10 ویژگی که از iOS 10 انتظار داریم

قابلیت های ios10

در هفته جاری کنفرانس توسعه دهندگان اپل  (WWDC 2016) برگزار خواهد شد و مطابق هر سال انتظار معرفی نسخه جدیدی از سیستم عامل iOS را در این همایش داریم. حالت نمایشی تیره و بهبودهای امنیتی در این سیستم عامل از مورد انتظارترین ویژگی‌هایی است که امید داریم در iOS 10 شاهد حضورشان باشیم.

بدون شک اپل نسخه دهم از سیستم عامل محبوب خود را منتشر خواهد کرد که همراه با آن ویژگی‌های جدید و بهبودهای عملکردی خواهد بود. احتمالاً طبق رسم هر ساله تاریخ عرضه عمومی نسخه نهایی در سپتامبر خواهد بود ولی اگر کمی خوش شانس باشیم، می‌توانیم نسخه عمومی مخصوص توسعه دهندگان را هم دریافت کرده و زودتر امکانات آن را بررسی کنیم.

به طور قطع این نسخه باید نقطه عطفی میان نسخه‌های قدیمی‌تر و نسخه‌های آینده باشد، اما اینکه چگونه این موضوع محقق خواهد شد همچنان یک سؤال است. تا کنون شایعات و شنیده‌های زیادی را گردآوری کردیم که هر یک خبر از ویژگی‌های جذاب و جدیدی را در این سیستم عامل می‌دهد، اما همه آنها تنها حدس و گمان هستند و ممکن است در نسخه نهایی شاهد آنها نباشیم.

از جمله مواردی که انتظار حضور آنها می‌رود می‌توان به تم تیره و بهبود قابلیت‌های اشتراک گذاری محتوا چندرسانه‌ای اشاره کرد. با اینکه می‌توان از شایعات لیست بلندی از ویژگی‌های جدید و جذاب را تهیه کرد، اما اگر واقع بین باشیم، تنها برخی از آنها قابلیت عملی شدن را دارند. در زیر لیستی از 10 قابلیتی که انتظار می‌رود در iOS 10 حضور داشته باشد را تهیه کرده‌ایم.

1 . مخفی سازی اپلیکیشن ها

6c910d8b-c62b-44e7-a73d-7ec095c44821

مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد اپل در پی ایجاد قابلیتی برای مخفی سازی برنامه‌ها توسط کاربران است. مهم‌ترین مدرکی که در این زمینه وجود دارد یکه رشته کد است که در حال حاضر هر برنامه‌ای که در استور قرار می‌گیرد، این دستورات را شامل می‌شود. isFirstPartyHideableApp نام این رشته کد است که ممکن است به منظور ایجاد قابلیت مخفی سازی در تمام اپلیکیشن ها ایجاد شده باشد. توجه کنید که اپلیکیشن هایی مانند  iTunes Store، News، Podcasts و iBooks Store را هم اکنون نیز می‌توان مخفی کرد.

2. تم تیره

تم تیره ios

شایعات زیادی در مورد حضور حالت تیره در iOS 10 وجود دارد که رابط کاربری این سیستم عامل را به صورت پایه مشکی خواهد کرد. اما چه دلیلی سبب شده است ما این شایعه را در موارد قابل اجرا قرار دهیم؟ برنامه اصلی ویژه رویداد WWDC 2016 دارایتم مشکی است و این به خوبی می‌تواند از رویه جدید اپل خبر دهد. از سوی دیگر اپل در مک، سیستم عامل دسکتاپ خود نیز چنین قابلیتی را برای کاربران در نظر گرفته است، به همین دلیل ارائه چنین ویژگی از سوی اپل چندان غیر منطقی هم نیست.

3. 3D تاچ در همه جا

3d touch

بدون تردید لمس سه بعدی یک از امکانات عالیست که اپل برای ایجاد ویژگی‌های جذاب در اختیار توسعه دهندگان خود قرار داده است. در حال حاضر هیچ مدرک قابل استنادی برای به‌کارگیری این قابلیت در تمامی قسمت‌های سیستم عامل وجود ندارد ولی احتمال می‌رود که 10 تا 15 دقیقه از کنفرانس WWDC تنها مربوط به ویژگی‌های جدید لمس سه بعدی است.

4. سیری برای همه

سیری

گمان می‌رود اپل دسترسی‌های بیشتری از Siri را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد. این API امکان استفاده از سیری را در برنامه‌های شخص ثالث خواهد داد. همچنین گزارش‌های مبنی بر حضور سیری به عنوان بخش مهمی از اینترنت اشیا در iOS به فعالیت خواهد پرداخت.

5. بهبود امنیت کلی

امنیت

افزودن راهکارهای امنیتی جدید و همچنین بهبود کلی امنیت سیستم عامل از قابل اطمینان ترین ویژگی‌هایی است که می‌توانیم در نسل بعدی سیستم عامل موبایل اپل شاهدش باشیم. پس از در گیری‌هایی که میان اپل و پلیس فدرال آمریکا بر سر آیفون یک تروریست ایجاد شد، حال اپلی‌ها با افزایش این قبیل ویژگی‌های امنیتی به کاربران خود این اطمینان را می‌دهد که امنیت اطلاعات آنها همچنان از اولویت‌های اپل است. هنوز نمی‌دانیم این ویژگی‌های جدید امنیتی چه خواهد بود ولی قطعاً امنیت یکی از بخش‌های اصلی iOS 10 است.

6. خانه هوشمند اپل

خانه هوشمند

اما شایع دیگری که به آن خواهیم پرداخت ارائه نسخه اختصاصی اپلیکیشن HomeKit است و احتمال زیادی می‌رود که این اپلیکیشن به صورت پیش فرض و سیستمی در iOS 10 حضور داشته باشد. اپلیکیشن HomeKit اپل قابلیت کنترل روشنایی، تشخیص‌دهنده‌های دود، قفل درها، ترموستات‌ها، سیستم‌های تهویه مطبوع، تلویزیون و مواردی از این قبل را دارد و به کاربران این اجازه را می‌دهد که از راه دور این دستگاه‌ها را توسط آیفون یا آیپد خود کنترل کنند. حضور این اپلیکیشن را می‌توان شروع حضور اپل در دنیای اینترنت اشیا دانست.

7. شکلک های جدید

شکلک جدید برای ios

شاید بزرگسالان همانند نوجوانان از شکلک ها در ارتباطات متنی خود استفاده نمی کنند اما احتمال دارد اپل برای کسانی که زیاد از شکلک ها استفاده می کنند یک بسته 70 تایی از شکلک های جدید را آماده کرده باشد.

8. اپل موزیک جدید

اپل موزیک

اپلیکیشن موزیک یکی از پرکاربردترین برنامه‌های سیستمی iOS است و احتمالاً اپل به‌زودی تغییرات وسیعی را روی آن در iOS 10 اجرا خواهد کرد. گرچه ظاهر فعلی این برنامه مناسب و کاربردی است اما انتظار می‌رود رابط کاربری این برنامه دچار تحول شده تا کاربرپسند تر و ساده‌تر شود و حس بهتری را به کاربران منتقل نماید.

9. تحول در اپ استور

اپ استور

شایعاتی وجود دارد که اپل قصد دارد با تشکیل یک تیم متخصص، تغییرات وسیعی را در اپ استور خود ایجاد کند. طبق شایعات تغییراتی مانند بهبود قابلیت جست و جو در اپ استور برای هر چه ساده‌تر کردن یافتن یک برنامه از این دست تغییرات است. گمان می‌رود که به‌زودی اخبار بیشتری را از سوی اپل در این مورد خواهیم شنید. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که اپ استور از سال 2013 تا کنون به جز بهبودهای ظاهری هیچ گونه تغییر مهم دیگری را تجربه نکرده است.

10. نسخه آزمایشی عمومی

نسخه آزمایشی ios

سال گذشته برای اولین بار شرکت اپل نسخه آزمایش سیستم عامل خود را در اختیار عموم قرار داد تا آنها نیز در صورت تمایل بتوانند قبل از انتشار نسخه رسمی، ان را مورد آزمایش قرار بدهند، در حالی که پیش از این نسخه آزمایشی تنها در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌گرفت. شاید دلیل اصلی آن را دریافت بازخوردهای بیشتر از سوی کاربران دانست تا از این طریق تیم توسعه اپل ویژگی‌های بهتری را در سیستم عامل قرار دهند.