آموزش سیستم عامل – دیجی رو https://digiro.ir دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی Thu, 14 May 2020 08:41:23 +0000 fa-IR hourly 1 مشکلات پیش آمده پس از آپدیت ویندوز 10 را چگونه حل کنیم؟ https://digiro.ir/latest-windows-10-update-problems/ https://digiro.ir/latest-windows-10-update-problems/#respond Thu, 14 May 2020 08:41:23 +0000 https://digiro.ir/?p=170327 مشکلات پیش آمده پس از آپدیت ویندوز 10 را چگونه حل کنیمبسیاری از شما شرکت مایکروسافت را با سیستم عامل ویندوز آن می‌شناسید. این شرکت همیشه سعی داشته تا با به‌روزسانی‌های ویندوز قابلیت‌های جدید را به این سیستم عامل آورده و آن‌ را بهینه‌تر کند اما گاهی کاربران ویندوز با دریافت این به‌روزرسانی‌ها نه تنها مشکلاتشان حل نمی‌شود بلکه دچار مشکلات جدیدی هم می‌شوند! این مشکلات […]]]> مشکلات پیش آمده پس از آپدیت ویندوز 10 را چگونه حل کنیم

بسیاری از شما شرکت مایکروسافت را با سیستم عامل ویندوز آن می‌شناسید. این شرکت همیشه سعی داشته تا با به‌روزسانی‌های ویندوز قابلیت‌های جدید را به این سیستم عامل آورده و آن‌ را بهینه‌تر کند اما گاهی کاربران ویندوز با دریافت این به‌روزرسانی‌ها نه تنها مشکلاتشان حل نمی‌شود بلکه دچار مشکلات جدیدی هم می‌شوند! این مشکلات در به‌روزرسانی‌های اخیر این سیستم عامل هم مشاهده می‌شود، اما خوشبختانه، برای بسیاری از مشکلات به وجود آمده راه‌حل‌هایی وجود دارد که در این مقاله آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم. با دیجی رو همراه باشید.

آپدیت آوریل 2020 (KB4549951)
مشکل حذف یا جابه‌جایی فایل‌ها

یکی از فاجعه بارترین به‌روزرسانی‌های ویندوز 10، به‌روزرسانی منتشر شده در اواسط آوریل بود که باعث بروزمشکلات متعددی شد. کاربران گزارش‌های مختلفی از حذف فایل‌ها (تصاویر و اسناد) و همچنین برنامه‌های نصب شده از طریق فروشگاه مایکروسافت را منتشر کردند.

به نظر می‌رسد برخی از پرونده‌های حذف شده در سطل بازیافت ویندوز یافت می‌شوند، بنابراین قبل از حذف تمام فایل‌های موجود سطل بازیافت، ابتدا فایل‌های درون آن را بررسی کنید.

کاربران بسیاری نیز مشاهده صفحه آبی را مشکلی جدی بعد از به‌روزرسانی عنوان کردند. مایکروسافت هنوز به شکل جدی به این مشکل نپرداخته است، بنابراین بهترین راه حل در حال حاضر حذف به‌روزرسانی نصب شده است که در انتهای همین مقاله راهنمایی‌های لازم در این زمینه را شاهد خواهید بود.

آپدیت KB4541335
بسته شدن ناگهانی یا مشکلات جدی در نصب برنامه‌ها

این به‌روزرسانی اختیاری در اواخر ماه مارس منتشر شد. طبق گزارش تعدادی از کاربران این به‌روزرسانی مشکلاتی از جمله بسته شدن پی در پی و عدم نصب کامل برنامه‌ها را به همراه داشته است. بهترین راه در این مورد این است که کلا این به‌روزرسانی اختیاری را دریافت و نصب نکنید اما اگر این به‌روزرسانی را دریافت کرده‌اید بهتر است با روش‌های موجود این به‌روزرسانی را حذف کرده یا سیستم خود را طبق نسخه پشتیبان خود به گذشته بازگردانید. در ادامه این مقاله نیز شما را در زمینه حذف به‌روزرسانی راهنمایی می‌کنیم.

آپدیت مارس 2020
مشکلات اتصال به اینترنت

به‌روزرسانی ماه مارس مایکروسافت عمدتاً برای بهبود امنیت ویندوز 10 طراحی شده بود، امنیت و حریم خصوصی در مایکروسافت اج، دستگاه‌های خارجی و تأییدیه رمز عبور از این موارد بوده است. اما به عنوان یک اثر جانبی، بسیاری از افرادی که از پروکسی و VPN، به ویژه با برنامه‌هایی که از پروتکل‌های WinHTTP یا WinInet استفاده می‌کردند، دچار مشکل اساسی در اتصال به اینترنت شدند. برخی از برنامه‌های دیگری هم که طی این به‌روزرسانی دچار مشکل شدند، مایکروسافت آفیس و اوت‌لوک می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌ها نرم‌افزارهای 32 بیتی نیز بعد از این به‌روزرسانی دچار مشکل شده‌اند. البته مایکروسافت از این مشکل آگاه بوده و یک به‌روزرسانی دیگر برای حل آن ارائه کرده است.

آپدیت KB4535996
مشکلات صدا، کند شدن ویندوز و مشکل در اتصال به اینترنت

به‌روزرسانی اختیاری ویندوز 10 با کد KB4535996 قرار بود عملکرد باتری را بهبود بخشد و مشکلات جزئی مختلفی مانند تشخیص گفتار را برطرف کند. اما طبق گفته کاربران، این به‌روزرسانی مشکلات عدیده‌ای را نیز به همراه داشته است. طبق گفته آن‌ها این به‌روزرسانی نه تنها بهبودی در عملکرد باتری به همراه نداشته بلکه قطع و وصل شدن صدا در ویندوز، کند شدن سیستم عامل و مشکلاتی در اتصال به اینترنت را نیز به همراه داشته است.

طبق گفته مایکروسافت این شرکت تلاش می‌کند تا با یک به‌روزرسانی دیگر را برای حل این مشکلات ارائه کند اما اگر این مشکلات شما را آزار می‌دهند در ادامه مقاله شما را برای حذف کردن به‌روزرسانی‌ها راهنمایی می‌کنیم.

خطای صفحه آبی مرگ (KB4532695)

به نظر می‌رسد به‌روزرسانی جدید مایکروسافت که قول حل مشکلات ویندوز را داده بود، خود مشکلی جدی به همراه داشته است. به‌روزرسانی با کد KB4532695 در اواخر ژانویه منتشر شد تا مشکلات جعبه جستجوی فایل اکسپلورر را حل کند، در حالی که برای بسیاری از کاربران این به‌روزرسانی بی‌مشکل بوده اما برخی دیگر نیز از مشکل BSOD و زمان بوت شدن کند سیستم شکایت کرده‌اند.

راه حل‌ها

چگونگی حذف به‌روزرسانی‌های ویندوز 10

شما می‌توانید به‌روزرسانی‌های کوچک ویندوز 10 را با انجام مراحل زیر (برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز به پاراگراف بعد مراجعه کنید) حذف کنید.

Settings > Update & Security > View update history > Uninstall updates

در این پنجره به پایین بروید تا به سر برگ Microsoft Windows برسید. در این بخش شما  همه به‌روزرسانی‌های KB و امنیتی ویندوز 10 را به همراه تاریخ نصب آنها مشاهده خواهید کرد. به سادگی روی موردی که می‌خواهید حذف شود کلیک راست کرده و آن را حذف کنید، سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید.

چگونه به نسخه (Build) قبلی ویندوز 10 باز گردیم؟

بعد از هر به‌روزرسانی اصلی، ویندوز 10 یک فرصت ده روزه به شما می‌دهد تا دوباره به نسخه قبلی ویندوز باز گردید. این یک ویژگی مفید است که به شما زمان کافی برای بررسی به‌روزرسانی جدید و تصمیم‌گیری برای نصب آن، می‌دهد. برای استفاده از این ویژگی ‌می‌توانید همانند تصویر زیر به بخش Update History رفته و بر روی Recovery Options کلیک کنید.

در همین صفحه می‌توانید با کلیک بر روی Feature Updates از نسخه کنونی سیستم عامل‌تان مطلع شوید و با کلیک بر روی Quality Updates آپدیت‌های کوچک KB را که نصب شده‌اند، مشاهده کنید.

به‌روزرسانی‌های ویندوز 10 را مسدود کرده و یا به تعویق بیندازید

اولین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از برخورد با مشکلات فوق و موارد دیگر انجام دهید این است که کنترل به‌روزرسانی ویندوز 10 را خودتان در دست بگیرید. به این ترتیب می‌توانید پس از اینکه از بی‌مشکل بودن یک به‌روزرسانی مطمئن شدید، آن را نصب کنید.

طبق اطلاعات به دست آمده مایکروسافت قصد دارد تا در به‌روزرسانی‌های خود در آینده نزدیک، به کاربران نسخه‌های مختلف ویندوز 10 (همچنین کاربران نسخه خانگی ویندوز) این امکان را بدهد تا به‌روزرسانی‌ها را تا مدت زمان هفت روز متوقف کنند. در حال حاضر نیز اگر شما یکی از کاربران نسخه‌های Pro و Enterprise و Education ویندوز 10 باشید می‌توانید با مراجعه به بخش Windows Update و انتخاب ” Choose when updates are installed ” تعداد روزهایی که قصد دارید به‌روزرسانی ویندوز را به تاخیر بیندازید، انتخاب کنید.

یکی از راه‌ حل‌های مسدود کردن به‌روزرسانی ویندوز این است که دکمه‌های WIN + R را فشار دهید و در پنجره باز شده همانند تصویر زیر services.msc را وارد کرده و بر روی Ok کلیک کنید.

در صفحه باز شده همانند تصویر زیر به پایین صفحه رفته و بر روی Windows Update دو بار کلیک کنید.

حال در صفحه باز شده Startup type را بر روی Disabled قرار داده و بر روی روی Ok کلیک کنید. بدین صورت به‌روزرسانی ویندوز شما غیر فعال می‌شود.

]]>
https://digiro.ir/latest-windows-10-update-problems/feed/ 0
Group Policy ویندوز چیست؟ معرفی 10 قابلیت مهم و جالب موجود در این بخش https://digiro.ir/10-ways-windows-group-policy-can-make-pc-better/ https://digiro.ir/10-ways-windows-group-policy-can-make-pc-better/#respond Tue, 28 Apr 2020 14:40:34 +0000 https://digiro.ir/?p=169290 Group Policy ویندوزآیا تا به حال شده که بخواهید برخی از موارد و تنظیمات را در ویندوز 10 تغییر دهید یا به آن اضافه کنید؟ مانند کنترل بیشتر بر روی برخی از ویژگی‌ها یا دسترسی به تنظیمات بخش‌هایی از ویندوز که در صفحه تنظیمات وجود ندارند. یک راه حل عالی برای کنترل بیشتر رایانه‌تان، استفاده از Group […]]]> Group Policy ویندوز

آیا تا به حال شده که بخواهید برخی از موارد و تنظیمات را در ویندوز 10 تغییر دهید یا به آن اضافه کنید؟ مانند کنترل بیشتر بر روی برخی از ویژگی‌ها یا دسترسی به تنظیمات بخش‌هایی از ویندوز که در صفحه تنظیمات وجود ندارند. یک راه حل عالی برای کنترل بیشتر رایانه‌تان، استفاده از Group Policy است. در این بخش، تنظیمات مفید و بسیاری وجود دارد که کاربران خانگی می‌توانند از آن‌ها برای تغییر و بهبود عملکرد ویندوز 10 استفاده کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا تعدادی از برترین تنظیمات این موجود در این بخش را برای بهبود عملکرد سیستم‌تان به شما آموزش دهیم. با دیجی رو همراه باشید.

Group Policy یک راه متمرکز برای مدیریت و پیکربندی تمام رایانه‌های موجود در یک شبکه ارائه می‌دهد. این تنظیمات توسط یک مدیریت اصلی صورت گرفته و سایر حساب‌ها و یا رایانه‌ها امکان ایجاد هیچگونه تغییراتی را در آن ندارند. با این حال اگر رایانه شما در شبکه مورد نظر قرار نداشته باشد، می‌توانید به طور مستقل تنظیمات Group Policy خود را ویرایش کنید.

برای درک ساده‌تر این ویژگی، کنترل پنل ویندوز را صد برابر قوی‌تر تصور کنید. در Group Policy می‌توانید دسترسی به بخش‌های مختلف سیستم را مدیریت کرده، یک صفحه اصلی پیش فرض برای تمام کاربران در نظر گرفته و حتی اسکریپت‌های خاصی را در هنگام روشن یا خاموش شدن یک رایانه اجرا نمایید. در واقع بیشتر این تغییرات همانند ایجاد تغییر در رجیستری ویندوز هستند. Group Policy تنها یک رابط ساده‌تر برای مدیریت این تغییرات در اختیار شما قرار می‌دهد تا نیازی نداشته باشید که به صورت دستی در رجیستری این تغییرات را اعمال کنید. موردی که باید مد نظر داشته باشید این است که این ویژگی تنها در سیستم‌هایی در دسترس است که ویندوز «Professional»، ‏«Enterprise» یا «Education» بر روی آن‌ها نصب باشد. این نکته به تنهایی می‌تواند دلیلی باشد تا بسیاری از کاربران از نصب نسخه‌ی «Home» صرف‌نظر می‌کنند.

نحوه دسترسی به تنظیمات Group Policy

دسترسی به این ویژگی بسیار ساده است و در ویندوز 10 نیز آسان‌تر هم شده است. همانند بیشتر تنظیمات در ویندوز، برای دسترسی به این مورد نیز بیش از یک راه وجود دارد. سریع‌ترین راه به شرح زیر است:

 • ابتدا منوی استارت را باز کنید.
 • عبارت “Edit group policy” را جست‌وجو کنید.
 • سپس آن را از میان نتایج به دست آمده اجرا نمایید.

راه حل دوم این است که کلیدهای Win + R را فشار دهید و در پنجره باز شده عبارت “gpedit.msc” را وارد کرده و اینتر بزنید. همان‌طور که گفتیم، Group Policy به صورت عادی در نسخه خانگی ویندوز (Home) در دسترس نیست و در صورت باز کردن پنجره آن با یک سری تنظیمات ابتدایی رو به رو می‌شوید. البته بدانید که می‌توان به صورت دستی نسخه کامل این تنظیمات را بر روی نسخه خانگی ویندوز نیز نصب کرد، منتها در اینجا قصد نداریم به این موضوع بپردازیم.

اعمال کردن تغییرات

پس از انجام برخی از تنظیمات در بخش Group Policy، برای اعمال شدن کامل تغییرات و مشاهده آن‌ها باید سیستم خود را ریستارت کنید. البته می‌توانید پنجره Command Prompt را باز کرده و عبارت “gpupdate /force” را وارد کرده و اینتر بزنید تا تغییرات سریعا و بدون نیاز به ریستارت اعمال شوند.

برخی از نکات و ترفند‌های قابل اجرا در Group Policy

ویرایشگر Group Policy به شما امکان ایجاد تغییر در هزاران گزینه موجود، امکانات و تنظیمات را می‌دهد و نمی‌توان تمام این موارد را در یک مقاله کوتاه خدمت شما عزیزان توضیح داد. همچنین در نظر داشته باشید که بهتر است اگر به بخشی از Group Policy آشنایی ندارید، بر روی آن تغییراتی انجام ندهید زیرا یک تغییر اشتباه می‌تواند سیستم شما را با مشکلات جدی مواجه کند. با این حال تعدادی تنظیمات هستند که اگر به صورت درست انجام شوند، می‌توانند به مدیریت سیستم شما کمک کنند.

1- محدود کردن دسترسی به تنظیمات و کنترل پنل

محدود کردن دسترسی به Control Panel در شبکه‌ها و مکان‌های تجاری و محیط‌های آموزشی یک ضرورت به حساب می‌آید، ولی حتی برای منزل و رایانه‌هایی که بین چند کاربر به اشتراک گذاشته شده است نیز می‌تواند مفید باشد.

برای این که بتوانید به طور کامل دسترسی به کنترل پنل را مسدود کنید باید آدرس زیر را دنبال نمایید:

User Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Prohibit access to Control Panel and PC Settings

اگر می‌خواهید دسترسی محدودی به بخش‌های مشخصی از کنترل پنل را به کاربران بدهید، می‌توانید با استفاده از یکی از تنظیمات زیر این کار را انجام دهید:

User Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Hide specified Control Panel items

User Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Show only specified Control Panel Item

با استفاده از تنظیمات خط اول می‌توانید بخش‌هایی از کنترل پنل را مخفی کنید و با استفاده از تنظیمات خط دوم می‌توانید بخش‌هایی از کنترل پنل را به کاربران نمایش دهید. برای مشخص کردن هر بخش باید از نام‌های استانداردی استفاده کنید که مایکروسافت در این لینک مشخص کرده است. نامی که با عنوان Canonical name در لینک مذکور مشخص شده، نامی است که باید در تنظیمات برای اشاره به هر بخش وارد نمایید.

2- محدود کردن دسترسی به خط فرمان (Command Prompt)

با این که خط فرمان یا Command Prompt می‌تواند بسیار کاربردی باشد، ولی اگر شخصی به درستی از آن استفاده نکند می‌تواند دستوراتی را اجرا نماید که حتی با آن‌ها بتواند محدودیت‌هایی که اعمال می‌کنید را دور بزند. با توجه به این مساله، بهتر است که آن را ببندید.

برای غیر فعال کردن خط فرمان می‌توانید تنظیمات زیر را تغییر دهید:

User Configuration > Administrative Templates > System > Prevent access to the command prompt

توجه داشته باشید که با اعمال این محدودیت، خط فرمان دیگر به کل قابل اجرا نخواهد بود و حتی دیگر فایل‌های بچ نیز اجرا نخواهند شد.

3- جلوگیری از نصب نرم‌افزارها

راه‌های زیادی برای جلوگیری از نصب نرم‌افزارهای جدید وجود دارد. این کار می‌تواند نیاز به تعمیرات و بازبینی سیستم‌های شبکه را کاهش دهد، چرا که دیگر کاربران قادر به نصب نرم‌افزارهای مخرب نخواهند بود. برای جلوگیری از نصب نرم‌افزارها از طریق Group Policy می‌توانید از تنظیمات زیر استفاده کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Installer > Turn off Windows Installer

4- غیر فعال کردن ریستارت‌های اجباری ویندوز

اگر بروزرسانی ویندوز را غیر فعال نکرده باشید، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی که با آن مواجه خواهید شد ری‌استارت‌های اجباری پس از دانلود بروزرسانی‌ها است. تا مدتی می‌توانید این ری‌استارت را به تعویق بیندازید، ولی اول و آخر مدیریت آن از دست شما خارج است.

برای غیر فعال کردن بروزرسانی اجباری می‌توانید از تنظیمات زیر استفاده کنید:

Computer Configuration > Administrator Templates > Windows Components > Windows Update > No auto-restart with logged on users for scheduled automatic update installations

5- غیر فعال کردن به‌روزرسانی خودکار درایور‌های ویندوز

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در ویندوز 10 بدون هماهنگی یا دریافت مجوز از کاربر اقدام به انجام کار خود می‌کند، بروزرسانی‌های درایورهای ویندوز است. شاید از نظر تئوری بروز بودن درایورهای سیستم مزیت به حساب بیایند، ولی گاهی اوقات پیش می‌آید که شخصی از یک درایور سفارشی بر روی سیستم خود استفاده می‌کند یا شاید جدیدترین نسخه‌ی یک درایور مشکلی داشته باشد که باعث ایجاد اختلال در سیستم شما می‌شود. در چنین مواقعی بروزرسانی خودکار ویندوز می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد.

برای غیر فعال کردن بروزرسانی‌های خودکار درایور در ویندوز می‌توانید مسیر زیر را دنبال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Device Installation > Device Installation Restrictions > Prevent installation of devices that match any of these device IDs

برای این که از این تنظیمات استفاده کنید باید آی دی مخصوص هر سخت‌افزاری که نمی‌خواهید به طور خودکار درایورش آپدیت شود را وارد نمایید. برای به دست آوردن این آی‌دی‌ها می‌توانید از «Device Manager» در ویندوز استفاده کنید.

6- غیر فعال کردن امکان اتصال حافظه‌های جانبی

بسیاری از افراد بدون نگرانی و تفکر راجع به محتوایی که ممکن است در داخل یک فلش یا هارد USB باشد، آن را به رایانه‌ی خود متصل می‌کنند. مساله‌ای که وجود دارد این است که این گونه دستگاه‌ها می‌توانند به شدت برای سیستم و اطلاعات شما خطرناک باشند. این گونه مشکلات در سیستم، به ویژه در سیستم‌های اداری باعث می‌شوند که نیاز به غیر فعال کردن امکان اتصال حافظه‌های جانبی باشد.

برای این کار در ویندوز می‌توانید مسیر زیر را دنبال کنید:

User Configuration > Administrative Templates > System > Removable Storage Access > Removable Disks: Deny read access

7- غیر فعال کردن اعلان‌های حبابی و تست

اعلان‌های ویندوز می‌توانند خیلی کاربردی باشند، ولی به شرطی که محتوایی مفید را نمایش دهند. متاسفانه بسیاری از اعلان‌هایی که ویندوز نمایش می‌دهد ارزش خواندن را ندارند و فقط منجر به از بین رفتن تمرکز می‌شوند.

برای غیر فعال کردن اعلان‌های حبابی ویندوز مسیر زیر را دنبال نمایید:

User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar > Turn off all balloon notifications

البته از زمان عرضه‌ی ویندوز 8، بسیاری از اعلان‌های ویندوز به حالتی تغییر پیدا کردند که به آن تست (Toast) گفته می‌شود، در نتیجه بد نیست آن‌ها را نیز غیر فعال کنید:

User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar > Notifications > Turn off toast notifications

8- غیر فعال کردن OneDrive

مایکروسافت تلاش زیادی می‌کند تا کاربران خود را به سمت استفاده از OneDrive سوق دهد. این ویژگی به طور کامل به ویندوز اضافه شده و راهی جزء استفاده از Group Policy یا ویرایشگر رجیستری ویندوز برای غیر فعال کردن آن وجود ندارد.

با استفاده از راه زیر می‌توانید OneDrive را غیر فعال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > OneDrive > Prevent the usage of OneDrive for file storage

با ایجاد این تغییرات، دسترسی به OneDrive در ویندوز به طور کامل قطع خواهد شد و آیکون آن در نوار کناری مرورگر فایل نیز از بین خواهد رفت.

9- غیر فعال کردن Windows Defender

در نسخه‌ی خانگی ویندوز 10، تنها یک راه برای غیر فعال کردن Windows Defender وجود دارد و آن نصب یک نرم‌افزار امنیتی شخص ثالث دیگر است که با آن سازگاری داشته باشد. ولی در نسخه‌های مختلف ویندوز 10 که از Group Policy پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید بدون نیاز به نصب هیچ نرم‌افزار دیگری آن را غیر فعال نمایید.

برای غیر فعال کردن Windows Defender تنظیمات زیر را اعمال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Defender > Turn off Windows Defender

10- اجرای اسکریپت در هنگام ورود یا خروج از ویندوز

این ترفند کمی پیشرفته بوده و تنها زمانی کاربرد خواهد داشت که به نوشتن بچ فایل یا اسکریپت‌های PowerShell تسلط داشته باشید. در صورتی که با این دو مورد آشنا هستید، خوب است بدانید که راهی برای اجرای خودکار آن‌ها وجود دارد.

برای این که یک اسکریپت را به گونه‌ای تنظیم کنید که در هنگام روشن یا خاموش شدن ویندوز اجرا شود می‌توانید مسیر زیر را طی کنید:

(Computer Configuration > Windows Settings > Scripts (Startup/Shutdown

برای اجرای اسکریپت در هنگام ورود یا خروج کاربر از سیستم هم باید مسیر زیر را دنبال نمایید:

(User Configuration > Windows Settings > Scripts (Logon/Logoff

در هنگام انجام این کار، علاوه بر مشخص کردن فایل اسکریپت خود می‌توانید پارامترهایی را نیز برای آن اسکریپت در نظر بگیرید که این امر باعث افزایش انعطاف‌پذیری از نظر کارهایی که می‌توانید انجام دهید، می‌شود. همچنین می‌توانید چندین اسکریپت را برای هر کدام از این موارد تنظیم کنید.

]]>
https://digiro.ir/10-ways-windows-group-policy-can-make-pc-better/feed/ 0
با این 16 کلید میانبر سرعت کار خود را در ویندوز 10 بیش‌تر کنید https://digiro.ir/16-quick-shortcuts-work-faster-windows-10/ https://digiro.ir/16-quick-shortcuts-work-faster-windows-10/#respond Tue, 28 Apr 2020 08:14:26 +0000 https://digiro.ir/?p=170021 16 کلید میانبر در ویندوزدر ویندوز 10 میانبرهای داخلی زیادی وجود دارد که به افزایش سرعت عمل شما کمک می‌کنند. استفاده از این مبانبرها می‌تواند برایتان یسیار مفید باشد. اما درست مانند بسیاری از میانبرها و ترفندهای موجود در ویندوز، این میانبرها یا نادیده گرفته می‌شوند یا هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ چون بیشتر کاربران حتی نمی‌دانند که چنین […]]]> 16 کلید میانبر در ویندوز

در ویندوز 10 میانبرهای داخلی زیادی وجود دارد که به افزایش سرعت عمل شما کمک می‌کنند. استفاده از این مبانبرها می‌تواند برایتان یسیار مفید باشد. اما درست مانند بسیاری از میانبرها و ترفندهای موجود در ویندوز، این میانبرها یا نادیده گرفته می‌شوند یا هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ چون بیشتر کاربران حتی نمی‌دانند که چنین میانبرهایی وجود دارند! به همین خاطر و برای آشنایی بهتر شما با این میانبرها می‌خواهیم به 16 مورد از بهترین کلیدهای میانبر ویندوز اشاره کنیم که از ماوس و صفحه کلید استفاده می‌کنند تا سرعت کار شما را در ویندوز افزایش دهند. با دیجی رو همراه باشید.

1. کلید F2میانبرهای سریع در ویندوز

بسیاری از کاربران برای تغییر نام یک یا چندین فایل، از منوی کلیک راست و سپس انتخاب گزینه “Rename” اقدام می‌کنند. اما یک روش ساده‌تر هم برای انجام این کار وجود دارد. برای تغییر نام فایل، کافیست آن را انتخاب کرده، کلید F2 را فشار داده و نام دلخواه خود را وارد کنید.

2. کلید Ctrl وکشیدن فایل‌ها و فولدرهامیانبرهای سریع در ویندوز

اگر می‌خواهید خیلی سریع فایل‌های یک فولدر را در فولدری دیگر کپی کنید کافی است دکمه Ctrl را فشار داده و نگه دارید و سپس با استفاده از ماوس، فایل‌ها را از منبع به مقصد بکشید. با این کار، فایل‌ها و فولدرها از یک جا به جای دیگر کپی می‌شوند.

3. کلید Shift و کشیدن فایل‌ها و فولدرهامیانبرهای سریع در ویندوز

برای انتقال فایل‌ها و فولدرها از یک قسمت به قسمتی دیگر، در واقع لازم نیست از دو میانبر جداگانه استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه Shift را نگه داشته و فایل‌ها یا فولدرها را از مبدا به مقصد بکشید. به این طریق، فایل‌ها از یک قسمت به قسمتی دیگر منتقل می‌شوند.

4. کلید ALT و کشیدن فایل‌ها و فولدرهامیانبرهای سریع در ویندوز

بیشتر افراد از منوی راست کلیک برای ایجاد میانبر برای یک فایل یا پوشه استفاده می‌کنند. اما راه سریع دیگر برای ایجاد میانبر، نگهداشتن کلیدALT حین کشیدن و رها کردن فایل یا پوشه است.

5. کلیدهای ALT و Spaceمیانبرهای سریع در ویندوز

اگرچه همه کاربران از منوی سیستم استفاده نمی‌کنند اما این منو برای کوچک کردن، بزرگ کردن و بازیابی پنجره در ویندوز بسیار مفید و کاربردی است. برای دسترسی سریع به منوی سیستم، کافی است دو کلید میانبر Alt و Spacebar را بزنید.

6. کلید Shift و کلیک روی برنامه در نوار وظیفهمیانبرهای سریع در ویندوز

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چگونه چندین نسخه از یک برنامه را باز کنید؟ کافی است که کلید Shift را نگه دارید و سپس بر روی آیکون برنامه در نوار وظیفه کلیک کنید. با این کار، پنجره دیگری از همان برنامه باز می‌شود. توجه داشته باشید که این میانبر تنها در صورتی کار می‌کند که برنامه‌ از باز کردن بیش از یک پنجره پشتیبانی کند.

7. کلیدهای CTRL و کلیک روی برنامه در نوار وظیفه

اگر با استفاده از کلید میانبر قبلی، چند پنجره از یک برنامه را باز کرده‌ باشید، ممکن است جابجایی و حرکت بین پنجره‌ها برایتان سخت باشد. اما با نگه داشتن دکمه Ctrl و کلیک روی آیکون برنامه در نوار وظیفه، می‌توانید چندین پنجره مختلف از یک برنامه را مدیریت کنید.

8. کلیدهای Shift و راست کلیکمیانبرهای سریع در ویندوز

علاوه بر منوی راست کلیک معمولی در ویندوز اکسپلورر، می‌توانید منوی زمینه پیشرفته‌تری را با چند گزینه‌ پنهان دیگر باز کنید. برای انجام این کار، کافی است کلید Shift را نگه دارید و کلیک راست کنید.

9. کلیدهای میانبر Ctrl ،Shift و کلیک راست روی نوار وظیفهمیانبرهای سریع در ویندوز

اگر اینترنت اکسپلورر هنگ می‌کند بهترین کار ریستارت کردن اکسپلورر است. برای این کار، کلید Ctrl و  Shift را با هم فشار دهید و روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و سپس گزینه Exit Explorer را انتخاب کنید. البته اگر از ویندوز 8 و 10 استفاده می‌کنید می‌توانید اکسپلورر را از نوار مدیریت وظیفه ریستارت کنید.

10. کلیدهای میانبر CTRL و F5

اگر می‌خواهید یک صفحه وب را همزمان با حذف حافظه نهان، ریفرش کنید، از کلیدهای میانبر F5 و Ctrl استفاده کنید. هنگامی که از این میانبر استفاده می‌کنید مرورگر، حافظه نهان این صفحه وب را پاک می‌کند و یک نسخه جدید از سرور درخواست می‌کند.

11. Alt و دوبار کلیک یا ALT و Enterمیانبرهای سریع در ویندوز

وقتی که روی یک فایل یا فولدر، کلید ALT را زده و دوبار کلیک کنید، خیلی سریع پنجره Properties باز می‌شود. این میانبر برای دسترسی به مشخصات فولدر و فایل از جمله اندازه، مجوزهای دسترسی و… مفید است.

12. کلیدهای میانبر CTRL و دوبار کلیک یا CTRL و Enter

اگر می‌خواهید یک فولدر را در یک پنجره جدید در ویندوز اکسپلورر باز کنید می‌توانید از میانبر Ctrl و دوبار کلیک استفاده کنید یا یک فایل را انتخاب کرده و کلیدهای میانبر Ctrl و Enter را بزنید.

13. کلید Shift و کلیک روی دکمه Close

اگر با استفاده از میانبر Ctrl و دوبار کلیک، چند پوشه را باز کرده‌اید بستن همه آن پنجره‌ها به صورت دستی چندان کارآمد نیست. در این گونه مواقع، کلید Shift را نگه دارید و روی دکمه Close کلیک کنید. با استفاده از این مبانبر، پنجره اصلی به همراه پنجره‌های دیگر آن بسته می‌شود.

14. کلید Win و T

با استفاده از دو کلید Win و T می‌توانید به سرعت در تمام آیکون‌های موجود در نوار وظیفه خود بچرخید. اگر تاکنون فقط از ماوس فقط برای باز کردن برنامه‌ها از نوار وظیفه استفاده می‌کردید، پیشنهاد می‌کنیم این میانبر را هم امتحان کنید.

15. کلید میانبر Win و Home

اگر کل صفحه دسکتاپ شما به علت باز کردن تعداد زیادی پنجره‌ اشغال شده است کلید میانبر Win و Home را فشار دهید تا صفحه‌ی تمام برنامه‌ها به جز برنامه مورد نظر کوچک شوند.

16. کلیدهای جهت به همراه Ctrl و Shift

در حین ویرایش یک متن یا نوشتن چیزی، ممکن است به هر دلیلی بخواهید یک سری متن را انتخاب کنید. معمولاً بیشتر ما برای انجام این کار از کلیدهای Shift و کلیدهای جهت استفاده می‌کنیم. اما برای اینکه سریعتر این کار را انجام دهید، می‌توانید از کلیدهای میانبر Ctrl و Shift هم کمک بگیرید. با این کلیدها می‌توان به جای حروف، کلمات و پاراگراف‌ها را به صورت یکجا انتخاب کرد.

]]>
https://digiro.ir/16-quick-shortcuts-work-faster-windows-10/feed/ 0
چطور اطلاعات موجود در کلیپ بورد ویندوز را پاک کنیم؟ https://digiro.ir/clear-windows-clipboard-history/ https://digiro.ir/clear-windows-clipboard-history/#respond Fri, 17 Apr 2020 13:36:19 +0000 https://digiro.ir/?p=169072 چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟وقتی چیزی را در ویندوز کپی می‌کنید و در جای دیگری می‌چسبانید، داده‌ای که در کلیپ بورد سیستم‌تان کپی شده است، سر جایش باقی می‌ماند و می‌توانید آن را دوباره در جای دیگری بچسبانید. این یعنی متنی که کپی کرده‌اید به راحتی توسط شخص دیگری که به رایانه شما احتمالاً دسترسی دارد، قابل مشاهده خواهد […]]]> چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

وقتی چیزی را در ویندوز کپی می‌کنید و در جای دیگری می‌چسبانید، داده‌ای که در کلیپ بورد سیستم‌تان کپی شده است، سر جایش باقی می‌ماند و می‌توانید آن را دوباره در جای دیگری بچسبانید. این یعنی متنی که کپی کرده‌اید به راحتی توسط شخص دیگری که به رایانه شما احتمالاً دسترسی دارد، قابل مشاهده خواهد بود. اگر می‌خواهید تاریخچه‌ کلیپ بورد ویندوزتان را پاک کنید و از اطلاعاتی که کپی می‌کنید محافظت کنید، با ما همراه باشید. در این مقاله کارکرد کلیپ بورد ویندوز و راه‌های پاک کردن تاریخچه‌ اطلاعات‌تان در این حافظه را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه‌ کلیپ بورد چیست؟

کلیپ بورد، مکانی برای ذخیره‌سازی موقتی داده‌ها هنگام کپی کردن و چسباندن آن‌هاست. در نسخه‌های پیشین ویندوز نمی‌توانستید چنین تاریخچه‌ای داشته باشید، وقتی آیتم جدیدی را کپی می‌کردید، دیگر به آیتمی که پیش از آن کپی کرده بودید، دسترسی نداشتید.

آپدیت 2018 ویندوز، این امکان را در اختیار کاربران گذاشت که تاریخچه‌ای از آیتم‌ها و متن‌های کپی‌شده‌شان را در اختیار داشته باشند. می‌توانید سراغ آیتم‌های پیشین بروید و آن‌ها را دوباره در جای جدیدی بچسبانید، یا اینکه برخی از آیتم‌ها را پین کنید تا اشتباهی پاک نشوند.

می‌توانید با زدن کلیدهای Win + V در هر نرم‌افزاری متوجه شوید که آیا تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان فعال است یا خیر. اگر جعبه‌ای ظاهر شود و بگوید که این قابلیت را فعال کنید، می‌توانید مطمئن باشید که در حال حاضر سیستم‌تان فقط یک آیتم را در کلیپ بوردش ذخیره می‌کند. اگر می‌خواهید از قابلیت تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز بهره ببرید، با کلیک روی دکمه‌ی Turn on‌ این قابلیت را برای ویندوزتان فعال کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

چرا باید تاریخچه‌ کلیپ بورد را پاک کنیم؟

اینکه تاریخچه‌ای از آیتم‌های کپی‌شده‌تان را در اختیار داشته باشید مزیت‌های بسیار زیادی دارد، آیا می‌توانید دلایلی هم برای پاک کردن بخشی از این تاریخچه در نظر بیاورید؟

اول از همه اینکه اگر حجم داده‌های درون کلیپ بورد زیاد باشد، مقدار حافظه‌ی کمتری در اختیار دارید. کلیپ بورد ظرفیتی 4 مگابایتی دارد. اگر این ظرفیت پر باشد ممکن است سرعت رایانه‌تان کاهش یابد.

اگر از سیستم شخص دیگری استفاده کرده‌اید، شاید نخواهید آیتم‌های کپی‌شده‌تان را در تاریخچه‌ی حافظه‌ی این سیستم ثبت کنید، به‌خصوص اگر این آیتم‌ها شخصی باشند.

اگر اجازه‌ی استفاده از سیستم‌تان را به شخص دیگری بدهید، این افراد می‌توانند به محتویات کلیپ بوردتان دسترسی داشته باشند. اگر اطلاعات شخصی یا محرمانه‌ای در تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان داشته باشید، هر کس دیگری که از سیستم‌تان استفاده کند به‌سادگی می‌تواند آن‌ها را ببیند.

همچنین اگر پسوردتان را کپی کرده باشد و جایی چسبانده باشید، هر کس دیگری که به رایانه‌تان دسترسی دارد می‌تواند آن را از تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان ببیند.

چطور همه‌ کلیپ بورد یا بخشی از آن را پاک کنیم؟

برای جلوگیری از بروز این مشکلات، می‌توانید تاریخچه‌ی این اطلاعات را در رایانه‌تان پاک کنید. چند راه برای این کار دارید.

1) آیتمی خالی را به تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان اضافه کنید

این روش، آیتمی خالی را به تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان اضافه می‌کند و دیگر نمی‌توانید چیزی را جایی بچسبانید. با این روش کل تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان را پاک نمی‌کنید، فقط دیگر دسترسی به آخرین آیتم کلیپ بورد، شدنی نیست.

1. کلیدهای Win + R را بزنید تا جعبه‌ی Run باز شود.

2. بنویسید:

cmd /c "echo off | clip"

3. روی OK کلیک کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

2) تمام تاریخچه‌ کلیپ بوردتان را پاک کنید

برای پاک کردن تمام تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان، وارد بخش تنظیمات کلیپ بورد شوید.

 1. در بخش جست‌وجوی ویندوز، عبارت Clipboard را وارد کنید.
 2. روی آیکون تنظیمات Clipboard کلیک کنید.
 3. به انتهای صفحه بروید و Clear را انتخاب کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

3) آیتم‌های مشخصی را پاک کنید

می‌توانید به جای پاک کردن تمام تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان، فقط یک یا دو آیتم را پاک کنید. برای این کار می‌توانید از پنل کلیپ بورد استفاده کنید.

 1. کلیدهای Win + V را بزنید.
 2. روی سه نقطه‌ی بالا و سمت راست آیتم مدنظرتان کلیک کنید.
 3. روی Delete کلیک کنید.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

همچنین می‌توانید از همین پنل و با استفاده از گزینه‌ی Clear all، کل تاریخچه‌ی کلیپ بوردتان را پاک کنید.

گرچه کلیپ بورد از چیزهایی نیست که هنگام تصمیمات امنیتی به آن فکر کنیم، ولی به یاد داشته باشید که اگر شخصی به رایانه‌تان دسترسی داشته باشد، می‌تواند اطلاعات کپی شده‌تان را از کلیپ بورد بخواند.

چطور تاریخچه‌ی کلیپ بورد ویندوز را پاک کنید؟

اگر فکر می‌کنید ماندن اطلاعات در تاریخچه‌ی کلیپ بورد، برای‌تان فایده‌ای ندارد و نگران امنیت اطلاعات‌تان هستید، این گزینه را غیرفعال کنید. برای این کار، حالت دکمه‌ی بخش Clipboard history را روی Off بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/clear-windows-clipboard-history/feed/ 0
چطور یک‌بار و برای همیشه دسکتاپ شلوغ ویندوزتان را مرتب کنید؟ https://digiro.ir/how-to-clean-up-windows-desktop/ https://digiro.ir/how-to-clean-up-windows-desktop/#respond Wed, 15 Apr 2020 06:34:47 +0000 https://digiro.ir/?p=169326 مرتب کردن دسکتاپ شلوغشلوغ شدن بیش از حد دسکتاپ ویندوز یکی از آن دسته مشکلاتی است که اغلب کاربران این سیستم عامل آن را تجربه کرده‌اند. شاید از آن دسته از کسانی هستید که این شلوغی را نمی‌پسندید ولی پس از گذشت چند روز از تمیز کردن دسکتاپ‌تان، می‌بینید که دوباره دسکتاپ شلوغی پیش روی‌تان قرار گرفته است. […]]]> مرتب کردن دسکتاپ شلوغ

شلوغ شدن بیش از حد دسکتاپ ویندوز یکی از آن دسته مشکلاتی است که اغلب کاربران این سیستم عامل آن را تجربه کرده‌اند. شاید از آن دسته از کسانی هستید که این شلوغی را نمی‌پسندید ولی پس از گذشت چند روز از تمیز کردن دسکتاپ‌تان، می‌بینید که دوباره دسکتاپ شلوغی پیش روی‌تان قرار گرفته است. یک دسکتاپ مرتب نه تنها پیدا کردن نرم‌افزارها را ساده‌تر می‌کند و کارایی‌تان را بالاتر می‌برد، بلکه نگاه کردن به آن هم آرامش‌بخش‌تر است و استرس ذهنی‌تان را کاهش می‌دهد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چطور می‌توانید یک‌بار و برای همیشه دسکتاپ ویندوزتان را مرتب کنید. با دیجی رو همراه باشید.

چطور دسکتاپ‌تان را مرتب کنید

تمیز کردن دسکتاپ فرایند ساده‌ای دارد، آیکون‌های مدنظرتان را انتخاب می‌کنید و Delete را می‌زنید. بخش سخت ماجرا این است که این تمیزی را حفظ کنید. برای اینکه بفهمیم چطور می‌توانیم از شلوغ شدن دسکتاپ جلوگیری کنیم، ابتدا باید بفهمیم دلیل اصلی شلوغ شدن دسکتاپ‌ها چیست.

ما می‌خواهیم دسترسی سریعی به محبوب‌ترین نرم‌افزارهایمان و همچنین فایل‌ها و پوشه‌هایمان داشته باشیم. بهترین راه برای انجام چنین کاری چیست؟ میانبرها. متأسفانه ساختن میانبرها بسیار آسان است و پس از اینکه چندین میانبر ایجاد کردید، می‌بینید که دسکتاپ‌تان شلوغ شده است. برای بیشتر کاربران دسکتاپ ویندوز یکی از آسان‌ترین مکان‌ها برای ذخیره‌سازی میانبرهای نرم‌افزاری است.

چطور یک‌بار و برای همیشه دسکتاپ ویندوزتان را مرتب کنید

حقه‌ای که باید از آن استفاده کنید این است که روش جایگزینی برای دسترسی به محبوب‌ترین نرم‌افزارهایتان و همچنین فایل‌ها و پوشه‌هایتان بیابید.

یک دسکتاپ شلوغ، نشانه‌ی مشکل عمیق‌تری است: شما برای انجام کارهایتان به میانبرها تکیه می‌کنید. اگر بتوانید این عادت را از خودتان دور کنید،‌ دیگر با شلوغی دسکتاپ‌تان مواجه نمی‌شوید.

تا انتهای مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چطور چنین کاری کنید.

امیدوار باشید، چون می‌توانید در این کار موفق شوید. دسکتاپ خود من با استفاده از این نکات و حقه‌ها، 4 سال است که تمیز و مرتب مانده است.

و صرف‌نظر از احساسی که در رابطه با ویندوز 10 دارید، این یکی از حیطه‌هایی است که این ویندوز عملکرد بسیار خوبی در آن دارد. مرتب نگاه داشتن دسکتاپ ویندوز تا به حال این اندازه آسان نبوده است.

میانبرهای نرم‌افزارها را به منوی استارت انتقال دهید

منوی استارت ویندوز 10، با طراحی جدیدش، گزینه‌ی بسیار مناسبی برای قرارگیری میانبرهای نرم‌افزارهاست. این طراحی که اولین بار در ویندوز 8 معرفی شد و سپس در ویندوز 10 بهبود یافت، مکان مناسبی است که می‌توانید با استفاده از آن به کارهایتان سرعت ببخشید.

از هر جایی می‌توانید به این منو دسترسی داشته باشید، تنها کاری که باید بکنید این است که کلید ویندوز را بزنید و به اندازه‌ی کافی هم فضا در اختیار دارید تا تمام نرم‌افزارهای مدنظرتان را در آن جای‌گذاری کنید.

برای پین کردن نرم‌افزارها به منوی استارت:

 1. روی میانبر نرم‌افزار روی دسکتاپ‌تان کلیک راست کنید.
 2. گزینه‌ی Pin to Start را انتخاب کنید.

پس از پین کردن نرم‌افزارتان می‌توانید اندازه‌ی آیکون آن را تغییر دهید (می‌توانید برای اپ‌های مهم‌تر، آیکون بزرگ‌تری بگذارید) و همچنین می‌توانید آن‌ها را علامت‌گذاری کنید تا با اجازه‌ی Administrator اجرا شوند.

منوی استارت‌تان را با استفاده از گروه‌ها مرتب کنید

حواس‌تان باشد که مشکل شلوغی دسکتاپ را به منوی استارت‌تان منتقل نکنید.

برای اینکه منوی استارت‌تان کارایی بهتری داشته و مرتب‌تر باشد می‌توانید از گروه‌ها استفاده کنید. نه تنها این کار به همه‌چیز ظاهر مرتب‌تری می‌دهد، بلکه پیدا کردن نرم‌افزارهای مدنظرتان هم در این حالت آسان‌تر است.

چطور یک‌بار و برای همیشه دسکتاپ ویندوزتان را مرتب کنید

با جابه‌جا کردن نرم‌افزارها در منوی استارت، می‌توانید ببینید که در گروه‌های مختلفی جای می‌گیرند. اگر ماوس‌تان را بالای هر گروه ببرید با جعبه‌ای متنی مواجه می‌شوید که درون آن نوشته شده است: Name Group. می‌توانید روی این جعبه کلیک کنید و نام گروه را به نام مدنظرتان تغییر دهید.

همچنین شاخصی با دو خط افقی می‌بینید، این شاخص را جابه‌جا کنید تا گروه‌تان را بسته به نیازتان جای‌گذاری کنید.

انتقال میانبرها به تسک‌بار

اگر احساس می‌کنید منوی استارت به کلیک‌های زیادی نیاز دارد، می‌توانید مهم‌ترین اپ‌هایتان را در تسک‌بار پین کنید. این کار را برای اپ‌هایی توصیه می‌کنیم که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنید، آن نوع نرم‌افزارهایی که همیشه باز هستند، مانند مرورگرها، پخش‌کننده‌های صوتی، ویرایشگر متن و غیره مناسب پین شدن در تسک‌بار هستند.

برای پین کردن یک نرم‌افزارها به تسک‌بار:

 1. روی میانبر نرم‌افزار در دسکتاپ کلیک راست کنید.
 2. گزینه‌ی Pin to Taskbar را انتخاب کنید.

وقتی نرم‌افزارهای مدنظرتان را پین کردید، می‌توانید جای قرارگیری آن‌ها را در تسک‌بار تغییر دهید تا همه‌چیز طبق سلیقه‌تان باشد. به یاد داشته باشید که نباید نرم‌افزارهای زیادی را در تسک‌بار پین کنید، شلوغی تسک‌بار می‌تواند از شلوغی دسکتاپ هم بدتر باشد.

اگر اپ‌های زیادی را در تسک‌بارتان پین کنید، تسک‌بار به چندین ردیف تقسیم می‌شود و سپس باید با کلیک روی گزینه‌های پایین و بالا رفتن، بین این ردیف‌ها جابه‌جا شوید. چنین چیزی وقت زیادی می‌گیرد و به‌هیچ‌وجه آن را توصیه نمی‌کنیم.

تسک‌بارتان را برای دریافت فضای بیشتر شخصی‌سازی کنید

اگر می‌خواهید تعداد اپ‌های پین شده‌تان را به بیشترین مقدار برسانید و از چندردیفی شدن تسک‌بارتان هم جلوگیری کنید، تنظیمات تسک‌بارتان را شخصی‌سازی کنید. برای دسترسی به بخش تنظیمات روی تسک‌بار کلیک راست و Taskbar Settings را انتخاب کنید.

 1. گزینه‌ی Use small Taskbar buttons: این گزینه تسک‌بارتان را کوچک می‌کند. دو عیب اصلی این گزینه این است که دیگر نمی‌توانید تاریخ را در تسک‌بار ببینید و همچنین آیکون‌های تسک‌بار خیلی کوچک می‌شوند و دیدن آن‌ها در رزولوشن‌های بالاتر (مانند 1920×1080) سخت است.
 2. گزینه‌ی Taskbar location on screen: تسک‌بار بیشتر کاربران ویندوز در پایین صفحه قرار گرفته است ولی می‌توانید تسک‌بارتان را در حالت عمودی قرار دهید و اگر با این حالت راحت‌ترید از آن استفاده کنید.
 3. گزینه‌ی Combine Taskbar buttons: اگر ترجیح می‌دهید تسک‌بارتان افقی باشد این گزینه را روی Always, hide labels بگذارید. یا دست‌کم آن را به When Taskbar is full تغییر دهید. هر دوی این گزینه‌ها، تعداد آیکون‌هایی را که در تسک‌بارتان جا می‌شود، افزایش می‌دهد.

میانبرهای پوشه‌ها را به Quick Access انتقال دهید

امکان Quick Access یکی از بهبودهایی است که در  File Explorer (با نام سابق Windows Explorer) موجود در ویندوز 10 می‌بینیم. گرچه منوی استارت و تسک‌بار گزینه‌های مناسبی برای میانبرهای نرم‌افزاری هستند، دسترسی به میانبرهای مرتبط با پوشه‌ها در Quick Access راحت‌تر است.

اگر تا به حال درباره‌ی این امکان چیزی نشنیده‌اید نگران نباشید. File Explorer را باز کنید (با استفاده از میانبرهای صفحه کلید: Windows + E) و به سایدبار سمت چپ نگاه کنید تا بخشی با نام Quick Access را بیابید.

این امکان را بوک‌مارکی برای پوشه‌ها تصور کنید: می‌توانید پوشه‌هایتان را در این بخش پین کنید و از هر جای فایل اکسپلورر به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

برای پین کردن پوشه به Quick Access:

 1. به پوشه‌ی مدنظرتان بروید.
 2. روی پوشه کلیک راست کنید.
 3. گزینه‌ی Pin to Quick Access را انتخاب کنید.

پین کردن فایل اکسپلورر به تسک‌بار

می‌توانید فایل اکسپلورر را به تسک‌بار پین کنید تا بتوانید به‌سادگی به پوشه‌های مدنظرتان دسترسی داشته باشید. وارد یک پوشه شوید، روی آیکون فایل اکسپلورر در تسک‌بار کلیک راست کنید و گزینه‌ی Pin to Taskbar را انتخاب کنید.

چطور یک‌بار و برای همیشه دسکتاپ ویندوزتان را مرتب کنید

وقتی فایل اکسپلورر را پین کردید، رویش کلیک راست کنید و فهرستی از پوشه‌های موجود در Quick Access را ببینید. برای مراجعه‌ی سریع به پوشه‌هایتان این روش را توصیه می‌کنیم و روش سریع‌تری نسبت به نگاه داشتن میانبرهای پوشه در دسکتاپ است.

از لانچر استفاده کنید و از میانبرها بی‌نیاز شوید

اگر می‌خواهید شلوغی دسکتاپ‌تان را کم کنید، گزینه‌های پیشین را فراموش کنید و به جایش از لانچر بهره ببرید. برای این کار دو راه دارید.

اولین راه این است که از Talk to Cortana در تسک‌بار استفاده کنید. جست‌وجوی بهبودیافته‌ی ویندوز 10 به این معنی است که می‌توانید منوی استارت را باز کنید (با استفاده از کلید ویندوز)، نام اپ یا فایل مدنظرتان را تایپ کنید و آن را به‌سرعت با کلید Enter باز کنید.

چطور یک‌بار و برای همیشه دسکتاپ ویندوزتان را مرتب کنید

گرچه برای انجام این کار به کورتانا نیازی ندارید، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای تایپ کردن نام نرم‌افزار یا فایل مدنظرشان، آن را با دستوری صوتی باز کنند.

برای اعلام دستور صوتی به کورتانا، روی دایره‌ی سفید (کلید Talk to Cortana) در تسک‌بار کلیک کنید و دستورتان را اعلام کنید.

راه دوم این است که از Wox بهره ببرید. Wox اپ ثالثی است که قابلیت Spotlight در مک‌اواس را شبیه‌سازی می‌کند. هر وقت که خواستید می‌توانید Alt + Space را بزنید و نام هر نرم‌افزار، فایل یا فولدری را وارد کنید و به‌سرعت آن را باز کنید. همچنین می‌توانید از این ابزار برای جست‌وجو در وب بهره ببرید.

با استفاده از این گزینه‌ها دیگر نیازی نیست اپ‌هایتان را در جایی پین کنید یا از میانبرها بهره ببرید. با Wox دیگر نیازی نیست پوشه‌ها را پین کنید. هر چیزی فقط یک دستور با شما فاصله دارد.

آخرین راه‌حل: میانبرهای دسکتاپ به شیوه‌ هوشمندانه

بگذارید فرض کنیم هیچ‌کدام از راه‌حل‌های بالا را دوست نداشتید. میانبرهایتان را دوست دارید و هنگام استفاده از آن‌ها احساس راحتی می‌کنید، فقط می‌خواهید کمی مرتب‌تر باشند. در چنین شرایطی می‌توانید از نرم‌افزار Fences بهره ببرید.

با استفاده از Fences می‌توانید چندین بخش در دسکتاپ‌تان ایجاد کنید و هر کدام را به میانبرهای خاصی اختصاص دهید.

می‌توانید این بخش‌ها را مینیمایز کنید، یعنی هنگام نیاز بازشان کنید، میانبر مدنظرتان را اجرا کنید و سپس دوباره آن‌ها را ببندید. می‌توانید قوانینی مشخص کنید تا میانبرها به‌طور خودکار در هر یک از این بخش‌ها جای شوند.

یک دسکتاپ تمیز

حالا که دسکتاپ‌تان تمیز شده است احتمالاً احساس می‌کنید باری را از روی دوش خود برداشته‌اید. اکنون دیگر می‌توانید بی‌نیاز به کاوش در دسکتاپی شلوغ، اپ‌ها و پوشه‌های مدنظرتان را باز کنید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-clean-up-windows-desktop/feed/ 0
آشنایی با نحوه نصب و مدیریت فونت‌ها در ویندوز 10 https://digiro.ir/how-install-and-manage-fonts-windows-10/ https://digiro.ir/how-install-and-manage-fonts-windows-10/#respond Sun, 12 Apr 2020 09:26:48 +0000 https://digiro.ir/?p=169094 مدیریت فونت‌ها در ویندوز 10برای استفاده از هر نوع فونتی در نرم افزار ورد و یا برای تغییر ظاهر یک سیستم عامل ابتدا باید قبل از هر چیزی فونت مورد نظر را بر روی سیستم خود نصب کنید. البته هنگامی که شما تعداد زیادی فونت نصب می‌کنید، متوجه خواهید شد که سیستم شما کند شده یا به صورت نا‌منظم […]]]> مدیریت فونت‌ها در ویندوز 10

برای استفاده از هر نوع فونتی در نرم افزار ورد و یا برای تغییر ظاهر یک سیستم عامل ابتدا باید قبل از هر چیزی فونت مورد نظر را بر روی سیستم خود نصب کنید. البته هنگامی که شما تعداد زیادی فونت نصب می‌کنید، متوجه خواهید شد که سیستم شما کند شده یا به صورت نا‌منظم رفتار می‌کند. اما در ویندوز 10 روش جدیدی برای نصب و مدیریت فونت‌ها وجود دارد که مانع از بروز این‌گونه مشکلات می‌شود. ویندوز 10 به شما این امکان را می‌دهد که فونت‌ها‌ی جدید و دلخواهتان را اضافه، پنهان و یا حتی مواردی را حذف کنید.

در ادامه نحوه‌ پیدا کردن فونت‌های دلخواه و البته نصب آن‌ها بر روی سیستم مبتنی بر ویندوز 10 را آموزش خواهیم داد. با دیجی رو همراه باشید.

بهترین سایت‌ها برای یافتن فونت‌

اگر برای پروژه، وبلاگ، پوستر یا برند تجاریتان نیاز به یک فونت خاص و جذاب دارید، بیشتر از این لازم نیست جست‌و‌جو کنید، در دیجی رو ما بهترین سایت‌ها برای انتخاب یک فونت مناسب را به شما معرفی می‌کنیم. با این‌حال توصیه می‌شود قبل از این‌که آن‌ها را دانلود کنید مجوز نصب برای هر فونت را بررسی کنید. این مسئله به این دلیل است که همه آن‌ها مجوز تجاری را رایگان ارائه نمی‌دهند. البته می‌توانید از آن‌هایی که مجوزهای محدودی برای پروژه‌های شخصی شما دارند استفاده کنید.

نصب فونت در ویندوز 10

Google Fonts یک بازار آنلاین برای طراحان است که در آن شما می‌توانید بیش از 900 طرح گرافیکی، فونت و قالب را جستجو و دانلود کنید. بهترین بخش سایت این است که تمام فونت‌ها رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد. سایت‌هایی همچون  Fonts.com و FontBundles منابع خوب دیگری برای انواع فونت‌های رایگان هستند.

فونت ویندوز 10

اگر به دنبال فونت‌هایی منحصر به فرد و با کیفیت بالا هستید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت‌های Linotype و FontShop مراجعه کنید. البته برخی از فونت‌های ارائه شده در این سایت‌ها رایگان نیستند و باید برای دسترسی، هزینه پرداخت کنید.

چگونه فونت‌های نصب شده در کامپیوتر را مشاهده کنیم؟

ویندوز 10 چند نمونه از فونت‌های پرکاربرد را در اختیار کاربران خود قرار داده است که می‌توانید از طریق گزینه‌ی Control Panel به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و نمونه‌های آن‌ها را نیز مشاهده کنید.

فونت‌های ویتدوز 10

ویندوز 10 امکان مدیریت کامل فونت‌ها، شامل مشاهده پیش نمایش از فونت، حذف موارد اضافی و یا حتی دانلود فونت‌های جدید از فروشگاه مایکروسافت را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای مدیریت فونت‌ها در ویندوز 10 باید به روش زیر عمل کنید:

1.کنترل پنل را باز کنید و گزینه‌ی Appearance and Personalization را انتخاب کنید.

Appearance and Personalization

2. سپس روی Fonts کلیک کنید.

نمایش فونت‌ها در ویندوز 10

3. در آخر روی Font settings کلیک کنید تا تمامی فونت‌های نصب شده روی سیستم برایتان به نمایش درآید.

Font settings

نحوه نصب فونت‌ها در ویندوز 10

اگر ویندوز 10 خود را به نسخه مه 2019 به‌روز کرده باشید، برای نصب فونت‌های جدید فقط کافی است فایل فونت دانلود شده را بکشید و در بخش فونت‌ها در صفحه تنظیمات ویندوز (Setting) رها کنید. برای بررسی نسخه ویندوز خود می‌توانید به مسیر Settings -> System -> About مراجعه کنید.

جهت بارگیری فونت مورد نظر خود، به سایت  Microsoft Store بروید و مراحل زیرا به ترتیب انجام بدهید:

1. به ترتیب روی این گزینه‌ها کلیک کنید.

Start -> Settings -> Personalization

windows Settings

2. سپس گزینه‌ی Get more fonts in Microsoft Store را انتخاب کنید.

Get more fonts in Microsoft Store

از این طریق فروشگاه مایکروسافت باز خواهد شد و شما می‌توانید فونت مورد نظر خود را انتخاب و دانلود کنید.

دانلود فونت از فروشگاه مایکروسافت

ویندوز 10 فونت‌ها را برای زبان‌های مورد استفاده نصب می‌کند. به عنوان مثال، اگر نسخه ویندوز شما به زبان‌انگلیسی است، فونت‌ها را فقط برای کاراکتر لاتین می‌بینید. اگر می‌خواهید فونت‌‌ها‌یی برای زبان‌های مختلف داشته باشید، در قسمت بالا سمت راست بر روی گزینه‌ Download fonts for all languages کلیک کنید.

Download fonts for all languages

توجه: قبل از نصب فونت‌ها مطمئن شوید که آن‌ها کاملا مورد نیاز شما هستند و فضای کافی برای نصب آن‌ها دارید.

نحوه مدیریت فونت‌ها در ویندوز 10

برای مدیریت فونت‌ها‌یی که در ویندوز 10 نصب کرده‌اید، مراحل زیر را انجام دهید:

1. ابتدا Windows Control Panel را باز کنید و به قسمت Appearance and Personalization بروید.

کنترل پنل ویندوز 10

2. پوشه فونت‌ها را انتخاب کنید.

پوشه فونت‌ها

3.در اینجا می‌توانید فونت‌های نصب شده خود را مشاهده کنید. با کلیک راست روی آن‌ها  فونت‌ها را حذف، پنهان و یا انتخاب نمایید.

مدیریت فونت‌ها در ویندوز 10

با استفاده از روش‌هایی که در دیجی رو بیان شد شما به راحتی خواهید توانست فونت‌های دلخواه خود را نصب و استفاده نمایید.

]]>
https://digiro.ir/how-install-and-manage-fonts-windows-10/feed/ 0
چگونه از دست اعلان‌های گاه‌و‌بی‌گاه گوشی و رایانه خود خلاص شویم؟ https://digiro.ir/how-to-control-gadgets-notifications/ https://digiro.ir/how-to-control-gadgets-notifications/#respond Mon, 06 Apr 2020 05:08:09 +0000 https://digiro.ir/?p=166951 مدیریت اعلان‌های گوشی و رایانهاین روز‌ها کمتر کسی پیدا می‌شود که گوشی هوشمند نداشته باشد و از آن استفاده نکند. در واقع، تلفن همراه به دوستی جداناپذیر برای ما تبدیل شده است. اما این دوستی همیشه هم خوب پیش نمی‌رود! شاید برای همه‌ی شما اتفاق افتاده باشد که به صدای اعلانات پی در پی گوشی خود حساس شده و […]]]> مدیریت اعلان‌های گوشی و رایانه

این روز‌ها کمتر کسی پیدا می‌شود که گوشی هوشمند نداشته باشد و از آن استفاده نکند. در واقع، تلفن همراه به دوستی جداناپذیر برای ما تبدیل شده است. اما این دوستی همیشه هم خوب پیش نمی‌رود! شاید برای همه‌ی شما اتفاق افتاده باشد که به صدای اعلانات پی در پی گوشی خود حساس شده و در صدد خلاص شدن از آن‌ها برآمده باشید. این صدا‌ها مربوط به چه هستند و با چه هدفی پخش می‌شوند؟ وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها به طور مداوم این هشدار‌ها را به دستگاه تلفن همراه ما می‌فرستند. اما نگران نباشید، در این مطلب سعی داریم راه‌های کم کردن و به حداقل رساندن این هشدار‌ها را به شما بیاموزیم.

اعلاناتی که روزانه چندین بار بر روی صفحه نمایش گوشی‌های ما پدیدار می‌شوند بی فایده نیستند، چرا که ما را در مورد اخبار، حوادث، وضعیت ترافیک و آب و هوا و غیره به روز نگه می‌دارند. اما این موضوع وقتی آزار دهنده است که حین انجام کاری حواس ما را پرت کنند. ناگفته نماند نمایش این هشدار‌ها از میزان باتری شما نیز کم می‌کند که یک نکته منفی محسوب می‌شود.

اگر شما هم از دست اعلان‌های گاه‌و‌بی‌گاه دستگاه هوشمند خسته شده‌اید، نکته‌هایی را که در ادامه می‌آیند حتماً رعایت کنید تا مدیریت بهتری بر روی این بخش از گوشی یا رایانه خود داشته باشید.

گربه را دم حجله بکشید!

وقتی برنامه‌ای را دانلود و روی گوشی نصب می‌کنید، در اولین اجرا، برنامه درخواست‌هایی را پشت سر هم نمایش می‌دهد که محتوای آن‌ها اجازه برای فرستادن اعلان با اهداف گوناگون است. اولین کاری که باید بکنید این است که همین ابتدای کار تکلیف خود را با برنامه و اعلان‌های آن مشخص کنید. در اغلب موارد، انتخاب گزینه اجازه ندادن (Don’t allow) کارساز بوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند.اعلانات

در نظر داشته باشید که با مسدود کردن اعلانات عموماً چیزی را از دست نمی‌دهید چرا که به ندرت پیش می‌آید که اعلانات نصب برنامه شامل موارد مهمی مانند ارسال خبر روز و یا اخبار مربوط به ترافیک جاده‌ها باشد و بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی دارند و می‌خواهند شما را از فیلمی در حال اکران و یا محصولی تجاری آگاه کنند. بنابراین به راحتی دکمه‌ “اجازه ندادن” را انتخاب کنید و در صورتی که بعد از مدتی پشیمان شدید و تمایل داشتید هشدارهای برنامه‌ای خاص بر روی صفحه‌ی نمایش شما ظاهر شود، می‌توانید از قسمت تنظیمات مجددا آن را فعال کنید.

تغییرات لازم را در قسمت تنظیمات گوشی خود اعمال کنید

اگرچه بسیاری از برنامه ها در قسمت تنظیمات خود گزینه‌ای برای فعال و یا غیرفعال کردن ارسال اعلانات دارند، اما می‌توان در قسمت تنظیمات گوشی نیز بسیاری از این اعلانات را مدیریت کرد. اگر زبان دستگاه تلفن همراه شما انگلیسی باشد، این قسمت با نام Notifications و یا Apps & Notifications مشخص شده‌ است. پس از ورود به این قسمت، به لیست ظاهر شده نگاهی بیندازید و تنظیمات اعلانات برنامه مورد نظرتان را عوض کنید. تصویر زیر با توجه به نوع تلفن همراه و ورژن سیستم عامل مورد استفاده می‌تواند برای هر دستگاه متفاوت باشد.

اعلانات

برای مثال در سیستم عامل اندروید کافی است که روی آیکون برنامه مورد نظر لمس کنید، تا اطلاعات مربوط به آن برنامه نمایش داده شود. از جمله این اطلاعات می‌توان به مدیریت اعلانات اشاره کرد که با ورود به آن قسمت می‌توانید هر اعلانی در مورد آن برنامه را کنترل کنید. در سیستم عامل آی او اس 13 که جدیدترین ورژن برای گوشی‌های اپل می‌باشد،‌ می‌توانید با تپ کردن روی قسمت بالای تنظیمات هر برنامه،‌اعلانات مربوطه را مسدود یا فعال نمایید. البته به یاد داشته باشید که در صورت فعال نگه داشتن اعلانات، می‌توانید مکان و نحوه نمایش آن را هم تنظیم کنید. برای مثال در صورتی که نمی‌خواهید اعلانات بصورت بنر ظاهر شوند، می‌توانید همه اعلانات را در قسمت Notification Center ببینید.

اعلانات

اعلانات دسکتاپ را هم می‌توانید مدیریت کنید

اعلانات دسکتاپ بخشی جداناپذیر در سیستم عامل‌های ویندوز 10 و مک و بعضی نسخه‌های لینوکس می‌باشد. باید بدانید که این اعلانات نیز قابل مسدود شدن هستند، فقط کافیست سری به قسمت تنظیمات رایانه‌ی خود بزنید. درمورد ویندوز 10 ابتدا به قسمت تنظیمات مراجعه کرده و سپس گزینه System را فشار دهید. در سیستم عامل مک به قسمت System Preferences رفته و به دنبال گزینه‌ی Notifications Control باشید. در مورد اعلانات مربوط به وب‌سایت‌ها تقریبا تمامی مرورگر‌ها گزینه‌ای برای کنترل اعلانات دارند، پس به قسمت تنظیمات مرورگر خود اعم از گوگل کروم، مزیلا فایرفاکس، اپرا و سافاری بروید و اعلانات را مدیریت کنید.

اعلانات

گزینه Do Not Disturb را فعال کنید

گاهی اوقات فقط مایل هستید برای مدتی کوتاه و به صورت موقت اعلانات غیرفعال شوند؛ مثل وقتی که می‌خواهید استراحت کنید یا ویدیویی با تلفن همراه خود ضبط کنید. گزینه Do Not Disturb در سیستم عامل اندروید، آی او اس و مک می‌تواند به یکباره تمامی اعلانات را غیر فعال کند. وظیفه‌ یاد شده در ویندوز 10 بر عهده‌ی focus assist شناخته می‌شود.

بنابراین با این گزینه شما به صورت دستی توانایی فعال و یا غیرفعال کردن تمامی اعلانات را خواهید داشت. درصورتی که پیدا کردن این گزینه در گوشی آیفون برای شما سخت است، سیستم عامل آی‌ او اس راه میانبری برای کاربرانش پیشنهاد کرده است: صفحه اصلی گوشی خود را بالا بکشید تا به مرکز کنترل گوشی راه پیدا کنید. حالا با خاموش و یا روشن کردن آیکون هلال ماه که پیش روی شماست تمامی اعلانات را غیر فعال و یا فعال کنید؛ به همین سادگی! البته در این سیستم عامل با صدا کردن سیری هم که دستیار صوتی شما است، می‌توانید این گزینه را فعال کنید. کافیست بگویید: “Hey, Siri, turn on (off) Do Not Disturb”. در مورد گوشی‌های اندرویدی راه میانبر کشیدن صفحه‌ی اصلی از بالا به پایین و مراجعه به بخش اعلانات است که در آنجا به راحتی می‌توانید این گزینه را فعال کنید. همچنین در سیستم عامل اندروید همانند سیری اپل می‌توانید از دستیار گوگل (Google Assistant) نیز استفاده کنید.

اعلانات

]]>
https://digiro.ir/how-to-control-gadgets-notifications/feed/ 0
چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک https://digiro.ir/how-to-password-protect-folder/ https://digiro.ir/how-to-password-protect-folder/#comments Sun, 05 Apr 2020 15:31:39 +0000 https://digiro.ir/?p=166030 چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟در عصر دیجیتال، مسئله امنیت اطلاعات شخصی اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از اولین راه‌ها برای حفظ امنیت داده‌هایتان ذخیره‌ی آن در پوشه‌ای است که با رمز عبور محافظت شده باشد. متأسفانه نه ویندوز و نه مک‌اواس این قابلیت را به طور پیش‌فرض درون خود ندارند. در این راهنما به شما کمک می‌کنیم تا با […]]]> چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟

در عصر دیجیتال، مسئله امنیت اطلاعات شخصی اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از اولین راه‌ها برای حفظ امنیت داده‌هایتان ذخیره‌ی آن در پوشه‌ای است که با رمز عبور محافظت شده باشد. متأسفانه نه ویندوز و نه مک‌اواس این قابلیت را به طور پیش‌فرض درون خود ندارند. در این راهنما به شما کمک می‌کنیم تا با گذاشتن رمز عبور برای داده‌های حساس‌تان، از آن‌ها مراقبت کنید. این مقاله به طور گام به گام به شما توضیح می‌دهد که چطور چنین کاری را انجام دهید و امنیت و آرامش ذهنی بیشتری را تجربه کنید.

نکته: اگر از افرادی هستید که رمزهای عبورتان را فراموش می‌کنید، بهتر است از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

رمزنگاری پوشه در ویندوز 10 پرو

اگر از ویندوز 10 پرو استفاده می‌کنید، سیستم پیش‌فرضی برای حفاظت از داده‌هایتان در اختیار دارید، هر چند که سیستم چندان کاملی هم نیست. رمزنگاری ابتدایی ویندوز 10 پرو به شما اجازه می‌دهد فایل‌ها را به شیوه‌ای قفل کنید که به حساب کاربری شما متصل باشند. به این ترتیب اگر فردی در حساب کاربری دیگری در سیستم‌تان به این فایل دسترسی داشته باشد، یا اگر این فایل کپی شده باشد و در سیستم دیگری بخواهند آن را باز کنند، به رمز عبور حساب کاربری‌تان نیاز خواهد بود (که بهتر است از رمزهای بسیار رایج نباشد).

با این حال هر کسی که از سیستم و حساب کاربری شما استفاده کند به این فایل دسترسی خواهد داشت.

گام 1: روی فایل مد نظرتان کلیک و سپس Properties را انتخاب کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 2: Advanced را انتخاب کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 3: گزینه‌ی Encrypt contents to secure data را تیک بزنید و OK را انتخاب کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 4: Apply را انتخاب کنید. با این پرسش مواجه می‌شوید که آیا می‌خواهید تمام پوشه‌های درون این پوشه را رمزنگاری کنید یا فقط پوشه‌ی اصلی را رمزنگاری کنید، گزینه‌ی مد نظرتان را انتخاب کنید و OK کنید.

این فرآیند بسته به اندازه و محتوای پوشه شاید کمی طول بکشد، با اتمام این فرآیند دیگر نگران دسترسی حساب‌های کاربری دیگر به این فایل‌ها نباشید. علامت قفل کوچکی کنار فایل‌ها و پوشه‌هایتان ظاهر می‌شود و به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که دیگران به این فایل‌ها دسترسی نمی‌یابند.

محافظت از پوشه‌های ویندوز با 7-Zip

گرچه ویندوز 10 پرو این محافظت ابتدایی را به کاربران ارائه می‌دهد، بیشتر کاربران خانگی ویندوز به این قابلیت دسترسی ندارند. بیشتر کاربران ویندوز برای محافظت از یک پوشه به همراه رمز عبور به نرم‌افزارهای ثالث نیاز دارند. نرم‌افزارهای فشرده‌سازی همچون 7-Zip چنین قابلیتی را به کاربران ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار متن‌باز و رایگان است و توسعه‌ی دهنده‌ای روسی با نام ایگور پاولو آن را ایجاد کرده است. با این نرم‌افزار می‌توانید به خوبی از داده‌های مهم‌تان با رمز عبور محافظت کنید.

البته قبل از استفاده از فایل‌هایتان باید آن‌ها را از حالت فشرده خارج کنید که کمی زمان می‌برد، ولی به هر حال برای داشتن امنیت بیشتر باید چنین هزینه‌های کوچکی را پرداخت.

گام 1: به صفحه‌ی دانلود 7-Zip بروید و فایل مناسب را برای دانلود انتخاب کنید. پس از دانلود نرم‌افزار آن را نصب کنید.

گام 2: نرم‌افزار را اجرا کنید و درون واسط کاربری نرم‌افزار پوشه‌ مد نظرتان را انتخاب کنید، سپس علامت مثبت سبز بالا و سمت راست صفحه را بزنید. همچنین می‌توانید پوشه‌ مد نظرتان را به درون نرم‌افزار بکشید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 3: می‌توانید از بیشتر تنظیمات صفحه‌ جدید صرف نظر کنید. روبه‌روی Archive format گزینه‌ zip را انتخاب کنید تا بتوانید از فایل‌تان در سیستم‌های فاقد 7-Zip نیز استفاده کنید. سپس رمز عبور مد نظرتان را دو بار در جعبه‌های متنی رمز عبور وارد کنید. روی OK‌ کلیک کنید و به این نرم‌افزار اجازه دهید که نسخه‌ای فشرده‌سازی‌شده و رمزگذاری‌شده از پوشه مد نظرتان را ایجاد کند.

نکته‌ی اختصاصی دیجی‌رو: می‌توانید برای کاهش زمان فشرده‌سازی روبه‌روی عبارت Compression Level گزینه‌ی Store را انتخاب کنید. به این ترتیب به نرم‌افزار می‌گویید نیازی به کاهش حجم فایل‌ها وجود ندارد و نیازی نیست زمانی برای این کار صرف کند.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 4: با ایجاد فایل رمزنگاری‌شده‌ی Zip، سعی کنید فایل را باز کنید و به محتوای آن دسترسی داشته باشید. اگر با پنجره‌ درخواست رمز عبور مواجه شدید همه چیز به خوبی انجام شده است و می‌توانید پوشه‌ی اصلی را پاک کنید و فقط فایل Zip را حفظ کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

افزودن رمز عبور به پوشه‌های مک‌اواس

مانند بسیاری از نسخه‌های ویندوز، مک‌اواس شرکت اپل هم فاقد امکانات پیش‌فرض برای رمزنگاری پوشه‌ها و فایل‌هاست. ولی هر چقدر دسترسی به امکانات سخت‌تر باشد، می‌توانید مطمئن باشید که ایمن‌تر خواهید بود. برای دسترسی به چنین امکانی در مک‌اواس باید از Encrypted Disk Image این سیستم عامل بهره ببرید. اپ Disk Utility که به طور پیش‌فرض روی اغلب مک‌ها وجود دارد برای ایجاد Encrypted Disk Image به شما کمک می‌کند. پس از ایجادش، می‌توانید به پوشه‌هایتان مانند درایوی مجازی دسترسی داشته باشید و محتوای آن‌ها را ویرایش، اضافه یا حذف کنید. زمانی که در حال استفاده از این دیسک رمزنگاری شده هستید هر تغییری که درآن انجام دهید به طور خودکار رمزنگاری و ذخیره می‌شود.

گام 1: از پوشه‌ی Applications به Disk Utility بروید یا با استفاده از Spotlight اپ Disk Utility را پیدا و اجرا کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 2: در نوار ابزار این اپ روی File کلیک کنید، New Image و سپسmage from Folder را انتخاب کنید. حالا پوشه‌ مد نظرتان را بیابید، آن را انتخاب کنید و روی کلید Choose در سمت راست و پایین صفحه کلیک کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 3: تگ و نامی برای پوشه‌ مد نظرتان بگذارید، گزینه‌ی read/write را در Image Format انتخاب کنید و برای Encryption هم 128-bit AES encryption را انتخاب کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 4: در این مرحله باید برای پوشه‌ی خود رمز عبوری انتخاب کنید. رمز عبور دلخواه خود را وارد کنید و روی Choose کلیک کنید. با پایان کارتان روی Save کلیک کنید. Disk Utility ایجاد فایل رمزنگاری شده را شروع کرده و نتیجه را به شما اطلاع می‌دهد.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

گام 5: پس از ایجاد این فایل سعی کنید به محتویات آن دسترسی داشته باشید و ببینید از شما رمز عبور می‌خواهد یا خیر. پس از اطمینان می‌توانید پوشه‌ی اصلی را پاک کنید.

چطور با رمز عبور از پوشه‌هایمان محافظت کنیم؟ مخصوص ویندوز و مک‌اواس

]]>
https://digiro.ir/how-to-password-protect-folder/feed/ 1
مشکل عدم نمایش نتیجه‌ جستجو در ویندوز را چگونه حل کنیم؟ https://digiro.ir/windows-10-search-is-broken-and-shows-blank-results-how-to-fix/ https://digiro.ir/windows-10-search-is-broken-and-shows-blank-results-how-to-fix/#respond Sun, 09 Feb 2020 16:16:28 +0000 https://digiro.ir/?p=165491 راه حل مشکل عدم نمایش نتیجه‌ی جست‌وجو در ویندوزاخیراً باگی در قسمت جستجوی ویندوز 10 کشف شده که باعث عدم نمایش نتایج در منوی استارت و همچنین فایل اکسپلورر می‌شود. به این ترتیب جستجو و اجرای اپلیکیشن‌ها از منوی استارت غیرممکن شده است. کاربران سراسر جهان در گزارش‌هایی متعدد مدعی شده‌اند که هنگام جست‌وجوی نرم‌افزارها در منوی استارت، هیچ نتیجه‌ای نمایش داده نمی‌شود […]]]> راه حل مشکل عدم نمایش نتیجه‌ی جست‌وجو در ویندوز

اخیراً باگی در قسمت جستجوی ویندوز 10 کشف شده که باعث عدم نمایش نتایج در منوی استارت و همچنین فایل اکسپلورر می‌شود. به این ترتیب جستجو و اجرای اپلیکیشن‌ها از منوی استارت غیرممکن شده است. کاربران سراسر جهان در گزارش‌هایی متعدد مدعی شده‌اند که هنگام جست‌وجوی نرم‌افزارها در منوی استارت، هیچ نتیجه‌ای نمایش داده نمی‌شود و با صفحه‌ خالی مواجه می‌شوند. در ادامه قصد داریم به راه حل این مشکل بپردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

آپدیت 1: مایکروسافت اعلام کرد این مشکل را برطرف کرده است و آپدیت جدید می‌تواند این مشکل را برای بیشتر کاربران حل کند. اگر از راه حل این مقاله استفاده کرده‌اید می‌توانید دوباره جست‌وجوی بینگ را فعال کنید (دستورالعمل پایین) و ببینید که مشکل برطرف شده است یا خیر. اگر مشکل‌تان حل نشده است باید دوباره از راه حل این مقاله استفاده کنید و منتظر حل شدن این مشکل از سمت مایکروسافت باشید.

آپدیت 2: مایکروسافت اعلام کرده است که این مشکل حل شده است و کاربران باید برای انجام شدن کامل این آپدیت سیستم‌شان را ریستارت کنند. اطلاعات بیشتر در ادامه:

این مشکل رفع شد. اگر هنوز در حال تجربه‌ی چنین مشکلی هستید دستگاه‌تان را ریستارت کنید. در موارد نادر شاید نیاز باشد به طور دستی SearchUI.exe یا SearchApp.exe را از طریق تسک منجر ببندید. (برای این کار CTRL + Shift + Esc را بزنید و سپس به تب Details بروید.)

عدم نمایش نتایج در منوی استارت
عدم نمایش نتایج در منوی استارت

علاوه بر عدم نمایش نتایج جستجو در منوی استارت، هنگام جست‌وجوی فایل‌ها در فایل اکسپلورر نیز اتفاق مشابهی رخ می‌دهد و دلیل آن بهره‌گیری هردوی این قسمت‌ها از قابلیت Windows Search است.

عدم نمایش نتایج در فایل اکسپلورر
عدم نمایش نتایج در فایل اکسپلورر

این مشکل به دلیل بهره‌گیری Windows Search از جست‌وجوی Bing رخ داده است و در حال حاضر تنها راه حل این مشکل غیرفعال کردن این قابلیت است.

اگر به ندرت از جست‌وجوی ویندوز استفاده می‌کنید یا اگر این باگ برایتان مشکلی ایجاد نمی‌کند بهتر است منتظر آپدیت مایکروسافت بمانید و این قابلیت را غیرفعال نکنید.

آپدیت 16 بهمن 98: مایکروسافت اعلام کرده است که از این مشکل آگاه است و آپدیتی را برای آن عرضه کرده است که این مشکل را رفع می‌کند.

ما از مشکل سمت سرورمان آگاه هستیم، این مشکل باعث عدم نمایش نتایج برای کاربران می‌شود. این مشکل برای بیشتر کاربران حل شده است و در برخی از موارد باید دستگاه‌تان را ریستارت کنید. در تلاشیم تا این مشکل را برای تمام کاربران حل کنیم و پس از رفع آن آپدیتی را برای کاربران منتشر می‌کنیم.

چطور عدم نمایش نتایج در ویندوز 10 را رفع کنیم؟

برای غیرفعال کردن جست‌وجوی بینگ در ویندوز 10 باید این مقادیر را در رجیستری تغییر دهید.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search]

"CortanaConsent"=dword:00000000

"BingSearchEnabled"=dword:00000000

در ادامه به بررسی راه حل سریعی برای تغییر این مقادیر پرداخته‌ایم تا با غیرفعال کردن جست‌وجوی بینگ دوباره بتوانید از قابلیت جست‌وجوی ویندوزتان استفاده کنید.

روش اول: از فایل آماده برای غیرفعال کردن جست‌وجوی بینگ استفاده کنید

فایلی را برای‌تان مهیا کرده‌ایم تا بتوانید این تغییرات را در رجیستری ویندوزتان اعمال کنید.

برای استفاده از این فایل و غیرفعال کردن جست‌وجوی بینگ گام‌های زیر را دنبال کنید.

 1. فایل disable-bing-search.reg را دانلود کنید و پس از دانلود آن را اجرا کنید.
 2. پس از اجرای این فایل ویندوز از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید به رجیستری ادیتور اجازه بدهید که تغییراتی را در سیستم‌تان اعمال کند، روی Yes کلیک کنید.
 3. حالا رجیستری ادیتور از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید ادامه دهید. روی Yes کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.
 4. حالا باید سیستم‌تان را ریستارت کنید تا این تغییرات در آن اعمال شوند و جست‌وجوی ویندوز دوباره کار کند.
پرسش رجیستری ادیتور
پرسش رجیستری ادیتور

روش دوم: از ویرایشگر رجیستری برای غیرفعال کردن جستجوی بینگ استفاده کنید

اگر نمی‌خواهید از فایل آماده‌ی رجیستری استفاده کنید می‌توانید خودتان جست‌وجوی بینگ را از طریق رجیستری ادیتور غیرفعال کنید.

 1. از آنجایی که نمی‌توانید با استفاده از جست‌وجو رجیستری ادیتور را اجرا کنید باید از طریق Run این کار را انجام دهید. ابتدا کلیدهای Windows key + the R key را بزنید تا Run باز شود و سپس عبارت Regedit را تایپ کنید و Ok را بفشارید.
 2. ویندوز از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید به رجیستری ادیتور اجازه بدهید که تغییراتی را در سیستم‌تان اجرا کند، روی Yes کلیک کنید.
 3. به HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search بروید.
 4. روی Search راست کلیک کنید و New و سپس DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.
 5. باید نامی را برای این Value انتخاب کنید، BingSearchEnabled را وارد کنید و Enter را بزنید. مقدار جدیدی ایجاد می‌شود که به طور پیش‌فرض روی 0 تنظیم شده است. اگر اینطور نیست روی BingSearchEnabled کلیک کنید و مقدار آن را به 0 تغییر دهید.
 6. حالا در قسمت Search دنبال مقداری با نام CortanaConsent باشید. وقتی آن را پیدا کردید رویش کلیک کنید و مقدار آن را به 0 تغییر دهید و سپس برای ذخیره روی Ok کلیک کنید. اگر چنین مقداری وجود دارد با استفاده از مراحل گام پنجم این مقدار را ایجاد کنید و آن را روی 0 تنظیم کنید.
 7. وقتی این کارها را انجام دادید باید دو مقدار CortanaConsent و BingSearchEnabled داشته باشید که روی 0 تنظیم شده‌اند.
 8. حالا می‌توانید این نرم‌افزار را ببندید و ویندوز اکسپلورر یا سیستم‌تان را ریستارت کنید.
New DWORD value
New DWORD value

از هر کدام از این دو روش که استفاده کنید پس از ریستارت کردن دستگاه‌تان دیگر با مشکل عدم نمایش نتایج در جست‌وجوهایتان مواجه نخواهید شد.

نمایش دوباره‌ی نتایج در جست‌وجوی ویندوز
نمایش دوباره‌ی نتایج در جست‌وجوی ویندوز

دوباره جستجوی بینگ را فعال کنید

پس از انتشار آپدیت مایکروسافت می‌توانید با استفاده از enable-bing-search.reg دوباره جست‌وجوی بینگ را فعال کنید.

این فایل در HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search مقدار BingSearchEnabled را حذف می‌کند و مقدار CortanaConsent را به 1 تغییر می‌دهد.

پس از  دانلود این فایل آن را اجرا کنید و پس از انجام تغییرات با ریستارت کردن سیستم‌تان دوباره بینگ را فعال می‌کنید.

پیشنهاد ما این است که این تغییرات را با استفاده از فایل‌ شده آماده انجام دهید ولی می‌توانید در صورت تمایل این کار را به طور دستی نیز انجام دهید.

]]>
https://digiro.ir/windows-10-search-is-broken-and-shows-blank-results-how-to-fix/feed/ 0
آموزش ضبط ویدیو از برنامه‌ها و بازی‌ها در ویندوز 10 https://digiro.ir/how-to-capture-video-clips-in-windows-10/ https://digiro.ir/how-to-capture-video-clips-in-windows-10/#comments Thu, 16 Jan 2020 13:13:39 +0000 https://digiro.ir/?p=164374 ضبط ویدیو در ویندوز 10اگر از سیستم عامل ویندوز 10 بر روی کامپیوتر خود استفاده می‌کنید، در این صورت ضبط کلیپ‌های ویدیویی از برنامه‌ها، بازی‌ها یا محیط دسکتاپ (برای اهداف آموزشی و نمایش به دیگران) به راحتی قابل انجام خواهد بود. با این حال، ممکن است تاکنون به دنبال فراگیری روش این کار نرفته و از قابلیت‌های سیستم عامل […]]]> ضبط ویدیو در ویندوز 10

اگر از سیستم عامل ویندوز 10 بر روی کامپیوتر خود استفاده می‌کنید، در این صورت ضبط کلیپ‌های ویدیویی از برنامه‌ها، بازی‌ها یا محیط دسکتاپ (برای اهداف آموزشی و نمایش به دیگران) به راحتی قابل انجام خواهد بود. با این حال، ممکن است تاکنون به دنبال فراگیری روش این کار نرفته و از قابلیت‌های سیستم عامل رایانه خود در این زمینه بی‌خبر باشد. به این خاطر، در این مقاله می‌خواهیم بهترین و راحت‌ترین‌ راه‌ها برای ضبط ویدیو در ویندوز 10 را به شما آموزش دهیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. ضبط کلیپ ویدیویی در ویندوز 10 با استفاده نوار بازی ویندوز

نوار بازی ایکس باکس در ویندوز 10 به گونه‌ای طراحی شده که به شما در ضبط ویدیو و تصاویر از داخل بازی‌ها کمک می‌کند. با این حال، شما می‌توانید از آن برای ضبط ویدیو از برنامه‌ها یا سایر قسمت‌ها هم استفاده کنید. شاید هنوز ویندوز قابلیت ضبط ویدیو از روی دسکتاپ را نداشته باشد اما قابلیت ضبط ویدیو از روی یک برنامه و بازی برای کاربران مهیا شده است. برای استفاده از نوار بازی، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. کلیدهای Windows و G را فشار دهید تا رابط نوار بازی روی صفحه ظاهر شود.

2.پس از ظاهر شدن نوار، می‌توانید به بخش تنظیمات (Settings) بروید و گزینه موجود در قسمت Capturing را فعال کنید تا ویدیوی شما حین بازی در پس زمینه ضبط شود. در صورت نیاز می‌توانید از قسمت تنظیمات (همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید) گزینه ضبط صدا (Audio) را هم فعال کنید.ضبط ویدیو در ویندوز 10

3. اگر بخواهید از صفحه خالی دسکتاپ ویدیو ا ضبط کنید شاید موفق به انجام این کار نشوید. بنابراین، بهتر است ابتدا یک برنامه را باز کنید و سپس کلیدهای Windows، Alt و R را فشار دهید تا ضبط ویدیو آغاز شود. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید اگر روی آیکون ضبط ویدیو کلیک کنید فیلم‌برداری شروع می‌شود.ضبط ویدیو در ویندوز 10

4. برای پایان دادن به ضبط ویدیو می‌توانید روی دکمه Stop کلیک کنید یا دوباره کلیدهای Windows ،Alt و R را فشار دهید تا کلیپ شما ذخیره شود. این ویدیوها در پوشه “Videos” سیستم ویندوز شما تحت عنوان پوشه “Captures” ذخیره می‌شوند.

2. ضبط کلیپ ویدیویی با استفاده از GeForce Experience

اگر کارت گرافیک انویدیا دارید و در عین حال می‌خواهید چیزی در ویندوز 10 ضبط کنید می‌توانید از نرم‌افزار GeForce experience برای ضبط ویدیو در حالت تمام صفحه استفاده کنید. برای انجام این کار باید به ترتیب زیر عمل کنید:

1. کلیدهای Alt و Z را فشار دهید تا صفحه GeForce Experience ظاهر شود.ضبط ویدیو در ویندوز 10

2. سپس همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید برای شروع ضبط ویدیو از روی صفحه دسکتاپ،برنامه یا بازی خود، باید بر روی دکمه Record کلیک کنید. علاوه بر این، با رفتن به قسمت Settings می‌توانید تنظیمات مربوط به کیفیت ویدیو را تغییر دهید.

3. ویدیوهای ضبط شده خود را می‌توانید در فولدر «Videos» پیدا کنید که با نام خاصی ذخیره شده‌اند. به عنوان مثال، اگر ویدیویی از صفحه دسکتاپ خود تهیه کرده‌اید یک فولدر به نام “Desktop” در داخل پوشه “Videos” پیدا خواهید کرد و اگر ویدیویی از یک بازی را ضبط کنید باید نام بازی را در این پوشه پیدا کنید.

 3. ضبط ویدیو کلیپ با استفاده از ShareXضبط ویدیو در ویندوز 10

اگر از ابزارهای داخلی ویندوز و انویدیا در ضبط ویدیو راضی نیستید، می‌توانید نرم‌افزار ShareX را امتحان کنید. شاید استفاده از این ابزار مثل بقیه راحت نباشد اما هنگام ضبط کردن ویدیو از صفحه نمایش، گزینه‌ها و ویژگی‌های زیادی به شما ارائه خواهد شد. برای مثال، یکی از ویژگی‌های ShareX این است که می‌توانید تنها یک قسمت از صفحه را برای ضبط ویدیو انتخاب کنید. برای استفاده از این ابزار، فایل ShareX را مستقیماً از وب سایت رسمی آن دانلود و سپس نصب کنید. علاوه بر این، اگر نرم‌افزار استیم دارید می‌توانید آن را از طریق این برنامه نیز نصب کنید.

نتیجه‌گیری

برای افراد مبتدی، استفاده از ابزارهای پیش‌فرض موجود در ویندوز 10 برای ضبط ویدیو مفید خواهد بود. با این وجود، اگر این ابزارها رضایت شما را جلب نکرد می‌توانید به سراغ برنامه‌های شخص ثالثی مثل ShareX بروید و ویدیوهای خود را به صورت حرفه‌ای‌تر ضبط کنید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-capture-video-clips-in-windows-10/feed/ 2
چگونه خطای File Is Open in Another Program را برطرف کنیم؟ https://digiro.ir/how-to-solve-file-is-open-in-another-program-error-in-windows/ https://digiro.ir/how-to-solve-file-is-open-in-another-program-error-in-windows/#respond Fri, 10 Jan 2020 16:49:57 +0000 https://digiro.ir/?p=163677 خطای File Is Open in Another Programهنگام استفاده از سیستم عامل ویندوز شاید به این مشکل برخورده باشید که بخواهید فایلی را حذف کنید یا به جایی دیگر انتقال دهید و با وجود عدم باز کردن فایل در برنامه‌ای دیگر با چنین خطایی مواجه شوید: Action Cannot Be Completed Because The File is Open in Another Program. این خطا به دلایل […]]]> خطای File Is Open in Another Program

هنگام استفاده از سیستم عامل ویندوز شاید به این مشکل برخورده باشید که بخواهید فایلی را حذف کنید یا به جایی دیگر انتقال دهید و با وجود عدم باز کردن فایل در برنامه‌ای دیگر با چنین خطایی مواجه شوید: Action Cannot Be Completed Because The File is Open in Another Program. این خطا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و بنابراین، ما در اینجا هستیم تا چند راه برای بررسی و برطرف کردن آن به شما آموزش دهیم. با دیجی رو همراه باشید.

توجه: برنامه‌های شخص ثالثی به منظور قطع دسترسی برنامه‌ها به فایل و حذف آن طراحی شده‌اند که ما در اینجا به آن‌ها نمی‌پردازیم و تمام راه‌کارهایی که آموزش می‌دهیم از طریق ابزارهای داخلی خود ویندوز و بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی انجام می‌شوند.

File Is Open in Another Program

1. کامپیوتر خود را ریستارت کنید

کامپیوتر خود را یکبار خاموش و دوباره روشن کنید. با این روش ویندوز به همه کارهای معلقی که باعث بروز این خطا شده‌اند پایان می‌دهد و فایل اکسپلورر تمام فرایندهای داخلی خود را مجددا از اول شروع می‌کند و در نتیجه  به برطرف کردن خطا کمک می‌کند. با این حال، اگر مشکل برطرف نشد به سراغ مرحله بعدی بروید.

2. فایل را در Task Manager پیدا کنید.

 1. برای باز کردن Task Manager از میانبر Ctrl + Shift + Esc استفاده کنید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 2. در تب Processes به دنبال فایل موردنظر خود بگردید. این تب تمام برنامه‌هایی که به تازگی از آن‌ها استفاده کرده‌اید را نشان می‌دهد.
 3. فایلی که حذف نمی‌شود را انتخاب کرده و بر روی گزینه End Task در پایین پنجره Manager کلیک کنید تا از استفاده از آن توسط برنامه جلوگیری کنید. به سراغ فایل بروید و دوباره سعی کنید آن را حذف کنید. اگر این روش هم کارساز نبود به سراغ مرحله بعدی بروید.

3. فایل اکسپلورر را از قسمت task manager باز کنید

 1. یکبار دیگر، Task Manager را باز کنید و به تب Processes بروید. در این قسمت، برنامه Windows Explorer را می‌توانید پیدا کنید. آن را انتخاب کرده و روی گزینه End Task کلیک کنید.
 2. در قسمت بالای پنجره Manager به منوی File بروید و “Run New Task” را انتخاب کنید.
 3. در پنجره جدیدی که باز می‌شود عبارت “explorer.exe” را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 4. این کار باعث می‌شود فرایند Windows Explorer مجدد ریبوت و یا اجرا شود تا هرگونه مشکلی در حافظه یا فایل‌های ذخیره شده که ممکن است باعث بروز مشکل شوند را برطرف کند. بار دیگر به سراغ فایل خود بروید و سعی کنید آن را حذف کنید. اگر همچنان مشکل پابرجا بود به سراغ مرحله بعد بروید.

4. غیرفعال کردن کش تصاویر بندانگشتی در فایل مخفی thumbs.db

در گذشته مایکروسافت اعتراف کرده بود که حافظه نهان تصاویر بندانگشتی تصاویر مربوط به فایل‌ها و پوشه‌ها می‌تواند باعث بروز خطای File is Open In Another Program شود، بنابراین غیرفعال کردن کش تصاویر بندانگشتی می‌تواند به رفع خطا کمک کند.

 1. کلیدهای win و R را فشار دهید.
 2. عبارت gpedit.msc را تایپ و کلید Enter را بزنید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 3. در پنجره جدیدی که باز می‌شود به مسیر User Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> File Explorer بروید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 4. به سمت راست صفحه بروید و روی گزینه Turn off the caching of thumbnails in hidden thumbs.db files دو بار کلیک کنید.رفع خطای File Is Open in Another Program

5. دکمه کنار Enabled و سپس Apply را انتخاب کنید و در ادامه OK را بزنید.

همه تصاویر بندانگشتی در File Explorer غیرفعال می‌شوند و پس از آن می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را روی فایل اعمال کنید. البته نگران نباشید چرا که پس از حذف فایل مورد نظر خود و با انجام مراحل فوق و انتخاب گزینه Not Configured، دوباره می‌توانید پیش نمایش فایل‌ها را فعال کنید.

5. فایل‌های موقتی را حذف کنید

هر بار که یک فایل را تغییر دهید فایل‌های موقتی در رایانه شما ذخیره می‌شوند. این فایل‌های موقتی به نوبه خود مانع از انتقال یا حذف فایل‌های مرتبط می‌شوند. در زیر، نحوه خلاص شدن از شر فایل‌های موقتی از حافظه کامپیوتر را به شما آموزش می‌دهیم.

 1. کلیدهای win و R را فشار دهید.
 2. عبارت %temp% را در نوار ورودی تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 3. در فولدر جدیدی که باز می‌شود (که حاوی همه فایل‌های موقتی است که در File Explorer شما دخیره شده است)، کلیدهای Ctrl و A را فشار دهید تا همه فایل‌ها انتخاب شده و آن‌ها را با هم پاک کنید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 4. با وجود حذف فایل‌ها، احتمال دارد فایل‌های موقتی در جای دیگری هم ذخیره شده باشند. بار دیگر کلیدهای win و R را فشار داده و این بار temp را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید.رفع خطای File Is Open in Another Program
 5. یکبار دیگر همه فایل‌های موقتی فولدری که باز شده را انتخاب و همه آن‌ها را حذف کنید.

6. سطل بازیافت را خالی کنید

گاهی اوقات، انتقال یک فایل به سطل بازیافت عملی از سوی کامپیوتر شما تلقی شده و باعث بروز چنین خطایی شود. به همین خاطر، با رفتن به سطل بازیافت و با انتخاب و حذف فایل‌ها می‌توانید مشکل را برطرف کنید. لازم به ذکر است که با این کار تمام فایل‌های موجود در سطل بازیافت به صورت دائمی حذف می‌شوند بنابراین فقط فایل‌هایی را انتخاب کنید که دیگر نیازی به آن نخواهید داشت.

7. فایل خود را با آنتی ویروس چک کنید

در نهایت، اگر هیچ یک از روشهای بالا به شما کمکی نکرد احتمال دارد مشکلی جدی باعث بروز چنین خطایی شده باشد. برای مثال ممکن است فایل ویروسی شده و در نتیجه از اعمال هرگونه تغییر در آن جلوگیری می‌کند. فایل را با نرم‌افزار آنتی ویروس خود بررسی کنید تا در صورت وجود ویروس یا بدافزار آن را شناسایی و پاک کنید.

نتیجه‌گیری

خطای File Is Open in Another Program مشکلی است که هر یک از شما به عنوان کاربر رایانه ویندوزی ممکن است با آن مواجه شوید. خوشبختانه، همیشه راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن خطاهایی مشابه این وجود دارد که در این مقاله به اختصار آن‌ها را توضیح دادیم. اگر علت این خطا وجود یک ویروس در فایل باشد بهتر است بدانید که ویروس در خود کامپیوتر شما هم وجود دارد بنابراین، برای حذف بدافزار از سیستم خود بهتر است آنتی ویروس را فعال کنید تا مشکل برطرف شود.

]]>
https://digiro.ir/how-to-solve-file-is-open-in-another-program-error-in-windows/feed/ 0
برای تجربه بهتر کار با گوشی از این تنظیمات اندرویدی غافل نشوید https://digiro.ir/5-android-settings-you-should-change-to-level-up-your-smartphone-game/ https://digiro.ir/5-android-settings-you-should-change-to-level-up-your-smartphone-game/#respond Sat, 28 Dec 2019 10:52:01 +0000 https://digiro.ir/?p=162980 تنظیمات اندرویدیسیستم عامل اندروید تنظیمات زیادی دارد که برخی از آن‌ها را می‌توان به صورت دستی تغییر داد، شخصی سازی کرد و کنترل امنیت و حریم خصوصی را در دست گرفت. بسیاری از تنظیمات مهم اندروید از جمله ویژگی محبوب Find My Device به طور پیش‌فرض فعال شده‌اند. با این حال، تنظیمات مختلفی هم وجود دارد […]]]> تنظیمات اندرویدی

سیستم عامل اندروید تنظیمات زیادی دارد که برخی از آن‌ها را می‌توان به صورت دستی تغییر داد، شخصی سازی کرد و کنترل امنیت و حریم خصوصی را در دست گرفت. بسیاری از تنظیمات مهم اندروید از جمله ویژگی محبوب Find My Device به طور پیش‌فرض فعال شده‌اند. با این حال، تنظیمات مختلفی هم وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی روشن یا خاموش (فعال یا غیرفعال) کنید تا تجربه کار با گوشی بهبود یافته و امنیت حریم شخصی‌تان هم افزایش یابد. در ادامه به 5 نمونه از این تنظیمات اندرویدی اشاره می‌کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

 1. میانبر برنامه‌های غیرضروری را حذف کنید

تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی که به ارتقای عملکرد بازی کمک می‌کنند

برنامه های جدیدی که از فروشگاه گوگل پلی دانلود و نصب می‌کنید به صورت پیش فرض در صفحه اصلی گوشی ظاهر می‌شوند. این ویژگی می‌تواند گاهی آزار دهنده باشد، چرا که هر برنامه‌ای که نصب می‌کنید آنقدر مهم نیست که فضای صفحه اصلی را اشغال کند. به خصوص وقتی گوشی جدید می‌خرید دستگاه به طور خودکار تمام برنامه‌های مربوط با حساب شما را دانلود می‌کند و شما را با ده‌ها آیکون غیرضروری مواجه می‌کند. برای غیرفعال کردن میانبرهای چنین برنامه‌هایی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در فضای خالی صفحه‌ اصلی لمس کرده و انگشت خود برای چند ثانیه تگه دارید.
 2. روی گزینه Home Screen که در پایین قرار دارد تپ کنید.
 3. در قسمت تنظیمات اندروید گزینه Add icon to Home screen را خاموش کنید.

2. تبلیغات شخصی سازی شده را غیرفعال کنید

تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی

گوگل دوست دارد فعالیت‌های آنلاین شما را ردیابی کند و در مورد شما اطلاعات بیشتری کسب کند و در نهایت با استفاده از این اطلاعات تبلیغات مورد علاقه شما نشان دهد! در واقع،همه‌ی این کارها را با امید افزایش کلیک روی یکی از تبلیغات انجام می‌دهد. اگر در گوگل به دنبال “گوشی‌های هوشمند ارزان” بگردید خیلی زود طیف گسترده‌ای از تبلیغات مربوط به خرده فروشی‌های مختلف که گوشی‌های ارزان می‌فروشند را در صفحه گوشی خواهید دید. برخی افراد با این استراتژی گوگل مشکلی ندارند در حالی که برخی دیگر آن را تبلیغاتی مزاحم و آزاردهنده می‌دانند. اگر شما هم جزو گروه دوم هستید، متوقف کردن تبلیغات سفارشی شده کاری است که باید انجام دهید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که همه‌ی این تبلیغات از اینترنت و صفحات شما حذف نمی‌شوند. شما هنوز هم آن‌ها را می‌بینید اما حداقل تبلیغاتی که بر اساس علایق شما ظاهر می‌شدند متوقف می‌شوند. در نتیجه تبلیغات کمتری روی صفحه ظاهر می‌شود. برای خلاص شدن از این تبلیغات دستورالعمل‌های زیر را انجام دهید:

 1. منوی تنظیمات اندروید را باز کنید.
 2. روی Google تپ کنید.
 3. گزینه‌ی Ads را انتخاب کنید.
 4. گزینه Opt out of Ads Personalization را لمس کنید.

3. ویژگی Instant Apps را فعال کنید

تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی

با استفاده از ویژگی Instant Apps بدون نیاز به دانلود و نصب کامل یک برنامه روی گوشی می‌توانید از آن استفاده کنید. کافی است آن را در فروشگاه گوگل پلی پیدا کنید و “Open App” را انتخاب کنید. وقتی قصد دارید تنها یک بار (یا مدتی کوتاه) از یک برنامه استفاده کنید، Instant Apps به کارتان می‌آید. همچنین، این ویژگی برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند قبل از دانلود کیفیت یک برنامه را امتحان کنند مفید است. در حال حاضر فقط تعداد کمی از برنامه‌ها از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند اما با گذشت زمان این روند تغییر کرده و بر تعداد برنامه‌ها افزوده خواهد شد. برای فعال کردن این ویژگی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. منوی Settings را باز کنید.
 2. روی Google تپ کنید.
 3. Instant Apps را انتخاب کنید.
 4. حساب گوگل موردنظر خود را برای استفاده از این ویژگی انتخاب کنید.

4. قابلیت Doze Mode را غیرفعال کنید

تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی

ویژگی Doze Mode از نسخه اندروید مارشمالو معرفی شد. Doze Mode با خاموش کردن دسترسی به شبکه باعث صرفه‌جویی در مصرف شارژ باتری می‌شود. البته در این حالت برنامه‌ها هنوز هم در پس زمینه کار می‌کنند؛ بنابراین بلافاصله اعلان‌های مهم مانند تماس‌های تلفنی، پیام و غیره را دریافت خواهید کرد. اما ممکن است سایر اعلان‌ها با تاخیر دریافت شوند. برای مثال، اگر منتظر یک ایمیل مهم از رئیس خود باشید اعلان‌ها با تأخیر روی صفحه ظاهر می‌شوند. شما می‌توانید این مشکل را با غیرفعال کردن Doze برای برنامه‌هایی که برایتان مهم هستند حل کنید. برای غیرفعال کردن Doze Mode:

 1. منوی Settings  را باز کنید.
 2. روی Battery تپ کنید.
 3. Battery optimizations را انتخاب کنید.
 4. روی یک اپلیکیشن تپ کنید و برای خاموش کردن حالت Doze گزینه Don’t optimize را انتخاب کنید.

5. اطلاعات حساس را از صفحه قفل گوشی پنهان کنید

تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی تنظیمات اندرویدی

شما می‌توانید اعلان‌هایی مانند پیام‌ها و ایمیل را مستقیماً روی صفحه قفل دستگاه اندرویدی خود مشاهده کنید. اگرچه این یک ویژگی عالی است و کار را بسیار راحت می‌کند، اما وقتی پای حریم خصوصی در میان باشد، ممکن است اوضاع تغییر کند. افراد دیگر تنها با یک نگاه به صفحه گوشی شما (حتی اگر صفحه قفل باشد) می‌توانند پیام‌ها یا حداقل بخش‌هایی از آن‌ها را بخوانند. برای افزایش حریم خصوصی، می‌توانید اعلان‌های حساس را از روی صفحه قفل پنهان کنید. با این کار دفعه بعد که اعلانی مثل پیام کوتاه دریافت می‌کنید محتوای پیام و همچنین نام فرستنده در صفحه قفل ظاهر نخواهد شد. برای پنهان کردن اعلان‌های شخصی مهم از روی صفحه قفل به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. منوی تنظیمات اندروید را باز کنید.
 2. روی Notifications تپ کنید.
 3. آیکون چرخ دننده در گوشه بالای سمت راست را انتخاب کنید.
 4. On the lock screen و سپس Hide sensitive notification content را لمس کنید.

این موارد بخشی از تنظیمات اندرویدی هستند که نه تنها به بهبود عملکرد شما حین کار با گوشی کمک می‌کنند بلکه سطح امنیت، بهره‌وری و حریم شخصی را هم ارتقا می‌دهند. اگر شما هم گزینه‌های دیگری سراغ دارید که می‌توانند به این لیست اضافه شوند، خوشحال می‌شویم که آن را با ما و خوانندگان دیجی رو در بخش نظرات در میان بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/5-android-settings-you-should-change-to-level-up-your-smartphone-game/feed/ 0
دو روش پیدا کردن مک آدرس و آدرس آی پی در ویندوز https://digiro.ir/how-to-find-your-ip-and-mac-addresses-in-windows/ https://digiro.ir/how-to-find-your-ip-and-mac-addresses-in-windows/#respond Mon, 23 Dec 2019 17:08:05 +0000 https://digiro.ir/?p=162821 پیدا کردن مک آدرسآدرس آی پی (IP) شناسه‌‌ای است که در داخل یک شبکه هر دستگاه را از دیگری متمایز می‌کند و مک آدرس هم مشخصه‌ای است که به سخت افزار دستگاه اشاره دارد و همواره تحت هر شبکه یا موقعیتی، ثابت است. هنگامی که می‌خواهید تنظیمات نرم افزار را انجام دهید یا مشکلی از شبکه را شناسایی […]]]> پیدا کردن مک آدرس

آدرس آی پی (IP) شناسه‌‌ای است که در داخل یک شبکه هر دستگاه را از دیگری متمایز می‌کند و مک آدرس هم مشخصه‌ای است که به سخت افزار دستگاه اشاره دارد و همواره تحت هر شبکه یا موقعیتی، ثابت است. هنگامی که می‌خواهید تنظیمات نرم افزار را انجام دهید یا مشکلی از شبکه را شناسایی کنید و یا قصد فیلتر کردن دستگاه‌ها بر اساس مک آدرس‌ آن‌ها دارید، به دانستن این اطلاعات نیاز خواهید داشت. اما چطور مک آدرس و آدرس IP را در ویندوز پیدا کنیم؟ با دیجی رو همراه باشید تا شیوه این کار را آموزش دهیم.

1. از دستور ipconfig استفاده کنید

ابزار کاربردی ipconfig در قسمت Command Prompt قرار گرفته و استفاده از آن راحت است. این ابزار اطلاعات آدرس همه آداپتورهای فعال شبکه را نمایش می‌دهد.

1. Command Prompt را باز کنید. برای این کار، در ویندوز 10 منوی Start را باز کرده و cmd را تایپ کنید. در ویندوز 8، صفحه Apps را باز کنید تا بتوانید Command Prompt را در بخش Windows System پیدا کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز مانند ویندوز 7، ویستا و ایکس پی، منوی Start را باز کرده و به All Programs> Accessories بروید تا Command Prompt را پیدا کنید.

2. دستور ipconfig /all را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز

3. عبارتی که در مقابل Physical Address نوشته شده همان آدرس فیزیکی یا مک آدرس آداپتور شبکه دستگاه شما است. آدرس آی پی ورژن 4 در کنار IPv4 قید شده، در حالی که عبارت Link-local IPv6 آدرس آی پی ورژن 6 را نشان می‌دهد.

نکته: بسیاری از کامپیوترها بیش از یک آداپتور شبکه (برای مثال، آداپتورهای جداگانه برای اترنت و پشتیبانی از وای فای) دارند و چندین آدرس IP فعال یا مک آدرس فعال را گزارش می‌دهند.

2.  Properties آداپتور شبکه را باز کنید

راه دیگر برای پیدا کردن مک آدرس ویندوز یا آدرس IP، از طریق پنجره‌ی Properties آداپتور شبکه است. شما می‌توانید از طریق Control Panel و رفتن به قسمت Properties آداپتور شبکه، مک آدرس و آدرس IP خود را در ویندوز پیدا کنید.

1. کنترل پنل را باز کنید.

2. گزینه‌ی Network and Internet را انتخاب کنید. اگر چنین گزینه‌ای را پیدا نکردید به Network and Sharing Center بروید، سپس به مرحله 4 بروید. در ویندوز ایکس پی، Network and Internet Connections یاNetwork Connections را انتخاب کنید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز

3. Network and Sharing Center را انتخاب کنید. در ویندوز ایکس پی، Network Connections را انتخاب کنید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز

4. گزینه‌ی change Adapter Settings در سمت چپ صفحه را انتخاب کنید. در ویندوز ایکس پی، این مرحله را نادیده بگیرید. در ویندوز ویستا، روی Manage network connections کلیک کنید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز5. روی آداپتوری که می‌خواهید مک آدرس و آدرس IP محلی آن را ببینید دوبار کلیک کنید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز

6. گزینه Details را انتخاب کنید. در ویندوز ایکس پی، به تب Support بروید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز

7. آدرس IPV4 یا آدرس IPv6 Link-local را برای آدرس IP و آدرس فیزیکی (Physical Address) را برای دیدن مک آدرس آداپتور پیدا کنید.پیدا کردن مک آدرس و آدرس IP در ویندوز

با این دو روش می‌توانید هم مک آدرس و هم آدرس IP خود را در ویندوز مشاهده کنید. امیدواریم که این آموزش مفید واقع شده باشد.

]]>
https://digiro.ir/how-to-find-your-ip-and-mac-addresses-in-windows/feed/ 0
8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding https://digiro.ir/fix-windows-stops-responding-message/ https://digiro.ir/fix-windows-stops-responding-message/#respond Fri, 13 Dec 2019 05:58:00 +0000 https://digiro.ir/?p=161966 8 روش برای حل مشکل Windows Not Respondingوقتی پیام Windows Not Responding را دریافت می‌کنید همه چیز از کار می‌افتد. نمی‌توانید روی چیزی کلیک کنید یا چیزی تایپ کنید. اگر رایانه‌تان را ریستارت کنید تمام چیزهایی که در حال کار کردن رویشان بودید از بین می‌روند و اگر این مشکل تکرار شود می‌تواند آزاردهنده باشد چون زمان‌تان از دست می‌رود و علاوه […]]]> 8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

وقتی پیام Windows Not Responding را دریافت می‌کنید همه چیز از کار می‌افتد. نمی‌توانید روی چیزی کلیک کنید یا چیزی تایپ کنید. اگر رایانه‌تان را ریستارت کنید تمام چیزهایی که در حال کار کردن رویشان بودید از بین می‌روند و اگر این مشکل تکرار شود می‌تواند آزاردهنده باشد چون زمان‌تان از دست می‌رود و علاوه بر آن بهره‌وری‌تان کاهش می‌یابد.

مشکلات متعددی می‌توانند عامل ایجاد پیام Windows Not Responding باشند. در ادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که می‌توانند به کاهش یا حذف دریافت پیام Microsoft Windows application is not responding کمک کنند.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

1. سیستم‌تان را ویروس یابی کنید

اگر رایانه‌تان دچار مشکل شده است ایده‌ی خوبی است که اول از همه خیال‌تان را از بابت ویروس‌ها راحت کنید. اگر Windows Defender چیزی تشخیص نداد سراغ آنتی‌ویروس‌های دیگری از جمله کسپرسکی، نورتون و آواست بروید و سیستم‌تان را دوباره بررسی کنید. سعی کنید در اولین گام دنبال ویروس‌ها باشید تا مطمئن شوید که ویروس‌ها دلیل چنین مشکلی نیستند.

2. سیستم عامل‌تان را به‌روزرسانی کنید

گاهی اوقات خود ویندوز نیازمند به‌روزرسانی است. برای اینکه ببینید سیستم‌تان نیازمند به‌روزرسانی است یا خیر، کلید‌های Win + I را فشار دهید و سپس روی Update & Security کلیک کنید. تمام آپگریدها یا بسته‌های مورد نیاز برای حل مشکلات سیستم عامل در این قسمت فهرست شده‌اند.

وقتی این آپدیت‌ها را نصب کردید، رایانه‌تان را ری‌استارت کنید تا ببینید باز هم این پیام خطا را دریافت می‌کنید یا خیر.

3. فایل‌های موقتی را پاک کنید

حجم زیادی از فایل‌های موقتی می‌تواند فضای زیادی را اشغال کند. این فایل‌ها می‌توانند در عملکرد ویندوز مشکل ایجاد کنند.

برای حذف این فایل‌ها:

 1. کلیدهای Win + R را بفشارید تا پنجره‌ی Run باز شود.
 2. در فضای موجود عبارت temp را تایپ کنید و Enter را بزنید.
 3. در پنجره‌ی باز شده کلیدهای Ctrl + A را بزنید تا همه‌ی فایل‌ها انتخاب شوند و سپس آن‌ها را پاک کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

4. درایورهایتان را به‌روزرسانی کنید

یک درایور قدیمی می‌تواند همان عامل از کار افتادن ویندوز باشد. درایورهایتان را به روزرسانی کنید تا ببینید این مشکل برطرف می‌شود یا خیر.

 1. در جعبه‌ی جست‌وجوی پایین صفحه‌تان Device Manager را تایپ کنید.
 2. روی برنامه‌ای که پیدا شده است کلیک کنید تا اجرا شود.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. هر گزینه‌ی سخت‌افزاری را باز کنید.
 2. روی سخت‌افزار راست کلیک کنید و Update Driver را انتخاب کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

5. از عیب یاب سیستم عامل‌تان استفاده کنید

 1. با فشردن Win + I به تنظیمات بروید.
 2. در قسمت جست‌وجو System Maintenance را تایپ کنید.
 3. دو گزینه برایتان به نمایش در می‌آید. روی Perform recommended maintenance tasks automatically کلیک کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. روی Next کلیک کنید و از دستورات پیروی کنید.
 2. وقتی اسکن تمام شد سیستم‌تان را ری‌استارت کنید و ببینید آیا مشکل رفع شده است یا خیر.

6. اسکن System File Checker را انجام دهید

این اسکن یکپارچگی فایل‌ها را بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا فایل‌ها به درستی کار می‌کنند یا خیر. اگر در این اسکن فایلی پیدا شود که به درستی کار نمی‌کند خود این نرم‌افزار به طور خودکار مشکل آن را رفع می‌کند.

 1. در نوار جست‌وجوی پایین صفحه‌تان cmd را تایپ کنید.
 2. روی Run as administrator کلیک کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. وقتی Command Prompt باز شد عبارت sfc /scannow را تایپ کنید و Enter بزنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

این فرآیند کمی زمان می‌برد. البته در پس‌زمینه انجام می‌شود و شما می‌توانید کارهایتان را انجام دهید.

7. از Clean Boot استفاده کنید

با Clean Boot می‌توانید بهترین شانس را برای یافتن نرم‌افزار عامل این مشکل داشته باشید. برای اینکه Clean Boot داشته باشید:

 1. کلید‌های Win + R را بفشارید تا پنجره‌ی Run باز شود.
 2. تایپ کنید MSCONFIG و روی Ok کلیک کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. زبانه‌ی Boot را باز کنید و تیک Safe boot را بردارید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. روی زبانه‌ی General کلیک کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. گزینه‌ی Selective Startup را انتخاب کنید و تیک Load startup items را بردارید.
 2. روی زبانه‌ی Services کلیک کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. گزینه‌ی Hide all Microsoft services را تیک بزنید و سپس روی Disable all کلیک کنید.
 2. زبانه‌ی Startup را باز کنید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

 1. روی Open Task Manager کلیک کنید.
 2. در Task Manager روی هر گزینه راست کلیک کنید و همه را disable کنید.

وقتی این کارها را انجام  دادید می‌توانید کم کم هر کدام از این گزینه‌ها را دوباره فعال کنید تا ببینید کدام نرم‌افزار سبب بروز این مشکل است. سپس می‌توانید نرم‌افزار مورد نظرتان را دوباره نصب یا تعمیر کنید. اگر یکی از سرویس‌ها در حال ایجاد این مشکل است غیرفعالش کنید.

8. بررسی حافظه

می‌توانید حافظه‌ی سیستم‌تان را بررسی کنید تا در صورت وجود خطا در حافظه آن را شناسایی کنید.

 1. کلیدهای Win + R را بفشارید.
 2. عبارت mdsched.exe را تایپ کنید و روی Ok کلیک کنید.
 3. انتخاب کنید که می‌خواهید الان اسکن را انجام دهید یا دفعه‌ی دیگری که سیستم را ری‌استارت کردید.

8 روش برای حل مشکل Windows Not Responding

وقتی این اسکن را شروع کنید برای مدتی صفحه نمایش‌تان آبی می‌شود. نترسید. اگر مشکلی وجود داشته باشد کد مشکل و نحوه‌ی حل آن را می‌بینید.

]]>
https://digiro.ir/fix-windows-stops-responding-message/feed/ 0
12 میانبر محبوب ویندوز با استفاده از نرم‌افزار AutoHotKey https://digiro.ir/favorite-autohotkey-scripts/ https://digiro.ir/favorite-autohotkey-scripts/#comments Thu, 12 Dec 2019 07:50:45 +0000 https://digiro.ir/?p=161864 AutoHotKeyAutoHotKey یکی از بهترین نرم‌افزارهای کاربردی ویندوز است که به کاربر اجازه می‌دهد پیچیده‌ترین فعالیت‌ها را به ساده‌ترین شیوه‌ها انجام دهد. AutoHotKey رایگان و متن‌باز است و برای تسهیل فعالیت‌های روزانه‌تان می‌توانید از زبان اسکریپت نویسی مخصوص این نرم‌افزار استفاده کنید. گرچه ممکن است این زبان اسکریپت نویسی کمی ترسناک و پیچیده به نظر برسد […]]]> AutoHotKey

AutoHotKey یکی از بهترین نرم‌افزارهای کاربردی ویندوز است که به کاربر اجازه می‌دهد پیچیده‌ترین فعالیت‌ها را به ساده‌ترین شیوه‌ها انجام دهد. AutoHotKey رایگان و متن‌باز است و برای تسهیل فعالیت‌های روزانه‌تان می‌توانید از زبان اسکریپت نویسی مخصوص این نرم‌افزار استفاده کنید. گرچه ممکن است این زبان اسکریپت نویسی کمی ترسناک و پیچیده به نظر برسد ولی در واقع استفاده از آن بسیار آسان است و می‌توانید کارهای شگفت‌انگیزی با آن انجام دهید.

در ادامه به بررسی محبوب‌ترین اسکریپت‌های AutoHotKey برای تسهیل فعالیت‌های روزانه‌ی کاربران می‌پردازیم. به یاد داشته باشید خط‌هایی که با ; شروع می‌شوند توضیحات اسکریپت هستند و بود و نبودشان تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

1. میانبر جست‌وجوی گوگل

گوگل در کروم‌بوک ایده‌ای را مطرح کرد تا بتوانید با فشردن دکمه‌ی Caps Lock در گوگل و رایانه‌تان به جست‌وجو بپردازید. شما هم می‌توانید این قابلیت کروم‌بوک را به رایانه‌ی شخصی‌تان اضافه کنید.

با اسکریپت زیر می‌توانید متن‌تان را انتخاب کنید و با فشردن دکمه‌های Ctrl + Shift + C به جست‌وجوی آن در گوگل بپردازید:

; Google Search highlighted text
^+c::
{
 Send, ^c
 Sleep 50
 Run, http://www.google.com/search?q=%clipboard%
 Return
}

2. تصحیح خودکار

در سال‌های اخیر گوشی‌های هوشمند در کنار ویندوز تکامل یافته‌اند و حالا مجهز به صفحه نمایش لمسی و قابلیت تصحیح خودکار متن هستند. پس چرا نباید تصحیح خودکار را در ویندوز 10 داشته باشیم؟

در مخزن اسکریپت‌های AutoHotKey می‌توانید اسکریپت تصحیح خودکار را نیز پیدا کنید، این اسکریپت شامل هزاران غلط املایی رایج کاربران است و هنگامی که در حال نوشتن متنی هستید، این غلط‌ها را به طور خودکار برایتان تصحیح می‌کند.

فایل اسکریپت تصحیح خودکار را از وبسایت AutoHotKey دریافت کنید.

3. هدف‌گذاری مجدد برای دکمه‌های عملیات

بیشترمان به ندرت از دکمه‌های عملیات صفحه کلید استفاده می‌کنیم، از این بین شاید دکمه‌های F2 (تغییر نام)، F5 (بارگذاری مجدد) و F11 (تمام صفحه کردن مرورگر) بیشترین استفاده را داشته باشند. با استفاده از AutoHotKey می‌توانید این دکمه‌های بی‌استفاده را هدف‌گذاری مجدد کنید و با کمک آن‌ها به اجرای صفحات وب، برنامه‌ها و غیره بپردازید. برای نمونه می‌توان از دکمه‌های عملیاتی برای اجرای برنامه‌های دلخواه استفاده کرد.

برای اجرا کردن برنامه به این شیوه از اسکریپت زیر استفاده کنید. فراموش نکنید که نرم‌افزار محبوب‌تان را جایگزین مسیر عنوان شده در اسکریپت کنید.

;Launch Sublime Text
F7::Run "C:\Program Files\Sublime Text 2\sublime_text.exe"
return

4. صفحات وب را به سرعت باز کنید

همانطور که برنامه‌های محبوب‌تان را اجرا می‌کنید، می‌توانید میانبرهایی برای باز کردن وبسایت‌های محبوب‌تان نیز داشته باشید. برای نمونه من از Ctrl + Shift + T برای باز کردن وبسایت Digiro استفاده می‌کنم. از اسکریپت زیر برای باز کردن صفحات محبوب‌تان استفاده کنید.

; Launch MakeTechEasier
^+t::Run "www.Digiro.ir" ; use ctrl+Shift+t
return

می‌توانید با ترکیب کلیدهای مختبف میانبرهای مطلوب‌تان را ایجاد کنید.

Ctrl (^)
Shift (+)
Alt (!)
Win (#)

5. پوشه‌های محبوب‌تان را باز کنید

علاوه بر باز کردن صفحات وب و اجرای نرم‌افزارها می‌توانید با ایجاد میانبرهای ساده پوشه‌های محبوب‌تان را نیز باز کنید. برای نمونه اغلب به سراغ پوشه‌ی دانلودها می‌رویم، بنابراین برای دسترسی آسان‌تر به این پوشه می‌توانیم میانبری برایش ایجاد کنیم. می‌توانید اسکریپت زیر را تغییر دهید تا پوشه و کلیدهای میانبر آن مطابق سلیقه‌تان باشد.

; Open Downloads folder
^+d::Run "C:\Users\Vamsi\Downloads" ; ctrl+shift+d
return

6. در جستجوگر فایل یک سطح به عقب بروید

وقتی در پوشه‌ای هستید اغلب نیاز پیدا می‌کنید یک سطح به عقب بروید. در نسخه‌های پیشین ویندوز می‌توانستید این کار را با کلید Backspace انجام دهید ولی حالا دیگر این دکمه فقط شما را در تاریخچه‌ی مرور پوشه‌ها به عقب می‌برد. البته که دکمه‌ی Backspace برای بسیاری از افراد کاربردی است ولی کلیک کردن روی آیکن کوچک بالای صفحه برای اینکه یک سطح به عقب بروید می‌تواند آزاردهنده باشد به همین دلیل من از اسکریپت پایین استفاده می‌کنم تا با کلیک دکمه‌ی میانی ماوس یک سطح به عقب بروم.

; Press middle mouse button to move up a folder in Explorer
#IfWinActive, ahk_class CabinetWClass
~MButton::Send !{Up} 
#IfWinActive
return

اگر دوست داشتید می‌توانید از دکمه‌ی بی‌استفاده‌ی ~ هم برای انجام همین کار استفاده کنید.

; Press ~ to move up a folder in Explorer
#IfWinActive, ahk_class CabinetWClass
`::Send !{Up} 
#IfWinActive
return

در جستجوگر فایل یک سطح به عقب بروید

7. تنظیم صدا

من عاشق صفحه کلیدم هستم ولی مشکلش این است که فاقد دکمه‌های تنظیم صداست که می‌تواند در شرایط مختلفی بسیار آزاردهنده باشد. با اسکریپت زیر می‌توانم با استفاده از صفحه کلیدم صدا را کم و زیاد کنم.

; Custom volume buttons
+NumpadAdd:: Send {Volume_Up} ;shift + numpad plus
+NumpadSub:: Send {Volume_Down} ;shift + numpad minus
break::Send {Volume_Mute} ; Break key mutes
return

تنظیم صدا

8. تنظیم حالت پیش‌فرض کلیدهای قفل (Lock Keys)

با استفاده از AutoHotKey می‌توانید حالت دائمی و پیش‌فرضی برای کلیدهای قفل صفحه‌کلیدتان مشخص کنید. برای نمونه در حالت پیش‌فرض می‌توانید دکمه‌ی Caps Lock خاموش، Num Lock روشن و Scroll Lock خاموش داشته باشید. به این ترتیب اگر به اشتباه یکی از کلیدهای قفل را فشار دهید می‌توانید مطمئن باشید که از حالت پیش‌فرض‌تان خارج نمی‌شوید.

; Default state of lock keys
SetNumlockState, AlwaysOn
SetCapsLockState, AlwaysOff
SetScrollLockState, AlwaysOff
return

9. تنظیم دوباره‌ی Caps Lock

ممکن است بخواهید از کلید Caps Lock به عنوان Shift استفاده کنید. برای تنظیم دوباره‌ی Caps Lock از اسکریپت زیر استفاده کنید.

; Caps Lock acts as Shift
Capslock::Shift
return

10. خالی کردن سطل زباله

می‌توانید با استفاده از اسکریپت زیر به سرعت سطل زباله‌تان را خالی کنید. دیگر نیازی نیست با استفاده از ماوس‌تان این کار را انجام دهید.

; Empty trash
#Del::FileRecycleEmpty ; win + del
return

تنظیم صدا

11. یک پنجره همیشه روی پنجره‌های دیگر باشد

گاهی اوقات نیاز دارید پنجره‌ای را روی تمام پنجره‌های دیگر نگاه دارید. برای نمونه شاید هنگام استفاده از نرم‌افزار صفحه گسترده‌تان به ماشین حساب نیاز داشته باشید و اگر بتوانید آن را روی نرم‌افزار صفحه گسترده‌تان نگاه دارید کارتان بسیار آسان می‌شود. با استفاده از AutoHotKey می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید.

; Always on Top
^SPACE:: Winset, Alwaysontop, , A ; ctrl + space
Return

12. از کار انداختن موقت AutoHotKey

گاهی میانبرهای ایجاد شده‌ی AutoHotKey با نرم‌افزارهای دیگر تداخل دارند. در چنین شرایطی می‌توانید با اسکریپت زیر به طور موقت AutoHotKey را غیرفعال کنید. البته که اگر برای اینکار به میانبر نیاز ندارید می‌توانید روی آیکن AutoHotKey در تسک‌بار راست کلیک کنید و گزینه‌ی Suspend Hotkeys را انتخاب کنید.

; Suspend AutoHotKey
#ScrollLock::Suspend ; Win + scrollLock
return

از کار انداختن موقت AutoHotKey

همانطور که دیدید تمام اسکریپت‌های بالا ابتدایی هستند تا کارهایتان را آسان‌تر کنند. شما می‌توانید از نرم‌افزار AutoHotKey برای انجام کارهای پیچیده‌تری هم استفاده کنید: ارسال ایمیل، مدیریت نرم‌افزارها، اتوماسیون فعالیت‌های ویندوز و غیره.

امیدواریم اسکریپت‌های بالا به شما کمک کرده باشند. اگر از AutoHotKey استفاده می‌کنید یا اگر مشتاق به استفاده از آن شده‌اید اسکریپت محبوب‌تان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

]]>
https://digiro.ir/favorite-autohotkey-scripts/feed/ 2
با 5 ابزار مفید برای بهبود عملکرد هارد دیسک در ویندوز 10 آشنا شوید https://digiro.ir/5-tools-that-improve-windows-10-hard-drive-performance/ https://digiro.ir/5-tools-that-improve-windows-10-hard-drive-performance/#respond Fri, 15 Nov 2019 13:59:37 +0000 https://digiro.ir/?p=161110 5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشندهارد دیسک یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر و لپ تاپ است که نقش مهمی در عملکرد مناسب سیستم بازی می‌کند. در واقع، هارد دیسک فضای کافی برای ذخیره داده ها ایجاد می کند. سیستم‌های کامپیوتری مدرن هارد دیسک‌هایی با ظرفیت بالا و عملکردی سریع دارند که به دسترسی راحت و فوری به فایل ها و […]]]> 5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشند

هارد دیسک یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر و لپ تاپ است که نقش مهمی در عملکرد مناسب سیستم بازی می‌کند. در واقع، هارد دیسک فضای کافی برای ذخیره داده ها ایجاد می کند. سیستم‌های کامپیوتری مدرن هارد دیسک‌هایی با ظرفیت بالا و عملکردی سریع دارند که به دسترسی راحت و فوری به فایل ها و برنامه‌ها کمک می‌کنند. با این وجود، در صورتی که هارد دیسک شما شلوغ و از فایل‌های غیرضروری پر شده باشد عملکرد آن تحت تاثیر قرار گرفته و کند می‌شود. در هر صورت، اگر با عملکرد کند هارد دیسک در ویندوز 10 مواجه شده‌اید با استفاده از ابزارهای نرم افزاری که در ادامه ذکر خواهند شد می‌توانید مشکل را برطرف کنید. با دیجی رو همراه باشید.

1. Device Manager ویندوز5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشند

حتما تا به حال شده به که در سیستم خود به دنبال چیزی بگردید و با نام Device Manager برخورد کنید. از Device Manager می‌توان برای افزایش سرعت خواندن و نوشتن یک درایو استفاده کرد. فعال کردن Enable write caching on the device به دستگاه شما اجازه می دهد تا قبل از انتقال اطلاعات به هارد خود، داده‌ها را در حافظه نهان ذخیره کنید. سرعت ذخیره داده ها در حافظه نهان پردازنده، در مقایسه با هارد دیسک بسیار بیشتر است، در نتیجه می‌تواند عملکرد برنامه ها را بهبود دهد. برای استفاده از این قابلیت Device Manager به صورت زیر عمل کنید:

 1. از کلیدهای میانبر win و X برای باز کردن منوی سریع استفاده کنید.
 2. Device Manager را انتخاب کنید.
 3. به دنبال Disk Drive بگردید و روی فلش کنار آن کلیک کنید.
 4. درایوی که می خواهید تغییر دهید را انتخاب و بر روی آن راست کلیک کنید.
 5. از منوی کشویی “Properties” را انتخاب کنید.
 6. تب Policies در بالای پنجره Properties را انتخاب کنید.
 7. در صورتی که کادر Enable write caching on the device تیک نخورده است آن را تیک بزنید.

توجه: ذخیره داده‌ها در حافظه نهان باید موقتی باشد. اگر داده‌ها قبل از خاموش شدن کامپیوتر به هارد منتقل نشوند ممکن است اطلاعات خود را از دست دهید.

2. Disk Management ویندوز5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشند

Disk Management ویندوز یکی دیگر از ابزارهای داخلی ویندوز 10 است که از آن می‌توانید برای تقویت عملکرد هارد دیسک خود استفاده کنید. برخلاف Device Manager که با استفاده از حافظه کش عملکرد هارد را بهبود می‌دهد، Disk Management به شما کمک می‌کند تا هارد خود را به شکل مناسبی پارتیشن بندی کرده و دسترسی به اطلاعات را راحت تر کنید. با پارتیشن بندی هارد دیسک، پیدا کردن برخی داده‌های خاص در ویندوز 10 راحت‌تر می‌شود و در نتیجه زمان بارگذاری داده های هارد نیز کاهش می‌یابد. اما چگونه از Disk Management استفاده کنیم:

 1. از کلیدهای میانبر Win و X برای باز کردن سریع منو استفاده کنید.
 2. Disk Management را انتخاب کنید.
 3. Disk Drive را پیدا کنید.
 4. درایویی که می‌خواهید تغییر دهید را انتخاب و بر روی آن کلیک راست کنید.
 5. از لیست کشویی Shrink Volume را انتخاب کنید.
 6. دوباره بر روی درایو کلیک راست کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید.
 7. اندازه‌ای برای حجم جدید درایو انتخاب کنید.
 8. سیستم فایلی برای حجم جدید خود انتخاب کنید و پنجره را ببندید.
 9. به File Explorer بروید و This PC یا My Computer را بررسی کنید. در این قسمت درایو جدید (New Volume) را مشاهده خواهید کرد.

3. optimize drives ویندوز5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشند

آخرین ابزار داخلی ویندوز 10 که به تقویت عملکرد هارد دیسک شما کمک می‌کند Optimize Drives ویندوز است. این ابزار به تجزیه و تحلیل سیستم می‌پردازد تا در صورت شناسایی مشکلاتی مانند یکپارچه سازی آن‌ها را برطرف کند. اگر هنگام تجزیه و تحلیل مشکلی شناسایی شد ابزار دست به کار شده و مشکل را برطرف می‌کند. بیشتر اوقات، این ابزار به طور خودکار در کامپیوتر شما اجرا می‌شود. اما در صورتی که تنظیمات ویندوز را دستکاری کنید این ابزار ممکن است کار نکند. برای اینکه بفهمید این ابزار کار می‌کند یا خیر:

 1. ابزار Windows Search را باز کنید.
 2. عبارت Administrative Tools را تایپ کنید.
 3. گزینه‌ی Defragment and Optimize Drives را انتخاب کنید.
 4. هنگامی که پنجره‌ی Optimize Drives باز شد درایو مورد نظر خود را برای Analyze یا Optimize انتخاب کنید.
 5. در قسمت پایین پنجره یکی از سه گزینه بهینه‌سازی روزانه، هفتگی یا هرگز ثبت شده است.
 6. برای تنظیم برنامه موردنظر خود برای بهینه سازی درایو به قسمت Change Settings بروید.

4. BleachBit

5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشند

ابزار دیگری که از آن می‌توانید برای تقویت عملکرد هارد درایو خود استفاده کنید BleachBit نام دارد. این ابزار فایلهای غیرضروری و اطلاعات به دردنخور مانند کوکی‌ها و داده‌های حافظه پنهان را حذف می‌کند. در واقع این ابزار کم و بیش مثل یک پاک کننده هارد عمل می‌کند. اگر نمی‌دانید تفاوت بین این نرم افزار و Windows Device Manager چیست باید گفت که این نرم افزار:

 • برنامه های خاص را پاک کرده و ابزاری برای پاک کردن و افزایش فضای کلی درایو است.
 • اسکن عمیقی برای شناسایی فایل‌های غیرضروری و بلااستفاده انجام می‌دهد.
 • اعلان‌های پاپ آپ را برای پاک کردن یا حذف فایل‌ها و نتایج حاصل از انجام این کار نشان می‌دهد.

5. Disk SpeedUp5 ابزاری که عملکرد هارد شما را بهبود می‌بخشند

Disk Management ویندوز شاید راهی برای یکپارچه‌سازی هارد دیسک پیش روی شما قرار دهد اما Disk SpeedUp علاوه بر آن ویژگی‌های دیگری هم دارد. این ابزار کار تحلیل، بهینه سازی و همچنین یکپارچه سازی هارد دیسک را انجام می‌دهد. علاوه بر این، Disk SpeedUp پس از پایان فرآیند یکپارچه‌سازی، کامپیوتر را به صورت خودکار خاموش می‌کند. همچنین با استفاده از این ابزار، نمودارهایی دریافت می‌کنید که داده‌هایی درباره‌ی عملکرد هارد دیسک دستگاه شما را نشان می‌دهد.

راه های دیگر برای تقویت عملکرد هارد دیسک ویندوز 10

به جز ابزارهای فوق، راه‌های دیگری وجود دارد که با انجام‌ آن‌ها عملکرد ضعیف هارد دیسک کامپیوتر بهبود می‌یابد. برای بهبود عملکرد هارد دیسک خود می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • غیرفعال کردن برنامه های پس زمینه
 • غیرفعال کردن برنامه های استارت اپ (Startup) ویندوز
 • ارتقای هارد
 • بازگرداندن هارد به حالت کارخانه

 نتیجه گیری

شاید فکر کنید کامپیوتر شما به خوبی کار می‌کند. با این حال، همواره باید بدانید که با گذشت زمان و استفاده‌ی مداوم از سیستم، عملکرد هارد ضعیف و کند می شود. بنابراین، استفاده از گزینه‌های فوق برای بهینه سازی دستگاه می‌تواند مفید باشد و سرعت بارگذاری هارد شما را افزایش دهد.

]]>
https://digiro.ir/5-tools-that-improve-windows-10-hard-drive-performance/feed/ 0
چند راه برای برطرف کردن مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10 https://digiro.ir/headphones-not-working-in-windows-10-here-are-some-fixes/ https://digiro.ir/headphones-not-working-in-windows-10-here-are-some-fixes/#comments Mon, 04 Nov 2019 16:08:10 +0000 https://digiro.ir/?p=160605 چند راه حل برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10برای برخی افراد راه‌اندازی دستگاه‌های صوتی در ویندوز کار راحتی نیست. وجود برخی اشکالات نرم افزاری و تنظیمات اشتباه باعث می‌شود درایورها با یکدیگر تداخل پیدا کنند یا ویندوز یک نوع صدای خروجی را با دیگری اشتباه بگیرد و مجبور شوید با تنظیمات صدا سرو کله بزنید تا بفهمید دقیقاً چه اتفاقی افتاده است. اگر […]]]> چند راه حل برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

برای برخی افراد راه‌اندازی دستگاه‌های صوتی در ویندوز کار راحتی نیست. وجود برخی اشکالات نرم افزاری و تنظیمات اشتباه باعث می‌شود درایورها با یکدیگر تداخل پیدا کنند یا ویندوز یک نوع صدای خروجی را با دیگری اشتباه بگیرد و مجبور شوید با تنظیمات صدا سرو کله بزنید تا بفهمید دقیقاً چه اتفاقی افتاده است. اگر تنظیمات به درستی انجام شده باشد وقتی هدفون را به دستگاه وصل می‌کنید به خوبی کار می‌کند اما اگر هدفون کار نکرد راه‌های زیر را امتحان کنید. با دیجی رو همراه باشید.

1. هدفون‌ها را فعال و به عنوان دستگاه صوتی پیش فرض انتخاب کنید

گاهی اوقات، یکی از قسمت‌های مهمی که برای راه انداختن هدفون لازم است تغییراتی در آن اعمال کنید پنجره Sound است. برای رفتن به این قسمت، ابتدا روی آیکون بلندگو در قسمت اعلان در سمت راست نوار وظیفه ویندوز کلیک راست کرده و سپس روی Sound Settings کلیک کنید. در پنجره Sound Settings، روی Manage sound devices کلیک کنید و ببینید که آیا گزینه‌ی headset یا headphones در لیست “Disabled” قرار دارند یا خیر. در صورت غیرفعال بودن، روی آنها کلیک کرده و Enabled را انتخاب کنید.چند راه حال برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

برای تنظیم هدفون به عنوان دستگاه صوتی پیش فرض خود، به محض وصل کردن هدفون به دستگاه، به منوی Sound Settings بازگردید. در این قسمت، روی منوی کشویی Choose your output device کلیک کرده و هدفون خود را از بین گزینه‌های لیست انتخاب کنید.چند راه حال برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

اگر بعدها تصمیم گرفتید دستگاه صوتی پیش‌فرض خود را تغییر دهید می‌توانید با کلیک کردن بر روی آیکون بلندگو در قسمت اعلان نوار وظیفه و انتخاب دستگاه صوتی مورد نظر خود تغییرات را اعمال کنید.

2. درایورهای صوتی خود را آپدیت، مجددا نصب و یا عوض کنید

اگر هدفون خود را به کامپیوتر یا لپتاپ وصل کردید و صدای دینگ را شنیدید در نتیچه دستگاه از نظر سخت افزاری سالم بوده اما مشکل نرم‌افزاری باعث شده تا صدا از هدفون پخش نشود. برای رفع این مشکل، به قسمت‌های Device Manager -> Sound, video and game controllers بروید و سپس هدفون خود را انتخاب کنید (در تصویر نمونه زیر، هدفون با نام Realtek High Definition Audio توسط ویندوز شناسایی شده است).چند راه حال برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

جهت به‌روز کردن درایور دستگاه صوتی (در اینجا هدفون) ابتدا بر روی نام آن کلیک راست کرده و سپس گزینه‌ی Update driver و در نهایت Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید. در صورت عدم موفقیت، بهتر است یکبار دستگاه را با زدن دکمه Disable device غیر فعال کرده و مجدداً آن را فعال کنید (بر روی Enable Driver کلیک کنید). در نهایت اگر باز هم نتیجه‌ای نگرفتید، می‌توانید با کلیک کردن روی نام دستگاه و انتخاب Properties و کلیک بر روی Roll Back Driver در تب Driver، درایور آن را به نسخه‌ی قبل بازگردانید (شاید ناسازگاری درایور جدیدی که احیاناً دانلود شده، منبع مشکل بوده است).

برخی از کاربران نیز این مورد را به عنوان راه‌حل گزارش داده‌اند که در پنجره Update driver، روی Browse my computer for driver software و سپس Let me pick from a list کلیک کرده و گزینه‌ی High Definition Audio Device را انتخاب کنید. ممکن است یک پیام هشدار دهنده دریافت کنید که درایور ممکن است ناسازگار باشد. پیام را نادیده بگیرید. مراحل را ادامه داده و درایور را نصب کنید.

3. فرمت پیش فرض (Default Format) هدفون خود را تغییر دهید

باز هم در پنجره Sound، به تب Playback بروید. روی هدفون خود راست کلیک کرده (در صورت وصل بودن، ممکن است به عنوان Speakers یا 2nd Audio output و مشابه آن ها نمایش داده شود) و سپس Properties را انتخاب و روی تب Advanced کلیک کنید. پخش صدا با فرمت پیش فرض هدفون خود را امتحان کنید و هر بار که صدا را تغییر می‌دهید (از منوی آبشاری) روی Test کلیک کنید تا بببینید آیا مشکل برطرف شده و صدایی می‌شنوید یا خیر.چند راه حل برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

4. HD Audio را به جای AC97 انتخاب کنید

HD Audio و AC97 دو استاندارد صوتی هستند که به طور کلی به پورت جک 3.5 میلی متری در قسمت جلوی بسیاری از دستگاه‌ها و لپتاپ‌ها وصل می شوند. این که آیا لپ تاپ شما از استاندارد HD Audio یا AC97 استفاده می‌کند به این بستگی دارد که کدام هدر، مادربرد شما را به پورت‌های صوتی جلوی دستگاه وصل می‌کند.

با فرض اینکه همه چیز در داخل بدنه دستگاه به درستی وصل شده است (یعنی استفاده از هدر جدید HD Audio که دستگاه‌‍ها را به صورت خودکار شناسایی می‌کند) باید به ابزار درایور صوتی خود بروید و از درست بودن Connector Settings خود اطمینان حاصل کنید. ابزار درایور صوتی در این مثال، Realtek HD Audio Audio است که در کنترل پنل می توانید به آن دسترسی داشته باشید. آن را باز کنید، روی زبانه Settings در گوشه‌ی بالای سمت راست کلیک کرده و در زیر Connector Settings مطمئن شوید که گزینه HD Audio Front Panel انتخاب شده است.چند راه حل برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

علاوه بر این، در این قسمت می‌توانید با تیک زدن کادری که در زیر به رنگ قرمز مشخص شده است به جای اسپیکر از هدفون به عنوان دستگاه صوتی دوم استفاده کنید.چند راه حل برای مشکل از کار افتادن هدفون در ویندوز 10

نتیجه گیری

حل کردن مشکلات مربوط به عدم پخش صدا از هدفون و دستگاه صوتی دشوار است و معمولا برای هر مشکل، راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد. امیدواریم که راه‌حل‌های فوق به شما در برطرف کردن مشکل از کار افتادن هدفون کمک کرده باشد.

]]>
https://digiro.ir/headphones-not-working-in-windows-10-here-are-some-fixes/feed/ 2
6 راه برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ در ویندوز 10 https://digiro.ir/6-ways-to-improve-battery-life-on-windows-laptops/ https://digiro.ir/6-ways-to-improve-battery-life-on-windows-laptops/#comments Sat, 02 Nov 2019 14:10:43 +0000 https://digiro.ir/?p=160529 6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپعمر باتری بسیاری از لپ تاپ های جدید موجود در بازار تا یک روز دوام می‌آورد اما اگر این مطلب را می‌خوانید احتمالا باتری لپ تاپ شما مدت زمان کمی عمر می‌کند و شارژ آن زود تمام می‌شود، در نتیجه به دنبال راه‌حلی برای این مسئله می‌گردید. اما نگران نباشید! ویندوز 10 ترفندهای کاملی دارد […]]]> 6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

عمر باتری بسیاری از لپ تاپ های جدید موجود در بازار تا یک روز دوام می‌آورد اما اگر این مطلب را می‌خوانید احتمالا باتری لپ تاپ شما مدت زمان کمی عمر می‌کند و شارژ آن زود تمام می‌شود، در نتیجه به دنبال راه‌حلی برای این مسئله می‌گردید. اما نگران نباشید! ویندوز 10 ترفندهای کاملی دارد که می‌توانید از آن‌ها برای برطرف کردن مشکل مصرف سریع شارژ باتری استفاده کنید و عمر باتری لپ تاپ خود را بهبود ببخشید. در ادامه این مقاله، 6 راه برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ را شرح می‌دهیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. از حالت محافظ باتری (Battery Saver) استفاده کنید

آسانترین راه برای استفاده از گزینه‌های داخلی صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ویندوز 10، استفاده از حالت محافظ باتری است. این حالت به کاهش مصرف انرژی توسط منابع سیستم کمک کرده و باعث افزایش عمر باتری می‌شود.

وقتی شارژ باتری لپ تاپ شما به سطح پایینی (معمولاً کمتر از 20 درصد) می‌رسد این حالت به طور خودکار فعال می‌شود. اگرچه در صورت نیاز می‌توانید تنظیمات آن را شخصی‌سازی کنید. برای اینکه بفهمید باتری لپ تاپ شما در کدام حالت قرار دارد روی آیکون باتری در قسمت اعلانات نوار وظیفه کلیک کنید. یک پنجره کوچک ظاهر می شود که درصد عمر باتری فعلی را نشان می‌دهد و یک اسلایدر یا نوار لغزنده هم وجود دارد که از آن می توانید برای تغییر به دیگر حالت‌های مصرف انرژی استفاده کنید. برای فعال کردن حالت محافظ باتری، این نوار لغزنده را باید به طور کامل به سمت چپ بکشید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

اگر می‌خواهید زمان فعال شدن محافظه باتری را تغییر دهید، پس از اینکه حالت محافظ باتری به طور خودکار فعال شد، روی منوی Start کلیک راست کرده و سپس بر روی “Setting” کلیک کنید. در این قسمت، روی “System” و سپس “Battery” کلیک کنید. روی اسلایدر کلیک کرده و آن را به سمت چپ یا راست حرکت دهید تا نقطه فعال‌سازی خودکار “Battery Saver” که روی 20 درصد قرار دارد را تغییر دهید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

2. میزان روشنایی صفحه را کاهش دهید

روشنایی بالای صفحه نمایش، شارژ باتری لپ تاپ شما را سریع‌تر تخلیه می‌کند. اگر میزان روشنایی صفحه را کاهش دهید می‌توانید میزان مصرف شارژ باتری لپ تاپ نیز به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. چند روش برای کاهش میزان روشنایی صفحه وجود دارد. به جز استفاده از کلیدهای کیبورد، آسانترین راه برای کاهش روشنایی صفحه نمایش استفاده از Windows Action Center است. برای باز کردن این صفحه، روی آیکون Notification در گوشه پایین سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید. منوی Action Center ظاهر می‌شود و یک اسلایدر روشنایی را در پایین مشاهده می‌کنید. روی آن کلیک کرده و آن را به سمت چپ حرکت دهید تا میزان روشنایی صفحه کاهش یابد.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

همچنین شما می‌توانید به ترتیب از چپ به راست به قسمت‌های Settings > System > Display رفته و تنظیمات مربوط به روشنایی صفحه نمایش را تغییر دهید.

3. از حالت Hibernation به جای Sleep استفاده کنید

هنگامی که لپ تاپ خود را برای چند دقیقه می‌بندید یا برای مدتی بدون حاموش کردن دستگاه، آن را رها می‌کنید لپ تاپ وارد حالت Sleep می‌شود. حالت Sleep انرژی کمی از لپ تاپ شما مصرف می‌کند و هنگامی که بخواهید دوباره با لپ تاپ کار کنید سیستم با سرعت بیشتری راه‌اندازی می‌شود اما باز هم در این حالت، مصرف شارژ باتری ادامه می‌یابد و پس از مدتی، شارژ باتری شما کاملاً تخلیه می‌شود.

شما می‌توانید از حالت Hibernation به عنوان گزینه‌ی جایگزین استفاده کنید. راه اندازی دستگاه در حالت Hibernation با سرعت کمتری انجام می‌شود اما شارژ باتری شما در این حالت، مدت زمان بیشتری دوام می‌آورد.

برای تغییر سریع از حالت Sleep به Hibernation، کلیدهای Start + R در صفحه کلید را فشار داده و سپس برای باز کردن منوی  Windows Power Options، عبارت “powercfg.cpl” را تایپ کنید. در نوار کناری، روی ” Choose What the Power Buttons Do” کلیک کنید. روی گزینه ” Change Settings That Are Currently Unavailable” در بالای صفحه کلیک کنید. روی تک تک منوهای کشویی کنار آن کلیک کنید و حالت “Sleep” را به “Hibernate” تغییر دهید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

برای حذف گزینه‌ای که دستگاه شما را در حالت Sleep قرار می‌دهد تیک کادر کنار Sleep در بخش Shut-Down Settings را بردارید. پس از آن، روی Save Change کلیک کنید.

4. اپلیکیشن‌هایی که شارژ باتری را تخلیه می‌کنند غیرفعال کنید

همه نرم افزارها مثل هم نیستند و احتمالا متوجه شده‌اید که برخی برنامه ها شارژ زیادی از باتری لپ تاپ شما مصرف می‌کنند. برخی برنامه‌ها بسیار سنگین هستند یا برای مدت طولانی در پس زمینه اجرا می‌شوند. ویندوز 10 میزان استفاده از CPU در تمام نرم افزارهای نصب شده را ثبت می‌کند و از این طریق، میزان شارژی که هر برنامه مصرف می‌کند را ارزیابی می‌کند. می توانید این لیست را در فهرست Windows Settings بررسی کنید.

برای انجام این کار، روی منوی Start راست کلیک کرده و به قسمت Settings بروید و سپس بر روی System> Battery کلیک کنید. زیر درصد باتری فعلی عبارت See Which Apps Are Affecting Your Battery Life یا Battery usage by app را مشاهده می‌کنید. روی آن کلیک کنید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

در این قسمت، ویندوز برنامه‌هایی که بیش از همه شارژ باتری دستگاه شما را تخلیه می‌کنند نمایش می‌دهد و در این لیست برنامه‌هایی که میزان مصرف شارژ باتری زیادی ظرف 24 ساعت گذشته داشته‌اند انتخاب می‌شوند اما شما می‌توانید این گزینه را تغییر دهید تا میزان مصرف شارژ برنامه‌ها در طی شش ساعت یا یک هفته را مشاهده کنید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

با این روش می‌توانید بفهمید کدام نرم افزار مقدار زیادی از شارژ باتری شما را تخلیه می‌کند. سپس می‌توانید آن را غیرفعال یا حذف کنید. گذشته از این، شما می‌توانید از اجرای نرم افزار در پس زمینه جلوگیری کنید. به عنوان مثال، برنامه‌های ایمیلی ممکن است مرتباً با سرورهای ایمیل در پس زمینه همگام‌سازی شوند و از  انرژی وای فای و شارژ باتری در این فرآیند استفاده کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، روی هرکدام از نرم افزارهای موجود در لیست مصرف شارژ برنامه کلیک کنید و تیک دو گزینه‌ی “Let Windows Decide When This App Can Run in the Background” و “Reduce the Work the App Can Do When It’s in The Background” را بردارید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

5. بلوتوث و وای فای را غیرفعال کنید

هنگام کار با لپ تاپ، برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها ساعت‌ها عمر باتری دستگاه شما را کاهش می‌دهند. در صورتی که به آنها اصلا نیاز ندارید ویژگی‌هایی مانند بلوتوث و وای فای را غیرفعال کنید تا شارژ باتری خود را ذخیره کنید. بلوتوث از ویژگی هایی است که می‌توانید تا وقتی به آن نیاز ندارید آن را غیرفعال نگهدارید.

برای غیرفعال یا فعال کردن سریع بلوتوث، روی آیکون Notifications در گوشه پایین سمت راست نوار وظیفه و سپس روی گزینه بلوتوث تپ کنید. اگر شکل بلوتوث را نمی بینید باید روی دکمه “Expand” کلیک کنید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

اگر می‌خواهید وای فای را غیرفعال کنید روی آیکون شبکه در Windows Action Center کلیک کنید. وقتی منوی شبکه ظاهر شد روی گزینه “Wi-Fi” کلیک کنید تا غیرفعال شود.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپاگر برای ساعاتی طولانی از لپ تاپ خود استفاده میکنید یا اگر شارژ باتری رو به اتمام است ویژگی‌هایی مانند بلوتوث و آداپتورهای وای فای را محدود کنید. با این کار می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری از لپ تاپ خود استفاده کنید.

6. از ابزار Windows 10 Power Troubleshooter استفاده کنید

اگر شارژ باتری لپ تاپ شما خیلی زود تمام می‌شود و  علت آن را نمی‌دانید می‌توانید از Windows 10 Power Troubleshooter استفاده کنید و علت را پیدا کنید. البته از این ابزار برای ریشه یابی دیگر مشکلات لپ تاپ نیز استفاده می‌شود. برای شروع، روی دکمه Start راست کلیک کرده و سپس “Setting” را انتخاب کنید. در این قسمت، به مسیرهای Update & Security> Troubleshoot> Power بروید و سپس برای فعال کردن این ابزار، روی “Run Troubleshooter” کلیک کنید.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

ویندوز در تنظیمات فعلی دستگاه به جستجو خواهد پرداخت تا موارد احتمالی که می‌تواند بر عمر باتری تأثیر بگذارد را پیدا کند. برای رفع مشکلات شناسایی شده، این ابزار تنظیمات ناسازگار را به طور خودکار تغییر می‌دهد.6 راه برای افزایش عمر باتری لپ تاپ ابزار عیب یابی Windows 10 Power Troubleshooter بدون نقص نیست اما می‌تواند اغلب مشکلات موجود در بخش تنظیمات که شارژ باتری لپ تاپ شما را در درازمدت تخلیه می‌کند برطرف کند.

اگر عمر باتری لپ تاپ شما انتظارات شما را برآورده نمی‌کند سعی کنید سطح شارژ باتری را همیشه بالاتر از 50 درصد نگه دارید. اگر به طور مرتب بگذارید شارژ باتری لپ تاپ کامل خالی شود و سپس آن را شارژ کنید باتری دستگاه خیلی زود فرسوده می‌شود.

]]>
https://digiro.ir/6-ways-to-improve-battery-life-on-windows-laptops/feed/ 1
با مشکل کمبود فضای هارد مواجه شده‌اید؟ این راه‌ها را امتحان کنید https://digiro.ir/ways-to-free-up-hard-disk-space/ https://digiro.ir/ways-to-free-up-hard-disk-space/#respond Fri, 01 Nov 2019 12:34:21 +0000 https://digiro.ir/?p=160468 مشکل کمبود فضای هاردظرفیت هارد درایوها مدام در حال بیشتر و بیشتر شدن است، اما از طرف دیگر حجم ویدیوها، بازی‌ها و محتواهای دیگر هم بیشتر می شود و در نتیجه به نظر می رسد مشکل کمبود فضای هارد همواره وجود خواهد داشت! این مشکل در صورت استفاده از درایوهای حالت جامد یا SSD بیشتر به چشم می […]]]> مشکل کمبود فضای هارد

ظرفیت هارد درایوها مدام در حال بیشتر و بیشتر شدن است، اما از طرف دیگر حجم ویدیوها، بازی‌ها و محتواهای دیگر هم بیشتر می شود و در نتیجه به نظر می رسد مشکل کمبود فضای هارد همواره وجود خواهد داشت! این مشکل در صورت استفاده از درایوهای حالت جامد یا SSD بیشتر به چشم می آید، چرا که فضای این درایوها نسبت به هارد دیسک های مکانیکی سنتی بسیار کمتر است.

اگر شما هم با مشکل کمبود فضای هارد دیسک مواجه شده اید، در ادامه با ما همراه باشید تا چند راه‌کار مؤثر برای مدیریت بهتر اطلاعات ذخیره شده و ایجاد فضای خالی در هارد درایو را با هم مرور کنیم. هر کدام از این راه‌کارها به نوبه خود می‌توانند در آزاد سازی فضای هارد مؤثر باشند، بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه، پیشنهاد می کنیم همه موارد را مد نظر داشته باشید. با دیجی رو همراه باشید.

استفاده از ابزار Disk Cleanup

ویندوز یک ابزار داخلی به منظور آزاد سازی فضای هارد و حذف فایل های موقت و بی اهمیت دارد و در اولین گام بهتر است این ابزار را امتحان کنید. برای دسترسی به ابزار Disk Cleanup، باید در پنجره Computer (یا This PC در ویندوز 10) بر روی درایوی که با مشکل کمبود فضا مواجه شده، کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. (البته با جستجوی عبارت Disk Cleanup از طریق منوی استارت هم می‌توانید به این ابزار دسترسی پیدا کنید)

Computer

حال، در پنجره Properties روی دکمه Disk Cleanup کلیک کنید.

Drive Properties

در پنجره ظاهر شده، مواردی را که می خواهید پاک شوند، انتخاب کنید. این گزینه‌ها شامل فایل‌های موقت، فایل‌های لاگ، فایل‌های منتقل شده به سطل بازیافت و دیگر فایل‌های بی اهمیت هستند که حذف آن‌ها مشکلی برای سیستم ایجاد نمی‌کند.

Disk Cleanup

حتی می‌توانید فایل‌های سیستمی غیرضروری را هم پاک کنید. البته این مورد در بین گزینه‌ها دیده نمی شود و برای پاک کردن فایل‌های سیستمی باید بر روی دکمه Clean up system files در پایین پنجره کلیک کنید.

Clean up system files

پس از کلیک کردن بر روی دکمه Clean up system files، یک تب دیگر به نام More Options به پنجره Disk Cleanup اضافه خواهد شد که با رفتن به این تب و کلیک بر روی دکمه Clean up در بخش System Restore and Shadow Copies می توانید داده های مربوط به بازیابی سیستم (System Restore) را نیز حذف کنید. کلیک بر روی این دکمه باعث حذف همه نقاط بازیابی سیستم به جز موارد اخیر می شود، بنابراین قبل از این کار حتماً از عملکرد خوب و بدون ایراد سیستم خود و عدم نیاز به نقاط بازیابی قدیمی اطمینان حاصل کنید.

حذف برنامه‌ها و بازی‌های حجیم

کاملاً واضح و آشکار است که حذف برنامه ها باعث آزاد شدن بخشی از فضای هارد می شود، اما برخی از این برنامه ها فضای بسیار کمی اشغال می کنند و حذف آن‌ها عملاً هیچ دردی را دوا نمی‌کند. بنابراین بهتر است ابتدا برنامه های حجیم نصب شده بر روی سیستم و درایو مورد نظر را شناسایی کنید. برای این کار ابتدا وارد کنترل پنل شده و سپس در بخش Programs بر روی Programs and Features کلیک کنید تا پنجره مربوط به آن ظاهر شود. در این پنجره لیست برنامه های نصب شده بر روی سیستم را می توانید مشاهده کنید. حال، با کلیک بر روی ستون Size می‌توانید برنامه ها را بر اساس حجم آن‌ها مرتب کرده و مواردی را که برای حذف مناسب‌تر هستند انتخاب کنید. در ضمن بد نیست اشاره کنیم که برای دسترسی سریع‌تر به این بخش می توانید عبارت Uninstall programs را در منوی استارت ویندوز 10 جستجو کنید.

Uninstall Programs

اگر ستون Size را مشاهده نمی کنید، باید بر روی دکمه options در گوشه سمت راست بالای لیست کلیک کرده و سپس نوع نمایش Details view را انتخاب کنید. البته باید توجه داشته باشید که ستون Size همیشه دقیق عمل نمی کند و بعضی از برنامه ها حجم اشغال شده خود را در این ستون نشان نمی دهند. به عبارت دیگر، یک برنامه می تواند بسیار حجیم باشد در صورتی که در این ستون هیچ اطلاعاتی در مورد آن درج نشده است.

برای اینکه مدیریت بهتری بر برنامه های نصب شده داشته باشید و هنگام حذف آن ها مطمئن شوید که هیچ اثری از خود به جا نمی گذارند، می توانید از برنامه های شخص ثالثی مانند IObit Uninstaller یا Revo Uninstaller استفاده کنید که دارای نسخه های رایگان هم هستند.

Apps & features

در ضمن، اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید، می توانید با مراجعه به صفحه تنظیمات (Settings) و سپس بخش System، بر روی گزینه Apps & features در پانل سمت چپ صفحه کلیک کرده و جزئیاتی از برنامه های نصب شده را مشاهده کنید. این لیست هم شامل برنامه های ویندوز استور بوده و هم برنامه های عادی را در آن می توانید مشاهده کنید. با کلیک بر روی هر کدام، دکمه Uninstall در پایین آن ظاهر خواهد شد و می توانید مستقیماً نسبت به حذف برنامه اقدام کنید. البته در این نسخه از ویندوز نیز همچنان استفاده از روش سنتی (مراجعه به کنترل پنل و بخش Uninstall Programs) ممکن خواهد بود.

تجزیه و تحلیل فضای هارد دیسک

برای اینکه بفهمید فضای هارد دیسک شما دقیقاً صرف چه چیزهایی شده، می توانید از یک برنامه تحلیل دیسک استفاده کنید. این طیف از برنامه ها هارد دیسک شما را اسکن کرده و دقیقاً مشخص می کنند که کدام فایل ها و پوشه ها بیشترین حجم از فضا را اشغال کرده اند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید برنامه های زیادی را برای این منظور پیدا کنید، اما به عنوان مثال در اینجا می توانیم به WinDirStat اشاره کنیم که به صورت کاملاً رایگان عرضه شده و از طریق سایت شرکت سازنده قابل دریافت است.

WinDirStat

بعد از نصب برنامه و اسکن کردن سیستم، WinDirStat دقیقاً به شما نشان می دهد که کدام فایل ها، پوشه ها و یا حتی انواع فایل ها، بیشترین استفاده را از فضای هارد دارند. البته دقت کنید که بعضی از این فایل ها و پوشه ها (مخصوصاً آن هایی که در درایو ویندوز قرار دارند)، جرو فایل های سیستمی محسوب شده و حذف آن ها ممکن است مشکل آفرین باشد. بنابراین تنها اقدام به حذف فایل ها و پوشه هایی کنید که از ماهیت آن ها باخبر هستید. استفاده از برنامه تحلیل هارد، در کنار روش های دیگر می تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، اگر دیدید پوشه یک برنامه در مسیر Program Files، حجم بسیار زیادی را به خود اختصاص داده، می توانید با مراجعه به بخش Uninstall Programs یا استفاده از برنامه های شخص ثالثی که در قسمت قبل هم به آن ها اشاره کردیم، برنامه مذکور را از سیستم حذف کنید (دقت کنید که پوشه های مربوط به برنامه ها را نباید به روش معمولی و با Delete کردن حذف کنید).

فایل های موقت را حذف کنید

ابزار Disk Cleanup ویندوز بسیار مفید است، اما ایرادی که دارد این است که فایل های موقت ایجاد شده توسط برنامه های دیگر را حذف نمی کند. به عنوان مثال، حافظه پنهان یا کش در مرورگرهای فایرفاکس یا کروم می توانند حجم نسبتاً زیادی را از فضای هارد اشغال کنند اما توسط Disk Cleanup شناسایی و پاک نمی شوند. (حافظه پنهان مرورگر در واقع برخی از اطلاعات مورد نیاز هنگام لود شدن سایت ها را در فضای هارد دیسک ذخیره می کند تا در مراجعات بعدی به این وب سایت ها، در زمان صرفه جویی شده و سرعت کار بیشتر شود.)

CCleaner

برای اینکه بهتر و با دقت بیشتری بتوانید فایل های موقت برنامه ها را شناسایی و حذف کنید، می توانید از برنامه هایی که به همین منظور طراحی شده اند استفاده کنید که بدون تردید یکی از شناخته شده ترین آن ها، CCleaner است. این برنامه به صورت رایگان قابل دانلود و استفاده است، هر چند که در نسخه رایگان ممکن است دسترسی به بعضی قسمت ها و قابلیت ها محدود شده باشد.

فایل های تکراری را یافته و حذف کنید

یکی دیگر از مواردی که باعث اشغال بی دلیل فضای هارد می شود، وجود فایل های تکراری است. این فایل ها به مرور زمان ممکن است توسط خود شما و یا برنامه های مختلف ایجاد شوند و حذف کردن آن ها در اغلب موارد هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، چرا که وجودشان هیچ نفعی ندارد. شناسایی و حذف فایل های تکراری که البته ممکن است نام های مختلفی هم داشته باشند به این سادگی ها امکان پذیر نیست و برای این منظور مجبور خواهید بود از برنامه های ویژه این کار استفاده کنید.

Duplicate Cleaner Pro

یکی از این نوع برنامه ها Duplicate Cleaner Pro است که هم رابط کاربری خوبی دارد و هم قابلیت ها و امکانات متعددی را برای یافتن فایل های تکراری در اختیار شما می گذارد. البته در اینجا باز هم این هشدار می دهیم که تنها آن دسته از فایل های تکراری را که از ماهیت آن ها اطلاع دارید حذف کنید. چون ممکن است دو فایل که به نظر تکراری می رسند توسط دو برنامه مختلف مورد استفاده قرار گرفته و یا به هر دلیل دیگری نیازشان ضروری باشد.

مقداری فضای تخصیص داده شده به بازیابی سیستم (System Restore) را کاهش دهید

اگر فایل های مربوط به نقاط بازیابی فضای زیادی از هارد درایو را به خود اختصاص داده اند، در این صورت می توانید با مراجعه به تنظیمات مربوط به System Restore مقدار این فضا را کاهش دهید. تنها مسئله ای که در این بین وجود دارد، این است که با کاهش فضای اختصاصی System Restore، تعداد نقاط بازیابی نیز کمتر شده و نخواهید توانست سیستم را به وضعیت خیلی قبل تر برگردانید. البته این مورد ممکن است برای بسیاری از کاربران اهمیت چندانی نداشته باشد و اگر در حال حاضر سیستم شما به خوبی کار می کند و پایداری مناسبی دارد، جای زیادی برای نگرانی وجود نخواهد بود.

System Restore

آخرین تیرهای در ترکش!

اگر همه راهکارهای فوق را به کار بستید اما همچنان می خواهید فضای بیشتری را آزاد کنید، در این صورت غیرفعال کردن بعضی از قابلیت های مهم ویندوز می تواند مشکل کمبود فضای هارد را موقتاً برطرف کند. ما این گزینه ها را به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم، اما در صورتی که نیاز مبرم به آزاد سازی فضای هارد داشته باشید و هیچ راه دیگری برایتان باقی نمانده باشد، در این صورت غیرفعال کردن قابلیت هایی که در ادامه ذکر می کنیم، می توانند کارتان را راه بیندازند.

 • غیرفعال Hibernation: وقتی سیستم را هایبرنیت می کنید، اطلاعات حافظه رم به هارد منتقل می شود تا بعد از شروع به کار مجدد، دوباره این اطلاعات وارد رم شده و کارهای خود را از همان جا که رها کرده اید، ادامه بدهید. محتویات حافظه رم در فایلی به نام hiberfil.sys در مسیر اصلی درایو ویندوز ذخیره می شود که حجم آن گاهی به چند گیگابایت هم می رسد. با غیرفعال کردن Hibernation این فایل نیز به صورت خودکار حذف شده و فضای اشغال شده توسط آن آزاد خواهد شد. (پس از غیرفعال کردن Hibernation بهتر است یک بار سیستم را خاموش و روشن کنید تا تغییرات اعمال شوند).
  برای غیرفعال کردن Hibernation از چندین طریق می توان اقدام کرد که یکی از راه ترین راه ها استفاده از Command Prompt است. برای این منظور در کادر جستجوی منوی استارت گزینه cmd را تایپ کرده و در نتایج ظاهر شده بر روی Command Prompt کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. حال در پنجره ظاهر شده عبارت powercfg.exe /hibernate off را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید. (برای فعال کردن دوباره هم کافیست تا به جای کلمه off از کلمه on استفاده کنید.)
 • غیرفعال System Restore: اگر با کاهش فضای اختصاص داده شده به بازیابی سیستم، مشکل کمبود فضای هارد برطرف نشد، می توانید به طور کلی این قابلیت را غیرفعال کنید. البته به یاد داشته باشید که با غیرفعال کردن System Restore تمام نقاط بازیابی حذف شده و در صورت بروز مشکل، امکان بازگرداندن ویندوز به شرایط قبلی آن وجود نخواهد داشت.
]]>
https://digiro.ir/ways-to-free-up-hard-disk-space/feed/ 0
نحوه تغییر اندازه نوشته ها و فونت ها در ویندوز 10 https://digiro.ir/how-to-change-font-size-windows-10/ https://digiro.ir/how-to-change-font-size-windows-10/#respond Fri, 25 Oct 2019 11:48:51 +0000 https://digiro.ir/?p=160269 تغییر اندازه نوشته ها در ویندوز 10جدیدترین نسل از سیستم عامل‌های دسکتاپ مایکروسافت یعنی ویندوز 10، یک پیشرفت بزرگ برای این غول نرم افزاری محسوب می‌شود و توانسته پایداری و کارایی مورد تحسینی داشته باشد. اگر این روزها به بازار سری زده و لپ تاپ های ویندوزی موجود را بررسی کرده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که تقریباً تمامی آن‌ها به صورت […]]]> تغییر اندازه نوشته ها در ویندوز 10

جدیدترین نسل از سیستم عامل‌های دسکتاپ مایکروسافت یعنی ویندوز 10، یک پیشرفت بزرگ برای این غول نرم افزاری محسوب می‌شود و توانسته پایداری و کارایی مورد تحسینی داشته باشد. اگر این روزها به بازار سری زده و لپ تاپ های ویندوزی موجود را بررسی کرده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که تقریباً تمامی آن‌ها به صورت پیش فرض به ویندوز 10 مجهز هستند. با توجه به بهینه بودن ویندوز 10، استفاده از این سیستم عامل در لپ تاپ بسیار لذت بخش است.

با این وجود از آنجا که صفحه نمایش لپ تاپ ها معمولاً کوچک‌تر از نمایشگرهای رومیزی هستند و در عین حال از رزولوشن بالایی برخوردارند، ممکن است نوشته‌ها به نظرتان کمی ریز بیایند و در خواندن متن‌ها و منوها مشکل داشته باشید. البته جای نگرانی نیست، زیرا ویندوز 10 به سادگی امکان تغییر اندازه نوشته‌ها و فونت‌ها را برایتان مهیا کرده و می‌توانید اندازه آن‌ها را به دلخواه و با توجه به قدرت بینایی خودتان تنظیم کنید. با این کار چشمانتان هنگام کار کردن با لپ تاپ کمتر خسته خواهد شد و می‌توانید ساعت‌های بیشتری کار کنید. البته کسانی که از رایانه‌های دسکتاپ با نمایشگر کوچک هم استفاده می کنند، بزرگ‌تر کردن اندازه نوشته‌ها می‌تواند مفید باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه دسترسی به تنظیمات مربوط به فونت در ویندوز 10 آشنا کرده و شیوه تغییر اندازه نوشته ها را آموزش دهیم. اما قبل از اینکه به روند اصلی کار بپردازیم، یک نکته مهم را گوشزد می‌کنیم و آن هم اینکه گزینه تغییر اندازه فونت به طور موقت و در سال 2017 از ویندوز 10 (بیلد 1709) حذف شده بود، اما دوباره در اکتبر سال 2018 و از بیلد 1809 به بعد، به این سیستم عامل اضافه شد. بنابراین اگر با طی روندی که ذکر خواهد شد، متوجه شدید هیچ گزینه‌ای برای تغییر اندازه نوشته‌ها وجود ندارد، اولین کاری که باید بکنید این است که از به روز بودن سیستم عامل خود اطمینان حاصل کنید.

نحوه تغییر اندازه نوشته ها و فونت ها در ویندوز 10:

1. بر روی آیکون ویندوز (دکمه استارت) کلیک کرده و در نوار جستجو عبارت Settings را تایپ کنید.

2. اولین گزینه‌ای که درنتایج ظاهر خواهد شد، اپلیکیشن Settings است که باید آن را اجرا کنید.

3. در صفحه تنظیمات (Settings) بر روی گزینه Ease of Access کلیک کنید.

4. در صفحه جدیدی که ظاهر می‌شود و در سمت چپ، بر روی گزینه Display کلیک کنید. حال در سمت راست می‌توانید با استفاده از نوار لغزنده‌ای که تعبیه شده، اندازه نوشته‌ها را تغییر داده و نتیجه را نیز به صورت زنده در بالای آن مشاهده کنید.

5. پس از اینکه اندازه دلخواه و مناسب خود را تعیین کردید، بر روی دکمه Apply کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

پس از انجام مراحل فوق باید تمام نوشته‌های موجود در سرتاسر محیط ویندوز، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها به اندازه تعیین شده درآمده باشند. اگر هم از نتیجه کار راضی نبودید، دوباره با طی مراحل فوق می‌توانید اندازه فونت را تغییر دهید.

]]>
https://digiro.ir/how-to-change-font-size-windows-10/feed/ 0