بسته های اینترنت موبایل به سمت گران شدن حرکت می‌کنند

اگر به خاطر داشته باشید اوایل ماه تیر سال جاری بود که پس از تصویب تعرفه های کلی ارتباطات ثابت و سیار خبر از کاهش نرخ اینترنت موبایلی دادیم و اعلام کردیم که استفاده از اینترنت به صورت آزاد و بدون خرید بسته ارزان شده است. درست در همان زمان این حدس زده شد که این اقدام کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات فقط به گران تر شدن بسته های اینترنت موبایل کمک خواهد کرد و سود دیگری را برای مصرف کنندگان نخواهد داشت. لازم به ذکر است که این کمیسیون پس از برگزاری چندین جلسه و اختلاف نظرهای فراوان، سقف تعرفه اینترنت دیتای موبایلی را از 0.5 کیلوبایت به 0.4 کیلوبایت کاهش داد.

درست همان زمان بود که حدس‌هایی در خصوص گران‌تر شدن تعرفه ها از سوی اپراتورهای ارتباطی زده می‌شد. چرا که با ورود پیام رسان های اینترنتی، درآمد اپراتورها روز به روز از سمت مکالمات و ارسال پیامک رو به کاهش است و اینک دیگر می‌توان گفت که درآمد اصلی آن‌ها از طریق مصرف دیتا حاصل می‌شود. در این بین هرچند انتظار می‌رود به خاطر جبران عدم درآمدزایی پیامک و تماس تلفنی اپراتورها دست به افزایش تعرفه های دیتای خود بزنند، اما فضای رقابتی حاکم بر جامعه موجب شده تا آن‌ها روز به روز با کاهش قیمت تعرفه های اینترنتی خود بتوانند افراد بیشتری از جامعه را به سمت خود بکشند.

همین جریان موجب شده تا دیتای موبایل هر چه بیش از پیش گسترده‌تر شده و تجارت ADSL را تحت شعاع خود قرار دهد. در این راستا ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از خطر دامپینگ خبر داده بود و عنوان کرده بود که وظیفه ما حفاظت از سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در سطح کشور بوده و باید شرایطی را ایجاد کرد که ADSL غرق در دامپینگ اینترنت دیتای موبایل نشود.

امروزه با توجه به تعرفه های مناسب اپراتورهای موبایل، کاربران زیادی استفاده از آن را به اینترنت ADSL ترجیح می‌دهند. به همین خاطر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با کاهش قیمت اینترنت ثابت (ADSL) شرایط را به سود این بخش رقم زد تا همچنان فضای رقابتی بین این دو اینترنت ثابت و همراه حفظ شود. از سوی دیگر ما شاهد کاهش قیمت استفاده آزاد از اینترنت دیتا بودیم تا در سمت مقابل آن اپراتورها با افزایش قیمت بسته های اینترنتی خود بتوانند به نوعی درآمدهای خود را همگام کنند.

حال پس از گذشت چند ماه از این قضیه بالاخره یکی از اپراتورهای موبایلی دستی بر تعرفه های خود کشید و برخی از آن‌ها را افزایش داد. این اپراتور بسته شش ماهه 30 گیگابایتی خود را به 24 گیگابایت (12 گیگ شبانه + 12 گیگ روزانه) با قیمتی معادل 55 هزار تومان تغییر داده است. علاوه بر این بسته یک ساله 100 گیگابایتی خود را نیز که با قیمت 175 هزار تومان به فروش می‌رساند به مدت شش ماه تغییر داد.

با این روند پیش بینی می‌شود که سایر اپراتورهای موبایل نیز چنین رویه‌ای را در پیش گرفته و به زودی شاهد افزایش قیمت بسته های اینترنت دیتا در سطح بالاتری باشیم.

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید