آموزش – دیجی رو https://digiro.ir دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی Sat, 23 May 2020 15:18:37 +0000 fa-IR hourly 1 رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟ https://digiro.ir/how-to-find-out-maximum-ram-capacity-of-computer/ https://digiro.ir/how-to-find-out-maximum-ram-capacity-of-computer/#respond Sat, 23 May 2020 13:14:10 +0000 https://digiro.ir/?p=171642 رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟هنگامی که قصد خرید یک کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ جدید را دارید، برای اینکه مقرون به صرفه‌تر باشد بهتر است تا مدل‌های ارزان قیمت‌تر را انتخاب کنید و سپس بر اساس نیاز خود حافظه رم سیستم را ارتقا داده تا شاهد حداکثر کارایی سیستم جدید خود باشید. سوال اصلی اینجاست که کامپیوتر شما […]]]> رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

هنگامی که قصد خرید یک کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ جدید را دارید، برای اینکه مقرون به صرفه‌تر باشد بهتر است تا مدل‌های ارزان قیمت‌تر را انتخاب کنید و سپس بر اساس نیاز خود حافظه رم سیستم را ارتقا داده تا شاهد حداکثر کارایی سیستم جدید خود باشید.

سوال اصلی اینجاست که کامپیوتر شما تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند؟ آیا در حال حاضر سیستم شما از حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی بهره می‌برد یا اینکه هنوز هم می‌توانید حافظه رم بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید؟ با دیجی رو در ادامه این مقاله همراه باشید تا متوجه شوید سیستم شما در حال حاضر چه مقدار حافظه رم دارد و تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند.

سیستم شما چه میزان حافظه رم دارد؟

فهمیدن اینکه سیستم‌تان چه میزان حافظه رم دارد کار سختی نیست. در ویندوز 10 با فشردن کیلدهای Win + Pause می‌توانید به بخشی بروید که علاوه بر فهمیدن میزان حافظه رم، می‌توانید به نوع پردازنده و 32 یا 64 بیتی بودن سیستم‌تان نیز پی ببرید.

رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

پس از این، با فشردن کلیدهای Ctrl + Shift + ESC صفحه مدیریت فعالیت‌ها (Task Manager) برای شما باز می‌شود. و در بخش حافظه (Memory) می‌توانید تعداد‌های اسلات‌های رم، سرعت کلاک هر اسلات، نوع حافظه رم و دیگر اطلاعات مرتبط را به دست بیاورید.

کاربران کامپیوترهای اپل می‌توانند با انتخاب “About This Mac” در منوی تنظیمات مک‌بوک‌ها به اطلاعات گفته شده دست یابند. کاربران لینوکس نیز می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار Hardinfo تمام اطلاعات سیستم خود را متوجه شوند.

سیستم شما تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند؟

کاربران سیستم‌عامل ویندوز برای پی بردن به حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم‌شان به صفحه Command prompt و یا Windows PowerShell رفته و با وارد کردن دستور زیر از این مقدار اطلاع یابند. لازم به ذکر است که عدد داده شده بر اساس کیلوبایت خواهد بود و برای به دست آوردن مقدار گیگابایت آن می‌توانید مقدار داده شده را بر 1048576 تقسیم کنید.

wmic memphysical get MaxCapacity, MemoryDevices

رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

برای نمونه در مثال بالا حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم 64 گیگابایت می‌باشد و اگر برای مثال مادربورد سیستم دو اسلات حافظه رم داشته باشد، این بدین معنی است که هر اسلات توانایی پشتیبانی از 32 گیگابایت رم را دارد.

سیستم عامل مک (macOS)

ساده‌ترین راه برای چک کردن جزئیات حافظه رم در سیستم‌های شرکت اپل رفتن به بخش  “About This Mac” است که اطلاعات مختلفی از جمله نوع حافظه رم و سرعت آن، تعداد اسلات‌های حافظه رم و اطلاعات دیگر را به کاربر ارائه می‌دهد.

 • در بخش منوی تنظیمات اپل به پایین رفته و “About This Mac” را انتخاب کنید.
 • بر روی “ … More Info ” کلیک کنید تا اطلاعات جزئی‌تر سیستم را مشاهده کنید.
 • در تب “Memory” می‌توانید اطلاعات مختلفی شامل حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی، تعداد اسلات‌های رم استفاده شده و نوع حافظه رم مورد پذیرش سیستم خود را به دست آورید.

سیستم عامل لینوکس (Linux)

برای پی بردن به حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی در این سیستم عامل شما می‌توانید از دستور dmidecode استفاده کنید، البته این امکان وجود دارد که این مورد به صورت پیش فرض بر روی تمام نسخه‌های لینوکس نصب نباشد.

نصب dmidecode :

#ubuntu/debian
sudo apt install dmidecode
 
#arch
sudo pacman -S dmidecode
 
#Fedora
sudo dnf install dmidecode
 
#openSUSE
sudo zypper in dmidecode

دستور زیر را اجرا کنید.

sudo dmidecode -t 16

حال شما اطلاعاتی در مورد حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم را مشاهده می‌کنید.

در این مورد که مشاهده می‌کنید، سیستم دارای 4 اسلات حافظه رم است و حداکثر از 128 گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند که به معنی 32 گیگابایت به ازای هر اسلات می‌باشد.

پس از فهمیدن حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی اگر سیستم‌تان حافظه رم بیشتری نسبت به مقداری که هم اکنون بر روی آن قرار دارد پشتیبانی می‌کند، می‌توانید با بهبود بخشیدن آن از سرعت بالاتر در انجام فرآیندها برخوردار شوید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-find-out-maximum-ram-capacity-of-computer/feed/ 0
معرفی 5 افزونه کاربردی و مفید برای افزایش سرعت کروم https://digiro.ir/chrome-extensions-for-fast-browsing/ https://digiro.ir/chrome-extensions-for-fast-browsing/#respond Mon, 18 May 2020 08:04:06 +0000 https://digiro.ir/?p=171312 افزایش سرعت کروماین روزها اینترنت به بخشی از زندگی روزمره‌ ما تبدیل شده و ما برای استفاده از این فضای بیکران اطلاعات، نیاز به مرورگرهای اینترنت با سرعت مناسب داریم. کروم یکی از محبوب‌ترین مرورگر‌های مورد استفاده است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. با اینکه گوگل کروم در مقایسه با رقبای خود از سرعت مناسبی […]]]> افزایش سرعت کروم

این روزها اینترنت به بخشی از زندگی روزمره‌ ما تبدیل شده و ما برای استفاده از این فضای بیکران اطلاعات، نیاز به مرورگرهای اینترنت با سرعت مناسب داریم. کروم یکی از محبوب‌ترین مرورگر‌های مورد استفاده است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. با اینکه گوگل کروم در مقایسه با رقبای خود از سرعت مناسبی برخوردار است اما با این حال بعضی از کاربران از سرعت آن راضی نیستند؛ به خصوص هنگامی که از اینترنت با سرعت پایین استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید در ادامه حتماً با ما همراه باشید چرا که قصد داریم 5 افزونه کاربردی را که برای افزایش سرعت کروم طراحی و عرضه شده‌اند، معرفی کنیم. با دیجی‌رو به‌روز باشید.

1. FasterChrome (بارگذاری هوشمند)

لینک دریافت افزونه

کروم به طور پیش فرض امکانات مختلفی را برای بارگذاری سریع‌تر داده‌های سایت‌ها و افزایش سرعت مرورگر در اختیار کاربران قرار داده است اما گاهی این امکانات کافی نیستند. FasterChrome نوعی افزونه هوشمند برای افزایش سرعت مرورگر کروم است. این افزونه حرکت موس را در مرورگر ردیابی و آنالیز می‌کند. هنگامی که شما موس را به مدت 65 هزارم ثانیه روی یک لینک نگه دارید، FasterChrome شروع به بارگذاری آن لینک می‌کند. در حقیقت این عدد 65 هزارم ثانیه، مدت زمانی است که طی آن 50 درصد امکان دارد شما روی آن لینک کلیک کنید و یا از آن منصرف شوید. بدین ترتیب کروم 300 هزارم ثانیه اضافی در اختیار دارد تا صفحه مذکور را بارگذاری کند.

FasterChrome

بله، این افزونه ممکن است باعث افزایش مصرف اینترنت شود، اما این افزایش چندان هم زیاد نخواهد بود. در عوض، در طولانی مدت تفاوت سرعت مرورگر خود را به خوبی احساس خواهید کرد.

uBlock Origin .2 (مسدود کننده تبلیغات)

لینک دریافت افزونه

عمدتا زمانی که نام افزونه مسدودسازی تبلیغات در مروگر به میان می‌آید، ذهن خیلی‌ها به سمت Adblock می‌رود زیرا استفاده از آن در بین کاربران موزیلا بسیار رایج بوده است. اما باید بدانید که uBlock Origin برنامه جدیدتر و مدرن‌تری است و به شکل قابل توجهی باعث صرفه‌جویی در مصرف حافظه و پردازنده نیز می‌شود.

uBlock Origin یا مسدودساز تبلیغات همچنین با استفاده از این افزونه می‌توانید به صورت دلخواه فیلترهای جدیدی روی آن بگذارید و تبلیغاتی که نمایش داده می‌شوند را مسدود کنید. البته برای استفاده از تمام ظرفیت uBlock نیار به دادن مجوزهای زیادی به آن است ولی مطمئنا پس از انجام این کار، این افزونه حیاتی‌ترین برنامه برای سرعت بخشیدن به مرورگر شما خواهد بود.

Web Boost .3 (حذف کدهای تکراری)

لینک دریافت افزونه

Web Boost برای شتاب بخشیدن بیشتر کروم از الگوریتم ساده‌تر و بهتری در مقایسه با افزونه‌های مشابه استفاده می‌کند. این افزونه به جای بهینه‌سازی هر صفحه و یا پیش‌بارگیری آن، سعی می‌کند تا با ذخیره کد‌های تکراری هنگام باز کردن سایت‌ها، از حجم کاری کروم کم کند. این کدها توسط اکثر سایت‌های محبوب استفاده می‌شوند و با فعال شدن این افزونه دیگر نیازی به بارگیری این کدها در هر بار بازکردن سایت نخواهد بود. به طور معمول باز شدن یک سایت بیش از 2 ثانیه طول می‌کشد ولی با استفاده از این ترفند سرعت باز شدن آن سه برابر خواهد شد (تقریبا 1/23 ثانیه).

افزونه Web Boost همچنین Web Boost تبلیغات و سرویس‌های جاسوسی را هم مسدود می‌کند که این کار منجر به بارگذاری سریع‌تر صفحات می‌شود. Web Boost نیاز به تنظیمات خاصی ندارد و با استفاده از آن شاهد افت کیفیت تصاویر و ویدیوهای آنلاین نیز نخواهید بود و حریم خصوصی شما به خوبی حفظ خواهد شد.

4. The Great Suspender (کاهش مصرف حافظه رم)

لینک دریافت افزونه

The Great Suspender به صورت موقت تب‌هایی از مرورگر کروم که استفاده‌ نمی‌شود را غیرفعال می‌کند تا مصرف حافظه کاهش یابد. به بیان بهتر این افزونه کمک می‌کند تا چندین تب در مرورگر کروم باز کرد، بدون آنکه مشکلی از نظر کاهش سرعت کامپیوتر در اثر مصرف بالای حافظه ایجاد شود. بنابراین اگر جزو کسانی هستید که معمولاً تعداد زیادی تب را به صورت همزمان باز می‌کنید، این افزونه برایتان کاملاً ضروری است.

افزونه The Great Suspender

زمانی هم که بخواهید دوباره به تب‌های غیرفعال شده دسترسی داشته باشید، کافی است بر روی آن‌ها کلیک کنید تا مجدداً آماده استفاده شوند و در صورتی که دوست ندارید صفحات خاصی به طور خودکار غیرفعال شوند، می‌توانید نام آن‌ها را به لیست Whitelist اضافه کنید.

5. SearchPreview (مشاهده سایت قبل از باز کردن آن)

لینک دریافت افزونه

افزونهGooglePreview

SearchPreview یک افزونه با کاربرد ساده ولی بسیار مفید است، در واقع این افزونه یک تصویر پیش نمایش از صفحه وب را در لیست نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌کند. این پیش‌نمایش‌ها باعث می‌شوند تا برای مشاهده هر صفحه نیاز به باز کردن آن نداشته باشید. همچنین SearchPreview در موتورهای جستجوی Bing ،DuckDuckGo و Yahoo نیز پشتیبانی می‌شود.

]]>
https://digiro.ir/chrome-extensions-for-fast-browsing/feed/ 0
هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید https://digiro.ir/tips-for-battery-charging-and-how-to-make-your-battery-last-longer/ https://digiro.ir/tips-for-battery-charging-and-how-to-make-your-battery-last-longer/#respond Sun, 17 May 2020 14:56:56 +0000 https://digiro.ir/?p=171230 شارژ باتری گوشی های هوشمندامروزه برخلاف گذشته از گوشی‌های هوشمند برای کارهایی بیش از برقراری تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت پیام‌های متنی استفاده می‌شود. گوشی‌های هوشمند در این روزها قابلیت پخش ویدیو و موزیک، بازی کردن، گشت و گذار در اینترنت و بسیاری از کارهای دیگر را برای کاربران فراهم کرده‌اند. البته شما می‌توانید از تمامی این […]]]> شارژ باتری گوشی های هوشمند

امروزه برخلاف گذشته از گوشی‌های هوشمند برای کارهایی بیش از برقراری تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت پیام‌های متنی استفاده می‌شود. گوشی‌های هوشمند در این روزها قابلیت پخش ویدیو و موزیک، بازی کردن، گشت و گذار در اینترنت و بسیاری از کارهای دیگر را برای کاربران فراهم کرده‌اند. البته شما می‌توانید از تمامی این موارد تا زمانی که باتری گوشی هوشمندتان شارژ داشته باشد، استفاده کنید. با اینکه می‌توان با غیرفعال کردن برخی از تنظیمات که شارژ زیادی را مصرف می‌کنند، از طول عمر بیشتری برای باتری گوشی‌ بهره‌مند شد اما در هر صورت به گفته کارشناسان فناوری باتری، تمام باتری‌های گوشی‌های هوشمند از طول عمر محدودی برخوردارند و عادت معمول کاربرها در رابطه با شارژ کردن گوشی در طول شب می‌تواند باعث کوتاه‌تر شدن این طول عمر شود.

اگر شما گوشی‌تان را در طول شب نیز شارژ کنید، شرکت‌های تلفن همراه مانند اپل، سامسونگ و ال جی در مورد شارژ گوشی‌ها نگرانی زیادی ندارند؛ در طرف دیگر نیز گوگل می‌گوید بیشتر گوشی‌های هوشمند دارای سیستم‌هایی هستند که از شارژ شدن بیش از حد باتری گوشی هوشمند جلوگیری کرده و از باتری محافظت می‌کنند. با این حال باید بدانید که ظرفیت باتری گوشی هوشمند شما برای همیشه برابر همان ظرفیت اصلی و کامل خود نخواهد بود.

همچنین باید بدانید که ممکن است شما با عادت‌های اشتباه در شارژ و استفاده از تلفن همراه باعث کوتاه‌تر شدن عمر مفید باتری خود شوید. به خصوص اگر گوشی خود را در طول شب به برق وصل می‌کنید و یا ساعت‌ها پس از شارژ کامل باتری آن را از برق می‌کشید، در واقع شما به سرعت خرابی و ضعیف شدن باتری لیتیوم یونی گوشی خود می‌افزایید.

طبق گفته دومنیک اسکات (Dominik Schulte) مدیریت بخش فناوری باتری‌ها در شرکت BatterieIngenieure آلمان، اگر شما باتری تلفن‌همراه خود را صد در صد شارژ و سپس آن‌ را در شارژ رها کنید تا همچنان وضعیت شارژ باتری شما بر روی صد در صد بماند، توجه داشته باشید که با این کار اثرات منفی بر روی طول عمر باتری تلفن‌همراه خود می‌گذارید. در واقع باتری‎های لیتیوم یونی در طول سال‌ها طی فرآیند‌های شیمیایی برای ذخیره کردن و ارائه انرژی الکتریکی به دستگاه‌های مختلف کارایی و توان اصلی خود را از دست می‌دهند.

با اطمینان می‌توان گفت که تمام باتری‌های لیتیوم یونی طول عمر محدودی دارند و مهم نیست شما چه می‌کنید، ظرفیت باتری تلفن همراه شما که به نوعی طول عمر آن نیز محسوب می‌شود، طی مدت زمان استفاده از تلفن همراه‌تان کاهش پیدا می‌کند اما اینکه طی چه مدتی عمر باتری گوشی شما به سر می‌رسد به نحوه شارژ کردن و مراقب از آن باز می‌گردد. این در حالی است که کمپانی‌های سازنده گوشی‌های هوشمندی که در دست شماست زیاد در مورد رها کردن گوشی در شارژ برای مدت طولانی ابراز نگرانی نمی‌کنند!

ما طی تحقیقات خود از کمپانی‌های مختلفی در مورد نحوه شارژ باتری گوشی‎‌های هوشمند و قرار دادن گوشی‌ها در شارژ ساعت‌ها پس از پر شدن آن پرسیدیم و اکثر آن‌ها ما را به وب‌سایت خود و بخش مربوط به باتری گوشی‌ها ارجاع می‌دادند و به صورت مختصر می‌توان گفت که کمپانی‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند در مورد رها کردن گوشی در شارژ در طی شب ابراز نگرانی نمی‌کنند. شرکت اپل نیز در وب‌سایت خود شارژ کردن گوشی در طول شب را ذکر کرده است، اما نگفته که آیا این کار برای گوشی مشکل ایجاد می‌کند یا خیر.

کمپانی بزرگ گوگل و مالک سیستم عامل اندروید می‌گوید که نگرانی در مورد شارژ شدن بیش از حد باتری‌ها (overcharging) منسوخ شده است و جای نگرانی نیست. رونالد هو (Ronald Ho) یکی از مسئولین بخش تولیدات گوگل می‌گوید: ” این ذهنیت که شارژ شدن بیش از حد باتری یا شارژ کردن مکرر باتری بد است با توجه به باتری‌های کنونی و تکنولوژی‌های بهینه‌سازی که تولید کنندگان می‌توانند در گوشی‌های هوشمند خود به کار گیرند، ایده و نگرانی منسوخ شده‌ای است.”

اما چیزی که دومنیک اسکات و دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند با آن موافق هستند این است که اگر قصد ندارید از تلفن همراه‌تان برای مدتی استفاده کنید، بهتر است شارژ باتری آن را در یک محدوده مشخص حفظ کنید و این موضوع خود اشاره‌ای است به این نکته که باتری‌ گوشی‌های هوشمند علاقه‌ای به صد در صد شارژ شدن ندارند. طبق گفته دومنیک اسکات شارژ باتری‌ گوشی‌های هوشمند در بازه 30 تا 50 درصد، باعث کمترین میزان کاهش ظرفیت اصلی و طول عمر باتری می‌شود و این تقریبا همان بازه‌ای است که اگر قصد خاموش کردن گوشی‌تان برای مدتی محدود دارید، توصیه می‌شود شارژ باتری را در آن بازه حفظ کنید.

در صفحه نکات مربوط به باتری در وب‌سایت سامسونگ، این شرکت ذکر کرده که اگر قصد ندارید برای مدتی از گوشی خود استفاده کنید، شارژ باتری را حداقل بر روی 50 درصد حفظ کنید. در صفحه مربوطه در وب‌سایت شرکت اپل نیز این مورد برای بهترین طول عمر باتری به صورت شارژ باتری تا نصف ظرفیت آن ذکر شده است.

اما با این تفاسیر کسی پیشنهاد نمی‌کند که شارژ باتری گوشی‌ هوشمند خود را همیشه بین 30 تا 50 درصد حفظ کنید و این موضوع در مورد دستگاهی که بسیاری از ما در طول روز و فعالیت‌های مختلف به همراه داریم‌ و گاها تا آخرین درصد شارژش را نیز لازم داریم می‌تواند مقداری عجیب و غیرعملی به نظر برسد. نکته اصلی این است که نگذارید باتری گوشی‌ هوشمندتان پس از به صد در صد رسیدن برای مدت زمان طولانی در شارژ بماند و بهتر است هنگامی که شارژ گوشی به 95 درصد رسید، آن را از شارژ بکشید؛ البته لازم نیست زیاد هم در این مورد به خودتان سخت بگیرید و وسواسی عمل کنید.

گفتن این موضوع که در شارژ ماندن گوشی پس از رسیدن به صد در صد برای مدتی و برای مثال در طول شب به چه اندازه طول عمر باتری شما در طول یک مدت زمان مشخص کم می‌کند کار آسانی نیست و اگر شما هر سال و یا حتی هر دو سال یک بار گوشی‌ هوشمند جدیدی را خریداری می‌کنید، ممکن است که اصلا اثرات این موضوع را به صورت قابل توجه مشاهده نکنید. اما اگر گوشی هوشمند خود را تنها هنگامی که دیگر بسیار قدیمی شده و برای شما کار آمد نیست، تعویض می‌کنید ممکن است بخواهید بدانید که چگونه می‌توانید بهترین استفاده را از باتری آن داشته باشید.

باید بدانید که قرار دادن گوشی در شارژ برای مدت زمان طولانی می‌‌تواند در دراز مدت بر طول عمر باتری شما تاثیر گذاشته و از ظرفیت اصلی آن نیز بکاهد. پس از اگر قصد استفاده از گوشی هوشمند خود برای مدتی طولانی دارید، بهتر است که بر نحوه شارژ شدن گوشی خود بیشتر نظارت کنید. البته که حتی اگر محتاط‌ترین فرد در زمینه شارژ باتری نیز باشید، تمام باتری‌های لیتیوم یونی روزی عمرشان به پایان خواهد رسید، اما شما با مراقبت بیشتر می‌توانید این عمر را طولانی‌تر کنید.

مسائلی نیز در مورد باتری گوشی‌های هوشمند و شارژدهی بیشتر وجود دارد که تقریباً همه با آن موافق‌اند و در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در ادامه مقاله با دیجی رو همراه باشید.

شیوه شارژ صحیح باتری

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند و برخلاف باتری‌های نیکل قدیمی، طول عمر این باتری‌ها هنگامی که میزان شارژشان در پیش از 50 درصد حفظ شود، بیشتر خواهد بود و هنگامی که بگذارید تا باتری گوشی کاملا خالی شده و دوباره آن را در شارژ بزنید ممکن است بر ظرفیت کلی و همچنین طول عمر باتری شما اثر منفی بگذارد و اگر این اتفاق مرتبا تکرار شود باعث خالی شدن سریع‌تر باتری گوشی شما خواهد شد.

روشنایی صفحه، ویبره گوشی و حالت ذخیره انرژی

گوشی‌های هوشمند معمولا بسته به استفاده‌های کاربر یک تا دو روز دوام می‌آورند. با این حال شما می‌توانید با انجام برخی تنظیمات مدت زمان نگهداری شارژ باتری را افزایش دهید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزه حالت تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش را دارند که بسته به فضایی که شما در آن قرار دارید، روشنایی صفحه نمایش را کم یا زیاد می‌کنند. لرزش یا ویبره گوشی هم می‌تواند شارژ زیادی  مصرف کند. بنابراین اگر به بازخورد لرزشی هنگام حرکت در منوها و استفاده از دکمه‌های ناوبری پایین صفحه احتیاج ندارید، حتما آن‌ها را غیر فعال کنید.

همچنین گوشی‌های هوشمند به شما اجازه غیرفعال یا فعال کردن لرزش گوشی برای موارد مختلف از جمله تماس، اعلانات و غیره را هم می‌دهند. اکثر گوشی‌ها نیز بسته به شرکت سازنده حالت‌های مختلف ذخیره انرژی دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که بهبود به سزایی در ماندگاری شارژ باتری گوشی شما خواهند داشت.

موقعیت مکانی، برنامه‌های در حال اجرا و اعلانات

اگر سرویس مکان‌یاب یا GPS گوشی را فعال کرده باشید، گوشی شما به طور مداوم تلاش می‌کند تا موقعیت دقیق شما بر روی نقشه را شناسایی کند. برخی از برنامه‌ها که از این قابلیت استفاده می‌کنند نیز مدام پیگیر این موضوع خواهند بود. باتری گوشی شما در صورت فعال بودن این قابلیت با سرعت بیشتری شارژ خود را از دست می‌دهد پس بهتر است این قابلیت را خاموش و تنها در مواقع نیاز آن را روشن کنید.

بعضی از نرم‌افزارها نیز در پس زمینه در حال اجرا هستند که ممکن است شما حتی از فعالیت آن‌ها بی‌خبر باشید. بسیاری از گوشی‌های امروزی بخشی دارند که می‌توانید برنامه‌های در اجرا در پس زمینه را مشاهده کنید، پیشنهاد می‌کنیم هر از گاهی به این بخش سر زده و برنامه‌های ناخواسته را ببندید. در مورد بخش اعلانات و اعلان‌های گاه و بی‌گاهی که در این بخش ظاهر می‌شوند نیز می‌توانید به بخش اعلانات یا برنامه‌ها در گوشی هوشمند خود رفته و برنامه‌هایی که مایل نیستید اعلانی از آن‌ها دریافت کنید را مشخص و نمایش اعلان را برای آن‌ها غیرفعال کنید.

همچنین بخشی در گوشی‌ها به نام همگام‌سازی (sync) وجود دارد که در صورت فعال بودن سعی می‌کند تا حساب‌های کاربری شما در گوشی را مرتباً بررسی و تغییرات به وجود آمده در آن‌ها را در بخش اعلانات به شما اعلام کند. پس اگر این قابلیت زیاد برای شما مهم نیست آن را غیر فعال کنید زیرا به نوبه خود شارژ زیادی را از باتری می‌گیرد.

وای‌فای و بلوتوث

امروزه بسیاری از مکان‎ها مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و غیره به کاربران و مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند که دسترسی به آن از طریق وای‌فای امکان پذیر است. اما خیلی از شما نیز ممکن است متوجه شده باشید که روشن بودن این قابلیت باعث سریع‌تر خالی شدن باتری می‌شود. پس بهتر است در هنگام نیاز در اینترنت آنلاین باشید و پس از انجام فعالیت‌هایتان وای‌فای را خاموش کنید.

نکته دیگر اینکه از وای‌فای و بلوتوث برای اتصال به دستگاه‌های جانبی مانند اسپیکر‌، هدست و غیره نیز استفاده می‌شود که باعث کاهش سریع‌تر شارژ گوشی شما می‌شوند. پس به یاد داشته باشید که همیشه این قابلیت‌ها را فعال نگذارید و پس از استفاده حتما آن‌ها را خاموش و غی فعال کنید.

نکات اساسی:

 • در مورد شارژرهای فست یا سریع مطلع باشید. درست است که این شارژرها صفر تا صد باتری شما را در زمان کمتری شارژ می‌کنند اما به هیچ وجه باعث افزایش طول عمر باتری شما نمی‌شوند و همچنین استفاده از آن‌ها فشار زیادی را به باتری گوشی تحمیل می‌کند که در دراز مدت اثرات منفی خواهد داشت. در ضمن، همیشه به یاد داشته باشید که از شارژر و کابل‌های استاندارد و مناسب گوشی خود استفاده کنید.
 • بهتر است که نه گوشی خود را به صورت کامل و صد در صد شارژ کنید و نه اینکه بگذارید شارژ باتری گوشی شما به طور کامل تمام شود. باتری‌های لیتیوم یونی نیاز به شارژ کامل و صد در صد ندارند. در واقع فشار و استرس بیش از حد بر روی اینگونه باتری‌ها ممکن است باعث ضعیف‌تر شدن و کوتاه‌تر شدن طول عمر آن‌ها شود. همچین خالی شدن کامل باتری نیز اثری مشابه دارد و علاوه بر افزایش تعداد سیکل‌های شارژ، ظرفیت کلی باتری را به مرور زمان کاهش می‌دهد.
 • در حقیقت در شارژ گوشی‌های هوشمند دو مرحله وجود دارد. مرحله اول شارژ که باتری گوشی در آن ولتاژ بالاتری را نسبت به مرحله دوم دریافت می‌کند تا 70 درصد ادامه دارد و پس از آن وارد مرحله دوم می‌شویم که گوشی با ولتاژی پایین‌تر تا صد در صد شارژ می‌شود.
 • باتری‌های لیتیوم یونی نمی‌توانند انرژی بیش از حدی را جذب کنند و هنگامی که به صورت کامل شارژ شدند اتصال آن‌ها به منبع تغذیه باید قطع شود. با این حال در این مورد نیز زیاد نگران نباشد برخی از شارژها از قابلیت IC یا مدار یکپارچه (Integrated Circuitry) برخوردارند که از بیش از حد شارژ شدن باتری جلوگیری می‌کند.
 • همیشه یادتان باشد که نگذارید گوشی آن قدر شارژ مصرف کند تا خاموش شود البته در این مورد هم زیاد جای نگرانی نیست زیرا گوشی‌های امروزی قبل از اینکه باتری به معنی اوقعی خالی شود، خاموش می‌شوند. این نکته را نیز در ذهن داشته باشد که گوشی‌ها حتی در صورت خاموش بودن نیز از باتری استفاده می‌کنند.
 • باتری‌ گوشی‌های هوشمند هنگامی که به دست مشتری می‌رسند حدود 40 درصد شارژ دارند، پس هنگام استفاده اولیه، طبق دستورالعمل باتری گوشی هوشمند خود را به طور کامل شارژ کنید زیرا شارژ ناقص در بار اول باعث می‌شود تا استرس اولیه بر روی سلول‌های باتری کاهش یابد و در طی استفاده‌ بلند مدت شارژ باتری سریع‌تر خالی شود.
 • گرما و یا سرمای شدید می‌تواند به باتری گوشی و سلول‌های آن صدمه بزند. هنگامی که گوشی شما بیش از حد گرم می‌شود از آن استفاده نکنید و بگذارید تا گوشی به دمای مناسب برسد. دمای مناسب برای اینگونه تجهیزات صفر تا 35 درجه سانتی گراد است. همچنین در صورت امکان هنگام شارژ گوشی را از قاب محافظ آن خارج کنید.

با تمام این تفاسیر و مباحث گفته شده، زیاد خود را نگران نکنید. تا حد امکان مراقب باشید تا گوشی هوشمندتان بیش از حد شارژ نشود، در معرض گرما و سرمای شدید قرار نگیرد و دیگر مواردی که در مقاله اشاره شد رعایت کنید، زیرا برای استفاده گوشی در طولانی مدت بهتر خواهد بود. اما اگر اینگونه هم نشد، اصلا خودتان را ناراحت نکنید زیرا گوشی‌های هوشمند و به خصوص باتری‌ها جزو دستگاه‌های مصرفی هستند و عمر محدودی دارند. بنابراین، در صورت مشاهده اینکه باتری گوشی هوشمندتان کارایی گذشته را ندارد، با توجه به هزینه نه چندان زیاد یک باتری جدید، می‌توانید آن را تعویض کنید.

]]>
https://digiro.ir/tips-for-battery-charging-and-how-to-make-your-battery-last-longer/feed/ 0
مشکلات پیش آمده پس از آپدیت ویندوز 10 را چگونه حل کنیم؟ https://digiro.ir/latest-windows-10-update-problems/ https://digiro.ir/latest-windows-10-update-problems/#respond Thu, 14 May 2020 08:41:23 +0000 https://digiro.ir/?p=170327 مشکلات پیش آمده پس از آپدیت ویندوز 10 را چگونه حل کنیمبسیاری از شما شرکت مایکروسافت را با سیستم عامل ویندوز آن می‌شناسید. این شرکت همیشه سعی داشته تا با به‌روزسانی‌های ویندوز قابلیت‌های جدید را به این سیستم عامل آورده و آن‌ را بهینه‌تر کند اما گاهی کاربران ویندوز با دریافت این به‌روزرسانی‌ها نه تنها مشکلاتشان حل نمی‌شود بلکه دچار مشکلات جدیدی هم می‌شوند! این مشکلات […]]]> مشکلات پیش آمده پس از آپدیت ویندوز 10 را چگونه حل کنیم

بسیاری از شما شرکت مایکروسافت را با سیستم عامل ویندوز آن می‌شناسید. این شرکت همیشه سعی داشته تا با به‌روزسانی‌های ویندوز قابلیت‌های جدید را به این سیستم عامل آورده و آن‌ را بهینه‌تر کند اما گاهی کاربران ویندوز با دریافت این به‌روزرسانی‌ها نه تنها مشکلاتشان حل نمی‌شود بلکه دچار مشکلات جدیدی هم می‌شوند! این مشکلات در به‌روزرسانی‌های اخیر این سیستم عامل هم مشاهده می‌شود، اما خوشبختانه، برای بسیاری از مشکلات به وجود آمده راه‌حل‌هایی وجود دارد که در این مقاله آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم. با دیجی رو همراه باشید.

آپدیت آوریل 2020 (KB4549951)
مشکل حذف یا جابه‌جایی فایل‌ها

یکی از فاجعه بارترین به‌روزرسانی‌های ویندوز 10، به‌روزرسانی منتشر شده در اواسط آوریل بود که باعث بروزمشکلات متعددی شد. کاربران گزارش‌های مختلفی از حذف فایل‌ها (تصاویر و اسناد) و همچنین برنامه‌های نصب شده از طریق فروشگاه مایکروسافت را منتشر کردند.

به نظر می‌رسد برخی از پرونده‌های حذف شده در سطل بازیافت ویندوز یافت می‌شوند، بنابراین قبل از حذف تمام فایل‌های موجود سطل بازیافت، ابتدا فایل‌های درون آن را بررسی کنید.

کاربران بسیاری نیز مشاهده صفحه آبی را مشکلی جدی بعد از به‌روزرسانی عنوان کردند. مایکروسافت هنوز به شکل جدی به این مشکل نپرداخته است، بنابراین بهترین راه حل در حال حاضر حذف به‌روزرسانی نصب شده است که در انتهای همین مقاله راهنمایی‌های لازم در این زمینه را شاهد خواهید بود.

آپدیت KB4541335
بسته شدن ناگهانی یا مشکلات جدی در نصب برنامه‌ها

این به‌روزرسانی اختیاری در اواخر ماه مارس منتشر شد. طبق گزارش تعدادی از کاربران این به‌روزرسانی مشکلاتی از جمله بسته شدن پی در پی و عدم نصب کامل برنامه‌ها را به همراه داشته است. بهترین راه در این مورد این است که کلا این به‌روزرسانی اختیاری را دریافت و نصب نکنید اما اگر این به‌روزرسانی را دریافت کرده‌اید بهتر است با روش‌های موجود این به‌روزرسانی را حذف کرده یا سیستم خود را طبق نسخه پشتیبان خود به گذشته بازگردانید. در ادامه این مقاله نیز شما را در زمینه حذف به‌روزرسانی راهنمایی می‌کنیم.

آپدیت مارس 2020
مشکلات اتصال به اینترنت

به‌روزرسانی ماه مارس مایکروسافت عمدتاً برای بهبود امنیت ویندوز 10 طراحی شده بود، امنیت و حریم خصوصی در مایکروسافت اج، دستگاه‌های خارجی و تأییدیه رمز عبور از این موارد بوده است. اما به عنوان یک اثر جانبی، بسیاری از افرادی که از پروکسی و VPN، به ویژه با برنامه‌هایی که از پروتکل‌های WinHTTP یا WinInet استفاده می‌کردند، دچار مشکل اساسی در اتصال به اینترنت شدند. برخی از برنامه‌های دیگری هم که طی این به‌روزرسانی دچار مشکل شدند، مایکروسافت آفیس و اوت‌لوک می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌ها نرم‌افزارهای 32 بیتی نیز بعد از این به‌روزرسانی دچار مشکل شده‌اند. البته مایکروسافت از این مشکل آگاه بوده و یک به‌روزرسانی دیگر برای حل آن ارائه کرده است.

آپدیت KB4535996
مشکلات صدا، کند شدن ویندوز و مشکل در اتصال به اینترنت

به‌روزرسانی اختیاری ویندوز 10 با کد KB4535996 قرار بود عملکرد باتری را بهبود بخشد و مشکلات جزئی مختلفی مانند تشخیص گفتار را برطرف کند. اما طبق گفته کاربران، این به‌روزرسانی مشکلات عدیده‌ای را نیز به همراه داشته است. طبق گفته آن‌ها این به‌روزرسانی نه تنها بهبودی در عملکرد باتری به همراه نداشته بلکه قطع و وصل شدن صدا در ویندوز، کند شدن سیستم عامل و مشکلاتی در اتصال به اینترنت را نیز به همراه داشته است.

طبق گفته مایکروسافت این شرکت تلاش می‌کند تا با یک به‌روزرسانی دیگر را برای حل این مشکلات ارائه کند اما اگر این مشکلات شما را آزار می‌دهند در ادامه مقاله شما را برای حذف کردن به‌روزرسانی‌ها راهنمایی می‌کنیم.

خطای صفحه آبی مرگ (KB4532695)

به نظر می‌رسد به‌روزرسانی جدید مایکروسافت که قول حل مشکلات ویندوز را داده بود، خود مشکلی جدی به همراه داشته است. به‌روزرسانی با کد KB4532695 در اواخر ژانویه منتشر شد تا مشکلات جعبه جستجوی فایل اکسپلورر را حل کند، در حالی که برای بسیاری از کاربران این به‌روزرسانی بی‌مشکل بوده اما برخی دیگر نیز از مشکل BSOD و زمان بوت شدن کند سیستم شکایت کرده‌اند.

راه حل‌ها

چگونگی حذف به‌روزرسانی‌های ویندوز 10

شما می‌توانید به‌روزرسانی‌های کوچک ویندوز 10 را با انجام مراحل زیر (برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز به پاراگراف بعد مراجعه کنید) حذف کنید.

Settings > Update & Security > View update history > Uninstall updates

در این پنجره به پایین بروید تا به سر برگ Microsoft Windows برسید. در این بخش شما  همه به‌روزرسانی‌های KB و امنیتی ویندوز 10 را به همراه تاریخ نصب آنها مشاهده خواهید کرد. به سادگی روی موردی که می‌خواهید حذف شود کلیک راست کرده و آن را حذف کنید، سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید.

چگونه به نسخه (Build) قبلی ویندوز 10 باز گردیم؟

بعد از هر به‌روزرسانی اصلی، ویندوز 10 یک فرصت ده روزه به شما می‌دهد تا دوباره به نسخه قبلی ویندوز باز گردید. این یک ویژگی مفید است که به شما زمان کافی برای بررسی به‌روزرسانی جدید و تصمیم‌گیری برای نصب آن، می‌دهد. برای استفاده از این ویژگی ‌می‌توانید همانند تصویر زیر به بخش Update History رفته و بر روی Recovery Options کلیک کنید.

در همین صفحه می‌توانید با کلیک بر روی Feature Updates از نسخه کنونی سیستم عامل‌تان مطلع شوید و با کلیک بر روی Quality Updates آپدیت‌های کوچک KB را که نصب شده‌اند، مشاهده کنید.

به‌روزرسانی‌های ویندوز 10 را مسدود کرده و یا به تعویق بیندازید

اولین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از برخورد با مشکلات فوق و موارد دیگر انجام دهید این است که کنترل به‌روزرسانی ویندوز 10 را خودتان در دست بگیرید. به این ترتیب می‌توانید پس از اینکه از بی‌مشکل بودن یک به‌روزرسانی مطمئن شدید، آن را نصب کنید.

طبق اطلاعات به دست آمده مایکروسافت قصد دارد تا در به‌روزرسانی‌های خود در آینده نزدیک، به کاربران نسخه‌های مختلف ویندوز 10 (همچنین کاربران نسخه خانگی ویندوز) این امکان را بدهد تا به‌روزرسانی‌ها را تا مدت زمان هفت روز متوقف کنند. در حال حاضر نیز اگر شما یکی از کاربران نسخه‌های Pro و Enterprise و Education ویندوز 10 باشید می‌توانید با مراجعه به بخش Windows Update و انتخاب ” Choose when updates are installed ” تعداد روزهایی که قصد دارید به‌روزرسانی ویندوز را به تاخیر بیندازید، انتخاب کنید.

یکی از راه‌ حل‌های مسدود کردن به‌روزرسانی ویندوز این است که دکمه‌های WIN + R را فشار دهید و در پنجره باز شده همانند تصویر زیر services.msc را وارد کرده و بر روی Ok کلیک کنید.

در صفحه باز شده همانند تصویر زیر به پایین صفحه رفته و بر روی Windows Update دو بار کلیک کنید.

حال در صفحه باز شده Startup type را بر روی Disabled قرار داده و بر روی روی Ok کلیک کنید. بدین صورت به‌روزرسانی ویندوز شما غیر فعال می‌شود.

]]>
https://digiro.ir/latest-windows-10-update-problems/feed/ 0
چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ نکاتی برای دسترسی به فضای بیشتر در اندروید https://digiro.ir/free-up-storage-space-android/ https://digiro.ir/free-up-storage-space-android/#respond Tue, 12 May 2020 14:39:26 +0000 https://digiro.ir/?p=168620 چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟هنگام انتخاب یک گوشی اندرویدی، یکی از مهمترین عواملی که در تصمیم شما تأثیر می‌گذارد، میزان حافظه داخلی است. میزان فضای ذخیره‌سازی داخلی در برگه مشخصات گوشی‌ها قید می‌شود اما باید توجه داشته باشید که مقداری از این فضا قبلاً توسط سیستم عامل و برنامه‌های از پیش نصب شده استفاده شده است و این بدان […]]]> چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟

هنگام انتخاب یک گوشی اندرویدی، یکی از مهمترین عواملی که در تصمیم شما تأثیر می‌گذارد، میزان حافظه داخلی است. میزان فضای ذخیره‌سازی داخلی در برگه مشخصات گوشی‌ها قید می‌شود اما باید توجه داشته باشید که مقداری از این فضا قبلاً توسط سیستم عامل و برنامه‌های از پیش نصب شده استفاده شده است و این بدان معناست که شما نمی‌توانید از تمامی فضای ذخیره‌سازی اسمی گوشی خود استفاده کنید. در مجموع مشکل کمبود فضای داخلی در بین کاربران گوشی‌های هوشمند نسبتاً فراگیر بوده و افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما خوشبختانه روش‌های زیادی برای آزادسازی فضای ذخیره سازی در سیستم عامل اندروید وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. با دیجی رو همراه باشید.

چه دلایلی باعث پر شدن حافظه داخلی می‌شوند؟

حافظه داخلی ناکافی یکی از رایج ترین مواردی است که کاربران اندرویدی با آن روبرو هستند و دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد:

 • سیستم عامل با حجم بالا
 • برنامه‌های حاوی محتوای چند رسانه‌ای سنگین که برای مصرف آفلاین در تلفن همراه ذخیره می‌شوند؛ مانند بازی‌ها و برنامه‌های ویرایش صوتی یا تصویری
 • محتوای چند رسانه‌ای سنگین شخصی شما ( فیلم، عکس و غیره)
 • برنامه‌هایی که به ندرت استفاده می‌شوند و یا اینکه اصلا استفاده نمی‌شوند
 • به‌روزرسانی‌هایی حجیم و گسترده برنامه‌ها

نکاتی در مورد آزادسازی حافظه داخلی در اندروید

اگر مرتباً به مشکل کمبود فضای ذخیره سازی بر می‌خورید و دائماً نیاز به مدیریت این موضوع دارید، در ادامه نکات و مواردی را برای حل این مشکل به شما آموزش می‌دهیم.

مدیریت حافظه در سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید دارای ابزار آزاد سازی فضای ذخیره سازی (Free Up space) است که می‌توانید از آن برای افزایش حافظه در دسترس تلفن همراه خود استفاده کنید. در راهنمای زیر از گوشی گلکسی اِس 8 پلاس سامسونگ با اندروید 9 پای استفاده شده است. ممکن است مراحل گفته شده دقیقا با مراحل لازم بر روی تلفن همراه شما یکسان نباشد اما روند کار یکسان است.

1- تنظیمات تلفن همراه خود را باز کرده و بر روی Device Care ضربه بزنید.

2- پس از آن بر روی Storage ضربه بزنید. در این قسمت فضای ذخیره سازی در دسترس، فضای ذخیره سازی استفاده شده و دیگر نکات را مشاهده می‌کنید.

3- روی سه نقطه عمودی در بالای صفحه ضربه بزنید تا آنالیز فضای ذخیره سازی و تنظیمات آن را مشاهده کنید. در قسمت آنالیز فضای ذخیره سازی، فایل‌های کپی شده، فایل‌های حجیم و پرونده‌های بلا استفاده دیده می‌شود.

4- برای حذف مورد دلخواه از هر دسته، بر روی نام آن دسته ضربه بزنید. در این مثال یک ویدئو را با ضربه زدن روی نماد حذف (سطل زباله) در پایین صفحه حذف می‌کنیم. سایر دستگاه‌ها و نسخه‌های اندروید نیز دارای گزینه آزاد سازی فضای ذخیره سازی و گزینه‌هایی مانند حذف آیتم‌ها هستند که به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌های نا لازم و برنامه‌های بلا استفاده را حذف کنید.

5- اگر می‌خواهید در مورد یک برنامه خاص بیشتر بدانید، به قسمت Apps در تنظیمات بروید و روی نام برنامه ضربه بزنید تا حجم، فضای ذخیره سازی استفاده شده توسط داده‌های کاربر و میزان کش (cache) نهان را دریابید.

6- بر روی Storage کلیک کنید.

7- در صفحه بعدی گزینه‌های Clear data و Clear Cache را برای آن برنامه مشاهده می‌کنید.

توجه: بهتر است حافظه کش را پاک کنید زیرا با زدن بر روی Clear data، به مانند این می‌ماند که شما برنامه مورد نظر را حذف و دوباره نصب کرده باشید زیرا تمام داده‌های کاربری شما در برنامه از روی تلفن همراه حذف می‌شود.

برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی را چک کنید

برنامه‌ها اغلب بیشترین فضا را در تلفن همراه شما اشغال می‌کنند. اغلب اوقات وقتی برنامه‌ای را دانلود می‌کنید، با این فکر که ممکن است بعداً نیز از آن استفاده کنید، تمایلی به حذف فایل نصبی آن ندارید. همچنین با حذف برنامه‌هایی که هرگز از آنها استفاده نمی‌کنید و یا به سختی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانید فضای بیشتری را در تلفن همراه خود به دست بیاورید. شما در سه مرحله می‌توانید دریابید که چه مدت است که از یک برنامه در گوشی خود استفاده نکرده‌اید.

1- نرم‌افزار Play Store را باز کنید و سپس بر روی منو (سه خط افقی) در سمت چپ بالای صفحه ضربه بزنید.

2- بر روی My apps & games ضربه بزنید.

3- بر روی تب Installed ضربه بزنید.

4-  به بخش On this device بروید و سپس در قسمت سمت راست آن بروی آیکونی که به شما اجازه مرتب سازی نرم‌افزارها را می‌دهد، کلیک کنید.

5- Last Used را انتخاب کنید. در اینجا شما می‌توانید برنامه‌هایی را که اخیراً استفاده کرده‌اید مشاهده کنید و همچنین می‌توانید برنامه‌هایی که مدتی از آن‌ها استفاده نکرده‌اید را نیز بیابید.

از یک نرم‌افزار مدیریت فایل استفاده کنید

تلفن همراه اندرویدی شما ممکن است دارای پرونده‌های ناخواسته و فایل‌های کپی یا قدیمی باشد که فضای داخلی تلفن همراه را اشغال کرده باشند، به خصوص اگر مدت زمان طولانی‌ای باشد که از تلفن همراه خود استفاده می‌کنید. یک نرم‌افزار مدیریت فایل می‌تواند به شما کمک کند تا مدیریت بهتری را نسبت به فایل‌های خود داشته باشید و فای‌لهای حجیم، کپی شده و ناخواسته را به راحتی بیابید و حذف کنید.

فایل‌های خود را به فضای ابری منتقل کنید

پر بودن حافظه داخلی تلفن همراه

عکس‌ها و فیلم‌ها یکی از اصلی‌ترین مقصرین پر شدن فضای ذخیره سازی در تلفن‌همراه است. این فایل‌ها به قدری فضا اشغال می‌کنند که بهتر است آنها را بر روی سرویس‌های ذخیره سازی ابری بارگیری کنید تا حافظه بیشتری را در تلفن‌همراه خود داشته باشد. برای کاربران اندروید، احتمالاً عکس‌ها در Google Photos بارگذاری می‌شوند. اگر اینگونه نیست، از تصاویر خود در Google Photos نسخه پشتیبان تهیه و فضای تلفن خود را آزاد کنید. در مورد موزیک‌های خود نیز می‌توانید آن‌ها را در Google Play Music آپلود کنید و در موارد دلخواه از طریق اینترنت بر روی دستگاه خود پخش کنید.

اطلاعات خود را به کارت میکرو اس دی (MicroSD) انتقال دهید

پر بودن حافظه داخلی تلفن همراه

راه حل دیگر اینکه می‌توانید فایل‌های خود را به حافظه خارجی مثل میکرو اس دی انتقال دهید. بسیاری از تلفن همراه‌های اندرویدی دارای درگاه کارت حافظه هستند که شما می‌توانید از آن برای افزایش فضای تلفن همراه استفاده کنید. پس اگر تلفن همراه شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند می‌توانید با خرید یک میکرو اس دی فایل‌های خود را به آن انتقال دهید.

]]>
https://digiro.ir/free-up-storage-space-android/feed/ 0
چگونه به آرامش برسیم؟ بهترین تکنیک‌ها برای از بین بردن فشار عصبی و استرس https://digiro.ir/how-to-relaxation-techniques-for-stress-relief/ https://digiro.ir/how-to-relaxation-techniques-for-stress-relief/#respond Mon, 11 May 2020 07:09:14 +0000 https://digiro.ir/?p=170412 چگونه به آرامش برسیم؟برای بسیاری از ما آرامش به معنای نشستن روی نیمکت پارک یا استراحت روی مبل جلوی تلویزیون در پایان یک روز پراسترس است. اما این کار برای از بین بردن اثرات مخرب استرس کافی نیست. علاوه بر آن شما باید پاسخ‌های طبیعی بدن که در حالت آرامش ایجاد می‌شود را فعال کنید؛ مانند تنفس آرام، […]]]> چگونه به آرامش برسیم؟

برای بسیاری از ما آرامش به معنای نشستن روی نیمکت پارک یا استراحت روی مبل جلوی تلویزیون در پایان یک روز پراسترس است. اما این کار برای از بین بردن اثرات مخرب استرس کافی نیست. علاوه بر آن شما باید پاسخ‌های طبیعی بدن که در حالت آرامش ایجاد می‌شود را فعال کنید؛ مانند تنفس آرام، ضربان قلب کند، فشار خون پایین و غیره. شما می‌توانید این علائم را با انجام تکنیک‌های آرامش بخش مانند تنفس عمیق، ورزش ریتمیک، یوگا یا تای چی در خود ایجاد کنید.

مهم‌ترین نکته این است که هیچ برنامه واحدی برای همه افراد وجود ندارد و تکنیک های آرامش بخش، متناسب با هر فرد و سبک زندگی‌اش تنظیم می‌شوند. این بدان معناست که هر فرد برای یافتن این تکنیک‌ها، کاهش فشار عصبی و به دست آوردن سلامت جسم و ذهن، نیاز به آزمون و خطا دارد. در این مطلب سعی داریم چند نمونه از بهترین تکنیک‌های آرامش بخش را به شما معرفی کنیم. با دیجی‌رو همراه باشید.

1. تنفس عمیق

نحوه انجام تنفس عمیق

تنفس عمیق یک روش آرامش بخش ساده و در عین حال قدرتمند است. پس از یادگیری این تکنیک، می‌توانید به راحتی در هر مکان و زمانی از آن استفاده کنید. تنفس عمیق سنگ بنای بسیاری از روش‌های آرامش بخش است و با سایر تکنیک‌ها مانند آروماتراپی و موسیقی‌درمانی ترکیب می‌شود. برای استفاده از آن فقط به چند دقیقه زمان، و مکانی ساکت نیاز دارید.

نحوه انجام تنفس عمیق

 • به راحتی روی یک صندلی یا زمین بنشینید. یک دست را روی سینه و دیگری را روی شکم خود قراردهید.
 • از طریق بینی هوا را به داخل ریه‌هایتان بکشید. دقت کنید دستی که روی شکمتان قرار دارد باید حرکت کند و بالا بیاید و دست روی سینه‌تان است، کمترین حرکت را داشته باشد.
 • در حین انجام بازدم، هوا را به آرامی از دهان خود خارج کنید. همچنان دست روی شکم بیشترین حرکت را داشته باشد و پایین بیاید.
 • به نفس کشیدن از طریق بینی و دهان ادامه دهید. سعی کنید به اندازه کافی هوا را استنشاق کنید تا شکمتان بالا و پایین بیاید.

اگر در حالت نشسته اجرای این تکنیک برایتان دشوار است، این کار را خوابیده همراه با گذاشتن یک کتاب روی شکم انجام دهید.

چرا تنفس شکمی برای ایجاد آرامش مناسب است؟

 اجرای تنفس شکمی عصب واگ را تحریک می‌کند، این عصب از گردن وارد قفسه سینه شده و به روده بزرگ منتهی می‌شود. تحریک آن سبب کاهش ضربان قلب، تعدیل فشار خون و ایجاد آرامش می‌شود.

2. آرام‌سازی پیشرونده عضلانی

آرام‌سازی پیشرونده عضلانی

آرام‌سازی پیشرونده عضلانی یک فرایند دو مرحله‌ای است که در آن شما بطور منظم گروه‌های مختلف عضلانی در بدن را منقبض کرده و سپس شل می‌کنید. این تکنیک کمک می‌کند تا همان‌طور که عضلات خود را شل و آرام می‌کنید، ذهن خود را نیز آرامش ببخشید. برای تاثیر بیشتر می‌توانید آن را با تکنیک تنفس عمیق نیز ترکیب کنید.

نحوه انجام آرام‌سازی پیشرونده عضلانی

در صورت سابقه اسپاسم عضلانی، مشکلات کمر یا سایر صدمات که ممکن است با انقباض عضلات تشدید شود، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 • از پاها شروع کنید و به سمت سر حرکت نمایید. سعی کنید دقیقا عضلات نامبرده را منقبض کنید.
 • لباس‌های راحت و گشاد بپوشید و کفش‌هایتان را در بیاورید.
 • چند دقیقه روی زمین دراز بکشید و تنفس آرام و عمیق داشته باشید.
 • وقتی آماده شدید، توجه خود را به ماهیچه‌های پای راست معطوف کنید.
 • عضلات پای راست را تا حد امکان منقبض کنید و تا 10 بشمارید.
 • پای راست خود را آرام کنید و تنش را از روی آن بردارید.
 • چند لحظه آرام بمانید و نفس عمیق بکشید.
 • سپس توجه خود را به عضلات پای چپ معطوف کنید و آ‌ن‌ها را برای 10 ثانیه منقبض کنید.
 • به آرامی کل عضلات بدن را منقبض و سپس شل کنید.

ممکن است در ابتدا نتوانید عضلات را به طور دقیق منقبض و شل کنید ولی بعد از  چند دفعه تمرین، این کار برایتان مقدور خواهد شد.

3. تکنیک مراقبه یا مدیتیشن

تکنیک مراقبه (مدیتیشن)

این تکنیک همانند آرام‌سازی پیشرونده عضلانی، توجه شما را به قسمت های مختلف بدن متمرکز می‌کند. ولی به جای انقباض و آرام‌سازی عضلات، شما را وادار می‌کند بر روی احساسات مختلف هر قسمت تمرکز کنید، بدون اینکه این احساسات را خوب یا بد بدانید.

نحوه انجام تکنیک مدیتیشن

 • در ابتدا روی انگشتان پای راست خود متمرکز شوید و به احساساتی که در این قسمت از عضلات وجود دارد توجه کنید. نفس بکشید و تصور کنید که هر نفس به انگشتان پای شما می‌رسد. حدود دو دقیقه روی این قسمت متمرکز باشید.
 • سپس توجه خود را به سمت کف پای راست خود ببرید. به احساسات این قسمت دقت کنید و تصور کنید که نفس‌هایتان در این قسمت جریان دارد.
 • بعد از یک یا دو دقیقه، روی مچ پای راست متمرکز شوید و این روند را تکرار کنید.
 • برای تمامی عضلات فوقانی و تحتانی خود چنین کاری را انجام بدهید، مخصوصا عضلاتی که در آن‌ها احساس درد و ناراحتی دارید.
 • پس از انجام این تکنیک، مدتی در سکوت استراحت و به احساسات کل بدن فکر کنید، سپس به آرامی چشمان خود را باز کرده و در صورت نیاز حرکات کششی دلخواهتان را انجام دهید.

4.  تکنیک تجسم

تجسم

تکنیک تجسم در واقع یک ترفند خلاقانه است که به واسطه آن در ذهن خود به چیزهایی فکر می‌کنید که به شما آرامش می‌دهد، خواه یک ساحل گرمسیری، یک مکان مورد علاقه در کودکی باشد یا یک عروسک خاموش و چوبی. شما می‌توانید این تکنیک را با تصاویر یا موسیقی آرامش‌بخش و خاطره انگیز همراه کنید.

 نحوه انجام تکنیک تجسم

چشمان خود را ببندید و مکان مورد نظر خود را تصور کنید. آن را کاملا واضح در ذهنتان به تصویر بکشید: هر آنچه را می‌بینید، صدا و آواز، بو، مزه و تقریبا به همه چیز فکر کنید. اگر شما به جزئیات بیشتر توجه کنید، این تکنیک بهتر عمل می‌کند و موثرتر خواهد بود. به عنوان مثال، در مورد حوض یا دریاچه‌ای آرام فکر کنید:

خورشید را روی آب ببینید.

آواز پرندگان را بشنوید.

درختان کاج را بو کنید.

آب خنک را روی پاهای برهنه خود احساس کنید.

هوای تازه و تمیز را استنشاق کنید و….

بعد از آن به آرامی چشمان خود را باز و به زمان حال برگردید. اگر گاهی اوقات از مکان مورد نظر دور می‌شوید و نمی‌توانید تمرکز کنید، نگران نباشید. این واکنش‌ها کاملا طبیعی هستند.

5. تکنیک خود ماساژدهی

ماساژ دهی

ماساژ یکی از راه‌های موثر برای تسکین درد و کاهش فشار عضلانی است اما همیشه شرایط برای بهره‌مندی از آن توسط ماساژور فراهم نیست. بنابراین بهترین راه حل استفاده از تکنیک خود ماساژدهی است. این روش را به راحتی می‌توانید در محل کار خود یا در رختخواب یا هر زمان که احساس خستگی می‌کنید به کار ببرید.

 نحوه انجام ماساژ پنج دقیقه‌ای برای رفع استرس

با نوک انگشتان یا کف دست خود، عضلات را پیدا و به آرامی روی آن‌ها فشار دهید و در امتدادشان حرکت کنید. این حرکات را روی هر قسمت و هر عضله‌ای که می‌خواهید انجام بدهید. در اینجا برای نمونه به آموزش ماساژ سر و گردن می‌پردازیم.

 • از قسمت گردن و شانه‌ها شروع کنید. به آرامی انگشتان خود را بالا، پایین، طرفین و پشت گردن بکشید.
 • از انگشت شست خود برای ماساژ عضلات قاعده جمجمه و بناگوش استفاده کنید.
 • روی پوست سرتان را با نوک انگشت ماساژ دهید.
 • سپس به آرامی روی پوست سرتان ضربه بزنید.
 • حالا به صورت دورانی صورتتان را ماساژ دهید. به پیشانی و عضلات فک بیشتر توجه کنید.
 • دستتان را به آرامی روی بینی و بین ابرو‌ها حرکت دهید.
 • در آخر چشمان خود را ببندید و به راحتی نفس عمیق بکشید.

6. تکنیک ذهن‌آگاهی

ذهن آگاهی

این تکنیک مانند تکنیک مراقبه، یکی از موضوعات جذاب و شنیدنی این روزها است و نام آن تقریبا در همه‌جا به چشم می‌خورد. در تکنیک ذهن‌آگاه به جای اینکه نگران اتفاقات آینده و ناراحت زندگی گذشته باشید، روی زمان حال متمرکز می‌شوید. این روش برای کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و سایر احساسات منفی به کار می‌رود.

استفاده از این تکنیک برای تمرکز بر زمان حال ممکن است ساده به نظر برسد، اما به‌طور صحیح انجام دادن آن کار بسیار دشواری است. وقتی برای اولین بار تمرین را شروع می‌کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که تمرکز شما بین نگرانی و پشیمانی سرگردان است. ولی بعد از چندین بار تکرار به توانایی لازم دست پیدا خواهید کرد.

نحوه انجام تکنیک ذهن‌آگاهی

 • مکانی آرام پیدا کنید که در آن حواستان پرت نشود.
 • روی صندلی به راحتی بنشینید.
 • چشمان خود را ببندید و موضوعی برای تمرکز پیدا کنید، مانند نفس کشیدن یا یک کلمه معنی‌دار.
 • به احساس هوای جاری در بینی و دهان خود یا کلمه‌ای که تکرار می‌کنید، فکر کنید.
 • اگر افکار مزاحم به سراغتان آمد، فقط کافی است به آرامی توجهتان را به موضوع خود برگردانید.

7. حرکات ریتمیک و تمرین ذهن‌آگاهی

حرکات ریتمیک

ایده انجام حرکات ریتمیک ممکن است آرامش بخش و موثر به نظر نرسد، ولی این حرکات شما را وادار به انجام کارهای تکراری و متوالی می‌کند که باعث کاهش استرس می‌شود. مانند: دویدن، پیاده‌روی، شنا کردن، رقصیدن، قایقرانی، کوه‌نوردی و….

درحالی که صرفا درگیر حرکات ورزشی هستید، افزودن تکنیک ذهن‌آگاهی شما را به نتایج بهتری می‌رساند. به عنوان مثال اگر در حال راه رفتن یا دویدن هستید، روی حرکات پاها، ریتم تنفس و احساس وزش باد روی صورت خود متمرکز شوید.

8.یوگا و تای چی (Yoga and tai chi)

یوگا و تای چی

یوگا شامل یک سری تمرینات متحرک و ثابت است که همراه با تنفس عمیق انجام می‌شود. این روش علاوه بر کاهش اضطراب و استرس، می‌تواند انعطاف‌پذیری، قدرت، تعادل و استقامت را نیز بهبود بخشد. از آنجا که ممکن است هنگام انجام نادرست یوگا به شما صدمه وارد شود، بهتر است با شرکت در کلاس‌های گروهی، استخدام معلم خصوصی یا حداقل دستورالعمل‌های ویدیویی این تمرینات را یاد بگیرید. هنگامی که اصول را یاد گرفتید، به تنهایی یا با دیگران این ورزش را انجام دهید.

کدام یک از انواع یوگا برای کاهش استرس مناسب است؟

 • اگرچه تقریباً تمام کلاس‌های یوگا با حالت آرامش خاتمه می‌یابند، اما حرکاتی برای رفع فشار روانی و استرس مناسب هستند که آهسته، پایدار، همراه با تنفس عمیق و کشش ملایم باشند.
 • ساتیاناندا نوعی یوگای سنتی است که حاوی حرکات ملایم، آرامش عمیق و آگاهی ذهنی است. این نوع یوگا برای کاهش استرس و فشار روانی بخصوص برای مبتدیان بسیار مفید می‌باشد.
 • یوگا هاتا نیز روشی مناسب برای کاهش استرس و رفع خستگی‌های روانی است.
 • یوگا پاور، با وجود تحرک زیاد و تمرکز بر تناسب اندام، برای به دست آوردن آرامش بسیار مفید است.

 تکنیک تای‌چی

اگر به طور اتفاقی گروهی از مردم را در پارک دیدید که به آرامی در حال حرکت و ورزش هستند، احتمالاً شاهد ورزش تای‌چی بوده‌اید. تای‌چی شامل یک سری حرکات آهسته است که با تمرکز ذهن بر حرکات و تنفس، باعث پاک شدن ذهن و آرامش می‌شود.

تای‌چی یک گزینه مناسب و ایمن برای افراد سالخورده و بدون آمادگی جسمانی است که به راحتی باعث کاهش استرس و اضطراب روزمره می‌شود.

نکاتی برای شروع تکنیک‌های آرامش بخش

یادگیری اصول اولیه این تکنیک‌ها کار آسانی است ولی در حین انجامشان متوجه خواهید شد که چقدر دشوار و در عین حال موثر هستند. برای اثر بخشی و انجام بهتر این تکنیک‌ها به نکات زیر توجه نمایید.

 • حداقل 10 الی 20 دقیقه در روز تمرین کنید.
 • اگر برنامه فشرده‌ای دارید، تکنیک ها را در محل کارتان یا در حین صرف ناهار و… انجام دهید.
 • از برنامه‌ها و آموزش‌های موجود در بازار استفاده کنید.
 • انتظار شکست در انجام روش را داشته باشید و ناامید نشوید.
 • به طور منظم و روزانه تمرینات را انجام دهید.
]]>
https://digiro.ir/how-to-relaxation-techniques-for-stress-relief/feed/ 0
با قطعات اصلی رایانه و نحوه ارتقاء آن‌ها آشنا شوید https://digiro.ir/basic-parts-computer-upgrade-explained/ https://digiro.ir/basic-parts-computer-upgrade-explained/#respond Sat, 09 May 2020 08:55:09 +0000 https://digiro.ir/?p=166825 بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌هاقطعات داخلی رایانه از نظر بسیاری از افراد پیچیده هستند اما باید بدانید که رایانه‌ها فقط از چند قطعه کلیدی تشکیل شده‌اند. بنابراین حجم زیاد کابل‌ها و قطعات ریز و درشت داخل کیس نباید شما را سراسیمه کند. اما آیا می‌دانید اصلی‌ترین قطعات یک رایانه کدام‌ها هستند و چه کارکردی دارند؟ در ادامه با دیجی […]]]> بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

قطعات داخلی رایانه از نظر بسیاری از افراد پیچیده هستند اما باید بدانید که رایانه‌ها فقط از چند قطعه کلیدی تشکیل شده‌اند. بنابراین حجم زیاد کابل‌ها و قطعات ریز و درشت داخل کیس نباید شما را سراسیمه کند. اما آیا می‌دانید اصلی‌ترین قطعات یک رایانه کدام‌ها هستند و چه کارکردی دارند؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا با قطعات اصلی رایانه‌ها و نحوه ارتقاء آن‌ها آشنا شوید.

قطعه‌های اصلی یک رایانه کدام‌ها هستند؟

هر رایانه شخصی از چندین قطعه مجزا تشکیل شده است، این قطعه‌ها طوری طراحی شده‌اند که با یکدیگر سازگاری داشته باشند. در یک رایانه دسکتاپ می‌توانید این قطعه‌ها را به سادگی ارتقا دهید ولی انجام چنین کاری در لپ‌تاپ‌ها کمی سخت‌تر است. علت اصلی این مشکل، ابعاد کوچک لپ‌تاپ‌ها، چالش‌ خنک‌سازی آن‌ها و همچنین نبود استانداردی مشخص در این زمینه است.

خوشبختانه در رایانه‌های دسکتاپ چنین مشکلی نداریم. رایانه‌های دسکتاپ طوری طراحی شده‌اند که پایدارتر باشند و به همین دلیل می‌توانید برخی از قطعات یا تمام‌شان را ارتقا دهید یا جایگزین کنید.

ولی نام این قطعات چیست؟ بیشتر رایانه‌ها از 7 بخش مهم تشکیل شده‌اند:

 • مادربورد (یا مین‌بورد)
 • حافظه (رم)
 • پردازنده (سی‌پی‌یو)
 • منبع تغذیه
 • فضای ذخیره‌سازی (هارد درایو)
 • فضای ذخیره‌سازی جداشدنی (درایو دیسک نوری یا یواس‌بی)
 • فن خنک‌کننده

همچنین در برخی از رایانه‌ها دو قطعه اختیاری و مجزا نیز وجود دارد:

 • کارت گرافیک (چی‌پی‌یو یا کارت ویدیو)
 • کارت صدا (که اغلب بر روی مادربورد تعبیه شده است)

در بسیاری از سیستم‌های امروزی این دو قطعه ضروری نیستند و مادربورد می‌تواند کارکرد آن‌ها را شبیه‌سازی کند. با این حال کارت‌های مجزا می‌توانند قدرت پردازش و سرعت سیستم را افزایش دهند.

کارکرد قطعات مختلف رایانه شخصی

در ادامه مقاله به هر کدام از این قطعات نگاهی می‌اندازیم و بررسی می‌کنیم که در کدام قسمت رایانه‌مان وجود دارند. همچنین پی می‌برید که چگونه این قطعات را ارتقا دهید. به این ترتیب دانش لازم برای جایگزین کردن این قطعات را به دست می‌آورید.

به یاد داشته باشید که در اینجا فقط به بررسی بخش‌های پایه‌ای رایانه می‌پردازیم. این مقاله به هیچ وجه توصیف کاملی از قطعات درونی رایانه‌تان نیست و به یاد داشته باشید که پیش از خرید قطعات جدید باید از تطبیق آن‌ها با رایانه‌تان مطمئن شوید.

نکته مهم: پیش از باز کردن رایانه و تعویض قطعات آن، رایانه‌تان را خاموش کنید و آن را از برق جدا کنید. همچنین باید احتیاط لازم را داشته باشید تا از خطرات ناشی از الکتریسیته ساکن جلوگیری کنید.

مادربورد

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

مادربورد (یا مین‌بورد)‌ همان‌جایی است که تمام قطعات دیگر به آن متصل می‌شوند.

این قطعه، شیارهایی برای اتصال پردازنده، رم، هارد درایو و کارت‌های گرافیک و صدا دارد. اگر تازه‌کار هستید پیشنهاد نمی‌کنیم خودتان مادربوردتان را ارتقا دهید. مادربوردتان باید با تمام قطعات دیگر هماهنگی کامل داشته باشد و از آن‌ها پشتیبانی کند.

برای ارتقای قطعات دیگری که در این مقاله از آن‌ها نام می‌بریم، باید آن‌ها را از مادربورد جدا کنید.

حافظه رم

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

رم حافظه موقتی (کوتاه‌مدت) رایانه است و روی کارکرد و سرعت کلی رایانه تأثیر چشمگیری دارد. ماژول رم قطعه درازی است که به مادربورد متصل می‌شود. در دفترچه راهنمای مادربورد یا سیستم‌تان می‌توانید ببینید که مادربوردتان در بیشترین حالت از چه مقدار رم پشتیبانی می‌کند.

برای ارتقاء رم باید به تعداد شیارهای رم موجود در مادربورد و همچنین اندازه هر شیار دقت کنید. در برخی از مادربوردها باید در هر شیار رم یکسانی با شیارهای دیگر بگذارید. برای اطمینان از چنین ویژگی‌هایی به دفترچه راهنمای مادربوردتان مراجعه کنید.

جایگزین کردن رم کار سرراستی است: گیره‌های دو سمت (و گاهی یک سمت) شیار رم را باز کنید و رم را بیرون بکشید. ماژول‌های رم فقط از یک سمت درون شیارشان جای می‌گیرند. ماژول رم را با توجه به شیار در جهت درست نگاه دارید و سپس درون شیار فشار دهید تا اینکه در آن قفل شود. مطمئن شوید که محکم شده است و کارتان را به خوبی انجام داده‌اید.

پردازنده مرکزی

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

اگر رایانه را به انسانی تشبیه کنیم، پردازنده مغز آن است. پردازنده، مهم‌ترین بخش هر رایانه است. پردازنده، داده‌ها و محاسبات را پردازش می‌کند و وظیفه کنترل قطعات دیگر را بر عهده دارد.

پردازنده مرکزی در سوکت مجزایی در مادربورد جای می‌گیرد. باید بدانید که این سوکت‌ها اغلب مخصوص نسل خاصی از پردازنده‌ها طراحی می‌شوند. همچنین مختص پردازنده‌های تولیدکننده خاصی (ای‌ام‌دی یا اینتل) هستند.

پردازنده مرکزی پس از نصب روی مادربورد با استفاده از هیت‌سینک و فن خنک می‌شود. راه‌های دیگری هم برای خنک کردن پردازنده مرکزی (برای نمونه خنک‌کاری با مایع خنک‌کننده) وجود دارد.

منبع تغذیه

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

منبع تغذیه وظیفه تأمین نیروی لازم مادبورد و سایر قطعات را بر عهده دارد. این قطعه اغلب در قسمت پشت کیس رایانه جای می‌گیرد. با نگاه کردن به پشت کیس رایانه‌تان می‌بینید که کابل‌ها برق به کجا وصل شده‌ است، این همان جای قرارگیری منبع تغذیه است. در بیشتر رایانه‌ها علاوه بر دکمه خاموش و روشن کردن رایانه که جلوی سیستم جای گرفته است، دکمه دیگری نیز در پشت کیس و روی منبع تغذیه تعبیه شده است تا بتوانید برق سیستم را از این طریق قطع و وصل کنید.

منبع تغذیه با استفاده از کابل‌های مجزا به مادربورد و پردازنده مرکزی نیرو می‌رساند. برای نیرورسانی به قطعات دیگر رایانه از کابل‌های ساتا استفاده می‌کنیم. منابع تغذیه با توجه به قدرتی که ارائه می‌دهند دسته‌بندی می‌شوند (برای نمونه منبع تغذیه 600 وات).

بسیار مهم است که سیستم‌تان منبع تغذیه‌ مناسبی داشته باشد. اگر چنین نباشد قطعات نیروی کافی دریافت نمی‌کنند و به زودی رایانه‌تان از کار می‌افتد.

برای ارتقاء منبع تغذیه‌تان، ابتدا دنبال مشخصات پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی‌تان باشید. همچنین مطمئن شوید که کابل‌های درستی را برای سیستم‌تان می‌خرید. برای تعویض منبع تغذیه ابتدا تمام کابل‌های آن را جدا کرده و سپس پیچ‌های اتصال آن را از کیس جدا کنید.

فضای ذخیره‌سازی

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

تمام فایل‌ها و اطلاعات شما در فضای ذخیره‌سازی رایانه‌تان ذخیره می‌شوند. به مدت دهه‌ها این وظیفه بر عهده هارد دیسک بوده است ولی حالا گزینه‌های سریع‌تری نیز در اختیار داریم. اس‌اس‌دی‌ها از قطعات رایج این روزها هستند که به جای هارد دیسک استفاده می‌شوند و سرعت بسیار بیشتری را در اختیار کاربران می‌گذارند.

اس‌اس‌دی‌ها و هارد دیسک‌ها در قسمت جلویی کیس قرار دارند و با استفاده از کابل‌های ساتا به مادربورد متصل شده‌اند. این قطعات به دو کابل، یکی برای دریافت جریان الکتریکی از منبع تغذیه و دیگری برای انتقال داده‌ها، نیاز دارند. درایوهای قدیمی‌تر از کابل‌های قدیمی‌تری با عنوان پاتا استفاده می‌کردند و انتقال داده‌ها نیز با کابل IDE‌ انجام می‌شد.

اگر هارد دیسک یا اس‌اس‌دی‌تان از کار افتاده است و می‌خواهید آن را با قطعه دیگری با ظرفیت بیشتر جایگزین کنید، کار آسانی است. ابتدا از فایل‌هایتان نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس هارد دیسک یا اس‌اس‌دی‌تان را جدا و قطعه جدید را با آن جایگزین کنید.

فضای ذخیره‌سازی جداشدنی: دی‌وی‌دی رام یا بلوری

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

گرچه دیگر در لپ‌تاپ‌های کمی شاهد این درایو هستیم، اما هنوز هم رایانه‌هایی با این درایوهای نوری عرضه می‌شوند. این قطعه با نام فضای ذخیره‌سازی جداشدنی، درایو دی‌وی‌دی رام یا بلوری شناخته می‌شود که قابلیت خواندن و نوشتن در دیسک‌های نوری را به شما ارائه می‌دهد.

ارتقای درایو نوری آسان است، کابل‌هایش را جدا کنید، پیچ‌هایش و قفلش را باز کنید و سپس آن را به بیرون کیس هل بدهید.

کارت اس‌دی و استیک یو‌اس‌بی نیز بر اساس فلش رم ساخته شده‌اند و از فضاهای ذخیره‌سازی جداشدنی محسوب می‌شوند. اغلب رایانه‌ها با پورت‌های مخصوص یواس‌بی و کارت‌خوان اس‌دی عرضه می‌شوند. جایگزین کردن کارت‌خوان اس‌دی کار آسانی است، کابل‌هایش را جدا کنید و پس از باز کردن پیچ‌ها آن را به بیرون هل دهید.

فن‌های خنک‌کننده

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

یکی از قطعاتی که اغلب به آن توجهی نمی‌شود فن خنک کننده است. هر رایانه به دست‌کم دو فن نیاز دارد: یکی برای پردازنده مرکزی و دیگری برای کیس.

هدف فن پردازنده مرکزی آن است که پردازنده را خنک نگاه دارد. از آنجایی که درون کیس رایانه به سرعت گرم می‌شود، فن مادربورد هوای خنک را به داخل می‌کشد و فن‌های دیگر هوای گرم را به بیرون می‌فرستند.

اغلب فن در پشت کیس جای می‌گیرد و ممکن است فن دیگری در کناره‌ کیس یا جلوی آن جای بگیرد. کیس‌های بسیاری با فن‌های داخلی عرضه می‌شوند ولی اغلب این فن‌ها کیفیت خوبی ندارند. می‌توانید برای بهبود کارکرد فن‌های سیستم‌تان، آن‌ها را با فن‌های بهتری جایگزین کنید یا فن‌های بیشتری را به سیستم‌تان بیافزایید.

فن‌های خنک‌کننده با کابل‌هایی از منبع تغذیه نیرو می‌گیرند و با پیچ به کیس متصل شده‌اند، بسیاری از فن‌ها با چراغ‌های ال‌ای‌دی عرضه می‌شوند تا جلوه زیبایی به فضای داخلی کیس‌تان بدهند.

کارت گرافیک

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

کارت گرافیک یا پردازده گرافیکی، سیستم شما را به صفحه نمایش متصل می‌کند. سیستم‌های قدیمی‌تر از پورت VGA و سیستم‌های جدید از پورت HDMI برای اتصال بهره می‌برند.

اغلب پورت خروجی تصویر رایانه، به کارت گرافیک درونی ماردبورد متصل است. با این وجود همیشه هم اینطور نیست.

بازی‌های مدرن به پردازنده‌های گرافیکی قدرتمندتری نیاز دارند. گیمرها، ویرایش‌کنندگان ویدیو، طراحان گرافیکی و دیگر افراد متخصص به نیروی پردازش گرافیکی بیشتری نیاز دارند. شیار پردازنده گرافیکی یکی از شیارهای روی ماردبورد و از نوع PCI-Express (PCIe) است. با اتصال کارت گرافیکی به این شیار، آن را جایگزین کارت گرافیکی پیش‌فرض مادربوردتان می‌کنید.

کارت‌های گرافیکی مشکلات متعددی از جمله مشکلات ناسازگاری یا اندازه نامناسب، شیار نامناسب، ناسازگاری با نوع مادربورد، سرعت پردازش بد و ناسازگاری با منبع تغذیه را دارند. با این حال برای جایگزین کردن یا ارتقای کارت گرافیکی‌تان کافی است پیچ آن را باز کنید، آن را از مادربورد جدا کنید و کارت گرافیکی جدید را جایش بگذارید.

کارت صدا

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

اگر به قسمت پشت کیس‌تان نگاهی بیندازید، سه تا پنج پورت دایره‌ای کوچک را خواهید دید که رنگ‌های متفاوتی هم دارند. گاهی این پورت‌ها را در قسمت جلویی کیس‌ هم وجود دارند.

این‌ها پورت‌های صدا هستند که به کارت صدای مادربوردتان متصل شده‌اند. کارت صدا نیز مانند کارت گرافیکی درون مادربورد وجود دارد. با این حال بسیاری از افراد برای استفاده‌های تخصصی‌شان از کارت صدای مجزایی بهره می‌برند.

برای ارتقای کارت صدا کافی است آن را در شیار کارت صدا در مادربورد نصب کنید. کارت‌های صدا اغلب با تمام مادربوردها سازگاری دارند.

حالا با قطعات مختلف رایانه آشنا شده‌اید

حالا دیگر نام بسیاری از قطعات رایانه‌تان را می‌دانید. همچنین می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید و می‌دانید که چطور باید آن‌ها را جایگزین کنید یا ارتقا دهید.

تبریک می‌گوییم! در مسیر آشنایی بیشتر با رایانه‌تان و رفع مشکلات آن پا گذاشته‌اید، در آینده با کمی احتیاط می‌توانید خودتان مشکلات سیستم‌تان را حل کنید و نیازی به مراجعه به تعمیرگاه نداشته باشید. به امید روزی که بتوانید سیستم خودتان را سر هم کنید.

]]>
https://digiro.ir/basic-parts-computer-upgrade-explained/feed/ 0
نشانه های خرابی هارد دیسک چیست؟ مراحل بررسی وضعیت سلامت هارد https://digiro.ir/how-to-check-if-hard-drive-is-failing/ https://digiro.ir/how-to-check-if-hard-drive-is-failing/#respond Thu, 07 May 2020 08:45:35 +0000 https://digiro.ir/?p=166609 نشانه های خرابی هارد دیسک چیستبه تازگی شک داشتم که هارد دیسک رایانه‌ام مشکلی دارد یا سالم است. کمی وقت گذاشتم تا ببینیم مشکل چیست و به این نتیجه رسیدم که هیچ اتفاق بدی نیفتاده است و نیازی نیست یک هارد گران‌قیمت جدید یا یک اس‌اس‌دی پرسرعت بخرم. بررسی توانایی‌های هارد دیسک‌تان راه خوبی برای گذراندن عصر یک روز تعطیل […]]]> نشانه های خرابی هارد دیسک چیست

به تازگی شک داشتم که هارد دیسک رایانه‌ام مشکلی دارد یا سالم است. کمی وقت گذاشتم تا ببینیم مشکل چیست و به این نتیجه رسیدم که هیچ اتفاق بدی نیفتاده است و نیازی نیست یک هارد گران‌قیمت جدید یا یک اس‌اس‌دی پرسرعت بخرم.

بررسی توانایی‌های هارد دیسک‌تان راه خوبی برای گذراندن عصر یک روز تعطیل است، به‌خصوص اگر از این نوع کارها لذت می‌برید. ولی انجام چنین کاری زیاد هم طول نمی‌کشد و اغلب خیلی سریع متوجه می‌شوید هارد سیستم‌تان به خوبی همان روز اول کار می‌کند و به تعویض یا تعمیر نیازی ندارد. و البته که پس انداز کردن پول و نخریدن لوازم غیرضروری حس بسیار خوبی است! به این شیوه می‌توانیم پول‌مان را صرف خرید لوازم ضروری‌تر کنیم.

نشانه‌های خرابی هارد دیسک

من در کامپیوترم از چند اس‌اس‌دی استفاده می‌کنم و در کنارشان یک هارد 3 ترابایتی دارم که برای ذخیره‌ی بازی‌ها، فایل‌های پشتیبان و تصاویر ویدیویی پرحجم از آن بهره می‌برم. چند هفته است که متوجه شده‌ام آپدیت‌های چندین بازی این هارد در استیم، بازی‌های سنگینی مانند Stellaris یا The Elder Scrolls Online، به سختی انجام می‌شود. با وجود سرعت اینترنت بالایی که دارم دانلودها به سختی انجام می‌شوند و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به اتمام برسند. گاهی دانلود و نصب این بازی‌ها تا یک ساعت هم طول می‌کشد!

بدتر اینکه هر نوع آپدیتی در استیم باعث می‌شود نتوانم هیچ کار دیگری با هارد درایوم انجام دهم. نمی‌توانم فایل پشتیبان بگیرم. فایل‌هایم را منتقل کنم یا هر کار دیگری انجام بدهم.

گرچه به نظر می‌رسد مشکل از استیم باشد، یا مشکل از این باشد که آپدیت‌های حجیم به شکل بدی دانلود می‌شوند، از طرفی هم نگران این بودم که هارد درایوم در حال خراب شدن باشد. هنوز هاردم از کار نیفتاده بود ولی به این فکر می‌کردم که شاید روزهای آخر استفاده از این هارد است و بهتر باشد قبل از سوختن آن، هارد جدیدتر و بهتری بخرم یا خودم را راحت کنم و سراغ یک اس‌اس‌دی حجیم (و البته گران) بروم.

قبل از اینکه هاردم را دور بیندازم تصمیم گرفتم چند آزمایش انجام دهم تا ببینم اوضاع تا چه حد خراب است.

دستور Chkdsk دوست شماست!

اولین و ساده‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از دستور Chkdsk بهره ببرید تا خطاهای سیستم فایل‌بندی را بیابید. البته که برای بررسی عمیق‌تر هاردتان به چیزی بیش از این دستور نیاز دارید ولی این گام می‌تواند اقدام اولیه و مناسبی برای بررسی خطاها باشد.

به File Explorer بروید، روی درایوتان کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. به تب Tools بروید و در قسمت Error checking روی Check کلیک کنید.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

گرچه ویندوز همواره اسکن‌های مداومی برای یافتن مشکلات هارد انجام می‌دهد، اما در هر صورت می‌توانید برای اطمینان بیش‌تر، این اسکن را به صورت دستی انجام دهید. این کار زیاد طول نمی‌کشد، گرچه مانند خیلی از اوقات دیگر نمی‌توان به نوار پیشرفت نمایش داده شده اعتماد کرد، ولی در کل بیش از چند دقیقه از وقت‌تان را نمی‌گیرد.

در این فرآیند Check Disk یا chkdsk، سیستم فایل‌بندی درایوتان را بررسی می‌کند. اگر زمان اضافه دارید می‌توانید ماجراجویی بیشتری کنید. در منوی استارت دنبال Command Prompt بروید و سپس روی آن کلیک راست کنید و Run as administrator را بزنید.

سپس در پنجره‌ی باز شده عبارت chkdsk را تایپ کنید و سپس یک فاصله بگذارید و پس از آن نام درایو مد نظرتان را بنویسید، سپس با فاصله f/ (برای تعمیر خودکار خطاها) یا r/ (برای اسکن کل دیسک که زمان بیشتری می‌برد) را اضافه کنید.

اگر برای اجرای chkdsk مجبور شدید سیستم‌تان را ریستارت کنید می‌توانید نتیجه اسکن را بعداً در Event Viewer مشاهده کنید.

از S.M.A.R.T بهره ببرید

این عبارت مخفف «فناوری نظارت خودکار، تحلیل و گزارش‌دهی» است، سیستم کوچکی که در تمام درایوهایی که می‌خرید موجود است. این سیستم داده‌های مختلفی را درباره‌ی درایوتان اندازه‌گیری می‌کند و می‌توانید برای بررسی عملکرد درایوتان و مشاهده‌ی نشانه‌های خطر سراغ آن بروید. مشکل این است که مشاهده‌ی داده‌های S.M.A.R.T کمی سخت است و ممکن است درک برخی از اعداد آن کمی دشوار باشد ولی خوشبختانه نرم‌افزارهایی وجود دارند که این داده‌ها را به شکلی قابل فهم به ما نمایش می‌دهند.

در ابتدا بگذارید نگاهی به گزارش معمول SMART بیندازیم. من برای این کار از نرم‌افزار HDDScan بهره می‌برم که همه چیز را بسیار ساده می‌کند:

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

اگر در این صفحه گزینه‌های سبز زیادی می‌بینید همه چیز خوب است و به این معنی است که هیچ کدام از داده‌ها از محدوده امن خارج نیستند. اگر برخی از گزینه‌ها زرد شده‌اند به این معنی است که شاید مشکلاتی در آن زمینه وجود داشته باشد. و اگر گزینه قرمزی دیدید باید بدانید که نتایج بررسی‌تان حاوی مشکلاتی است و باید در آن اندازه‌گیری‌های خاص دقیق شوید تا معنایشان را بفهمید.

پیشنهاد می‌کنیم به پنج پارامتر زیر توجه بیشتری داشته باشید. بسیاری از شرکت‌های بزرگ از این پنج پارامتر بهره می‌برند تا متوجه شوند که درایوهایشان در حال خراب شدن هستند یا خیر:

 • SMART 5 — Reallocated Sectors Count
 • SMART 187 — Reported Uncorrectable Errors
 • SMART 188 — Command Timeout
 • SMART 197 — Current Pending Sector Count
 • SMART 198 — Uncorrectable Sector Count

گرچه شاید به یاد داشتن این گزینه‌ها سخت باشد ولی مقادیری که باید به یاد بسپارید آسان هستند:‌ هر چیزی بالای صفر بد است. به مقادیر ستون worst در HDDScan اهمیتی ندهید.

عملکرد هارد را حین انتقال فایل بررسی کنید

به شیوه‌های مختلفی می‌توانید از عملکرد هارد درایوتان مطمئن شوید. دو عملکرد اصلی هارد درایو، خواندن و نوشتن اطلاعات است. این عملکردها را می‌توان با کپی ساده فایل‌ها، بین هارد درایو و یک درایو پرسرعت‌تر، بررسی کرد. اگر زمان این کپی بیش از حد معمول طول کشید، یک جای کار مسلماً ایراد دارد.

همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلفی برای بررسی عملکرد خواندن و نوشتن هارد درایوتان بهره ببرید. این نرم‌افزارها اطلاعات دقیقی درباره‌ی عملکرد روزانه‌ی هارد دیسک‌تان در اختیارتان نمی‌گذارد ولی می‌توانید با کمک آن‌ها به سادگی تشخیص دهید که آیا مشکلی در جریان انتقال فایل‌ها وجود دارد یا نه.

گرچه نرم‌افزاری که بالا اشاره کردیم، یعنی HDDScan نیز می‌تواند این بررسی را انجام دهد ولی من از طرفداران HD Tune هستم. نرم‌افزار ساده‌ای که استفاده از آن آسان است و در ظاهری گرافیکی و جذاب این اطلاعات را در اختیارتان می‌گذارد. نسخه‌ ابتدایی این نرم‌افزار رایگان است و تمام امکانات لازم را در اختیارتان می‌گذارد. با این حال در این نسخه فقط می‌توانید عملکرد خواندن (و نه نوشتن) را بررسی کنید.

برای شروع نرم‌افزار را اجرا کنید و روی Start کلیک کنید. می‌توانید نرخ انتقال میانگین، کمینه و بیشینه را ببینید و همچنین به access time (چقدر طول می‌کشد که هاردتان شروع به انتقال داده‌ها کند، این عدد بیش از هر چیزی به طراحی فیزیکی هارد درایوتان بستگی دارد) و burst rate (سرعت انتقال داده‌ها از کش) دسترسی داشته باشید.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

من کمی کنجکاو شدم که چرا burst rate درایو من کمتر از میانگین سرعت انتقال است و فکر کردم شاید به دلیل تنظیمات بد مادربورد است (که احتمال کمی دارد) یا شاید هم نرم‌افزار HD Tune بد عمل کرده است. به همین دلیل نرم‌افزار دیگری را دانلود کردم تا یک بار دیگر این اطلاعات را بررسی کنم. نام این نرم‌افزار CrystalDiskMark است.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

در خواندن و نوشتن نتایج بسیار خوبی دریافت کردم. بقیه‌ی بررسی‌ها زمان بسیار زیادی طول می‌کشیدند.

CrystalDiskMark نرخ burst rate را گزارش نمی‌دهد. به همین دلیل سراغ HDTach رفتم که آن‌قدر قدیمی است که در ویندوز 10 فقط در حالت compatibility mode برای Windows XP SP3 کار می‌کند! نرخ burst rate در این نرم‌افزار قابل قبول بود و در نهایت دیدم که سرعت آن بیشتر از نرخ انتقال است.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

نتایج این نرم‌افزارها ناهمخوانی داشتند و به همین دلیل تصمیم گرفتم از نرم‌افزار دیگری با نام UserBenchmark هم استفاده کنم.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

این نتایج نشان می‌دهند که هارد دیسک من عملکرد بسیار خوبی دارد. در نتایج به این نکته اشاره شده است که هارد دیسک من از 73 درصد هارد دیسک‌هایی که توسط UserBenchmark بررسی می‌شوند سرعت بهتری دارد که نتیجه‌ی بسیار خوبی است.

پس مشکل استیم چه بود؟

گرچه از همان اول هم شک داشتم که مشکل از استیم باشد ولی بررسی هارد درایو تمرین خوبی بود. حالا دیگر می‌دانم که هارد درایوم مشکلی ندارد و گرچه دوست دارم آن را عوض کنم ولی دیگر یکی از اولویت‌هایم نیست.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

راه حل مشکل استیم هم راحت بود، دانلودهایم را محدود کردم تا فقط از نیمه شب تا ساعت 6 صبح انجام شوند. همچنین اگر قرار باشد چند ساعت از سیستم‌ام استفاده نکنم می‌گذارم این آپدیت‌ها انجام شوند. راه حل بسیار خوبی است و به این ترتیب دیگر درگیر سرعت کم هارد درایو نمی‌شوید. سرعت خواندن و نوشتن در هارد درایو محدودیت‌های خود را دارد و طبیعی است که هنگام انجام چندین کار پرسرعت با مشکل مواجه شوید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-check-if-hard-drive-is-failing/feed/ 0
اورکلاک کردن پردازنده خوب است یا بد؟ https://digiro.ir/should-you-overclock-your-pcs-processor/ https://digiro.ir/should-you-overclock-your-pcs-processor/#respond Tue, 05 May 2020 10:39:03 +0000 https://digiro.ir/?p=166329 آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟اورکلاک کردن به فرایندی گفته می‌شود که در آن سرعت پردازنده افزایش می‌یابد تا سرعت سیستم‌تان نیز بهبود یابد. برای کاربرانی که از سیستم‌شان برای عملیات سنگین پردازشی استفاده می‌کنند، اورکلاک کردن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت است. با این حال باید بدانید که این کار خطرات خود را نیز به همراه دارد، […]]]> آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟

اورکلاک کردن به فرایندی گفته می‌شود که در آن سرعت پردازنده افزایش می‌یابد تا سرعت سیستم‌تان نیز بهبود یابد. برای کاربرانی که از سیستم‌شان برای عملیات سنگین پردازشی استفاده می‌کنند، اورکلاک کردن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت است. با این حال باید بدانید که این کار خطرات خود را نیز به همراه دارد، به‌خصوص اگر تازه‌کار باشید.

اغلب اورکلاک کردن در رابطه با پردازنده‌ها انجام می‌شود ولی می‌توانید کارت گرافیکی سیستم‌تان را نیز اورکلاک کنید تا شاهد بهبود توانایی‌های پردازش گرافیکی سیستم‌تان باشید. هیچ قانونی واحدی وجود ندارد که بگوید می‌توانید چقدر پردازنده‌تان را اورکلاک کنید و هر پروژه‌ای نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل است که تصمیم برای اورکلاک کردن پردازنده می‌تواند تصمیم بسیار سختی باشد.

آیا اورکلاک کردن ارزش‌اش را دارد؟ هم بله و هم نه.

آیا واقعاً به اورکلاک کردن نیاز دارید؟

اورکلاک کردن می‌تواند فرآیند زمان‌بر و هزینه‌برداری باشد، به‌خصوص اگر تجربه‌ی کمی در دستکاری قطعات سیستم‌تان دارید. علاوه بر تغییر سرعت پردازنده باید تنظیمات ولتاژ آن را نیز تغییر دهید، سرعت فن سیستم را درست تنظیم کنید و برخی از نکات کوچک و مهم را رعایت کنید.

پس پرسش اصلی این است، آیا به‌راستی لازم است پردازنده‌مان را اورکلاک کنیم؟

پردازنده‌های اورکلاک شده اغلب در سیستم‌های مخصوص بازی استفاده می‌شوند ولی باید نکته‌ای را بگوییم: افزایش سرعت پردازنده‌تان اغلب در تجربه‌ی شما از بازی‌های کامپیوتری تغییر چشمگیری ایجاد نمی‌کند. این کار به نرم‌افزارهایی که به‌شدت از پردازنده بهره می‌برند کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند ولی در دنیای بازی‌های کامپیوتری امروزی تأثیر کمی در کارکرد بازی‌ها دارد. چرا؟ چون پردازنده‌ی گرافیکی است که مسئولیت بیشتر پردازش‌های بازی را بر عهده دارد.

در بازی‌ها، پردازنده مسئول ورودی‌های کاربر، هوش مصنوعی، محاسبات و هر چیزی است که بصری نباشد. با این حال پردازنده می‌تواند در بازی‌های برخط چندنفره‌ی گسترده، برای پردازش کاربران دیگر، کارهایشان و همینطور مکالمه‌ها به قدرت بیشتری نیاز داشته باشد.

آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟

با وجود این، اورکلاک کردن پردازنده عملکرد نرم‌افزارهای پیشرفته‌ی طراحی سه‌بعدی، ویرایشگرهای ویدیویی و نرم‌افزارهای مشابه را برای پروژه‌های کاری پیچیده بهبود می‌دهد. برای بازی روان‌تر و گرافیک بهتر، اورکلاک کردن پردازنده‌ی گرافیکی راه حل بهتری است. با این حال اگر سیستم‌تان جدید است و از پس بازی‌های امروزی بر می‌آید، نیازی نیست پردازنده‌ی مرکزی یا گرافیکی سیستم‌تان را اورکلاک کنید.

پرسش اصلی این است، چند نفر به دلیل اینکه به‌راستی به قدرت بیشتر پردازنده نیاز دارند سراغ اورکلاک می‌روند؟ افراد بسیار کمی.

بیشتر افراد فقط به این دلیل سیستم‌شان را اورکلاک می‌کنند که توانایی انجام آن را دارند. پس از این کار می‌توانند درباره‌ی مهارت‌هایشان در دستکاری قطعات سخت‌افزاری سیستم مبالغه کنند. اورکلاک کردن روشی برای دستکاری کامپیوتر و بهره‌برداری بیشتر از آن، با چند ابزار ساده است. این روش برای بسیاری از افرادی که سیستم خود را سرهم می‌کنند و می‌خواهند با بودجه‌ی کمتری شروع کنند و کارایی سیستم‌شان را بهبود دهند بسیار شگفت‌انگیز است.

با این حال این کار مضرات خودش را نیز به همراه دارد. نمی‌توانید انتظار داشته باشید به سیستم‌تان هورمون‌هایی تزریق کنید تا قوی‌تر شود و هیچ عوارضی هم گریبان‌گیرتان نشود. پردازنده‌ی اورکلاک شده انرژی بیشتری مصرف می‌کند، گرمای بیشتری تولید می‌کند و در نهایت با سرعت بیشتری فرسوده می‌شود. اورکلاک کردن می‌تواند در نهایت هزینه‌ی بیشتری را به شما تحمیل کند.

همچنین اورکلاک کردن پردازنده‌تان گارانتی آن را باطل می‌کند، آیا دوست دارید چنین ریسکی بکنید؟

چقدر سریع‌تر می‌شود؟

چقدر سریع‌تر می‌خواهید؟ افزایش سرعت پردازنده راحت است، و البته که پردازنده‌ها به راحتی هم می‌سوزند. اینجا بده‌بستانی در کار است.

یک اورکلاک کوچک، 10 درصد افزایش سرعت پردازنده، کار چندان دشواری نیست. فشار چندانی به پردازنده‌تان وارد نمی‌کند و تأثیرات چشمگیری هم ندارد. در مقابل، افزودن چند صد مگاهرتز به سیستم‌تان کار رایج‌تری است و در بیشتر سیستم‌ها هنوز در حیطه‌ی امنی جای دارد.

ولی افزایش 1 گیگاهرتزی سرعت پردازنده‌تان داستان سراسر جدایی است، این کار به تجهیزات مخصوص خنک‌کننده و همچنین یک منبع تغذیه‌ی احتمالی جدید نیاز دارد. انجام چنین کاری امکان‌پذیر است ولی برای استفاده‌های معمولی توصیه نمی‌شود.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

می‌خواهید چه نوعی از اورکلاک کردن را امتحان کنید؟ می‌خواهید چقدر در این موضوع عمیق شوید؟ در ادامه به معرفی ابزارهای لازم می‌پردازیم و بررسی سطح کارکردشان را به عهده‌ی خودتان می‌گذاریم.

 • کامپیوتر یا پردازنده‌ی مناسب. باید روی پردازنده‌ای مانند پردازنده‌های سری K‌ اینتل سرمایه‌گذاری کنید که از اورکلاک کردن پشتیبانی می‌کنند. همچنین باید مادربردی داشته باشید که امکانات لازم برای اورکلاک کردن را در اختیارتان بگذارد، پس فقط توجه به پردازنده کافی نیست. بیشتر پردازنده‌ها و مادربردهای امروزی که از اورکلاک کردن پشتیبانی می‌کنند با نرم‌افزارهایی ارائه می‌شوند که جایگزین ابزارهای زیر هستند. در نهایت اگر می‌خواهید سیستمی سرهم‌بندی‌شده را خریداری کنید، قبل از خریدش از امکان اورکلاک کردن آن مطمئن شوید.
 • کامپیوتر دومی داشته باشید. به کامپیوتر دیگری برای استرس-تست و همچنین شرایط اضطراری نیاز دارید.
 • نرم‌افزار نمایش داده‌ها. نرم‌افزارهایی مانند CPU-Z به شما اجازه می‌دهند به سرعت ریزپردازنده دسترسی داشته باشید، ولتاز پردازنده را ببینید و دیگر عوامل مهم را تحت نظر بگیرید. دانلود یکی از این نرم‌افزارها انجام این پروژه را آسان‌تر می‌کند.
 • نر‌م‌افزار استرس-تست. باید پردازنده‌تان را استرس-تست کنید تا مطمئن شوید باثبات و پایدار است. Prime95، LinX و AIDA64 می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. بسیاری از افرادی که دنبال اورکلاک کردن سیستم‌شان هستند ترجیح می‌دهند چند نرم‌افزار از این دست را امتحان و نتایج آن‌ها را مقایسه کنند. نرم‌افزارهایی مانند RealTemp هم برای بررسی دمای پردازنده مفید هستند.
 • هیت‌سینک یا واحد خنک‌سازی. برای پروژه‌های جدی‌تر، به سیستم خنک‌کننده‌ی جدی‌تری نیاز دارید. شاید یک هیت‌سینک بزرگ‌تر و فن‌های اضافی کارتان را راه بیندازند.

فرایند اورکلاک چقدر طول می‌کشد؟

مهم‌تر ازهمه این است که فرایند اورکلاک کردن به زمانی که برایش می‌گذارید بستگی دارید، وقتی برای این کار زمان کافی بگذارید می‌توانید مطمئن شوید که آن را به درستی انجام داده‌اید. با دانلود نرم‌افزارهای مخصوص این کار و تنظیم سریع چند گزینه، می‌توانید یک اورکلاک سریع داشته باشید. با این حال چنین کاری می‌تواند مشکلات زیادی را برای سیستم‌تان ایجاد کند.

آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟

یک اورکلاک کامل و ایمن به تحقیق نیاز دارد. همچنین شاید نیاز باشد قطعات دیگری مانند یک فن بزرگ‌تر هم بخرید.

پس از اینکه کارهای اولیه را به انجام رساندید می‌توانید سراغ آزمون‌های ابتدایی بروید. نرم‌افزار استرس-تست را اجرا کنید، سرعت پردازنده را تغییر دهید و این فرآیند را تکرار کنید. این‌ها گام‌های کوچکی هستند که شاید یک ساعت زمان ببرند. اجرای استرس-تست‌ها بعد از هر تغییر می‌تواند چند ساعت زمان ببرد، چون این آزمون‌ها باید ثبات و دمای سیستم شما را در بلندمدت اندازه‌گیری کنند. به این ترتیب اگر کارتان را از صبح شروع کرده باشید، تا بعدازظهر طول می‌کشد.

اگر کامپیوترتان داغ کرد، کرش شد یا عملکرد درستی نداشت، باید تنظیمات را به عقب برگردانید و دوباره استرس-تست را انجام دهید. اگر به نصب سیستم خنک‌ساز یا هیت‌سینک نیاز دارید، زمان نصب آن‌ها را نیز به این فرآیند اضافه کنید.

اغلب این فرآیند چند روز طول می‌کشد تا به حالت باثباتی برسد، مدت زمانی که شاید برای استفاده‌های معمولی ارزش‌اش را نداشته باشد. از طرف دیگر اگر از علاقمندان به این کار هستید، صرف آخر هفته‌ها برای این کار می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

سخن آخر: اورکلاک کردن یا نکردن، مسئله این است!

گرچه اورکلاک کردن پردازنده ساده‌تر از پیش است و دیگر آنقدرها هم خطرناک نیست، با این حال به کمی دانش و همچنین تمرین زیادی نیاز دارد. نمی‌توان گفت کار دقیقی است. نتیجه‌ی این کار در هر سیستمی، با توجه به سخت‌افزارها، مهارت و کلیت سیستم متفاوت است.

اگر می‌توانید عدم قطعیت را مدیریت کنید و تست‌های لازم برای ثبات سیستم را انجام دهید و اصلی‌ترین بخش‌های سیستم‌تان را درست تنظیم کنید، اورکلاک کردن در دسترس شماست. اگر از پس هزینه‌ی سوختن پردازنده‌تان برنمی‌آیید یا دوست ندارید وارد موضوع مدیریت سخت‌افزار سیستم‌تان شوید، اورکلاک کردن مناسب شما نیست.

در هر حال نباید انتظار داشته باشید اورکلاک کردن، تغییر چشمگیری در تجربه‌ی استفاده از سیستم‌تان ایجاد کند. علاوه بر خودستایی، یکی از دلایل اصلی اورکلاک کردن سیستم، بهبود کارایی نرم‌افزارهایی است که استفاده‌ی زیادی از پردازنده دارند. اگر از چنین نرم‌افزارهایی بهره نمی‌برید، با اورکلاک کردن تغییر چندانی در عملکرد سیستم‌تان مشاهده نخواهید کرد.

]]>
https://digiro.ir/should-you-overclock-your-pcs-processor/feed/ 0
چگونه برای اینستاگرام رمز بگذاریم؟ https://digiro.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%b1%d9%85%d8%b2-%d8%a8%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%85/ https://digiro.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%b1%d9%85%d8%b2-%d8%a8%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%85/#respond Mon, 04 May 2020 07:42:10 +0000 https://digiro.ir/?p=170568 چگونه برای اینستاگرام رمز بگذاریم؟اینستاگرام یکی از محبو‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان است که در کشور ما هم کاربران زیادی دارد. این پیام‌رسان محبوب به واسطه قابلیت‌های زیادی که در زمینه به‌اشتراک‌گذاری فیلم و عکس دارد، به یک پل ارتباطی بین افراد سرشناس با در اصطلاح سلبریتی‌ها با مردم تبدیل شده و البته هر شخصی هم می‌تواند در این دنیای […]]]> چگونه برای اینستاگرام رمز بگذاریم؟

اینستاگرام یکی از محبو‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان است که در کشور ما هم کاربران زیادی دارد. این پیام‌رسان محبوب به واسطه قابلیت‌های زیادی که در زمینه به‌اشتراک‌گذاری فیلم و عکس دارد، به یک پل ارتباطی بین افراد سرشناس با در اصطلاح سلبریتی‌ها با مردم تبدیل شده و البته هر شخصی هم می‌تواند در این دنیای گسترده، صفحه‌ای شخصی داشته و محتوای مورد نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

با توجه به اینکه اکانت اینستاگرام هم مانند بسیاری دیگر از اکانت‌های اینترنتی جزو حریم خصوصی کاربران محسوب می‌شود، یکی از دغدغه‌های اصلی و مهم استفاده کنندگان از این برنامه، حفظ امنیت اکانت‌شان است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید گوشی را به هر دلیلی در اختیار دوست یا یکی از افراد نزدیک خود قرار دهید. در چنین شرایطی اطمینان حاصل کردن از اینکه وی به اکانت ایسنتاگرام شما وارد خواهد شد یا نه، معمولاً‌ دشوار است و تا وقتی گوشی خود را پس بگیرید، این دغدغه را خواهید داشت. حتی ممکن است برخی افراد یک گوشی یا تبلت را به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار دهند که در چنین شرایطی کار سخت‌تر هم می‌شود.

اگر تاکنون چنین مشکلات و دغدغه‌هایی را تجربه کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب از دیجی رو با ما همراه باشید. چرا که قصد دارید به صورت کاملاً تصویری و گام به گام شما را با نحوه گذاشتن رمز بر روی اینستاگرام آشنا کنیم. با این کار، هر زمان که بخواهید برنامه اینستاگرام را باز کنید، از شما الگوی رمز (مانند چیزی که برای باز کردن قفل گوشی وارد می‌کنید) خواسته خواهد شد و تنها پس از وارد کردن صحیح رمز می‌توان به برنامه دسترسی داشت. البته این روش تنها مختص اینستاگرام نبوده و می‌توانید تعداد زیادی از اپ‌های خود را با آن قفل کنید.

چگونه برای اینستاگرام رمز بگذاریم؟

در ابتدا باید با مراجعه به لینک برنامه AppLock در گوگل پلی، آن را بر روی گوشی خود نصب کنید. برنامه رایگان است و تنها بعضی از قابلیت‌های آن با پرداخت درون برنامه‌ای کار می‌کنند که البته ما کاری با آن‌ها نداریم.

برنامه AppLock در گوگل پلی

پس از نصب AppLock آن را اجرا کنید. به محض اجرای برنامه از شما خواسته می‌شود که یک الگوی رمز دلخواه تعیین کنید (این الگوی رمز از این پس برای باز کردن قفل اینستاگرام مورد نیاز خواهد بود). پس از وارد کردن الگوی رمز، یک بار دیگر هم باید آن را وارد کنید تا برنامه از صحت الگو مطمئن شود.

برای آشنایی با الگوهای رمز مناسب پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید:

تعیین الگوی رمز در AppLock

پس از تعیین الگوی رمز، وارد برنامه خواهید شد. البته قبل از اینکه بتوانید با برنامه کار کنید، از شما خواسته می‌شود که با یک سری قوانین و مقررات استفاده از آن موافقت کنید. با لمس گزینه AGREE AND START می‌توانید این کار را انجام دهید و وارد صفحه اصلی AppLock شوید.

موافقت با قوانین و مقررات برنامه

در صفحه اصلی به سمت پایین اسکرول کنید. در اینجا لیستی از برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی خود را مشاهده خواهید کرد. برنامه اینستاگرام را از لیست پیدا کرده و بر روی علامت قفل کنار آن لمس کنید.

گذاشتن قفل روی برنامه اینستاگرام

با لمس علامت قفل، پیامی در صفحه ظاهر خواهد شد که می‌گوید برای گوشی‌هایی که از اندروید 5.0 به بالا استفاده می‌کنند، باید مجوز دسترسی AppLock صادر شود. بر روی دکمه PERMIT‌ لمس کنید و سپس سوئیچ کنار AppLock را به حالت فعال درآورید.

مجوز دسترسی AppLock

بعد از فعال کردن سوئیچ مذکور، صفحه Usage access‌ پیش رویتان قرار خواهد گرفت. در این صفحه هم باید روی گزینه AppLock لمس کرده و سپس سوئیچ کنار عبارت Permit usage access را فعال کنید.

گذاشتن رمز روی اینستاگرام

حالا به صورت خودکار به صفحه اصلی برنامه بازخواهید گشت و می‌توانید ببینید که علامت قفل کنار اینستاگرام به رنگ سبز درآمده که نشانه فعال شدن آن است.

قفل گذاشتن روی اینستاگرام

کار تمام شد و می‌توانید با زدن دکمه بازگشت و سپس لمس گزینه Ok‌ از برنامه خارج شوید. اجرای برنامه AppLock برای قفل کردن اینستاگرام تنها همین یکبار است و از این پس دیگر نیازی به باز کردن آن نخواهید داشت (البته نباید آن را از روی گوشی خود حذف کنید).

خروج از برنامه AppLock

حالا سعی کنید وارد برنامه اینستاگرام شوید. خواهید دید که به محض شروع به کار برنامه، از شما الگوی رمز خواسته خواهد شد. پس دیگر خیالتان از بابت کنجکاوی دوستان و آشنایان راحت خواهد بود و حتی اگر گوشی‌تان دست فرد دیگری باشد نمی‌تواند وارد برنامه اینستاگرام شود.

گذاشتن رمز برای اینستاگرام

]]>
https://digiro.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%b1%d9%85%d8%b2-%d8%a8%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%85/feed/ 0
چگونه برای تلگرام رمز بگذاریم؟ روش کار در اندروید، آی او اس و ویندوز https://digiro.ir/how-to-set-password-for-telegram/ https://digiro.ir/how-to-set-password-for-telegram/#respond Sat, 02 May 2020 10:59:54 +0000 https://digiro.ir/?p=170353 چگونه برای تلگرام رمز بگذاریم؟یکی از روش های حفظ امنیت و حریم خصوصی در گوشی‌های هوشمند، فعال کردن رمز عبور می‌باشد. این رمز عبور می‌تواند به صورت کد، الگو، اثر انگشت و روش‌های بیومتریک دیگر باشد که باعث ایمن شدن گوشی شما در برابر سو دیگران می‌گردد. اما بعضی اوقات نیاز است که علاوه بر این موارد، برای تعدادی […]]]> چگونه برای تلگرام رمز بگذاریم؟

یکی از روش های حفظ امنیت و حریم خصوصی در گوشی‌های هوشمند، فعال کردن رمز عبور می‌باشد. این رمز عبور می‌تواند به صورت کد، الگو، اثر انگشت و روش‌های بیومتریک دیگر باشد که باعث ایمن شدن گوشی شما در برابر سو دیگران می‌گردد. اما بعضی اوقات نیاز است که علاوه بر این موارد، برای تعدادی از نرم‌افزارهای خاص، به ویژه نرم‌افزارهایی مانند تلگرام یا اینستاگرام نیز از رمز عبور اختصاصی استفاده کنیم. تلگرام پیام‌رسان محبوبی است که همچنان از محبوبیت بالایی در جامعه ما برخوردار است. در این آموزش، تمامی مراحل گذاشتن رمز عبور برای تلگرام در پلتفرم‌های مختلف از جمله اندروید، آی او اس و رایانه شخصی را به شما آموزش خواهیم داد. با دیجی رو همراه باشید.

 

به طور کلی این مقاله شامل آموزش موارد زیر می‌باشد:

 • فعال سازی رمز عبور تلگرام در اندروید
 • فعال سازی رمز عبور تلگرام در آی او اس
 • فعال سازی رمز عبور تلگرام در رایانه شخصی
 • فراموشی رمز عبور تلگرام
 • غیر فعال کردن رمز عبور تلگرام
 • تنظیم خودکار رمز عبور

 

 

فعال سازی رمز عبور تلگرام در اندروید

در تلگرام اندروید، به راحتی می‌توان یک پسورد امنیتی چهار رقمی و یا یک روش بیومتریک را برای احراز هویت، فعال نمود. به عبارت ساده‌تر اگر جدیدترین نسخه تلگرام را در اختیار داشته باشید، می‌توانید از یک پسورد 4 رقمی برای ورود به تلگرام استفاده کنید و یا از طریق اثر انگشت و یا تشخیص چهره گوشی خود، به تلگرام دسترسی پیدا کنید. برای گذاشتن رمز برای تلگرام اندروید به ترتیب زیر عمل می‌کنیم.

1– تلگرام را باز کرده و از طریق منوی بالای صفحه به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.

2– در این مرحله، گزینه حریم خصوصی و امنیت (Privacy and Security) را انتخاب کنید.

3– در بخش بعدی، گزینه قفل با گذرواژه (Passcode Lock) را انتخاب کنید.

4– گزینه قفل با گذرواژه را فعال کرده و سپس یک رمز 4 رقمی را برای خود انتخاب کنید. لازم به ذکر است که در این مرحله می‌توانید از گزینه قفل با اثر انگشت نیز استفاده کنید.

آموزش تصویری گذاشتن رمز عبور تلگرام در اندروید

فعال سازی رمز عبور تلگرام در گوشی‌های آیفون (آی او اس)

اگر از کاربران گوشی‌های آیفون هستید، روند رمزگذاری روی تلگرام، دقیقا همانند ایت فرآیند در تلگرام اندروید بوده و تفاوت خاصی ندارد. با این حال روش انجام این کار در ادامه مشاهده خواهید نمود.

1– برنامه تلگرام را باز کرده و از طریق منوی بالای صفحه به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.

2– در این مرحله، گزینه حریم خصوصی و امنیت (Privacy and Security) را انتخاب کنید.

3– در قسمت بعد، گزینه Passcode Lock & Touch ID را انتخاب کنید.

4– گزینه Turn Passcode On را فعال کرده و سپس یک رمز 4 رقمی را برای خود انتخاب کنید. همانند آنچه در سیستم عامل اندروید نیز داشتیم، در این مرحله می توانید از گزینه Unlock with touch ID نیز برای رمز گذاری به وسیله اثر انگشت استفاده کنید.

آموزش تصویری گذاشتن رمز عبور تلگرام در آی او اس

فعال سازی رمز عبور تلگرام در ویندوز

علاوه بر نسخه‌های موبایلی، در نسخه‌های دسکتاپ نیز قابلیت گذاشتن رمز برای تلگرام وجود دارد. روش انجام این کار برای نسخه های مختلف دسکتاپ، از جمله ویندوز، لینوکس و یا مک، تقریبا یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد. با این حال در ادامه، چگونگی انجام این کار را برای سیستم عامل ویندوز که از محبوبیت و جامعه آماری بالاتری برخوردار است، شاهد هستیم.

1– برنامه تلگرام را باز کرده و از طریق منوی بالای صفحه به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.

2– در منوی تنظیمات، به پایین‌ترین قسمت رفته و در بخش Privacy and Security گزینه Turn on local passcode را انتخاب کنید.

آموزش تصویری گذاشتن رمز عبور تلگرام در رایانه شخصی

3– در پنجره باز شده، یک پسورد دلخواه برای ورود به تلگرام انتخاب کرده و آن را در قسمت‌های مشخص شده وارد کنید. سپس گزینه Save را انتخاب کنید تا این پسورد برای ورود به تلگرام ذخیره گردد.

یک رمز عبور انتخاب کنید و آن را در قسمت‌های مشخص شده وارد کنید

در صورت فراموش کردن رمز عبور تلگرام چه باید کرد؟

اما نکته دیگری که ممکن است برای عده‌ای مشکل ساز شود، فراموشی رمز عبور تلگرام می‌باشد. اگر پس از گذاشتن رمز برای تلگرام، رمز عبور به آن را فراموش کنیم، برای وارد شدن به تلگرام خود چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ اگر به هر دلیلی رمز عبوری که برای تلگرام قرار داده‌اید را فراموش کنید، تنها راهی که می‌توانید یک بار دیگر از طریق دستگاه خود به تلگرام متصل شوید، خارج شدن از حساب تلگرام و ورود دوباره به آن است.

برای این منظور در سیستم عامل‌های اندروید و آی او اس، کافی است یک بار اپلیکیشن تلگرام را به طور کامل حذف کرده و سپس دوباره آن را نصب کنید. پس از آن نیز با وارد کردن اطلاعات حساب خود، همه چیز به حالت عادی باز خواهد گشت.

اما برای کاربران ویندوز یا سایر نسخه‌های دسکتاپ تلگرام، علاوه بر حذف و نصب دوباره تلگرام، قابلیتی در بخش درخواست رمز عبور ورودی تلگرام در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن می‌توانید بدون نیاز به حذف تلگرام، بر روی Log out کلیک کرده تا از حساب تلگرام خود خارج شوید. پس از خارج شدن از حساب، می‌توانید تلگرام را یک بار دیگر اجرا کرده و سپس با اطلاعات حساب خود به تلگرام متصل شوید.

تذکر مهم: از آنجا که با مسدود شدن تلگرام در داخل کشور، دیگر کد فعالسازی به گوشی ارسال نمی‌شود، حتماً قبل از حذف تلگرام یا Log out کردن به این نکته توجه داشته باشید. چون اگر تنها در یک دستگاه از تلگرام استفاده می‌کنید، با خارج شدن از اکانت خود دیگر قادر به ورود نخواهید بود (اگر در دستگاه دیگری با اکانت خود وارد تلگرام شده و آن را فعال داشته باشید، کد فعالسازی در خود تلگرام نیز قابل مشاهده و استفاده خواهد بود).

در صورت فراموشی رمز عبور باید از تلگرام خارج شده و دوباره وارد شوید

غیر فعال کردن رمز عبور تلگرام

اما اگر به هر دلیلی بخواهید رمز عبوری که برای تلگرام قرار داده‌اید را غیر فعال کنید، از هر سیستم عاملی که استفاده می‌کنید، دقیقا مراحل گفته شده در خصوص گذاشتن رمز عبور برای تلگرام را تکرار کرده و سپس گزینه Passcode Lock را غیر فعال کنید. دقت داشته باشید که وقتی گزینه رمز عبور برای تلگرام فعال شود، در صفحه اول تلگرام، یک علامت قفل نمایش داده می‌شود که با لمس کردن آن، قفل تلگرام فعال خواهد شد و در صورتی که از آن خارج شده و دوباره وارد شوید، باید رمز عبور خود را وارد نمایید.

تنظیم خودکار رمز عبور تلگرام

در تنظیمات قفل تلگرام، امکانی دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان بدون نیاز به لمس کردن گزینه‌ای که در بالا گفته شد، رمز عبور تلگرام را به طور خودکار فعال نمود. این گزینه در همان صفحه انتخاب رمز عبور تلگرام وجود دارد و با عنوان قفل خودکار (Auto-lock) نمایش داده می‌شود. با انتخاب این گزینه، تعدادی زمان به شما نمایش داده می‌شود که در صورت انتخاب هر کدام از آن‌ها، در صورتی که برای مدت زمان انتخاب شده، از تلگرام استفاده نکنید، این نرم‌افزار به طور خودکار قفل خواهد شد و برای استفاده مجدد از آن، نیاز است که دوباره رمز عبور را وارد کنید.

تنظیم زمان برای قفل خودکار تلگرام

همچنین می‌توانید از طریق گزینه Change Passcode در همین صفحه، پسورد انتخاب شده خود را تغییر داده و یک رمز عبور دیگر برای ورود به تلگرام انتخاب کنید. در پایان باید گفت که تنظیم و گذاشتن رمز عبور برای تلگرام یکی از مراحل بالا بردن امنیت تلگرام می‌باشد و می‌تواند علاوه بر روش‌های امنیتی دیگر، تا حدودی از دسترسی افراد دیگر به پیام‌ها و اطلاعات شخصی شما حفاظت کند.

]]>
https://digiro.ir/how-to-set-password-for-telegram/feed/ 0
طریقه صحیح ضد‌عفونی کردن گوشی برای مقابله با ویروس کرونا https://digiro.ir/how-to-clean-your-phone-coronavirus/ https://digiro.ir/how-to-clean-your-phone-coronavirus/#respond Wed, 29 Apr 2020 15:45:27 +0000 https://digiro.ir/?p=170221 ضد‌عفونی تلفن همراه و مقابله با کروناگوشی‌های تلفن همراه به دلیل استفاده مکرر در محیط‌های مختلف، می‌توانند منبع انواع ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا باشند. حتی اگر دست‌های خود را به طور مکرر بشویید، به محض تماس دست با گوشی، ویروس بلافاصله به دستتان منتقل می‌شود و این موضوع بسیار خطرناک است. بنابراین باید راهکاری مؤثر برای ضدعفونی کردن تلفن همراه […]]]> ضد‌عفونی تلفن همراه و مقابله با کرونا

گوشی‌های تلفن همراه به دلیل استفاده مکرر در محیط‌های مختلف، می‌توانند منبع انواع ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا باشند. حتی اگر دست‌های خود را به طور مکرر بشویید، به محض تماس دست با گوشی، ویروس بلافاصله به دستتان منتقل می‌شود و این موضوع بسیار خطرناک است. بنابراین باید راهکاری مؤثر برای ضدعفونی کردن تلفن همراه و پیشگیری از بیماری در پیش گرفت. در دیجی رو قصد داریم نکات مفیدی برای پاک و ضدعفونی کردن تلفن همراه در اختیارتان قرار دهیم تا به راحتی و بدون آسیب رساندن به گوشی خود این کار را انجام دهید. با دیجی رو همراه باشید.

برای تمیزکردن گوشی خود از چه نوع پارچه‌ای استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از همان نوع پارچه‌ای که برای خشک کردن دستان خود استفاده می‌کنید، برای پاک کردن تلفن همراهتان هم استفاده کنید. بهترین توصیه این است که یک پارچه بدون پرز (مانند دستمال عینک) را به محلول آب و صابون آغشته کرده و گوشی خود را با آن پاک کنید (در ادامه روش اصولی این کار را آموزش خواهیم داد).

آب و صابون یک ماده مؤثر برای ضدعفونی کردن

تحقیقات نشان می‌دهند که آب به تنهایی نمی‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد ولی همراه با صابون بهترین پاک‌کننده است. صابون حاوی مواد چربی‌زدا و آنتی‌باکتریال است که در مقابله با ویروس کرونا می‌تواند لیپید‌های آن را از بین ببرد و باعث کشته شدن ویروس شود.

آب و صابون

آب و صابون بهتر از ژل الکل

اگر تلفن همراه خود را با یک محلول حاوی الکل ضد عفونی می‌کنید، باید توجه داشته باشید که ژل‌هایی با غلظت بسیار زیاد الکل می‌توانند به لایه اولئوفوبیک صفحه لمسی گوشی آسیب برسانند.

ژل‌های الکلی انواع مختلفی دارند و حاوی غلظت زیادی از الکل و اتانول هستند که ویروس‌ها را از بین می‌برد. البته اغلب سازندگان تلفن‌های هوشمند توصیه می‌کنند از مواد حاوی سفیدکننده و پارچه زبر برای تمیز کردن گوشی استفاده نشود. چرا که این مواد می‌توانند به قسمت‌های فلزی گوشی آسیب برسانند.

ضدعفونی کردن تلفن همراه با اشعه ماوراء بنفش (UV)

گفته می‌شود نور خورشید ویروس کرونا را غیرفعال می‌کند، به همین دلیل از مواد ضد عفونی کننده حاوی اشعه UV برای پاک‌کردن تلفن‌ همراه نیز استفاده می‌شود. فقط بخاطر داشته باشید که این روش به آرامی و با گذشت زمان کرونا را غیرفعال می‌کند، در حالی که صابون و مواد ضدعفونی کننده تقریباً بلافاصله این کار را انجام می‌دهند.

بسیاری از محصولات دیگر نیز در بازار وجود دارند که تلفن همراه شما را پاک می‌کنند، اما استفاده از آب و صابون و مواد ضدعفونی کننده ارزان‌تر و آسان‌تر است. پاک کننده های حاوی UV بسیار گران‌تر از یک صابون یا یک بطری مایع دستشویی هستند.

آیا شستن گوشی با آب صحیح است؟

سامسونگ گلکسی اس 20، آیفون 11، هواوی میت 30 پرو و بسیاری از گوشی های دیگر در برابر نفوذ آب مقاومت خوبی دارند و تست‌های لازم بر روی آن‌ها انجام شده است. این مدل‌‌ها دارای رتبه IP68 هستند، به این معنی که نفوذ آب به آن‌ها در آب شیرین در عمق 1.5 متر به مدت 30 دقیقه غیرممکن است.

با این حال، در بسیاری از تلفن‌های همراه این قابلیت وجود ندارد و ممکن است آب وارد قسمت‌های داخلی گوشی شود. مایعات همچنین می توانند از شکاف‌های موجود در صفحه نمایشگر آسیب دیده گوشی وارد بدنه شده و باعث ایجاد مشکلات متعددی شوند. بنابراین توصیه می‌شود گوشی خود را از تماس مستقیم با آب و سایر مایعات دور نگه دارید.

 مقابله با کرونا با استفاده از اشعه ماوراء بنفش

چه مدت ویروس کرونا بر روی تلفن همراه زنده می‌ماند؟

بعضی از ویروس‌ها فقط می‌توانند برای مدت زمان کوتاهی در خارج از بدن زنده بمانند زیرا وابسته به تغذیه از بدن یا شرایط خاص فیزیولوژیکی هستند (مانند HIV)، در حالی که برخی دیگر می‌توانند طولانی‌تر زنده بمانند و حیات خود را با استفاده از روش‌های متفاوتی حفظ کنند.

تحقیقات در مورد ویروس کرونا نشان می‌دهد که این ویروس تا چهار ساعت روی مس، 24 ساعت روی مقوا و 2 تا 3 روز روی پلاستیک و فولاد ضدزنگ زنده می‌ماند. این مدت زمان بستگی به محیط و دمای آن دارد.

بنابراین ویروس کرونا می‌تواند برای چند روز در قسمت‌هایی از تلفن شما زنده ‌بماند و باعث انتقال بیماری شود.

ساده‌ترین و موثرترین روش برای ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه

1. یک محلول آب و صابون آماده کنید. غیر از صابون معمولی از ماده دیگری استفاده نکنید، زیرا ممکن است به پوشش گوشی شما آسیب برساند.

2. قبل از تمیز کردن، گوشی خود را خاموش کنید.

3. تلفن همراه خود را داخل آب فرو نکنید، مگر اینکه IP68 باشد. البته حتی در این صورت هم، توصیه می‌کنیم از این کار اجتناب کنید.

4. یک پارچه بردارید و با استفاده از آب صابون آن را مرطوب کنید (دقت کنید که فقط کمی مرطوب باشد و آب از آن نچکد).

5. پارچه را به آرامی در اطراف تلفن خود بکشید و کل گوشی را پاک کنید.

6. اطمینان حاصل کنید که آب وارد قسمت‎هایی مانند درگاه شارژ یا بلندگو نشود.

7. گوشی تلفن همراه خود را با یک پارچه بدون پرز و تمیز پاک کنید.

8. قبل از روشن کردن دوباره، تلفن خود را به طور کامل خشک نمایید.

این کار را می توانید بسته به نیاز خود چندین بار در طول روز تکرار کنید.

چگونه تلفن همراه خود را تمیز نگه دارم؟

دستان شما مهم‌ترین راه انتقال آلودگی به گوشی تلفن همراه‌تان است. اگر دستان خود را  مرتب ضدعفونی کنید، نیازی به پاک کردن مکرر گوشی خود نخواهید داشت. اما به هر حال، در صورت نیاز می‌توانید از روش فوق برای ضدعفونی کردن آن استفاده کنید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-clean-your-phone-coronavirus/feed/ 0
پروفایل کاربری مرورگر چیست؟ 6 پروفایلی که لازم است داشته باشید https://digiro.ir/different-browser-user-profiles-setup/ https://digiro.ir/different-browser-user-profiles-setup/#respond Wed, 29 Apr 2020 06:25:03 +0000 https://digiro.ir/?p=169851 پروفایل کاربری مرورگرهمانند بسیاری از افراد شما نیز حتماً از لپ تاپ و تلفن‌همراه خود استفاده‌های گوناگونی در خانه، محل کار یا فضاهای عمومی دارید. هر چه قدر از دستگاه‌های خود برای طیف متنوع تری از کارها استفاده کنید، نیاز بیشتری به ذخیره آدرس‌های وب و همچنین نصب افزونه‌های مختلف دارید. دسته بندی تمام این موارد می‌تواند […]]]> پروفایل کاربری مرورگر

همانند بسیاری از افراد شما نیز حتماً از لپ تاپ و تلفن‌همراه خود استفاده‌های گوناگونی در خانه، محل کار یا فضاهای عمومی دارید. هر چه قدر از دستگاه‌های خود برای طیف متنوع تری از کارها استفاده کنید، نیاز بیشتری به ذخیره آدرس‌های وب و همچنین نصب افزونه‌های مختلف دارید. دسته بندی تمام این موارد می‌تواند سرعت کارهای شما را کم کند یا حتی باعث سردرگمی شما شود. در این مقاله قصد داریم پروفایل کاربری مرورگر را به شما معرفی کنیم که کمک شایانی به شما در این زمینه می‌کند.

پروفایل کاربری مرورگر چیست؟

پروفایل‌های مرورگر، بخش‌های جداگانه‌ای برای کاربران متعدد در یک رایانه هستند. این پروفایل‌ها تمامی موارد اعم از سابقه جستجوی شما، پسوردها، افزونه‌ها و غیره را ذخیره می‌کنند و اگر لازم بود که سیستم‌تان را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید می‌توان برای هر شخص یک پروفایل مجزا در نظر بگیرید تا دیگر نگران اطلاعات و سوابق فعالیت‌های خود هنگام به اشتراک گذاری نباشید.

اما حتی اگر الزاما شخصی نباشد که بخواهید سیستم خود را با او به اشتراک بگذارید، دلایل متعددی وجود دارد که برای خودتان چندیدن پروفایل مجزا داشته باشید.

پروفایل کاربری مرورگر چیست

شما وظایف گوناگونی در زندگی دارید که هر کدام از آن‌ها نیز به اطلاعات مختلفی نیاز دارد. در زمینه مسائل کاری ممکن است نیاز به افزونه‌هایی برای کارکرد بهتر و مدیریت باشید و احتمالا به افزونه‌ها و سایت‌هایی ذخیره‌ شده دیگر مانند حالت عادی گشت زدن در اینترنت ندارید، پس چرا آن موارد را نیز بارگذاری کنید؟

به جای اینکه طیف وسیعی از افزونه‌ها، پسوردها و اطلاعات دیگر را به طور جامع در کنار هم داشته باشید که هر زمانی که مرورگر خود را باز می‌کنید بارگذاری می‌شوند، شما می‌توانید با ایجاد پروفایل‌های مختلف هر زمان به آن‌ها نیاز داشتید، آن‌ها را بارگذاری کنید. محتوای چند رسانه‌ای دلیل دیگری برای داشتن چند پروفایل است. اگر حساب‌های کاربری مختلف و متنوعی در این زمینه دارید، می‌توانید تنظیم کنید که هر پروفایل شما به حسابی خاص متصل شود، بدین شکل در زمان لازم برای وصل شدن به تمامی حساب‌ها صرفه جوبی خواهید کرد.

در مرورگر جدید مایکروسافت اج شما می‌توانید چیزی تحت عنوان Collections بسازید. Collection را می‌توان به یک دفترچه دیجیتالی تشبیه کرد که اگر این Collectionها را به وسیله پروفایل‌ها مجزا کنید، دسترسی و استفاده و حفظ آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

در مرورگر خود به چه پروفایل‌هایی نیاز داریم؟

در اینجا چند نمونه برای ساخت پروفایل‌های کاربری گوناگون ارائه می‌کنیم که می‌ توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

پروفایل کاری

اگر شما در خانه و به وسیله سیستم‌تان کار می‌کنید که البته بسیاری از ما در این زمان که اردیبهشت 1399 است به دلیل شیوع ویروس کرونا از منازل کارها را پیش می‌بریم، شاید خواهان این باشید که اطلاعات و داده‌های کاری‌تان را از بقیه موارد جدا کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک پروفایل کاری، نرم‌افزارها و صفحات ذخیره شده غیر لازم را کنار بگذارید.

پروفایل سرگرمی

اگر شما نیز بازی و سرگرمی‌های مختلفی دارید که در طول اوقات فراغت به آن می‌پردازید و در انجمن‌های مختلف بازی‌ها عضو هستید یا صفحات مختلفی در این زمینه ذخیره کرده‌اید، می‌توانید با ساخت یک پروفایل جداگانه تمام آن موارد را کنار هم دیگر بگذارید تا در صورت نیاز به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. پروفایل سرگرمی می‌تواند بهترین مکانی باشد که اکانت پینترست مخصوص بازی خود را نیز در آن‌جا قرار بدهید.

6 نوع پروفایل کاربری مروگرر لازم برای شما

پروفایل وب‌سایت شما

اگر شما وبسایتی دارید یا اینکه مدیریت یک وبسایت در دستان شماست بهتر است پروفایل جداگانه‌ای بسازید تا هر آنچه که لازمه مدیریت وبسایت دارید را در آنجا قرار دهید. در زمینه طراحی سایت و مدیریت آن بی شک شما به بسیاری از افزونه‌ها و صفحات ذخیره شده در زمان کارهای دیگر نیاز ندارید و لازم که فضای مرورگر شما را اشغال کنند.

پروفایل سفر

اگر تنها گاهی اوقات به مسافرت می‌روید، یک پروفایل سفر می‌تواند به دو شکل برای شما مفید باشد. شما می‌توانید هر آنچه که در این زمینه دارید مانند صفحات ذخیره شده را در یک پروفایل مجزا ذخیره کنید.

6 نوع پروفایل کاربری مروگرر لازم برای شما

همچنین یک پروفایل مجزا می‌تواند باعث صرفه جویی در زمینه هزینه نیز شود. برای مثال اگر شما به صورت آنلاین بلیط هواپیما تهیه می‌کنید، برخی از این وبسایت‌ها با استفاده از کوکی‌ها شما را شناسایی می‌کنند و در زمان‌های مختلف پیشنهادات مختلفی با قیمت مناسب و تخفیف‌های مختلف به شما ارائه می‌کنند.

پروفایل حساب بانکی و خرید

اگر از یک پروفایل استفادع کنید، موارد حساب بانکی و دیگر اطلاعات حساس شما در خطر قرار دادند زیرا بسیاری از افزونه‌های خرابکار و حتی کوکی‌ها قادر شناسایی این دسته از اطلاعات هستند و می‌توانند این اطلاعات را برای مقاصد سو استفاده به دست دزدان اینترنتی برسانند. شما می‌توانید با ایجاد یک پروفایل بانکی مخصوص و رمزگذاری شده تنها در صورت لزوم به آن مراجعه کرده و کار خود را انجام دهید.

6 نوع پروفایل کاربری مروگرر لازم برای شما

پروفایل شخصی

آخرین موردی که در این دسته بندی می‌توانید داشته باشید یک پروفایل شخصی است و می‌توانید از آن برای هر کاری به غیر از موارد ذکر شده بالا استفاده کنید. ممکن است بخواهید پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی خود را در این دسته قرار دهید. اگر خواهان یک مرورگر با ظاهری مرتب‌تر هستید یا می‌خواهید مرورگرتان در هنگام استفاده حافظه رم کمتری مصرف کند، می‌توانید با ایجاد پروفایل‌های مختلف به مقصود خود دست یابید.

]]>
https://digiro.ir/different-browser-user-profiles-setup/feed/ 0
Group Policy ویندوز چیست؟ معرفی 10 قابلیت مهم و جالب موجود در این بخش https://digiro.ir/10-ways-windows-group-policy-can-make-pc-better/ https://digiro.ir/10-ways-windows-group-policy-can-make-pc-better/#respond Tue, 28 Apr 2020 14:40:34 +0000 https://digiro.ir/?p=169290 Group Policy ویندوزآیا تا به حال شده که بخواهید برخی از موارد و تنظیمات را در ویندوز 10 تغییر دهید یا به آن اضافه کنید؟ مانند کنترل بیشتر بر روی برخی از ویژگی‌ها یا دسترسی به تنظیمات بخش‌هایی از ویندوز که در صفحه تنظیمات وجود ندارند. یک راه حل عالی برای کنترل بیشتر رایانه‌تان، استفاده از Group […]]]> Group Policy ویندوز

آیا تا به حال شده که بخواهید برخی از موارد و تنظیمات را در ویندوز 10 تغییر دهید یا به آن اضافه کنید؟ مانند کنترل بیشتر بر روی برخی از ویژگی‌ها یا دسترسی به تنظیمات بخش‌هایی از ویندوز که در صفحه تنظیمات وجود ندارند. یک راه حل عالی برای کنترل بیشتر رایانه‌تان، استفاده از Group Policy است. در این بخش، تنظیمات مفید و بسیاری وجود دارد که کاربران خانگی می‌توانند از آن‌ها برای تغییر و بهبود عملکرد ویندوز 10 استفاده کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا تعدادی از برترین تنظیمات این موجود در این بخش را برای بهبود عملکرد سیستم‌تان به شما آموزش دهیم. با دیجی رو همراه باشید.

Group Policy یک راه متمرکز برای مدیریت و پیکربندی تمام رایانه‌های موجود در یک شبکه ارائه می‌دهد. این تنظیمات توسط یک مدیریت اصلی صورت گرفته و سایر حساب‌ها و یا رایانه‌ها امکان ایجاد هیچگونه تغییراتی را در آن ندارند. با این حال اگر رایانه شما در شبکه مورد نظر قرار نداشته باشد، می‌توانید به طور مستقل تنظیمات Group Policy خود را ویرایش کنید.

برای درک ساده‌تر این ویژگی، کنترل پنل ویندوز را صد برابر قوی‌تر تصور کنید. در Group Policy می‌توانید دسترسی به بخش‌های مختلف سیستم را مدیریت کرده، یک صفحه اصلی پیش فرض برای تمام کاربران در نظر گرفته و حتی اسکریپت‌های خاصی را در هنگام روشن یا خاموش شدن یک رایانه اجرا نمایید. در واقع بیشتر این تغییرات همانند ایجاد تغییر در رجیستری ویندوز هستند. Group Policy تنها یک رابط ساده‌تر برای مدیریت این تغییرات در اختیار شما قرار می‌دهد تا نیازی نداشته باشید که به صورت دستی در رجیستری این تغییرات را اعمال کنید. موردی که باید مد نظر داشته باشید این است که این ویژگی تنها در سیستم‌هایی در دسترس است که ویندوز «Professional»، ‏«Enterprise» یا «Education» بر روی آن‌ها نصب باشد. این نکته به تنهایی می‌تواند دلیلی باشد تا بسیاری از کاربران از نصب نسخه‌ی «Home» صرف‌نظر می‌کنند.

نحوه دسترسی به تنظیمات Group Policy

دسترسی به این ویژگی بسیار ساده است و در ویندوز 10 نیز آسان‌تر هم شده است. همانند بیشتر تنظیمات در ویندوز، برای دسترسی به این مورد نیز بیش از یک راه وجود دارد. سریع‌ترین راه به شرح زیر است:

 • ابتدا منوی استارت را باز کنید.
 • عبارت “Edit group policy” را جست‌وجو کنید.
 • سپس آن را از میان نتایج به دست آمده اجرا نمایید.

راه حل دوم این است که کلیدهای Win + R را فشار دهید و در پنجره باز شده عبارت “gpedit.msc” را وارد کرده و اینتر بزنید. همان‌طور که گفتیم، Group Policy به صورت عادی در نسخه خانگی ویندوز (Home) در دسترس نیست و در صورت باز کردن پنجره آن با یک سری تنظیمات ابتدایی رو به رو می‌شوید. البته بدانید که می‌توان به صورت دستی نسخه کامل این تنظیمات را بر روی نسخه خانگی ویندوز نیز نصب کرد، منتها در اینجا قصد نداریم به این موضوع بپردازیم.

اعمال کردن تغییرات

پس از انجام برخی از تنظیمات در بخش Group Policy، برای اعمال شدن کامل تغییرات و مشاهده آن‌ها باید سیستم خود را ریستارت کنید. البته می‌توانید پنجره Command Prompt را باز کرده و عبارت “gpupdate /force” را وارد کرده و اینتر بزنید تا تغییرات سریعا و بدون نیاز به ریستارت اعمال شوند.

برخی از نکات و ترفند‌های قابل اجرا در Group Policy

ویرایشگر Group Policy به شما امکان ایجاد تغییر در هزاران گزینه موجود، امکانات و تنظیمات را می‌دهد و نمی‌توان تمام این موارد را در یک مقاله کوتاه خدمت شما عزیزان توضیح داد. همچنین در نظر داشته باشید که بهتر است اگر به بخشی از Group Policy آشنایی ندارید، بر روی آن تغییراتی انجام ندهید زیرا یک تغییر اشتباه می‌تواند سیستم شما را با مشکلات جدی مواجه کند. با این حال تعدادی تنظیمات هستند که اگر به صورت درست انجام شوند، می‌توانند به مدیریت سیستم شما کمک کنند.

1- محدود کردن دسترسی به تنظیمات و کنترل پنل

محدود کردن دسترسی به Control Panel در شبکه‌ها و مکان‌های تجاری و محیط‌های آموزشی یک ضرورت به حساب می‌آید، ولی حتی برای منزل و رایانه‌هایی که بین چند کاربر به اشتراک گذاشته شده است نیز می‌تواند مفید باشد.

برای این که بتوانید به طور کامل دسترسی به کنترل پنل را مسدود کنید باید آدرس زیر را دنبال نمایید:

User Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Prohibit access to Control Panel and PC Settings

اگر می‌خواهید دسترسی محدودی به بخش‌های مشخصی از کنترل پنل را به کاربران بدهید، می‌توانید با استفاده از یکی از تنظیمات زیر این کار را انجام دهید:

User Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Hide specified Control Panel items

User Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Show only specified Control Panel Item

با استفاده از تنظیمات خط اول می‌توانید بخش‌هایی از کنترل پنل را مخفی کنید و با استفاده از تنظیمات خط دوم می‌توانید بخش‌هایی از کنترل پنل را به کاربران نمایش دهید. برای مشخص کردن هر بخش باید از نام‌های استانداردی استفاده کنید که مایکروسافت در این لینک مشخص کرده است. نامی که با عنوان Canonical name در لینک مذکور مشخص شده، نامی است که باید در تنظیمات برای اشاره به هر بخش وارد نمایید.

2- محدود کردن دسترسی به خط فرمان (Command Prompt)

با این که خط فرمان یا Command Prompt می‌تواند بسیار کاربردی باشد، ولی اگر شخصی به درستی از آن استفاده نکند می‌تواند دستوراتی را اجرا نماید که حتی با آن‌ها بتواند محدودیت‌هایی که اعمال می‌کنید را دور بزند. با توجه به این مساله، بهتر است که آن را ببندید.

برای غیر فعال کردن خط فرمان می‌توانید تنظیمات زیر را تغییر دهید:

User Configuration > Administrative Templates > System > Prevent access to the command prompt

توجه داشته باشید که با اعمال این محدودیت، خط فرمان دیگر به کل قابل اجرا نخواهد بود و حتی دیگر فایل‌های بچ نیز اجرا نخواهند شد.

3- جلوگیری از نصب نرم‌افزارها

راه‌های زیادی برای جلوگیری از نصب نرم‌افزارهای جدید وجود دارد. این کار می‌تواند نیاز به تعمیرات و بازبینی سیستم‌های شبکه را کاهش دهد، چرا که دیگر کاربران قادر به نصب نرم‌افزارهای مخرب نخواهند بود. برای جلوگیری از نصب نرم‌افزارها از طریق Group Policy می‌توانید از تنظیمات زیر استفاده کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Installer > Turn off Windows Installer

4- غیر فعال کردن ریستارت‌های اجباری ویندوز

اگر بروزرسانی ویندوز را غیر فعال نکرده باشید، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی که با آن مواجه خواهید شد ری‌استارت‌های اجباری پس از دانلود بروزرسانی‌ها است. تا مدتی می‌توانید این ری‌استارت را به تعویق بیندازید، ولی اول و آخر مدیریت آن از دست شما خارج است.

برای غیر فعال کردن بروزرسانی اجباری می‌توانید از تنظیمات زیر استفاده کنید:

Computer Configuration > Administrator Templates > Windows Components > Windows Update > No auto-restart with logged on users for scheduled automatic update installations

5- غیر فعال کردن به‌روزرسانی خودکار درایور‌های ویندوز

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در ویندوز 10 بدون هماهنگی یا دریافت مجوز از کاربر اقدام به انجام کار خود می‌کند، بروزرسانی‌های درایورهای ویندوز است. شاید از نظر تئوری بروز بودن درایورهای سیستم مزیت به حساب بیایند، ولی گاهی اوقات پیش می‌آید که شخصی از یک درایور سفارشی بر روی سیستم خود استفاده می‌کند یا شاید جدیدترین نسخه‌ی یک درایور مشکلی داشته باشد که باعث ایجاد اختلال در سیستم شما می‌شود. در چنین مواقعی بروزرسانی خودکار ویندوز می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد.

برای غیر فعال کردن بروزرسانی‌های خودکار درایور در ویندوز می‌توانید مسیر زیر را دنبال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Device Installation > Device Installation Restrictions > Prevent installation of devices that match any of these device IDs

برای این که از این تنظیمات استفاده کنید باید آی دی مخصوص هر سخت‌افزاری که نمی‌خواهید به طور خودکار درایورش آپدیت شود را وارد نمایید. برای به دست آوردن این آی‌دی‌ها می‌توانید از «Device Manager» در ویندوز استفاده کنید.

6- غیر فعال کردن امکان اتصال حافظه‌های جانبی

بسیاری از افراد بدون نگرانی و تفکر راجع به محتوایی که ممکن است در داخل یک فلش یا هارد USB باشد، آن را به رایانه‌ی خود متصل می‌کنند. مساله‌ای که وجود دارد این است که این گونه دستگاه‌ها می‌توانند به شدت برای سیستم و اطلاعات شما خطرناک باشند. این گونه مشکلات در سیستم، به ویژه در سیستم‌های اداری باعث می‌شوند که نیاز به غیر فعال کردن امکان اتصال حافظه‌های جانبی باشد.

برای این کار در ویندوز می‌توانید مسیر زیر را دنبال کنید:

User Configuration > Administrative Templates > System > Removable Storage Access > Removable Disks: Deny read access

7- غیر فعال کردن اعلان‌های حبابی و تست

اعلان‌های ویندوز می‌توانند خیلی کاربردی باشند، ولی به شرطی که محتوایی مفید را نمایش دهند. متاسفانه بسیاری از اعلان‌هایی که ویندوز نمایش می‌دهد ارزش خواندن را ندارند و فقط منجر به از بین رفتن تمرکز می‌شوند.

برای غیر فعال کردن اعلان‌های حبابی ویندوز مسیر زیر را دنبال نمایید:

User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar > Turn off all balloon notifications

البته از زمان عرضه‌ی ویندوز 8، بسیاری از اعلان‌های ویندوز به حالتی تغییر پیدا کردند که به آن تست (Toast) گفته می‌شود، در نتیجه بد نیست آن‌ها را نیز غیر فعال کنید:

User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar > Notifications > Turn off toast notifications

8- غیر فعال کردن OneDrive

مایکروسافت تلاش زیادی می‌کند تا کاربران خود را به سمت استفاده از OneDrive سوق دهد. این ویژگی به طور کامل به ویندوز اضافه شده و راهی جزء استفاده از Group Policy یا ویرایشگر رجیستری ویندوز برای غیر فعال کردن آن وجود ندارد.

با استفاده از راه زیر می‌توانید OneDrive را غیر فعال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > OneDrive > Prevent the usage of OneDrive for file storage

با ایجاد این تغییرات، دسترسی به OneDrive در ویندوز به طور کامل قطع خواهد شد و آیکون آن در نوار کناری مرورگر فایل نیز از بین خواهد رفت.

9- غیر فعال کردن Windows Defender

در نسخه‌ی خانگی ویندوز 10، تنها یک راه برای غیر فعال کردن Windows Defender وجود دارد و آن نصب یک نرم‌افزار امنیتی شخص ثالث دیگر است که با آن سازگاری داشته باشد. ولی در نسخه‌های مختلف ویندوز 10 که از Group Policy پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید بدون نیاز به نصب هیچ نرم‌افزار دیگری آن را غیر فعال نمایید.

برای غیر فعال کردن Windows Defender تنظیمات زیر را اعمال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Defender > Turn off Windows Defender

10- اجرای اسکریپت در هنگام ورود یا خروج از ویندوز

این ترفند کمی پیشرفته بوده و تنها زمانی کاربرد خواهد داشت که به نوشتن بچ فایل یا اسکریپت‌های PowerShell تسلط داشته باشید. در صورتی که با این دو مورد آشنا هستید، خوب است بدانید که راهی برای اجرای خودکار آن‌ها وجود دارد.

برای این که یک اسکریپت را به گونه‌ای تنظیم کنید که در هنگام روشن یا خاموش شدن ویندوز اجرا شود می‌توانید مسیر زیر را طی کنید:

(Computer Configuration > Windows Settings > Scripts (Startup/Shutdown

برای اجرای اسکریپت در هنگام ورود یا خروج کاربر از سیستم هم باید مسیر زیر را دنبال نمایید:

(User Configuration > Windows Settings > Scripts (Logon/Logoff

در هنگام انجام این کار، علاوه بر مشخص کردن فایل اسکریپت خود می‌توانید پارامترهایی را نیز برای آن اسکریپت در نظر بگیرید که این امر باعث افزایش انعطاف‌پذیری از نظر کارهایی که می‌توانید انجام دهید، می‌شود. همچنین می‌توانید چندین اسکریپت را برای هر کدام از این موارد تنظیم کنید.

]]>
https://digiro.ir/10-ways-windows-group-policy-can-make-pc-better/feed/ 0
با این 16 کلید میانبر سرعت کار خود را در ویندوز 10 بیش‌تر کنید https://digiro.ir/16-quick-shortcuts-work-faster-windows-10/ https://digiro.ir/16-quick-shortcuts-work-faster-windows-10/#respond Tue, 28 Apr 2020 08:14:26 +0000 https://digiro.ir/?p=170021 16 کلید میانبر در ویندوزدر ویندوز 10 میانبرهای داخلی زیادی وجود دارد که به افزایش سرعت عمل شما کمک می‌کنند. استفاده از این مبانبرها می‌تواند برایتان یسیار مفید باشد. اما درست مانند بسیاری از میانبرها و ترفندهای موجود در ویندوز، این میانبرها یا نادیده گرفته می‌شوند یا هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ چون بیشتر کاربران حتی نمی‌دانند که چنین […]]]> 16 کلید میانبر در ویندوز

در ویندوز 10 میانبرهای داخلی زیادی وجود دارد که به افزایش سرعت عمل شما کمک می‌کنند. استفاده از این مبانبرها می‌تواند برایتان یسیار مفید باشد. اما درست مانند بسیاری از میانبرها و ترفندهای موجود در ویندوز، این میانبرها یا نادیده گرفته می‌شوند یا هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ چون بیشتر کاربران حتی نمی‌دانند که چنین میانبرهایی وجود دارند! به همین خاطر و برای آشنایی بهتر شما با این میانبرها می‌خواهیم به 16 مورد از بهترین کلیدهای میانبر ویندوز اشاره کنیم که از ماوس و صفحه کلید استفاده می‌کنند تا سرعت کار شما را در ویندوز افزایش دهند. با دیجی رو همراه باشید.

1. کلید F2میانبرهای سریع در ویندوز

بسیاری از کاربران برای تغییر نام یک یا چندین فایل، از منوی کلیک راست و سپس انتخاب گزینه “Rename” اقدام می‌کنند. اما یک روش ساده‌تر هم برای انجام این کار وجود دارد. برای تغییر نام فایل، کافیست آن را انتخاب کرده، کلید F2 را فشار داده و نام دلخواه خود را وارد کنید.

2. کلید Ctrl وکشیدن فایل‌ها و فولدرهامیانبرهای سریع در ویندوز

اگر می‌خواهید خیلی سریع فایل‌های یک فولدر را در فولدری دیگر کپی کنید کافی است دکمه Ctrl را فشار داده و نگه دارید و سپس با استفاده از ماوس، فایل‌ها را از منبع به مقصد بکشید. با این کار، فایل‌ها و فولدرها از یک جا به جای دیگر کپی می‌شوند.

3. کلید Shift و کشیدن فایل‌ها و فولدرهامیانبرهای سریع در ویندوز

برای انتقال فایل‌ها و فولدرها از یک قسمت به قسمتی دیگر، در واقع لازم نیست از دو میانبر جداگانه استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه Shift را نگه داشته و فایل‌ها یا فولدرها را از مبدا به مقصد بکشید. به این طریق، فایل‌ها از یک قسمت به قسمتی دیگر منتقل می‌شوند.

4. کلید ALT و کشیدن فایل‌ها و فولدرهامیانبرهای سریع در ویندوز

بیشتر افراد از منوی راست کلیک برای ایجاد میانبر برای یک فایل یا پوشه استفاده می‌کنند. اما راه سریع دیگر برای ایجاد میانبر، نگهداشتن کلیدALT حین کشیدن و رها کردن فایل یا پوشه است.

5. کلیدهای ALT و Spaceمیانبرهای سریع در ویندوز

اگرچه همه کاربران از منوی سیستم استفاده نمی‌کنند اما این منو برای کوچک کردن، بزرگ کردن و بازیابی پنجره در ویندوز بسیار مفید و کاربردی است. برای دسترسی سریع به منوی سیستم، کافی است دو کلید میانبر Alt و Spacebar را بزنید.

6. کلید Shift و کلیک روی برنامه در نوار وظیفهمیانبرهای سریع در ویندوز

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چگونه چندین نسخه از یک برنامه را باز کنید؟ کافی است که کلید Shift را نگه دارید و سپس بر روی آیکون برنامه در نوار وظیفه کلیک کنید. با این کار، پنجره دیگری از همان برنامه باز می‌شود. توجه داشته باشید که این میانبر تنها در صورتی کار می‌کند که برنامه‌ از باز کردن بیش از یک پنجره پشتیبانی کند.

7. کلیدهای CTRL و کلیک روی برنامه در نوار وظیفه

اگر با استفاده از کلید میانبر قبلی، چند پنجره از یک برنامه را باز کرده‌ باشید، ممکن است جابجایی و حرکت بین پنجره‌ها برایتان سخت باشد. اما با نگه داشتن دکمه Ctrl و کلیک روی آیکون برنامه در نوار وظیفه، می‌توانید چندین پنجره مختلف از یک برنامه را مدیریت کنید.

8. کلیدهای Shift و راست کلیکمیانبرهای سریع در ویندوز

علاوه بر منوی راست کلیک معمولی در ویندوز اکسپلورر، می‌توانید منوی زمینه پیشرفته‌تری را با چند گزینه‌ پنهان دیگر باز کنید. برای انجام این کار، کافی است کلید Shift را نگه دارید و کلیک راست کنید.

9. کلیدهای میانبر Ctrl ،Shift و کلیک راست روی نوار وظیفهمیانبرهای سریع در ویندوز

اگر اینترنت اکسپلورر هنگ می‌کند بهترین کار ریستارت کردن اکسپلورر است. برای این کار، کلید Ctrl و  Shift را با هم فشار دهید و روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و سپس گزینه Exit Explorer را انتخاب کنید. البته اگر از ویندوز 8 و 10 استفاده می‌کنید می‌توانید اکسپلورر را از نوار مدیریت وظیفه ریستارت کنید.

10. کلیدهای میانبر CTRL و F5

اگر می‌خواهید یک صفحه وب را همزمان با حذف حافظه نهان، ریفرش کنید، از کلیدهای میانبر F5 و Ctrl استفاده کنید. هنگامی که از این میانبر استفاده می‌کنید مرورگر، حافظه نهان این صفحه وب را پاک می‌کند و یک نسخه جدید از سرور درخواست می‌کند.

11. Alt و دوبار کلیک یا ALT و Enterمیانبرهای سریع در ویندوز

وقتی که روی یک فایل یا فولدر، کلید ALT را زده و دوبار کلیک کنید، خیلی سریع پنجره Properties باز می‌شود. این میانبر برای دسترسی به مشخصات فولدر و فایل از جمله اندازه، مجوزهای دسترسی و… مفید است.

12. کلیدهای میانبر CTRL و دوبار کلیک یا CTRL و Enter

اگر می‌خواهید یک فولدر را در یک پنجره جدید در ویندوز اکسپلورر باز کنید می‌توانید از میانبر Ctrl و دوبار کلیک استفاده کنید یا یک فایل را انتخاب کرده و کلیدهای میانبر Ctrl و Enter را بزنید.

13. کلید Shift و کلیک روی دکمه Close

اگر با استفاده از میانبر Ctrl و دوبار کلیک، چند پوشه را باز کرده‌اید بستن همه آن پنجره‌ها به صورت دستی چندان کارآمد نیست. در این گونه مواقع، کلید Shift را نگه دارید و روی دکمه Close کلیک کنید. با استفاده از این مبانبر، پنجره اصلی به همراه پنجره‌های دیگر آن بسته می‌شود.

14. کلید Win و T

با استفاده از دو کلید Win و T می‌توانید به سرعت در تمام آیکون‌های موجود در نوار وظیفه خود بچرخید. اگر تاکنون فقط از ماوس فقط برای باز کردن برنامه‌ها از نوار وظیفه استفاده می‌کردید، پیشنهاد می‌کنیم این میانبر را هم امتحان کنید.

15. کلید میانبر Win و Home

اگر کل صفحه دسکتاپ شما به علت باز کردن تعداد زیادی پنجره‌ اشغال شده است کلید میانبر Win و Home را فشار دهید تا صفحه‌ی تمام برنامه‌ها به جز برنامه مورد نظر کوچک شوند.

16. کلیدهای جهت به همراه Ctrl و Shift

در حین ویرایش یک متن یا نوشتن چیزی، ممکن است به هر دلیلی بخواهید یک سری متن را انتخاب کنید. معمولاً بیشتر ما برای انجام این کار از کلیدهای Shift و کلیدهای جهت استفاده می‌کنیم. اما برای اینکه سریعتر این کار را انجام دهید، می‌توانید از کلیدهای میانبر Ctrl و Shift هم کمک بگیرید. با این کلیدها می‌توان به جای حروف، کلمات و پاراگراف‌ها را به صورت یکجا انتخاب کرد.

]]>
https://digiro.ir/16-quick-shortcuts-work-faster-windows-10/feed/ 0
آموزش ریست فکتوری گوشی‌های اندرویدی و بازگشت به تنظیمات کارخانه https://digiro.ir/how-factory-reset-android-phone/ https://digiro.ir/how-factory-reset-android-phone/#respond Sun, 26 Apr 2020 13:06:59 +0000 https://digiro.ir/?p=169981 ریست فکتوری اندرویدبه دلایل مختلفی ممکن است به ریست فکتوری گوشی اندرویدی خود نیاز پیدا کنید. یکی از این دلایل که اغلب شایع‌تر است، کند عمل کردن دستگاه تلفن همراه می‌باشد. بسیاری از افراد ناخواسته بیش از حد برنامه‌های مختلف را درگوشی خود دانلود و نصب می‌کنند و این کار باعث کاهش سطح عملکرد دستگاه می‌شود. همچنین […]]]> ریست فکتوری اندروید

به دلایل مختلفی ممکن است به ریست فکتوری گوشی اندرویدی خود نیاز پیدا کنید. یکی از این دلایل که اغلب شایع‌تر است، کند عمل کردن دستگاه تلفن همراه می‌باشد. بسیاری از افراد ناخواسته بیش از حد برنامه‌های مختلف را درگوشی خود دانلود و نصب می‌کنند و این کار باعث کاهش سطح عملکرد دستگاه می‌شود. همچنین ممکن است با انجام به‌روز‌رسانی گوشی اندرویدی، عملکرد دستگاه دچار مشکل شده باشد لذا در چنین شرایطی نیز نیاز به ریست فکتوری تلفن همراه ضروری خواهد بود.

نحوه ریست فکتوری گوشی‌های اندرویدی سوالی است که تعداد زیادی از کاربران تلفن همراه در ذهن خود دارند. در این مقاله از دیجی ‌رو روش این کار و بازگرداندن گوشی اندرویدی به تنظیمات کارخانه از طریق بخش تنظیمات و منوی ریکاوری را تشریح خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ریست فکتوری گوشی از طریق صفحه تنظیمات

قبل از شروع کار، باید بدانید که برگشتن به تنظیمات کارخانه باعث پاک شدن تمام اطلاعات گوشی شما می‌شود. بنابراین از شماره‌های موجود در دفترچه مخاطبان، تصاویر، فیلم‌ها، اسناد و موارد دیگر حتماً باید نسخه پشتیبان تهیه نمایید.

با توجه به تنوع گوشی‌های اندرویدی، ما در این آموزش به عنوان نمونه از گوشی پیکسل 3 ای و گلکسی ای 51 استفاده می‌کنیم. زیرا روند کار در سایر گوشی‌های اندرویدی مانند نوکیا، شیائومی، موتورولا و غیره مشابه پیکسل است و گوشی‌های سامسونگ هم شباهت زیادی با یکدیگر دارند.

آسان‌ترین روش برای ریست فکتوری تلفن، مراجعه به فهرست تنظیمات است. ممکن است مکان گزینه ریست فکتوری بر اساس تلفنی که استفاده می‌کنید کمی متفاوت باشد، اما تنها کاری که باید بکنید پیدا کردن بخش Backup and reset و وارد شدن به آن است.

ریست فکتوری گوشی‌های پیکسل و سایر گوشی‌های مجهز به نسخه خام اندروید

 1. به قسمت Settings بروید.
 2. در قسمت پایین صفحه روی System تپ کنید.تنظیم مجدد گوشی‌های Pixel و Android
 3. گزینه Reset options را انتخاب کنید.
 4. گزینه‌ی پاک کردن همه داده‌ها (Erase all data) را بزنید.
 5. در قسمت پایین صفحه گزینه ریست فکتوری را انتخاب نمایید.

تنظیم مجدد گوشی‌های Pixel و Android

 1. رمز گوشی خود را وارد کرده و ادامه را بزنید.
 2. گزینه Erase everything را انتخاب کنید.

تنظیم مجدد گوشی‌های Pixel و Android

بعد از طی این مراحل دستگاه شما راه اندازی مجدد می‌شود و می‌توانید تنظیمات اولیه را مانند یک گوشی جدید انجام دهید.

ریست فکتوری گوشی‌های سامسونگ

 1. به قسمت تنظیمات گوشی بروید.
 2. در پایین صفحه گزینه General management را انتخاب کنید.

نحوه برگشتن گوشی سامسونگ به تنظیمات کارخانه

3. Reset را بزنید.

Factory data reset .4 را انتخاب نمایید.

5. در پایین صفحه دکمه Reset را بزنید.

نحوه برگشتن گوشی سامسونگ به تنظیمات کارخانه

6. رمز گوشی خود را وارد کرده و ادامه را بزنید.

7. گزینه Delete all را انتخاب کنید.

نحوه برگشتن گوشی سامسونگ به تنظیمات کارخانه

از این طریق راه اندازی مجدد تلفن شما انجام می‌شود. فقط قبل از اینکه بتوانید اطلاعات خود را بازیابی کنید، باید تنظیمات خود را دوباره انجام دهید.

ریست فکتوری گوشی از طریق حالت ریکاوری (Recovery Mode)

ریست فکتوری اندروید

اگر تلفن همراه شما در جریان انجام به‌روز‌رسانی دچار مشکل شده و یا خطایی وجود دارد که مانع از ورود به بخش تنظیمات می‌شود، می‌توانید با رفتن به حالت ریکاوری، آن را ریست فکتوری کرده و مجدداً به تنظیمات کارخانه برگردید. در برخی از دستگاه‌ها، همزمان با فشار دادن دکمه افزایش صدا و پاور می‌توانید وارد حالت ریکاوری شوید.

این روند بسته به دستگاهی که استفاده می‌کنید کمی متفاوت است. باید توجه داشت قبل از ریست فکتوری از طریق ریکاوری، در مورد یک حالت امنیتی به نام Factory Reset Protection آگاه باشید.

شرکت Google چند سال پیش Factory Reset Protection (یا به شکل مخفف FRP) را راه‌اندازی کرد و این ویژگی اکنون در تمام تلفن‌ها قابل استفاده است. در اصل، FRP تضمین می‌کند که هیچ‌کس نمی‌تواند تلفن همراه گم‌شده یا دزدیده شده شما را مجدداً تنظیم کند و به عنوان گوشی نو به فروش برساند. این حالت شما را مجبور می‌کند بعد از برگشتن به تنظیم کارخانه، به یک حساب Google مرتبط با دستگاه وارد شوید و در صورت عدم امکان، گوشی راه‌اندازی نمی‌شود.

بنابراین اگر به دنبال فروش دستگاه خود هستید و می‌خواهید اطلاعات تلفن همراهتان را پاک کنید، بهترین انتخاب این است که به صفحه تنظیمات مراجعه کنید. همچنین اگر قادر به راه‌اندازی دستگاه خود نیستید و به راهی برای ریست فکتوری داده‌ها نیاز دارید، می‌توانید از حالت ریکاوری استفاده کنید. اکنون که مشکلات این روش را به خوبی درک کردید، به آموزش آن در دیجی رو می‌پردازیم.

ریست فکتوری گوشی از طریق حالت ریکاوری در نسخه‌های خام اندروید

 1. در ابتدا اگر گوشی شما روشن است، آن را خاموش کنید.
 2. سپس دکمه پاور را فشار دهید و زمانی که گزینه Start نمایان شد، دکمه صدا را هم به صورت همزمان فشار دهید.
 3. تا زمانی که عبارت Recovery mode را ندیده‌اید، دکمه صدا را نگه دارید.
 4. پس از دیدن این عبارت، برای ورود به حالت ریکاوری، دکمه پاور را فشار دهید.
 5. پس از اینکه گوشی مجدداً راه‌اندازی شد، صفحه‌ای را خواهید دید که عبارت No command و ربات اندروید در آن وجود دارد. در این مرحله باید دکمه پاور و افزایش صدا را همزمان نگه دارید.
 6. بعد از اینکه منوی ریکاوری ظاهر شد، با استفاده از دکمه صدا بر روی گزینه Wipe data/factory reset بروید.
 7. با زدن دکمه پاور آن را انتخاب کنید.
 8. برای ریست فکتوری، Yes را بزنید.
 9. پس از اتمام ریست فکتوری، به منوی حالت بازیابی برمی‌گردید. برای انتخاب گزینه Reboot system now، دکمه پاور را فشار دهید.

هم‌اکنون تلفن شما روشن می‌شود و به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد و مجددا شما باید تنظیمات اولیه آن را انجام دهید.

ریست فکتوری گوشی از طریق حالت ریکاوری در گوشی‌های سامسونگ

 1. در ابتدا اگر گوشی شما روشن است، آن را خاموش کنید.
 2. هم زمان دکمه پاور و صدا را فشار بدهید تا صفحه Installing system update نمایان شود.
 3. بعد از چند ثانیه، گزینه No command نشان داده می‌شود. پس از 10 الی 15 ثانیه دستگاه به حالت ریکاوری می‌رود.
 4. از دکمه افزایش صدا برای بالا و پایین رفتن و از دکمه پاور برای انتخاب کردن استفاده کنید.
 5. گزینه data/factory reset را انتخاب کنید.
 6. برای ریست فکتوری، Yes را بزنید.
 7. پس از اتمام ریست فکتوری، به منوی حالت بازیابی برمی‌گردید. سپس گزینه Reboot system now را با دکمه پاور انتخاب کنید.

هم اکنون تلفن شما روشن می‌شود و به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد.

]]>
https://digiro.ir/how-factory-reset-android-phone/feed/ 0
معرفی 7 سایت‌ معتبر برای دانلود زیرنویس فیلم‌ و سریال https://digiro.ir/best-websites-download-subtitles/ https://digiro.ir/best-websites-download-subtitles/#comments Sat, 25 Apr 2020 15:51:49 +0000 https://digiro.ir/?p=169935 دانلود زیرنویس فیلم‌ و سریالبسیاری از ما برای تماشای یک فیلم با زبان اصلی ترجیح می‌دهیم از زیرنویس استفاده کنیم. زیرنویس‌ها اگرچه بهترین راه حل برای تماشای فیلم‌های خارجی نیستند، اما استفاده از آن‌ها برای بسیاری از افراد ضروری است. همچنین نیاز به زیرنویس در هنگام تماشای فیلم در محیطی پر سر و صدا یا هنگام شنیدن صدای نامفهوم […]]]> دانلود زیرنویس فیلم‌ و سریال

بسیاری از ما برای تماشای یک فیلم با زبان اصلی ترجیح می‌دهیم از زیرنویس استفاده کنیم. زیرنویس‌ها اگرچه بهترین راه حل برای تماشای فیلم‌های خارجی نیستند، اما استفاده از آن‌ها برای بسیاری از افراد ضروری است. همچنین نیاز به زیرنویس در هنگام تماشای فیلم در محیطی پر سر و صدا یا هنگام شنیدن صدای نامفهوم اهمیت زیادی دارد.

خوشبختانه، دنیای اینترنت پر از زیرنویس فیلم‌های مورد علاقه شماست. برای استفاده از زیرنویس‌ها تنها می‌بایست به جست‌و‌جو بپردازید. سایت‌های تخصصی زیرنویس یکی از روش‌های آسان برای حل این مسئله است. امروز در دیجی رو قصد داریم بهترین وب‌سایت‌ها (و منابع دیگر) برای دانلود زیرنویس فیلم‌های روز دنیا و البته فیلم‌های قدیمی را معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از این سایت‌ها دارای تبلیغات زیاد و گاه مزاحم هستند. لذا توصیه می‌کنیم برای راحتی، هنگام مراجعه به سایت‌های مورد نظر از مسدود کننده تبلیغات استفاده نمایید.

1. English Subtitles

English Subtitles از جمله محبوب‌ترین سایت‌های دانلود زیرنویس انگلیسی است که پایگاه اطلاعاتی قوی‌ از انواع فیلم‌ها و نمایش‌های محبوب دنیا را در خود دارد. در این سایت به راحتی می‌توانید به زیرنویس‌های مربوط به فیلم‌های دهه 60 نیز دسترسی داشته باشید.

 

 سایت English Subtitlesاز مزیت‌‌های اصلی این وب‌سایت به‌ روز بودن، برخورداری از سیستم جست‌و‌جوی قدرتمند، امن و معتبر بودن آن است. همچنین زیرنویس انگلیسی فصل‌های اخیر سریال “بازی تاج و تخت”، “دختران خوب” و حتی فیلم ایرانی “مغزهای کوچک زنگ زده” نیز در این سایت وجود دارد.

2. VLC

VLC media player یک پخش کننده چندرسانه‌ای است که تقریبا تمام فرمت‌های صوتی و تصویری موجود را پخش می‌کند. یکی از قابلیت‌های محبوب این نرم افزار، توانایی در اضافه کردن زیرنویس به فیلم‌ها و فایل‌های ویدیویی است.

VLC media playerشما به سادگی می‌توانید در حین تماشای فیلم، مستقیما زیرنویس آن را از طریق VLC دانلود کنید. بعد از پخش شدن فیلم، بر روی گزینه View در قسمت بالا کلیک کرده و سپس VLsub را بزنید. از این طریق می‌توانید زیرنویس انگلیسی و یا فارسی فیلم را جستجو و دانلود نمایید.

3. Podnapisi

Podnapisi یکی از کاربردی‌ترین سایت‌ها برای دانلود زیرنویس انگلیسی در جهان اینترنت است. شما قادر هستید با استفاده از موتور جستجوی پیشرفته، زیرنویس‌ها را با واژگان کلیدی، سال، نوع فیلم و چندین طبقه‌بندی دیگر جستجو نمایید.

سایتPodnapisiدر Podnapisi روزانه برای فیلم‌های جدید، زیرنویس گذاشته می‌شود. بنابراین مطمئن باشید آنچه را که می‌خواهید، در این سایت پیدا خواهید کرد.

4. Subcene

Subcene از بهترین سایت‌های دانلود زیرنویس محسوب می‌شود که دارای بانک اطلاعاتی عظیمی از فیلم‌ها و نمایش‌های محبوب از سراسر جهان است. زیرنویس برای فیلم‌ها به صورت روزانه توسط کاربران و صاحبان سایت اضافه می‌شوند و به زبان‌های مختلفی از جمله فارسی در دسترس هستند.

Subscene سایت

Subscene به کاربران خود اجازه می‌دهد زیرنویس‌ها را به زبان دلخواه خود تغییر بدهند. در صورتی که افراد زیرنویس مورد نظر خود را در سایت پیدا نکردند، قابلیتی به نام request subtitle نیز برای ثبت درخواست زیرنویس وجود دارد. با استفاده از این روش، کاربران برای زیرنویس‌هایی که در پایگاه اطلاعاتی سایت وجود ندارد درخواست می دهند تا در آینده نزدیک آماده شده و در سایت قرار بگیرند.

5. Subtitle Seeker

Subtitle Seeker برای دانلود زیرنویس‌ها رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرده است. این سایت به جای تهیه زیرنویس برای همه فیلم‌ها، نتایج بیش از بیست سایت دانلود زیرنویس را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 سایتSubtitle Seeker

نکته خوب در مورد Subtitle Seeker، جستجوی آسان و کاربردی است. در قسمت جستجو فقط کافی است اسم فیلم یا سریال را بنویسید تا مجموعه ای از زیرنویس‌ها را در اختیارتان قرار بدهد. در واقع، می‌توان این وب‌سایت را یک موتور جستجوی زیرنویس محسوب کرد.

6. TVSubtitles.net

 سایت TVSubtitles.net

TVSubtitles.net یکی از در دسترس‌ترین وبسایت‌هایی است که می‌توانید برای دانلود زیرنویس فارسی و سایر زبان‌ها انتخاب کنید. در این سایت زیرنویس‌ها به دو دسته‌ فیلم و سریال تقسیم می‌شوند که جستجو را برای شما آسان می‌کند. هم‌چنین در TVSubtitles قابلیت اشتراک‌گذاری زیرنویس‌ها نیز وجود دارد.

7. OpenSubtitles

OpenSubtitles سایت

OpenSubtitles از بزرگترین پایگاه‌های اطلاعاتی زیرنویس در اینترنت است. در این سایت، زیرنویس برای اکثر زبان‌ها از جمله فارسی وجود دارد. همچنین دارای موتور جستجوی عالی است که به شما امکان می‌دهد جستجوهای خود را بر اساس سال، کشور، ژانر، فصل یا قسمت فیلتر کنید. رابط کاربری فارسی هم از دیگر مزایای این وب‌سایت برای فارسی‌زبانان است.

]]>
https://digiro.ir/best-websites-download-subtitles/feed/ 1
چگونه مصرف حافظه رم را در مرورگر فایرفاکس کاهش دهیم؟ https://digiro.ir/reduce-firefox-memory-usage/ https://digiro.ir/reduce-firefox-memory-usage/#respond Sun, 19 Apr 2020 14:04:48 +0000 https://digiro.ir/?p=169169 آموزش کاهش حافظه رم مصرفی در فایرفاکسموزیلا فایرفاکس یکی از مرورگرهای وب امن و سریع است که طرفداران زیادی دارد. با اینکه این مرورگر طراحی خوبی دارد اما با این حال، برخی مواقع با استفاده بیش از حد از حافظه رم، ممکن است باعث لگ و کندی در سیستم شود. اگر شما هم گاهی به این مشکل بر می‌خورید با دیجی […]]]> آموزش کاهش حافظه رم مصرفی در فایرفاکس

موزیلا فایرفاکس یکی از مرورگرهای وب امن و سریع است که طرفداران زیادی دارد. با اینکه این مرورگر طراحی خوبی دارد اما با این حال، برخی مواقع با استفاده بیش از حد از حافظه رم، ممکن است باعث لگ و کندی در سیستم شود. اگر شما هم گاهی به این مشکل بر می‌خورید با دیجی رو همراه باشید تا به شما نکاتی را در مورد بهبود عملکرد مرورگرتان آموزش دهیم.

اگر از یک رایانه ویندوزی استفاده می‌کنید، ساده ترین راه برای شناسایی میزان مصرف حافظه توسط فایرفاکس اجرای برنامه Task Manager ویندوز است. توسط این بخش می‌توانید از میزان مصرف هر برنامه از رم سیستم خود اطلاع یابید.

فایرفاکس را ببندید و دوباره باز کنید

اگر Firefox را برای مدت زمان طولانی باز بگذارید، این نرم‌افزار طی مرور زمان منابع بیشتری از سیستم را شما استفاده می‌کند. برای رفع این مشکل مرورگر را به صورت دوره‌ای مجدداً راه اندازی کنید. شما همچنین می‌توانید تنظیمات مرورگر را به شکلی تنظیم کنید تا در صورت بستن و باز شدن مجدد مرورگر صفحات وب شما از دست نروند و تب‌های قبلی دوباره به راحتی بارگذاری شوند. همچنین یک راه حل ساده نیز برای این مورد در بخش منوی این مرورگر همانند تصویر زیر وجود دارد.

برای بازنشانی مرورگر فایرفاکس پس از هر به‌روزرسانی بر روی آیکون ظاهر شده‌ Restart to update Firefox همانند آنچه در تصویر زیر وجود دارد کلیک کنید.

اگر فایرفاکس به صورت غیر منتظره، به دلیل ایرادات نرم افزاری، قطعی برق یا پایان شارژ لپ‌تاپ شما و به هر دلیل دیگری ناگهانی بسته شود در بارگذاری مجدد آن، Restore Session را مشاهده خواهید کرد که می‌تواند تب‌های قبلی شما را دوباره برایتان باز کند.

برای اینکه تنظیمات مرورگر خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که باز شدن پنجره‌های بسته شده به صورت خودکار انجام شود، به بخش Menu و پس از آن Options بروید و تب General را انتخاب کنید.

حال در قسمت Startup  بر روی Restore previous session کلیک کنید و پس از آن صفحه را ببندید، تنظیمات و انتخاب‌های شما به صورت خودکار ذخیره می‌شود.

نکته: اگر شما این قابلیت را را فعال کنید ممکن است در بازگشایی‌های بعدی این قابلیت شما را مستقیما به حساب کاربری‌هایی که در آنها وارد شده بودید، وارد کند. این بدین معنی است اکه گر شخص دیگری از سیستم شما استفاده کند می‌تواند به اطلاعات حساب کاربری شما دسترسی پیدا کرده و برای شما ایجاد مشکل کند. بنابراین حتماً به این موضوع توجه داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید قابلیت بازگرداندن صفحات بعد از بسته شدن‌های ناگهانی را غیر فعال کنید. برای دسترسی به تنظیمات این بخش در نوار جستجوی مرورگر عبارت “about:config” را وارد کرده و اینتر را بزنید.

در بخش جستجو،‌ عبارت “browser.sessionstore.resume_from_crash ” را وارد کنید، سپس همانند تصویر زیر True را به False تغییر دهید.

فایرفاکس خود را به روزرسانی کنید

فایرفاکس به طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود اما شما به صورت دستی نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. در حالت کلی، جدیدترین نسخه‌ها علاوه بر ویژگی‌های جدید، بهبودهایی را نیز در زمینه عملکرد نرم‌افزار با خود به همراه دارند و شما می‌توانید پس از دانلود و نصب با بستن و باز کردن دوباره مرورگر اجازه دهید تا تغییرات اعمال شوند.

برای این کار به منوی مرورگر بروید (از طریق سه خط افقی در گوشه بالای سمت راست) و پس از کلیک بر روی About Firefox ،Help را انتخاب کنید.

در این بخش فایرفاکس به طور خودکار به روزرسانی‌ را چک کرده و دانلود می‌کند.

وقتی دانلود نسخه جدید کامل شد، برای اعمال به‌روزرسانی و بازنشانی مرورگر بر روی Restart to update Firefox کلیک کنید.

نکته: اگر به هر دلیلی دانلود و به‌روزرسانی فایرفاکس کامل نشد، شما می‌توانید با مراجعه به سایت موزیلا آخرین نسخه فایرفاکس را به صورت دستی دانلود و نصب کنید.

شما می‌توانید تنظیمات به‌روزرسانی فایرفاکس را با مراجعه به Menu، انتخاب Options و رفتن به بخش Firefox Updates تغییر دهید.

تم و افزونه‌ها را غیرفعال کنید

افزونه‌ها و تم‌ها می‌توانند باعث شوند تا فایرفاکس از حافظه و منابع بیشتری از سیستم شما نسبت به حالت معمول استفاده کند. اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا این موضوع بر میزان مصرف حافظه رم در سیستم شما تاثیر می‌گذارد یا خیر، می‌توانید فایرفاکس را در حالت Safe mode باز و میزان استفاده از حافظه را بررسی کنید.

برای رفتن به حالت Safe mode، می‌توانید در بخش Help فایرفاکس بر روی Restart with Add-ons disabled کلیک کنید. به عنوان یک راه حل دیگر نیز می‌توانید با نگه داشتن کلید Shift بر روی کیبورد و باز کردن مرورگر از طریق آیکون آن، به حالت Safe mode بروید.

پس از آن با دو گزینه Start in Safe Mode و Refresh Firefox رو به رو می‌شوید. با باز کردن مرورگر در حالت Safe Mode، فایرفاکس با غیر فعال شدن افزونه‌ها و تم پیش فرض خود بالا می‌آید، البته این قضایا به صورت موقتی اعمال می‌شود و پس از خارج شدن از حالت Safe Mode تمام تنظیمات به حالت قبل باز خواهند گشت.

اگر پس از غیرفعال شدن افزونه‌ها و تم، مصرف فایرفاکس از حافظه سیستم شما کاهش یافت، پس به احتمال زیاد افزونه‌ها در این زمینه مقصرند.

فایل تنظیمات و داده‌های وب‌سایت‌های قدیمی را حذف کنید

فایرفاکس داده‌های سایت‌ها را در فایل‌های گوناگونی بر روی سیستم شما ذخیره می‌کند. اگر فایل ” content-prefs-sqlite ” که حاوی اطلاعات وب‌سایت‌ها است بر روی سیستم شما خیلی قدیمی شده است، آن را حذف کنید تا میزان استفاده از پردازنده و رم توسط فایرفاکس کاهش یابد.

برای این کار همانند شکل زیر در بخش Help بر روی Troubleshooting Information کلیک کنید.

به بخش Application Basics بروید و بر روی Open Folder همانند تصویر زیر کلیک کنید.

در صفحه ظاهر شده فایل “ content-prefs.sqlite ” را حذف کنید. بعد از باز کردن دوباره فایرفاکس این فایل مجددا به صورت خودکار ساخته می‌شود.

 

]]>
https://digiro.ir/reduce-firefox-memory-usage/feed/ 0
فایل FLAC چیست و چگونه می‌توان آن را به MP3 تبدیل کرد؟ https://digiro.ir/what-is-flac-and-how-to-convert-it-to-mp3/ https://digiro.ir/what-is-flac-and-how-to-convert-it-to-mp3/#respond Sat, 18 Apr 2020 09:38:39 +0000 https://digiro.ir/?p=169386 فایل FLAC چیست و چگونه می‌توان آن را به MP3 تبدیل کرددر طول سال‌های گذشته و با پیشرفت دستگاه‌های الکترونیکی ضبط و پخش صدا، موسیقی بخش جدا‌‌نشدنی زندگی مردم و به خصوص جوان‌ها شده و لذا نرم‌افزار‌های مربوط به آن نیز به سرعت در حال توسعه و تغییر هستند. از جمله فرمت‌های پر‌طرفدار برای فایل‌های شنیداری، فرمت FLAC می‌باشد. با این وجود یک مشکل بزرگ در […]]]> فایل FLAC چیست و چگونه می‌توان آن را به MP3 تبدیل کرد

در طول سال‌های گذشته و با پیشرفت دستگاه‌های الکترونیکی ضبط و پخش صدا، موسیقی بخش جدا‌‌نشدنی زندگی مردم و به خصوص جوان‌ها شده و لذا نرم‌افزار‌های مربوط به آن نیز به سرعت در حال توسعه و تغییر هستند. از جمله فرمت‌های پر‌طرفدار برای فایل‌های شنیداری، فرمت FLAC می‌باشد.

با این وجود یک مشکل بزرگ در استفاده از فایل FLAC وجود دارد و آن هم فضای اشغال شده‌ بسیار بالا است. در واقع، درست است که کیفیت صوتی فایل‌های FLAC بسیار بالاست، اما با وجود محدودیت‌هایی که در فضای ذخیره‌سازی دستگاه‌های مختلف وجود دارد، استفاده از این فرمت چندان منطقی نخواهد بود.

فشرده‌سازی فایل‌هایی که دارای فرمت FLAC هستند، ساده‌ترین روش برای رفع این مشکل است. با نرم‌افزار‌های مختلف می‌توان این فرمت را به MP3 تبدیل نمود. به همین منظور، در ادامه مبدل‌های صوتی رایگان برای سیستم عامل‌های مختلف معرفی شده است که از شما دعوت می‌کنیم نگاهی به آن‌ها بیندازید. با دیجی رو همراه باشید.

فرمت صوتی FLAC چیست؟

فرمت صوتی FLAC

FLAC مخفف کلمه‌ی Free Lossless Audio Codec، یک فرمت رمزگذاری برای فایل‌های صوتی دیجیتال است. این بدان معناست که هنگام استفاده از فرمت FLAC، داده‌های صوتی به شکل اصلی خود و بدون تغییر ضبط و فشرده می‌شوند. کیفیت این فرمت بسیار بالاتر از فرمت MP3 می‌باشد، با این وجود به همان میزان، حجم بیشتری از کامپیوتر شما را می‌گیرند. به زبان ساده‌تر، فرمت MP3 با حذف بخشی از جزئیات فایل صوتی مرجع، اقدام به کاهش حجم آن می‌کند و بدیهی است که کیفیت آن هم کاهش می‌یابد.

فرمت صوتی MP3 چیست؟

MP3 نیز مانند FLAC  یک فرمت رمزگذاری برای فایل‌های صوتی دیجیتال است. این فرمت با استفاده از روش‌هایی، داده‌های صوتی را با حجمی کمتر ذخیره می‌کند. یعنی فرمت MP3 قسمت‌های خاصی از فایل صوتی اصلی را حذف و سایر قسمت‌ها را فشرده می‌کند. تلفیق دو ویژگی کیفیت صدای قابل قبول و حجم پایین فایل، MP3 را به محبوب‌ترین فرمت صوتی دیجیتال در سطح جهانی تبدیل کرده است.

فرمت صوتی MP3

MP3 قسمت‌هایی از صدا را که فراتر از محدوده شنوایی انسان‌ها هستند، حذف می‌کنند و لذا بسیاری از افراد نمی‌توانند بین کیفیت صدای یک فایل FLAC و MP3 تفاوتی قائل شوند. اگر در این گروه از افراد قرار دارید، بهتر است فایل‌های FLAC موجود خود را به MP3 تبدیل کنید، تا حجم کمتری از فضای کامپیوتر یا گوشی شما را اشغال کنند.

مبدل صوتی آنلاین (Online Audio Converter) چیست؟

Online Audio Converter سایتی است که در آن ابزار تبدیل صوتی را کاملا رایگان، بدون نیاز به نصب یا دانلود نرم‌افزار، در اختیار همگان قرار می‌دهد. این ابزار برای کسانی که به دنبال یک راه‌حل سریع برای تبدیل  فایل‌های FLAC  خود به MP3 هستند، بهترین انتخاب خواهد بود.

برای استفاده از این مبدل صوتی آنلاین در ابتدا وارد سایت https://online-audio-converter.com شوید. سپس روی دکمه آبی رنگ به اسم “Open Files” کلیک کنید. پنجره “File Explorer” باز خواهد شد و به شما این امکان را می‌دهد تا فایل FLAC مورد نظر خود را انتخاب کنید.مبدل صوتی آنلاین

البته لزومی ندارد فایل خود را حتماً از رایانه انتخاب کنید و می‌توانید از فایل‌های موجود در “Dropbox” یا “Google Drive” استفاده کنید. حتی می‌توانید آدرس فایل mp3 را هم وارد کرده و بقیه کارها را به این سایت بسپارید. پس از انتخاب فایل، باید منتظر بارگذاری آن باشید. از قسمت نوار ابزار، می‌توانید فرمت MP3 را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، با گزینه‌های “Advanced Settings ” یا “Edit Track Info ” همه چیز را به دلخواه خود تغییر دهید و در آخر دکمه‌ی “Convert” را بزنید. پس از اتمام تبدیل، می‌توانید فایل MP3 خود را دانلود نمایید.

مبدل صوتی رایگان freemake برای سیستم عامل ویندوز

اگر ایده آپلود فایل‌ها در اینترنت برای شما جذابیتی ندارد و می‌خواهید نرم افزاری را در رایانه ویندوزی خود نصب کنید که بتواند فایل‌های FLAC شما را به MP3 تبدیل کند، Freemake یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. در این نرم‌افزار رایگان می‌توانید به سادگی فایل‌های FLAC را با دکمه “+Audio” وارد کنید و هر نوع فرمی را که می‌خواهید برای تبدیل انتخاب نمایید. همچنین در قسمت تنظیمات، سایر ویژگی‌های فایل نیز قابل تغییر است و در پایان برای شروع عملیات تبدیل باید بر روی “Convert” کلیک کنید.

مبدل صوتی رایگان freemake برای سیستم عامل ویندوز

در مبدل صوتی Freemake بیش از 50 فرمت صوتی مختلف از جمله MP3 برای تبدیل وجود دارد. علاوه بر این، می‌توانید چندین آهنگ را همزمان تبدیل کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا مبدل صوتی Freemake برای کاربرانی که می‌خواهند تعداد زیادی از فایل های FLAC را به MP3 تبدیل کنند، بهترین انتخاب باشد.

نرم افزار رایگان MP3 Converter برای سیستم عامل macOS

MP3 Converter، یک نرم‌افزار رایگان برای سیستم عامل مک است که به کاربران امکان می‌دهد بیش از 200 فایل صوتی و تصویری مختلف را با یک کلیک به MP3  تبدیل کنند. در این نرم‌افزار به سادگی می‌توانید چندین فایل را به طور همزمان تبدیل کنید.

نرم افزار رایگان MP3 Converter

علاوه بر این، MP3 Converter نوع فایل و کیفیت آن را به طور خودکار تجزیه و تحلیل می‌کند. این ویژگی باعث شده تا بالاترین کیفیت صدا برای فایل‌های MP3 شما تضمین شود. علاوه بر این، از منوی تنظیمات می‌توانید پارامتر‌های کیفیت صدا را نیز به صورت دستی کنترل و تنظیم نمایید.

نرم افزار Sound Converter برای سیستم عامل Linux

اگر از سیستم عامل متن باز لینوکس استفاده می‌کنید، برای تبدیل فایل‌های موسیقی از یک فرمت به فرمت دیگر می‌توانید به سراغ Sound Converter بروید. مانند سایر نرم‌افزار‌ها، فقط کافی است فایل FLAC خود را بکشید و روی پنجره برنامه رها کنید و روی دکمه‌ی Convert کلیک کنید. البته چندین گزینه در قسمت تنظیمات وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کیفیت صدا را مطابق میل خود تغییر بدهید.

Sound Converter برای سیستم عامل Linux

نرم افزار VLC Media Player برای اپلیکیشن Cross-Platforms

VLC Media Player را همه‌ی ما به خاطر پخش انواع فایل‌های صوتی می‌شناسیم. با این وجود می‌توان از آن برای تبدیل فرمت فایل‌ها نیز استفاده کرد. که در آموزش‌های بعدی در دیجی رو به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

]]>
https://digiro.ir/what-is-flac-and-how-to-convert-it-to-mp3/feed/ 0
چطور اطلاعات موجود در کلیپ بورد ویندوز را پاک کنیم؟ https://digiro.ir/clear-windows-clipboard-history/ https://digiro.ir/clear-windows-clipboard-history/#respond Fri, 17 Apr 2020 13:36:19 +0000 https://digiro.ir/?p=169072 چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟وقتی چیزی را در ویندوز کپی می‌کنید و در جای دیگری می‌چسبانید، داده‌ای که در کلیپ بورد سیستم‌تان کپی شده است، سر جایش باقی می‌ماند و می‌توانید آن را دوباره در جای دیگری بچسبانید. این یعنی متنی که کپی کرده‌اید به راحتی توسط شخص دیگری که به رایانه شما احتمالاً دسترسی دارد، قابل مشاهده خواهد […]]]> چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

وقتی چیزی را در ویندوز کپی می‌کنید و در جای دیگری می‌چسبانید، داده‌ای که در کلیپ بورد سیستم‌تان کپی شده است، سر جایش باقی می‌ماند و می‌توانید آن را دوباره در جای دیگری بچسبانید. این یعنی متنی که کپی کرده‌اید به راحتی توسط شخص دیگری که به رایانه شما احتمالاً دسترسی دارد، قابل مشاهده خواهد بود. اگر می‌خواهید تاریخچه‌ کلیپ بورد ویندوزتان را پاک کنید و از اطلاعاتی که کپی می‌کنید محافظت کنید، با ما همراه باشید. در این مقاله کارکرد کلیپ بورد ویندوز و راه‌های پاک کردن تاریخچه‌ اطلاعات‌تان در این حافظه را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه‌ کلیپ بورد چیست؟

کلیپ بورد، مکانی برای ذخیره‌سازی موقتی داده‌ها هنگام کپی کردن و چسباندن آن‌هاست. در نسخه‌های پیشین ویندوز نمی‌توانستید چنین تاریخچه‌ای داشته باشید، وقتی آیتم جدیدی را کپی می‌کردید، دیگر به آیتمی که پیش از آن کپی کرده بودید، دسترسی نداشتید.

آپدیت 2018 ویندوز، این امکان را در اختیار کاربران گذاشت که تاریخچه‌ای از آیتم‌ها و متن‌های کپی‌شده‌شان را در اختیار داشته باشند. می‌توانید سراغ آیتم‌های پیشین بروید و آن‌ها را دوباره در جای جدیدی بچسبانید، یا اینکه برخی از آیتم‌ها را پین کنید تا اشتباهی پاک نشوند.

می‌توانید با زدن کلیدهای Win + V در هر نرم‌افزاری متوجه شوید که آیا تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان فعال است یا خیر. اگر جعبه‌ای ظاهر شود و بگوید که این قابلیت را فعال کنید، می‌توانید مطمئن باشید که در حال حاضر سیستم‌تان فقط یک آیتم را در کلیپ بوردش ذخیره می‌کند. اگر می‌خواهید از قابلیت تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز بهره ببرید، با کلیک روی دکمه‌ی Turn on‌ این قابلیت را برای ویندوزتان فعال کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

چرا باید تاریخچه‌ کلیپ بورد را پاک کنیم؟

اینکه تاریخچه‌ای از آیتم‌های کپی‌شده‌تان را در اختیار داشته باشید مزیت‌های بسیار زیادی دارد، آیا می‌توانید دلایلی هم برای پاک کردن بخشی از این تاریخچه در نظر بیاورید؟

اول از همه اینکه اگر حجم داده‌های درون کلیپ بورد زیاد باشد، مقدار حافظه‌ی کمتری در اختیار دارید. کلیپ بورد ظرفیتی 4 مگابایتی دارد. اگر این ظرفیت پر باشد ممکن است سرعت رایانه‌تان کاهش یابد.

اگر از سیستم شخص دیگری استفاده کرده‌اید، شاید نخواهید آیتم‌های کپی‌شده‌تان را در تاریخچه‌ی حافظه‌ی این سیستم ثبت کنید، به‌خصوص اگر این آیتم‌ها شخصی باشند.

اگر اجازه‌ی استفاده از سیستم‌تان را به شخص دیگری بدهید، این افراد می‌توانند به محتویات کلیپ بوردتان دسترسی داشته باشند. اگر اطلاعات شخصی یا محرمانه‌ای در تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان داشته باشید، هر کس دیگری که از سیستم‌تان استفاده کند به‌سادگی می‌تواند آن‌ها را ببیند.

همچنین اگر پسوردتان را کپی کرده باشد و جایی چسبانده باشید، هر کس دیگری که به رایانه‌تان دسترسی دارد می‌تواند آن را از تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان ببیند.

چطور همه‌ کلیپ بورد یا بخشی از آن را پاک کنیم؟

برای جلوگیری از بروز این مشکلات، می‌توانید تاریخچه‌ی این اطلاعات را در رایانه‌تان پاک کنید. چند راه برای این کار دارید.

1) آیتمی خالی را به تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان اضافه کنید

این روش، آیتمی خالی را به تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان اضافه می‌کند و دیگر نمی‌توانید چیزی را جایی بچسبانید. با این روش کل تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان را پاک نمی‌کنید، فقط دیگر دسترسی به آخرین آیتم کلیپ بورد، شدنی نیست.

1. کلیدهای Win + R را بزنید تا جعبه‌ی Run باز شود.

2. بنویسید:

cmd /c "echo off | clip"

3. روی OK کلیک کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

2) تمام تاریخچه‌ کلیپ بوردتان را پاک کنید

برای پاک کردن تمام تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان، وارد بخش تنظیمات کلیپ بورد شوید.

 1. در بخش جست‌وجوی ویندوز، عبارت Clipboard را وارد کنید.
 2. روی آیکون تنظیمات Clipboard کلیک کنید.
 3. به انتهای صفحه بروید و Clear را انتخاب کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

3) آیتم‌های مشخصی را پاک کنید

می‌توانید به جای پاک کردن تمام تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان، فقط یک یا دو آیتم را پاک کنید. برای این کار می‌توانید از پنل کلیپ بورد استفاده کنید.

 1. کلیدهای Win + V را بزنید.
 2. روی سه نقطه‌ی بالا و سمت راست آیتم مدنظرتان کلیک کنید.
 3. روی Delete کلیک کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

همچنین می‌توانید از همین پنل و با استفاده از گزینه‌ی Clear all، کل تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان را پاک کنید.

گرچه کلیپ بورد از چیزهایی نیست که هنگام تصمیمات امنیتی به آن فکر کنیم، ولی به یاد داشته باشید که اگر شخصی به رایانه‌تان دسترسی داشته باشد، می‌تواند اطلاعات کپی شده‌تان را از کلیپ بورد بخواند.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

اگر فکر می‌کنید ماندن اطلاعات در تاریخچه‌ی کلیپ بورد، برای‌تان فایده‌ای ندارد و نگران امنیت اطلاعات‌تان هستید، این گزینه را غیرفعال کنید. برای این کار، حالت دکمه‌ی بخش Clipboard history را روی Off بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/clear-windows-clipboard-history/feed/ 0