نحوه تنظیم قابلیت Doze در اندروید مارشمالو فقط برای برخی برنامه ها

قابلیت Doze اندروید

Doze نام یکی از قابلیت های جدید در اندروید مارشمالو می‌باشد که کاربرد آن کاهش چشم گیر مصرف باتری در هنگام خاموش بودن صفحه‌ی نمایش خواهد بود. این قابلیت گجت شما را هنگامی که به کیت شارژر خود متصل نمی‌باشد و صفحه‌ی نمایش آن خاموش است، به حالت deep sleep  و یا یک خواب بسیار عمیق خواهد برد که در این لحظه، فعالیت‌های موجود در پس‌زمینه‌ی گجت به کمترین مقدار ممکن خواهند رسید. عملکرد قابلیت Doze در این زمینه بسیار قوی و قابل ستایش است.

البته گوگل تنظیمات کلی برای این قابلیت نظیر روشن و خاموش کردنش در نظر نگرفته است و شما قادر خواهید بود تا از قابلیت Doze، به صورت جداگانه برای هر اپلیکیشن حالت روشن و یا خاموش را انتخاب نمایید.

قابل ذکر است که استفاده از این قابلیت برای بسیاری از اپلیکیشن‌ها مانند شبکه‌های اجتماعی، پیام رسان ها و … به منزله آن است که وقتی دستگاه شما در حالت خواب عمیق باشد، هیچ اعلانیه و پیامی از سوی اپلیکیشن‌های ذکر شده دریافت نخواهید کرد.

بسیاری از کاربران که همواره از اپلیکیشن‌های اینچنینی استفاده می‌نمایند با این قسمت قضیه مشکل خواهند داشت.

در این آموزش به چگونگی فعال و غیر فعال کردن Doze، برای اپلیکیشن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا به بخش Settings (تنظیمات) دستگاه خود مراجعه نمایید.
سپس به دنبال گزینه ای به نام Battery بگردید.بر روی آن بفشارید تا صفحه تنظیمات مورد نظر باز گردد.

قابلیت Doze

سپس در گوشه سمت راست صفحه، سه نقطه بر روی یکدیگر قرار دارند، بر روی آنها فشرده و از زیرمنو بازشده، گزینه‌ی Battery Optimization را انتخاب نمایید.

قابلیت Doze

حال می‌بایست گزینه ای که به عنوان Not Optimized قرار گرفته است را به All apps  تغییر داده تا تمامی اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گجت شما نمایان شوند.

قابلیت Doze

پس از انتخاب All apps لیستی از تمامی اپلیکیشن‌های موجود برای شما نمایش داده شده و شما می‌توانید با فشردن هر یک از اپلیکیشن‌ها، حالت انتخابی Optimize را به Don’t Optimize تغییر داده تا قابلیت Doze، بر روی آن اپلیکیشن تاثیری نگذارد.

Doze چیست

امیدواریم که این مطلب مفید واقع بوده باشد.