انویدیا از سه کارت گرافیک لپتاپی سری GTX 10 با معماری پاسکال رونمایی کرد

پس از موفقیت کارت‌های گرافیک معماری پاسکال برای کامپیوترهای شخصی اکنون انویدیا اعلام کرده سه کارت گرافیک جدید GTX 1080, 1070, 1060 با معماری پاسکال برای لپتاپ عرضه خواهد شد. به گفته این کمپانی، این بزرگترین جهش عملکردی است که لپتاپ ها تاکنون تجربه کرده‌اند و دلیل آن واضح است: این کارت‌های گرافیک در واقع با آنهایی که پیش از این برای کامپیوترهای شخصی عرضه شده بودند یکسان‌اند و تنها تفاوت کوچکی در تعداد هسته‌ها و سرعت کلاک هسته دارند که این تفاوت جزیی است (در حدود 10 درصد).

پیش از این، تفاوت بین کارت‌های گرافیک لپتاپ و PC بسیار بیشتر بود و اکنون راندمان کاری که انویدیا در سال‌های اخیر انجام داده به ثمر نشسته و عرضه این سه کارت گرافیک جدید برای لپتاپ ها اثبات دیگری بر این موضوع است که در بخش عملکرد، سرعت محض نباید به قیمت از دست دادن راندمان کاری باشد، در واقع هر دو باید دست در دست هم و در یک مسیر حرکت کنند. در جهانی که تحرک به اندازه قدرت محاسبه خام اهمیت دارد، کارایی تنها شیوه‌ای است که همان طراحی را میان محصولات انویدیا در یک سطح قرار می‌دهد.

راندمان یا بازده بر روی عمر باتری نیز تأثیر می‌گذارد و به گفته انویدیا، یک لپتاپ که از این کارت گرافیک‌های جدید استفاده می‌کند تا 30 درصد عمر باتری بیشتری در تمام زمینه‌های نسبت به زمان استفاده از کارت گرافیک‌های سری 9xx انویدیا خواهد داشت. این میزان بهبود در عمر باتری در یک ارتقای نسل بسیار ارزشمند است.

به جز بهبود عملکرد، لپتاپ هایی که از این کارت گرافیک‌های جدید استفاده کنند 1.8 کیلوگرم سبک‌تر می‌شوند و فرم باریک‌تری پیدا می‌کنند. در حقیقت می‌توان انتظار داشت که کارت گرافیک GeForce GTX 1060 در لپتاپ های باریک و سبک مورد استفاده واقع شود و کارت‌های گرافیک GeForce GTX 1080 و GeForce GTX 1070 در کیس های بزرگتری قرار گیرند. با این حال GTX 1060 می‌تواند به اندازه آخرین نسل کارت گرافیک‌های دسکتاپ سریع باشد.

نتایج بنچمارک Independent نشان می‌دهد که کارت گرافیک GTX 1070 از GTX 980 MXM سریع‌تر است (70 FPS در مقابل 56 FPS) و این در حالیست که از GTX 980 MXM پیش از این به عنوان سریعترین کارت گرافیک موبایلی یاد می‌شد.

این افزایش عملکرد به دنبال افزایش عظیم در هسته‌های محاسباتی است، برای درک بهتر این منظور باید گفت GTX 980M از 1536 هسته برخوردار است درحالیکه GTX 1080 دارای 2560 هسته محاسباتی است، همچنین پهنای باند حافظه نیز از 5 گیگابایت به 10 گیگابایت ارتقا یافته است.

تاکنون لپتاپ های ایسوس و گیگابایت (تصویر پایین) برای استفاده از این کارت گرافیک‌های جدید تأیید شده‌اند و انتظار می‌رود طی روزهای آینده لپتاپ های دیگری استفاده از این قطعات جدید را اعلام کنند.

gigabyte-aorus-15-6