آموزش‌های عمومی – دیجی رو https://digiro.ir دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی Sat, 27 Jun 2020 11:03:52 +0000 fa-IR hourly 1 10 قاعده اصلی برای ساخت و به یاد آوردن گذرواژه‌ها یا رمزهای عبور https://digiro.ir/10-rules-to-help-you-make-and-remember-your-login-credentials/ https://digiro.ir/10-rules-to-help-you-make-and-remember-your-login-credentials/#respond Sat, 27 Jun 2020 10:57:21 +0000 https://digiro.ir/?p=171916 10 قاعده اصلی برای ساخت و به یاد آوردن گذر واژه‌هاگذرواژه‌های قوی کلید دستیابی به امنیت بالا هستند. چالش اصلی برای دستیابی به یک گذرواژه مطمئن به یادآوردن آن‌ها بدون استفاده از عادات بدی همچون استفاده از یک رمز عبور مشابه برای چند اکانت یا حساب کاربری است. اما سوال مهم این است که هر فرد قادر به یادآوری چند رمز عبور است؟ بر طبق […]]]> 10 قاعده اصلی برای ساخت و به یاد آوردن گذر واژه‌ها

گذرواژه‌های قوی کلید دستیابی به امنیت بالا هستند. چالش اصلی برای دستیابی به یک گذرواژه مطمئن به یادآوردن آن‌ها بدون استفاده از عادات بدی همچون استفاده از یک رمز عبور مشابه برای چند اکانت یا حساب کاربری است. اما سوال مهم این است که هر فرد قادر به یادآوری چند رمز عبور است؟ بر طبق گزارش شرکت ” LogMeln ” شما به راحتی می‌توانید از طریق برنامه‌ی LastPass از 85 رمز عبور متفاوت و مجزا برای تمامی حساب‌های کاربری خود اعم از حساب‌های بانکی، رسانه‌های اجتماعی و صفحات مجازیتان استفاده نمایید.

استفاده از گذرواژه‌های ضعیف یا استفاده‌ی بیش از حد از یک گذرواژه‌ی مشابه حتی اگر یک گذرواژه‌‌ی قوی باشد می‌تواند عواقب جدی برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌ها گزارش کرده‌اند که در سال 2019 حدود 5183 مورد افشای اطلاعات داشته‌اند. این درز کردن اطلاعات، باعث لو رفتن اطلاعات شخصی افراد همچون رمز ورود افراد به سیستم‌های خود و حتی آدرس شخصی منازل آن‌ها شده است که تبهکاران را قادر می‌سازد تا با به سرقت بردن هویت افراد، اقدام به کلاهبرداری از آن‌ها نمایند.

از سال 2017 نیز هکرها حدود 555 میلیون رمز عبور دزدیده شده را در دارک وب منتشر کرده‌اند که سوءاستفاده‌گران را قادر می‌سازد با استفاده از این اطلاعات، اکانت‌های افراد را هک کرده و به آن‌ها وارد شوند.

در مورد امنیت بیشتر بدانیم

درست است که امنیت گذرواژه برای جلوگیری از افشای اطلاعات و داده‌های شما تضمین قطعی نیست، اما رویه‌های پیش‌رو به شما کمک خواهند کرد که میزان ریسک و خطر این مساله را به حداقل برسانید. لذا در این مقاله سعی خواهیم کرد که به سوال‌هایی از جمله از این دست پاسخ دهیم که: چگونه می‌توان بهترین نوع گذرواژه‌ها را ساخته و مدیریت کرد؟ نحوه‌ی اطلاع از به سرقت رفتن رمزهای عبور به چه شکل است؟ و همچنین یک پیشنهاد اساسی در مورد نحوه‌ی ایمن سازی بیشتر حساب‌های کاربری به شما ارائه خواهد شد.

استفاده از یک برنامه‌ی مدیریت گذرواژه

به طور معمول رمزهای ‌عبور قوی شامل 8 کاراکتر و یا بیشتر هستند و معمولا از انواع مختلفی از کاراکترها و اعداد و سمبل‌های خاص تشکیل می‌شوند. حدس زدن اینگونه گذرواژه‌ها نیز بسیار دشوار است. معمولا بهترین نوع گذرواژه‌ها به سختی به خاطر سپرده شده و به یادآورده می‌شوند، مخصوصا اگر شما برای ورود به هر سیستم و سایت از یک گذرواژه‌ی متفاوت استفاده کنید (که معمولا توصیه می‌شود همین کار را انجام دهید). در این‌جا است که برنامه‌‌ی مدیریت رمز عبور به کمک شما می‌آید.

یک برنامه‌ی رمزعبور قابل اعتماد همچون LastPass یا 1password می‌تواند رمز عبورهای قوی و طولانی را برای شما ایجاد کرده و آن‌ها را ذخیره نماید. اینگونه برنامه‌های مدیریت پسوورد می‌توانند به راحتی بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه شما نصب شده و اجرا گردند.

تنها یک اقدام احتیاطی کوچک نیاز است و آن هم اینکه شما باید پسوورد اصلی این دست نرم‌افزارها را برای دسترسی به سایر گذرواژ‌های خود، همواره به خاطر داشته باشید. در نتیجه، می‌بایست این پسوورد اصلی تا جای ممکن قوی ساخته شود. مرورگرهای اینترنت همچون “گوگل کروم” و یا “موزیلا فایرفاکس” نیز دارای برنامه‌ی مدیریت گذرواژه هستند، اما وب سایت ” TechRepublic ” با بررسی چگونگی و میزان اطمینان به مرورگرهای وب نسبت به ذخیره‌سازی مطمئن رمزهای عبور، استفاده از برنامه‌های یاد شده به جای استفاده از ابزار داخلی مرورگرها را پیشنهاد می‌کند.

البته این امر نباید فراموش شود که برنامه‌های مدیریت رمز عبور که دارای یک پسورد اصلی یگانه هستند جزء هدف‌های اصلی و مشهود هکرها می‌باشند. چرا که این برنامه‌های مدیریت گذرواژه نیز همواره عالی و کامل عمل نمی‌کنند.

به عنوان نموننه برنامه‌ی LastPass در ماه سپتامبر گذشته نقصی را برطرف کرد که باعث می‌شد اطلاعات اعتباری مشتریان در اختیار دیگران قرار گیرد.

یادداشت کردن و یا نکردن اطلاعات ورودی و رمزهای عبور؛ مساله این است!

ما می‌دانیم که این توصیه بر ضد تمامی مطالبی است که در رابطه با محافظت از اطلاعاتمان در فضای مجازی و آنلاین شرح داده‌ایم. اما برنامه‌های مدیریت رمز عبور برای همگان کارا و مناسب نیستند و بعضی از برجسته‌ترین کارشناسان امنیتی، همانند ” Electronic Frontier Foundation “، توصیه می‌نمایند که حفظ و یادداشت اطلاعات ورودی بر روی یک تکه کاغذ یا یک دفتر یادداشت راهی عملی و مناسب برای حفظ اطلاعات محرمانه است. منظور ما هم استفاده از یک تکه کاغذ در معنای واقعی آن و به سبک قدیمی است، نه یک سند الکترونیکی مانند یک فایل در برنامه‌ی word یا یک صفحه‌ی ایجاد شده در گوگل، چرا که اگر کسی به رایانه یا حساب‌های آنلاین شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند به راحتی به فایل حاوی رمزهای عبور شما نیز دسترسی پیدا کند.

البته همواره این خطر وجود دارد که شخصی به قصد سرقت وارد منزل شما شده و برگه‌ی حاوی رمزهای عبور و اطلاعات شخصی شما را برباید اما به نظر می‌آید در واقعیت احتمال اتفاق افتادن این امر بسیار کمتر از حالات دیگر است. پس توصیه می‌کنیم که در محل کار یا در منزل خود، برگه‌ی کاغذ حاوی اطلاعات شخصی‌تان و رمزهای عبورتان را در یک مکان امن همچون کشوی میز یا کمد دارای قفل و دور از دید نگهداری نمایید و سعی کنید تا تعداد افرادی که از محل نگهداری رمزهای عبورتان، علی الخصوص اطلاعات حساب‌های مالی‌تان آگاه هستند را کاهش دهید. اگر زیاد سفر می‌کنید، حمل کاغذ حاوی رمزهای‌عبور می‌تواند ریسک بزرگری را به همراه داشته‌باشد. پس در حمل دفترچه خود بسیار مراقب باشید!

اگر رمز عبورتان به سرقت رفته است، به راحتی متوجه آن شوید 

درست است که همیشه نمی‌توان جلوی به سرقت رفتن اطلاعات شخصی و رمزهای عبور خود از طریق افشای اطلاعات و هک کردن را گرفت، اما می‌توان با بررسی مداوم شرایط حساب‌های کاربری، در خطر بودن حساب خود را به سرعت متوجه شوید.

برنامه‌هایی همچون “Mozilla’s Fire Fox Monitor ” و ” Google’s Password Checkup ” می‌توانند به شما نشان دهند که کدام ایمیل‌ها و رمزهای عبور شما طی یک فرایند نقض اطلاعاتی به خطر افتاده اند، پس شما به راحتی می‌توانید نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید . برنامه‌ی “Have I been Pnewd ” هم می‌تواند به شما نشان دهد آیا ایمیل‌ها و حساب‌های کاربری و رمزهای عبورتان هک شده است یا خیر ؟

از استفاده از کلمات و ترکیب‌ کاراکترهای رایج در رمزهای عبورتان بپرهیزید 

هدف، ایجاد یک رمز عبور مطمئن است که هر شخصی به راحتی از آن مطلع نباشد و یا قادر به این نباشد که به راحتی آن را حدس بزند. درنتیجه از استفاده از کلماتی همچون ” password ” و یا عباراتی همچون ” my password ” و دنباله‌های حروف قابل حدس همچون “qwerty ” یا ” thequickbrownfox ” بپرهیزید. همچنین از استفاده از نام خود، نام فامیلی خود، اسم حیوان خانگی‌تان، تاریخ تولد یا سالگرد ازدواج، نام خیابان محل زندگی خود و هر چیزی شخصی خودتان که ممکن است با صحبت با افراد مختلف در فضای مجازی یا یک فرد غریبه‌ که در رستوران یا هواپیما بیان کرده باشید، خودداری نمایید .

طولانی‌تر بودن رمزعبور و امنیت بالاتر

برای شروع ساختن یک رمزعبور قوی، تعداد 8 کاراکتر نقطه‌ی شروع خوبی است اما رمزهای عبور طولانی‌تر گزینه‌های بهتری هستند. بنیاد Electronic frontier و کارشناس امنیتی، “برایان کربز” و همچنین بسیاری از افراد متخصص دیگر توصیه می‌کنند برای افزایش امنیت پسوورد خود در ساخت عبارت رمز عبورتان از 3 الی 4 لغت تصادفی به صورت رندوم استفاده نمایید. یک عبارت رمز عبور طولانی که از تعدادی لغت بی‌ربط تشکیل شده باشد ممکن است به سختی به یاد آورده شود و به همان علتی که از پیش گفته شد شما باید از یک برنامه‌ی مدیریت رمز عبور استفاده نمایید.

رمزهای عبور خود را بازیابی نکنید 

شاین ذکر است که استفاده‌ی مجدد از گذرواژه‌ها در حساب‌های کاربری مختلف، ایده‌ی بسیار وحشتناکی می‌تواند باشد. اگر شخصی رمز عبور بازیابی شده‌ی شما را که برای یکی از حساب‌های کاربری خود استفاده می‌نمایید کشف کند، به راحتی می‌تواند کلید ورود به هر حساب دیگر شما را که از آن رمز عبور برای ورود به آن‌ها استفاده می‌کنید را به دست آورد. این امر در مورد اصلاح و تغییرات ایجاد شده در رمزهای عبور شما که با اضافه کردن یک پیشوند یا پسوند از هم متمایز می‌شوند نیز صدق می‌کند. مثلا ایجاد پسووردهایی همچون ” password1 ” یا ” password 2 ” به دلایل مختلف اصلا مناسب نیست.

با استفاده از یک رمز عبور یکتا و مجزا برای هر یک از حساب‌های کاربری خود، هکرها قادر نخواهند بود با ورود و یا هک کردن یکی از حساب‌های کاربریتان، از رمز عبور هک شده‌‌ی آن برای ورود و دستیابی به دیگر حساب‌های کاربری شما استفاده نمایند.

از استفاده از رمزهای عبوری که قبلا به سرقت رفته‌اند خودداری نمایید 

هکرها به آسانی می‌توانند از گذرواژه‌هایی که قبلا دزدیده شده یا به بیان دیگر پسووردهای افشا شده استفاده کنند. به این پدیده که راهکار مناسبی برای ورود به یک حساب کاربری است چاشنی اعتبار یا credential stuffing گفته می‌شود. اگر می‌خواهید بررسی نمایید که پسووردی که مد نظر دارید قبلا هک شده است یا خیر، می‌توانید آن رمز عبور را در برنامه‌ی ” ? Have I been Pnew ” وارد کنید.

نیازی به بازیابی مرتب و دوره‌ایی رمز عبورتان نیست 

برای سال‌های طولانی، تغییر رمزهای عبورتان هر 60  یا 90 روز یک رویه‌ی متعارف پذیرفته شده بود، چرا که همگان بر این باور بودند که این بازه‌ی زمانی مدت زمان مورد نیاز برای هک کردن یک رمز عبور است. اما هم اکنون شرکت مایکروسافت توصیه می‌کند که تا زمانی که به لو رفتن پسووردتان مشکوک نشده‌اید، نیازی به تغییر دوره‌ای رمز عبورتان ندارید. اما دلیل آن چیست؟ بسیاری از ما در صورتیکه مجبور شویم هر چند ماه یکبار رمزهای عبورمان را تغییر دهیم، به این عادت بد که رمزهای عبوری که به آسانی می‌توانیم آن‌ها را به یاد بیاوریم بسازیم و یا آن‌ها را در معرض دید خود بر روی تکه‌ی کاغذی که برروی مانیتور خود چسبانده‌ایم قرار دهیم، دچار خواهیم شد که این کار خود می‌تواند امری بسیار خطرناک باشد و باعث افشای بیشتر و آسان‌تر اطلاعات ما گردد.

از احراز هویت دو مرحله‌ایی (2FA ) استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که…  

اگر حتی سارقان رمز عبور شما را به سرقت ببرند، شما با استفاده از سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای همچنان قادر خواهید بود که جلوی ورود آن‌‌ها را به حساب کاربریتان بگیرید. در این حالت از شما خواسته می‌شود که برای ورود به حساب کاربریتان از مرحله دوم عبور نمایید و اطلاعاتی که فقط خود شما از آن‌ها مطلع هستید و به آن‌ها دسترسی دارید را قبل از ورود به اپلیکشن یا حساب کاربری، وارد کنید. از این طریق، حتی اگر هکر رمزهای عبور شما را هک نماید به آن‌ها دسترسی پیدا کند، بدون در دست داشتن دستگاه شخصی شما (همچون تلفن همراه شخصی شما) و دانستن کد تایید ارسال شده به دستگاه شخصیتان قادر به ورود به حساب‌های کاربری شما نخواهد بود. البته برای هکرها نیز بسیار آسان خواهد بود که از طریق برنامه‌هایی همچون “SIM swap fraud”، شماره‌ی تلفن شما را به سرقت برده و کد تایید شما را به راحتی به دست آورند. یک راه بسیار امن‌تر برای دریافت کد تایید این است که خودتان از طریق استفاده از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های احراز هویت همچون ” Auth” ،” Google authenticator  ” ،” Microsoft Authenticator ” این کدها را به صورت شخصی ایجاد کرده و سپس از آن‌ها استفاده نمایید.

]]>
https://digiro.ir/10-rules-to-help-you-make-and-remember-your-login-credentials/feed/ 0
آیا استفاده از لپ‌تاپ در حین شارژ کار درستی است؟ https://digiro.ir/use-laptop-while-charging/ https://digiro.ir/use-laptop-while-charging/#respond Thu, 25 Jun 2020 09:53:00 +0000 https://digiro.ir/?p=173113 استفاده از لپ‌تاپ در حین شارژقبل از اینکه به پاسخ سؤال مطرح شده در تیتر این مطلب بپردازیم، ابتدا اجازه دهید مروری بر ویژگی‌های باتری لپ‌تاپ‌های امروزی داشته باشیم. عمر یک باتری لیتیم-یون که امروزه در در اکثر دستگاه‌های هوشمند،‌ از جمله لپ‌تاپ‌ها به کار گرفته می‌شود در حالت کلی با دو فاکتور مهم سنجیده می‌شود: یکی تعداد دفعات شارژ […]]]> استفاده از لپ‌تاپ در حین شارژ

قبل از اینکه به پاسخ سؤال مطرح شده در تیتر این مطلب بپردازیم، ابتدا اجازه دهید مروری بر ویژگی‌های باتری لپ‌تاپ‌های امروزی داشته باشیم. عمر یک باتری لیتیم-یون که امروزه در در اکثر دستگاه‌های هوشمند،‌ از جمله لپ‌تاپ‌ها به کار گرفته می‌شود در حالت کلی با دو فاکتور مهم سنجیده می‌شود: یکی تعداد دفعات شارژ و دیگری میزان شارژ شدن. در واقع، هر باتری‌ای که تولید می‌شود برای تعداد دفعات شارژ محدود و مشخصی کارایی خواهد داشت. البته اینکه در طول عمر یک باتری چند بار می‌توان آن را شارژ کرد، به نوع شارژ کردن آن بستگی دارد. در مورد لپ‌تاپ‌ها، تعداد دفعات شارژ ریز یا جزئی برابر 800 تا 2000 یا حتی بیشتر است که این مسئله نیز به نوبه خود به کیفیت باتری، ظرفیت آن و عوامل متعدد دیگر بستگی دارد. اما اگر بخواهید باتری را به طور کامل تخلیه و دوباره تا صد در صد شارژ کنید، دفعات شارژ بین 300 تا 600 خواهد بود. البته نکته اینجاست که شارژ کامل باتری مسلماً زمان بیشتری دوام خواهد آورد.

استفاده کردن از لپ‌تاپ در حین شارژ

شاید بسیاری از شما فکر کنید که اگر باتری به طور کامل تخلیه شود و سپس به طور کامل شارژ شود، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود، اما باید بدانید چنین چیزی صحت ندارد و ساختار باتری‌ها برای این کار مناسب نیست. در واقع، بسیاری از تولید کنندگان باتری‌های لیتیم-یون توصیه می‌کنند که بهترین زمان اتصال شارژر وقتی است که میزان شارژ باقی مانده باتری بین 25 تا 50 درصد باشد. حتی در بعضی از لپ‌تاپ‌های جدید قابلیتی وجود دارد که مانع شارژ کردن زود به زود باتری می‌شود. به این معنی که حتی اگر شارژر را به لپ‌تاپ وصل کنید، تا وقتی که میزان شارژ باتری به محدوده تعیین شده نرسیده، عملیات شارژ کردن شروع نمی‌شود و زمانی هم که شارژ شروع شد و ظرفیت باتری به طور کامل پر شد، عملیات شارژ دوباره متوقف شده و تا رسیدن مجدد به محدوده تعیین شده، آغاز نخواهد شد.

شارژ لپ‌تاپ

خوب، با این مقدمه دوباره به سؤال مطرح شده در عنوان می‌پردازیم. آیا استفاده از لپ‌تاپ در حین اتصال شارژر کار درستی است؟‌ جواب این است که بله این کار ایرادی ندارد و حتی در برخی موارد توصیه هم می‌شود. حتماً می‌پرسید چرا؟ باید بدانید که بیشتر لپ‌تاپ‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی باتری، تنظیماتی از پیش تعیین شده دارند که سرعت پردازنده را کاهش می‌دهد، نور صفحه را کم می‌کند و مواردی از این دست. هدف از همه این تنظیمات این است که با یکبار شارژ بتوانید تا جای ممکن زمان بیشتری از لپ‌تاپ استفاده کنید. بنابراین، اگر بخواهید از تمام توان پردازشی لپ‌تاپ خود بهره بگیرید، یا باید این تنظیمات را هر بار به صورت دستی تغییر دهید و یا اینکه شارژر را به لپ‌تاپ متصل کنید. مخصوصاً در هنگام اجرای برنامه‌های سنگین و بازی‌ها، اتصال شارژر می‌تواند باعث روان‌تر اجرا شدن آن‌ها شود.

لپ‌تاپ در حین شارژ

البته اتصال تمام وقت شارژر به لپ‌تاپ برای مدتی طولانی هم ممکن است ایده چندان خوبی نباشد. به همین دلیل، برخی از تولید کنندگان توصیه می‌کنند که هر از گاهی، مثلا یک بار در هر ماه، اجازه دهید تا میزان شارژ باتری به همان محدوده‌ای که ذکر کردیم برسد و سپس دوباره آن را به شارژر وصل کنید. با این کار کیفیت باتری بهتر حفظ می‌شود و طول عمر آن افزایش خواهد یافت.

]]>
https://digiro.ir/use-laptop-while-charging/feed/ 0
10 باور نادرست در حوزه تکنولوژی که ظاهرا قرار نیست از بین بروند! https://digiro.ir/top-10-tech-myths-that-just-wont-die/ https://digiro.ir/top-10-tech-myths-that-just-wont-die/#respond Mon, 08 Jun 2020 12:55:25 +0000 https://digiro.ir/?p=172415 10 باور نادرست در حوزه تکنولوژیصادقانه بگویم بسیاری از مردم هنوز با دنیای تکنولوژی غریبه هستند و دریافت تماس‌های گاه و بی‌گاه از برخی افراد در مورد ساده‌ترین مسائل تکنولوژی این مورد را تصدیق می‌کند. در ادامه این مقاله 10 باور نادرست در حوضه تکنولوژی را با شما در میان می‌گذاریم، با دیجی رو همراه باشید. قرار دادن باتری‌ها در […]]]> 10 باور نادرست در حوزه تکنولوژی

صادقانه بگویم بسیاری از مردم هنوز با دنیای تکنولوژی غریبه هستند و دریافت تماس‌های گاه و بی‌گاه از برخی افراد در مورد ساده‌ترین مسائل تکنولوژی این مورد را تصدیق می‌کند. در ادامه این مقاله 10 باور نادرست در حوضه تکنولوژی را با شما در میان می‌گذاریم، با دیجی رو همراه باشید.

قرار دادن باتری‌ها در فریزر باعث ماندگاری بیشتر آن‌ها می‌شود

با نگاهی به گذشته به یاد می‌آورم که ساعت‌ها با آتاری دستی‌ام بازی می‌کردم و حسابی در دنیای بازی‌‌های ساده‌اش غرق می‌شدم به طوری که گذر زمان را متوجه نمی‌شدم. در همان حس و حال و پس از رد کردن مراحل مختلف ناگهان آتاری دستی خاموش می‌شد و در واقع باتری آن خالی شده بود، من هم سریع باتری‌ها در آورده و درون فریزر می‌گذاشتم تا توان خود را دوباره به دست بیاورند اما خوب این مورد هیچ وقت عملی نشد.

در واقع قرار دادن باتری‌ها در فریزر عمر آن‌ها را کوتاه می‌کند. این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که وقتی باتری‌ها را در فریزر قرار می‌دهید، دمای باتری کاهش می‌یابد و پس از خارج کردن از فریزر، دمای آن به سرعت بالا می‌رود. همچنین برخی منابع ادعا می‌کنند که این امر می‌تواند باعث انفجار باتری شود اما در کل تغییر ناگهانی دما منجر به خوردگی و ضعیف شدن باتری می‌شود. پس به یاد داشته باشید که باتری‌های خود را در فریزر قرار ندهید.

شارژ کردن گوشی در طول شب منجر به صدمه دیدن باتری گوشی می‌شود

تاکنون چند بار شنیده‌اید که اگر تلفن همراه خود را شب تا صبح در شارژ بگذارید باتری گوشی شما خراب می‌شود؟ خوشبختانه بسیاری از مردم به واقعیت موضوع تاحدودی پی‌برده‌اند و این روزها کمتر این باور نادرست را می‌شنویم. با این حال اگر شما نیز معتقدید که این موضوع صحیح است باید بگوییم که در اشتباه هستید.

تکنولوژی گوشی‌ها به جایی رسیده که به ما امکان می‌دهد کارهای خارق العاده‌ای را با آن‌ها انجام دهیم و برخی از وظایف رایانه‌های شخصی را نیز به دوش می‌کشند و به همین دلیل است که به آن‌ها گوشی هوشمند می‌گوییم. گوشی‌های هوشمند می‌توانند هنگامی که به 100% نزدیک می‌شوند، سرعت شارژ را کند کنند و هنگامی که شارژ گوشی کامل شد انرژی بیش از حدی را جذب نکنند. بنابراین راحت باشید و گوشی خود را هر زمان که راحت بودید به شارژ بزنید.

تماشای تلویزیون از فاصله نزدیک ضرر دارد

این باور آنقدرها هم نادرست نیست اما دلیلش آن آنچه که فکر می‌کنید، نیست. به یاد می‌آورم در دوران کودکی برای لذت بردن از کارتون مورد علاقه‌ام تا می‌توانستم به تلویزیون نزدیک می‌شدم تا برنامه را از نزدیک ببینم زیرا حس می‌کردم به دنیای کارتون‌ها وارد می‌شوم! با این حال هر وقت این کار را می‌کردم مادرم سریع به من می‌گفت که به عقب برگردم و با فاصله از تلویزیون بنشینم.

این باور از آنجا نشات می‌گیرد که تلویزیون‌های قدیمی مقدار زیادی اشعه ایکس از خود ساطع می‌کردند اما با پیشرفت تکنولوژی و تولید تلویزیون‌های جدید این مورد دیگر صحت ندارد مگر اینکه تمام عمر خود را کاملا جلوی تلویزیون بگذرانید که با این حال نیز صدمه خاصی متوجه شما نخواهد بود.

مک بوک‌ها ویروسی نمی‌شوند

هنگامی که اولین مک بوک خود را خریدم خیلی هیجان زده بودم و فکر می‌کردم که دیگر نیازی نیست نگران صفحه آبی مرگ و ویروس‌های مختلف باشم و با آن‌ها سر و کله بزنم. اما این مورد درست نیست. با اینکه ویرس‌های کمتری برای سیستم عامل مک شرکت اپل ساخته شده است اما این اصلا به این معنی نیست که سیستم مک شما ویروس نمی‌گیرد و ممکن است به علت عدم احتیاط سیستم شما کاملا ویروسی شود. در واقع همیشه برنامه‌نویس‌ها و هکرهایی هستند که این ویروس‌ها را بسازند.

حالت ناشناس مرورگر گشت و گذارهای شما در اینترنت را مخفی می‌کند

احتمالا برای شما هم پیش آمده که خواسته باشید یک جستجوی مخفی در اینترنت انجام دهید و با خیال راحت حالت ناشناس گوگل کروم را فعال کرده و مورد دلخواه خود را جستجو کرده باشید و پس از انجام جستجوی خود نیز با خیال راحت در مورد اینکه کسی متوجه فعالیت‌های شما نشده، احساس غرور کنید!

مشکل اینجاست که تمام داده‌های شما توسط وبسایت‌ها ذخیره می‌شوند و هکرها نیز می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. اگرچه تاریخچه جستجوی شما در رایانه‌تان مخفی می‌ماند اما باز هم ارائه دهندگان سرویس اینترنت می‌توانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

کابل HDMI حتماً باید گران قیمت باشد

مطمئنا این مورد را نیز بسیاری از شما شنیده‌اید و با دانستن حقیقت این موضوع می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. بسیاری از مردم باور دارند که هر چه کابل HDMI گران‌تری خریداری کنند، کیفیت خیلی بهتری به دست می‌آورند اما حقیقت این است که کابل‌های HDMI با برچسب‌های قیمتی متفاوت، همگی یک کار را انجام می دهند. تقریباً تمامی کابل‌های HDMI با کیفیت برابری ساخته می‌شوند و تنها موردی که می‌تواند برای شما ارزش هزینه کردن بیشتر را داشته باشد طول کابل HDMI است. هرچه کابل بلندتری نیاز داشته باشید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید و به عنوان نکته آخر بدانید که این در مورد اکثر کابل‌ها در زمینه‌های مختلف صحت دارد.

کار کردن با گوشی در حال شارژ خطرناک است

در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که بسیاری از مردم هرچه را که در فضای مجازی می‌خوانند و یا از زبان دوستان خود می‌شنوند باور می‌کنند و این باعث می‌شود که شایعات سریعا بین مردم پخش شوند. در مورد این باور نادرست هم همین گونه است. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید ویدیو‌های مختلفی را ببینید که گوشی‌های هوشمند در جیب صاحبان‌شان منفجر شده‌اند اما کار کردن با گوشی هنگامی که درون شارژ است خطری برای شما نخواهد داشت. در واقع برخی از مردم کار کردن با گوشی درون شارژ را همانند کشیدن ضامن نارنجک می‌دانند. باید بگویم این مورد کاملا نادرست است و با خیال راحت از گوشی خود در شارژ استفاده کنید.

سشوار باعث نابودی ویروس کرونا می‌شوند

شاید برخی از شما این باور نادرست را که بین مردم پیچیده است را شنیده و حتی امتحان کرده باشید. این روزها بسیاری از کشورهای جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری معتقدند که دمای بالا باعث نابودی ویروس کرونا می‌شود. پس از شنیدن این موضوع برخی از مردم سشوار را جلوی بینی خود قرار داده و آن را روشن کرده‌اند تا با دمای بالای آن بتوانند ویروس را از بین ببرند و در مواردی نیز باعث آسیب به خود شده‌اند! بدانید که این مورد نیز کاملا نادرست است و بهتر است در هنگام شیوع ویروس و بیماری‌ها ویتامین و مواد غذایی مناسب مصرف کنیم تا از مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف در امان باشیم.

باید هر شب و پس از پایان کار با رایانه شخصی‌تان آن را خاموش کنید

بسیاری از ما پس از پایان کارمان با رایانه شخصی آن را خاموش می‌کنیم. بسیاری از مردم معتقدند که خاموش کردن رایانه باعث می‌شود پس از روشن کردن دوباره، سیستم بهتر کار کرده و طول عمر آن نیز افزایش پیدا کند. اما واقعیت این است که رایانه‌ها نیز مانند بسیاری از تکنولوژی‌هایی که امروزه در دستگاه‌های مختلف شاهدش هستیم، از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بهینه هستند، پس اگر رایانه‌تان را خاموش نمی‌کنید نگران نباشید و بدانید هیچ صدمه‌ای به سیستم شما نمی‌رسد.

شارژر برندهای دیگر به باتری گوشی شما آسیب می‌زنند

حتی هنگامی که در بازار پرس و جو می‌کنید، بسیاری از فروشنده‌‎ها معتقدند که حتما باید از شارژر اصلی گوشی استفاده کنید و استفاده از شارژر گوشی‌های دیگر به باتری گوشی شما آسیب می‌زند. این مورد حتی می‌تواند شایعه برخی از کمپانی‌ها باشد تا مشتریانشان حتماً از لوازم جانبی خود شرکت خرید کنند! بدانبد که شارژرهایی که کمپانی‌های معتبر تولیدکننده آن هستند هیچ صدمه‌ای به گوشی‌ هوشمند شما نمی‌زنند. پس هنگام خرید یا استفاده از شارژرهای مختلف نگران این موضوع نباشید. البته این مورد تنها برای گوشی‌های هوشمند امروزی که همگی از یک ولتاژ ورودی معین برای شارژ استفاده می‌کنند، صحت دارند و در حالت کلی نباید شارژ دستگاه دیگری غیر از گوشی را به گوشی وصل کرد.

]]>
https://digiro.ir/top-10-tech-myths-that-just-wont-die/feed/ 0
چگونه از گوگل مپس به صورت آفلاین استفاده کنیم؟ https://digiro.ir/how-download-offline-google-maps/ https://digiro.ir/how-download-offline-google-maps/#respond Sat, 06 Jun 2020 17:41:51 +0000 https://digiro.ir/?p=172283 چگونه از گوگل مپس به صورت آفلاین استفاده کنیم؟حتما برای شما هم پیش آمده که به مسافرت و یا یک مکان ناشناس بروید و به دلیل عدم دسترسی مناسب به اینترنت نتوانسته باشید مسیر و مکان خود را پیدا کنید. حال باید از گوگل سپاس گذار باشیم که به ما این را امکان می‌دهد که نقشه‌ها را در نرم افزار گوگل مپس برای […]]]> چگونه از گوگل مپس به صورت آفلاین استفاده کنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که به مسافرت و یا یک مکان ناشناس بروید و به دلیل عدم دسترسی مناسب به اینترنت نتوانسته باشید مسیر و مکان خود را پیدا کنید. حال باید از گوگل سپاس گذار باشیم که به ما این را امکان می‌دهد که نقشه‌ها را در نرم افزار گوگل مپس برای استفاده آفلاین دانلود کنیم و همچنین می‌توانید هنگامی که آنلاین شدید نقشه‌های دانلود شده خود را به‌روز کنید. در مقاله پیش رو به شما آموزش خواهیم داد که چطور می‌توانید نقشه‌‌های گوگل مپس را به صورت آفلاین بر روی تلفن همراه خود دانلود کرده و از آن‌ها در تمامی مواقع استفاده کنید.

چگونگی دانلود نقشه‌های گوگل بر روی گوشی هوشمند

اول از همه اگر از حالت ناشناس در این نرم‌ افزار استفاده می‌کنید، باید با طی کردن مراحل زیر این قابلیت را غیر فعال کنید. اگر از این حالت استفاده نمی‌کنید نیاز به انجام مراحل زیر ندارید.

 1. بر روی آیکن کلاه و عینک در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 2. سپس بر روی Offline maps settings کلیک کنید.
 3. در آخر بر روی Turn off Incognito کلیک کنید.

حال شما آماده هستید تا نقشه‌های آفلاین را بر روی گوشی هوشمند خود دانلود کنید.

 1. از منوی نرم افزار گوگل مپس بر روی آواتار (تصویر پروفایل) خود در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 2. در منوی ظاهر شده بر روی Offline maps (نقشه‌های آفلاین) کلیک کنید.
 3. سپس بر روی Select Your Own Map (انتخاب نقشه) کلیک کنید.
 4. با بزرگنمایی یا کوچک‌نمایی، قسمتی از نقشه را که مایل به دانلود آن هستید، انتخاب کنید.
 5. حال بر روی دانلود کلیک کنید.

پس از پایان این قسمت اگر مایل به استفاده از حالت ناشناس هستید، می‌توانید دوباره حالت ناشناس را فعال کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. بر روی آواتار خود در منوی گوگل مپس کلیک کنید.
 2. در منوی ظاهر شده بر روی Turn on Incognito mode کلیک کنید.
 3. پس از این کار حالت ناشناس برای شما فعال می‌شود و در پاپ آپ ظاهر شده می‌توانید اطلاعاتی در مورد این حالت را مشاهده کنید.

تهیه نقشه آفلاین به معنای واقعی کلمه!

همان طور که دید، دانلود نقاشه‌ها و استفاده آفلاین از آن‌ها در گوشی بسیار راحت است. اما اگر عادت ندارید گوشی هوشمند خود را همواره همراه خود داشته باشید و استفاده از نقشه‌های کاغذی را ترجیح می‌دهید، گوگل این قابلیت را فراهم کرده که از بخش مورد نظر خود در نقشه پرینت بگیرید و حتی یادداشتی را قبل از پرینت گرفتن به آن اضافه کنید. تنها کافیست به وب‌سایت گوگل مپس مراجعه کرده و از قسمتی از نقشه در صفحه نشان داده می‌شود،‌ پرینت تهیه کنید.

با این راه‌کارها می‌توانید همیشه یک نقشه از مکانی که قصد مسافرت به آن را دارید، همراه داشته و با آگاهی کامل از محیطی که در آن قدم می‌گذارید، به جای تلف کردن وقت خود برای پیدا کردن آدرس، از سفر خود لذت ببرید.

]]>
https://digiro.ir/how-download-offline-google-maps/feed/ 0
صفحه کلید لپ تاپ چرا از کار افتاده است؟ این راه‌حل‌ها را امتحان کنید https://digiro.ir/laptop-keyboard-not-working-fixes/ https://digiro.ir/laptop-keyboard-not-working-fixes/#respond Thu, 04 Jun 2020 13:35:46 +0000 https://digiro.ir/?p=169907 صفحه کلید لپ تاپ چرا از کار افتاده است؟اگر از شما بپرسند که چه چیز‌هایی یک لپ تاپ را به چنین وسیله‌ کاربردی‌ای تبدیل کرده، بی‌شک یکی از مواردی که اشاره خواهید کرد صفحه کلید فیزیکی لپ تاپ است. در واقع صفحه کلید بخشی اساسی از این دستگاه قابل حمل بودن بوده و در صورت از کار افتادن می‌تواند لپ تاپ را به […]]]> صفحه کلید لپ تاپ چرا از کار افتاده است؟

اگر از شما بپرسند که چه چیز‌هایی یک لپ تاپ را به چنین وسیله‌ کاربردی‌ای تبدیل کرده، بی‌شک یکی از مواردی که اشاره خواهید کرد صفحه کلید فیزیکی لپ تاپ است. در واقع صفحه کلید بخشی اساسی از این دستگاه قابل حمل بودن بوده و در صورت از کار افتادن می‌تواند لپ تاپ را به یک محصول بی‌مصرف تبدیل کند. البته اگر به صورت ناگهانی با مشکل از کار افتادن صفحه کلید لپ تاپ‌تان مواجه شدید، لازم نیست زیاد مضطرب شوید؛ چرا که با راهکار‌های که در ادامه اشاره خواهیم کرد، می‌توانید در بسیاری از اینگونه موارد مشکل را حل کرده و جانی دوباره به لپ تاپ خود بدهید. در ادامه متداول‌ترین مشکلات و راه حل‌های مربوط به صفحه کلید لپ تاپ آورده شده است. با دیجی رو همراه باشید.

صفحه کلید کند شده است

در صورتی که شما دکمه مورد نظر خود را فشار می‌دهید اما ورودی با یک فاصله زمانی روی صفحه نمایش پدیدار می‌شود و اصطلاحا از نظر شما تاخیر رخ داده است باید بگوییم خبر خوب این است که مشکل از سخت افزار لپ تاپ شما نیست. یک دلیل برای این واکنش آهسته سیستم، روشن بودن ویژگی خاصی موسوم به Filter Keys است. این ویژگی باعث می‌شود تا تایپ کردن برای افرادی که لرزش دست دارند راحت‌تر شود. با وجود باارزش بودن این ویژگی، خیلی‌ها از آن ناراضی‌اند. به هر حال برای خاموش کردن این قابلیت از دستورات زیر پیروی کنید:

ابتدا وارد منوی استارت شوید (Start Menu) و سپس وارد Setting شده و از آن جا وارد Ease Access شوید. در قسمت سمت چپ وارد بخش Keyboard شده و مطمئن شوید گزینه مربوط به Filter Keys خاموش (Off) باشد.

در صورتی که موارد بالا را امتحان کردید ولی هنوز با مشکل کندی صفحه کلید رو به رو بودید از مواردی که در انتهای این مقاله آمده است استفاده کنید، چرا که گاهی مجبورید درایور صفحه کلید را دوباره نصب کنید.

مشکل نرم افزاری صفحه کلید

اگر لپ تاپ شما در ابتدای شروع به کار و با فشار دادن دکمه مربوطه از صفحه کلید، وارد محیط تنظیمات بایوس (BIOS) می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید که صفحه کلید لپ تاپ شما از لحاظ سخت افزاری سالم است. اما خبر بد این است که مشکل نرم افزاری است و ویندوز آن را به درستی شناسایی نمی‌کند. در ادامه راه‌حل‌های ممکن را ارائه خواهیم کرد.

توجه: برای برطرف کردن مشکل ممکن است نیاز به یک صفحه کلید خارجی داشته باشید تا بتوانید برخی مراحل را که نیاز به تایپ کردن در ویندوز دارند، ادامه دهید.

1- ویندوز 10 را برای خطاهای فایل‌های سیستمی بررسی کنید.

اگر صفحه کلید لپ تاپ شما به دلیل مشکل نرم افزاری کار نمی‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید اجرای اسکن فایل سیستم است که فایل‌های مهم ویندوز را برای شناسایی خطاهای ممکن بررسی کرده و سپس در صورت مشاهده گزارش خطا، خرابی موجود را برطرف می‌کند.

برای این کار کافی است که شما روی دکمه Windows در اولین ردیف صفحه کلید خود کلیک کنید و CMD را در کادر جستجو وارد کرده و پس از مشاهده Command Prompt در نتایج، روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را فشار دهید. وقتی صفحه‌ای مانند شکل زیر که همان پنجره Command Prompt است، نمایان شد، دستور زیر را وارد کرده و منتظر اتمام فرآیند بمانید:

sfc /scannow

راهکارهای حل مشکل کار نکردن صفحه کلید لپتاپ

2- درایور مربوط به صفحه کلید را دوباره نصب کنید

برای نصب مجدد درایور صفحه کلید، ابتدا باید وارد “Device Manager” شوید (در ویندوز 10 کلیدهای Win+X را فشار داده و Device Manager را انتخاب کنید. در پنجره Device Manager به پایین بروید و روی Keyboards کلیک کنید. اگر در جلوی نام کیبوردتان علامت تعجب وجود داشته باشد (در مثال ما “صفحه کلید استاندارد PS/2”)، ویندوز مشکلی را در شناسایی نرم افزاری این قطعه تشخیص داده است. بر روی نام صفحه کلید راست کلیک کرده، روی “حذف نصب دستگاه” (Uninstall Device) کلیک کنید و سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید. با این کار و پس از شروع به کار دوباره ویندوز، درایور صفحه کلید به صورت خودکار شناسایی و نصب خواهد شد.

نکته: آخرین نسخه درایور صفحه کلید لپ تاپ را با توجه به مدل آن می‌توانید از وب‌سایت سازنده لپ تاپ هم دریافت و نصب کنید.

3- صفحه کلید‌های ثانویه را حذف کنید

بعضی اوقات درایورهای صفحه کلید‌های دیگری که قبلاً به لپ تاپ وصل کرده‌اید، می‌توانند باعث تداخل در شناسایی درایورها شود. برای جلوگیری از این مسئله و برطرف کردن مشکل احتمالی،‌ باید درایورهای لپ تاپ که مربوط به صفحه کلید اصلی لپ تاپ نیستند را حذف کرده و سپس با راه اندازی مجدد رایانه خود مشکل را حل کنید (برای محکم کاری می‌توانید درایور صفحه کلید اصلی را هم مطابق روشی که در بالا ذکر شد، حذف کرده و سپس ویندوز را ریستارت کنید).

برای حذف درایورهای اضافی صفحه کلید در Device Manager، روی view کلیک کنید، سپس بر روی “نمایش دستگاههای مخفی” (Show Hidden Devices) کلیک کنید. سپس در بخش صفحه کلید تمام گزینه‌های درج شده تحت عنوان به HID Keyboard Device را حذف کنید. در نهایت با راه اندازی مجدد رایانه مشکل شما حل خواهد شد. اگر پس از راه اندازی مجدد درایور مخصوص کیبورد شما به صورت خودکار نصب نشده بود، می‌توانید با جستجوی ساده در اینترنت درایور صفحه کلید لپ تاپ خود را از وب‌سایت شرکت سازنده دانلود و نصب کنید.

مشکل سخت افزاری صفحه کلید

اولین کاری که در مواجهه با مشکل کار نکردن صفحه کلید لپ تاپ باید انجام دهید، شناسایی دقیق مشکل است. باید بفهمید مشکل سخت افزاری است یا نرم افزاری؟

برای پاسخ به سوال بالا، همانند آنچه که در پیش‌تر هم اشاره کردیم، هنگامی که لپ تاپ شما در حال راه‌اندازی است، باید دکمه‌ای را که برای ورود به بایوس (BIOS) اختصاص داده شده، چندین بار پشت سر هم فشار دهید. این دکمه در مارک‌های مختلف لپ تاپ متفاوت است، اما معمولاً یکی از کلیدهای Delete ، F2 ، F8 یا F12 است. اگر پس از فشردن دکمه مورد نظر لپ تاپ شما وارد بایوس نشد، در این صورت یا دکمه را اشتباهی فشار داده اید و یا متأسفانه صفحه کلید لپ تاپ شما دچار مشکل سخت افزاری شده است.

اگر مطمئن هستید که دکمه صحیح را فشار داده‌اید، اما با این حال لپ تاپ وارد تنظیمات بایوس نمی‌شود، احتمالاً صفحه کلید لپ تاپ شما دارای مشکل سخت افزاری است. البته مشکل سخت افزاری هم درجه‌های مختلفی دارد. این موضوع می‌تواند بسیار ساده بوده و به عنوان مثال کابل اتصال بین صفحه کلید و مادربرد شل شده باشد. اما در برخی موارد هم ممکن است مشکل صفحه کلید قابل حل نباشد و مجبور به تعویض آن (در صورت امکان) باشید. به هر حال بهتر است لپ تاپ خود را نزد یک متخصص برده و از او راهنمایی بخواهید.

 

]]>
https://digiro.ir/laptop-keyboard-not-working-fixes/feed/ 0
رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟ https://digiro.ir/how-to-find-out-maximum-ram-capacity-of-computer/ https://digiro.ir/how-to-find-out-maximum-ram-capacity-of-computer/#respond Sat, 23 May 2020 13:14:10 +0000 https://digiro.ir/?p=171642 رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟هنگامی که قصد خرید یک کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ جدید را دارید، برای اینکه مقرون به صرفه‌تر باشد بهتر است تا مدل‌های ارزان قیمت‌تر را انتخاب کنید و سپس بر اساس نیاز خود حافظه رم سیستم را ارتقا داده تا شاهد حداکثر کارایی سیستم جدید خود باشید. سوال اصلی اینجاست که کامپیوتر شما […]]]> رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

هنگامی که قصد خرید یک کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ جدید را دارید، برای اینکه مقرون به صرفه‌تر باشد بهتر است تا مدل‌های ارزان قیمت‌تر را انتخاب کنید و سپس بر اساس نیاز خود حافظه رم سیستم را ارتقا داده تا شاهد حداکثر کارایی سیستم جدید خود باشید.

سوال اصلی اینجاست که کامپیوتر شما تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند؟ آیا در حال حاضر سیستم شما از حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی بهره می‌برد یا اینکه هنوز هم می‌توانید حافظه رم بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید؟ با دیجی رو در ادامه این مقاله همراه باشید تا متوجه شوید سیستم شما در حال حاضر چه مقدار حافظه رم دارد و تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند.

سیستم شما چه میزان حافظه رم دارد؟

فهمیدن اینکه سیستم‌تان چه میزان حافظه رم دارد کار سختی نیست. در ویندوز 10 با فشردن کیلدهای Win + Pause می‌توانید به بخشی بروید که علاوه بر فهمیدن میزان حافظه رم، می‌توانید به نوع پردازنده و 32 یا 64 بیتی بودن سیستم‌تان نیز پی ببرید.

رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

پس از این، با فشردن کلیدهای Ctrl + Shift + ESC صفحه مدیریت فعالیت‌ها (Task Manager) برای شما باز می‌شود. و در بخش حافظه (Memory) می‌توانید تعداد‌های اسلات‌های رم، سرعت کلاک هر اسلات، نوع حافظه رم و دیگر اطلاعات مرتبط را به دست بیاورید.

کاربران کامپیوترهای اپل می‌توانند با انتخاب “About This Mac” در منوی تنظیمات مک‌بوک‌ها به اطلاعات گفته شده دست یابند. کاربران لینوکس نیز می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار Hardinfo تمام اطلاعات سیستم خود را متوجه شوند.

سیستم شما تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند؟

کاربران سیستم‌عامل ویندوز برای پی بردن به حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم‌شان به صفحه Command prompt و یا Windows PowerShell رفته و با وارد کردن دستور زیر از این مقدار اطلاع یابند. لازم به ذکر است که عدد داده شده بر اساس کیلوبایت خواهد بود و برای به دست آوردن مقدار گیگابایت آن می‌توانید مقدار داده شده را بر 1048576 تقسیم کنید.

wmic memphysical get MaxCapacity, MemoryDevices

رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

برای نمونه در مثال بالا حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم 64 گیگابایت می‌باشد و اگر برای مثال مادربورد سیستم دو اسلات حافظه رم داشته باشد، این بدین معنی است که هر اسلات توانایی پشتیبانی از 32 گیگابایت رم را دارد.

سیستم عامل مک (macOS)

ساده‌ترین راه برای چک کردن جزئیات حافظه رم در سیستم‌های شرکت اپل رفتن به بخش  “About This Mac” است که اطلاعات مختلفی از جمله نوع حافظه رم و سرعت آن، تعداد اسلات‌های حافظه رم و اطلاعات دیگر را به کاربر ارائه می‌دهد.

 • در بخش منوی تنظیمات اپل به پایین رفته و “About This Mac” را انتخاب کنید.
 • بر روی “ … More Info ” کلیک کنید تا اطلاعات جزئی‌تر سیستم را مشاهده کنید.
 • در تب “Memory” می‌توانید اطلاعات مختلفی شامل حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی، تعداد اسلات‌های رم استفاده شده و نوع حافظه رم مورد پذیرش سیستم خود را به دست آورید.

سیستم عامل لینوکس (Linux)

برای پی بردن به حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی در این سیستم عامل شما می‌توانید از دستور dmidecode استفاده کنید، البته این امکان وجود دارد که این مورد به صورت پیش فرض بر روی تمام نسخه‌های لینوکس نصب نباشد.

نصب dmidecode :

#ubuntu/debian
sudo apt install dmidecode
 
#arch
sudo pacman -S dmidecode
 
#Fedora
sudo dnf install dmidecode
 
#openSUSE
sudo zypper in dmidecode

دستور زیر را اجرا کنید.

sudo dmidecode -t 16

حال شما اطلاعاتی در مورد حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم را مشاهده می‌کنید.

در این مورد که مشاهده می‌کنید، سیستم دارای 4 اسلات حافظه رم است و حداکثر از 128 گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند که به معنی 32 گیگابایت به ازای هر اسلات می‌باشد.

پس از فهمیدن حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی اگر سیستم‌تان حافظه رم بیشتری نسبت به مقداری که هم اکنون بر روی آن قرار دارد پشتیبانی می‌کند، می‌توانید با بهبود بخشیدن آن از سرعت بالاتر در انجام فرآیندها برخوردار شوید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-find-out-maximum-ram-capacity-of-computer/feed/ 0
با قطعات اصلی رایانه و نحوه ارتقاء آن‌ها آشنا شوید https://digiro.ir/basic-parts-computer-upgrade-explained/ https://digiro.ir/basic-parts-computer-upgrade-explained/#respond Sat, 09 May 2020 08:55:09 +0000 https://digiro.ir/?p=166825 بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌هاقطعات داخلی رایانه از نظر بسیاری از افراد پیچیده هستند اما باید بدانید که رایانه‌ها فقط از چند قطعه کلیدی تشکیل شده‌اند. بنابراین حجم زیاد کابل‌ها و قطعات ریز و درشت داخل کیس نباید شما را سراسیمه کند. اما آیا می‌دانید اصلی‌ترین قطعات یک رایانه کدام‌ها هستند و چه کارکردی دارند؟ در ادامه با دیجی […]]]> بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

قطعات داخلی رایانه از نظر بسیاری از افراد پیچیده هستند اما باید بدانید که رایانه‌ها فقط از چند قطعه کلیدی تشکیل شده‌اند. بنابراین حجم زیاد کابل‌ها و قطعات ریز و درشت داخل کیس نباید شما را سراسیمه کند. اما آیا می‌دانید اصلی‌ترین قطعات یک رایانه کدام‌ها هستند و چه کارکردی دارند؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا با قطعات اصلی رایانه‌ها و نحوه ارتقاء آن‌ها آشنا شوید.

قطعه‌های اصلی یک رایانه کدام‌ها هستند؟

هر رایانه شخصی از چندین قطعه مجزا تشکیل شده است، این قطعه‌ها طوری طراحی شده‌اند که با یکدیگر سازگاری داشته باشند. در یک رایانه دسکتاپ می‌توانید این قطعه‌ها را به سادگی ارتقا دهید ولی انجام چنین کاری در لپ‌تاپ‌ها کمی سخت‌تر است. علت اصلی این مشکل، ابعاد کوچک لپ‌تاپ‌ها، چالش‌ خنک‌سازی آن‌ها و همچنین نبود استانداردی مشخص در این زمینه است.

خوشبختانه در رایانه‌های دسکتاپ چنین مشکلی نداریم. رایانه‌های دسکتاپ طوری طراحی شده‌اند که پایدارتر باشند و به همین دلیل می‌توانید برخی از قطعات یا تمام‌شان را ارتقا دهید یا جایگزین کنید.

ولی نام این قطعات چیست؟ بیشتر رایانه‌ها از 7 بخش مهم تشکیل شده‌اند:

 • مادربورد (یا مین‌بورد)
 • حافظه (رم)
 • پردازنده (سی‌پی‌یو)
 • منبع تغذیه
 • فضای ذخیره‌سازی (هارد درایو)
 • فضای ذخیره‌سازی جداشدنی (درایو دیسک نوری یا یواس‌بی)
 • فن خنک‌کننده

همچنین در برخی از رایانه‌ها دو قطعه اختیاری و مجزا نیز وجود دارد:

 • کارت گرافیک (چی‌پی‌یو یا کارت ویدیو)
 • کارت صدا (که اغلب بر روی مادربورد تعبیه شده است)

در بسیاری از سیستم‌های امروزی این دو قطعه ضروری نیستند و مادربورد می‌تواند کارکرد آن‌ها را شبیه‌سازی کند. با این حال کارت‌های مجزا می‌توانند قدرت پردازش و سرعت سیستم را افزایش دهند.

کارکرد قطعات مختلف رایانه شخصی

در ادامه مقاله به هر کدام از این قطعات نگاهی می‌اندازیم و بررسی می‌کنیم که در کدام قسمت رایانه‌مان وجود دارند. همچنین پی می‌برید که چگونه این قطعات را ارتقا دهید. به این ترتیب دانش لازم برای جایگزین کردن این قطعات را به دست می‌آورید.

به یاد داشته باشید که در اینجا فقط به بررسی بخش‌های پایه‌ای رایانه می‌پردازیم. این مقاله به هیچ وجه توصیف کاملی از قطعات درونی رایانه‌تان نیست و به یاد داشته باشید که پیش از خرید قطعات جدید باید از تطبیق آن‌ها با رایانه‌تان مطمئن شوید.

نکته مهم: پیش از باز کردن رایانه و تعویض قطعات آن، رایانه‌تان را خاموش کنید و آن را از برق جدا کنید. همچنین باید احتیاط لازم را داشته باشید تا از خطرات ناشی از الکتریسیته ساکن جلوگیری کنید.

مادربورد

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

مادربورد (یا مین‌بورد)‌ همان‌جایی است که تمام قطعات دیگر به آن متصل می‌شوند.

این قطعه، شیارهایی برای اتصال پردازنده، رم، هارد درایو و کارت‌های گرافیک و صدا دارد. اگر تازه‌کار هستید پیشنهاد نمی‌کنیم خودتان مادربوردتان را ارتقا دهید. مادربوردتان باید با تمام قطعات دیگر هماهنگی کامل داشته باشد و از آن‌ها پشتیبانی کند.

برای ارتقای قطعات دیگری که در این مقاله از آن‌ها نام می‌بریم، باید آن‌ها را از مادربورد جدا کنید.

حافظه رم

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

رم حافظه موقتی (کوتاه‌مدت) رایانه است و روی کارکرد و سرعت کلی رایانه تأثیر چشمگیری دارد. ماژول رم قطعه درازی است که به مادربورد متصل می‌شود. در دفترچه راهنمای مادربورد یا سیستم‌تان می‌توانید ببینید که مادربوردتان در بیشترین حالت از چه مقدار رم پشتیبانی می‌کند.

برای ارتقاء رم باید به تعداد شیارهای رم موجود در مادربورد و همچنین اندازه هر شیار دقت کنید. در برخی از مادربوردها باید در هر شیار رم یکسانی با شیارهای دیگر بگذارید. برای اطمینان از چنین ویژگی‌هایی به دفترچه راهنمای مادربوردتان مراجعه کنید.

جایگزین کردن رم کار سرراستی است: گیره‌های دو سمت (و گاهی یک سمت) شیار رم را باز کنید و رم را بیرون بکشید. ماژول‌های رم فقط از یک سمت درون شیارشان جای می‌گیرند. ماژول رم را با توجه به شیار در جهت درست نگاه دارید و سپس درون شیار فشار دهید تا اینکه در آن قفل شود. مطمئن شوید که محکم شده است و کارتان را به خوبی انجام داده‌اید.

پردازنده مرکزی

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

اگر رایانه را به انسانی تشبیه کنیم، پردازنده مغز آن است. پردازنده، مهم‌ترین بخش هر رایانه است. پردازنده، داده‌ها و محاسبات را پردازش می‌کند و وظیفه کنترل قطعات دیگر را بر عهده دارد.

پردازنده مرکزی در سوکت مجزایی در مادربورد جای می‌گیرد. باید بدانید که این سوکت‌ها اغلب مخصوص نسل خاصی از پردازنده‌ها طراحی می‌شوند. همچنین مختص پردازنده‌های تولیدکننده خاصی (ای‌ام‌دی یا اینتل) هستند.

پردازنده مرکزی پس از نصب روی مادربورد با استفاده از هیت‌سینک و فن خنک می‌شود. راه‌های دیگری هم برای خنک کردن پردازنده مرکزی (برای نمونه خنک‌کاری با مایع خنک‌کننده) وجود دارد.

منبع تغذیه

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

منبع تغذیه وظیفه تأمین نیروی لازم مادبورد و سایر قطعات را بر عهده دارد. این قطعه اغلب در قسمت پشت کیس رایانه جای می‌گیرد. با نگاه کردن به پشت کیس رایانه‌تان می‌بینید که کابل‌ها برق به کجا وصل شده‌ است، این همان جای قرارگیری منبع تغذیه است. در بیشتر رایانه‌ها علاوه بر دکمه خاموش و روشن کردن رایانه که جلوی سیستم جای گرفته است، دکمه دیگری نیز در پشت کیس و روی منبع تغذیه تعبیه شده است تا بتوانید برق سیستم را از این طریق قطع و وصل کنید.

منبع تغذیه با استفاده از کابل‌های مجزا به مادربورد و پردازنده مرکزی نیرو می‌رساند. برای نیرورسانی به قطعات دیگر رایانه از کابل‌های ساتا استفاده می‌کنیم. منابع تغذیه با توجه به قدرتی که ارائه می‌دهند دسته‌بندی می‌شوند (برای نمونه منبع تغذیه 600 وات).

بسیار مهم است که سیستم‌تان منبع تغذیه‌ مناسبی داشته باشد. اگر چنین نباشد قطعات نیروی کافی دریافت نمی‌کنند و به زودی رایانه‌تان از کار می‌افتد.

برای ارتقاء منبع تغذیه‌تان، ابتدا دنبال مشخصات پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی‌تان باشید. همچنین مطمئن شوید که کابل‌های درستی را برای سیستم‌تان می‌خرید. برای تعویض منبع تغذیه ابتدا تمام کابل‌های آن را جدا کرده و سپس پیچ‌های اتصال آن را از کیس جدا کنید.

فضای ذخیره‌سازی

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

تمام فایل‌ها و اطلاعات شما در فضای ذخیره‌سازی رایانه‌تان ذخیره می‌شوند. به مدت دهه‌ها این وظیفه بر عهده هارد دیسک بوده است ولی حالا گزینه‌های سریع‌تری نیز در اختیار داریم. اس‌اس‌دی‌ها از قطعات رایج این روزها هستند که به جای هارد دیسک استفاده می‌شوند و سرعت بسیار بیشتری را در اختیار کاربران می‌گذارند.

اس‌اس‌دی‌ها و هارد دیسک‌ها در قسمت جلویی کیس قرار دارند و با استفاده از کابل‌های ساتا به مادربورد متصل شده‌اند. این قطعات به دو کابل، یکی برای دریافت جریان الکتریکی از منبع تغذیه و دیگری برای انتقال داده‌ها، نیاز دارند. درایوهای قدیمی‌تر از کابل‌های قدیمی‌تری با عنوان پاتا استفاده می‌کردند و انتقال داده‌ها نیز با کابل IDE‌ انجام می‌شد.

اگر هارد دیسک یا اس‌اس‌دی‌تان از کار افتاده است و می‌خواهید آن را با قطعه دیگری با ظرفیت بیشتر جایگزین کنید، کار آسانی است. ابتدا از فایل‌هایتان نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس هارد دیسک یا اس‌اس‌دی‌تان را جدا و قطعه جدید را با آن جایگزین کنید.

فضای ذخیره‌سازی جداشدنی: دی‌وی‌دی رام یا بلوری

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

گرچه دیگر در لپ‌تاپ‌های کمی شاهد این درایو هستیم، اما هنوز هم رایانه‌هایی با این درایوهای نوری عرضه می‌شوند. این قطعه با نام فضای ذخیره‌سازی جداشدنی، درایو دی‌وی‌دی رام یا بلوری شناخته می‌شود که قابلیت خواندن و نوشتن در دیسک‌های نوری را به شما ارائه می‌دهد.

ارتقای درایو نوری آسان است، کابل‌هایش را جدا کنید، پیچ‌هایش و قفلش را باز کنید و سپس آن را به بیرون کیس هل بدهید.

کارت اس‌دی و استیک یو‌اس‌بی نیز بر اساس فلش رم ساخته شده‌اند و از فضاهای ذخیره‌سازی جداشدنی محسوب می‌شوند. اغلب رایانه‌ها با پورت‌های مخصوص یواس‌بی و کارت‌خوان اس‌دی عرضه می‌شوند. جایگزین کردن کارت‌خوان اس‌دی کار آسانی است، کابل‌هایش را جدا کنید و پس از باز کردن پیچ‌ها آن را به بیرون هل دهید.

فن‌های خنک‌کننده

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

یکی از قطعاتی که اغلب به آن توجهی نمی‌شود فن خنک کننده است. هر رایانه به دست‌کم دو فن نیاز دارد: یکی برای پردازنده مرکزی و دیگری برای کیس.

هدف فن پردازنده مرکزی آن است که پردازنده را خنک نگاه دارد. از آنجایی که درون کیس رایانه به سرعت گرم می‌شود، فن مادربورد هوای خنک را به داخل می‌کشد و فن‌های دیگر هوای گرم را به بیرون می‌فرستند.

اغلب فن در پشت کیس جای می‌گیرد و ممکن است فن دیگری در کناره‌ کیس یا جلوی آن جای بگیرد. کیس‌های بسیاری با فن‌های داخلی عرضه می‌شوند ولی اغلب این فن‌ها کیفیت خوبی ندارند. می‌توانید برای بهبود کارکرد فن‌های سیستم‌تان، آن‌ها را با فن‌های بهتری جایگزین کنید یا فن‌های بیشتری را به سیستم‌تان بیافزایید.

فن‌های خنک‌کننده با کابل‌هایی از منبع تغذیه نیرو می‌گیرند و با پیچ به کیس متصل شده‌اند، بسیاری از فن‌ها با چراغ‌های ال‌ای‌دی عرضه می‌شوند تا جلوه زیبایی به فضای داخلی کیس‌تان بدهند.

کارت گرافیک

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

کارت گرافیک یا پردازده گرافیکی، سیستم شما را به صفحه نمایش متصل می‌کند. سیستم‌های قدیمی‌تر از پورت VGA و سیستم‌های جدید از پورت HDMI برای اتصال بهره می‌برند.

اغلب پورت خروجی تصویر رایانه، به کارت گرافیک درونی ماردبورد متصل است. با این وجود همیشه هم اینطور نیست.

بازی‌های مدرن به پردازنده‌های گرافیکی قدرتمندتری نیاز دارند. گیمرها، ویرایش‌کنندگان ویدیو، طراحان گرافیکی و دیگر افراد متخصص به نیروی پردازش گرافیکی بیشتری نیاز دارند. شیار پردازنده گرافیکی یکی از شیارهای روی ماردبورد و از نوع PCI-Express (PCIe) است. با اتصال کارت گرافیکی به این شیار، آن را جایگزین کارت گرافیکی پیش‌فرض مادربوردتان می‌کنید.

کارت‌های گرافیکی مشکلات متعددی از جمله مشکلات ناسازگاری یا اندازه نامناسب، شیار نامناسب، ناسازگاری با نوع مادربورد، سرعت پردازش بد و ناسازگاری با منبع تغذیه را دارند. با این حال برای جایگزین کردن یا ارتقای کارت گرافیکی‌تان کافی است پیچ آن را باز کنید، آن را از مادربورد جدا کنید و کارت گرافیکی جدید را جایش بگذارید.

کارت صدا

بخش‌های مختلف رایانه و نحوه‌ی ارتقای آن‌ها

اگر به قسمت پشت کیس‌تان نگاهی بیندازید، سه تا پنج پورت دایره‌ای کوچک را خواهید دید که رنگ‌های متفاوتی هم دارند. گاهی این پورت‌ها را در قسمت جلویی کیس‌ هم وجود دارند.

این‌ها پورت‌های صدا هستند که به کارت صدای مادربوردتان متصل شده‌اند. کارت صدا نیز مانند کارت گرافیکی درون مادربورد وجود دارد. با این حال بسیاری از افراد برای استفاده‌های تخصصی‌شان از کارت صدای مجزایی بهره می‌برند.

برای ارتقای کارت صدا کافی است آن را در شیار کارت صدا در مادربورد نصب کنید. کارت‌های صدا اغلب با تمام مادربوردها سازگاری دارند.

حالا با قطعات مختلف رایانه آشنا شده‌اید

حالا دیگر نام بسیاری از قطعات رایانه‌تان را می‌دانید. همچنین می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید و می‌دانید که چطور باید آن‌ها را جایگزین کنید یا ارتقا دهید.

تبریک می‌گوییم! در مسیر آشنایی بیشتر با رایانه‌تان و رفع مشکلات آن پا گذاشته‌اید، در آینده با کمی احتیاط می‌توانید خودتان مشکلات سیستم‌تان را حل کنید و نیازی به مراجعه به تعمیرگاه نداشته باشید. به امید روزی که بتوانید سیستم خودتان را سر هم کنید.

]]>
https://digiro.ir/basic-parts-computer-upgrade-explained/feed/ 0
نشانه های خرابی هارد دیسک چیست؟ مراحل بررسی وضعیت سلامت هارد https://digiro.ir/how-to-check-if-hard-drive-is-failing/ https://digiro.ir/how-to-check-if-hard-drive-is-failing/#respond Thu, 07 May 2020 08:45:35 +0000 https://digiro.ir/?p=166609 نشانه های خرابی هارد دیسک چیستبه تازگی شک داشتم که هارد دیسک رایانه‌ام مشکلی دارد یا سالم است. کمی وقت گذاشتم تا ببینیم مشکل چیست و به این نتیجه رسیدم که هیچ اتفاق بدی نیفتاده است و نیازی نیست یک هارد گران‌قیمت جدید یا یک اس‌اس‌دی پرسرعت بخرم. بررسی توانایی‌های هارد دیسک‌تان راه خوبی برای گذراندن عصر یک روز تعطیل […]]]> نشانه های خرابی هارد دیسک چیست

به تازگی شک داشتم که هارد دیسک رایانه‌ام مشکلی دارد یا سالم است. کمی وقت گذاشتم تا ببینیم مشکل چیست و به این نتیجه رسیدم که هیچ اتفاق بدی نیفتاده است و نیازی نیست یک هارد گران‌قیمت جدید یا یک اس‌اس‌دی پرسرعت بخرم.

بررسی توانایی‌های هارد دیسک‌تان راه خوبی برای گذراندن عصر یک روز تعطیل است، به‌خصوص اگر از این نوع کارها لذت می‌برید. ولی انجام چنین کاری زیاد هم طول نمی‌کشد و اغلب خیلی سریع متوجه می‌شوید هارد سیستم‌تان به خوبی همان روز اول کار می‌کند و به تعویض یا تعمیر نیازی ندارد. و البته که پس انداز کردن پول و نخریدن لوازم غیرضروری حس بسیار خوبی است! به این شیوه می‌توانیم پول‌مان را صرف خرید لوازم ضروری‌تر کنیم.

نشانه‌های خرابی هارد دیسک

من در کامپیوترم از چند اس‌اس‌دی استفاده می‌کنم و در کنارشان یک هارد 3 ترابایتی دارم که برای ذخیره‌ی بازی‌ها، فایل‌های پشتیبان و تصاویر ویدیویی پرحجم از آن بهره می‌برم. چند هفته است که متوجه شده‌ام آپدیت‌های چندین بازی این هارد در استیم، بازی‌های سنگینی مانند Stellaris یا The Elder Scrolls Online، به سختی انجام می‌شود. با وجود سرعت اینترنت بالایی که دارم دانلودها به سختی انجام می‌شوند و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به اتمام برسند. گاهی دانلود و نصب این بازی‌ها تا یک ساعت هم طول می‌کشد!

بدتر اینکه هر نوع آپدیتی در استیم باعث می‌شود نتوانم هیچ کار دیگری با هارد درایوم انجام دهم. نمی‌توانم فایل پشتیبان بگیرم. فایل‌هایم را منتقل کنم یا هر کار دیگری انجام بدهم.

گرچه به نظر می‌رسد مشکل از استیم باشد، یا مشکل از این باشد که آپدیت‌های حجیم به شکل بدی دانلود می‌شوند، از طرفی هم نگران این بودم که هارد درایوم در حال خراب شدن باشد. هنوز هاردم از کار نیفتاده بود ولی به این فکر می‌کردم که شاید روزهای آخر استفاده از این هارد است و بهتر باشد قبل از سوختن آن، هارد جدیدتر و بهتری بخرم یا خودم را راحت کنم و سراغ یک اس‌اس‌دی حجیم (و البته گران) بروم.

قبل از اینکه هاردم را دور بیندازم تصمیم گرفتم چند آزمایش انجام دهم تا ببینم اوضاع تا چه حد خراب است.

دستور Chkdsk دوست شماست!

اولین و ساده‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از دستور Chkdsk بهره ببرید تا خطاهای سیستم فایل‌بندی را بیابید. البته که برای بررسی عمیق‌تر هاردتان به چیزی بیش از این دستور نیاز دارید ولی این گام می‌تواند اقدام اولیه و مناسبی برای بررسی خطاها باشد.

به File Explorer بروید، روی درایوتان کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. به تب Tools بروید و در قسمت Error checking روی Check کلیک کنید.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

گرچه ویندوز همواره اسکن‌های مداومی برای یافتن مشکلات هارد انجام می‌دهد، اما در هر صورت می‌توانید برای اطمینان بیش‌تر، این اسکن را به صورت دستی انجام دهید. این کار زیاد طول نمی‌کشد، گرچه مانند خیلی از اوقات دیگر نمی‌توان به نوار پیشرفت نمایش داده شده اعتماد کرد، ولی در کل بیش از چند دقیقه از وقت‌تان را نمی‌گیرد.

در این فرآیند Check Disk یا chkdsk، سیستم فایل‌بندی درایوتان را بررسی می‌کند. اگر زمان اضافه دارید می‌توانید ماجراجویی بیشتری کنید. در منوی استارت دنبال Command Prompt بروید و سپس روی آن کلیک راست کنید و Run as administrator را بزنید.

سپس در پنجره‌ی باز شده عبارت chkdsk را تایپ کنید و سپس یک فاصله بگذارید و پس از آن نام درایو مد نظرتان را بنویسید، سپس با فاصله f/ (برای تعمیر خودکار خطاها) یا r/ (برای اسکن کل دیسک که زمان بیشتری می‌برد) را اضافه کنید.

اگر برای اجرای chkdsk مجبور شدید سیستم‌تان را ریستارت کنید می‌توانید نتیجه اسکن را بعداً در Event Viewer مشاهده کنید.

از S.M.A.R.T بهره ببرید

این عبارت مخفف «فناوری نظارت خودکار، تحلیل و گزارش‌دهی» است، سیستم کوچکی که در تمام درایوهایی که می‌خرید موجود است. این سیستم داده‌های مختلفی را درباره‌ی درایوتان اندازه‌گیری می‌کند و می‌توانید برای بررسی عملکرد درایوتان و مشاهده‌ی نشانه‌های خطر سراغ آن بروید. مشکل این است که مشاهده‌ی داده‌های S.M.A.R.T کمی سخت است و ممکن است درک برخی از اعداد آن کمی دشوار باشد ولی خوشبختانه نرم‌افزارهایی وجود دارند که این داده‌ها را به شکلی قابل فهم به ما نمایش می‌دهند.

در ابتدا بگذارید نگاهی به گزارش معمول SMART بیندازیم. من برای این کار از نرم‌افزار HDDScan بهره می‌برم که همه چیز را بسیار ساده می‌کند:

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

اگر در این صفحه گزینه‌های سبز زیادی می‌بینید همه چیز خوب است و به این معنی است که هیچ کدام از داده‌ها از محدوده امن خارج نیستند. اگر برخی از گزینه‌ها زرد شده‌اند به این معنی است که شاید مشکلاتی در آن زمینه وجود داشته باشد. و اگر گزینه قرمزی دیدید باید بدانید که نتایج بررسی‌تان حاوی مشکلاتی است و باید در آن اندازه‌گیری‌های خاص دقیق شوید تا معنایشان را بفهمید.

پیشنهاد می‌کنیم به پنج پارامتر زیر توجه بیشتری داشته باشید. بسیاری از شرکت‌های بزرگ از این پنج پارامتر بهره می‌برند تا متوجه شوند که درایوهایشان در حال خراب شدن هستند یا خیر:

 • SMART 5 — Reallocated Sectors Count
 • SMART 187 — Reported Uncorrectable Errors
 • SMART 188 — Command Timeout
 • SMART 197 — Current Pending Sector Count
 • SMART 198 — Uncorrectable Sector Count

گرچه شاید به یاد داشتن این گزینه‌ها سخت باشد ولی مقادیری که باید به یاد بسپارید آسان هستند:‌ هر چیزی بالای صفر بد است. به مقادیر ستون worst در HDDScan اهمیتی ندهید.

عملکرد هارد را حین انتقال فایل بررسی کنید

به شیوه‌های مختلفی می‌توانید از عملکرد هارد درایوتان مطمئن شوید. دو عملکرد اصلی هارد درایو، خواندن و نوشتن اطلاعات است. این عملکردها را می‌توان با کپی ساده فایل‌ها، بین هارد درایو و یک درایو پرسرعت‌تر، بررسی کرد. اگر زمان این کپی بیش از حد معمول طول کشید، یک جای کار مسلماً ایراد دارد.

همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلفی برای بررسی عملکرد خواندن و نوشتن هارد درایوتان بهره ببرید. این نرم‌افزارها اطلاعات دقیقی درباره‌ی عملکرد روزانه‌ی هارد دیسک‌تان در اختیارتان نمی‌گذارد ولی می‌توانید با کمک آن‌ها به سادگی تشخیص دهید که آیا مشکلی در جریان انتقال فایل‌ها وجود دارد یا نه.

گرچه نرم‌افزاری که بالا اشاره کردیم، یعنی HDDScan نیز می‌تواند این بررسی را انجام دهد ولی من از طرفداران HD Tune هستم. نرم‌افزار ساده‌ای که استفاده از آن آسان است و در ظاهری گرافیکی و جذاب این اطلاعات را در اختیارتان می‌گذارد. نسخه‌ ابتدایی این نرم‌افزار رایگان است و تمام امکانات لازم را در اختیارتان می‌گذارد. با این حال در این نسخه فقط می‌توانید عملکرد خواندن (و نه نوشتن) را بررسی کنید.

برای شروع نرم‌افزار را اجرا کنید و روی Start کلیک کنید. می‌توانید نرخ انتقال میانگین، کمینه و بیشینه را ببینید و همچنین به access time (چقدر طول می‌کشد که هاردتان شروع به انتقال داده‌ها کند، این عدد بیش از هر چیزی به طراحی فیزیکی هارد درایوتان بستگی دارد) و burst rate (سرعت انتقال داده‌ها از کش) دسترسی داشته باشید.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

من کمی کنجکاو شدم که چرا burst rate درایو من کمتر از میانگین سرعت انتقال است و فکر کردم شاید به دلیل تنظیمات بد مادربورد است (که احتمال کمی دارد) یا شاید هم نرم‌افزار HD Tune بد عمل کرده است. به همین دلیل نرم‌افزار دیگری را دانلود کردم تا یک بار دیگر این اطلاعات را بررسی کنم. نام این نرم‌افزار CrystalDiskMark است.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

در خواندن و نوشتن نتایج بسیار خوبی دریافت کردم. بقیه‌ی بررسی‌ها زمان بسیار زیادی طول می‌کشیدند.

CrystalDiskMark نرخ burst rate را گزارش نمی‌دهد. به همین دلیل سراغ HDTach رفتم که آن‌قدر قدیمی است که در ویندوز 10 فقط در حالت compatibility mode برای Windows XP SP3 کار می‌کند! نرخ burst rate در این نرم‌افزار قابل قبول بود و در نهایت دیدم که سرعت آن بیشتر از نرخ انتقال است.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

نتایج این نرم‌افزارها ناهمخوانی داشتند و به همین دلیل تصمیم گرفتم از نرم‌افزار دیگری با نام UserBenchmark هم استفاده کنم.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

این نتایج نشان می‌دهند که هارد دیسک من عملکرد بسیار خوبی دارد. در نتایج به این نکته اشاره شده است که هارد دیسک من از 73 درصد هارد دیسک‌هایی که توسط UserBenchmark بررسی می‌شوند سرعت بهتری دارد که نتیجه‌ی بسیار خوبی است.

پس مشکل استیم چه بود؟

گرچه از همان اول هم شک داشتم که مشکل از استیم باشد ولی بررسی هارد درایو تمرین خوبی بود. حالا دیگر می‌دانم که هارد درایوم مشکلی ندارد و گرچه دوست دارم آن را عوض کنم ولی دیگر یکی از اولویت‌هایم نیست.

چطور از ضعف هارد دیسک‌تان مطلع شوید؟

راه حل مشکل استیم هم راحت بود، دانلودهایم را محدود کردم تا فقط از نیمه شب تا ساعت 6 صبح انجام شوند. همچنین اگر قرار باشد چند ساعت از سیستم‌ام استفاده نکنم می‌گذارم این آپدیت‌ها انجام شوند. راه حل بسیار خوبی است و به این ترتیب دیگر درگیر سرعت کم هارد درایو نمی‌شوید. سرعت خواندن و نوشتن در هارد درایو محدودیت‌های خود را دارد و طبیعی است که هنگام انجام چندین کار پرسرعت با مشکل مواجه شوید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-check-if-hard-drive-is-failing/feed/ 0
اورکلاک کردن پردازنده خوب است یا بد؟ https://digiro.ir/should-you-overclock-your-pcs-processor/ https://digiro.ir/should-you-overclock-your-pcs-processor/#respond Tue, 05 May 2020 10:39:03 +0000 https://digiro.ir/?p=166329 آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟اورکلاک کردن به فرایندی گفته می‌شود که در آن سرعت پردازنده افزایش می‌یابد تا سرعت سیستم‌تان نیز بهبود یابد. برای کاربرانی که از سیستم‌شان برای عملیات سنگین پردازشی استفاده می‌کنند، اورکلاک کردن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت است. با این حال باید بدانید که این کار خطرات خود را نیز به همراه دارد، […]]]> آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟

اورکلاک کردن به فرایندی گفته می‌شود که در آن سرعت پردازنده افزایش می‌یابد تا سرعت سیستم‌تان نیز بهبود یابد. برای کاربرانی که از سیستم‌شان برای عملیات سنگین پردازشی استفاده می‌کنند، اورکلاک کردن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت است. با این حال باید بدانید که این کار خطرات خود را نیز به همراه دارد، به‌خصوص اگر تازه‌کار باشید.

اغلب اورکلاک کردن در رابطه با پردازنده‌ها انجام می‌شود ولی می‌توانید کارت گرافیکی سیستم‌تان را نیز اورکلاک کنید تا شاهد بهبود توانایی‌های پردازش گرافیکی سیستم‌تان باشید. هیچ قانونی واحدی وجود ندارد که بگوید می‌توانید چقدر پردازنده‌تان را اورکلاک کنید و هر پروژه‌ای نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل است که تصمیم برای اورکلاک کردن پردازنده می‌تواند تصمیم بسیار سختی باشد.

آیا اورکلاک کردن ارزش‌اش را دارد؟ هم بله و هم نه.

آیا واقعاً به اورکلاک کردن نیاز دارید؟

اورکلاک کردن می‌تواند فرآیند زمان‌بر و هزینه‌برداری باشد، به‌خصوص اگر تجربه‌ی کمی در دستکاری قطعات سیستم‌تان دارید. علاوه بر تغییر سرعت پردازنده باید تنظیمات ولتاژ آن را نیز تغییر دهید، سرعت فن سیستم را درست تنظیم کنید و برخی از نکات کوچک و مهم را رعایت کنید.

پس پرسش اصلی این است، آیا به‌راستی لازم است پردازنده‌مان را اورکلاک کنیم؟

پردازنده‌های اورکلاک شده اغلب در سیستم‌های مخصوص بازی استفاده می‌شوند ولی باید نکته‌ای را بگوییم: افزایش سرعت پردازنده‌تان اغلب در تجربه‌ی شما از بازی‌های کامپیوتری تغییر چشمگیری ایجاد نمی‌کند. این کار به نرم‌افزارهایی که به‌شدت از پردازنده بهره می‌برند کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند ولی در دنیای بازی‌های کامپیوتری امروزی تأثیر کمی در کارکرد بازی‌ها دارد. چرا؟ چون پردازنده‌ی گرافیکی است که مسئولیت بیشتر پردازش‌های بازی را بر عهده دارد.

در بازی‌ها، پردازنده مسئول ورودی‌های کاربر، هوش مصنوعی، محاسبات و هر چیزی است که بصری نباشد. با این حال پردازنده می‌تواند در بازی‌های برخط چندنفره‌ی گسترده، برای پردازش کاربران دیگر، کارهایشان و همینطور مکالمه‌ها به قدرت بیشتری نیاز داشته باشد.

آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟

با وجود این، اورکلاک کردن پردازنده عملکرد نرم‌افزارهای پیشرفته‌ی طراحی سه‌بعدی، ویرایشگرهای ویدیویی و نرم‌افزارهای مشابه را برای پروژه‌های کاری پیچیده بهبود می‌دهد. برای بازی روان‌تر و گرافیک بهتر، اورکلاک کردن پردازنده‌ی گرافیکی راه حل بهتری است. با این حال اگر سیستم‌تان جدید است و از پس بازی‌های امروزی بر می‌آید، نیازی نیست پردازنده‌ی مرکزی یا گرافیکی سیستم‌تان را اورکلاک کنید.

پرسش اصلی این است، چند نفر به دلیل اینکه به‌راستی به قدرت بیشتر پردازنده نیاز دارند سراغ اورکلاک می‌روند؟ افراد بسیار کمی.

بیشتر افراد فقط به این دلیل سیستم‌شان را اورکلاک می‌کنند که توانایی انجام آن را دارند. پس از این کار می‌توانند درباره‌ی مهارت‌هایشان در دستکاری قطعات سخت‌افزاری سیستم مبالغه کنند. اورکلاک کردن روشی برای دستکاری کامپیوتر و بهره‌برداری بیشتر از آن، با چند ابزار ساده است. این روش برای بسیاری از افرادی که سیستم خود را سرهم می‌کنند و می‌خواهند با بودجه‌ی کمتری شروع کنند و کارایی سیستم‌شان را بهبود دهند بسیار شگفت‌انگیز است.

با این حال این کار مضرات خودش را نیز به همراه دارد. نمی‌توانید انتظار داشته باشید به سیستم‌تان هورمون‌هایی تزریق کنید تا قوی‌تر شود و هیچ عوارضی هم گریبان‌گیرتان نشود. پردازنده‌ی اورکلاک شده انرژی بیشتری مصرف می‌کند، گرمای بیشتری تولید می‌کند و در نهایت با سرعت بیشتری فرسوده می‌شود. اورکلاک کردن می‌تواند در نهایت هزینه‌ی بیشتری را به شما تحمیل کند.

همچنین اورکلاک کردن پردازنده‌تان گارانتی آن را باطل می‌کند، آیا دوست دارید چنین ریسکی بکنید؟

چقدر سریع‌تر می‌شود؟

چقدر سریع‌تر می‌خواهید؟ افزایش سرعت پردازنده راحت است، و البته که پردازنده‌ها به راحتی هم می‌سوزند. اینجا بده‌بستانی در کار است.

یک اورکلاک کوچک، 10 درصد افزایش سرعت پردازنده، کار چندان دشواری نیست. فشار چندانی به پردازنده‌تان وارد نمی‌کند و تأثیرات چشمگیری هم ندارد. در مقابل، افزودن چند صد مگاهرتز به سیستم‌تان کار رایج‌تری است و در بیشتر سیستم‌ها هنوز در حیطه‌ی امنی جای دارد.

ولی افزایش 1 گیگاهرتزی سرعت پردازنده‌تان داستان سراسر جدایی است، این کار به تجهیزات مخصوص خنک‌کننده و همچنین یک منبع تغذیه‌ی احتمالی جدید نیاز دارد. انجام چنین کاری امکان‌پذیر است ولی برای استفاده‌های معمولی توصیه نمی‌شود.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

می‌خواهید چه نوعی از اورکلاک کردن را امتحان کنید؟ می‌خواهید چقدر در این موضوع عمیق شوید؟ در ادامه به معرفی ابزارهای لازم می‌پردازیم و بررسی سطح کارکردشان را به عهده‌ی خودتان می‌گذاریم.

 • کامپیوتر یا پردازنده‌ی مناسب. باید روی پردازنده‌ای مانند پردازنده‌های سری K‌ اینتل سرمایه‌گذاری کنید که از اورکلاک کردن پشتیبانی می‌کنند. همچنین باید مادربردی داشته باشید که امکانات لازم برای اورکلاک کردن را در اختیارتان بگذارد، پس فقط توجه به پردازنده کافی نیست. بیشتر پردازنده‌ها و مادربردهای امروزی که از اورکلاک کردن پشتیبانی می‌کنند با نرم‌افزارهایی ارائه می‌شوند که جایگزین ابزارهای زیر هستند. در نهایت اگر می‌خواهید سیستمی سرهم‌بندی‌شده را خریداری کنید، قبل از خریدش از امکان اورکلاک کردن آن مطمئن شوید.
 • کامپیوتر دومی داشته باشید. به کامپیوتر دیگری برای استرس-تست و همچنین شرایط اضطراری نیاز دارید.
 • نرم‌افزار نمایش داده‌ها. نرم‌افزارهایی مانند CPU-Z به شما اجازه می‌دهند به سرعت ریزپردازنده دسترسی داشته باشید، ولتاز پردازنده را ببینید و دیگر عوامل مهم را تحت نظر بگیرید. دانلود یکی از این نرم‌افزارها انجام این پروژه را آسان‌تر می‌کند.
 • نر‌م‌افزار استرس-تست. باید پردازنده‌تان را استرس-تست کنید تا مطمئن شوید باثبات و پایدار است. Prime95، LinX و AIDA64 می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. بسیاری از افرادی که دنبال اورکلاک کردن سیستم‌شان هستند ترجیح می‌دهند چند نرم‌افزار از این دست را امتحان و نتایج آن‌ها را مقایسه کنند. نرم‌افزارهایی مانند RealTemp هم برای بررسی دمای پردازنده مفید هستند.
 • هیت‌سینک یا واحد خنک‌سازی. برای پروژه‌های جدی‌تر، به سیستم خنک‌کننده‌ی جدی‌تری نیاز دارید. شاید یک هیت‌سینک بزرگ‌تر و فن‌های اضافی کارتان را راه بیندازند.

فرایند اورکلاک چقدر طول می‌کشد؟

مهم‌تر ازهمه این است که فرایند اورکلاک کردن به زمانی که برایش می‌گذارید بستگی دارید، وقتی برای این کار زمان کافی بگذارید می‌توانید مطمئن شوید که آن را به درستی انجام داده‌اید. با دانلود نرم‌افزارهای مخصوص این کار و تنظیم سریع چند گزینه، می‌توانید یک اورکلاک سریع داشته باشید. با این حال چنین کاری می‌تواند مشکلات زیادی را برای سیستم‌تان ایجاد کند.

آیا باید پردازنده‌تان را اورکلاک کنید؟

یک اورکلاک کامل و ایمن به تحقیق نیاز دارد. همچنین شاید نیاز باشد قطعات دیگری مانند یک فن بزرگ‌تر هم بخرید.

پس از اینکه کارهای اولیه را به انجام رساندید می‌توانید سراغ آزمون‌های ابتدایی بروید. نرم‌افزار استرس-تست را اجرا کنید، سرعت پردازنده را تغییر دهید و این فرآیند را تکرار کنید. این‌ها گام‌های کوچکی هستند که شاید یک ساعت زمان ببرند. اجرای استرس-تست‌ها بعد از هر تغییر می‌تواند چند ساعت زمان ببرد، چون این آزمون‌ها باید ثبات و دمای سیستم شما را در بلندمدت اندازه‌گیری کنند. به این ترتیب اگر کارتان را از صبح شروع کرده باشید، تا بعدازظهر طول می‌کشد.

اگر کامپیوترتان داغ کرد، کرش شد یا عملکرد درستی نداشت، باید تنظیمات را به عقب برگردانید و دوباره استرس-تست را انجام دهید. اگر به نصب سیستم خنک‌ساز یا هیت‌سینک نیاز دارید، زمان نصب آن‌ها را نیز به این فرآیند اضافه کنید.

اغلب این فرآیند چند روز طول می‌کشد تا به حالت باثباتی برسد، مدت زمانی که شاید برای استفاده‌های معمولی ارزش‌اش را نداشته باشد. از طرف دیگر اگر از علاقمندان به این کار هستید، صرف آخر هفته‌ها برای این کار می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

سخن آخر: اورکلاک کردن یا نکردن، مسئله این است!

گرچه اورکلاک کردن پردازنده ساده‌تر از پیش است و دیگر آنقدرها هم خطرناک نیست، با این حال به کمی دانش و همچنین تمرین زیادی نیاز دارد. نمی‌توان گفت کار دقیقی است. نتیجه‌ی این کار در هر سیستمی، با توجه به سخت‌افزارها، مهارت و کلیت سیستم متفاوت است.

اگر می‌توانید عدم قطعیت را مدیریت کنید و تست‌های لازم برای ثبات سیستم را انجام دهید و اصلی‌ترین بخش‌های سیستم‌تان را درست تنظیم کنید، اورکلاک کردن در دسترس شماست. اگر از پس هزینه‌ی سوختن پردازنده‌تان برنمی‌آیید یا دوست ندارید وارد موضوع مدیریت سخت‌افزار سیستم‌تان شوید، اورکلاک کردن مناسب شما نیست.

در هر حال نباید انتظار داشته باشید اورکلاک کردن، تغییر چشمگیری در تجربه‌ی استفاده از سیستم‌تان ایجاد کند. علاوه بر خودستایی، یکی از دلایل اصلی اورکلاک کردن سیستم، بهبود کارایی نرم‌افزارهایی است که استفاده‌ی زیادی از پردازنده دارند. اگر از چنین نرم‌افزارهایی بهره نمی‌برید، با اورکلاک کردن تغییر چندانی در عملکرد سیستم‌تان مشاهده نخواهید کرد.

]]>
https://digiro.ir/should-you-overclock-your-pcs-processor/feed/ 0
پروفایل کاربری مرورگر چیست؟ 6 پروفایلی که لازم است داشته باشید https://digiro.ir/different-browser-user-profiles-setup/ https://digiro.ir/different-browser-user-profiles-setup/#respond Wed, 29 Apr 2020 06:25:03 +0000 https://digiro.ir/?p=169851 پروفایل کاربری مرورگرهمانند بسیاری از افراد شما نیز حتماً از لپ تاپ و تلفن‌همراه خود استفاده‌های گوناگونی در خانه، محل کار یا فضاهای عمومی دارید. هر چه قدر از دستگاه‌های خود برای طیف متنوع تری از کارها استفاده کنید، نیاز بیشتری به ذخیره آدرس‌های وب و همچنین نصب افزونه‌های مختلف دارید. دسته بندی تمام این موارد می‌تواند […]]]> پروفایل کاربری مرورگر

همانند بسیاری از افراد شما نیز حتماً از لپ تاپ و تلفن‌همراه خود استفاده‌های گوناگونی در خانه، محل کار یا فضاهای عمومی دارید. هر چه قدر از دستگاه‌های خود برای طیف متنوع تری از کارها استفاده کنید، نیاز بیشتری به ذخیره آدرس‌های وب و همچنین نصب افزونه‌های مختلف دارید. دسته بندی تمام این موارد می‌تواند سرعت کارهای شما را کم کند یا حتی باعث سردرگمی شما شود. در این مقاله قصد داریم پروفایل کاربری مرورگر را به شما معرفی کنیم که کمک شایانی به شما در این زمینه می‌کند.

پروفایل کاربری مرورگر چیست؟

پروفایل‌های مرورگر، بخش‌های جداگانه‌ای برای کاربران متعدد در یک رایانه هستند. این پروفایل‌ها تمامی موارد اعم از سابقه جستجوی شما، پسوردها، افزونه‌ها و غیره را ذخیره می‌کنند و اگر لازم بود که سیستم‌تان را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید می‌توان برای هر شخص یک پروفایل مجزا در نظر بگیرید تا دیگر نگران اطلاعات و سوابق فعالیت‌های خود هنگام به اشتراک گذاری نباشید.

اما حتی اگر الزاما شخصی نباشد که بخواهید سیستم خود را با او به اشتراک بگذارید، دلایل متعددی وجود دارد که برای خودتان چندیدن پروفایل مجزا داشته باشید.

پروفایل کاربری مرورگر چیست

شما وظایف گوناگونی در زندگی دارید که هر کدام از آن‌ها نیز به اطلاعات مختلفی نیاز دارد. در زمینه مسائل کاری ممکن است نیاز به افزونه‌هایی برای کارکرد بهتر و مدیریت باشید و احتمالا به افزونه‌ها و سایت‌هایی ذخیره‌ شده دیگر مانند حالت عادی گشت زدن در اینترنت ندارید، پس چرا آن موارد را نیز بارگذاری کنید؟

به جای اینکه طیف وسیعی از افزونه‌ها، پسوردها و اطلاعات دیگر را به طور جامع در کنار هم داشته باشید که هر زمانی که مرورگر خود را باز می‌کنید بارگذاری می‌شوند، شما می‌توانید با ایجاد پروفایل‌های مختلف هر زمان به آن‌ها نیاز داشتید، آن‌ها را بارگذاری کنید. محتوای چند رسانه‌ای دلیل دیگری برای داشتن چند پروفایل است. اگر حساب‌های کاربری مختلف و متنوعی در این زمینه دارید، می‌توانید تنظیم کنید که هر پروفایل شما به حسابی خاص متصل شود، بدین شکل در زمان لازم برای وصل شدن به تمامی حساب‌ها صرفه جوبی خواهید کرد.

در مرورگر جدید مایکروسافت اج شما می‌توانید چیزی تحت عنوان Collections بسازید. Collection را می‌توان به یک دفترچه دیجیتالی تشبیه کرد که اگر این Collectionها را به وسیله پروفایل‌ها مجزا کنید، دسترسی و استفاده و حفظ آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

در مرورگر خود به چه پروفایل‌هایی نیاز داریم؟

در اینجا چند نمونه برای ساخت پروفایل‌های کاربری گوناگون ارائه می‌کنیم که می‌ توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

پروفایل کاری

اگر شما در خانه و به وسیله سیستم‌تان کار می‌کنید که البته بسیاری از ما در این زمان که اردیبهشت 1399 است به دلیل شیوع ویروس کرونا از منازل کارها را پیش می‌بریم، شاید خواهان این باشید که اطلاعات و داده‌های کاری‌تان را از بقیه موارد جدا کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک پروفایل کاری، نرم‌افزارها و صفحات ذخیره شده غیر لازم را کنار بگذارید.

پروفایل سرگرمی

اگر شما نیز بازی و سرگرمی‌های مختلفی دارید که در طول اوقات فراغت به آن می‌پردازید و در انجمن‌های مختلف بازی‌ها عضو هستید یا صفحات مختلفی در این زمینه ذخیره کرده‌اید، می‌توانید با ساخت یک پروفایل جداگانه تمام آن موارد را کنار هم دیگر بگذارید تا در صورت نیاز به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. پروفایل سرگرمی می‌تواند بهترین مکانی باشد که اکانت پینترست مخصوص بازی خود را نیز در آن‌جا قرار بدهید.

6 نوع پروفایل کاربری مروگرر لازم برای شما

پروفایل وب‌سایت شما

اگر شما وبسایتی دارید یا اینکه مدیریت یک وبسایت در دستان شماست بهتر است پروفایل جداگانه‌ای بسازید تا هر آنچه که لازمه مدیریت وبسایت دارید را در آنجا قرار دهید. در زمینه طراحی سایت و مدیریت آن بی شک شما به بسیاری از افزونه‌ها و صفحات ذخیره شده در زمان کارهای دیگر نیاز ندارید و لازم که فضای مرورگر شما را اشغال کنند.

پروفایل سفر

اگر تنها گاهی اوقات به مسافرت می‌روید، یک پروفایل سفر می‌تواند به دو شکل برای شما مفید باشد. شما می‌توانید هر آنچه که در این زمینه دارید مانند صفحات ذخیره شده را در یک پروفایل مجزا ذخیره کنید.

6 نوع پروفایل کاربری مروگرر لازم برای شما

همچنین یک پروفایل مجزا می‌تواند باعث صرفه جویی در زمینه هزینه نیز شود. برای مثال اگر شما به صورت آنلاین بلیط هواپیما تهیه می‌کنید، برخی از این وبسایت‌ها با استفاده از کوکی‌ها شما را شناسایی می‌کنند و در زمان‌های مختلف پیشنهادات مختلفی با قیمت مناسب و تخفیف‌های مختلف به شما ارائه می‌کنند.

پروفایل حساب بانکی و خرید

اگر از یک پروفایل استفادع کنید، موارد حساب بانکی و دیگر اطلاعات حساس شما در خطر قرار دادند زیرا بسیاری از افزونه‌های خرابکار و حتی کوکی‌ها قادر شناسایی این دسته از اطلاعات هستند و می‌توانند این اطلاعات را برای مقاصد سو استفاده به دست دزدان اینترنتی برسانند. شما می‌توانید با ایجاد یک پروفایل بانکی مخصوص و رمزگذاری شده تنها در صورت لزوم به آن مراجعه کرده و کار خود را انجام دهید.

6 نوع پروفایل کاربری مروگرر لازم برای شما

پروفایل شخصی

آخرین موردی که در این دسته بندی می‌توانید داشته باشید یک پروفایل شخصی است و می‌توانید از آن برای هر کاری به غیر از موارد ذکر شده بالا استفاده کنید. ممکن است بخواهید پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی خود را در این دسته قرار دهید. اگر خواهان یک مرورگر با ظاهری مرتب‌تر هستید یا می‌خواهید مرورگرتان در هنگام استفاده حافظه رم کمتری مصرف کند، می‌توانید با ایجاد پروفایل‌های مختلف به مقصود خود دست یابید.

]]>
https://digiro.ir/different-browser-user-profiles-setup/feed/ 0
معرفی 7 سایت‌ معتبر برای دانلود زیرنویس فیلم‌ و سریال https://digiro.ir/best-websites-download-subtitles/ https://digiro.ir/best-websites-download-subtitles/#comments Sat, 25 Apr 2020 15:51:49 +0000 https://digiro.ir/?p=169935 دانلود زیرنویس فیلم‌ و سریالبسیاری از ما برای تماشای یک فیلم با زبان اصلی ترجیح می‌دهیم از زیرنویس استفاده کنیم. زیرنویس‌ها اگرچه بهترین راه حل برای تماشای فیلم‌های خارجی نیستند، اما استفاده از آن‌ها برای بسیاری از افراد ضروری است. همچنین نیاز به زیرنویس در هنگام تماشای فیلم در محیطی پر سر و صدا یا هنگام شنیدن صدای نامفهوم […]]]> دانلود زیرنویس فیلم‌ و سریال

بسیاری از ما برای تماشای یک فیلم با زبان اصلی ترجیح می‌دهیم از زیرنویس استفاده کنیم. زیرنویس‌ها اگرچه بهترین راه حل برای تماشای فیلم‌های خارجی نیستند، اما استفاده از آن‌ها برای بسیاری از افراد ضروری است. همچنین نیاز به زیرنویس در هنگام تماشای فیلم در محیطی پر سر و صدا یا هنگام شنیدن صدای نامفهوم اهمیت زیادی دارد.

خوشبختانه، دنیای اینترنت پر از زیرنویس فیلم‌های مورد علاقه شماست. برای استفاده از زیرنویس‌ها تنها می‌بایست به جست‌و‌جو بپردازید. سایت‌های تخصصی زیرنویس یکی از روش‌های آسان برای حل این مسئله است. امروز در دیجی رو قصد داریم بهترین وب‌سایت‌ها (و منابع دیگر) برای دانلود زیرنویس فیلم‌های روز دنیا و البته فیلم‌های قدیمی را معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از این سایت‌ها دارای تبلیغات زیاد و گاه مزاحم هستند. لذا توصیه می‌کنیم برای راحتی، هنگام مراجعه به سایت‌های مورد نظر از مسدود کننده تبلیغات استفاده نمایید.

1. English Subtitles

English Subtitles از جمله محبوب‌ترین سایت‌های دانلود زیرنویس انگلیسی است که پایگاه اطلاعاتی قوی‌ از انواع فیلم‌ها و نمایش‌های محبوب دنیا را در خود دارد. در این سایت به راحتی می‌توانید به زیرنویس‌های مربوط به فیلم‌های دهه 60 نیز دسترسی داشته باشید.

 

 سایت English Subtitlesاز مزیت‌‌های اصلی این وب‌سایت به‌ روز بودن، برخورداری از سیستم جست‌و‌جوی قدرتمند، امن و معتبر بودن آن است. همچنین زیرنویس انگلیسی فصل‌های اخیر سریال “بازی تاج و تخت”، “دختران خوب” و حتی فیلم ایرانی “مغزهای کوچک زنگ زده” نیز در این سایت وجود دارد.

2. VLC

VLC media player یک پخش کننده چندرسانه‌ای است که تقریبا تمام فرمت‌های صوتی و تصویری موجود را پخش می‌کند. یکی از قابلیت‌های محبوب این نرم افزار، توانایی در اضافه کردن زیرنویس به فیلم‌ها و فایل‌های ویدیویی است.

VLC media playerشما به سادگی می‌توانید در حین تماشای فیلم، مستقیما زیرنویس آن را از طریق VLC دانلود کنید. بعد از پخش شدن فیلم، بر روی گزینه View در قسمت بالا کلیک کرده و سپس VLsub را بزنید. از این طریق می‌توانید زیرنویس انگلیسی و یا فارسی فیلم را جستجو و دانلود نمایید.

3. Podnapisi

Podnapisi یکی از کاربردی‌ترین سایت‌ها برای دانلود زیرنویس انگلیسی در جهان اینترنت است. شما قادر هستید با استفاده از موتور جستجوی پیشرفته، زیرنویس‌ها را با واژگان کلیدی، سال، نوع فیلم و چندین طبقه‌بندی دیگر جستجو نمایید.

سایتPodnapisiدر Podnapisi روزانه برای فیلم‌های جدید، زیرنویس گذاشته می‌شود. بنابراین مطمئن باشید آنچه را که می‌خواهید، در این سایت پیدا خواهید کرد.

4. Subcene

Subcene از بهترین سایت‌های دانلود زیرنویس محسوب می‌شود که دارای بانک اطلاعاتی عظیمی از فیلم‌ها و نمایش‌های محبوب از سراسر جهان است. زیرنویس برای فیلم‌ها به صورت روزانه توسط کاربران و صاحبان سایت اضافه می‌شوند و به زبان‌های مختلفی از جمله فارسی در دسترس هستند.

Subscene سایت

Subscene به کاربران خود اجازه می‌دهد زیرنویس‌ها را به زبان دلخواه خود تغییر بدهند. در صورتی که افراد زیرنویس مورد نظر خود را در سایت پیدا نکردند، قابلیتی به نام request subtitle نیز برای ثبت درخواست زیرنویس وجود دارد. با استفاده از این روش، کاربران برای زیرنویس‌هایی که در پایگاه اطلاعاتی سایت وجود ندارد درخواست می دهند تا در آینده نزدیک آماده شده و در سایت قرار بگیرند.

5. Subtitle Seeker

Subtitle Seeker برای دانلود زیرنویس‌ها رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرده است. این سایت به جای تهیه زیرنویس برای همه فیلم‌ها، نتایج بیش از بیست سایت دانلود زیرنویس را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 سایتSubtitle Seeker

نکته خوب در مورد Subtitle Seeker، جستجوی آسان و کاربردی است. در قسمت جستجو فقط کافی است اسم فیلم یا سریال را بنویسید تا مجموعه ای از زیرنویس‌ها را در اختیارتان قرار بدهد. در واقع، می‌توان این وب‌سایت را یک موتور جستجوی زیرنویس محسوب کرد.

6. TVSubtitles.net

 سایت TVSubtitles.net

TVSubtitles.net یکی از در دسترس‌ترین وبسایت‌هایی است که می‌توانید برای دانلود زیرنویس فارسی و سایر زبان‌ها انتخاب کنید. در این سایت زیرنویس‌ها به دو دسته‌ فیلم و سریال تقسیم می‌شوند که جستجو را برای شما آسان می‌کند. هم‌چنین در TVSubtitles قابلیت اشتراک‌گذاری زیرنویس‌ها نیز وجود دارد.

7. OpenSubtitles

OpenSubtitles سایت

OpenSubtitles از بزرگترین پایگاه‌های اطلاعاتی زیرنویس در اینترنت است. در این سایت، زیرنویس برای اکثر زبان‌ها از جمله فارسی وجود دارد. همچنین دارای موتور جستجوی عالی است که به شما امکان می‌دهد جستجوهای خود را بر اساس سال، کشور، ژانر، فصل یا قسمت فیلتر کنید. رابط کاربری فارسی هم از دیگر مزایای این وب‌سایت برای فارسی‌زبانان است.

]]>
https://digiro.ir/best-websites-download-subtitles/feed/ 3
فایل FLAC چیست و چگونه می‌توان آن را به MP3 تبدیل کرد؟ https://digiro.ir/what-is-flac-and-how-to-convert-it-to-mp3/ https://digiro.ir/what-is-flac-and-how-to-convert-it-to-mp3/#respond Sat, 18 Apr 2020 09:38:39 +0000 https://digiro.ir/?p=169386 فایل FLAC چیست و چگونه می‌توان آن را به MP3 تبدیل کرددر طول سال‌های گذشته و با پیشرفت دستگاه‌های الکترونیکی ضبط و پخش صدا، موسیقی بخش جدا‌‌نشدنی زندگی مردم و به خصوص جوان‌ها شده و لذا نرم‌افزار‌های مربوط به آن نیز به سرعت در حال توسعه و تغییر هستند. از جمله فرمت‌های پر‌طرفدار برای فایل‌های شنیداری، فرمت FLAC می‌باشد. با این وجود یک مشکل بزرگ در […]]]> فایل FLAC چیست و چگونه می‌توان آن را به MP3 تبدیل کرد

در طول سال‌های گذشته و با پیشرفت دستگاه‌های الکترونیکی ضبط و پخش صدا، موسیقی بخش جدا‌‌نشدنی زندگی مردم و به خصوص جوان‌ها شده و لذا نرم‌افزار‌های مربوط به آن نیز به سرعت در حال توسعه و تغییر هستند. از جمله فرمت‌های پر‌طرفدار برای فایل‌های شنیداری، فرمت FLAC می‌باشد.

با این وجود یک مشکل بزرگ در استفاده از فایل FLAC وجود دارد و آن هم فضای اشغال شده‌ بسیار بالا است. در واقع، درست است که کیفیت صوتی فایل‌های FLAC بسیار بالاست، اما با وجود محدودیت‌هایی که در فضای ذخیره‌سازی دستگاه‌های مختلف وجود دارد، استفاده از این فرمت چندان منطقی نخواهد بود.

فشرده‌سازی فایل‌هایی که دارای فرمت FLAC هستند، ساده‌ترین روش برای رفع این مشکل است. با نرم‌افزار‌های مختلف می‌توان این فرمت را به MP3 تبدیل نمود. به همین منظور، در ادامه مبدل‌های صوتی رایگان برای سیستم عامل‌های مختلف معرفی شده است که از شما دعوت می‌کنیم نگاهی به آن‌ها بیندازید. با دیجی رو همراه باشید.

فرمت صوتی FLAC چیست؟

فرمت صوتی FLAC

FLAC مخفف کلمه‌ی Free Lossless Audio Codec، یک فرمت رمزگذاری برای فایل‌های صوتی دیجیتال است. این بدان معناست که هنگام استفاده از فرمت FLAC، داده‌های صوتی به شکل اصلی خود و بدون تغییر ضبط و فشرده می‌شوند. کیفیت این فرمت بسیار بالاتر از فرمت MP3 می‌باشد، با این وجود به همان میزان، حجم بیشتری از کامپیوتر شما را می‌گیرند. به زبان ساده‌تر، فرمت MP3 با حذف بخشی از جزئیات فایل صوتی مرجع، اقدام به کاهش حجم آن می‌کند و بدیهی است که کیفیت آن هم کاهش می‌یابد.

فرمت صوتی MP3 چیست؟

MP3 نیز مانند FLAC  یک فرمت رمزگذاری برای فایل‌های صوتی دیجیتال است. این فرمت با استفاده از روش‌هایی، داده‌های صوتی را با حجمی کمتر ذخیره می‌کند. یعنی فرمت MP3 قسمت‌های خاصی از فایل صوتی اصلی را حذف و سایر قسمت‌ها را فشرده می‌کند. تلفیق دو ویژگی کیفیت صدای قابل قبول و حجم پایین فایل، MP3 را به محبوب‌ترین فرمت صوتی دیجیتال در سطح جهانی تبدیل کرده است.

فرمت صوتی MP3

MP3 قسمت‌هایی از صدا را که فراتر از محدوده شنوایی انسان‌ها هستند، حذف می‌کنند و لذا بسیاری از افراد نمی‌توانند بین کیفیت صدای یک فایل FLAC و MP3 تفاوتی قائل شوند. اگر در این گروه از افراد قرار دارید، بهتر است فایل‌های FLAC موجود خود را به MP3 تبدیل کنید، تا حجم کمتری از فضای کامپیوتر یا گوشی شما را اشغال کنند.

مبدل صوتی آنلاین (Online Audio Converter) چیست؟

Online Audio Converter سایتی است که در آن ابزار تبدیل صوتی را کاملا رایگان، بدون نیاز به نصب یا دانلود نرم‌افزار، در اختیار همگان قرار می‌دهد. این ابزار برای کسانی که به دنبال یک راه‌حل سریع برای تبدیل  فایل‌های FLAC  خود به MP3 هستند، بهترین انتخاب خواهد بود.

برای استفاده از این مبدل صوتی آنلاین در ابتدا وارد سایت https://online-audio-converter.com شوید. سپس روی دکمه آبی رنگ به اسم “Open Files” کلیک کنید. پنجره “File Explorer” باز خواهد شد و به شما این امکان را می‌دهد تا فایل FLAC مورد نظر خود را انتخاب کنید.مبدل صوتی آنلاین

البته لزومی ندارد فایل خود را حتماً از رایانه انتخاب کنید و می‌توانید از فایل‌های موجود در “Dropbox” یا “Google Drive” استفاده کنید. حتی می‌توانید آدرس فایل mp3 را هم وارد کرده و بقیه کارها را به این سایت بسپارید. پس از انتخاب فایل، باید منتظر بارگذاری آن باشید. از قسمت نوار ابزار، می‌توانید فرمت MP3 را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، با گزینه‌های “Advanced Settings ” یا “Edit Track Info ” همه چیز را به دلخواه خود تغییر دهید و در آخر دکمه‌ی “Convert” را بزنید. پس از اتمام تبدیل، می‌توانید فایل MP3 خود را دانلود نمایید.

مبدل صوتی رایگان freemake برای سیستم عامل ویندوز

اگر ایده آپلود فایل‌ها در اینترنت برای شما جذابیتی ندارد و می‌خواهید نرم افزاری را در رایانه ویندوزی خود نصب کنید که بتواند فایل‌های FLAC شما را به MP3 تبدیل کند، Freemake یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. در این نرم‌افزار رایگان می‌توانید به سادگی فایل‌های FLAC را با دکمه “+Audio” وارد کنید و هر نوع فرمی را که می‌خواهید برای تبدیل انتخاب نمایید. همچنین در قسمت تنظیمات، سایر ویژگی‌های فایل نیز قابل تغییر است و در پایان برای شروع عملیات تبدیل باید بر روی “Convert” کلیک کنید.

مبدل صوتی رایگان freemake برای سیستم عامل ویندوز

در مبدل صوتی Freemake بیش از 50 فرمت صوتی مختلف از جمله MP3 برای تبدیل وجود دارد. علاوه بر این، می‌توانید چندین آهنگ را همزمان تبدیل کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا مبدل صوتی Freemake برای کاربرانی که می‌خواهند تعداد زیادی از فایل های FLAC را به MP3 تبدیل کنند، بهترین انتخاب باشد.

نرم افزار رایگان MP3 Converter برای سیستم عامل macOS

MP3 Converter، یک نرم‌افزار رایگان برای سیستم عامل مک است که به کاربران امکان می‌دهد بیش از 200 فایل صوتی و تصویری مختلف را با یک کلیک به MP3  تبدیل کنند. در این نرم‌افزار به سادگی می‌توانید چندین فایل را به طور همزمان تبدیل کنید.

نرم افزار رایگان MP3 Converter

علاوه بر این، MP3 Converter نوع فایل و کیفیت آن را به طور خودکار تجزیه و تحلیل می‌کند. این ویژگی باعث شده تا بالاترین کیفیت صدا برای فایل‌های MP3 شما تضمین شود. علاوه بر این، از منوی تنظیمات می‌توانید پارامتر‌های کیفیت صدا را نیز به صورت دستی کنترل و تنظیم نمایید.

نرم افزار Sound Converter برای سیستم عامل Linux

اگر از سیستم عامل متن باز لینوکس استفاده می‌کنید، برای تبدیل فایل‌های موسیقی از یک فرمت به فرمت دیگر می‌توانید به سراغ Sound Converter بروید. مانند سایر نرم‌افزار‌ها، فقط کافی است فایل FLAC خود را بکشید و روی پنجره برنامه رها کنید و روی دکمه‌ی Convert کلیک کنید. البته چندین گزینه در قسمت تنظیمات وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کیفیت صدا را مطابق میل خود تغییر بدهید.

Sound Converter برای سیستم عامل Linux

نرم افزار VLC Media Player برای اپلیکیشن Cross-Platforms

VLC Media Player را همه‌ی ما به خاطر پخش انواع فایل‌های صوتی می‌شناسیم. با این وجود می‌توان از آن برای تبدیل فرمت فایل‌ها نیز استفاده کرد. که در آموزش‌های بعدی در دیجی رو به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

]]>
https://digiro.ir/what-is-flac-and-how-to-convert-it-to-mp3/feed/ 0
چطور نام آهنگ پخش شده در ویدیوهای یوتیوب را پیدا کنیم؟ https://digiro.ir/how-identify-song-youtube-video/ https://digiro.ir/how-identify-song-youtube-video/#respond Sat, 11 Apr 2020 09:50:56 +0000 https://digiro.ir/?p=166195 نام آهنگ پخش شده در ویدیوهای یوتیوبدر حال مشاهده ویدیویی در یوتیوب هستید که آهنگ پس‌زمینه فوق‌العاده‌ای را می‌شنوید. دوست دارید بدانید اسم این آهنگ چیست، ولی چطور باید اسم آن را پیدا کنید؟ تشخیص برخی از آهنگ‌ها آسان است، ولی برای تشخیص برخی دیگر به صبر و تحمل بیشتری نیاز دارید. از راهنمای گام به گام ما بهره ببرید تا […]]]> نام آهنگ پخش شده در ویدیوهای یوتیوب

در حال مشاهده ویدیویی در یوتیوب هستید که آهنگ پس‌زمینه فوق‌العاده‌ای را می‌شنوید. دوست دارید بدانید اسم این آهنگ چیست، ولی چطور باید اسم آن را پیدا کنید؟

تشخیص برخی از آهنگ‌ها آسان است، ولی برای تشخیص برخی دیگر به صبر و تحمل بیشتری نیاز دارید. از راهنمای گام به گام ما بهره ببرید تا بتوانید نام تمام موسیقی‌هایی را که در ویدیوهای یوتیوب می‌شنوید پیدا کنید. با دیجی رو همراه باشید.

1. توضیحات ویدیو را بررسی کنید

چطور آهنگ ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهیم

اولین گام آسان‌ترین گام است، ولی بسیاری از افراد از آن غافل می‌شوند. اغلب اطلاعات آهنگ‌های دارای کپی‌رایت را در بخش توضیحات ویدیو خواهید دید. یوتیوب به طور خودکار با تشخیص آهنگی که دارای کپی‌رایت است این اطلاعات را به توضیحات اضافه می‌کند. این موضوع بخشی از سیستمی است که به صاحبان اثر اجازه می‌دهد از دارایی‌های خلاقانه خود محافظت کنند.

بنابراین باید پیش از هر کاری به بخش توضیحات ویدیو بروید. روی Show More کلیک کنید تا کل توضیحات ویدیو را ببینید. سپس به پایین بروید تا بخشی با نام Music in this video را بیابید. در این بخش به نام آهنگ، خالق آن و اطلاعات دیگر دسترسی دارید. اگر این آهنگ در یوتیوب موجود باشد می‌توانید، رویش کلیک کنید و آهنگ مد نظرتان را باز کنید.

در ویدیوهایی که از چند آهنگ بهره می‌برند در این بخش نام تمامی آهنگ‌ها را می‌بینید. با این حال شاید ترتیب نمایش آن‌ها با ترتیب حضورشان در ویدیو هماهنگ نباشد. در این شرایط باید به هر کدام از این آهنگ‌ها گوش دهید تا آهنگ مد نظرتان را بیابید.

2. در گوگل دنبال متن آهنگ باشید

چطور آهنگ ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهیم

اگر نتوانستید آهنگ‌تان را با روش بالا بیابید نگران نباشید. اگر موسیقی مد نظرتان متنی دارد نیازی نیست از هیچ روش دیگری بهره ببرید. فقط به دقت به کلمات موسیقی گوش دهید و سپس آن‌ها را در گوگل جست‌وجو کنید.

اغلب این روش نام آهنگ، نام خالق و اطلاعات دیگر موسیقی را به شما نمایش می‌دهد و حتی شاید ویدیویی از آن را نیز برای‌تان بیاورد. اگر در گوگل نتوانستید چیزی پیدا کنید Find Music By Lyrics را امتحان کنید. این موتور جست‌وجو نیز متعلق به گوگل است ولی تنظیمات آن برای یافتن متن موسیقی‌ها بهینه شده است.

مشکل اصلی این روش این است که نمی‌توانید با استفاده از آن آهنگ‌های کاور را بیابید. موسیقی بسیاری از فیلم‌ها، کاوری از موسیقی‌های شناخته‌شده است. اگر به قسمتی از موسیقی گوش دادید و پی بردید که همان موسیقی مد نظر شما نیست نگران نباشید. اگر نام موسیقی را فهمیده‌اید دنبال نام آن در کنار اطلاعات اضافه‌تری باشید، این اطلاعات می‌تواند نام فیلم یا چیزهای دیگری باشد.

اگر این روش هم جواب نداد می‌توانید دنبال نام موسیقی به اضافه‌ کلمه‌ی cover باشید و ببینید چه نتایجی می‌یابید. اگر خوش‌شانس باشید کاورهای کمی برای آهنگ‌تان موجود است و به سادگی می‌توانید آهنگ مد نظرتان را پیدا کنید.

3. در بخش نظرات جست‌وجو کنید (یا بپرسید)

چطور آهنگ ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهیم

همه موسیقی خوب را دوست دارند و به همین دلیل چه‌بسا اولین نفری نباشید که دنبال نام این موسیقی است. در بخش نظرات ویدیو جست‌وجو کنید تا چنین پرسش احتمالی و پاسخ آن را بیابید.

می‌توانید از روش سنتی بهره ببرید، در مرورگرتان به انتهای صفحه بروید تا تمام نظرات برای‌تان باز شوند، سپس Ctrl + F را بزنید تا جعبه‌ی Find در مرورگر باز شود، عبارت song را تایپ کنید و نظراتی را که از این کلمه استفاده کرده‌اند بخوانید.

اینکه چنین کاری در یافتن آهنگ مد نظرتان به شما کمک کند یا خیر، شانسی است. اگر ویدیو نظرات کم یا بی‌کیفیتی داشته باشد از این روش نتیجه‌ای نمی‌گیرید.

بهره‌گیری از سایت YTComment Finder روش بهتری است. گرچه این سایت ظاهر چندان خوبی ندارد ولی به شما اجازه می‌دهد در بخش نظرات ویدیوی یوتیوب جست‌وجو کنید. آدرس ویدیو را وارد کنید و سپس Search this video را بزنید.

کلمه‌ی song (یا کلمه‌ی مد نظرتان) را تایپ کنید و تمام نظراتی را که شامل این کلمه هستند می‌بینید. اگر هیچ کدام از نظرات شامل این کلمه نیستند روی View replies در بخش نظرات کلیک کنید تا شاید پاسخ‌تان را در آن بیابید.

اگر نتوانستید چیزی پیدا کنید می‌توانید در همان بخش نظرات پرسشی را مطرح کنید و نام آهنگ را بپرسید. البته اگر جواب‌های بی‌ربطی دریافت کردید زیاد شگفت‌زده نشوید!

4. از اپ‌های تشخیص موسیقی بهره ببرید

شاید به این پرسش فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید یک ویدیوی یوتیوب را Shazam کنید تا آهنگ مد نظرتان را بیابید. آنطور که به نظر می‌رسد اغلب اگر از روش‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اید می‌توانید سراغ این روش بیایید و آن را امتحان کنید. همچنین می‌توانید از افزونه‌هایی بهره ببرید که برای مرورگرها ایجاد شده‌اند تا آهنگ‌های ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهند.

AHA Music (افزونه‌ی کروم)

چطور آهنگ ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهیم

ACRCloud در وبسایت خود چند ابزار برای تشخیص موسیقی‌ها ارائه می‌دهد. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای یافتن آهنگ‌های موجود در ویدیوی یوتیوب بهره‌گیری از این افزونه‌ی رایگان در کروم است.

این افزونه را نصب کنید. سپس ویدیوی مد نظرتان را اجرا کنید و روی آیکون این افزونه در کروم کلیک کنید. این افزونه تلاش می‌کند آهنگ موجود در ویدیو را تشخیص دهد. در نهایت فهرستی از آهنگ‌ها را ارائه می‌دهد و می‌توانید رویشان کلیک کنید تا آن‌ها را در پلتفرم‌های مختلف موسیقی باز کنید.

همچنین در این افزونه تمام آهنگ‌هایی که پیش از این تشخیص داده شده‌اند ذخیره می‌شوند و به همین دلیل به سادگی می‌توانید دنبال آهنگ‌های قدیمی‌تر باشید.

Shazam (موبایل)

چطور آهنگ ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهیم

همانطور که پیش از این گفتیم اگر این پرسش در ذهن‌تان است که چطور می‌توانید یک ویدیوی یوتیوبی را که در گوشی‌تان اجرا می‌شود، با گوشی‌تان Shazam کنید، پاسخ اینجاست. Shazam یکی از بهترین اپ‌های تشخیص موسیقی است و در زمینه‌ی تشخیص موسیقی ویدیوهای یوتیوب نیز بسیار خوب عمل می‌کند.

یکی از راه‌های ساده برای تشخیص آهنگ یوتیوب توسط Shazam این است که ویدیوی یوتیوبی‌تان را در دستگاه دیگری پخش کنید. وقتی ویدیو را در دستگاه دیگری باز کردید اپ Shazam را در گوشی‌تان باز کنید. گوشی را نزدیک به بلندگوی دستگاه دیگر بگیرید و Shazam به سرعت موسیقی مد نظرتان را تشخیص می‌دهد.

اگر می‌خواهید آهنگ ویدیویی را تشخیص دهید که در گوشی‌ خودتان اجرا می‌شود باید از حالت Pop-Up mode در اندروید یا Auto Shazam در آی‌اواس بهره ببرید. در اندروید به Shazam > Library > Settings > Pop-up Shazam بروید و این گزینه را فعال کنید. سپس به ویدیوی مد نظرتان بروید و آن را اجرا کنید. وقتی آهنگ‌تان در ویدیو پخش شد روی دکمه‌ی شناور Shazam تپ کنید. Shazam آهنگ‌ را تشخیص می‌دهد و نام آن را در اختیارتان می‌گذارد.

اگر از کاربران آیفون هستید نمی‌توانید از حالت Pop-Up mode استفاده کنید. در عوض باید دکمه‌ی Shazam را بزنید و نگه دارید تا وارد حالت Auto Shazam شوید. این حالت موسیقی‌های محیط‌تان را تشخیص می‌دهد و حتی می‌تواند صدای در حال پخش از بقیه‌ی اپ‌ها را تشخیص دهد. ویدیوی یوتیوب‌تان را باز کنید تا به نام آهنگ‌تان دست پیدا کنید.

5. از افراد متخصص در انجمن‌های آنلاین بپرسید

چطور آهنگ ویدیوهای یوتیوب را تشخیص دهیم

اگر روش‌های بالا عمل نکردند فقط یک گزینه‌ی دیگر دارید. باید از فرد متخصصی بپرسید و امیدوار باشید که او نام آهنگ را بداند. خوشبختانه انجمن‌ها و اجتماع‌هایی در فضای آنلاین داریم که مختص همین کار هستند.

می‌توانید کارتان را از این سه نقطه آغاز کنید:

برای ارسال پرسش‌تان در این فضاها به حساب کاربری فیسبوک یا ردیت نیاز دارید. اگر این گزینه‌ها را دوست ندارید می‌توانید از انجمن‌های مخصوص تشخیص موسیقی مانند WatZatSong بهره ببرید.

مطرح کردن پرسش‌تان در این انجمن‌ها به این معنی است که روش‌های دیگر را امتحان کرده‌اید و پاسخی نگرفته‌اید. برای اینکه کار دیگران را آسان‌تر کنید و شانس دریافت پاسخ درست را بالاتر ببرید باید لینک ویدیو را به شیوه‌ای به اشتراک بگذارید که از همان زمان مد نظرتان شروع شود، برای این کار ویدیوی یوتیوب را در زمان مد نظرتان متوقف کنید و سپس از گزینه‌ی Copy video URL at current time استفاده کنید.

هر چقدر پرسش‌تان واضح‌تر باشد شانس خود را برای دریافت پاسخ‌های سریع‌تر و دقیق‌تر افزایش می‌دهید.

]]>
https://digiro.ir/how-identify-song-youtube-video/feed/ 0
آشنایی با علائمی که می‌توانند نشانه ویروسی شدن کامپیوتر باشند https://digiro.ir/how-to-know-computer-infected-with-virus/ https://digiro.ir/how-to-know-computer-infected-with-virus/#respond Tue, 07 Apr 2020 16:31:45 +0000 https://digiro.ir/?p=167755 ویروسی شدن کامپیوترهمه ما می‌دانیم که ویروس‌ها و انواع دیگر بدافزارها باعث به وجود آمدن مشکلاتی جزئی یا حتی فاجعه‌بار، مثل از کار افتادن کامپیوتر می‌شوند. برخی از بدافزارها خود به خود تکثیر می‌شوند و این روند آنقدر ادامه می‌یابد که تمام فضای هارد دیسک شما را پر و دستگاه شما را از کارکرد عادی عاجز می‌کند. […]]]> ویروسی شدن کامپیوتر

همه ما می‌دانیم که ویروس‌ها و انواع دیگر بدافزارها باعث به وجود آمدن مشکلاتی جزئی یا حتی فاجعه‌بار، مثل از کار افتادن کامپیوتر می‌شوند. برخی از بدافزارها خود به خود تکثیر می‌شوند و این روند آنقدر ادامه می‌یابد که تمام فضای هارد دیسک شما را پر و دستگاه شما را از کارکرد عادی عاجز می‌کند. برخی دیگر از بدافزارها داده‌های روی دستگاه شما را حذف کرده یا سرعت کامپیوتر را پایین می‌آورند. تعداد معدودی هم از برنامه‌های ایمیل شما برای انتشار کد مخرب به همه افراد موجود در لیست مخاطبین استفاده می‌کنند. و البته همیشه این احتمال وجود دارد که یک هکر کلاه سیاه (هکرهایی با نیت سوء) از بدافزارها برای دسترسی از راه دور به کامپیوتر شما استفاده کند.

هیچ کس دوست ندارد یک کامپیوتر آلوده به ویروس‌ داشته باشد. به همین دلیل رعایت برخی نکات ایمنی و نصب نرم افزار آنتی‌ویروس قابل اعتماد بسیار مهم است. شما فقط با مراقبت و دور ماندن از چند تله متداول می‌توانید از نفوذ اکثر بدافزارها به دستگاه خود جلوگیری کنید. اگر نرم‌افزار آنتی‌ویروس به روزی داشته باشید تا حدی از شر ویروس‌های مخرب کامپیوتری در امان می‌مانید.

گاهی اوقات ویروس‌های کامپیوتری از کنترل ما خارج هستند. شاید نرم‌افزار آنتی ویروس قدیمی شده باشد یا به واسطه کدی دستگاه ما به خطر بیفتد. شاید به طور اتفاقی روی یک لینک کلیک کنید و ویروس فعال شود یا شخص دیگری از کامپیوتر و لپتاپ شما استفاده کرده و برخی از بدافزارها را به اشتباه دانلود کرده باشد. در این گونه مواقع چگونه بفهمیم کامپیوتر ما به ویروس آلوده شده یا نه؟

اگر نرم‌افزار آنتی‌ویروس قوی و به‌روزی داشته باشید به احتمال زیاد پیامی مبنی بر وجود ویروس دریافت می‌کنید چون آنتی‌ویروس به صورت مداوم کامپیوتر شما را اسکن می‌کند. این اتفاق سبب می‌شود که ویروس به راحتی تشخیص داده شود. اما اگر نرم‌افزار شما به‌روز نشده باشد یا ویروس بتواند برنامه آنتی ویروس را غیرفعال کند چه می‌شود؟ آیا علائمی وجود دارد که به ما یادآوری کند که کامپیوتر ما به ویروس آلوده شده است؟ با فرض اینکه نرم‌افزار آنتی‌ویروس هیچگونه هشداری درباره وجود ویروس به شما نمی‌دهد، علائمی را در ادامه ذکر می‌کنیم که می‌توانند شما را از وجود بدافزار در کامپیوتر آگاه کنند.

ویروس کامپیوتری

اگر کامپیوتر شما به خوبی قبل کار نمی‌کند باید بدانید که مشکلی پیش آمده است. برخی بدافزارها به فایل‌های مهم سیستمی نفوذ می‌کنند که به درست کار کردن کامپیوتر لطمه می‌زند و باعث خراب شدن آن می‌شود. اگر درست پس از اجرای یک برنامه خاص یا باز کردن یک فایل، کامپیوتر شما خراب شده، احتمالا پای یک ویروس یا بدافزار در میان است.

آیا کامپیوتر شما بسیار کندتر از گذشته کار می‌کند؟ گاهی اوقات کند شدن سرعت و عملکرد کامپیوتر از وجود بدافزار در سیستم خبر می‌دهد، زیرا کد مخرب شروع به تخلیه منابع پردازشی رایانه شما می‌کند. اگر روی کامپیوتر خود برنامه سنگینی اجرا نمی‌کنید اما کامپیوتر شما بسیار کند کار می‌کند، احتمالا دستگاه به ویروس آلوده شده است.

بعضی مواقع پیام‌های عجیبی دریافت می‌کنید که به شما می‌گویند نمی‌توانید به درایوهای خاصی دسترسی پیدا کنید. در همین راستا، اجرا نشدن برخی برنامه‌ها یا باز نشدن برخی فایل‌ها نیز ممکن است نتیجه آلوده شدن دستگاه به ویروس باشد. اگرچه هیچ یک از این‌ها وجود ویروس را تضمین نمی‌کنند اما همه علائمی هستند که نشان می‌دهند، دستگاه شما مشکل دارد.

اگر متوجه شدید که اندازه فایل حتی در صورت عدم دسترسی به آن فایل‌ها تغییر می‌کند، باز هم این احتمال وجود دارد که ویروس به فایل‌های شما نفوذ کرده باشد. و در آخر اینکه، اگر به منوهای ویندوز یا برنامه‌های نصب شده بر روی آن مراجعه کردید و با ظاهری عجیب و غیرمعمول روبرو شدید، یا متوجه وجود تغییراتی شدید، احتمالا قربانی حمله بدافزارها شده‌اید. لازم است به یاد داشته باشید که ویروس‌های کامپیوتری یکی از دلایل احتمالی بروز مشکلات فوق هستند، اما ویروس تنها عامل به وجود آمدن مشکلات کامپیوتری نیست. اگر فکر می‌کنید رایانه شما به ویروس آلوده شده است، نگران نباشید و مراحلی که باید برای حذف ویروس انجام دهید را دنبال کنید (به عنوان اولین گام، نصب یک آنتی ویروس مناسب و یا به‌روز کردن نسخه موجود و اسکن کردن کامپیوتر).

هنگام گشت و گذار در وب، ممکن است با پیام‌های هشداردهنده‌ای روبرو شوید که ادعا می‌کنند ویروسی در رایانه شما پیدا شده است و برای خلاص شدن از آن باید یک نرم‌افزار خاص را دانلود کنید. مراقب باشید! این پیام‌ها اغلب مواقع صرفا برای کلاهبرداری‌ هستند و شما را به دانلود نرم‌افزارهایی فرا می‌خوانند که به رایانه شما آسیب رسانده یا از شما جاسوسی می‌کنند. بنابراین، اگر این پیام‌ها از نرم‌افزارهای آنتی ویروس یا ضد جاسوسی شخصی شما نبود، به آن‌ها اعتماد نکنید!

]]>
https://digiro.ir/how-to-know-computer-infected-with-virus/feed/ 0
چطور ویدیوهای یوتیوب را به گیف (تصویر متحرک) تبدیل کنیم؟ https://digiro.ir/turn-youtube-video-gif/ https://digiro.ir/turn-youtube-video-gif/#respond Thu, 02 Apr 2020 15:36:26 +0000 https://digiro.ir/?p=165630 تبدیل ویدیوهای یوتیوب به گیفصرف نظر از اینکه چطور تلفظش می‌کنید، فرمت GIF (تصویر متحرک) روش محبوبی برای به‌اشتراک‌گذاری محتوا و واکنش‌ها در فضای آنلاین است. ایجاد این تصاویر متحرک نیاز به مهارت دارد، ولی شما هم می‌توانید با استفاده از ویدیوهای سایت‌هایی مانند یوتیوب چنین تصاویر متحرکی را ایجاد کنید. شاید در گذشته برای ایجاد چنین تصاویر متحرکی […]]]> تبدیل ویدیوهای یوتیوب به گیف

صرف نظر از اینکه چطور تلفظش می‌کنید، فرمت GIF (تصویر متحرک) روش محبوبی برای به‌اشتراک‌گذاری محتوا و واکنش‌ها در فضای آنلاین است. ایجاد این تصاویر متحرک نیاز به مهارت دارد، ولی شما هم می‌توانید با استفاده از ویدیوهای سایت‌هایی مانند یوتیوب چنین تصاویر متحرکی را ایجاد کنید. شاید در گذشته برای ایجاد چنین تصاویر متحرکی به نرم‌افزاری مانند فوتوشاپ نیاز بود، ولی دیگر به چنین نرم‌افزارهای پیچیده‌ای نیاز ندارید.

در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم چطور با استفاده از ابزارهای آنلاین و رایگان یک ویدیوی یوتیوبی را به فرمت گیف تبدیل کنید. شاید یکی از این ابزارها را به دیگری ترجیح بدهید، ولی در هر حال تمام آن‌ها کارشان را به خوبی انجام می‌دهند و می‌توانید در عرض چند دقیقه یک تصویر متحرک گیف از ویدیوی محبوب‌تان داشته باشید.

نکته: دیکشنری آکسفورد (فرهنگ انگلیسی آکسفورد) دو تلفظ جیف و گیف را برای فرمت تصاویر متحرک صحیح دانسته است. در این مقاله از تلفظ گیف برای اشاره به این فرمت استفاده می‌کنیم.

برای شخصی‌سازی بیشتر از GIFs.com بهره ببرید

گام 1: ویدیوی یوتیوبی مد نظرتان را پیدا کنید و آدرس آن را کپی کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 2: به GIFs.com بروید. آدرس ویدیو را در کادر سفید رنگ سمت چپ صفحه وارد کنید (مطمئن شوید که کل آدرس را به درستی کپی کرده‌اید). این ابزار به طور خودکار آدرس را تشخیص می‌دهد. اگر به طور خودکار عمل نکرد روی کلید Create کلیک کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از کلید Upload ویدیوهای خودتان را در این سایت آپلود و به گیف تبدیل کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 3: اگر تصویرتان در سمت چپ و پایین صفحه تبلیغی دارد روی X کلیک کنید تا این تبلیغ را حذف کنید چون در غیر اینصورت این تبلیغ در گیف نهایی شما نیز نمایش داده می‌شود. روی خط زمانی پایین تصویر کلیک کنید و زمان شروع و پایان گیف‌تان را مشخص کنید. خط آبی نشان‌دهنده‌ بازه زمانی انتخاب‌شده‌ شماست.

می‌توانید گیف‌تان را هر چقدر که می‌خواهید طولانی یا کوتاه کنید. ولی به یاد داشته باشید که هر چقدر گیف‌تان طولانی‌تر باشد، حجم فایل آن نیز بیشتر می‌شود. برخی از جاهایی که شاید بخواهید فایل گیف‌تان را در آن‌ها به اشتراک بگذارید، محدودیت حجمی برای این فایل‌ها قائل هستند. برای نمونه توئیتر محدودیت حجم 5 مگابایت را برای فایل‌های گیف در دستگاه‌های موبایل قائل است و در دسکتاپ هم این محدودیت 15 مگابایت است. باید بدانید که 15 مگابایت حجم بسیار زیادی برای یک فایل گیف محسوب می‌شود. بنابراین باید دقت کافی را در این زمینه داشته باشید.

در گام بعدی اگر مایلید افکت، عنوان یا استیکری را به گیف‌تان بیافزایید. می‌توانید تصویرتان را کراپ کنید یا افکت‌های دیگری مانند تار شدن را به آن اضافه کنید. وقتی تمام کارهای مد نظرتان را انجام دادید روی Create Gif در سمت راست کلیک کنید تا فایل گیف‌تان تولید شود.

شاید آماده شدن فایل گیف کمی زمان ببرد، به خصوص اگر گیف‌تان طولانی باشد. بنابراین، باید کمی صبر کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 4: صفحه‌ بعد از شما می‌خواهد که عنوان و همچنین تگ‌هایی را برای گیف‌تان انتخاب کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 5: در صفحه‌ آخر امکان دانلود، استفاده در سایت دیگر یا به‌اشتراگ‌گذاری گیف جدیدتان را دارید. همچنین پیش‌نمایشی به شما ارائه می‌شود تا ببینید فایل گیف‌تان چه شکلی شده است. می‌توانید در ازای 2 دلار در ماه عضو سرویس پولی این وب‌سایت شوید و واترمارک سایت را از فایل‌های گیف‌تان حذف کنید، البته که برای ایجاد گیف‌های تفریحی نیازی به این کار نیست. نسخه‌ پولی این سرویس به مدت 7 روز رایگان است و می‌توانید در این مدت امکانات آن را تست کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

اگر سرعت برایتان مهم است، از Giphy استفاده کنید

یکی دیگر از ابزارهای رایگان و محبوب ایجاد گیف‌های آنلاین سرویس Giphy.com است. در این سایت می‌توانید با استفاده از لینک‌های یوتیوب و ویمیو یا عکس‌های عادی تصاویر گیف ایجاد کنید. همچنین ابزارهای مختلفی برای شخصی‌سازی گیف‌تان در اختیار دارید و می‌توانید عنوان و دیگر عناصر دلخواه‌تان را به فایل‌ها اضافه کنید.

گام 1: آدرس ویدیوی یوتیوب را کپی کنید و به صفحه‌ی ایجاد گیف در Giphy بروید.

گام 2: آدرس ویدیو را در کادر متنی وارد کنید. همانطور که می‌بینید می‌توانید ویدیوها و گیف‌های خودتان را نیز آپلود کنید و تغییرشان دهید. سایت از شما می‌خواهد که وارد حساب کاربری‌تان شوید و نمی‌توانید بدون ورود گیف‌هایتان را ایجاد کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 3: زمان شروع و پایان گیف‌تان را انتخاب کنید و روی Continue to Decorate کلیک کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 4: استیکرها و عناوین مد نظرتان را به فایل اضافه کنید. وقتی تمام تغییرات مد نظرتان را انجام دادید، روی Continue to Upload کلیک کنید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 5: منتظر بمانید تا گیف‌تان ایجاد شود. اگر گیف‌تان طولانی است باید کمی بیشتر صبر کنید. وقتی فایل‌تان ایجاد شد روی Upload to GIPHY کلیک کنید تا در این سایت بارگذاری شود.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

گام 6: حالا می‌توانید از لینک‌های موجود برای دانلود، کپی و استفاده از آن در سایت‌های دیگر بهره ببرید.

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

فایل گیفی که درست کرده‌اید آماده است و می‌ـوانید آن را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.

از نرم‌افزار Gifit استفاده کنید

چطور ویدیوی یوتیوب را به گیف تبدیل کنیم

اگر روش سریع‌تری برای تبدیل ویدیوهای یوتیوب به گیف می‌خواهید و همچنین این کار را به طور مکرر انجام می‌دهید، افزونه‌ای وجود دارد که آن را توصیه می‌کنیم. نام این افزونه Gifit است و پس از نصب آن می‌توانید در عرض چند ثانیه ویدیوی محبوب‌تان را به گیف تبدیل کنید. با نصب این افزونه دکمه‌ای در قسمت راست و بالای مرورگرتان ظاهر می‌شود. می‌توانید ویدیوی یوتیوبی‌تان را باز کنید و سپس این دکمه را بزنید. سپس زمان شروع و پایان گیف و حجم و کیفیت فایل خروجی را تعیین کنید تا این ابزار بقیه‌ی کار را برایتان انجام دهد.

Gifit در حال حاضر تنها در مرورگر گوگل کروم در دسترس است و برای استفاده از آن باید این مرورگر را روی سیستم‌تان داشته باشید. بنا به توضیحات صفحه Gifit در وب استور کروم، این افزونه با ویدیوهایی که به طور اجباری از فلش پلیر بهره می‌برند کار نمی‌کند.

امیدواریم از این آموزش هم نهایت استفاده را برده باشید. در صورتی که در استفاده از ابزارهای فوق با مشکل مواجه هستید و یا نظری در رابطه با آن‌ها دارید، می‌توانید از طریق نظرات آن را با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/turn-youtube-video-gif/feed/ 0
آموزش فعال کردن حالت تاریک سراسری در گوگل کروم https://digiro.ir/force-dark-mode-google-chrome/ https://digiro.ir/force-dark-mode-google-chrome/#respond Sun, 29 Mar 2020 08:37:56 +0000 https://digiro.ir/?p=168151 حالت تاریک در گوگل کرومنسخه 78 گوگل کروم ترفند جدیدی در آستین خود دارد که به وسیله آن می‌توان به صورت اجباری حالت تاریک را در همه وب سایت‌ها فعال کرد (چه سایت مورد نظر از حالت تاریک پشتیبانی کند و چه نکند). این یعنی پایان پس‌زمینه‌های سفید رنگ در وب سایت‌ها و ورود به مرورگر دسکتاپ با تم […]]]> حالت تاریک در گوگل کروم

نسخه 78 گوگل کروم ترفند جدیدی در آستین خود دارد که به وسیله آن می‌توان به صورت اجباری حالت تاریک را در همه وب سایت‌ها فعال کرد (چه سایت مورد نظر از حالت تاریک پشتیبانی کند و چه نکند). این یعنی پایان پس‌زمینه‌های سفید رنگ در وب سایت‌ها و ورود به مرورگر دسکتاپ با تم تاریک!

نکته: این قابلیت ظاهراً باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم عامل کروم نسخه 78 می‌شود. پس اگر از لپ‌تاپ‌ها و کروم بوک‌ها با سیستم عامل کروم استفاده می‌کنید لطفا ترفند پیش‌رو را استفاده نکنید زیرا به دلیل مشکلات جدی ممکن است نیاز به نصب دوباره سیستم عامل داشته باشید.

گوگل کروم از قبل دارای حالت تاریک داخلی بوده و اگر از آن استفاده کنید خواهید دید که وب سایت‌‎ها در صورتی که از این قابلیت پشتیبانی کنند می‌توانند به طور خودکار به حالت تاریک تغییر پیدا کنند. اما اکثر وب سایت‌ها از حالت تاریک خودکار پشتیبانی نمی‌کنند، پس راه حل چیست؟

به جای انتظار برای پشتیبانی کردن میلیون‌ها وب سایت از حالت تاریک، گزینه جدید “حالت تاریک اجباری برای وب سایت‌ها” به گوکل کروم اضافه شده است که همه وب سایت‌های با تم روشن را تاریک می‌کند. به نظر می رسد همانند استفاده از “Smart Invert” یا همان حالت تاریک در آیفون باشد که تصاویر و اپلیکیشن‌هایی که رنگ و آیکون اصلی دارند، تغییر نمی‌کنند. راه حلی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، یک راه حل ضرب العجلی است و بی شک به اندازه فعال کردن و پشتیبانی خود وب سایت‌ها از حالت تاریک خوب و کارآمد نخواهد بود. البته پیش از این نیز می‌توانستید افزونه‌های مرورگر را که به طور خودکار وب سایت‌ها را تاریک می‌کنند، دانلود و نصب کنید اما اکنون این قابلیت بر روی خود گوگل کروم قرار داده شده است.

حالت تاریک در گوگل کروم

بابد گفت با فعال کردن این گزینه، حالت تاریک در گوگل کروم روشن نمی‌شود و لازم است ابتدا گزینه حالت تاریک را در کل سیستم عامل خود فعال کنید. به عنوان مثال، در ویندوز 10 به بخش تنظیمات بروید و در قسمت شخصی سازی پس از انتخاب گزینه رنگ‌ها همانند شکل زیر “Dark” را انتخاب کنید.

حالت تاریک در گوگل کروم

چگونگی فعال کردن حالت تاریک اجباری برای تمام وب‌ سایت‌ها

اگر مشتاق امتحان کردن این قابلیت هستید، در گوگل کروم نسخه 78 می‌توانید این قابلیت را به عنوان یک پرچم یا فلگ (Flag) فعال کنید. مانند همه فلگ‌ها، این گزینه و قابلیت نیز آزمایشی است که ممکن است در طول زمان تغییر کند یا حذف شود و همچنین ممکن است یک روز به عنوان یک گزینه کامل و به بلوغ رسیده به صفحه تنظیمات گوگل کروم وارد شود.

برای پیدا کردن این قابلیت در نوار جستجوی گوگل کروم “chrome://flags” را تایپ کنید و اینتر را بزنید. در صفحه پدیدار شده “Dark Mode” را جستجو کنید و همانند تصویر زیر اولین گزینه ظاهر شده این قابلیت را به شما ارائه می‌کند.

حالت تاریک در گوگل کروم

روی جعبه سمت راست “Force Dark Mode for Web Contents” کلیک کنید و “Enabled” را برای تنظیم پیش فرض انتخاب کنید.

حالت تاریک در گوگل کروم

سپس برای راه اندازی مجدد گوگل کروم بر روی “Relaunch” کلیک کنید. با این کار گوگل کروم تمام صفحات باز شما را بسته و مجدداً راه اندازی می‌کند. به یاد داشته باشید قبل از راه اندازی مجدد مرورگر حتماً در صفحات باز خود اگر موردی برای ذخیره‌سازی وجود دارد، ذخیره کنید.

حالت تاریک در گوگل کروم

پس از این، صفحات وب را مرور کنید و ببینید که این قابلیت چگونه کار می‌کند. اگر آن را دوست نداشتید می‌توانید دوباره همین مسیر را تکرار کرده، گزینه را به “Default” تغییر داده و مرورگر را مجدداً راه اندازی کنید. همچنین می توانید گزینه های دیگر “Force Dark Mode” را نیز امتحان کنید زیرا حالت‌های مختلف نتایج متفاوتی را در صفحات وب ایجاد می‌کنند. برخی از آنها حتی نور تصاویر را  نیز تغییر می‌دهند.

در انتها لازم است بگویم که خود را مجبور به استفاده از حالت تاریک نکنید زیرا حالت تاریک یک ترند و حالت جدید است اما ممکن است برای شما زیاد مناسب نباشد. با وجود این، روز به روز به تعداد افراد دوست‌دار حالت تاریک افزوده می‌شود.

]]>
https://digiro.ir/force-dark-mode-google-chrome/feed/ 0
نکته‌ها و ترفندهای چت تصویری در زوم، اسکایپ و فیس تایم https://digiro.ir/tips-for-your-video-chat-apps/ https://digiro.ir/tips-for-your-video-chat-apps/#respond Sat, 28 Mar 2020 11:23:46 +0000 https://digiro.ir/?p=168172 نکته‌ها و ترفندهای چت تصویریدر این مقاله قصد داریم تا نکات و ترفند‌های چت تصویری مانند تغییر پس زمینه، زیباتر کردن چهره خود و استفاده از شکلک‌های پنهان را به شما آموزش دهیم. به دلیل شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از آلوده شدن به این ویروس، میلیون‌ها نفر از مردم درخانه کار می‌کنند و از راه دور و با […]]]> نکته‌ها و ترفندهای چت تصویری

در این مقاله قصد داریم تا نکات و ترفند‌های چت تصویری مانند تغییر پس زمینه، زیباتر کردن چهره خود و استفاده از شکلک‌های پنهان را به شما آموزش دهیم. به دلیل شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از آلوده شدن به این ویروس، میلیون‌ها نفر از مردم درخانه کار می‌کنند و از راه دور و با استفاده از برنامه‌های چت تصویری رایگان فعالیت‌های اجتماعی خود را پیگیری می‌کنند تا با همکاران، دوستان و خانواده در ارتباط باشند. اما در تماس‌های تصویری خیلی اوقات ممکن است اطراف شما نامرتب باشد یا با تنظیم کردن وبکم بر روی چهره خود و پس زمینه سفید پشت سرتان ممکن است مکالمات طولانی شما اندکی کسل کننده شود. خوشبختانه، نرم افزارهای تماس تصویری و کنفرانسی محبوب مانند زوم، اسکایپ و فیس تایم روش‌هایی برای اضافه کردن چاشنی به تماس‌های شما با ویژگی‌ها و تنظیمات سرگرم کننده ارائه می‌دهند. در زیر ما به ترفند‌ها و نکات هر برنامه به طور جداگانه می‌پردازیم؛ با دیجی رو همراه باشید.

نرم افزار زوم (Zoom)

پس زمینه خود را به یک تصویر یا ویدیوی دلخواه تغییر دهید

در هنگام تماس تصویری در نرم افزار زوم، شما می‌توانید با تغییر و سفارشی کردن پس‌زمینه، خود را در ساحل، فضای شهری یا هر مکان دلخواه دیگری نشان دهید. به طور کلی برای این قابلیت به بخش تنظیمات رفته و سپس در Virtual Background، مورد دلخواه خود را آپلود یا یکی از موارد موجود را انتخاب کنید. البته ما این کار را همیشه توصیه نمی کنیم، اما اگر می‌خواستید یک پیش زمینه ویدیویی دلخواه را قرار دهید، از نظر فنی این کار نیز امکان‌پذیر است. برای این کار مسیر گفته شده را دنبال کرده و فقط به جای عکس، یک فایل ویدیویی را آپلود کنید. توجه داشته باشید که نرم افزار شما باید به روز باشد و سیستم شما حداقل ملزومات را دارا باشد.

نکات چت تصویری

میکروفن خود را به وسیله کلید فاصله (Space bar) خاموش و روشن کنید

اگر در محیط نامناسبی هستید و یا می‌خواهید صدای اطراف شما کمتر ارسال شود، می‌توانید میکروفن را به حالت بی صدا بگذارید و فقط در زمان صحبت کردنتان با فشردن و نگه داشتن کلید فاصله میکروفن را فعال کنید.

با فیلتر زیبایی زوم در بهترین شکل ظاهری خود باشید

خیلی از روزهای عادی رفتن به سر کار، شما ممکن است صبح زود از خواب بیدار شوید، دوش بگیرید و پس از صرف صبحانه، به خوبی لباس بپوشید و به سر کار بروید. اما اگر یک روز اوضاع به شکل دیگری شد و دارای ظاهری مناسب برای برقرای یک ویدیو کنفرانس نبودید چطور؟ زوم راه حلی برای این موضوع به نام Touch Up Appearance دارد. در اصل، این ویژگی یک فیلتر زیبایی مانند آنچه در اینستاگرام، فیس تایم یا دوربین سلفی تلفن خود پیدا خواهید کرد، می‌باشد. برای روشن کردن این ویژگی می‌توانید در بخش تنظیمات ویدیو این قابلیت را به راحتی بیابید و بر روی Touch Up My Appearance همانند تصویر زیر کلیک کنید.

نکات چت تصویری

نرم افزار اسکایپ (Skype)

تصویر پس زمینه خود را تار کنید

در اسکایپ می‌توانید پس زمینه ویدیوی خود را برای پهنان کردن هر گونه مشکلی، تار و محو کنید. ویژگی تاری پس زمینه از هوش مصنوعی برای حفظ فوکوس بر روی شما استفاده می‌کند. برای استفاده از این ویژگی، همانند تصویر زیر در بخش Audio & Video می‌توانید گزینه Blur my background را فعال کنید.

نکات چت تصویری

در اسکایپ به جای تماس تصویری آنلاین، پیام ویدیویی ارسال کنید

اگر می خواهید با یک کاربر اسکایپ به تماس تصویری بپردازید اما نمی توانید یک زمان که برای هر دوی شما مناسب باشد تنظیم کنید، شما می‌توانید در زمان‌های مختلف برای یکدیگر پیام ویدیویی ارسال کنید و در زمان مناسب مشاهده کنید. برای انجام این کار بر روی نسخه دسکتاپ اسکایپ، روی مخاطب مورد نظر کلیک کنید، سپس روی سه نقطه در گوشه پایین سمت راست کلیک کرده و Send Video Message را انتخاب کنید تا یک کلیپ حداکثر سه دقیقه‌ای را برای مخاطب خود ضبط و ارسال کنید.

نکات چت تصویری

با دوستان و آشنایان خود در سراسر جهان به وسیله مترجم اسکایپ صحبت کنید

اسکایپ یک سرویس مترجم دارد که هر آنچه که می‌گویید و یا می‌نویسید را برای مخاطب رو به روی شما به طور همزمان ترجمه می‌کند. مترجم متن برای بیش از 60 زبان موجود است در حالی که مترجم صدا برای 10 زبان (از جمله انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، ماندارین چینی، ایتالیایی، پرتغالی، عربی و روسی) در دسترس است. برای فعال کردن این قابلیت می‌توانید مسیر زیر را در نرم افزار اسکایپ دنبال کنید.

Tools > Options > General > Skype Translator

نکات چت تصویری

شکلک‌های پنهان اسکایپ را کشف کنید

در بخش پیام رسانی، اسکایپ تعدادی شکلک متحرک را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کنند تا مکالمه خود را زنده نگه دارید و یا حس و حال خود را بهتر بیان کنید. در حالی که اکثر این موارد هنگامی که روی صورتک خندان در گوشه سمت چپ پایین پنجره پیام رسانی کلیک می‌کنید قابل مشاهده هستند، برخی از آنها فقط در صورت تایپ کردن میانبر خاص ظاهر می‌شوند (از جمله موارد مثبت 13 سال). شما می‌توانید همه میانبرهای شکلک‌های پنهان اسکایپ را در صفحه پشتیبانی اسکایپ پیدا کنید.

نرم افزار فیس تایم (FaceTime) برای آیفون یا مک

با ایموجی خود در فیس تایم تماس تصویری برقرار کنید

اگر ایموجی سفارشی خود را ایجاد کرده اید، می‌توانید از آن برای جایگزینی چهره واقعی خود در طی تماس تصویری فیس تایم استفاده کنید. برای این کار، یک تماس تصویری فیس تایم را شروع کنید و پس از ضربه به صفحه نمایش، روی دکمه Effects بزنید (به شکل ستاره و در پایین سمت چپ صفحه). روی نماد میمون در بالای آن ضربه بزنید و پس از انتخاب ایموجی مورد نظر خود، آن‌ را جایگزین چهره خود کنید. برای متوقف کردن یا استفاده از ایموجی دیگر، می‌توانید دوباره روی دکمه Effects لمس کنید.

نکات چت تصویری

فیلترها و ایموجی‌های مختلف را به تماس تصویری فیس تایم خود اضافه کنید

شما می‌تواید مشابه همان فیلترهایی که در اسنپ چت یا اینستاگرام دارید، با افزودن فیلترها و افکت‌های مختلف تماس تصویری فیس تایم خود را کمی جالب‌تر جلوه دهید. برای این کار، پس از برقرای یک تماس تصویری در فیس تایم، بر روی دکمه Effects ضربه بزنید. در این قسمت شما می‌توانید فیلترها، ویژگی‌ها و برچسب‌هایی که می‌توانید در طول تماس خود استفاده کنید را مشاهده کنید.

نکات چت تصویری

]]>
https://digiro.ir/tips-for-your-video-chat-apps/feed/ 0
چطور لپ تاپ خود را خنک نگه داریم؟ https://digiro.ir/how-to-keep-your-laptop-cool/ https://digiro.ir/how-to-keep-your-laptop-cool/#respond Tue, 24 Mar 2020 13:11:29 +0000 https://digiro.ir/?p=167672 خنک کردن لپ تاپدر طی چند سال گذشته، با آتش گرفتن برخی لپ تاپ‌ها، رسانه‌های زیادی به موضوع داغ شدن بیش از حد این دستگاه‌ها پرداختند. این مشکل برای اولین بار در سال 2006 و در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد آتش گرفتن یک لپ تاپ به بیرون درز کرد. مشکلی که به علت باتری‌های معیوب رخ داد […]]]> خنک کردن لپ تاپ

در طی چند سال گذشته، با آتش گرفتن برخی لپ تاپ‌ها، رسانه‌های زیادی به موضوع داغ شدن بیش از حد این دستگاه‌ها پرداختند. این مشکل برای اولین بار در سال 2006 و در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد آتش گرفتن یک لپ تاپ به بیرون درز کرد. مشکلی که به علت باتری‌های معیوب رخ داد و شرکت‌هایی مانند دل، سونی و ایسر را وادار کرد که فراخوان دهند. حتی اگر مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ باعث اتفاقی مانند انفجار نشود، باز هم نباید از کنار آن به سادگی گذشت، چرا که گرمای بیش از حد برای دستگاهی که قرار است روی پای شما قرار گیرد اصلا چیز خوبی نیست و همچنین، گرمای زیاد می‌تواند به هارد دستگاه صدمه بزند. اما اگر مشکل از باتری نباشد چه چیزی باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شود؟

وقتی برای مدت طولانی با وسایل الکترونیکی منزل و شخصی خود کار کنید داغ می‌شوند. اگر بعد از تماشای چند ساعت فیلم یا انجام بازی ویدئویی، دست خود را زیر و کناره‌های لپ تاپ قرار دهید این قضیه را متوجه می‌شوید. هنگامی که با قطعات الکترونیکی کار می‌کنید گرم می‌شوند و لپ تاپ شما از این نظر هیچ تفاوتی با این وسایل ندارد. اما در این مقاله می‌خواهیم بفهمیم که چرا لپ تاپ‌ها داغ می‌شوند و برای خنک نگهداشتن آن‌ها چه کاری باید انجام دهیم که هزینه زیادی نداشته باشد. با دیجی رو همراه باشید.

چرا لپ تاپ بیش از کامپیوتر رومیزی داغ می‌شود؟

لپ تاپ‌ها به دو دلیل بیش از کامپیوترها داغ می‌شوند. اول از همه، چون لپ‌تاپ‌ها از کامپیوترهای رومیزی کوچکتر هستند و قطعات الکترونیکی به صورت فشرده کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، چون این قطعات به هم نزدیکتر هستند و کیس لپ تاپ بسیار ظریف است فضای زیادی برای تبادل گرما وجود ندارد. مسئله دیگر قدرت پردازنده است. از آنجا که بسیاری از لپ‌تاپ‌ها از پردازنده‌های قدرتمندتری برخوردار هستند و سیستم عامل‌ها برای اجرا و عملکرد سریع به قدرت پردازشی بیشتری نیاز دارند، گرمای بیشتری در داخل کیس تولید می‌شود.

البته بدون شک تولیدکنندگان لپ تاپ از این امر مطلع هستند و قطعات زیادی داخل دستگاه وجود دارد که این گرما را از بین ببرد. فن‌ها، سینک‌های حرارتی و دریچه‌های هوا برای خنک کردن لپ تاپ در حین کار به کار می‌روند. اما گاهی اوقات این قطعات کافی نیست. اگر فن به درستی کار نکند یا مشکلات دیگر رخ دهد لپ تاپ بیش از حد گرم می‌شود و آسیب جدی می‌بیند. اما بعضی اوقات، کاربر بیشتر از دستگاه باعث گرم شدن لپ تاپ می‌شود. بنابراین قبل از اینکه بخواهیم در مورد سیستم خنک‌کننده خارجی بحث کنیم باید بدانیم چگونه می‌توانیم لپ‌تاپ‌مان را خنک نگه داریم.

ابتدا باید مطمئن شوید که فن‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده دستگاه به خوبی کار می‌کنند. در واقع، این کار از گرم شدن لپ تاپ و مشکلات این چنین پیشگیری می‌کند. بنابراین یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ شما این است که از آن مراقبت کنید. اگر متوجه شدید که لپ تاپ شما زیاد گرم می‌شود و اگر فن لپ تاپ در فواصل کوتاه‌ و با صدا و کند کار کرد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری را انجام دهید.

1. فن‌های لپ تاپ خود را بررسی کنیدچطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

برای اینکه بفهمید فن لپ تاپ شما به خوبی کار می‌کند یا نه از نرم افزار عیب‌یابی استفاده کنید زیرا فن‌ها داخل این کیس هستند و گاهی اوقات باز کردن کیس لپ تاپ ضمانت‌نامه را باطل می‌کند. به سراغ وبسایت سازنده لپ تاپ خود بروید و ببینید که آیا نرم‌افزاری برای تشخیص عیب‌ فن‌های لپ تاپ وجود دارد یا خیر. در صورت نبود هیچگونه نرم‌افزاری، می‌توانید از یکی از فروشنده های معتبر دیگر چنین ابزاری را به صورت آنلاین دانلود کنید.

2. دریچه‌های لپ تاپ را تمیز کنیدچطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

بیشتر لپ تاپ‌ها از جریان هوا برای کمک به خنک‌ کردن دستگاه استفاده می‌کنند. دریچه ورودی در قسمت جلوی کیس و دریچه‌های خروجی در قسمت پشت بدنه لپ تاپ قرار دارند. گرد و غبار می‌تواند این دریچه ها را مسدود کرده و مانع جریان هوا شود. در این مواقع، شاید آسانترین راه برای تمیز کردن دریچه‌ها پاک کردن آنها با کمپرسور هوای فشرده باشد. همچنین شما می‌توانید با پارچه ای نسبتا مرطوب (نه خیس) دریچه‌های لپ تاپ را تمیز کنید.

3. تنظیمات بایوس را بررسی کنیدچطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

در لپ تاپ تنظیماتی نرم‌افزاری وجود دارد که به شما نشان می‌دهد میزان حرارت دستگاه چقدر است و فن‌ها با چه سرعتی کار می‌کنند. بعضی اوقات، با آپدیت بایوس، تنظیمات کنترل دما اصلاح شده و می‌تواند به شما در بهینه سازی خنک‌کننده کمک کند. به وب سایت شرکت سازنده لپ تاپ خود سر زده و به روزرسانی‌های بایوس را بررسی کنید اما لازم است بدانید که در مقایسه با آپدیت‌های معمول سیستم عامل، به روز رسانی سیستم نرم افزاری بایوس پیچیده‌تر است و در نتیجه ممکن است به پشتیبانی تخصصی نیاز داشته باشید.

کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید

هنگامی که سیستم خنک‌کننده لپ تاپ خود را به صورت صحیح تنظیم کردید می‌توانید بر روی عادات لپ تاپ خود کار کنید تا لپ تاپ شما از گرم شدن زیاد و آسیب‌های بعدی مصون بماند. از لپ تاپ خود در زیر نور آفتاب استفاده نکنید آن را از رادیاتورها و دریچه‌های حرارتی دور نگه دارید و هرگز آن را در یک ماشین گرم قرار ندهید. و از همه مهمتر، لپ تاپ را روی پای خود نگذارید.

حتی اگر سیستم خنک‌کننده لپ تاپ شما عملکرد خیلی خوبی داشته باشد می‌توانید کارهای دیگری برای محافظت از لپ تاپ انجام دهید. واقعیت این است که وقتی لپ تاپ را روی پای خود می‌گذارید و با آن کار می‌کنید فقط باعث گرم شدن زیاد آن می‌شوید. هر سطح نرم از جریان هوا به داخل و خارج از دریچه‌های خنک کننده جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند باعث داغ شدن قسمت زیرین لپ تاپ شود و پای شما بسوزد.

علاوه بر این، وقتی لپ تاپ را مستقیما روی میز بگذارید باز هم ممکن است دستگاه گرم شود. چند روش مختلف برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. یک راه معمول، استفاده از استند است که بین قسمت پایین لپ تاپ و سطح مورد استفاده فاصله ایجاد می‌کند.چطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

در واقع، استند فضایی برای عبور گرما ایجاد می‌کند. استند معمولاً نوعی سطح صاف و ظریف با پایه‌های کوتاه است که می‌توانید آن را روی پای خود یا روی میز قرار دهید. با داشتن فضایی یک یا دو اینچی برای عبور جریان هوا در زیر لپ تاپ، گرما به راحتی عبور کرده و هوا از طریق دریچه ها جریان می‌یابد. گاهی اوقات، استند از یک ماده مخصوص مانند آلومینیوم ساخته می‌شود و درست مثل یک سینک حرارتی عمل می‌کند. این دستگاه گرمای لپ تاپ را بیرون کشیده و به خنک شدن بیشتر آن کمک می‌کند.

پد یا تشک خنک‌کننده لپ تاپ از دیگر وسایلی است که می‌توان از آن برای خنک نگه داشتن لپ تاپ استفاده کرد. در این روش، مانند سینک حرارتی آلومینیومی، دستگاه را روی یک سطح کنترل کننده گرما قرار می‌دهید. این وسیله می‌تواند یک تشک عایق باشد که گرمای لپ تاپ را بیرون کشیده و از پای شما محافظت می‌کند یا یک پد ضخیم باشد که فن‌های درون آن طوری طراحی شده‌اند که گرما را از بین ببرند.

شاید تصمیم بگیرید یکی از ابزارهای خنک‌کننده لپ تاپ را از فروشگاه‌های الکترونیکی و یا ده‌ها خرده فروشی آنلاین بخرید. اما از طرف دیگر ممکن است چیزی در خانه خود داشته باشید که بتوانید از آن برای پیشگیری از گرم شدن لپ تاپ استفاده کنید. برای مثال، یک میز کمپینگ کوچک ساخته شده از تکه‌های باریک به عنوان یک پایه لپ تاپ عمل کند.

یک نکته را باید خاطرنشان کرد که بسته به عمر، محیط و میزان مصرف انرژی، میزان گرمای لپ تاپ شما همیشه تغییر می‌کند. بنابراین حتی اگر یک سیستم خنک‎کننده عالی داشته باشید نصب نوعی نرم‌افزار نظارت بر گرما به شما کمک می‌کند تا از نوسانات دمای لپ تاپ خود آگاه شوید و بفهمید که چگونه شرایط مختلف می‌تواند باعث افزایش دمای لپتاپ شود.

]]>
https://digiro.ir/how-to-keep-your-laptop-cool/feed/ 0
با روش‌های صحیح ضدعفونی کردن گوشی آشنا شوید https://digiro.ir/how-to-clean-and-disinfect-phone/ https://digiro.ir/how-to-clean-and-disinfect-phone/#comments Sun, 22 Mar 2020 16:24:31 +0000 https://digiro.ir/?p=167929 ضدعفونی کردن گوشیطبق یک تحقیق در سال 2018، هر آمریکایی به طور متوسط بیش از 50 بار در روز گوشی خود را چک می‌کند. بقیه‌ی کشورهای توسعه یافته نیز الگوی مصرف مشابهی دارند. در حالی که این تحقیق در مورد میزان اعتیاد افراد به گوشی همراه انجام شده بود اما اغلب مواقع بسیاری از افراد از گوشی‌های […]]]> ضدعفونی کردن گوشی

طبق یک تحقیق در سال 2018، هر آمریکایی به طور متوسط بیش از 50 بار در روز گوشی خود را چک می‌کند. بقیه‌ی کشورهای توسعه یافته نیز الگوی مصرف مشابهی دارند. در حالی که این تحقیق در مورد میزان اعتیاد افراد به گوشی همراه انجام شده بود اما اغلب مواقع بسیاری از افراد از گوشی‌های خود در مکان‌هایی مانند حمام، آشپزخانه و دیگر نقاطی که مستعد رشد باکتری هستند استفاده می‌کنند.

چندین مطالعه و نظرسنجی نشان می‌دهد که گوشی‌های ما هفت برابر از توالت‌های معمولی کثیف‌تر هستند. این موضوع نه تنها چندش‌آور بلکه یک خطر جدی برای سلامتی انسان محسوب می‌شود. اهمیت این مسئله و تمیز نگهداشتن گوشی همراه وقتی بیشتر خود را نشان می‌دهد که می‌بینیم ویروس کرونا همچنان در سراسر جهان گسترش می‌یابد. اخیرا نیز سازمان بهداشت جهانی (WHO) رسما کووید-19 را یک بیماری همه‌گیر اعلام کرده است. عدم مسافرت به مناطق آلوده و رعایت بهداشت عمومی نقطه شروع خوبی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است اما از اهمیت پاک کردن و ضدعفونی گوشی همراه هم نباید غافل شد. در صورتی که به شستشوی زیاد دستان خود عادت کرده‌اید باز هم این احتمال وجود دارد که میکروب‌های مضر به صفحه گوشی شما بچسبند. از همین رو، در ادامه قصد داریم به نکاتی مورد نحوه تمیز کردن تلفن برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و سایر میکروب‌ها بپردازیم. توجه داشته باشید که بسیاری از این نکات را می‌توان برای سایر دستگاه‌های الکترونیکی مانند تبلت و لپ‌تاپ به کار برد. با دیجی رو همراه باشید.

1. از دستمال‌های ضدعفونی کننده استفاده کنیدضدعفونی کردن گوشی

شاید با نحوه ضدعفونی کردن و پاک کردن گوشی همراه آشنا باشید اما مسئله فقط خرید یک پاک‌کننده خانگی و تمیز کردن دقیق آن نیست. شاید ابزارهای پاک‌کننده‌ و ضدعفونی‌کننده‌ خانگی مانند سفید‌کننده، شیشه پاک کن و سایر محصولات برای پیشخوان، حمام و سایر سطوح عالی باشند اما اغلب برای استفاده و ضدعفونی گوشی مناسب نیستند. اخیراً اپل و چند شرکت تولیدکننده گوشی همراه تأیید کرده‌اند که استفاده از محصولاتی نظیر دستمال‌های پاک‌کننده و ضدعفونی کننده کلروکس برای ضدعفونی کردن گوشی شما مناسب است. در این محصولات به طور معمول از مواد شیمیایی کمتری نسبت به بطری‌های اسپری و موارد مشابه استفاده می‌شود. ایده خوب دیگر استفاده از یک دستمال مرطوب‌ مخصوص صفحه نمایش زایس می‌‌باشد. البته دستمال مرطوب‌ به خوبی ورق‌های کلروکس دستگاه شما را تمیز نمی‌کنند اما استفاده از آن‌ها به گوشی شما آسیبی نمی‌رساند.ضدعفونی کردن گوشی

شاید وسوسه شوید و از یک محلول 70 درصدی ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که این محلول می‌تواند پوشش اولئوفوبی محافظ گوشی را خراب کرده و در درازمدت باعث آسیب و کاهش طول عمر گوشی شود. اگر احساس می‌کنید که به الکل برای ضدعفونی گوشی نیاز دارید حتماً مقداری از آن را روی پارچه ریخته و به صورت غیرمستقیم از آن استفاده کنید.

ضدعفونی کردن گوشی

علاوه بر این، چند نکته کلی دیگر وجود دارد که باید هنگام ضدعفونی کردن گوشی هوشمند خود بدانید:

 • حتی در صورت ضدآب بودن گوشی یا گجت‌های خود، آن‌ها را در مایع ضدعفونی‌کننده فرو نبرید.
 • از تمیز کردن بیش از حد گوشی با پارچه‌های خشک و زبر که باعث ایجاد خراش می‌شوند خودداری کنید.
 • از سفید کننده، اسپری‌های آئروسل و الکل‌های قوی خودداری کنید چون این مواد به پوشش سطح گوشی به ویژه شیشه آسیب می‌رساند.
 • اسپری ضدعفونی کننده‌ یا کمپرسور هوای فشرده را مستقیماً روی وسایل خود پخش نکنید.

2.  پارچه میکروفیبر یکی از بهترین راه‌ها برای پاک کردن گوشی است

ضدعفونی کردن گوشی

معمولا بسیاری از ما برای تمیز کردن گوشی به یک دستمال کاغذی یا حوله اکتفا کرده و گوشی‌های خود را به صورت سطحی تمیز می‌کنیم. اگرچه کاچی به از هیچی است اما این روش، بهترین راه برای پاک کردن گوشی هوشمند نیست زیرا بسیاری از باکتری‌های داخل گوشی باقیمانده و جتی ممکن است حین فشار دادن دستمال روی گوشی، صفحه نمایش آن خراش ببیند! به علاوه، بیشتر حوله‌ها و دستمال‌های‌ کاغذی، پنبه، پرژ و فیبر و سایر ذرات را روی سطح جا می‌گذارند و کار را سخت‌تر می‌کنند چرا که این ذرات بین دکمه‌ها، شکاف‌ها و سایر قسمت‌هایی که تمیز کردن آن سخت است قرار می‌گیرند. برای پاک کردن و ضدعفونی بهتر می‌توانید از پارچه میکروفیبر استفاده کنید. این پارچه معمولاً در داروخانه‌ها وعینک فروشی‌ها پیدا می‌شود.

کافی است صفحه و بقیه گوشی را به صورت مستقیم پاک کنید تا تمام ذرات و از بین برود. اگر در از بین بردن لکه یا قسمتی کثیف مشکل دارید چند قطره آب روی پارچه بپاشید و دوباره صفحه و گوشی خود را تمیز کنید. اگر لازم می‌بینید می‌توانید از یک محلول صابون و آب روی پارچه یا حتی ترکیب نصف آب  و نصف الکل ایزوپروپیل 7 درصدی استفاده کنید اما باز هم یادآوری می‌کنیم که شاید این محلول گوشی شما را نشکند اما در درازمدت به دستگاه آسیب می‌رساند.

3. با گوش‌پاک‌کن درزها و حفره‌های گوشی را پاک کنیدضدعفونی کردن گوشی

تمیز کردن سطح بیرونی گوشی راحت است اما میکروب‌ها و ذرات آزاردهنده همیشه بین دکمه‌ها و شکاف‌های ریز و درشت پنهان می‌شوند. برای تمیز کردن این قسمت‌ها می‌توانید از گوش پاک‌کن استفاده کنید. نحوه کار با گوش‌پاک کن درست مثل دستمال مرطوب‌کننده است. گوش‌پاک‌کن را جز در مواقع ضروری خیس نکنید. اگر به مایع ضدعفونی کننده یا آب نیاز داشتید سعی کنید خیلی کم از آن استفاده کنید.

محافظ صفحه نمایش و قاب نه تنها برای جلوگیری از آسیب دیدن گوشی شما مناسب هستند بلکه تمیز کردن آن‌ها معمولاً آسان‌تر است. به عنوان مثال، شما می‌توانید بدون نگرانی از خراب شدن قاب خود از الکل و سایر محلول‌ها برای تمیز کردن محافظ صفحه نمایش استفاده کنید. حتی اگر قاب و محافظ صفحه گوشی آسب دید می‌توانید آن را دور انداخته و یکی دیگر بخرید چرا که برخلاف گوشی قیمت چندان زیادی ندارند. در صحبت از قاب گوشی توصیه می‌کنیم چیزی که از موادی مانند پلاستیک ساخته شده را بخرید چون که شستن آن‌ها راحت‌تر است. قاب چوبی و فیبری در صورت شستشو ممکن است به شدت آسیب ببینند.

برای تمیز کردن محافظ و قاب گوشی چه باید کرد؟ضدعفونی کردن گوشی

بسیاری از روشهای فوق برای محافظ‌های صفحه نمایش نیز به کار می‌روند. اما برای قاب گوشی می‌توانید آنها را از گوشی جدا کرده و به صورت دستی با مواد شوینده و محلول های دیگر پاک کنید. سپس، آنها را خشک و روی گوشی بگذارید.

4. دست‌های خود را مرتب بشوییدضدعفونی کردن گوشی

شاید این نکته گوشی شما را تمیز نکند اما از کثیف شدن بیش از حد آن جلوگیری می‌کند. هیچ راز خاصی در اینجا وجود ندارد ، فقط هر زمان که به یک سطح کثیف، حیوان خانگی و غیره دست زدید از صابون یا مایع دستشویی استفاده کنید.

همچنین توصیه می‌شود که از گوشی خود در مکان‌هایی مانند سرویس‌های بهداشتی، توالت و آشپزخانه استفاده نکنید. هرچند که بیشتر افراد این کار را انجام می‌دهند اما در شرایط کنونی که بیماری همه‌گیری مانند ویروس کرونا جان افراد را تهدید می‌کند بهتر است تا حد امکان موارد بهداشتی را رعایت کنید.

آیا شستن گوشی به تمیزی دستگاه شما کمک می‌کند؟ضدعفونی کردن گوشی

اگر گوشی ضد آبی دارید که استاندارد IP67 یا بالاتر دارد می‌توانید گوشی خود را با آب بشویید. البته باید به این نکته اشاره کرد که آب به تنهایی در از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها موثر نخواهد بود. شاید بخواهید از صابون هم در کنار آن استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که صابون کم کم به پوشش‌های  خاص رو شیشه نمایشگر در قسمت جلو و پشت بدنه گوشی صدمه زده و همچنین درزبند و مهر و موم‌های پلاستیکی مانع از خروج کامل آب می‌شوند. بنابراین بهتر است از این کار خودداری کنید چون قطع به یقین در درازمدت گوشی شما صدمه می‌بیند و ورود محلول آب و صابون به داخل پورت گوشی، پایان خوشی ندارد.

5. ضدعفونی کننده گوشی UV ارزش امتحان کردن دارد

چراغ‌های ماوراء بنفش (UV) این دستگاه ضدعفونی‌کننده می‌تواند باکتری‌ها را از بین برده و گوشی شما را ظرف چند دقیقه ضدعفونی کند. بیشتر دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده UV شبیه به تخت‌های برنزه‌کننده کار می‌کنند. شما گوشی خود را قفل می‌کنید و این دستگاه کار خود را انجام می‌دهد. اگرچه استفاده از این دستگاه شاید ساده‌ترین راه‌حل به نظر برسد اما باید بدانید که هنوز تاثیر این دستگاه روی پاک کردن ویروس کووید 19 آزمایش نشده است اما اگر تصمیم به خرید این دستگاه دارید بد نیست بدانید که بهترین و محبوب‌ترین ضدعفونی کننده گوشی ماوراء بنفش PhoneSoap V3 است.

]]>
https://digiro.ir/how-to-clean-and-disinfect-phone/feed/ 2
دستیار مرورگر اپرا (Opera Browser Assistant) چیست و چطور می‌توان آن را غیر فعال کرد؟ https://digiro.ir/what-is-opera-browser-assistant-and-how-to-disable-it/ https://digiro.ir/what-is-opera-browser-assistant-and-how-to-disable-it/#respond Wed, 18 Mar 2020 07:25:53 +0000 https://digiro.ir/?p=167643 مرورگر اپرااگر مرورگر وب اپرا را در سیستم خود نصب کرده باشید احتمالا با دستیار مرورگر اپرا (Opera Browser Assistant) نیز روبرو شده‎اید. همچنین ممکن است که در سیستم عامل شما، این دستیار در تنظیمات Startup setting فعال باشد، به این معنی که با بالا آمدن ویندوز، برنامه مذکور به صورت اتوماتیک شروع به کار کند. […]]]> مرورگر اپرا

اگر مرورگر وب اپرا را در سیستم خود نصب کرده باشید احتمالا با دستیار مرورگر اپرا (Opera Browser Assistant) نیز روبرو شده‎اید. همچنین ممکن است که در سیستم عامل شما، این دستیار در تنظیمات Startup setting فعال باشد، به این معنی که با بالا آمدن ویندوز، برنامه مذکور به صورت اتوماتیک شروع به کار کند.

کاربران ویندوز می‎توانند با گشودن تسک منیجر این موضوع را بررسی کنند. به این صورت که ابتدا با فشردن دکمه‎های Ctrl-shift-Esc وارد محیط تسک منیجر شوید و سپس از منوی بالایی، زبانه Startup را انتخاب کنید. در این زبانه دستیار مروگرر اپرا را مشاهده خواهید کرد.دستیار مرورگر اپرا

با برگشتن به زبانه processes شما می‎توانید متوجه شوید که دستیار مرورگر اپرا در حال اجرا شدن است یا خیر.

دستیار مرورگر اپرا

اما سؤالی که در اینجا پیش می‎آید این است که چرا دستیار مرورگر اپرا با بالا آمدن سیستم عامل راه اندازی می‎شود و دقیقا به چه دردی می‎خورد؟ در گوشه سمت راست تسک بار، آیکون اپرا را خواهید دید. این موضوع ممکن است که باعث سریع‎تر بالا آمدن مرورگر شود. شما می‎توانید با یک کلیک چپ یا راست بر روی آن به محیط اپرا وارد شوید. (درواقع کاربرد خاصی نداره😊)

طریقه غیر فعال یا حذف کردن دستیار مرورگر اپرا (Opera Browser Assistant)

راه حل آسان عبارت است از غیرفعال کردن برنامه با استفاده از خود سیستم عامل؛ برای این کار کافی است وارد تسک منیجر شوید و در زبانه Startup، روی دستیار مرورگر اپرا (Opera Browser Assistant) کلیک راست کنید و گزینه غیرفعال (disable) را انتخاب کنید. با انجام این کار، با روشن کردن کامپیوتر، دیگر برنامه مذکور به صورت خودکار اجرا نخواهد شد.

دستیار مرورگر اپرا

راه حل دوم شامل حدف کردن فایل‎های دستیار مرورگر می‎باشد. شما می‎توانید از نرم افزار Autostarts برای حذف برنامه‎هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز فعال می‎شوند، استفاده کنید.

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که با آپدیت کردن و یا نصب مجدد مرورگر اپرا، تمامی فایل‎ها و تغییرات ایجاد شده به حالت پیش‎فرض برخواهد گشت.

به هر حال نرم افزار اپرا و یا هر شرکت نرم افزاری دیگری، بهتر است که مشتریان خود را نسبت به تغییرات ایجاد شده و ویژگی‎های اضافه شده آگاه کنند و در مورد کاربرد این موارد توضیحات کاملی را ارائه دهند. درواقع، خیلی از کاربران اپرا به دلیل اینکه هیچگونه دستور العملی برای دستیار مرورگر اپرا وجود ندارد، هیچ گونه استفاده‎ای از این ویژگی نمی‎کنند.

]]>
https://digiro.ir/what-is-opera-browser-assistant-and-how-to-disable-it/feed/ 0