میزان استفاده از اندروید مارشمالو به 10 درصد رسید

اندروید مارشمالو

طبق آخرین نتایج اعلام شده، نسخه ششم از سیستم عامل اندروید گوگل، یعنی اندروید مارشمالو، در حال حاضر بر روی بیش از 10 درصد از دستگاه های اندرویدی نصب شده است.

سیستم عامل مذکور در حالی توانسته به این میزان از استفاده دست یابد که تنها 8 ماه از عرضه رسمی آن سپری شده است. شاید بتوان گفت یکی از مواردی که تاثیر بسزایی در رسیدن مارشمالو به این جایگاه داشته است، پشتیبانی تعداد زیادی از دستگاه های اندرویدی اخیر، از این سیستم عامل به صورت پیش فرض، می باشد.

پیشرفت مارشمالو در ماه گذشته میلادی (ماه مه) بیشتر از سایر نسخه های اندروید بوده و میزان استفاده از این سیستم عامل جدید، در طی این مدت 2.6 درصد رشد داشته است. این در حالی است که میزان استفاده از سایر نسخه ها تقریبا ثابت بوده و یا با کاهش جزئی روبرو شده است. همچنین شایان ذکر است سهم مارشمالو از دستگاه های اندرویدی نسبت به ماه آوریل بیش از دو برابر شده و از 4.6 درصد به 10.1 درصد رسیده است.

با این حال هنوز تعداد کاربرانی که با استفاده از اندروید مارشمالو به سرویس گوگل پلی (Google Play) متصل می شوند نسبت به کسانی که از سیستم عامل قدیمی تر آبنبات ژله ای (Jelly Bean) استفاده می کنند، کمتر می باشد. میزان استفاده از آبنبات ژله ای نیز در آمار اخیر، برابر 18.9 درصد اعلام شده است.

سهم 10 درصدی مارشمالواگر بخواهیم وضعیت نسخه جدید سیستم عامل اندروید را با رقیب آن یعنی iOS 9 اپل مقایسه کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که میزان استفاده از جدیدترین سیستم عامل همراه اپل در طی 10 ماهی که از عرضه آن سپری شده، به 84 درصد رسیده است!

اما با توجه به نتایج اخیر، می توان انتظار داشت اندروید مارشمالو تا ماه اکتبر (زمان تقریبی رونمایی عمومی از اندروید N) بتواند با غلبه بر آبنبات ژله ای به رده سوم پر استفاده ترین نسخه های اندروید صعود کند.

به غیر از مارشمالو، میزان استفاده از نسخه 5.1 اندروید با نام آبنبات چوبی (Lollipop) نیز با پیشرفتی جزئی همراه بوده و از 19.4 درصد به 20 درصد رسیده است.

میزان استفاده از نسخه 5.0 اندروید آبنبات چوبی نیز با کاهشی جزئی به 15.4 درصد رسیده و درنتیجه نسخه های 5.1 و 5.0 این سیستم عامل در مجموع بر روی 35.4 درصد از دستگاه هایی اندرویدی نصب شده اند. در همین حال، عدد مربوط به اندروید 4.4 کیت کت نیز کمتر از یک درصد کاهش داشته و به 31.6 درصد رسیده است.

همانند کیت کت، سایر نسخه های قدیمی تر اندروید نیز در طی ماه گذشته، هر کدام کمتر از یک درصد کاهش استفاده داشته اند. به طوری که نسخه های 4.1، 4.2 و 4.3 آبنبات ژله ای در مجموع سهم 18.9 درصدی را به خود اختصاص داده اند و میزان استفاده از هر یک از نسخه های بستنی حصیری (Ice Cream Sandwich)، نان زنجفیلی (Gingerbread) و Froyo نیز کمتر از 2 درصد بوده است.