشمگیر در گیم پلی و لذت بردن از بازی می‌شود. بازخوردهای فیزیکی نیز تجربه کاملاً جدیدی را به گیمر می‌دهد و این گوشی را به یک دستگاه گیمینگ حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

بلک شارک 3 پرو

در بازی‌های FPS (تیراندازی اول شخص) بی شک این دو گوشی عملکرد بسیار خوبی از خود نشان خواهند داد اما اگر خواهان یک تجربه جذاب و جدید هستید پیشنهاد ما قطعا بلک شارک 3 پرو خواهد بود.

مشخصات سخت افزاری

هر دو مدل مجهز به پردازنده اسنپدراگون 865، حافظه سریع UFS 3.0 و رم LPDDR5 هستند، بنابراین به نظر هر دو گوشی عملکرد کم و بیش یکسانی خواهد داشت. برای نگاه بهتر و بررسی کارایی تئوری هر دو گوشی ما بنچمارک 3D-Mark را انتخاب کردیم. نکته جالب اینجاست که رد مجیک فایو جی موجود در تست ما تمامی گوشی‌های هوشمند دیگر را شکست داد و آن‌ها را پشت سر گذاشت. اگرچه بلک شارک 3 پرو قادر به پیشی گرفتن از رد مجیک فایو جی نشد، اما امتیاز 7249  آن همچنان 99 درصد گوشی‌های موجود در بازار را شکست می‌دهد.

در مورد عملکرد آن‌ها در بازی و تست نرخ فریم دو گوشی، ما شش بازی PUBG mobile، Call of Duty mobile، Honkai Impact 3، Asphalt 9، NBA 2K20 و Nimian Legends را بر روی هر دو گوشی اجرا کردیم.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

در بازی PUBG Mobile محدودیت گرافیکی 120 فریم بر ثانیه را شکستیم و تست را روی گرافیک HDR انجام دادیم. برای بلک شارک 3 پرو نرخ فریم به طور پایدار در 89.56 فریم بر ثانیه حفظ شده بود که می‌توان گفت بهترین نتیجه برای صفحه نمایش 90 هرتزی آن است. در مورد رد مجیک فایو جی به لطف نمایشگر 144 هرتزی، نرخ فریم تا حدود 116 فریم بر ثانیه رسید.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

در بازی Call of duty، به دلیل نرخ فریم محدود، در هر دو گوشی نتایج بسیار مشابهی کسب کردیم. در بلک شارک 3 پرو شاهد 59.97 فریم بر ثانیه  و در رد مجیک فایو جی شاهد 59.99 فریم بر ثانیه بودیم.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

در بازی Honkai Impact 3، هر دو مدل نتایج متفاوتی داشتند. باز هم به دلیل تفاوت صفحه نمایش هر دو گوشی در نرخ نوسازی، حداکثر نرخ فریم آن‌ها با نرخ نوسازی هر گوشی تطابق داشت. اما در نرخ فریم متوسط فاصله بین دو گوشی مقداری عجیب بود که به نظر ما این تفاوت به دلیل وضوح متفاوت صفحه نمایش دو دستگاه است. در بلک شارک 3 پرو، به دلیل پشتیبانی نمایشگر از وضوح بالا، احتمالاً بازی با وضوح 2K اجرا می‌شد در حالی که رد مجیک فایو جی دارای وضوح تصویر فول اچ‌دی می‌باشد.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

نتیجه به دست آمده در بازی NBA 2K20 نیز عجیب بود. به نظر می‌رسد NBA 2K20 با نرخ 60 فریم بر ثانیه در بلک شارک 3 پرو اجرا می‌شد اما این بازی توانست تا 109 فریم بر ثانیه بر روی رد مجیک فایو جی اجرا شود، بنابراین فاصله بین دو دستگاه در این بازی زیاد بود.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

بازی بعدی Asphalt 9 بود که به دلیل محدودیت فریم بازی تا 30 فریم بر ثانیه، برتری رد مجیک فایو جی در این بازی را شاهد نبودیم. علاوه بر این، صفحه نمایش 2k گوشی بلک شارک 3 پرو بسیار چشم نوازتر به نظر می‌رسید زیرا می‌توانست با صفحه نمایش بزرگتر، کیفیت تصویر بهتری را نیز ارائه دهد.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

در تست بازی Nimian Legends، سعی کردیم با تنظیمات گرافیکی داخلی بازی تمام متغیرهای مربوط به صفحه نمایش را کنترل کنیم. تحت بالاترین تنظیمات گرافیکی فول اچ‌دی، رد مجیک فایو جی به دلیل برتری نرخ نوسازی تصویر به طور متوسط بازی را در نرخ 51.66 فریم بر ثانیه اجرا می‌کرد در حالی که این نرخ در بلک شارک 3 پرو تنها 36.3 فریم بر ثانیه بود.

در نهایت باید گفت که صفحه نمایش 144 هرتزی بدون شک روان بودن و عملکرد بهتری را در بازی برای رد مجیک فایو جی به ارمغان می آورد. از طرف دیگر اگر خواهان کیفیت تصویر دقیق‌تری هستید، بلک شارک 3 پرو با صفحه نمایش 2K انتخاب بهتری خواهد بود. علاوه بر این، شما همچنین می‌توانید وضوح صفحه نمایش را در بلک شارک 3 پرو بر روی فول اچ‌دی تنظیم کنید تا از روان بودن بیشتر در بازی و همچنین ماندگاری بهتر باتری برخوردار شوید.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

سیستم خنک کننده

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم گوشی‌های گیمینگ سیستم خنک کننده آن‌ها است. علاقه مندان به بازی در رایانه‌ها احتمالاً تصویر بهتری از اهمیت یک سیستم خنک کننده مؤثر در ذهن دارند. مشکل بیش از حد گرم شدن گوشی می‌تواند منجر به احساس ناراحتی گیمر شود و عملکرد بازی را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین سخت افزار عالی بدون خنک کننده موثر ارزش هزینه کردن را ندارد.

رد مجیک تنها برند شناخته شده‌ای است که سیستم خنک کننده بر پایه مکش هوا و خنک کننده مایع را با یکدیگر ادغام کرده است. در رایانه‌های شخصی این ادغام مورد عجیبی نیست اما به دلیل محدودیت فضا در گوشی‌های هوشمند این موردی اندکی عجیب و صد البته در نوع خود جالب می‌باشد. از طرف دیگر سیستم خنک کننده بلک شارک 3 پرو با ساختار ساندویچ مانند از دو سیستم خنک کننده مایع استفاده کرده است. به هر حال مهم نیست که این شرکت‌ها در تبلیغات خود چگونه این سیستم‌ها توصیف کرده‌اند، ترجیح ما این است که خودمان عملکردشان را در بازی‌ها بسنجیم.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

روشی که ما این گوشی‌ها را آزمایش کردیم، اجرای بازی PUBG در تنظیمات HDR در نرخ 90 فریم بر ثانیه برای 40 دقیقه بود که در دمای اتاق 27 درجه سانتی گراد انجام شد.

آرم مرکزی بلک شارک 3 پرو در حداکثر دمای خود به 43 درجه سانتی گراد رسید و در دو منطقه دست شاهد دمای 38 درجه بودیم. اما نتایج برای رد مجیک فایو جی کمی ناامید کننده بود. گرما عمدتا در سمت چپ متمرکز بود و حداکثر دمای آن به 43.3 درجه رسید. از آنجا که منطقه گرم شده نزدیک دوربین‌ها بود، در 10 دقیقه پایانی گوشی حتی برای عکس برداری نیز خیلی داغ شده بود و به راحتی نمیشد گوشی را دست نگه داشت. البته باید گفت که بعد از تست، هر دو گوشی پس از چند دقیقه به خوبی دما را پایین آوردند.

به عنوان یک گوشی گیمینگ، رد مجیک فایو جی از سیستم خنک کننده عالی برخوردار است اما به عنوان یک گیمر امیدواریم که این گوشی بتواند با مسئله گرم شدن هوشمندانه‌تر برخورد کند تا در توانایی نگهداری گوشی در دست مشکلی ایجاد نکند. گرمای تولید شده در بلک شارک 3 پرو نیز با اینکه بالا بود اما گوشی بدون تأثیر بر گیم پلی بازی آن را با یک راه حل بهتر مدیریت می‌کرد. باید گفت که هیچ افت کیفیت و کم کاری در پردازنده‌های این دو گوشی وجود نداشت.

در انتهای این بخش می‌توان گفت که عملکرد بلک شارک 3 پرو بهتر بود و سیستم خنک کننده بهتری نیز دارد.

شارژ شدن و باتری

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

به عنوان گوشی‌های گیمینگ، هر دو گوشی باتری‌هایی با طرفیت مناسب و شارژ بسیار سریع را ارائه می‌دهند. بلک شارک 3 پرو به باتری 5000 میلی آمپری و شارژر سریع 65 واتی مجهز شده است؛ در طرف دیگر شاهد باتری کوچک‌تر 4500 میلی آمپری و شارژ سریع 55 واتی در رد مجیک فایو جی هستیم.

در تست شارژ ما، تنها 22 دقیقه طول کشید تا بلک شارک 3 پرو از  0 تا 70 درصد شارژ شود و در نهایت 44 دقیقه طول کشید تا دستگاه به طور کامل شارژ شود. در مورد رد مجیک فایو جی، پانزده دقیقه شارژ توانست 50 درصد ظرفیت باتری را پر کند و با 42 دقیقه زمان، باتری این گوشی به طور کامل شارژ شد. پس از شارژ شدن نیز شروع به بازی کردن PUBG Mobile به مدت 40 دقیقه با بالاترین نرخ تازه سازی و تنظیمات گرافیکی HDR کردیم که در نهایت هر دوی آنها 19 درصد از شارژ خود را مصرف کردند.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

با آزمایشاتی که ما انجام دادیم عملکرد باتری این دو گوشی بسیار شبیه به یکدیگر بود. بنابراین اگر قصد انتخاب یکی از این دو مدل را دارید بدانید در زمینه باتری تفاوت چشم گیری وجود ندارد.

در این مقاله شاهد مقایسه دو گوشی بلک شارک 3 پرو و رد مجیک فایو جی بودیم و باید عنوان کرد که هر دو گوشی عملکرد بسیار عالی داشتند. هر دو برند همچنین لوازم جانبی زیادی را برای این دو گوشی تولید کرده‌اند که ممکن است به نوعی باعث ایجاد تجربه‌های جذاب و متفاوتی در دو دستگاه شود.

بلک شارک 3 پرو و نوبیا رد مجیک فایو جی

در انتها مشتاقیم بدانیم که شما کدام مدل را انتخاب می‌کنید؟ لطفا دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/black-shark-3-pro-vs-nubia-red-magic-5g-gaming-flagships/feed/ 1
با گران‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید https://digiro.ir/top-10-most-expensive-animals/ https://digiro.ir/top-10-most-expensive-animals/#respond Sat, 09 May 2020 12:25:16 +0000 https://digiro.ir/?p=169962 گران‌ترین حیوانات جهاندر اکثر کشورهای توسعه یافته‌، حیوانات خانگی موجوداتی محبوب و دوست‌داشتنی به حساب می‌آیند. در این بین برخی از افراد حتی حاضر هستند پول زیاد و هنگفتی را برای خرید یک گربه یا سگ اصیل و نادر و دیگر حیوانات کمیاب هزینه کنند. حیوانات خانگی اغلب قیمتی ارزان دارند اما برخی حیوانات بسیار گران قیمت […]]]> گران‌ترین حیوانات جهان

در اکثر کشورهای توسعه یافته‌، حیوانات خانگی موجوداتی محبوب و دوست‌داشتنی به حساب می‌آیند. در این بین برخی از افراد حتی حاضر هستند پول زیاد و هنگفتی را برای خرید یک گربه یا سگ اصیل و نادر و دیگر حیوانات کمیاب هزینه کنند. حیوانات خانگی اغلب قیمتی ارزان دارند اما برخی حیوانات بسیار گران قیمت هم وجود دارند که کمتر کسی توانایی خرید آن‌ها را دارد. از حیوانات کلون شده گرفته تا نژادهای بسیار نادر. این دسته از حیواناتی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم گرانقمیت‌ترین حیواناتی هستند که تاکنون به فروش رفته‌اند. با ما در دیجی رو همراه باشید.

10. نیکی کوچولو'گران قیمت ترین حیوانات جهان

اولین گربه کلون شده در سال 2001 به دنیا آمد. یک محقق علمی که روی این پروژه کار کرده بود مسئولیت نگهداری از این گربه را برعهده گرفت. چند سال بعد، کلون کردن گربه‌ها به مرحله تجاری رسید. نیکی کوچولو به عنوان اولین گربه کلون شده فروشی، در سال 2004 به دنیا آمد. در واقع، این اولین بار بود که یک گربه کلون شده به عنوان حیوان خانگی فروخته می‌شد. پس از مرگ نیکی کوچولو، صاحب آن که یک زن تگزاسی به نام جولی بود به شرکت Genetic Savings & Clone در سوسالیتوی کالیفرنیا مراجعه کرد و از کارکنان آنجا خواست که حیوان خانگی مورد علاقه او را کلون کنند. این کار 50000 دلار برای او هزینه داشت. جولی با صرف این پول یک بچه گربه هشت هفته‌ای دریافت کرد که از نیکی کوچولو کلون شده بود. او به یاد نیکی کوچولو، تصمیم گرفت همین نام را برای این بچه گربه انتخاب کند. جولی از خریدش بسیار راضی بود و می‌گفت:

“او دقیقا شبیه اولین گربه‌ام است. من هیچ تفاوت ظاهری بین آن‌ها نمی‌بینم”.

9. سوسک گوزنیگران قیمت ترین حیوانات جهان

بیشتر مردم برای خلاص شدن از شر حشرات حاضرند پول زیادی پرداخت کنند. اما برخی افراد هم هستند که به این جشرات چندش‌آور با اشتیاق نگاه می‌کنند. برخی گونه‌های سوسک آن‌قدر باارزش هستند که بزرگترین و نادرترین آن‌ها را می‌توان با صرف هزاران دلار خریداری کرد. سوسک گوزنی با ارزش‌ترین حشره در ژاپن است و گونه‌های بزرگ آن بسیار نادر هستند. این گونه‌ها در کنار شاخک‌های بیرون زده دارای زیرآرواره‌هایی به رنگ قرمز هستند که بر قیمت آن در بین ستایشگران حشرات می‌افزاید.

بیشترین پولی که تاکنون برای یک سوسک گوزنی پرداخت شده حدود 90500 دلار بوده است. در سال 1999، یک خریدار 36 ساله که رئیس یک شرکت بود یکی از این سوسک‌های گوزنی را از Wakuwaku Land، یک فروشگاه ویژه و خاص در توکیو خریداری کرد. سوسک به دلیل اندازه بزرگی که داشت بسیار قیمتی بود. به طور متوسط طول یک ​​سوسک گوزنی به چیزی حدود 5.1 سانتی‌متر (2 اینچ) می‌رسد اما سوسک مورد نظر حدود 7/7 سانتی‌متر (3 اینچ) بود که آن را برای علاقه‌مندان به جمع‌ کردن کلکسیونی از حشرات به نمونه‌ای نادر و خاص تبدیل می‌کرد. اکنون و با گذشت دو دهه‌، بعید است که نمونه دیگری از این نوع حشره با قیمتی بالاتر به فروش برسد زیرا از آن زمان تاکنون پرورش دهندگان راهی برای تولید بیشتر این حشرات پیدا کرده‌اند.

8. سگ لابرادور احیاء شده به نام “سر لانسلوت”

'گران قیمت ترین حیوانات جهاندر سال 2008، یک خانواده در شهر فورت لادردیل فلوریدا، سگ لابرادور زردرنگ خود به نام سر لانسلوت (Sir Lancelot) را از دست دادند و در پی آن، تصمیم گرفتند دی ان ای او را فریز کنند. بیشتر افراد حاضر نیستند پس از مرگ یک حیوان خانگی آن را کلون کنند. علاوه بر این، اکثر مردم نمی‌توانند 155000 دلار برای کلون کردن حیوان خانگی خود بپردازند. اما خانواده اوتو به یک شرکت کلونینگ در کره جنوبی مراجعه کردند تا با استفاده از بقایای یخ زده دوباره سگ محبوب خود را خلق کنند. ظاهراً خانواده اوتو در حراجی که شرکت بیوتکنولوژی برگزار کرده بود برنده مزایده شده بودند. این شرکت به دنبال کسی بود تا به آن‌ها پول دهد تا چیزی جدید را امتحان کنند.

کلونینگ لانسلوت با موفقیت انجام شد و خانواده مدتی بعد توله‌سگ زرد آزمایشگاهی 10 هفته‌ای که 4.5 کیلوگرم وزن داشت را دریافت کردند. توله سگ جدید که سر لانسلوت انکور نام داشت از نظر ژنتیکی به گونه قبلی کاملا شباهت داشت. این سگ هنگام ورود به خانه تنها نبود چون خانواده اوتو علاوه بر او نه سگ، 10 گربه، چهار پرنده و شش گوسفند داشتند! برای تأمین هزینه کلونینگ، خانم اتو مجبور شد چندین قطعه جواهرات گران قیمت خود را بفروشد. اما او هیچگاه از کلون کردن سگ محبوب خود ابراز پشیمانی نکرد.

7. گوسفند Deveronvale Perfection'گران قیمت ترین حیوانات جهان

برخی از حیوانات به دلیل ظاهر نادر خود قیمت زیادی دارند اما بعضی دیگر به دلیل اسپرمشان با ارزش هستند. گزینه دوم مطمئناً درباره گوسفند Deveronvale Perfection صدق می‌کند؛ یک گوسفند از نژاد تکسل که از طریق انتقال جنین پرورش می‌یابد.

تکسل یک گوسفند گوشتی بدون چربی است و این حیوان در سال 2009 با قیمت 231000 پوند به فروش رسید. با این حال، این مبلغ در مقایسه با درآمد حاصل از جفت‌گیری گوسفند Deveronvale Perfection چندان زیاد نبود. در انگلیس نیز زنی به نام مارگارت لیون گوسفندی به نام توفیل جو را در سال 2003 با قیمت 128000 پوند خریداری کرد. صاحب این گوسفند موفق شد درآمد 1 میلیون پوندی از آن به دست آورد.

جان ییتس از اعضای انجمن گوسفند تکسل گفت:

“مبلغ بالایی که برای خرید گوسفند Deveronvale Perfection پرداخت شد بسیاری را شگفت‌زده کرد. افراد زیادی این حیوانات را به عنوان گوشت بره یا کتلت می‌بینند اما این دسته از گوسفندها در راس ستون ژنتیکی قرار دارند. این حیوان نیز با بقیه نژادها فرق داشت.

Deveronvale Perfection توسط جیمی داگلاس خریداری شد و او در این باره گفت:

“عکسی از او در سایت The Scottish Farmer دیدم و باید آن را می‌خریدم.”

6. کبوتر آرماندو'گران قیمت ترین حیوانات جهان

برای اکثر مردم، کبوترها حیواناتی کاملاً عادی هستند. اما با وجود بی اعتنایی عموم مردم به آن‌ها، کبوترها هزاران سال است که گونه مهمی از پرندگان را تشکیل داده‌اند. در واقع، آن‌ها یکی از قدیمی‌ترین گونه پرندگان اهلی هستند. مردم در طول تاریخ از گوشت کبوتران تغذیه کرده‌اند، از آن‌ها به عنوان نامه‌رسان استفاده کرده‌اند و این پرندگان را برای مسابقه پرورش داده‌اند. در سال 2019، یک کبوتر مسابقه‌ای به نام آرماندو با مبلغ 1.4 میلیون دلار به یک تاجر چینی فروخته شد. قیمت بالا ناشی از جدالی بود که در مزایده راه افتاد و در نهایت با ثبت یک رکورد به پایان رسید.

آرماندو به دلیل قابلیت زاد و ولد برای نسل جدید کبوترهای مسابقه‌ای، خریداری شد. مسابقه کبوتران در چین محبوبیت زیادی دارد و در آنجا رکوردهای فروش همیشه جابه‌جا می‌شوند.

در سال 2013، رکورددار قبلی، کبوتر بولت، با قیمت 310000 یورو به فروش رسید. نیکولا گیزبرشت از سایت حراج کبوتر PIPA توضیح داد:

می‌توانید این کبوتر را با آثار هنری مقایسه کنید. ارزش نقاشی پیکاسو بیش از نقاشی‌ای است که یک هنرمند نه چندان مطرح کشیده است. بنابراین، یک کبوتر هم با کبوتر دیگر فرق دارد.

5. سگ ماستیف تبتی Big Splash'گران قیمت ترین حیوانات جهان

به طور معمول، مردم بسته به نژاد، حدود 1000 تا 2000 دلار برای خرید یک توله سگ از نژادهای اصیل خرج می‌کنند. بعضی از افراد بیشتر هزینه می کنند اما ارزش یک سگ از نژاد معمولی هیچگاه به اندازه سگ‌های نژاد ماستیف تبتی نمی‌رسد. این سگ‌های بزرگ و پشمالو بیش از 5000 سال قدمت داشته و داشتن آن در چین نشانه منزلت و اعتبار فرد محسوب می‌شود. به ندرت می‌توان این نژاد از سگ‌ها را در خارج از تبت پیدا کرد و همین مسئله یکی از دلایل گران بودن آن‌ها است. گرانترین ماستیف تبتی با قیمت 1.5 میلیون دلار به یک تاجر زغال سنگ اهل چین فروخته شد. این سگ که Big Splash (به زبان چینی”هونگ دونگ”) نام دارد را “یک گونه عالی” می‌دانند. فروشنده اذعان داشت که برای تولیدمثل و پرورش این نژاد می‌توان به قیمت 100000 یوان این سگ را اجاره داد. البته حتی با این کار هم چندین سال طول می‌کشید تا به سوددهی برسد و مالک جدید هم این کار را نکرد. او بیگ اسپلش را فقط به دلیل اینکه نماد منزلت و اعتبار بود خریده بود.

4. گاو “آمریکا”

'گران قیمت ترین حیوانات جهان

احتمالاً شنیده‌اید که گوشت گاو واگیو گرانترین و خوشمزه‌ترین گوشت گاو در کره زمین است. اما حتی آن گاوهای گران‌بها هم به اندازه “آمریکا” (America)، گرانترین گاوی که تاکنون فروخته شده قیمت نداشته‌اند. آمریکا از نژاد گاو آنگوس است که در داکوتای شمالی پیدا می‌شود. در فوریه سال 2019، مزرعه Schaff Angus Valley این گاو را به قیمت 1.51 میلیون دلار به مزایده گذاشت. برنده مزایده صاحب مزرعه Herbster Angus Farms of Falls City بود که در شهر نبراسکا قرار دارد اما خریدار آن، گاو را نزد خود نیاورد.

گاو آمریکا در داکوتای شمالی باقی ماند جایی که 20 درصد از درآمد حاصل از اسپرم این حیوان به مزرعه Schaff Angus Valley تعلق می‌گرفت و 80 درصد هم به مزرعه هربستر می‌رسید. اسپرم گاو ارزان نیست و وقتی صحبت از گاوی مانند “آمریکا” به میان می‌آید پرورش دهندگان مجبور هستند مبلغ سنگینی را برای تهیه آن بپردازند.

3. ماهی کپور گلگونگران قیمت ترین حیوانات جهان

پرورش کپور گلگون ژاپنی صدها سال است که یک نوع هنر به حساب می‌آید. با استفاده از زادگیری انتخابی، گونه‌ای از کپور درشت به یک گونه ماهی زنده و بسیار با ارزش تبدیل شد.

اگر می‌خواهید حوضچه خانه یا استخر خود را با ماهی کپور گلگون پر کنید باید پول زیادی برای این ماهی بپردازید. وقتی سن این ماهی‌ها بیشتر و جثه‌ی آن‌ها بزرگتر می‌شود قیمت آن هم افزایش می‌یابد. به طور معمول کپور گلگون می‌تواند از چند دلار تا چند هزار دلار قیمت داشته باشد. قیمت بالای آن به عوامل مختلفی ربط دارد اما مهمترین علت آن نژاد است. نژاد ماهی کپور گلگون به اندازه نژاد سگ‌های نادر و اصیل بسیار ارزشمند می‌باشد. در نمایشگاه All Japan Koi در سال 2017، نمونه‌ای بزرگ و 9 ساله از این ماهی به قیمت 1.8 میلیون دلار در حراج فروخته شد و به گرانترین ماهی کپور گلگون تبدیل شد. کپور گلگون ژاپنی تا 40 سال می‌تواند عمر کند و تا چند دهه تولیدمثل داشته باشد و در نتیجه، می‌تواند برای صاحب خود درآمد زیادی داشته باشد.

2. ماهی تن بلوفین اقیانوس آرام

گران قیمت ترین حیوانات جهانماهی تن بلوفین اقیانوس آرام به دلیل صید بی‌رویه نادر شده و اکنون گرانترین نوع ماهی در جهان است. گوشت چرب موجود در زیر شکم آن در رستوران‌های سوشی قیمت بالایی دارد. با وجود اینکه این ماهی از نوع تن است، اما هرگز آن را در قوطی‌های کنسرو پیدا نخواهید کرد. در یک حراج بازار بین‌المللی ماهی ژاپنی، بزرگترین ماهی تن بلوفین به مزایده گذاشته شد. در اوایل سال 2019، کیونشی کیمورا که خود را “پادشاه تن ماهی” می‌داند این ماهی 278 کیلوگرمی را با قیمت 3.1 میلیون دلار خرید. با این اقدام، کیمورا رکورد قدیمی 1.4 میلیارد دلاری گران‌ترین ماهی فروخته شده در سال 2013 را شکست. این ماهی را نیز خود کیمورا خریداری کرده بود.

1. اسب فوسایچی پگاسوس

گران قیمت ترین حیوانات جهان

تعجبی ندارد که بشنویم گرانترین حیوانی که تاکنون فروخته شده‌ یک اسب اصیل است. مسابقات اسب‌دوانی یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های مورد علاقه ثروتمندان هستند. وقتی اسبی برنده یکی از مهم‌ترین مسابقات جهان می‌شود، می‌توان پول زیادی از پرورش نژاد آن به دست آورد. گرانترین اسبی که تاکنون خریداری شده، فوسایچی پگاسوس (Fusaichi Pegasus) نام دارد. این اسب بلافاصله پس از برنده شدن دربی کنتاکی در سال 2000 فروخته شد. مبلغ واقعی پرداخت شده در زمان فروش افشا نشد اما قیمت آن 60 تا 70 میلیون دلار برآورد می‌شود.

اسب‌های اصیل به دلیل ژن خاص خود قیمت بالایی دارند؛ ینابراین هزینه پرورش آن‌ها پایین نخواهد بود. اسب فوسایچی پگاسوس پس از خرید به اشفورد استود در نزدیکی ورسای کنتاکی منتقل شد و در آنجا هزینه اجاره آن برای پرورش و تولیدمثل حدود 200000 دلار اعلام شد. از آن زمان، این اسب برنده بیش از 75 کورس مسابقه اسب‌دوانی شده اما قیمت خدمات وی به میزان چشمگیری کاهش یافت تا اینکه در سال 2020 هزینه پرورش و جفت‌گیری با فوسایچی پگاسوس تنها 7500 دلار اعلام شد.

]]>
https://digiro.ir/top-10-most-expensive-animals/feed/ 0
بهترین بازی ‌های کودکانه اندروید؛ هم سرگرمی و هم آموزش https://digiro.ir/10-best-kids-games-for-android/ https://digiro.ir/10-best-kids-games-for-android/#respond Wed, 06 May 2020 09:57:26 +0000 https://digiro.ir/?p=170174 بهترین بازی ‌های کودکانه اندرویداین روزها بسیاری از والدین به دنبال راهی برای سرگرم کردن کودکان خردسال خود هستند تا هم از بیرون رفتن آن‌ها از خانه جلوگیری کنند و هم از ترس و نگرانی‌های خود بکاهند. خوشبختانه، هر ساله انواع بازی‌های موبایلی مناسب کودکان خردسال منتشر می‌شود که بسیاری از آن‌ها مفید و آموزنده هستند و والدین می‌توانند […]]]> بهترین بازی ‌های کودکانه اندروید

این روزها بسیاری از والدین به دنبال راهی برای سرگرم کردن کودکان خردسال خود هستند تا هم از بیرون رفتن آن‌ها از خانه جلوگیری کنند و هم از ترس و نگرانی‌های خود بکاهند. خوشبختانه، هر ساله انواع بازی‌های موبایلی مناسب کودکان خردسال منتشر می‌شود که بسیاری از آن‌ها مفید و آموزنده هستند و والدین می‌توانند با خیال راحت گوشی یا تبلت خود را در اختیار فرزندان خود قرار دهند تا با انجام این بازی‌ها سرگرم شوند.

برخی از این بازی‌ها نه تنها سرگرم‌کننده هستند بلکه جنبه آموزشی هم دارند. بازی‌هایی که در ادامه این مقاله معرفی می‌شوند نیز بیشتر مناسب کودکان دبستانی هستند که به انجام بازی‌های آموزشی و بازی‌هایی با مضامین کودکانه علاقه دارند. اگر به دنبال بازی‌هایی جذاب و آموزنده برای کودکان خردسال خود هستید بهتر است با این مقاله از دیجی رو همراه شوید تا به شما بهترین بازی‌های کودکانه اندروید را معرفی کنیم.

1. بازی‌های کودکانه بوبادو

قیمت: رایگان/ متفاوتبهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

بوبادو یکی از استودیوهای توسعه‌دهنده بازی است که تاکنون تعداد زیادی بازی مناسب کودکان خردسال منتشر کرده است. همه بازی‌ها جذاب و فوق‌العاده نیستند اما اگر کودک شما به یادگیری و آموزش علاقه داشته باشد تعداد زیادی آن‌ها ارزش امتحان کردن دارند. البته همه بازی‌ها ارزش آموزشی ندارند و برخی از آن‌ها فقط جنبه سرگرمی دارند. در این نوع بازی‌ها، کودک شما می‌تواند نقش یک دکتر یا دندانپزشک را بازی کند، به سوپر مارکت برود و یا کارهایی مانند نحوه درست کردن کیک و ساختن اشیاء را یاد بگیرد. هر بازی روش خاص خود را دارد اما کودک شما خیلی راحت می‌تواند نحوه انجام بازی‌ها را یاد بگیرد چون ایده‌های بازی برای اکثر افراد بسیار ساده است. بیشتر این بازی‌ها به صورت رایگان عرضه شده و نسخه‌های کامل معمولاً حاوی گزینه‌های خرید درون برنامه نسبتاً ارزان هستند.

لینک دانلود گوگل پلی

2. بازی‌های کودکانه Endless

قیمت : رایگان/ حداکثر 28.99 دلاربهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

بازی‌های Endless مجموعه‌ای از بازی‌های مناسب رده سنی کودکان می‌باشد. از جمله بازی‌های این مجموعه می‌توان به Endless Alphabet، Reader Endless، Endless Numbers، Wordplay Endless  و Endless Spanish اشاره کرد. همانطور که از نام این بازی‌ها می‌توان حدس زد بیشتر آن‌ها از نظر آموزشی مفید هستند و کودک شما با انجام این بازی‌ها چیزهای جدیدی می‌آموزد. بازی‌ها نسبتا ساده هستند. نسخه‌های رایگان بازی‌ها محتوای کمی را پوشش می‌دهد و برای دسترسی به محتوای کامل بازی‌ها باید هزینه زیادی بپردازید. بازی‌های Endless به طرز عجیبی قیمت بالایی دارند که احتمالا به دلیل محتوای آموزشی بسیار مفید آن‌ها است.

لینک دانلود گوگل پلی

3. Human Heroes: Einstein’s Clock

قیمت: رایگان

بهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

Human Heroes: Einstein’s Clock یک بازی بچگانه با المان‌های آموزشی است. در این بازی از صدای استفن فری که استادانه نقش آلبرت انیشتین را بازی می‌کند برای جذاب‌تر کردن و تعامل بهتر کودکان با بازی استفاده شده است. این بازی به مجموعه بازی‌های کوچک تقسیم می‌شود و کودکان با انجام این بازی‌ها با مفهوم زمان و نحوه کار کردن ساعت آشنا می‌شود. آنها اصول اولیه مانند نحوه خواندن زمان از روی ساعت آنالوگ را می‌آموزند، اما بازی‌ها و آموزش‌های پیچیده تری هم در بر دارد. اجرای بازی حتی برای کودکان بزرگسال جذاب است و به دلیل محتوای آموزشی این بازی‌ها بسیاری امیدوار هستند که این توسعه‌دهنده عناوین بیشتری را به بازی‌های خود اضافه کند.

لینک دانلود گوگل پلی

4. بازی Intellijoy

قیمت: متفاوت و حداکثر 32.99 دلاربهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

Intellijoy یکی از توسعه‌دهندگان حاضر در فروشگاه گوگل پلی است که به تولید و عرضه بازی‌های کودکانه می‌پردازد. کودکان علاوه بر انجام عناوین ساده‌ای مانند Connect the Dots و ABC Letters می‌توانند کارهای سرگرم‌کننده دیگری مانند نقاشی کشیدن (Kids Painting) انجام دهند و معماهایی در سطح کودکان پیش‌دبستانی (Preschool Puzzles) را حل کنند.

اکثر برنامه‌ها و بازی‌های این توسعه‌دهنده مورد توجه والدین قرار گرفته است و والدین آن‌ها را یکی از بهترین بازی‌ها برای کودکان خردسال خود می‌دانند. شما می‌توانید با کلیک بر روی دکمه زیر، کل کتابخانه و بازی‌های آن را بررسی کنید. گزینه دیگر استفاده از برنامه کامل و خرید همه بازیهای آن به قیمت 32.99 دلار است. خرید بازی‌ها به صورت جداگانه هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. البته باید اشاره کنیم که اگر دوست ندارید هزینه‌ای برای بازی‌ها پرداخت کنید می‌توانید نسخه رایگان آن‌ها را دانلود کنید چون تقریباً تمام این بازی‌ها به همراه یک نسخه رایگان عرضه شده‌اند.

 لینک دانلود گوگل پلی

5. بازی‌های LEGO

قیمت: رایگان/ متفاوتبهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

بازی‌های لگو (LEGO) را می‌توان جزو بهترین بازی‌ها برای کودکان دانست. لگو عناوین مختلفی مثل بازی‌های کمیک بوک، جنگ ستارگان و چندین بازی اختصاصی را در خود جای داده‌ است. بیشتر بازی‌ها در ژانر ماجراجویی بوده و به روش‌های مختلف انجام می‌شود. یاد گرفتن همه بازی‌ها نسبتاً راحت بوده و نوع بازی‌ها نیز برای کودکان جذابیت زیادی دارد. اکثر بازی‌ها کاملاً رایگان هستند. تعداد معدودی از آن‌ها محصولات و آیتم‌های موجود را می‌فروشند. به عنوان مثال، بازیکن می‌تواند کارکترها را بخرد و سپس از آن‌ها در بازی LEGO Hidden Side استفاده کند. کودکان شما با انجام این بازی‌ها حس انجام بازی‌های واقعیت افزوده را تجربه می‌کنند و باید گفت که این شرکت یکی از معدود توسعه‌دهنده‌هایی است که انواع بازی‌های تخیلی را در یک محصول کودکانه عرضه می‌کند.

لینک دانلود گوگل پلی

6. بازی ماین کرافت

قیمت: 6.99 دلار به همراه خریدهای درون‌برنامه‌ایبهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

ماین کرافت به عنوان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های عرضه شده در بین بزرگسالان، جوانان و کودکان شناخته می‌شود. گیمرها در یک دنیای خالی از جمعیت شروع به کاوش می‌کنند و اشیاء و همچنین آیتم‌های مختلفی را پیدا می‌کنند. شما می‌توانید برای کودکان خردسال خود این بازی را در حالت خلاقانه تنظیم کنید. در این حالت، بازیکن منابع نامحدودی در اختیار دارد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند خانه خود را بسازد.

کودکانی که سن بیشتری دارند ممکن است از حالت بقای بازی بیشتر لذت ببرند. در این حالت، بازیکنان به جمع‌آوری منابع و اشیاء می‌پردازند و باید در حین انجام این کار مراقب خود باشند تا توسط دشمنان بازی مورد حمله قرار نگیرند. در هر صورت، شما بازی را در هر حالتی که تنظیم کنید بچه‌ها به این بازی جذب می‌شوند. با پرداخت 6.99 دلار می‌توانید این بازی را دانلود کنید اما خریدهای اضافی درون برنامه برای شخصی‌سازی و تغییر اسکین‌های بازی است و به هیچ وجه روی روند گیم‌پلی تأثیر نمی‌گذارد.

لینک دانلود گوگل پلی

7. بازی‌های پی‌بی‌اس کیدز

قیمت: رایگانبهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

پی‌بی‌اس کیدز نام یکی از استودیوهای زیرمجموعهٔ پی‌بی‌اس است که به پخش برنامه‌های تلویزیونی ویژهٔ کودکان اختصاص دارد. این استودیو علاوه بر پخش برنامه‌ها و کارتون، اپلیکیشن‌ها و بازی‌های کودکانه متنوعی را منتشر کرده که همه‌چیز از شخصیت‌های برنامه‌های تلویزیونی کودکانه گرفته تا بازی‌های آموزنده چندساعته را پوشش می‌دهد. PBS Kids کالکشن بازی نسبتا بزرگی دارد. در بسیاری از بازی‌ها، شخصیت‌های برنامه‌های تلویزیونی مختلفی که PBS به نمایش می گذارد گنجانده شده‌اند. در کنار این‌ها، یک بازی جامع به نام PBS Kids Games وجود دارد که نوع زیادی از این المان‌ها را در بازی خود ترکیب می‌کند. تقریبا همه بازی‌های پی‌بی‌اس کیدز رایگان هستند. بد نیست بدانید که جدیدترین بازی آنها به نام “Cat in Hat Builds That” نیز یکی از بهترین بازی‌های این مجموعه است.

لینک دانلود گوگل پلی


8. پت بینگو

قیمت: رایگانبهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

پت بینگو محصول شرکت داک داک موز یک بازی رایگان عالی برای کودکان است. در این بازی با یک شبیه‌ساز حیوان خانگی، بینگو، و یک بازی ریاضی سروکار دارید. کودکان شما معماهای ریاضی ساده‌ای دریافت می‌کنند و در ازای حل معماها به آن‌ها حیوانات کوچکی داده می‌شود که باید از آنها مراقبت کنند. بخش ریاضی حساب‌های ساده ریاضی مثل جمع، تفریق و ضرب و تقسیم را در بر می‌گیرد و تعداد این حساب‌ها بسیار زیاد است. توسعه‌دهندگان پت بینگو، این بازی را برای کودکان بین سنین 5 تا 10 سال مناسب می‌دانند بنابراین احتمالا محاسبه اعداد بزرگ‌تر برای کودکان بزرگ‌تر در نظر گرفته شده است.

لینک دانلود گوگل پلی


9. بازی پویو (Poio)

قیمت: 18.99 دلاربهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

پویو یک بازی آموزشی با محتوای فراوان است و البته قیمت بالایی هم دارد. با انجام این بازی کودک شما نحوه هجی کردن کلمات و خواندن کلمات، جملات و داستان‌ها را می‌آموزد. در طی فرایند یادگیری کودک شما با نحوه بازی بیشتر آشنا می‌شود. در پایان بازی، کودک شما باید بتواند داستان بازی را برای شما بخواند. در تحقیقی که از4000 نفر از والدینی که از بازی پویو به همراه فرزندان خود استفاده می‌کنند به عمل آمد بیش از 85 درصد آن‌ها بر تأثیر مثبت این بازی روی روند یادگیری و افزایش سواد فرزندشان تاکید داشتند.

لینک دانلود گوگل پلی


10. بازی‌های توکا بوکا

قیمت: رایگان/ پولیبهترین بازی ‌های کودکانه برای گوشی اندروید

توکا بوکا توسعه‌دهنده چند نمونه از محبوب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌های کودکانه موبایلی بوده است. مزیت این بازی این است که سناریوهای مختلفی را برای سرگردم شدن کودک، پیش روی او قرار می‌دهند. از جمله موضوعات بازی می‌توان به آشپزی، رفتن به تعطیلات، رفتن به مدرسه، رفتن به شهر بزرگ و حتی کوتاه کردن مو اشاره کرد. بیشتر بازی ها در کنار نسخه پولی، نسخه رایگان هم دارند، بنابراین بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید بازی مورد علاقه خود را از بین آن‌ها انتخاب و دانلود کنید.

لینک دانلود گوگل پلی

]]>
https://digiro.ir/10-best-kids-games-for-android/feed/ 0