بلوتوث 5 با برد چهار برابری و سرعت دو برابری نسبت به گذشته معرفی شد

برد 4 برابر و سرعت 2 برابر در بلوتوث 5

بلوتوث همچنان یک تکنولوژی فراگیر و در حال تحول است و به نظر می‌رسد در نسخه بلوتوث 5 شاهد پیشرفت زیادی خواهیم بود.

بلوتوث SIG که استانداردهای مربوط به این تکنولوژی را تعریف می‌کند، اواخر سال گذشته از تغییرات در نسخه جدید بلوتوث خبر داد و حالا امروز جزییات بیشتری از امکانات بلوتوث 5 که انتظار می‌رود اواخر سال 2016 یا اوایل 2017 به بازار عرضه شود، منتشر شده است. برای استفاده کاربران ساده، در نسل بعدی بلوتوث، برد و محدوده اتصال تا 4 برابر افزایش یافته و سرعت آن 2 برابر شده است. این افزایش برد و سرعت بدون افزایش مصرف انرژی صورت می‌گیرد تا نسل بعدی بلوتوث یک فناوری بهینه باشد.

اثرات سریع این پیشرفت کاملاً واضح است، به‌عنوان مثال، دیگر وقتی گوشی هوشمند خود را اشتباهاً به آشپزخانه ببرید بلندگوی بلوتوث شما قطع و وصل نمی‌شود. یا اینکه ساعت هوشمند شما به لطف افزایش پهنای باند انتقال اطلاعات، اعلانات را سریع‌تر دریافت می‌کند. البته این پیشرفت‌ها زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که اینترنت اشیا و بلوتوث بیکون‌ها نیز وارد بحث شوند.

دستگاه‌های بلوتوثی که به پخش اطلاعات مشغول‌اند ، به‌عنوان شرایط مخالف جفت سازی دستگاه‌ها، روزبه‌روز گسترش میابند و ایجاد ارتباط با آن‌ها ساده‌تر می‌شود. بلوتوث 5 ظرفیت پخش داده را تا 8 برابر افزایش داده و این یعنی داده‌های بسیار بیشتری در یک تعامل می‌توانند دریافت یا ارسال شوند.

بلوتوث SIG در فکر ساخت برنامه‌های کاربردی برای این تکنولوژی نیست و به‌جای آن در زمینه بهبود برد،  سرعت و ظرفیت داده تلاش می‌کند و اجازه می‌دهد دیگران در فکر ساخت برنامه یا دستگاه‌های جدید مرتبط با این تکنولوژی باشند.