اپل: تفاوت مصرف باطری در تراشه‌های A9 تولید شده توسط TSMC و سامسونگ کمتر از ۳ درصد است

به گفته اپل، تفاوت مصرف باطری در چیپست های A9 تولید شده توسط TSMC و سامسونگ کمتر از ۳ درصد است

چندی است اخباری پیرامون تفاوت بسیار در میزان مصرف باطری بین دو چیپست تولید شده توسط TSMC و سامسونگ به گوش می رسد. از این رو، روز گذشه اپل به این گفته ها واکنش نشان داده و تفاوت بین آن دو را ۲ تا حداکثر ۳ درصد اعلام کرد. A9 توسط سامسونگ با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید می شود و در مقابل TSMC لیتوگرافی ۱۶ نانومتری را برای تولید این قطعه مورد استفاده قرار می دهد. در طول سال های گذشته، این دو کمپانی تامین کننده های اصلی پردازنده های سری A اپل بوده اند.

تفاوت در میزان عمط باطری در مدل های مختلف آیفون 6 اس
تفاوت در میزان عمط باطری در مدل های مختلف آیفون ۶ اس

اپل عقیده دارد ۲ یا ۳ درصد تفاوت در میزان عمر باطری بین دو مدل آیفون موجود، کاملا منطقی و طبیعی است. حتی اگر دو آیفون با مدل یکسان را کنار هم قرار دهید، ممکن است به همین مقدار با هم تفاوت داشته باشند و این امری عادی در بین محصولات الکترونیکی می باشد.

اما با استناد به بنچمارکی که Geekbench ارائه می دهد، طول عمر آیفون ۶ اس که با پردازنده TSMC ساخته شده، به میزان ساعت و پنج دقیقه بیشتر از آیفونی بوده که سامسونگ مسئول ساخت پردازنده اش می باشد. در مقابل، با نگاهی به بنچمارک AnTuTu، می بینیم که عملکرد A9 تولید TSMC مقداری بهتر از A9 به تولید رسیده توسط سامسونگ است. بنا بر این با این مقایساتی که صورت گرفته، تفاوت بین طول عمر باطری های این دو مدل آیفون به ۶ درصد، یعنی دو برابر ۳ درصدی که اپل از آن سخن می گوید، خواهد رسید.

تفاوت در میزان عمط باطری در مدل های مختلف آیفون 6 اس

“با سیستم روی-یک-چیپ A9 که توسط مهندسان اپل طراحی شده، آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس پیشرفت‌ ترین تلفن های هوشمند حال حاضر در دنیا هستند. هر یک از این چیپست ها با بالاترین استانداردهای اپل به تولید رسیده تا بدون در نظر گرفتن مدل، رنگ و میزان حافظه، بهترین عمکرد و طول عمر باطری را به کاربر ارائه دهد.
کسانی که محصولات را مورد آزمایش قرار می دهند، پردازنده‌ها را برای مدت زمان بسیاری به کار سنگین وا می دارند که استمرار در آن باعث از بین رفتن نتیجه ی واقعی باطری می شود. بنابراین نتیجه این آزمایشات با آن چیزی که در دنیای واقعی و استفاده ما از تلفن هوشمند اتفاق می افتد، متفاوت خواهند بود. اگر بخواهیم آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس را که دارای قطعات مختلفی هستند را مقایسه کنیم، شاید با اختلافی بین ۲ تا ۳ درصد روبرو شویم.” – از طرف اپل

 

مطمعننا نمی توان با تکیه بر این بنچمارک ها به قاطعیت گفت که یکی از مدل های A9 تولید شده، طول عمر باطری بهتری را نسبت به دیگری دارد. نتیجه واقعی ممکن است با آزمایش های صورت گرفته توسط بنچمارک ها متفاوت باشد، و این در حالیست که اپل اختلاف ناچیز بین آن ها را امری طبیعی می داند. بنابراین هر دو مدل از آیفون های جدید ( به گفته اپل ) تجربه ای یکسان را در اختیار کاربران خواهند گذاشت.